NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 JANUARI 192". DAG-AGENDA. Donderdag 6 Jan., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering v. d. Chr. Oratorium Ver. „Con Amore". Sassenheim. Donderdag 6 Januari, 's av. acht uur: Geref. Kerk: Ds. K. Schilder, van Oegstgeest, over: „Het debat bij de koeien", voor „Patrimo nium". Oude Wetering. Donderdag 6 Jan., 's av. zeven uur, Geref. Kerk: Openb. Jaarverg. der Jongel. Ver. „Soii Deo Gloria". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Januari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. „De Volkskrant" kan hieraan hog toevoegen, dat de commissaris een terrein te Vught heeft aangekocht, met de bedoeling er een villa te bou wen .om er zich na ontslagneming te vestigen. AFGESCHEIDEN. Het oud-raadslid H. van der Brug, te Enkhuizen, lid van de-S. D. A. P., heeft met vijftien anderen bedankt als lid der afdeeling. Door hen zal een nieuwe volkskiesvereeniging worden opgericht. EEN STUKJE NIEUWE SCHOOL STRIJD. De raad van Voorst heeft met 8 te gen 7 stemmen een voorstel van B. en W. verworpen om medewerking te verleenen aan de oprichting van een bijzondere christelijke school in de buurtschap Teuge. Gedep. Staten had den geweigerd goedkeuring te verlee nen aan het eerder genomen - besluit, deze medewerking te weigeren. Tenge volge van de nu gevallen beslissing zal het gemeentebestuur van de be slissing bij de Kroon in hooger be roep gaan. NIEUW VELDGESCHUT. Het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, dat het nieuwe zeer ver-dra gende veldgeschut van 10.5 c.M. L (40) bestemd voor het leger hier te lande, bij de firma Bofors te Zweden is be steld.- DE SCHRIJVERS BIJ DE POSTERIJEN. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft aan de commissie van overg bericht, geen aanleiding te vinden om wijziging te brengen in de wijze van voorziening in vacatures in den rang van schrijver. SPOORWEGMUSEUM. Behalve de reeds genoemde perso nen "heeft, de directie van de Neder- landsche Spoorwegen nog tot comanis saris van de stichting Spoorwegmu seum benoemd den heer Dr. ir. G. W. van Heukelom, chef van den dienst van weg en werken van de Nederland sche Spoorwegen, meldt de N. R. Crt. Voorshands blijft het museum in een der administratiegebouwen van de Nederlandsche Spoorwegen geves tigd. SCHOLEN GESLOTEN. Te Tholen zijn alle scholen Dinsdag j.l. gesloten wegens het heerschen van de griep. Uit het Sociale Leven. CHR. ZEELIEDENBOND. Gisteren en vandaag houdt de Chr. Zeèïiedenbond in Nederland in het gebouw „Volksbelang" tè Schevenin- gen zijn algemeene vergadering, on der presidium van den heer J. v. d. Steen te Voorburg. De voorzitter opende' gistermiddag de vergadering met het doen zingen van Ps. 25 8 en 10 en gebed. Daarna hield spr. de openingsrede^ waaraan wij ontleeenen, dat herdacht werd het verdrinken van het hoofd bestuurslid Penning in den jongsten Octoberstorm. Met uitzondering van het Stoom- trawlersbedrijf, dat, hoewel het mis schien aah alle verwachtingen niet .voldaan heeft, toch bevredigend ge acht kan worden, zien we daar, waar we onze afdeelingen aan de Zuiderzee hebben, het bedrijf wegsterven. En al weten wij, dat hier oorzaken Aan ten grondslag liggen, die andere vérwachtingèn uitsluiten, 't neemt niet vveg, dat onze menschen die hun bestaan, zij het dan ook een sober, wisten te ontwoekeren aan die binnen zee thans in kommervolle omstan digheden hun dagen slijten. Richten wij voorts onze blikken naar die afdeelingen, waar de vis- Scherij op de garnalen, de bron van in komsten is, dan ook overvalt ons hier een gevoel van somberheid, om dat de vangsten zoo abnormaal gering zijn geweest, dat zelfs bij een behoor lijke prijs van het product, onze vis- schers geen behoorlijk bestaan hadden. Dan richt ons oog zich op het ha- rihgvisscherijbedrijf. Het bedrijf waar fai de meeste onzer leden hun brood trachten te verdienen; maar helaas, voor het overgroote deel althans het niét-hebben kunnen vinden. Steeds donkerder teekent dit be drijf zich voor onze oogen. af en met een angstig hart wordt de toekomst tegemoet gegaan. Het aantal schepen, dat aan de ha- rihgvisscherij deeneemt, neemt ge stadig al, .waardoor het werkloozen- - vraagstuk steeds ernstiger karakter gaat vertoonen* in dïë"" plaatsen, waar het bedrijf zich aan de veranderde toe standen niet heeft weten aan te pas sen. Verblijdend mag genoemd woe den, de energie van vele onzer men schen. die in een ander bedrijf trach ten werk te vinden. Daardoor wordt de groep onzer koopvaarders, het mo ge dan met geen reuzensprongen gaaii, steeds grooter en wijzen zelfs de voor teekenen bij een enkele afdeeling er op, dat dit aantal overwegend zal wor den. Ten slotte staat de toestand onzer werkloozenkas, mede door de treurige bedrijfsuilkomsten, voor groote moei lijkheden Zoo staan we thans, omringd door wolken van donkerheid, voor deze al gemeene vergadering. We rekenen er op, dat ze een ver loop zal hebben, zooals van ernstige Christenmannen verwacht mag wor den, dan alleen zullen deze dagen kun nen worden toogdagen vaji heilige be zieling en zal'door alle duisterheid dé" zon van eenswillendheid ons pad kernen verlichten. De voorzitter verwelkomde voorts met een enkelwoord den vertegen woordiger van het Chr. Nat. Vakver bond, waarna de jaarverslagen aan de orde kwamen. Aan het financieele verslag ont- leenen we, dat de verlies- en winst rekening sluit me't'een eindcijfer van j 44.901.96. Aan contributie werd ont vangen totaal ƒ,30.011.31. Ër is een ba tig saldo in kas van 52.68.03. De zie kenkas vermeldt aan uitkeeringen totaal 930.37 en sluit in ontvangsten en uitgaven met een eindcijfer van 930.37. De verslagen werden na eenige dis cussie goedgekeurd, waarna de heer D. v. d. Niet rapporteerde namens de commissie van controle. Als nieuwe leden dezer commissie werden geko zen de heeren Joh. Th. v. Veelen van Pérnis en J. Verzijden van Maassluis en, als plaatsvervangers A. v. Dijk vaic IJmiiiden en C. Taal van Scheveningen Na schorsing der vergadering tot gisteravond 7 uur werd in de heropen de samenkomst het woord gevoerd door Ds. de Waard van Rijnsburg. Wij ko men hierop morgen terug. Vervolgens had-een-besloten verga dering plaats. „DE MAATSCHAPPIJ". Naar de „Rott." verneemt, zal de uitgave van het Chivsociale weekblad „De Maatschappij" van den tegen- woordigen uitgever overgaan naar de drukkerij „Edeca" te Hoorn, waar reeds de meeste vakbladen der Chr.- Sociale beweging gedrukt worden. BUITENLAND. DE BELGISCHE SOCIALISTEN EN DE REGEERING Een referendum over samenwerking. De algemeene raad 'der Belgische socialistische partij heeft het program zooals 'dat door dé' resolutiécom-nis&i© van het Kerstcongres ontworpen is/ onderzocht. Na-zeer levendige'debatten nam da raad een resolutie aan,-welke elt pun ten omvat en welke binnen 14 dagen aan dë groepen zal worden voorgej legjd. Hétt xiesiiltaat van. een referendum zal over de voortzetting van de mede werking aan de regeering beslissen. De raad heeft verder een 'dagorde aangenomen, waarin aan de socialisti sche inanditarissen directieven wor den gegeven voor den uitleg cler reso lutie. DE WERKLOOSHEID IN DENEMARKEN. Een recordrcijier. Het-aantal werkloozen is volgens 'n officieele statistiek in de laatste week) van 13000 tot 93030 gestegen, wat eeni recordcijfer voor Denemarken in de zen tijdi van het aar is. De volle beteekenis van dit cijfer treedt echter eerst in het licht, als men1 bedenkt, dat Denemarken nog geen drie millioen inwoners heeft. DE DUITSCfiE REGEERINGSCRISIS Zal Curtius de opdracht aannemen? Mén rekent er te Berlijn met zeker heid op, dat Dr. Curtius onmiddellijk :ma- zijn terugkeer yan zijn vacantie Idoor den Rijkspresident met de vor ming van een ministerie zal 'belast worden. Hij zal waarschijnlijk pogen een re- geering van de breedst mogelijke coa litie op vastgestelde, voorwaarden te vormen. In het Correspondentieblad van 'de Duitsche volkspartij wordt verklaard, Idat tengevolge van den tegenstand van het centrum van een combinatie Ider rechtsche partijen bij de vorming van het nieuwe kabinet geen sprake) kan zijn. In verband mei den verwarden toe stand, zal thans slechts een kabinelt: uit de middenpartijen mogelijk zijn. De Berlijnsche bladen vermoeden, dat onder deze omstandigheden Cur tius, de rijksminister voor economisch© eaangelegenheden, voor de opdracht? tot vorming van een kabinet zal 'be danken. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De toestand te Hankow. De telegrammen uit Hankow wijzen er op, dgtt de toestand delicaat blijft. -De marinesoldaten en,matrozen zijn teneinde allen schijn van uittarting te vermijden, en den Chineeschen over heden gelegenheid te geven om haar beiofte, cl. zij de orde zullen handhaven! uit re voeren, uit de Engelsche con cessie op schepen in de rivier terug getrokken. Sedert hebben, naar ge- zQgdj w,or4/ 4e koelies de ooncessieg overrompeIcXen.dc b-arica'clen gesloopt Tot de Chineesche ambtenaren zijn opnieuw verzoeken gericht om 'de óii ordelijke elementen m bedwang te houl den. De marine strijdkrachten, bij' Han kow worden 'versterkt. Tijdens de opstootjes op Maandag! is er geen -enkele Chinees gedood en slechts'twee hebben er, naar mem meent, letsel opgeloopen. De gewonde manschappen van 'de vloot- maken het 'goéd. De Britsche admiraliteit deelt méde, dat de achtste flottielje torpedojagers op volle sterkteis gebracht, om even' tueel in het verre 'Oosten te kunnen dienst doen. Zij bestaat uit 8 schepen Volgens de laatste berichten is de toestand in Hankow iets minder ge vaarlijk géworden. De Chineesche matrozen kunnen, zoo noodig, versterkingen krijgen om' zonder moeite een Chineesche. menig! te uiteen te kunnen'drijven. -Men wijst er op, 'dat de matrozen alleen terug) getrokken "zijn," om-een gevecht té-ver mijden. Betreffende de antï-Britsche bewe ging-wordt opg;émerkty d>at déze ge richt is tegen'de natie, welke dë groot! ste belangen heeft, maar het is waar schijnlijk ,dat de ondergrondsche bol1- schewistische bewégjhg ten doel heeft de Chinéezen tegen de Engelschen op te jagen. ENGELAND EN HET VERDRAG VAN TIRANA. Geen Ehgèisch-Iialiaansch bond genootschap. De Matin en de. New-York Herald hebben gist eren tegelijkertijd -een arti kel gepubliceerd,, dat Engeland de hand zou hebben in het verdrag tus- schen Italië en Ai'banië. Engeland zou Italië de vrije ha.nd hebben gelaten in zake Albanië, om zoo den weg té ef fenen voor een Engelsch-Itahaansch verbond als tegenwicht zoowel vali 'de Fransch-Duitsche als van "de Russisch Turksche toenadering. De Engelsche officieele 'draadloozé dienst noemt het artikel"- een puur ver zinsel. Men. mag al-s zeker aannemen, dat, zoo bij de aankomst van Cham berlain en Mussolini :te, Livorpo al over Albanië gesprokerV'is/ 'daarbiji alleen sprake'is geweest van een be vestiging van dë térrrto'rialë en poli tieke onafhankelijkheid van dat. Iandi dat immers ook lid is vin den Volken, bond. j - - l 1 Van het-vèrdfag - van Tirana heefc men te Londen pas 1 Dec. kennis ge kregen, ttoen de Italiaansche gezant' officieel mededeelde, dat hét den 27 sten November geteekend was én er een overzicht van gaf." Van een her stel van het stelsel van het Europee- sche evenwicht door verschillende h'-ondgenoot(schappen "wil Engeland) /niet weten, dal''juist: uit i's "op interna tionale samenwerking' in den geest ivan den .Volkenbond. (Hoe hartelijk dé betrekkingen met (Italië pok zijn," van. een 'bondgenoot- Bchap js geen. sprake. VI KORTE BERICHTEN. 'In de DuitaGhe" chemische indu strie dreigt een ióonconflict. Dit Moskóu wordt gemeld, dat aware ^sneeuwstormen en cyslonen in iden Kaukasus en het - Zwarte Zeege bied hevige verVóéstingen hébben aan gericht. De Japansche regeering weigert in haar antwoord op het Engelsche memorandum' inzake China zich aan te sluiten bij een collectieve verklaring Ider mogendhedén. De griep-epidemie in Spanje heeft een ernstig én-omvang aangeno men Allee.n in Barcelona- 'zouden 100 duizend menschen door de griep zijn aangetast. Het - aantalsterfgevallen ■neemt dagelijks tóe. Uit Zwitserland 'is de griep-epide- mie,. die ook daar héèrschte, naar Ba- iden ovërgëslagén. Aan boord Van 'het Fransche op leidingsschip „Richelieu", dat zich in |de Amerikaansch^ wateren be vond,- heeft een ontploffing plaats gehad. Verscheidene personen zijn gedood1. Bij Faeyang, te-n -Wiesten 'van (Shanghai, rnoet gisteren de slag om) het bezit van Shanghai begonnen zijn. Men verwachtj dat'de strijd zich spoe Idig tot het gehëelè front zal uitbreiden Amërikaansche mariniers zijn in iManagua geland tér bescherming der Amèrikaansche legatie. LITAUWEN. De geschiedenis van Litauwen. In den nacht van 16 óp 17 Decem ber laatstleden, werd, gelijk men zich herinneren zal. dé socialistische Li- tauwsche regeering omver geworpen. Om dezen staatsgreep beter te be grijpen. is het noódig een blik -te wer pen in de geschiedenis van dit land, aldus de correspondent -te Kowno van de Brusselsche Standaard, waaraan wij het volgende artikel- ontleenen. Litauwen heeft in de geschiedenis van Oostelijk Europa een zeer voor name rol gespeeld. Het beheerschte een ^uitgestrekt landgebied, dat zich uitstrekte van de Baltische Zee tot aan de Zwarte zee- -Litauwen bereikte het toppunt zijner macht onder de re- geering van den Prins Vyautas, ook genaamd Vitoldüs de Groote. De ge zworen vijandlen yan Litauwen zijn gansch de geschiedenis door, de Sla ven en de Duitschers geweest. In hunne oorlógen tegem, de Slaven, beliaalden de Litauwers gemakkelijk de zegepraal, zoodanig, dat een groot gedeelte van het Russisch Rijk aan Litauwen onderwórpen werd. Veel moeilijker, veel bloediger, veel lang duriger was dep.strijd tegen de Duit schers. Door hunne menigvuldige in vallen in het land stichtten dezen veel kwaad, tot in 1410 de reeds ge- noejnde Prins .Vitoldus de ïeutoon- sche macht brak. in den beroemden slag bij Gruenewald, (Oost-Pruisen) en het waren alleen zeer ernstige rede nen van politieken aord, die den Prins weerhielden om de Teutoonsche Orde voor goed uit te roeien. Ongeveer rond hetzelfde tijdstip, werd een andere Litauwsche prins, Jo- gaila, (Ja-gellon), geroepen, om de Kroon van Polen te draigen. Na den dood van Prins" Vitoldüs sloten Litau wen en Polen een „Persoonlijke Unie (15P9) De twee landen werden hier door aan denzelfden koning onderwor pen. maar behielden niettemin elk hun eigen regeering. Dit verbond met Po1 on zou echter noodlottig worden voor Litauwen, aangezien het land erdoor naar het verlies zijner onaf hankelijkheid werd gebracht. Russische heerschappij en vrijheidsstrijd. In den loop der 18e eeuw. öeelile Li tauwen het lot van Polen, en werd het aan Rusland onderworpen. Hier we ze terloops aangestipt, dat een gedeelte van bet land, „klein Litauwen'' ge naamd, te voren reeds in Du't the be zit wai o vei gegaan. Het betreft hier o a. de i-ïeden Klaipeda, (Memel) Ti F zé, (Tilsit), en KaraPaucius (Kuonigs- Tverg) De Pussen, vreezen de een yijan Jige e". vreemde natie binnen, hunne wester grens te hebben, vingen al spoe dig aan met de Russificatie van Li tauwen Hun eerste .pogingen waren gericht tegen de Roomsch Katholieke Kerk, waarin het Litauwsche nationaldteits gevoel steeds zijn hechtsten steun ge vonden had. De kloosters werden ge sloten, meerdere kerken buiten dienst gesteld en de bevolking werd aan een systematischen stoffelijken en moree- len dwang onderworpen, ten einde haar- tot den overgang naar de Rus sische Orthodoxe Staatskerk te nopen. Het was den katholieken priesters ver boden, nog - andere sermoenen ie pre diken, dan deze- welke voorafgaande lijk door de politie waren goedgekeurd Vele Litauwsche bisschoppen e pries ters we.roen vervolgens naar Siberië verbannen. De Litauwsche taal werd uit alle openbare, instellingen en uit de scho'en geweerd. De Litauwers konden geen enkele openbare bedie ning- meer vervullen in hun eigen land, aangezien Rusland er wel voor zorg droeg, alle-ambten in de handen van Russen te geven. Gedurende veertig jaar was het ver boden in het Litauwsoh te drukken, en gedurende al dit tijdsverloop bleef het land zonder één enkel Litauwsch schrift of boek. Uit al het voorgaande blijkt, dat de Litauwsche natie jar enlang aan ver schrikkelijke beproevingen werd bloot geisteld. Zij doorworstelde een haast hopeloozij strijd met hare Russische verdrukkers. Meerdere pogingen om zich van, het juk te bevrijden, mislukten volkomen en waren de oorzaak van bloedige too neelen en- barbaarsche - strafuitvoerin gen. -De laatste dagtee-kenen van 1905. Het is dank aan de Russische Bol sjewistische revolutie, dat Litauwen er in gelukt is zich van Rusland af te scheiden. De Litauwers riepen hunne onafhankelijkheid uit op Februari '18, dus nog in vollen wereldoorlog,, ter wijl gansch het land nog onder Duit sche bezetting leefde. Maar de verde diging en het behoud de£er zoo moei lijk verworven vrijheid eischte nog vele slachtoffers. Voornamelijk diende het hoofd gemoden- aan de herhaalde invallen van het Russische Roode le ger, dat echter zegevierend door het jonge Litauwsche leger werd terugge dreven. Pas was deze strijd achter den rug of een Duitsche bende, aangevoerd •door den Russischen avonturier, Ber- fondt, deed een inval in het land. De uitroeiing ervan kostte in 1919 veel menschenlevens aan Litauwen. Dank zij de wili&racht der Litauw sche natie en de vurige vaderlands liefde barer zonen, werden alle uitda gers overwonnen. De Polen echter, ge bruik makende van de moeilijkheden en verwarring waaraan Litauwen ten prooi was. vielen het land binnen en gelukt -enerin, een gedeelte van het land te bezetten, n.l. de hoofdstad van Litanwen, Wilna, en de omliggende streken. Tot dusver houdt Polen dit gebeid onrechtmatig in zijn bezit. Door dit feit kan Litauwen niet in volle mate genieten ..van de vruchten van zijn langdurigen vrijheidsstrijd. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Chr. Vrouwentiond. De afdeeling van den Ned. OhE. (Vrouwenbond, hield Woensdag weer eens één van hare gewone ledenvergade ringen. De presidente Mevr. Westerbeek opende op gebruikelijke wijze de verga deaing en heette alle leden welkom voor het eerst in dit jaar. Bij afwezigheid der secretaresse, las ook de presidente de notulen voor, waarna Mevr. Dreef het woord kreeg om verslag uit te bren gen van de gewestelijke vergadering in Haarlem- gehouden, dat door verschillen de omstandigheden tot nu toe was uit gesteld. Naar aanleiding van dit verslag werden nog verschillende zaken bespro ken, waarna Mevr. Los het woord ver kreeg om voor ons in te leiden één der (onderwerpen uit „Vrouwen uit de H Schrift", en had daarvoor gekozen de ge lÜ'kenis van „De wijze en de dwaze maagden". Mevr. Los is er in geslaagd haar gehoor te boeien door de uitsteken de wijze van behandelen. Met gevoel en ernst werd gewezen op hetgeen de Her land ook hiermede ons wil leeren. Wij zullen hier niet verder op in gaan, maar spreken den wensch uit, dat spoedig meer onderwerpen uit deze reeks zullen behandeld wo-rden. - Radio-Programma. Wat er «aaavond te hooien Is. K.ÖNIUSWUSTEKH.. 130c M. 6.25 Lezing. 6.50 Spaansche les. 7.20 Lezing. 8.20 Muziek. 9.5011.50 Muziek. LAVENTKY, töoo M. 5.35 Kinderuurtje. 8.10 Zang. 8.38 Orkest. 8.49 Orkest. 8.59 Orkest. 9.50 Muziek. HILVliKSUM, 1050 M. 5.006.45 Muziek en Zang. 6.45—7.445 Lee. 7.45 Politiebericht. 8.10 Concertgebouw-orkest. 10.00 Persbenehtah. 10.30 Muziek. PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.55 Koereen en inlichtingen. t 8.00 Actualiteiten. 8.20 Koersen en persberichten. 8.50 Boekhoudles. Inmiddels kwam ter vergadering, do WelEd. beer de Haan, hoofd van da Herv. School alhier. Na te zijn welkom geheeten door dé; presidente, begon de geachte spreker, zijn lezing over; „De maagd van Orlé; ans.'' Allereerst teekende spreker ons. het huisgezin van Thibaut d' Are, haat vader. Jeanne was een vroom meisje die. haar godsdienstplichten zeer nauwgezet vervulde. Nog zeer jong kwam zij dik wijl in een toestand van extase, en hoorde zij stemmen die haar aanspoor den Frankrijk te redden. 'Poen haar ouders clan ook op 16-jarige leeftijd met- huwelijksplannen voor naar kwamen, wei gerde zij die beslist en zei hun dat zij een geioxte had aigelegd tot kuiscnheiu naar lichaam en ziel. Daarna werd ons geschilderd den toestand v. h. Frank rijk uit die dagen dat destijds voor het grootste gedeeite §i handen der Engel schen was, terwijl Frankrijk zelf in twee- groote kampen verdeeld was. De dau phin, Karei VII, lag met zijn legertje werkeloos in de naoijheid van Oninou. Juist ia dezen tijd krijgt Jeanne opnieuw een Goddelijke ingeving, dat zij uitver koren is, Hiankrijn va., den ondergang te redden. Zij vertrekt met een oom naar de legerplaats van de dauphin,, stelt zich aan het hoofd der troepen, en ontzet Orleans. Hierop voert zij Ka- rel Vil naar Reims, een gevaarijjke onaer neming, daar deze plaats midden in het bezette gebied lag. Ook bier weet zij de troepen in geestdrift te brengen. Reims wordt bezet, waar dan cle kroning van den Koning plaats vindt. Hiermede is do taak van Jeanne afgeloopen. Hoewel de bevolking haar aanbidt, begint da geestdrift langzaam te Verdwijnen, zoo- dat de ondernemingen tegen de Engel schen weinig succes meer p hebben. - Bij een uitval uit Compiegne wordt zij door de Bourgondiërs gevangen gt- women, die haar aan de Engelschen uitle veren. Deze brengen haar naar Rouaan waar zij voor een kerkelijke rechtbank wordt gevoerd. Zij wordt als ketter ver- - pordeeld en 30 Mei 1431 te Rouaan ver- - brand. Naar aanleiding van een gestel de vraag, kreeg spr. nog gelegenheid er op te wijzen, dat Jeanne d' Are inJ 1920 door de R.-K. was heilig verklaard Het woord van dank door de presiden te den geaehten spreker gebracht, was zeker uit het hart der aanwezigen gegre pen. We hopen dan ook, dat wij den. den heer de Haan nog meermalen voor onze afdeeling mogen zien optreden, om ons zulk een leerrijken avond te schen ken. De tentoonstelling van gebroeide bolgewassen,' waarvan we reeds, mei-, ding maakten, werd gister geopend. -Of schoon er nog niet veel bloemen zijn, wat trouwens niet werd verwacht, is„: het ongetwijfeld de moeite reeds waard om eens even een kijkje te gaan nemen. De vakmenscheh vinden hiér verschil lend edingen die de belangstelling waard zijn. We willen in de eerste plaats noe men de prachtige pan Narcis Magnifi- cense, ingezonden door Warnaar en Go., een soort die voor de vroegbroei moei lijk kan worden verslagen. 1 Van dö lulpon noemen we Mendel- Tulp Nansen, ingezonden door den heer- H. van der Wilden, o.i. een der beste (Mendel tulpen. Een pracht steel, for (sche bloem! en goede kleur, ofschoon we de kleur nog wel iets helderder zouden iwensohen. „Indes" een „Zandbergen"' tulp van diepe paarse tint is ook schitterend. De vorm der bloem is nog mooier dan van Nansen, de steel is eveneens onverbeter lijk. De toekomst zal echter moeten leer ren of deze kleur er in gaat. De heer 'Zandbergen heeft eveneens een mooie tulp ingezonden van terra-cotta kleur, ,jGoldlack"' welke tint we echter nog wel een beetje vaal vinden. De firma L. van Leeuwen en Zoon exposeert vier mooie nieuwe Mendel tul- pen, n.1. Lantern^ King of the Reds, - .Purpurea en Mozart King of the Reds lijkt ons van. deze soorten de beste. De Holl. Cultuur Maatschappij van IVogelenzang heeft twee mooie pannen Hyacinthen ingezonden, Victor Emma nuel en Arentine Arendse, benevens, een goede pan met de bekende Darwin Sie raad van Flora. Verder zgjn eir van den heer' C. .11 van Zonneveld ook nog enkele mooie Hyacinthen. Over de belangstelling valt niet te klagen Deze kleine „show" werd gister reeds door 53 vakgenooten be- zocht. Onze Geref. Knapenvergadering vierde gisteravond in ,;Ooncordia" ia jesifitea feangi toy jaarfeest» ondejrlefei

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2