NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 0 JANUARI 1927 HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT. (Slot). De heer R. A. d. O. vervolgt zijn be toog aldus: Nu ik hier toch over schrijf, en De Banier mij daartoe weer uitlokte, neem ik de gelegenheid te baat om ook op een anderen kant van de zaak eens de aandacht te vestigen. In 71 gemeenten, waarvan de cijfers thans tot mijn beschikking staan, namen in totaal 9530 vrouwen niet aan de stem ming deel. Hiervan verantwoordden zich slechts 1280 wegens „gemoedsbe zwaren". Dat is nog geen 13 Yt pet., ter wijl 3006 vrouwen of rukn 31H pet. verklaarden nfet aan de stemming te hebben deelgenomen wegens „ziekte". Geeft ook dit niet te denken? In de hierbedoelde gemeenten kreeg ,de S. G. P. in totaal 12567 stemmen. Aangenomen, dat de 1280 „gemoeds- hezwaarde" vrouwen allen tot haar kringen behooren, dan vormt dat aan tal ongeveer 1/10 van haar stemmen- aantal Dat zou dus naast de ruim 62000 stemmen, die ze in het geheeïe land behaalde, ongeveer 6200 zijn. -Toch wel sober, gezien uit het oog punt van het zéér principieele bezwaar en de nimmer aflatende propaganda, die zij met het Vrouwenkiesrecht te genover de A.-R. P. maakt. ,De Banier nam onlangs, op grond van mijn berekeningen aan, dat kaar groep in den lande, mannen en vrou wen samen, 92000 kiesgerechtigden zou tellen. Daarbij zouden dan een 46000 vrouwen zijn, waarvan 6200 niet stemmen wegens „gemoedsbezwaren" althans zich op dezen principieelen grond verantwoorden. Het beginsel is dan toch niet ver doorgedrongen, hoe krachtig het ook gepropageerd wordt volgens den Partijsecretaris. Niet ver doorgedrongen, als de cijfert uitwijzen, dat tegenover 6200 vrouwen met gemoedsbezwaren, er 16 17000, misschien wel 20000 S.G. vrouwen staan, die wel stemmen. Nu besluit De Banier haar artikel over dit geval met deze zinsnede: „Wij schreven deze regelen niet om langs dezen weg te trachten vrij spraak te erlangen van de aan ons adres gerichte beschuldiging inzake vrouwenstemrecht Beschuldiging? Ik ben mij niet bewust de S.G. Par tij terzake beschuldigd te hebben. Ik vroeg slechts den heer Van Dis, welk zedelijk recht hij heeft om de A.-R. Partij terzake van het Vrouwen kiesrecht aan te vallen; en welke houding in deze eerlijker is, die der A.-R. P. of der S. G. P. De Banier moet de dingentoch niet altijd weer zoo op hun kop zetten. De lieer Van Dis heeft tien weken aan één stuk in lange artikelen de A.-R. P. beschuldigd ter zake van het Vrou wenkiesrecht. Daarop schreef ik slechts een verweer en stelde op grond van de feiten en cijfers een tweetal vragen, waarop niet geantwoord wordt. In plaats van dezen heer Van Dis, komt nu de Partijsecretaris der S. G. met een paar artikeltjes, die dienst moeten doen alsbliksemafleiders (I), waardoor hij beproeft eigen dak te '„voorbehoeden" en het onweer in het A.-R. huis te doen inslaan. Alzoo niet, waarde heer! Ik denk er niet aan de S. G. Partij te .beschuldigen", als de vrouwen op haar lijst stemmen. Integendeel! Ik zou veeleer geneigdheid gevoeen haar te beschuldigen, dat zij nog zoovele vrouwen van de stembus afhoudt. Dat vind ik niet beginselvast, niet ver standig enroekeloos tegenover het feit, dat de vrouwen der liberale en revolutionaie groepen tot de laat ste aan de bus komen Als de S. G. Parij een groep van 92000 kiezers en kiezeressen omvat, dan zou ik niets liever .zien, dan dat zij, mits ze de \.-R. vrouwen niet van ons weglokt, deze allen aan de bus bracht. Dan kon ze drie zetels beha len en allicht er nog een aan de lin kerzijde ontnemen. Dat moge bij de stemming over een gezantschapspost bij den Paus geen verschil maken, en evenmin bij die over het Ned.-Belg. Verdrag, er zijn heel wat principieele dingen, waarbij we telkens de afge vaardigden der S. G. P. met "de Rech terzijde zien „coaliseeren" tegenover gemeenschappelijk Links. GEMENGD NIEUWS. Ernstige aanrij'diing. Men meld* uit 's Gravenhage: Dinsdagmiddag te kwart voor vijt hee.'ft een aanrijding plaats gehad op Iden Leidschen Straatweg tusschen het (Roomhuïs en de Viaduct. Op dien weg liepen achter een draai i .orgel de 52-jarige de G. uit de Hek- ïcenlaan, de 51-jarige D. L'. uit do (Bezemstraat. Achter hen kwam een auto, be- Ktuurri door H. C. L. te 's Graven hage, die door nog niet geheef vast staande - orzaak de genoemde perso tnen aanreed. Het is mogelijk, dat L. verblind was; idoor het licht van een auto, die uit |de tegenovergestelde richting kwam. Hoe dit zij, plotseling doemden voor den bestuurder de drie mannen op en eer hij kon stoppen, had hiji 'hen aangereden. De G. brak een schouder ,en be kwam eenigje onbeduidende wondjeat laan handen en hoofdi. D. D. brak ihet rechteronderbeen en vermoedelijk bovendien eemge ribben, terwijl B. B. er afkwam met schaafwonden aan het hoofd en een minder ernstige kneu- ring aan de linkerhand. Daar c'ie bestuurder van de auto fcaaudetei ïyk remde, is ernstige schade* aan de auto ot aan het draaiorgel voor komen. De geneeskundige dienst, die met twee auto's spoedig ter plaatse ver scheen, bracht de G. en B. B. naar den Centralen Post, vanwaar de eer ste naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal werd vervoerd, waarheen D. L. rechtstreeks was overgebracht. B. B. kon, na aan den Centralen Post ver bonden te zijn, te voet naar huis gaan De politie stelt een onderzoek m naar de oorzaak van het ongeval. Brandstichting? Gisternacht is te Uden het kippenhok van den gemeenteveldwachter van H. af ge rand. Ongeveer 120 kippen kwamen Iji de vlammen om. Er wordt gedacht aan brandstichting!. Branden. Te Amemuiden is Maandagavond een schuurtje van den landbouwer Coppoolse door onbeken de oorzaak in vlammen opgegaan. Een geit en een paar konijnen kwa men daarbij om het leven, en ook gingen enkele werictuigen verloren. Verzekering dekt ten deele de scha de. Gisternacht is door onbekende oorzaak de manufacturenzaak van B. R., aan den Ouden Molenweg te Nij megen afgebrand. Van den inboedel kon nog wat wor den gered. Verzekering dekt de schade. De boerderij van Albers te Mill is tot den grond toe afgebrand. Veel vee is in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. Inbraak. De politie te Venlo heeft vastgesteld, dat bij de inbraak m ae zoning van Dr. G. in het Villa park geen waardevolle goederen ont vreemd zijn. De dief nam een tweetal ijzeren geldkistjes mede, welke geen g'eld, doch slechts particuliere papie ren bevatten. Toen de inbrekèr zijn v.ergissmg be merkte wierp hij zeer waarschijnlijk de beide kistjes weg, waarvan er een is teruggevonden. Gouden en zilveren voorwerpen, die voor het grijpen lagen, weraen met meegenomen. Overleden. Het slachtoffer v. het rijwielongeluk onder Cromvoirt, waarvar. wij melding ma.ak.en, de heer P. uit Nieuwkuik, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen in het zie kenhuis te 's Hertogenbosch overleden Ernstige aanrijding.Dins dagavond is Douwe Plant inga, knecht aan de Prov. Griffie te Leeuwarden, die op een motorrijwiel met slecht brandende carbidlan.aarn den Gronin- Igerstraat uitreed, op een jongen en een meisje gereden, tengevolge waar van beiden, Nico Hiemstra en Rika Lammertsma ernstig gew.ond naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Groóte brand te Venetië. Een hevige brand heeft gewoed m het paleis te Venetië. Het duurde meer dan vijf uur voor de brandweer het vuur meester was. De schade is zeèr aanzienlijk. Vele schilderijen en kostbare meubelen zijn verwoest. Vermist. De directeur van het kantoor te Winterswijk der Gelder- sche Credietvereeniging heeft aangifte gedaan van de vermissing van f 21000 welk bedrag 24 Dec. naar Berlijn ver zonden is en daar niet werd ontvan gen. Aangereden. Het 9-jange zoontje van den veehouder Zant, wonende in de Broekermeer, gem. Broek in Wiaterland, is Idoor een melk! auto aangereden. De jongen is spoedig aan de gevol gen overleden. Brand. Gisteravond heeft een hevige brand gewoed in het pakhuis! van het beeldenmagazijn der firma Mulder Herzet in de Hinthamerstraat- te Den Bosch. De aangrenzende huizen, die veel van de opwaaiende vonken te lijden hadden, bleven door het krachtige op treden der brandweer gespaard. Het pakhuis is geheel uitgebrand. (Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand zoekt men in het omwerpen van een pe troleumlamp door een hond. D o o d e 1 ij k ongeluk. Men meldt uit Berg-Ambacht Dinsdagavond is de weduwe A. van Kuil, geb. Vonk, die met petroleum ventte, op den Lekdijk, door een auto van aen vrachtrijder Th. de Bruin aangereden. Vermoedelijk heeft Ide vrouw Üoor het verblindend licht van een op den weg staanden melkauto den vrachtwa gen niet zien naderen. In ernstigentoestanidj werd) de vrouw, naar haar woning, vervoerd, waar zij1 aan de bekomen verwondingen over leed. De vrachtauto en het lijk van de vrouw zijn in beslag genomen. 'Overlede n. Te Koningsbosch' Echt geraakte Maandag de landbou wer S. bij 'het vellen van een oennen- bosch onder een neervallenden boom. iHii werd daarbij' zoo ernstjg ver wond, dat hij gisteren aan de gevol gen is overleden. Te Gouda is overleden idë ill-ja-1 rige baboe, die op 22 Dec. pi. a daar ten huize van de familie v. d. T., dloor dat zij met haar kleeren in aanraipngl kwam met een gaskachel, ernstige brandwonden opliep. Aangehouden. Op verzoek van de Apeldoomsche polittie is te Amsterdam aangehouden een zekere J. L., verdacht van, de op 25 Dec. ge- edeegden inbraak bij, 'L., wonende Rogl gestraat, hoek Badhuisweg te Apel doorn. Overspannen. In Den Haag is gearresteerd een zekere K., die Zon dagmiddag j.l. zijn gewezen patroon S. met een mes eemge steken heeft toegebracht in diens woning aan de Stille Veerkade. De man werd ingesloten in de arresi tantenbewaarplaats van het hoofdbu reau van politie. Gisteren is K., die reeds geruimen tijd in zeer overspannen toestand ver keert, met zijn hoofd tegen den muur van zijn cel geloopen, met het oogmerk! een eind aan zijn leven te maken. Het werd echter tijdig bemerkt en de man werd per auto naar den cen tralen post overgebracht, teneinde daar verbonden te worden. Vergezeld van den rechercheur V., werd K. naar den Geneeskundigen dienst gebracht. Toen hij het gebouw verliet, rukte hij zich plotseling los en wilde ont vluchten. De rechercheur liep hem na en greep ihem vast. Beiden struikelden echter en kwamen te vallen vlak voor den naderenden tram van lijn 10. Door krachtig remmen kon de be stuurder een ernstig ongeluk voorko men, maar toch werden beide mannen door de tram aangereden. De rechercheur liep eenige verwon dingen op, we'ke echter niet van em- stigen aard zijn. K. kwam er goed at. De man is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Onder den trein. Een 8-tal schapen, toëbehoorende aan cie wed. K. te Voorburg had gisteren de weide verlaten en waren ae daaraan gren zende spoorbaan opgelooen. Door 'n juist passeerenden sneltrein werden zij overreden. De dieren moesten, voor zoover zij niet dood waren, worden af gemaakt. Verdronken. Dinsdagavond f eraakte de dienstbode van den land ouwer K. te Stadskanaal, G. H„ 24 iaar oud, in het Kanaal en werd leven loos daaruit opgehaald. Lijk gevonden. In een der leemputten aan den Mistervveg te Win terswijk is een rijwiel gevonden, dat af komstig bleek të zijn van den 24-ja- rigen B., die korten tijd geleden de ouderlijke woning had verlaten en daar niet was teruggekeerd. De politie stelde naar aanleiding van dezen vondst een onderzoek m en haalde het lijk van B. uit een der kui len op. Het staat nog niet vast, of'hier een ongeluk heeft plaats gehad. Gezonde plaats. Te St. Jo achimsmoer, een plaaisje tusschen Til burg en Dongen, overleed in 1926 me mand. UIT ONZE INDIEN. HET VERBANNINGSOORD. Omtrent het verbanningsoord der Indische ^Communisten in Zuid- Nieuw-Guinea, lezen wij in de „Tel." nog het volgende: Pater Vertenten, de welbekende missionaris in Zuid-N ieuw-Guinea, heeft jaren geleden eens met den as sistent-resident Van Haastert en een troep politie-soldaten een tocht ge- maak naar dat eenzame gebied, van uit ,het plaatsje Assike, dat er als het ware de toegangspoort toe vormt. De lieden rondom Assike, zoo ver telt hij ongeveer in zijn verslag van dien tocht, zijn nog wel menschen- eters, maar toch reeds „tam" door de nabijheid van ons bestuur, 't Is een uiterst schuw, vreesachtig volkje, vóór onze komst blootgesteld aan de vreeselijkste kopperisnellerstochten der kust-Kaja-Kaja's, die in hunne prau wen de Digoel-reis maakten om hier de nederzettingen uit te moorden. Zoo doende zijn de Assike-ers er toe ge komen hun huizen te bouwen in hoo rnen of palen van wel 8 10 M. hoog, waarin ze betrekkelijk veilig waren, tot de Kaja-Kaja's op het idee kwa men om die hooge nesten met brand- pijlen te beschieten en zoodoende de bewoners te dwingen er uit te komen! Do bewoners der bovenstreken zijn heel anders dan die veelgeplaagde A99ike-ers. Kwiek, 9tevig, ineenge drongen, schichtig rondkijkend, im mer waakzaam, immer gewapend, zijn ze wel het oertype van den echten pri mitieven oerwoudbewoner. De klee ding bestaat voor de vrouwen uit een kort grasrokje, voor de mannen in hoofdzaak uit een versiering van hon den- en varkenstanden en schelpsnoe- ren. Ter verhoogmg van het uiterlijk schoon worden ook nog een paar slag tanden dwars door het neusschot ge stoken en veelkleurige strepen op li chaam en aangezicht geschilderd. Het zijn menscheneters uit princi pe; een smakelijk boutje van den „homo sapiens" is voor hen de groot ste tractatie; menschenvleesch is dan ook bij hen een gangbaar handelsar tikel, een heel been met dij en al gaat voor een ijzeren bijl, een sappig „haas je" voor een snoer van geliefde kauri- schelpjes. Regelmatig gaan ze uit op menschenjacht, en wee den ongeluk kige, dien ze alleen in het woud aan treffen- Om hun buit te vangen, gra ven ze op de boschpaden diepe kuilen, welke met takken overdekt worden en zoo een val vormen, waaruit niet te ontkomen is. Of wel, ze plaatsen op de paden aangepunte bamboes en pij len en blijven dan in de nabijheid op de loer, orn, gewaarschuwd door een onwillekeurigen kreet van iemand, die zich aan zoo'n voetangel kwetst, er op los te gaan! Vinden ze hun buit niet in het woud of in de naburige kampongs, dan zijn ze volstrekt niet afkeerig van het sma kelijk product van eigen bodem, 't Viel den bezoeker op, dat er in de klein© nederzettingen zoo weinig vrou wen en ouden van dagen waren. De reden was heel eenvoudig: „nam-nam" (opgegeten) verklaarden de goedig© natuurkinderen grijnzend en hun buik wrijvend! Waarom ook niet die oud jes geven niets dan overlast op de zwerftochten, en vrouwen zijn er al tijd wel genoeg te rooven- Ook zieken en gewonden worden op zulk een grondige wijze „behandeld", zelfs de eifeen kinderen ontsnappen niet aan dit lot! Zoo berichtten een paar vogeljagers, die eenige inboor lingen in die streek hadden gehuurd als gidsen, dat dezen op het oogenblik van vertrek verklaarden de reis een dag uit te moeten stellen, omdat er een ongeluk in hun huis gebeurd was. Den volgenden dag meldden ze zich aan, en bleken bij wijze van mond voorraad .eenige bloedige brokken bij zich te„ hebben van het kind, dat den vorigen dag uit het hooge palenhuis w&s gevallen en zich deerlijk had ge kwetst! De gedwongen kolonisten zijn na tuurlijk geheel veilig, mits ze zich houden aan de bevelen, en blijven op de beschermde plaats van vestiging. Doen ze dat niet en willen ze door de bosschen hun vrijheid zoeken, dan wordt dat waarschijnlijk een wande ling rechtstreeks naar het Papoesche braadspit! Uit het Sociale Leven. LANDARBEIDERSLOONEN IN DE VEREEN. STATEN. Door de directie van den landbouw wordt een overzicht gegeven van het verloop der landarbeidersloonen in de V. S. sedert 1923. Vergeleken wor den de loonen in de maand October van de jaren 1924, 1925 en 1926, ver deeld over 4 klassen, en wel als volgt: 1924 1925 1926 I. Loon p. m. met kost 34.38 34.91 36. II. zond. kost 48.46 48.99 50.10 DL met kost 1.93 1.95 1.97 IV. zond. kost 2.51 2.53 2.55 In de westelijke, noord-centrale en noord-atlantische staten zijn de loo nen in alle 4 klassen boven het gemid delde, terwijl zij in de zuid-Atlanti sche en zuid-centrale staten er onder blijven. De hoogste loonen worden betaald in den staat North-Dacota, waar zij 4.20 dollar per dag zonder kost be droegen. Het laagst waren zij in South Carolina, waar per dag zonder kost slechts 1.40 dollar werd veidiênd. Ve,rgelijkt men met deze cijfers de loonen welke de landarbeiders hier te lande in 1925 verdienden, dan zijn ae laatstgenoemde heel wat lager. Week- loonen in het zomer-halfjaar van 25 behooren tot de hoogste, maar van slechts 15 komen ook voor. Geduren d© het winterhalfjaar zijn ze nog lager waarhij bovendien moet worden in aanmerking genomen, dat bij deze loonen geen enkel emolument komt. Dagloonen van minder dan 2 waren in genoemd jaar ook al geen zeld zaamheid. Het laagste in de V. S. uitbetaalde loon bedroeg volgens bovenstaande ge gevens toch nog 3.50. Alleen wordt er niet bij vermeld of dit aan arbei ders behoorende tot het blanke ras, werd uitbetaald. En zelfs al was dit het geval, dan nog maakt het ver schil uit of de bedoelde arbeiders van Latijnschen dan wel van Germaan- schen oorsprong waren. Maar al zou een vergelijking met onze arbeiders in dit opzicht mogelijk zijn, dan is het toch moeiijk de loonen in Nederland met die in de V. S. te vergelijken, om dat tengevolge van vele oorzaken de koopkracht van een dollar niet gelijk te stellen is aan die van één rijks daalder. Een feit is evenwel dat het'arbeids loon in den landbouw in een land als de V. S. met zijn extensieve cultuur aanzienlijk hooger kan zijn dan in een land als het onze met zijn intensieve cultures. ONGEVALLEN DOOR ELECTRICI- TEIT. Volgens het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1925, werden in het verslagjaar ter kennis gebracht van den Electrotechnischen Adviseur bij de Arbeidsinspectie 162 ongeval len veroorzaakt door den electrischen stroom. Doodelijke ongevallen bij lage span ning (127 tot en met 300 Volt tegen de aarde) 16; doodelijke ongevallen hij hooge spanning (meer dan 300 Volt tegen de aarde) 5, totaal 21. Niet doodelijke ongevallen bij lage spannihg 101, niet doodelijke ongeval len bij hooge spanning 40, totaal 141; Totaal-Generaal 162. Wat betreft de oorzaken, vinden wij vermeld: Defecte machines, toestellen en ge leidingen 22; Ondeugdelijke toestellen en gelei dingen 27; Foutieve aanleg 3; Onwillekeurige aanraking van onder spanning staande deelen 56; Aanraking van onder spanning- staande deélen, in de meening dat de ze uitgeschakeld waren 11; Moedwillige aanraking van onder spanning staanden deelen 4; Veroorzaken van een kortsluiting bij het werken aan of in de onmiddel lijke nabijheid van onder spanning staande deelen 24; Onder stroom uitnemen of inzetten van smeltvellighedea Xi Onder stroom uitschakelen van een schakelaar 2; Onder stroom inschakelen van een schakelaar 2; Spanningsoverslag 4; Andere oorzaken 6; Totaal 162. DE SPOORABONNEMENTEN EN DE AUTOBUSDIENSTEN. De directie der Ned. Spoorw. heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden om de algemeene abonnementskaarten en groepkaarten straks ook geldig te verklaren voor de autobusdiensten der spoorwegen. De directie is van meening, dat er geen enkele aanleiding bestaat om aan de abonnementskaarten zonder eenige vergoeding meer voorrechten te ver binden. Behoudens enkele uitzonde ringen, zullen de kaarten evenmin gelden op de door de Nederl. Spoor wegen geëxploiteerde tramwegen. Land- en Tuinbouw. INENTING HET MOND- EN KLAUW- ZEERSERUM. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Nederl. Landbouw Comité en de R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond hebben in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bericht, dat bij hen herhaaldelijk klachten inkomen over hooge tarieven, welke door de veeartsen worden berekend bij het enten, met mond- en klauwzeerserum. Het ligt h.i. voor de hand dat, als ge volg hiervan de entingskosten zeer stijgen en daardoor van het enten met het genoemde serum niet een zoo ruim gebruik zal worden gemaakt als wel wenschelijk moet worden geacht Nog onlangs heeft de Regeering den prijs van het serum tot de helft ver laagd met de klaarblijkelijke bedoe ling het gebruik ervan te bevorderen. Nu komt het de drie genoemde or ganisaties voor, dat de veeartsen", die krachtens de Veewet een monopolie hebben inzake het 'enten, in het door hen te berekenen tarief niet kunnen worden vrijgelaten. Zij dringen dan ook bij den Minister er op aan, een ma ximum-tarief vast te stellen en dit ta rief in verband met afstand en aantal in te enten dieren te differentieeren. INGEZONDEN. (Buiten verantwoorueiijkneicl der i-iedaclie.) DE BIJBELTENT Wederom is de Bijbeltent van standplaats veranderd. Stond zij voorheen aan de Visch- markt, nu is haar toekomstig Zater- dagsch verblijf aan de Botermarkt hoek Gangetje aangewezen! De Bijbeltentcommissie, overtuigd zijnde van de groot© belangstelling voor haar werk, haast zich daarom hiervan kenni9 te geven! Zij werd in 't afgeloopen jaar zeer verblijd door een milde stroom van goed© oude lectuur, ter verspreiding en uitleening ontvangen! Al de milde gevers en geefsters har telijk dank. Steeds meer ervaart de Commissie dat haar werk door God voorspoedig gemaakt wordt. Wij noodigen lezers en lezeressen dringend uit onze tent eens te komen bezoeken! Gaarne nemen onderstaande perso nen goede oude lectuur in ontvangst, te weten: Mej. Bink, Aloêlaan; J. Plu, Nieuwe Rijn; J. Vellekoop, Heeren straat, 98; en ondergeteekende. Namens de B. T. C., A. J. ROOS, Voorstraat 33. Soheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MAASDAM, R'dam n. New-York p. 4 Dungeness. SPAARNDAM, R'dam n. New-Orleans 5 te Antwerpen. NOORDERDIJK, Vancouver n. R'dam 4 te San Francisco. MOERDIJK, Vancouver n. R'dam 4 te Seattle. GROOTENDIJK, R'dam n. Vancouver 30 v. Cristobal. HOLLAND—AFRIKA -LIJN. KLIPFONTEIN (thuisr.) 5 te Kilidinl. JAGERSFONTEIN (thuisr.) 5 te Dur ban. RIJPERKERK (thuisr.) 3 v. Dakar. HOLLAND—WEST-AFREKA-LIJN. DELFLAND (thuisr.) 2 v. Seccondee n. Sierra Leone. HELDER (thuisr.) 4 v. Lagos n. Warri MINERVA (uitr.) 4 v. Lagos n. Opobo. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND (thuisr.) 5 te R'dam MONTFERLAND (uitr.) 4 te Montevi deo. ORANIA (uitr.) 5v. A'dam. ZEELANDIA (uitr.) 4 v. Sautos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. JACATRA (thuisr.) 5 te Bimilipatam. SLAMAT (thuisr.) p. 5 (9 v.tn.) Sues. SIANTAR (thuisr.) p. 6 Perimi. BUITENZORG, 5 v. PemiB n. H amburg TABANAN (thuisr.) p. 5 Ouessant STOOMVAART MIJ. NEDERI.AND. RONDO (thuisr.) p. 3 Sagres. MOENA (uitr.) 5 v. Suez. BAWEAN, 5 v. Batavia te A'dam. JOH. DE WITT (uitr.) 5 te Strutham- ton. GROTIUS (thuisr.) 4 v. Sabang. MANOERAN (thuisr.) 4 v. Mai'seille. MADOERA (thuisr.) 4 v. Batavia. REMBRANDT 5 v, Suez,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6