CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Bi! nummer bestaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 70' JAARGANG DINSDAG 4 JANUARI 1927 NUMMER 2Q18 IDSCHE COURANT s ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en bulten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Met muziek en zang. Als we Het Vaderland noemen in de jolitiek dan is het meteen bekend wie er aan het Woord is en over welk on derwerp gehandeld wordt. Als naar gewoonte had de Vader- landsche hoofdredacteur, de hr. Rood- .ïuijzen, in zijn 24 Dec. nummer het eens weer over het samengaan van de Hoomsch-Katholieken met de Sociaal- Democraten. Het ging in dat artikel tegen het Centrum dat de mogelijk heid van deze stealing had bestreden. Ook nu weer moest de Italiaansche oolitiek er bij te pas komen, maar /ooral (de heer Roodhuijzen zegt met ienig welgevallen, dat het hem niet maangenaam is de tijd van 20 jaar te ug nog eens op te halen) haalt hij aan Jen strijd met Dr. Kuyper. Vooral diens woorden „de gemeenschappelij ke wortel des geloofs" moeten het jntgelden. Daarop willen wij echter nu niet wijzen, maar op het volgende: Maar genoeg. Wij nemen van Het Centrum afscheid met de betuiging, dat de discussie ons aangenaam ge weest is. Ze herinnert ons aan den tijd, dat de beginselvragen nog be koring hadden voor hen, die de po litieke meeting bezochten, aan den tijd, dat de redenaar daarover ge noeg was om hoorders te trekken, en dat hij niet gesecondeerd behoef de te worden door muziek en zang. Wij zijn het uiteraard allerminst met de conclusie van den heer Rood huijzen eens die meent, dat elke begin selvraag uit ons politiek debat ge weerd is en het alleen een vraag van meer of minder democratie, van meer of minder materieel voordeel gewor den is. Maar we.1 is teekenend juist dat de groote vragen voor twintig jaar gele den geheel anders werden aangevoeld dan thans. Die groote vragen naar de schei dingslijn leven nog wel op den bodem der ziel, maar het politiek water wordt slechts oppervlakkig beroerd, en daarom komen die vragèn slechts zelden boven. Het is mtt een zeker heimwee dat ook wij de dagen van weleer geden ken. In dat opzicht waren ze ook ons beter dan die welke wij nu heieven nu muziek, en zang er bij r- ^et komen V De twee De Vissers. De heer Roodhuijzen had ook be toogd, dat het voor de Roomsch-Ivath. geen principieel verschil uitmaakt of zij met den Christelijk-Historischen Dr. de Visser meegaan of met den Com munist Lou de Visser. Vergoelijkend voegt hij er aan toe, dat hij daarbij volstrekt niet vergeet, dat de persoon in het debat natuurlijk van het grootste gewicht is. Dat de ge leerde schrijver van Kerk en Staat natuurlijk eerder de man is wiens arm gegrepen wordt, dan de kwaste- lorum, die Wijnkoop en Ravesteijn ver drong. Beter voorbeelden voor de onmoge lijkheid, om, met handhaving van het recht Gods, dat èn door Rome èri door de Christelijk Historischen èn door Anti-Revolutionairen beleden wordt, ooit een samengaan met de partijen der revolutie te bewerken, had de heer Roodhuijzen niet kunnen aanhalen. Het gaat hier niet om meer of minder, om behartiging van een of ander dis tri ctsbelang, zelfs niet of het moge lijk is om met den Communist te stemmen tegen of voor een of andere wet van ondergeschikt belang. Zelfs bij vraagstukken van diep ingrijpende beteekenis als het Verdrag met België kan de scheidingslijn gaan midden door de partijen. Maar wel komt die onderscheiding aan het licht zoodra ter sprake komt de plicht van verdediging onzer 'anls grenzen, zoodra het gaat om de belan gen van ons onderwijs, onze openbare zedelijkheid, ons huwelijksrecht, zoo dra in het algemeen ter sprake komen de grondslagen van ons volksleven. Dan is de kloof breed en diep tussi hen den Communist en den Roomsch Ka tholiek. Dan spreekt Dr. de Visser woorden waar Mgr. Nolens onmiddel lijk, met instemming der gansche Roomsche Kerk op reageert. Inderdaad de tegenstelling is in de twee de Vissers scherp geteekend. STADSNIEUWS. WEEK DER GEBEDEN. In de matig bezette Oosterkerk is gisteravond de eerste samenkomst van de week der Gebeden gehouden. BUREAU t Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Voorganger was Dr. D. K. Wielenga, pred. der Geref. Kerk te Voorschoten, die na te hebben laten zingen Ps. 95 1, 3 én 4, voorging in gebed eD las Col. 1 18 tot het einde. „Dankzegging en Verootmoediging'' was het onderwerp van dezen avond. Wij hebben reeds reden tot dankzeg ging, aldus spr., omdat deze week on ze grootere en kleinere, ook onze prin- cipieele verschillen, op den achter grond staan en we ons leden voelen van één lichaam. Wanneer wij het heden vergelijken, met den tijd waarin Paulus zijn brief aan de gemeente te Colosse schreef, wat hebben wij dan een reden om dank baar te zijn. De voornaamste der Christenen zat te Rome in de gevange nis, en hoe weinig menschen waren er destijds nog slecht9, die van het Evan gelie gehoord hadden. Doch Christus was, zooals Paulus het uitdrukt, het Begin; hij was het Hoofd ook toen Zijn lichaam, de Kerk, dog moest groeien. Het Evangelie heeft de we reld veroverd, ja op geheel onze cul tuur zijn stempel gedrukt. De volken zijn gechristianiseerd, ook al zeggen wij dit met zeker scepticisme. Hoe weinig is er soms van dat Christen dom nog over, denk slechts aan de platte, walgelijke manier waarop door velen de heil'Sfeiten herdacht worden, zooals men met Kerstmis den kerst boom vindt in kroeg en bordeel. Gelukkig staan daar andere dingen 'tegenover. Het Christendom werkt door ook bij velen die niet meer in Christus gelooven. Hun idealen zijn ge vormd in de sfeer van het Evangeiie. Ook komt er in Duitschland en Zwit serland een theologie op, die weer den nadruk legt op de heiligheid en het recht Gods. Beseffen wij, wanneer wij zien wat God doet, onze verantwoordelijkheid wel voldoende, zoo- vraagt Spr. Het gaat niet om ons genoegen, doch God wil ons gebruiken om Zichzelf te ver heerlijken. Hij h^eft ons met eer bied gesproken noodig. Het is niet onze zaak, het is Zijn zaak, waarvoor wij staan. God werkt door ons, opdat als Christus straks komt, er een scha re zal zijn die Hem met blijdschap te gemoet gaat. Nadat nog gezongen was Ps. 65 :2, droeg spr. de nooden van land en volk in den gebede op. Hedenavond is het onderwerp: „De Algemeene Kerk. Het ééne lichaam, waarvan Christus het hoofd is". (De Gemeente .Gods, welke Hij verkregen heeft door zijn eigen bloed. Hand. 20 vers 28). Dankzegging: voor Christus' liefd© jegens Zijn kerk en voor de ge naderijke bedoelingen, waarmede Hij haar in het aanzijn riep. Voor toenemende behoefte aan een heid onder de leden des Lichaams, toenemen der liefde en ontwaken van het gemeenschapsbesef onder de ge- loovigen. Verootmoediging: vanwege onze gebrekkige toeneming in heilig making; ons gebrek aan liefde voor de zielen; onzen geringen ijver in dienen en getuigen en onze onwaardige vrees achtigheid en trots. Gebed: voor alle predikanten, evangelisten, arbeiders in Gods Ko ninkrijk, voor allen, die ontmoedigd en zonder blijdschap hun arbeid ver richten; voor afgedwaalden, dat zij mogen worden teruggebracht; om een nieuwe zalving des H. Geestes; voor de Alliantie, dat zij ook verder door God gezegend en ten zegen gesteld moge worden. EEN RECHERCHEUR-,,OPIUMHAN- BELAAR" SLACHTOFFER VAN ZIJN PLICHT. Het was aan de Amsterdamsche po litie ter oore gekomen, dat gistermid dag alhier een transactie met opium zou plaats hebben. Zoo nauwkeurig zelfs was de Am sterdamsche politie ingelicht, dat zij den tijd, wanneer en ook de plaats wist, waar de opium zou worden ver handeld, alsmede met welken auto de kooper zou arriveeren. Met het oog hierop werd gistermor gen uit Amsterdam een inspecteur van politie naar Leiden gezonden, om de Leidsche politie nauwkeurig in te lich ten, die zoodoende ruimschoots den tijd had, om uitgebreide maatregelen te nemen, aangezien de auto, waarin de opium zou worden ingeladen eerst tegen 4 uur des namiddags zou aan komen. Toen omstreeks dezen tijd de auto op de afgesproken plaats het Sta tionsplein alhier aankwam, liepen dadelijk eenige personen met pakken die de opium inhielden toe, terwijl op hetzelfde oogenblik de kooper der opium, de heer K. uit Amsterdam, die in den auto zat, uitstapte, om de opium in ontvangst te nemen. Dit was voor de Leidsche politie het oogenblik om handelend op te treden Zich verrast ziende, sloegen de bei de personen, die de pakken met opium hadden aangebracht, op de vlucht, ach tervolgd door de politie. Een hunner was spoedig gegi'epen, de ander ren de om het Stationsplein heen, sprong over een hek en kwam in een weiland terecht, steeds op zijn weg met de po litie vlak op de hielen. Toen deze dreigde te zullen schieten als hij niet stil bleef staan, gaf hij zich aan de po litie over. Ze bleken te zijn de 31-jarige J J. v. d. S. en de 35-jarige G. K., bei den uit Rotterdam. Vermoedelijk wa ren zij niet de eenige medeplichtigen, waarschijnlijk zijn er nog meer per sonen bij dit zaakje betrokken. Terwijl nu de medeplichtigen op de vlucht, sloegen, trachtte ook de heer, die met den auto was gekomen aan den greep der politie zich te onttrek ken. Hij snelde naar zijn auto terug terwijl hij den chauffeur toeriep: „rijd door, rijd door!" Dit was voor een rechercheur, die wilde beletten, dat de chauffeur er van doorging, wat tot gevolg zou hebben gehad dat de auto met den heer K. zou zijn ontkomen, aanleiding met zijn revolver een schot in de lucht te lossen, teneinde aldus den chauffeur te beletten er vandoor te gaan. Op het zelfde oogenblik echter, dat de recher cheur zijn revolver afvuurde, stak de heer K. onder het roepen van ,rijd door, rijd" zijn hoofd buiten het raam pje met het gevolg, dat hij door den af geschoten kogel werd getroffen, wel ke hem door den rechterslaap diep in het hoofd drong. In levensgevaarlijken toestand is hij naar het St. Elisabets- gasthuis overgebracht, waar hij nog denzelfden avortd is geopereerd en de kogel is verwijderd. Hij is 31 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. De hei de medeplichtigen v. d. S. en G. K. werden naar het politiebureau alhier overgebracht. Ongeveer 20 kilo opium eenige duizenden guldens vertegen woordigd zijn in beslag genomen. V. d. S. en G. K. zijn gisteravond laat nog op vrije voeten gesteld. Ze verklaarden van niets af te weten en de politie heeft niet met zekerheid kun nen constateeren doordat er dadelijk een groot aantal menschen hij het po- litie-optreden tegenwoordig was, dat zij degenen zijn, die de pakken opiuui naar den auto hebben gebracht. De toestand van den getroffen K. was gisteravond laat zeer zorgelijk. Uit Amsterdam wordt nader ver nomen, dat de heer K., die in den auto zat en ongelukkigerwijze door een ko gel werd getroffen^ de Amsterdam sche rechercheur van politie Kok is, die zich als opium-verkooper had voor gedaan. De heer K. die alles in scene had gezet, om zoodoende de opium smokkelaars in handen van de poli tie te doen vallen, is wel op droeve wijze het slachtoffer van zijn plicht geworden. Zijn vrouw is gisteren reeds gearri veerd om haar man te bezoeken. Nader vernemen wij, dat de recher cheur K. hedenmorgen te half 5 over leden is. Wij vernemen voorts nog betreffen de deze tragische gebeurtenis, dat de politie alhier met uitzondering van de politiechefs op uitdrukkelijk verzoek van K. door de Amsterdamsche politie volkomen onkundig was gelaten van het feit, dat K. rechercheur was. De Leidsche recherche verkeerde in de meening, dat de man deel uit maakte van het opiumcomplot, in welke meening zij versterkt werd door het feit, dat K. uit de auto kwam en den chauffeur aanspoorde hard te rij den. Hij wilde zijn rol tot het einde toe blijven volhouden, opdat de ande re opiunihandelaars die hij op het spoor was, hem niet ontgaan zouden. Hoe goed bedoeld, is deze zaak al- dus misgeloopen, want de opiumhan delaars zullen bij een volgende trans- actie dubbel voorzichtig zijn. Op last van de politie is het lijk ge rechtelijk geschouwd. Het zou vermoe delijk vandaag naar Amsterdam wor den overgebracht om daar op de R.-K. Begraafplaats ter aarde te worden besteld. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER A. L. VAN BEECK. Heden herdacht de heer A. L. van Beeck, leeraar in de Aardrijkskunde en Geschiedenis aan het Leidsche Gym nasium, zijn zilveren jubileum als zoo* danig. In het ruime aardrijkskundelokaal van het Gymnasihm hadden zich hedenmor gen dé leeraren, leerlingen, vele oud leerlingen, het college van curatoren alsmede de wethouder van onderwijs en de Inspecteur der Gymnasia ver- gameid. Nadat onder applaus de jubilaris en zijn echtgen., wier door de jongste deï leerlingen, Annetje Bremgarten bloemen waren aangeboden, had plaats genomen^ trad allereerst de rector Dr. N. J. B, e« vers en naar voren, die allereerst in deze eerste samenkomst na de Kerst- vacantie, de leerlingen welkom heette, wien hij in het nieuwe jaar gezondheid, werkkracht en levenslust toewenschte, vervolgens riep hij het welkom toe aan curatoren, den weth. van onderwijs, CLen inspecteur der Gymnasia, de collega's en ten slotte aan den jubilaris zelve, het „slachtoffer" van de huldiging. Spr. herinnerde er aan, hoe de heer van Beeck, die binnenkort 50 jaar voor de klas staat, nu 25. jaar aan het Leid sche Gymnasium gewerkt heeft, eerst onder de rectoren v. d. Mey en Punt, daarna gedurende 16 jaren in samenwer king met spr. Spr. wees er op, hoe de heer van Beeck ©en voortreffelijk leeraar is; h$ beheerscht met zijn groote kennis do te doceeren stof volkomen en hoewel hij eigenlijk talisman is, is hij daarom niet te minder een geboren historicus en geograaf. Spr. memoreerde de liefde waarmee de heer van Beeck altijd voot de leerlingen bezield is alsmede de per soonlijke vriendschap die spr. steeds van hem heeft ondervonden. Spr. eindigda met den_ wensch uit <te spreken, dat den jubilaris nog vele en geluk kige jaren mogen beschoren zrfn en hij voort mag gaan op dezelfde' wijzo les te geven als hij dit reeds zoo vele jaren gedaan heeft, (applaus.) Prof. Dr. D. C. H e s s e 1 i n g, de president-curator, voerde namens het college van curatoren het woord. Hij wees er op ho© in de verloopen 25 jaar het Gymnasium zich in alle richtin gen had uitgebreid, het was vergroot en de klassen waren grooter gewor den, hetgeen alles de taak van de leeraren niet gemakkelijker 1 maakt. De heer van Beeck heeft in al die ja ren bewezen een bijzonder goed do cent te zijn en spr. wenschte hem toe dat hij nog tot in lengte van jaren met dezelfde opgewektheid en werk lust zijn taak mocht blijven vervullen. De heer J. B. Meynen, wethouder van Onderwijs, wenschte den jubilaris namens het college van B. en W. ge luk. Dit college waardeert den atbeid aan dit gymnasium hoewel het dien uiteraard slechts uit de verte aan schouwt, zeer hoog en spr. uitte den wensch, dat mede door den arbeid van den heer van Beeck het Gymna sium zich in een steeds toenemenden bloei zal mogen verheugen, hetgeen voor Leiden en Omstreken een hoog belang beteekent. Dr. C. J. Vinkesteyn, inspec teur der gymnasia, noemde den jubi laris een der voortreffelijkste leeraren van al de 83 gymnasia in Nederland, die onder hém ressorteeren. Dit komt omdat hij de leerlingen, de leerstof en zichzelf meester is. Spr. memoreert hoe de heer Van Beeck reeds vele jaren lid en secreta ris is der Staatscommissie, heiast met iet afnemen van het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit en zich ook in die kwaliteit steeds als een pichtgetrouw man heeft doen ken nen. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de heer Van Beeck nog vele jaren voor het Leidsche Gym nasium en de Staatscommissie zou mogen werkzaam zijn, daarbij ge steund door zijn' trouwe gade naast hem. Namens de leerlingen van het Gym nasium werd de jubilaris toegespro ken door Mej. C. Versteeg die zei- de; dat er onder de leerlingen -altijd maar één roep is over de prettige ma nier van lesgeven van den heer Van Beeck; nooit wordt' er in zijn klas een wanklank gehoord. Spr. bood den ju bilaris een boekwerk in 4 deelen, „Pirenne, Histoire de Belgique" aan, er den wensch aan toevoegende dat hij nog vele jaren met toewijding zijn taak zou mogen blijven vervullen. De heer C. Seret voerde het woord namens de oud-leerlingen der laatste drie klassen die van het Gymnasium vertrokken zijn. Hij wees er op, hoe de heer Van Beeck zijn leerlingen gehol pen had bij hun eigen wording tot menscli, hoe hij hun geleerd had dat door hard werken en plichtsbesef de moeilijkheden kunnen overwonnen worden. Spr. bood den jubilaris een boekenmolen aan. Namens de oudere oud-leerlingen sprak de heer H. Schokking, die zeide dat vooral in de latere jaren van hun studie de oud-leerlingen van den heer Van Beeck gaan begrij pen hoeveel zij aan zijn onderwijs te danken hebben. Zijn dictaten en de door zijn aanteekeningen geamendeer de hoeken vormen voor hen een kost baar bezit. Spr. bood als herinnering een ets aan. Hierna nam de heer van Beeck die na elke toespraak door de leerlin gen was toegejuicht, het woord om al lereerst den rector te danken, die het ^initiatief tot deze plechtigheid had. ge nomen, waaraan hij steeds een aange name herinnering zal behouden, Gewon* advertentiSn per regel 12V« eenl Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bi) contract, belangrijk* redactie. j Kleine advertentiSn bi) vooruitbetaling -w ven ten hoogste 30 woorden, worden dagec li)ks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Tragische smokkelgeschiedenls tv Leiden. Ernstige vechtpartij' in Den Haag. De moeder der vechtenden doodgeval* len. Communistische woelingen op Su matra's Westkust. Buitenland. Tnsschen de conservatieven en de liberalen in Nicaragua is een bloedige veldslag geleverd. Groote dynamietontploffing In Zwe den. Spr. heeft voor Dr. Beversen steeds bijzondere waarcfeering gekoesterd; om zijn groote kennis van de classieken, vanj letteren en kunst in het algemeen en om zijn belezenheid. Doch het aller meest waardeert spr. den rector om dat deze altijd zoo vriendschappelijk en vertrouwelijk met hen heeft omge gaan. Spr. dankt vervolgens de collev ga's, met wi© hij op dezelfde vriend schappelijke wijze hoopt te blijven sa menwerken; den heer Meynen voor de hartelijke woorden, gesproken namens het Gemeentebestuur; de curatoren! voor de van hen ondervonden tege moetkoming. Spr. dankt den Inspecteur voor zijn aanwezigheid en ten slotte richt hij het woord tot de jongelui. Had aanvankelijk bij spr.'s komst hier ter stede de Universiteit en de studie voor hem de meeste aantrek kingskracht, hoe langer zoo meer trok hem-ook de jeugd en kreeg deze de. liefde van zijn hart. Zeker wel een 1000-tal jongens en meisjes heeft spr. hier op het Gymnasium onderwezen; spr. wijst er op. hoe ook de leerlingen der B-af dee ling tot het laatst toe be langstelling voor zijn vakken blijven behouden en merkt terloops op, dat dit Brdiploma een van de mooiste di ploma's is, die er zijn. Spr. eindigt met te zeggen, dat hij- aan dezen dag steeds de aangenaamste herinneringen zal behouden, waarnai hij en zijn echtgenoot© nogmaals zeer, hartelijk door de leerlingen werden toegejuicht. Vanmiddag werden de lessen aan 't Gymnasium weer op de gewone wijze hervat; alleen de lessen van den jubi laris werden vandaag niet gegeven. A.R. PROPAGANDA. Zooals een advertentie gisteravond aankondigde, houdt de A.R. Propagani d.aclub Donderdagavond een samen komst met de „werkers" in Hhize „Feenstra". Hoewel de actie niet onbevredigend* is. vernamen wij toch dat het nog niet „loopt", zooals dat bij vorige verkie zingen 't geval was. De kring is nog t© klein. Men laat de enkelen nog teveel „trekken". Ook de lijsten die moeten worden afgewerkt, komen nog niet vlug genoeg binnen en.leveremi niet genoeg op. Dat wordt natuurlijk heter. Maai} wil men het volle „beschot" oogsten# dan moet „zaaien" en „wieden" voor afgegaan worden door „ploegen" en „mesten". Ajo, vrienden, helpt een handjeI PROP. W. J. DE HAAS. Naar wij vernemen, is Prof. W. J. de Haas hoogleeraar in de natuur kunde en de meteorologie alhier, iri hel 'aconesso^nhuis opgenomen, al waar hij een ernstige operatie heeft ondergaan. Zijn toestand is uedeii zeer bevredigend.- NOG EENS DE GISTAMINE TABLETTEN. Naar wij vernemen heeft de Amb tenaar van het Openbare Ministerie bij het Kantongerecht alhier appèl aan; geteekend tegen het vrijsprekend von nis tegen deiv Drogist Clir. wegens ven koop van gistamine tabletten. BLOEMENDAG DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Men deelt ons mede, dat de bloei mendag ten bate van bovengenoemd fonds dit jaar 570.66 heeft opge bracht. EXAMEN BOEKHOUDEN. Geslaagd zijn voor het examen in Boekhouden en a.v. vakken, alge-* nomen vanwege de vereemging van) Leeraren in het Boekhouden, de hee- ren: i P. J. Eikerbout, J. Kenbee'k, W,. E. Maas en P. van Wjeeren, leerling|ein van de Handelsschool „Kennis is (Macht", alhier. Leeraar de heen H, D. M. Knol. Mede zijn voor dit examen g-eslaagd! de heeren: - 1-1

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1