CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Oit nummer beslaat uit TWEE Bladen. 7 JAARGANG LEIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22tyt eontj Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief»: Bij contract, belangrijke reductie» j' Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling van ten hoogete 30 woorden, worden dage» lijks geplaatst ad 40 centJ verstandhouding tusschen d© volke ren t© scheppen; voor beter begrip van internationale eenheid; voor eigen zegeningen in eigen land en onder eigen regeering; Verootmoediging: dat 't goe de bij andere volken zoo weinig wordt erkend, en hunne eigenaardigheden zoo spoedig worden veroordeeld; dat er te weinig wordt medegedra gen, in gebed, aan de last van de over heid. Gebed: om meerderen vrede; om bevrijd te mogen worden van materialisme en omlaag gezonken moraal; om erkenning van de noodzakelijk heid van Gods leiding door allen, die regeeren moeten; om overwinning van het evangelie in. den strijd met volkszonden; om heiliging van den rustdag. OPIUMSMOKKEL. Met betrekking tot den zoo tragische dood van den rechercheur van politie Kok wordt nog uit Amsterdam gemeld Ten einde de rol welke de Amster dams che rechercheur van politie Kok bij de smokkel-affaire speelde duide lijker te doen uitkomen diene, dat hij, in de uitoefening van zijn functie, als pseudo-kooper optrad. Vandaar zijne aanwezigheid in den auto der smok kelaars. Helaas is hij als slachtoffer van zijn plicht 'gevallen. Gistermorgen half 5 is hij in het St. Elisabeths-ge- stitóht te Leiden overleden, tengevolge van het schot in het hoofd, afgevuurd als waarschuwing door een zijner Leid sche collega's. Hij was 31 jaar oud. De ter aardebestellmg zal waarschijnlijk te Amsterdam plaats hebben. Het is zeer te betreuren ,dat de welgeslaagde zeer zorgvuldig voorbereide gevangen neming van de smokkelaars dit nood lot ti|g gvolg heeft gehad. Geruiimen tijd reeds was er op de smokkelaars die hun zetel te Rotterdam hebben, geloerd. Daar de smokkelaars met vrij groote voorzichtigheid handelen, wa ren reeds eenige malen pogingen om hen gevangen te nemen mislukt. Dit maal was de val zóó gezet, dat voor dezen ontsnappen niet meer mogelijk was. HET 25-JARIG JUBILEUM VAN A. W. FRENTZEN. Zooals wij reeds meldden, werd er Maandag van 3—6 uur een zeer druk bezochte receptie gehouden ten direc- tiekantore van de N.V. A. W. Sijthoff's U itgev ersmaatschappij De heer A. W. Frentzen heeft op on dubbelzinnige wijze ondervonden in welke mate hij in de kringen van col lega's aangeschreven staat. Onder de eersten, die den heer Frent Binnenland. Mr. A. v. d. Sande Bakhuizen brengt een bezoek aan Leiden. Buitenland. Het onderzoek naar de oorzaken van het mislukken der algemeens staking in Engeland zal dezer dagen beginnen. Nieuwe opstand in Albanië. Zaleski over Polens buitenlandsche politiek. Curtius wordt als kabinetsformateur in Duitschland genoemd. door de Leidsche S\udentenvereenl-: ging, waarin de heer R. Stenhuis vóór de heer Simon Maas tegen bovengen noemde zaak zal spreken. HET NEDERLANDSGHE MEISJES- GILDE. Op 8 Jan. a.s. viert de afd. Leidéu van 't Ned. Meisjesgilde haar 15-jarig bestaan. In verhand hiermee zal dan een uitvoering plaats hebben in de Gehoorzaal. UNIVERSITEIT. Curatoren der Leidsche Universiteit hebben de hoogleeraren uitgenoodigd' tot 'n gezellige bijeenkomst opWoens dagavond 2 Febr. a.s., in huize Bruins. Aanvankelijk was deze bijeenkomst bepaald op 10 Dec., doch wegens het overlijden van den Curator Mr. Lede* hoer, werd zij uitgesteld. Op deze bijeenkomst, die ten dpel heeft, het contact tusschen curatoren1 en hoogleeraren te bevorderen, zullen; deze laatste tevens in de gelegenheid! zijn, met den nieuwen curator Jhr, Mr. Ruys de Beerenbrouck en den nieuwen secretaris van curatoren, Jhr baron de Vos van Steen wijk kennis tei maken. Het ligt in de bedoeling van curan toren dergelijke, bijeenkomsten meer te doen plaats hebben. EXAMENS. Geslaagd voor bet Diploma Engels sche Handelscorrespondentie uitge* reikt door de Vereeeniging van Leera ren in Talen en Handelscorersponden* tie (Liteh) de heeren: T. Wiersma, Leiden; N. Haasnoot, Katwijk aan Zee; en B. M. van der Sijs, Lisse. allen' leeringen van Mej. Zaalberg, alhier. Geslaagd voor het examen boek* houden „Ver. v. Leeraren", de heer IC H. v. d. Plas, Katwijk aan Zee; leer* ling van den heer J. A.Jansen, alhier»; ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden «ui agenten gevestigd zijn Per kwartatf i 230 Per weekI 0.19 Franco per' post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. Y Leidens nieuwe burgemeester. Wij hebben tot, heden in deze ru briek gezwegen over de benoeming v. Mr. A. van de Sande Bakhuijzen tot burgemeester van onze stad. Niet omdat wij het niet belangrijk achten wie de plaats van den heer de Gijselaar zal innemen, maar omdat wij eigenlijk nog niets nieuws te ver melden hadden. Zelfs de politieke richting van den nieuwbenoemde was niet bekend. Wij vermeldden bij het eerste bericht, dat de benoemde de liberale beginselen was toegedaan en deden zulks op grond van de mededeelingen over de 'familie van den benoemde en van hemzelf gedurende den tijd dat hij hier in Leiden woonde. Reeds den vol genden dag kwam een bericht, dat sterk den indruk maakte, van uit Den Haag geïnspireerd te zijn, ons mededeelen dat de heer van de Sande Bakhuijzen Chistelijk Historisch zou zijn. Wij willen ons niet schuldig maken aan een in twijfel trekken van dit be richt en zullen den benoemde als man van rechts tegemoet treden. Wij mo gen echter niet verzwijgen ,dat in on zen kring en daar buiten wel met eenige verwondering van het genoem de bericht is kennis genomen. Maakte de Hoofdredacteur van „De Rotterdammer" voor de benoeming de opmerking dat de Regeering zeker geen vrijzinnige tot Burgemeester van Leiden zou benoemen, wij meenen te weten, dat evenmin met wenschen door verschillende partijen uitgespro ken, rekening is gehouden .Zijn wij goed ingelicht, dan hebben de Christe lijk Historischen in Den Haag pogin gen aangewend om iemand benoemd te krijgen, wiens naam in Leiden een goeden klank heeft in meer dan één opzicht. Intusschen was het voor de Regee ring niet gemakkelijk om een benoe ming te doen die steunt op de tegen woordige of de te verwachten meerder heid in den Raad. De meerderheid is thans de kleinst mogelijke. Mocht er volgend jaar verandering komen, dan is het te verwachten, dat de meerder heid óf naar links óf naar rechts even eens_ gering zal zijn. Bij die samen stelling is het te verstaan dat in elk geval gezocht werd naar iemand lie geen al te groote tegenstelling zou vormen. Wel mogen we onze verwondering uitspreken over de stelling van Het Volk, dat de Roomsch Katholieken lie ver een Liberalen dan een Christelijk Historischen burgemeester zouden zien Of moeten wij ook hierin reeds zien een onbescheiden vooruitgrijpen naar den toestand, dien men volgend jaar' het liefst zou zien? Zou met andere woorden een Liberaal meer naar den smaak zijn van de Sociaal Democraten dan een Christelijk Historische? Te vermelden valt nog, dat Mr. A. van de Sande Bakhuijzen te 's-Gra- venhage is aangekomen uit Boedapest waar hij, naar men weet, Nederland als zaakgelastigde vertegenwoordigt, terwijl men ook als zeker meedeelde, dat hij in het laatst van December hier geweest is. Zeer waarschijnlijk zal mr. van de Sande Bakhuijzen. al vorens zijn burgemeestersambt te aan vaarden, nog voor korten tijd naar Boedapest terugkeeren. Wij treden den nieuwen Burgemees ter. zooals gez-egd, als verre geestver want tegemoet en zullen ons verheu gen indien ook van Anti-Revolutio naire zijde, op grond van af te leggen verklaring bij de ambtsaanvaarding en zijn daden als magistraat, hem krachtige steun kan worden verleend. Opnieuw opgelaaid. Nauwelijks is de orde op Java weer hersteld en is een aanvang gemaakt met de berechting van de communis ten of weer laait, het vuur op. Nu op Sumatra's Westkust. Het was bekend, dat daar en ook op Sumatra's Oostkust, op Banka en elders communistisch gestook gaande was. Nu op Java een georganiseerde uit val plaats had is het te venvachten, dat ook elders in voorname centra's de revolutie komen zal. Wij hebben nu echter dit voor, dat de Regeering nu op een georganiseerd verzet voorbereid is. Zij weet nu wat zii er van verwachten kan. Maar ook de Indische Maatschappij roll' weet nu hoe zij er op re age eren moet. Onder welken schoonen natio nal en vorm het communisme zich ook vertoonen moge, men weet nu waar het om te doen is. Maar ook in ons land weten wij nu v°ar het naar toe. gaat. Hoe de Bollandsche communisten trachten de arbeidersmassa iin orns land in beweging te krijgen, moge blij ken uit onderstaanden oproep: N.A.S. C.P.H. DE OPSTAND OP WEST-JAVA. De Vakvereenigings-Centrales, de S. D.A.P., de Soc.-Dem. Vrouwenhond, de A.J.C.. de Studentenbond. de R.K. Volkspartij, de Vrijz.-Dem. Bond, de Dageraad en andere organisaties ont vangen een uitnoodiging voor een be spreking, om een gemeenschappelijke actie te voeren voor: 1. Algemeen© Politieke Amnestie; 2. het zenden van een Enquête-com missie uit Nederland naar Indonesië, in welke commissie de uiteenloopend© richtingen vertegenwoordigd zijn. Het gaat er om EEN EENHEIDSFRONT tot stand te brengen in een gezamen lijke actie voor bovengenoemde eischen Het brute optreden der autoriteiten en der Europeesche gemeenschap, die een aaneengesloten Eenheidsfront ge vormd hebben, tot onderdrukking der Volksbeweging in Indonesië, maakt 'n breed en krachtig eenheidsfront en een gezamenlijk optreden van verschil lende richtingen in de arbeidersbewe ging en van allen, die zich tegen de uitspattingen van machtsmisbruik kee ren, dringend noodzakelijk. PROTESTVERGADERINGEN. In afwachting der te verkrijgen sa menwerking voor deze allerbelang rijkste zaak. zijn Protestvergaderingen in voorbereiding te Amsterdam, Rot terdam. Den Haag, Haarlem, en Eind hoven. Bijzonderheden worden nader bekend gemaakt. De Reactie, die do koloniale regeering tot gewelddadig onderdruk ken der beweging drijft, dwingt tot. SPOEDIG EN KRACHTIG HANDELEN De plaatselijke organisaties moeten bijzondere activiteit ontwikkelen om deze Protest-vergaderingen te doen H. SNEEVLIET, Voorz. P. BERGSMA, Secr. Amstel 8b Amsterdadm. Men ziet het algemeen© termen: Een eenheidsfront vormen. Een commissie van onderzoek zenden naar Inriië. Maar daarachter staat de daad het steunen van de opstandige beweging, daar kan men zeker van zijn. Wij zijn blij, dat de Regeering in Indië snel recht oefent. Dat zij dood slag niet de dool-tiaf en ank "ver grijpen met strenge straffen straft. Dat zii de onruststokers voorgoed onscha delijk maakt. In één woord dat zij de sapoe lidi goed hanteert. Nieit met wraakroepend wapengeweld maar met liet, gewone gezagsapparaat: PoUt.ie en Justitie. Mjaar ook zouden wij wenschen dat in ons land nauwlettend de handelin gen van de communistische voorman nen werden nagegaan. Het zou ons sterk verwonderen als te avond of morgen Sneevliet, Bergsma of Lou de Visser dan nite tegen de lamp vliegen Het moet reeds ons gezag in Indië on dermijnen als de h-eeren communisten hier mogen zeggen wat nu eenmaal in Indië niet toegelaten kan worden. Doch daar is niets aan te doen. Maar de revolutionaire daad. ook wanneer dié over de'grenzen bedreven wordt, is toch nog altijd strafbaar. Worde die dan ook gewroken! STADSNIEUWS. DE NIEUWE BURGEMEESTER. Naar wij vernemen, bevindt de nieu we burgemeester zich heden in onze gemeente. Mr. v. d. Sande Bakhuijzen zou hedenmiddag een bezoek op het stad huis brengen. A.S. JUBILEUM VAN DS. G. H. BEEKENKAMP. Ds. G. H. Beekenkamp, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, hoopt 23 Februari a.s. den dag te berdenken, waarop hij voor 25 jaren zijn ambts bediening als predikant in de Ned. Hlerv. Kerk aanvaardde. Ds. Beekenkamp werd 23 Febr. 1875 geboren te Nieuwerkerk a. d. IJsel, waar zijn vader een kaasexporthandel had. Reeds jong vertrok hij met zijn onders naar Gouda, waar hij de school en later het Gymnasium bezocht. Hij studeerde aan de Rijks-universiteit te Utrecht en werd in 1901 candidaat tot den Heiligen Dienst in Drenthe. 23 Febr. 1902 aanvaardde Ds. Beeken kamp de bediening in de Ned. Herv. Gem. te Benthuizen, welke gemeente hij in 1904 met die van Huizen ver wisselde, terwijl hij in 1908 naar Delft en in 1915 naar Oldebroek vertrok, vanwaar hij in 1920 hierheenberoepen werd. Zondag 4 Juli 1920 deed hij na des y ''ens. bevestigd, te door Ds. Hartwigsen, die tot tekst had Jes. 30 20b en 21, des avonds intrede met een predikatie over Efeze 6:19: „En voor mij, opdat mij het woord gegeven worde in de opening mijns monds met vrijmoedigheid om de verborgenheid des Evangelies bekend te maken". Gedurende den tijd dat Ds. Beeken kamp hier ter stede reeds het Evan gelie verkondigd heeft, heeft hij zich in wijden kring een plaats van betee- kenis verworven, mede door zijn be langstelling voor de Christelijke actie in algemeenen zin. In de kringen on zer partij is hij geen onbekende, ook 'is hij een warm vriend van Patrimo nium. Ds. Beekenkamp is voorts een der oprichters van den Geref. Bond, van welks bestuur hij nog deel uitmaakt. Ook was hij eenige jaren secretaris van den Geref. Zendingshond; tot Nov. j.l, maakte hij eel uit van het bestuur van dezen bond doch moest toen we gens drukke ambtsbezigheden daar voor bedanken. Ook is Ds. Beeken kamp voorzitter van de regenten van het Kinderhuis „Voordorp", uitgaande van de diaconie der Ned. Herv. Ge meente. DE HEER J. A. VAN HAMEL. De heer J. A. van Hamel, notaris en nestor van den raad alhier, hoopt 30 Maart a.s. zijn 80sten verjaardag te vieren. De heer van Hamel werd 30 Maart 1847 te Voorst geboreh. Ook zal de heer van Hamel dit jaar 40 jaar lid van den raad zijn. Na 20 Juli 1887 als zoodanig te zijn gekozen, deed hij 6 Sept. van dat jaar zijn in trede in den Leidschen Gemeenteraad. Van 30 Sept. 1901 tot 2 Sept. 1919, was de heer van Hamel wethouder van onderwijs. WEEK DER GEBEDEN. Gisteravond ging in de Oosterkerk in de Week der Gebeden voor Ds. G. H. Beekenkamp, Ned. Herv. Pred. al- bier. De kerk was beter bezet dan den vorigen avond. Spr. liet zingen Ps. 68 5 en las ver volgens de Geloofsbelijdenis en Ef. 2 822. Nadat spr. was voorgegaan ia gebed, werd nog gezongen Gebed des Heeren 3 en 9. Spr.'s onderwerp was: de algemeen© Kerk, het ééne lichaam, waarvan Chris tus hoofd is. Spr. begon met op te merken, dat het tegenwoordig voor ve- ien moeilijk valt over de kerkmuren heen aan de broeders de hand te rei ken en naar eikaars welstand te vra gen. Zij hebben voor zulk een inter kerkelijke daad een laddertje, soms een vrij hoog laddertje. n'oodig. Calvijn geloofde dat er ook in de Roomsche kerk in zijn tijd bekeerde menschen waren, doch hoevelen zijner onder degenen, die zich naar Calvijn noemen die moeite hebben om te kun nen aannemen, dat. er ook bulten hun kring goede Christenen gevonden wor den. De Hervormers waren op het punt der Kerk eenstemming en zoowel Lu ther als Calvijn stelden tegenover de valsche uiterlijke eenheid der Room sche Kerk en de valsche innerlijke eenheid van het spiritualisme (de We- derdoopers) de kerk als de gemeen schap der heiligen, dat is degenen, die in Christus gelooven. Die algemee- ne Christelijke Kerk is object van ons geloof. Als we zoo ruim de dingen zien, dat we ook het werk Gods aanschou wen in andere kerkgemeenschappen dan de onze, wat hebben we dan een reden om God te danken. Daar zijn er in onzen tijd velen, die de kerk den rug toekeeren, hetzij uit goddeloosheid of omdat zij in verkeerd isolement hun zwakheid toonen. Hoe staan wij daartegenover? Bidden wij onzen God wel dat Hij Zijn kerk den Heiligen Gee9t schenkt? Wij hebben ook waakzaam te zijn met het oog op de vijanden, die in de Kerk zelf zijn.' Zoo de jaloezie, die er altijd geweest is, b.v. onder het Oude Testament tusschen Jacob en Elzau, die elkaar niet konden zetten; in het Nieuwe Testament tusschen de disci pelen van Jezus en die van Johannes den Dooper, wie de meesten doopte. Doch wie geestelijk is, zegt als Mozes: och dat al het volk des Heeren profe ten waren. Tegenover onze kerkisti- sche ongerechtigheid past ons veroot moediging. Aan het einde der samenkomst ging spr. voor in een vurig gebed om de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Voor hedenavond is het onderwerp: „Volken en Overheden*. (Uit eenen bloede heeft Hij het gan- sche geslacht der menschen gemaakt opdat zij den Heer zouden zoeken Hand. 17 26, 27.) Laat ons een oogenbük in stil ge bed ons bewust worden de tegenwoor digheid van Christus, die ons één maakt in Hem met onze broeders uit andere volkeren. Dankzegging: voo>* alle pogin- gen -'ie worden aangewen^ hetere zen kwamen gelukwenscben behoor den jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en zijn echtgenoot©. Verder kwamen er o.m. de loco-burgemeester Aug. L. Rei meringer en de gemeente-secretaris, mr. dr. van Strijen. afgevaardigden van de afd. Leiden der Federatie van Boekdrukkers in Nederland, terwijl de heer Mulder, tevens het hoofdbestuur vertegenwoordigde, en de afd. Lei den der mij. van Nijverheid vertegen woordigd door de heeren N. C. F. v. Ginkel en mr. M. B. Vos. Dan waren er nog de heeren Willy en Herman Sijthoff uit Wassenaar, dr. F. C. Wie der, bibliothecaris van de Rijks univer siteitsbibliotbeek en tal v'an andere personen. De gelukwensch van Dr. Guifhing aan den heer Frentzen, Directeur van Sijt hoffs Uitgevers-Maatschappij, is Maan dag op ongelukkige wijze geplaatst ge- plaatst geworden. Daarom plaatsen wft dien nogmaals Den Heer A. W. FRENTZEN Zoon van een edelen Vader, Hart'lijk Geluk. Kom 't Ideaal maar steeds nader In Uwen „druk". Blijf onze kracht maar ververschen Lang nog als 't kan. Door wat 'Uw wondere persen Br enge' aan den man. Gifmengers zijn 'r in Uw gilde Velen geweest Wees Gij g ene e she er. een milde. Breng in dit leven, dat wilde, Rust voor den geest. Wees zóó, heer Frentzen, hoe langer zoo meer Voor d' Uitgever^ èn ons Volk tot een eer. J. H GUNNING Jïïzn FEDERATIE VAN NED. HERV. DIACONIE6N. Hedenmiddag had om 1 uur in „Zo merzorg" de jaarvergadering der Fe deratie van Ned. Herv. Diaronieën plaats. Pte vergadering was niet voor de pers toegankelijk. MEDEZEGGENSCHAP Naar het Haagsehe Volk mededeelt wordt op 3 en lö Februari a.s. een apenbar© debatve^ '.dering gehouden BINNENLAND. WAT ER MOET BETAALD WORDENj Nu het wetsontwerp in zake de Wegenbelasting j.J. Woensdag ook; door de Eerste Kamer is aangenomen, laten wij hieronder nog eens volgen hetgeen per jaar aan belasting ver* schuldigd zal zijn: a. voor een rijwiel, waarop of waar* aan een hulpmotor is aange* bracht, onverminderd de rijwielbelas* ting ƒ3; b. voor een motorrijtuig op twee; wielen, niet vallende onder de om* schrijving van letter a: indien het eigen gewicht niet meen bedraagt dan 60 K.G. 10, indien het eigen gewicht bedraagt meer dan 60 K.G., doch niet meer dan 120 K.G. 20; indien het eigen gewicht meer dan 120 K.G. bedraagt 30; c. voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van letter a en ingericht voor personenvervoer: indien het is ingericht voor het ver* voer van niet meer dan 7 personen, den bestuurder inbegrepen, per 100. K.G. eigen gewicht 6, doch ten min* ste 48; indien het is ingericht voor het verv voer van meer dan 7 personen, den', bestuurder inbegrepen, per 100 K.GL eigen gewicht 8; d. voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, niet vallende onder, de omschrijving van letter c, per 100 K.G. eigen gewicht 6, doch ten mir»* ste 48. De belasting voor een motorrijtuig, op twee wielen wordt, indien door middel van dat motorrijtuig een rij- o4 voertuig of een zijspan wordt voort bewogen, verhoogd met 10. De belasting voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen wordt, in dien door middel van dat motorrijtuig een rij- of voertuig anders dan langs, spoorstaven wordt voortbewogen ver* hoogd. Die verhooging bedraagt voor een rij- of voertuig met een eigen go* wicht van: niet paeer dan 120Q l&jy

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1