f tweede blad. "kerk en school. binnenland! uit onze indien. feuilleton. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 5 JANUARI 193? ii i WAT DE BLADEN ZEGGEN. Onheil brengend wanbedrijf. Op denzelfden dag, schrijft D e Standaard, dat de post ons den volledigen tekst bracht van de ver klaring, namens de Indische regeering den 4en December j.l. in den Volks raad afgelegd met betrekking tot de communistische woelingen op Java, bracht de zusterdienst ons de tijding- van nieuwe onlusten, thans op Su matra's Westkust. Wij hadden zulks verwacht, gelijk blijkt uit onze driestar, die we des tijds schreven over de beroering in Bantam. Volledig zijn de berichten, die thans over Sumatra ontvangen wer den, nog niet. Maar ze gewagen aan vankelijk van vrij ernstig gewapend optreden van de zijde der communis ten. Wat daarbij niet geheel bevre digt is, dat de klappen, die onzerzijds uitgedeeld werden, niet raak genoeg zijn. Men heeft te doen met wel overwo gen pogingen tot omverwerping van het gezag, uitgaande van een kleine groep, onder buitenlandschen in vloed staande, en geen steun vindend bij de massa der bevolking. Deze moet in haar geheel niets hebben van dit communistisch wanbedrijf, dat niets dan onheil brengen kan. Wij juichen het optreden der Regeering toe. De snelle berechting van gevangen geno men misdadigers is voortreffelijk. Het Uitspreken van de doodstraf ov«:- hen, die in koelen bloede hunne eigen land genooten in reepen snijden, heeft onze volle instemming. Maar nog beter is het, wanneer men bij het gewapend optreden tegen de communistische pest flink doortast, geen gaten in de lucht boort, maar zorgt dat de kogels terecht komen, waar ze thuis hoören. Alle aarzeling is hier misdadig. Allermeest ten opzichte van de in- landsche bevolking zelf. Waarom? Er is in de laatste jaren, zoo lezen wij in De Rotterdammer, een streven opgekomen om den Kerst nacht en den Nieuwjaarsnacht steeds meer het karakter te geven van een wereldsch feest. Speciale bals worden aangericht; danspartijen in elkaar gezet; restaurants en café's wenscht .men langer geopend te zien. In de oogen van aLles wat in het Kerstfeest ziet de herinnering aan de komst van de Zone Gods op aarde, i9 dit een ontwijding. Zoo ook ten op zichte van de jaarswisseling, welke Gods goedheid predikt en 's mensehen nietigheid vertolkt. Moet dit op deze wijze met zulk feestgedruisch ver mengd worden?, De burgemeester van Amsterdam waagt er een stuk van zijn populari teit aan en weerstreeft de Telegraaf- hetze door tegen dien uitwas van het moderne leven den strijd aan te hinden In Den Haag heeft de Raad in meer derheid zich voor soortgelijke opvat ting uitgesproken. Waarom heeft de burgemeester van «Rotterdam een ander standpunt inge nomen? Tot dusver werden in Rotterdam nog nimmer speciale feestelijkheden aangericht in deze nachten. Het slui tingsuur der café's bleef op Zaterdag nacht één uur en op Zondagnacht half één. Thans heeft de burgemeester van Rotterdam echter, bij wijze van proef, in den Kerstnacht toestemming ver leend tot 2 uur open te blijven en even eens in den nacht van 1 op 2 Januari. De vraag mag gesteld: waarom deed de Burgemeeter dat? Is hier een voiks belang mee gemoeid? Is hier niet een ondermijnen van Christelijke tradi ties? Is het gedaan, om Rotterdam een attractie te geven boven Amster dam en Den Haag? Het gaat wel een eigenaardige rich ting uit. Wij hopen,, dat uit den kring van onze ajiti-rev'outionaire Raads fractie te Rotterdam een duidelijk ge luid straks zal worden gehoord. En niet alleen in onzen kring zal het in slaan van deze richting worden be treurd. Vele anderen zullen er pre cies zoo over denken. Wij twijfelen niet hier zullen wij meer van hooren. Onze inlichtingen kunnen den toets van onderzoek doorstaan. NED. HERV. KER1C Aangenomen: Naar Stavoren, O S. Gazemier, oand. te Groningen. Bedankt: Voor TerkapleAkma- rjjp, 0. S. Gazemier, cand. te Gronin gen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Katendrecht (3de pre dikant), A. J. Bouma te Wanswera en G. Laarman te Klundert. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. J. Boo5', hoopt Zondag 9 Jan a.s. zijn intrede te doen in de Ned Herv. Kerk te De Lier, na bevestigd, te zijn door Ds. Loran te Brielle. BEGRAFENIS A. TAZELAAR. Maandagmiddag had op de Algemee- ne Begraafplaats aan de Korte Mui derweg te Weesp de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer A. Taze laar, broeder van Ds. J. P. Taaelaar, welk droef verscheiden wij reeds be richtten. De lijkkist werd door leden van den kerkeraad naar de groeve ge dragen, waar Ds. Bouma van Amster dam, woorden van herdenking en be moediging sprak. Ds. Tazelaar dankte voor de ge sproken woorden en ook voor de aan wezigheid van zoovelen op deze plaat?. Door een neef van den thans over ledene werd nog herdacht, wat laatst genoemde voor de famine geweest was waarvoor hartelijk dank werd gezegd. Zeer onder den indruk verliet de talrijke schare den doodeiiakker. DE BROERENKERK TE ZWOLLE. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Zwolle wordt overwogen om de kalklaag in de Broerenkerk, die na de Hervorming is aangebracht, te verwijderen en den natuurlijken steen bloot te lpggen. Tevens zal in dit kerkgebouw, dat voor de Reformatie behoorde tot een klooster van de Do minicanen, electrische verlichting wor den aangebracht. Als een bijzonderheid van deze kerk: kan nog worden vermeTd, dat een ge Ideelte Idloor een muur is afgescheiden van het hootdruim en een aparten preekstoel bevat. Hier werd vroeger kerk gehouden voor de armen. HERST. EV. LUTH. KERK TE ZWOLLE. Het kerkgebouw van de Herst. Kv. (Luth. Gemeente te Zwolle is geheel (gerestaureerd. In de kerk is thans een altaartafel met marmeren kruis aangebracht. DE NED. HERV. KERK TE VRIEZENVEEN. Door het vertrek van Ds. Booy en de vacature, ontstaan in Sept. door het vertrek van Ds. L. Boer naar Am sterdam, is de Ned. Herv. kerk te friezenveen thans vacant. .Wegens het met voldoen van den nanslag van den Raad van Beheer kan nog; geen beroep worden uitge bracht. Wel worden pogingen in het werk gesteld om tot oplossing dezft kwestie te geraken. VOOR DE ZENDING. De Zending -.corporatie Het Java-Co- mite te Amsterdam, heeft door den heer ,W. F. G. D. te A. en van de dames iW;. v. C. te B. elk een gift van t 1000 ontvangen. EEN JAVAANSCH PSALMBOEK. In het „Ze gsblaö" der Indischs Geref. htjsien komt de belangrijke me- dedeeling voor, dat Ds. K. van Dijk te Keboemen, nagenoeg gereed is met de uitgave van een Javaansch psalm boek. Ds. Van Dijk heeft zijn verloftijd in ons vaderland hiervoor grootendeeis gebruikt. De geschiedenis van deze nieu we psalmberijming wordt door Ds. Van Dijk al§ volgt verteld: Voor mij zelf heb ik de overtuiging, dat de complete berijming, die ik op schrift gereed heb, en die ik bezig ben voor de pers gereed te maken, het in bruikbaarheid wint van wat we tot dusver gel#d hebben, terwijl ze het groote voordeel heeft, dat alle psalmen daarin voorkomen, en in den regel ook op dezelfde wijs als onze psalmen gezon gen kunnen worden. Voor enkele psal men, waarvoor in het oude psalmboek van Jansz reeds een gemakkelijker of mooier wijs gekozen was, heb ik die behouden, terwijl ik zelf ook een enkels maal een moeilijke wijs door een ge makkelijker heb vervangen. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koningin vertrok gisteravond per Staatsspoor omstreeks half zeven naar Het Loo, .waar zij, naar gemeJd is, eenige dagen zal doorbrengen. MAALTIJDEN TEN HOVE. De Koningin biedt Zaterdagavond 15 dezer eert maaltijd aan aan de hoof den der bij haar Hof geaccrediteerde gezantschappen. Woensdagavond 19 dezer is er xen Hove een maaltijd voor de civiele autoriteiten te 's-Gravenhage. PRINSES JULIANA. De Koningin en de Prins der Neder landen hebben aan prof. dr. G. M. Ver rijn Stuart te Rotterdam opgedragen der Prinses onderwijs te geven in ae staathuishoundkunde. ADJUDANT VAN PRINS HENDRIK. Naar het Vad. verneemt 19 luitenant ter zee lie kl. J. W. Termijtelen, adju dant van den Minister van Marine, bestemd om te worden benoemd tot adjudant van Prins Hendrik, ter ver vanging van kapitein ter zeer Jhr. C. J. C. F. von Müblen, die mét pensioen gaat. EEN SPOORWEGMUSEUM. Naar wij vernemen zijn met ingang van 1 Januari j.l. de Nederlandsche Spoorwegen eigenaars geworden van alle historische voorwerpen, schrift uren, enz., die zich thans bevinden in het Spoorwegmuseum, toebehoorende aan den heer G. W. van Vloten te Utrecht. Met ingang van dienzelfden datum heeft de directie der Ned. Spoorwegen den héér Van Vloten tot directeur van dat museum benoemd. Daar het de bedoeling is, om van het museum een afzonderlijke stich ting te maken, zijn door de direr.lie der Spoorwegen tot commissarissen benoemd de lie eren Prof. ir. I. Franco, chef van den dienst van materieel en werkplaatsen en der electrische trac tie en Mr. Dr. J. H. Jonckers, Nieboer, afdeelingschef eerste klasse bij den algemeenen dienst. BEGRAFENIS Dr. J. W. DE BRUINE. Op den nieuwe Oösterbegraafplaats is gistermorgen het stoffelijk over schot' van Dr. Jan Willem de Bruyne, geneesheer-directeur der Geref. Zie kenverpleging te Amsterdam, ter aar de besteld. Onder de vele aanwezigen waren burgemeester De Vlugt, wet houder Dr. Vos, Dr. Heyermans, di recteur van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst, vertegenwoordi gers van tal van lichamen en vereeni- gingen, bestuursleden van de zieken verpleging, verplegend personeel en geneesheeren. Aan het graf trad Ds. T. Ferwc-rda naar voren om als voorzitter van de Gerei, vereeniging voor ziekenverple ging het woord te voeren. Hij herdacht den overleden geneesheer-directeur anet dankbaarheid en zeide, dat door dit sterven een rijk leven is afgesloten Op en 13den van deze maand zou hij 30 jaar directeur zijn geweest. In den kring van de ziekenverpleging is de droefheid groot, want hij was vervuld van oprechte liefde voor de zaak die hij diende. Met waardeering gewaag de spr. verder van den arbeid van d°n overledene voor het christei "k onderwijs. Hij eindigde zijn toespraak met een troostwoord tot de familie leden. Dr. Mac. Gillavry sprak uit naam vari dé geneesheeren der ziekenver pleging en prees de samenwerking, die steeds tusschen directeur en ge neesheeren had bestaan. De heer Verweyck, directeur van het dagblad „De Standaard", voerde uit naam van de patiënten het woord en zeide, dat men steeds groote liefde voor Dr. de Bruyne gekoesterd he-.ft. Prof. Anema, regent-secretaris van de Coevorden-Adrianistichting, hul digde den overledene voor den nauw- gezetten arbeid, dien hij voor deze stichting heeft gedaan. Als vriend herdacht daarna de heer Postmus den overledene. Een zoon dankte voor de bewezen eer. EEN VERBODEN VEREENIGING. Vrijdag 21 Januari zullen voor de rechtbank te Middelburg terecht staan de bestuursleden van de ver eeniging „Art. 188 der gemeentewet", welke vereeniging te Vlissingen on langs is opgericht in verhand met het verbod van den burgemeester om de Potemkinfilm op te voeren. A.an ver dachten is ten laste gelegd deelname aan een bij de wet verboden vereeni ging en wel een vereeniging strijdig met de openbare orde, daar 'die ver eeniging het doel had ongehoorzaam heid aan of overtreding van de wet of een wettelijke verordening, althans stoornis in de uitoefening van de rech ten van den burgemeester van Vlis singen of iemand anders door dien zij als bestuurders zijn opgetreden van de te Vlissingen opgerichte bovenge noemde vereeniging, van welke ver eeniging het doel was het opvoeren van tooneelstukken en fims met hoo- gen moreelen en arti9tièken inhoud of waarde, die door den burgemeester van Vlissingen verboden worden, ter wijl de eerste opvoering, die de ver eeniging zich ten doel stelde te geven, was de Potemkinfilm, van welke film de opvoering door den burgemeester van Vlissingen was verboden. EEN „AFZICHTELIJKE EN ONVOEG- ZAME KALENDER". De heer Van dér Waerden heeft aan den Minister van 'Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vraag gesteld: Wil de Minister terstond de ver spreiding van den afzichtelijken en onvoegzamen reclame-kalender voor de vrijwillige ouderdomsverzekering, uitgegeven door het „Bureau Vrijwil lige Rijkspensioenverzekering, Staten- bolwerk 1, te Haarlem", doen stoppen en de exemplaren, die zijn uitgegaan, doen opvragen. HET COMMUNISME OP SUMATRA. Het Bat. Nieuwsblad zegt, dat in verband meiden openlijken opstand ter Sumatra's Westkust rekening dient te worden gehouden met de mo gelijkheid en de waarschijnlijkheid, dat de vlam overslaat naar andere ge deelten van het land. Het element ver rassing ontbrak ditmaal geheel. De bevolking had geen reden tot klagen en zeker niet wat de belastingdruk be treft; zij werd steeds ontzien en ge- cajoleerd. Het blad komt tot de con clusie, dat hier slechts de straffe hand past. Een brigade is onder kapitein Hillen uit Padang-Pandjang naar Sa- wahloento vertrokken. De controleur van Sidjoengdjoeng is ongedeerd, de demang, die was aange vallen en gevlucht, is terecht. Twee huizen zijn verbrand. Een brigade militairen is uk Soen- geidareh derwaarts vertrokken om erger te voorkomen. De eerste trein van Sawahloento naar Singkarak, die onder dekking stond van twaalf man van de veld politie, is bij Siloengkang zwaar be schoten, maar veilig en zonder ver traging gepasseerd. Te Siloengkang zijn twaalf perso nen gearresteerd. Een omnibus, waar in gewapenden uit Tandjoengampa- loe, is aangehouden. Bij het daarop volgend vuurgevecht zijn drie inzitten den gedood, drie zijn gevlucht. Uit Fort de Koek. zijn auto-brigades naar de verzetstreek gezonden. De assistent-resident van Sawah loento doet een krachtige poging tot herstel van de verbindingen. Tusschen AAN HET ZOEKLICHT. Deiden, b Januari 1926. u^'?;KiV de °pr^lrige rabbelaar in Het^ Volk is blij. Blij met poppen- Hij heeft ze niet zeil gekrege* maar een schoolhoofd in Amsterdam. Hij vertelt er niet bii dat het een. open bare school is, maar ik dun wel te verzekeren, dit dit wel zoo zaï zijn. Ik kan mij niet voorstellen dat A.Bjj anders blii zou zijn. De reden waarom hij blij is, maakt nu toevallig ook een reden van blijd schap uit voor mij. Hij is blij met de poppenkast, gemaakt door de ouders der kinderen. Hij roept met Galileïuit: „En toch beweegt het zich!" Zie dat is nu ook mijn blijdschap. Nu A.B.K. zijn makkers voorgaat, mag ik aannemen dat iedere sociaal democraat wat gkat gevoelen niet al leen voor de school maar voor elk par ticulier initiatief. Wij hebben lang ge noeg moeten vechten tegen het hard nekkig verzet van die zijde, wanneer wij streden voor het particulier initia tief. Ook ik zeg met Galileï: „En toch beweegt het zich!" Zou het stand houden? OBSERVATOR Sawahloento en Solok is de treinen loop gestremd. De posterijen melden dat het hulp kantoor te Siloengkang gesloten i9 en de beheerder vermoord. In de Ombillin-mijnen is alles rus tig, maar de afvoer van kolen is on mogelijk. Het hulppost- en telegraafkantoor ie Sidjoengdjoeng is volkomen in or de bevonden. De Maandagposten van en naar Sawahloento zijn doorgeko men, hoewel de treinen beschoten werden. Heden loopen geen treinen uit Sawahloento naar Solok en Moeara Ander verkeer per as is onmogelijk. Te Sidjoengdjoeng is het thans rus tig. De spoorbaan tusschen Padang- Siboesoek en TandjongAmpaloe is bij de viaduct grondig vernield. De rails zijn over honderd meter opge broken. Padang—Siboesoek en Tand- joengAmpaloe zijn door de manne lijke bevolking verlaten. EEN BEKEND LEIDER GEDOOD. De assistent-resident van Sawah loento bereikte Dinsdagmiddag Tand- joeng-Ampaloe, wraar de controleur van Sidjoengdjoeng met een brigade militairen onder commando van luit. Van Ameyden berichtte, dat zij, uit Fort de Koek komende en 's nachts Tand jong-Ampaloe passeereod, aldaar drie auto's met roode vlaggen aange houden hadden. De inzittenden wer den gevangen genomen, uitgezonderd één, die een poging tot vluchten deed en neergelegd werd. Het bleek de be kende leider Abdoel Mcenap te zijn, een gewrezen volksonderwijzer van Soengeilas9ie. De telegrafische en telefonische ge meenschap tusschen Sidjoengdjoeng en Soengeidareh is eenigszin9 her steld. DE ONRUST IN ATJEH. Een patrouille onder kapitein Gof- senson legde aan de Westkust van Atjeh twee verzetslieden neer. Vier verzetslieden hebben zich aan gemeld. Panglima Asim, hert voornaamste lid der Aloer-pakoe-bende, heeft zich aangemeld. DE OVERSTROO.MINGEN. Benoorden de Wampoerivier is het water stijgende. Pangkalanbrandan is geheel geisoleerd. Een regenstorm en aardschuivingen hebben den Brastagiweg over een hal ven K.M. beschadigd. De inzittenden van twee auto's vluchtten, de wagens achterlatend. Een spoedig herstel van den weg is te verwachten. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. De employé van de Stoomvaart Mij. „Nederland" W. P. J. Schollaardt, is bij een auto-ongeluk op den Priokweg gedood. Opoffering beloond. S3) Een nieuwe, angst bekroop bet hart van het jonge meisje en bevreesd zei- de zij: „Maar is h/et dan lieusch waar. lie ve mevrouw, neemt u het ook pa niet kwalijk?" Er was een oogenblik stilzwijgen. O, een kort oogenblik, maar voldoende voor mevrourw Lenooy om haar oogen ten hemel te-slaan en een kort gebed te bidden. Zij kende het geheim van haar zoon. zij had zijn heldhaftig stil zwijgen goedgekeurd. Zij had ook ge meend, dat Walter, uit dankbaarheid, den zoon van den man, aan wien hij alles verschuldigd was, niet mocht beschuldigen; zij had dus niet het recht om zich te beklagen. „Mijnheer de Verbrugge is de edele weldoener geweest van mijne familie ziedaar wat ik nooit vergeten kan", zeide zij langzaam. „Waarom zou ik em iets kwalijk nemen? Het zou onrechtvaardig zijn. Want hij heeft zich grootmoedig ge toond. zelfs in zijn strengheid. De be wijsstukken waren zoo bezwarend voor mijn armen Walter. Anderen zou den hem zeker voor het gerecht ge daagd hebben, niettegenstaande zijn ontkenningen. Uw vader heeft hem al li in aaxh-tin.'- ontzegd en hem van zich gestooten. Die harde beproe ving zal voorbij gaan, als 't God be lieft, de onschuld van mijn zoon zal duidelijk openbaar worden, is 't niet hier beneden, dan toch eens hierbo ven". „O neen, hier beneden, mevrouw, ik heb er de vaste overtuiging van. Als hij maar had willen zweren, wat pa van hem vroeg, dat hij dien morgen niet in het bureau was geweest, dan zou ons heel wat droefheid bespaard gebleven zijn". Piëta zag in de oogen van mevrouw Lenooy dezelfde vreemde uitdrukking die haar was opgevallen bij Walter, gedurende hun laatste onderhoud. En evenals toen duurde die eigenaardige glans maar een oogenblik, als de flik kering van een! bliksemstraal. Zij herkreeg aanstonds haar gewo ne uitdrukking, en als geheiligde /smart op haar gelaat geen stempel gedrukt had van verheven majesteit, dan zou zij er precies uitgezien heb ben als vóór den zwaren slag, die met haar zoon ook haar zelf ini haar diep ste wezen had getroffen. „Walter kon onmogelijk meer zeg gen", zeide zij eindelijk. Daarna ging zij voort met een beminnelijker, glimlach. „Maar vertel me eens wat van je; wat heb je de laatste weken gedaan? Je ziet er zoo vermoeid uit, 'ben je ziek geweest? Je meet goed van de buitenlucht genieten en wat af leiding nemen, ga je niet een paar we ken naai' buiten?" „Daar is nog niet over gesproken en ik ben er erg blij om: Dini heeft me geschreven, dat ze u zou komen opzoe ken. Wanneer komt ze? Ik zou het gaarne weten. Misschien heeft zij iets nieuws ontvangen uit China." „Dat zou ik niet durven hopen. Van daag heeft ze nog 'niet geschreven, maar gisteren had ze nog- niets ge hoord. Zij komt Zondag met haar man en dan gaan we. zoodra haar man zijn zaken in Parijs heeft afgedaan, met z'n drieën een paar weken uit Parijs". Piëta uitte een kreet van smart. „O.gaan jullie heen? Wie zal me dan spreken van Walter, als u er niet meer bent". Mevrouw Lenooy beefde bij die harts tochtelijken uitroep. Maar toch, al brak haar moederhart, door zoo zich te verzetten tegen het geluk van haar zoon, het was haar plicht Piëta niet te stijven in haar stilzwijgenden weer stand tegen haar vader. Het kostte haar ook veel strijd tegen dat kind, wat zij reeds zooveel jaren lang lief had. te bedroeven, maar het moest, wilde zij ten minste geen misbruik maken van het vertrouwen van den bankier. En het jonge meisje tegen zich aandrukkend, orn de hardheid vari 'haar woorden te verzachten, zei de zij: „Lief kind. wees moedig en vergeet dien korten droom, *ik bid het je, denk niet meer aan Walter, dan alleen om God voor heep te smeeken dat Hij hem bescherme en ongedeerd weer tot mij teruggeve. Ik ben zeker, dat je ge beden dat groote geluk van het weer zien zullen kunnen bewerken. Later, Piëta, als je een gelukkige toekomst voor je hebt, die Walter en ik je van harte toewenschen, dan kun je mis schien mij en mijn arm kind. nog eens een bewijs van je oude vriendschap geven. Maar nu is het be ter alles te vergeten, alle gedachten aan het ver- ledene uit je hoofd te zetten". Het jonge meisje sprong op. „Heeft 'Walter u opgedragen, aldus tegen mij te spreken?" vroeg zii be vend. De moeder werd bleek. „Ik spreek, zooals hij volgens zijn plicht zou moeten sproken", zeide zij beslist. „Maar mevrouw, hoe kunt u, zijn moeder, mij tot zulk een lafheid aan sporen? Ach. maar ik begrijp u ze ker verkeerd, niet waar? Neen, dait kan niet waar zijn?" ontwoordde Piëta. „Ach beste Piëta. Geloof je niet, d£t het mij even zwaar valt als jou? Maar toch, het moet. Het gaat om jullie bei der geluk". „Geluk? Maar begrijpt u dan niet, u ien minste, dat er voor mij alleen van geluk sprake kan zijn, in een mét Walter gedeelde liefde. Als ik hem niet kan trouwen, dam zal mensche- lijker wijze gesproken, niets ter we reld mij gelukkig kunnen maken". Mevrouw Lenooy zag het meisje go- durende eenige oogenblikken aandach tig aan. „Je genegenheid voor mijn zoon, treft mij diep", zeide zii bewogen. „Maar begrijp dan toch goed, zelfs al had die wreede vergissing, die Wal ter van ons heeft verwijderd, niet plaat9 gehad, dan nog kon hij zich nooit tot uw hoogte opwerken. Je zult je, gewoon aan de weelde, die de stand van ie ouders meebrengt, plotseling verplaatst zien in onze eenvoudige om geving. in onze bekrompen levensom standigheden". zeide zij, wijzend op de eenvoudige meubelen van het ver trok. Piëta glimlachte. „Er is geen weelde voor noodig. om gelukkig te zijn", antwoordde zii zor geloos. „Het noodzakelijkste is vol doende; overigens, mijn bruidschat, gevoegd bij het soldij van Walter, ver schaft ons meer dan het noodzakelijke Er werd aan de deur geklopt. „De gouvernante van juffrouw De Verbrugge laat weten, dat zij beneden wacht", zeide het dienstmeisje. „Nu al.zeg haar, dat. ik onmid dellijk kom", zeide zij opstaande. Piëta drukte mevrouw Lenooy de hand en in Innige vertrouwelijkheid zeide zii: „U zult mij helpen, is 't niet, goede mevrouw? U zult ons niet verhinderen elkander lief te hebben en u zult mij niet meer aanraden hem te vergeten?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5