CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d* JAARGANG ADVERTENTIE-PRIJS BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Prof. H. Visscher. In de Standaard wordt thans door de A.-R. Kamerclub de corresponden tie gepubliceerd gevoerd tusschen de ze club en den heer Prof. Br. H. Vis scher. De Kamerclub heeft eenige verga deringen aan de publicatie van Prof. Visscher in de „Groene" gewijd en hem daartoe zooals vanzelf spreekt uitgenoodigd. Na de samenspreking van eene de legatie der Club (de H.H. Beumer, Van Dijk en Bij.leveld met den heer V., is deze zaak schriftelijk behandeld ge worden, welke schriftelijke behande ling de .heer V. verkoos boven eene mondelinge. In haar brief van 9 Dec. heeft de Kamerclub na het met leedwezen con- stateeren van de afwezigheid van Prof. Visscher, uiteengezet, tegenover de meening van den heer V., dat hij niets verkeerds gedaan heeft en in voorkomende gevallen op soortgelijke wijze zal handelen, dat zij het daar mede niet eens is. Eenparig, zoo heet het, waren de aanwezige leden het er, na ernstige bespreking over eens, dat het karak ter van het artikel en de daaruit ook tegenovei de Club openbaar ge worden gezindheid van zoodanigen aard was, dat de basis voor een op recht en vruchtbaar gezamenlijk be raadslagen over zaken, der Club voor gelegd, t. w. een volkomen onderling vertrouwen, daardoor ernstig is ge schokt. Daarbij werd geconstateerd, aat de besprekingen in de fractie over het Belgisch tractaat volkomen za kelijk zijn gevoerd, en dat ook door U.H.E.G., voorzoover door U, zeer spaarzaam, daaraan is deelgenomen, niets is gezegd, dat reden gaf om de mogelijkheid van eene beschouwing Uwerzijds, als door U in het artinel geleverd, te veronderstellen; dat met name niets is ter sprake gekomen of gezegd, noch van de eene, noch van de andere zijde, dat eenigen grond kon opleveren voor Uwe beschuldiging, als zouden terwille van de verhouding der Anti-revolutionairen tot de R.-K. hetzij de Voorzitter, hetzij eenig lid der fractie, tot het besluit gekomen zijn, om voor het tracaat te stemmen. De leden der Club zijn dan ook aan vankelijk van - oordeel, dat, zoolang deze zaak niet eene oplossing krijgt, waarmede ook de Club genoegen kan nemen, zoodanig onderling overleg met U.H.E.G. in de toekomst zeer moeilijk zal zijn. Op 11 Dec. antwoordt de heer V. daarop als volgt: le. dat ik er bij blijf, dat in gevallen waarbij vitale belangen van het va derland betrokken zijn, ik het als mijn roeping beschouwen zal, deze belangen te stellen boven die van fractie of partij; 2e. dat ik mij niet bewust ben iets gedaan te hebben, waardoor het door U genoemde „Volkomen onderling vertrouwen" geschokt behoeft te wor den; 3e. dat ik bij de besprekingen over het tractaat, zooals mijne gewoonte is, in de Club weinig heb gezegd, maar dat weinige was naar mijne overtui ging voldoende, om te doen verstaan, dat ik dit tracaat absoluut verwerpe lijk achte. 4. da ik mij niet bewust ben de be schuldiging te hebben geuit, in Uw schrijven mij ten laste gelegd; 5e. dat aangezien ik mij niet bewust ben te hebben gehandeld in strijd met mijne plichen als A.-R. afgevaardigde, ik het aan de heeren moeten overla ten, eene moeilijkheid op te lossen, die voor mij niet bestaat; 6e. dat het recht op publicatie, dat U zich voorbehoudt, door mij niet wordt bestreden, noch ook mijnerzijds prijsgeven. Daarop heeft de Kamerclub in een brief van 23 Dec. nog eens uitvoerig uiteengezet waarom het gaat in dit verschil van gevoelen. Met betrekking tot sub 5e. van Prof. V. brief van 11 Dec. zegt de Club: „De moeilijkheid, die is ontstaan, is deze, zooals is te kennen gegeven in ons schrijven van 9 Dec., dat door de wijze van uw optreden „debasis van een oprecht en vruchtbaar gezamen lijk beraadslagen over zaken der Club voorgelegd, t.w. een volkomen onder ling vertrouwenernstig is ge schokt". Vermits deze moeilijkheid door u is in het leven geroepen, is het aan u, den weg te vinden om haar op te los sen. De omstandigheid, dat U.H.E.G zich daarvan niet bewust is, kan daarin eeene verandering brengen. Onzerzijds is hiermede deze corres pondentie tot een einde gekomen. Handig grijpt dan Prof. V. in zijn laatste schrijven van 27 Dec. de uit drukking der Club aan, dat de w ij z e van doen de moeilijkheid bracht, als of de daad zelf vrij uit zou kunnen gaan. Ook de wijze van optreden verde digt hij dan nog aldus: le. De houding door de A.-R. Kamer club tegenover de R.-K. politiek in de Kamer aangenomen, is voor ieder openbaar. En ik heb slechts uitge sproken wat ieder kan weten en ook trouwens algemeen zoo werd begre pen. 2e. dat ik zelfs op den Voorzitter zou „geschimpt" hebben en „hatelijk" hen geweest, is verre van mij. Ik begrijp, dat mijne critiek hem niet aange naam is en het heeft mij inderdaad leed gedaan dat ik zijne houding tegen over Dr. Nolens' krasse aanmaning niet anders heb kunnen kwalificeeren. Dus ook hier geldt ,Magis arnica Veri tas". 3e. Wat de door de A.-R. Kamerclub opgeworpen moeilijkheid betreft, daar in gelegen, dat samenwerking niet wel mogelijk is, omdat „volkomen onder ling vertrouwen ernstig is geschokt", meen ik te moeten opmerken, dat, aan gezien ik mij niet bewust ben iets te hebben gedaan dat dit volkomen onder ling vertrouwen" behoeft te „schok ken" ik er bij moet blijven aan Uw Club de regeling dezer voor haar be staande moeilijkheid over te laten". Meende de Kamerculb Prof. Visscher gelegenheid te moeten laten om zelf den weg aan te geven waardoor de moeilijkheid opgelost kan worden, daartegenover stelt de heer V. het om gekeerd in handen van de Club. Het koant ons voor, dat het hierbij niet mag blijven. Indien men een op lossing in den zin van verzoening wenscht, dan moet een derde tusschen beiden komen. Het stemt droef dat Prof. Visscher zelf niet voelt, dat de wijze van op treden beleedigend en afbrekend voor de Partij is. Het is niet alleen Prof. V. recht, maar het recht van elk lid der Partij om over een zaak anders te denken dan de meerderheid, maar dat mag niet leiden tot het lucht geven van zijn hart in de ons vijandige pers en zeker niet op de beleedigende wijze als Prof. V. deed. STADSNIEUWS. A.-R. STATENKIESKRING. De A.-R. Statenkieskring Leiden, hoopt op Woensdag 5 Januari a.s., des nam. half drie in Amicitia a.hier. een vergadering te houden. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notiien. 3. Vaststelling Candidateniijst. 4. Bespreking Rropagan da enz. 5. Behandeling statutenwijziging. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Het zal onnoodig zijn tot getrouwe opkomst op te wekken. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER CH. VAN SPALL. Gelijk wij voor eenige weken reeds gemeld hebben, herdacht de heer Chr. van S'pall, directeur der Leidsche Duin water-Maatschappij, g sieren zijn 40-ja rig jubileum, wij betreuren het, dat deze herdenking, evenals die van het 100-jarig bestaan der N.V. Tieleman en Gebrs. Dros, op Zondag plaats had en niet ter wille der Zondagsheiliging is uitgesteld tot heden. Het Leidscn Corr. Bureau zond ons van deze plechtigheden de volgende verslagen. Gistermorgen is de heer Ch. Van Spall, directeur van de Leidsche Duin water-Maatschappij, in den watertoren te Katwijk, ter gelegenheid van zijn 40-jarige ambtsvervulling, door het per soneel gehuldigd. De heer J. Plu heeft hem daarbij namens hst geheele perso neel toegesproken en hem als huldeblijk overhandigd een koperen maquette, waarop in bas relief de beeltenis van den heer Van Spal met een onderschrift alsmede een album met foto's van 't bedrijf. Des middags heeft ten kantore der Leidsche Duinwatsrmaatschappij te Lei den een druk bezochte receptie plaats fehad. Onder degenen, die den heer an Spall kwamen gelukwenschen, be hoorden Jhr. De Gyse'aar, de pas af- etreden Burgemeester van Leiden, de eer Bosschieter, Burgemeester van Rijnsburg en de heer Van Griethuyzen, Burgemeester van Oegstgeest. De be sturen dezer gemeenten hadden den heer Van Spall eenige pracht:ge bloemstuk- kern gezonden en net- gemeentebestuur van Leiden bovendien een zeer waar- deerend schrijven. Op de receptie hebben verder het woord gevoerd de heer Verhey van Wijk namens comm'ssarissen, die een keurig bureau aanboden; de heer Lafeber na mens de Ned. Ver. voor Waterleidingbe- ïangen, welke den heer Van Spall een MAANDAG 3 JANUARI 1927 prachtige clubfauteuil schonk, en de putaties van verschillende vereenigingen waarin1 de heer Van Spall een belangrijk werkzaam aandeel heeft gehad. Groot was het aantal bloemstukken en gelukwenschen, dat den heer Van Spall werd toegezonden. EEN HONDERD-JARIG JUBILEUM. Zondag was het, ico jaar geleden, dat de N.V. Tieleman en Gebr. Dros, welke de ruim 200 jaar bestaande zeepfabriek „De gekroonde Haan" te Leiden exploi teert, werd opgericht. Dit jubileum is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Bij het eindigen^ van den arbeid Vrijdagavond ontving ieder van het talrijke'personeel boven hei gewone Icon, een extra feest gave, meer dan het dubbele van het weelkoon bedragend. Zondagmorgen is in het Nutsgebouw te Leiden door het personeel dit 100- jarig jubileum herdacht. Daar werd na- 'mens het geheele personeel, de heer A. Tieleman HWzn., thans 6e eenige firmant, toegesproken door den heer Vink, die hem namens het personeel een oud-Friesche staande klok ten ge schenke aanbood. De heer Boon sprak hierop namens het fabriekspersoneel, den heer Tieleman toe en de heer J. C. Guut teAmsterdam deed zulks na mens de depothouders. Des namiddags heeft de heer Tiele man in Huize Bruyns een receptie ge houden. Onder de velen, die den heer Tieleman kwamen gelukwenschen, en toespraken, waren o.m. het bestuur van de afd. Leiden der Mij. voor Nijverheid en Handel, wier voorzitter, de'heer Ver hey van Wijk, hem de gouden draag- medaille der Maatschappij aanbood; ae directie van de Maatschappij tot Exploi tatie van Zeepfabrieken te' Rotterdam, welke den heer Tieleman een in lijst vervat tegeltableau met een afbeel ding van de fabriek ,De Gekroonde H?an" aanbood, almede verschillende zeepfabrikanten in den lande enz. Tal van bloemstukken, alsmede tal van schriftelijke en andere gelukwenschen, werden ae directie bij dit jubileum toe gezonden, en ook de afgetreden burge meester van L?i1 *n, Jhr. De Gij'selaar, kwam den heer Tieleman gelukwenschen PROF. SNOUCK HURGRONJE. Prof. Dr. G. Snouck Hurgronje, hoog leeraar in de Arabische taai en letter kunde aan de Universiteit alhier, die 8 Februari den 70-jarigen leeftijd be reikt en derhalve aan het eind van dezen academischen cur.o,is het hoogleeraars- ambt moet neerleggen, zal Zondag 23 Januari den dag herdenken, waarop hijv 20 jaar geleden het hoQgieeraarsambt' aan de Leidsche Universiteit aanvaardde WEEK DER GEBEDEN. Hedenavond wordt in do Oosterkerk de eerste samenkomst van de week der gebeden gehouden. Wij vertrouwen, dat evenals vorige jaren, ook dit jaar deze bijeenkomsten weer druk bezocht zullen worden, te meer daar er deze week weinig ande re vergadringen zijn. Voor hedenavond is het onderwerp: „Dankzegging en verootmoediging". Dankzegging: Want God is goed en barmhartg geweest en heeft 0119 in lankmoedigheid gedragen. Meer nabij is ons nu de zaligheid, dan toen wij eerst geloofd hebben. De Heer wil ons nog gebruiken in Zijn dienst niettegenstaande ons ge brek en onze ontrouw. Verootmoediging: Want wij hebben te belijden ons ongeloof en on ze traagheid in het benaarstigen. Wij. moeten belijden onze verborgen zonden, zonden, die wij vergaten en die waarvan wij ons bewust zijn. Wij moeten belijden: gemakzucht, verwaarloozing van het gebed en van Gods Woord. Gebed: Ps. 85 7: Zult Gij ons niet weder levend maken, opdat Uw volk .zich in U verblijde Te lezen: Ps. 95; Ps. 103; Hand. 1 :1 —8; Gal. 5:16—26. IN MEMORIAM K. v. ETTEKOVEN. Op het kerkhof .te Oud-Leusden werd Donderdag 'n monument onthuld op 't graf van den leerling-machinist Van Ettekoven, die op 9 Sept. van het vo rige jaar overleed ten gevolge van de spoorwegramp bij de Vink. Behalve de naaste familieleden van den overlede ne waren er bijzonder veel belangstel lenden aanwezig, waaronder do machi nist Muller. Namens de directie der Ned. Spoor wegen droeg ir. G. van Hille met eeni ge woorden van erkentelijkheid, waar in hij de verdiensten van den overle dene pree#, het monument over aan de echtgenoot© als uiting van waardee ring van directie en personeel voor 't werk van Karei van Ettekoven. Een der comissieleden onthulde daarop 't monument. Vervolgens sprak de heer Van Hinte namens het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel en namens den centralen cursus van die vereeniging, waaraan Van Ettekoven les gaf. Hij legde een krans <y> het graf. HET TRAGISCH ONGELUK BIJ WARMOND. Vrijdagmorgen is een der slachtof fers van het droevig ongeval te War mond, mej. Kerkvliet, op de R.K. Be graafplaats alhier ter aarde besteld, nadat eerst de uitvaartdiensten in de kerk waren gehouden.. De belangstelling, zoowel in de kerk als op de begraafplaats, was buiten- woon. Eenige kransen dekten de baar. Op de begraafplaats werd niet ge sproken. De „Padox-"fabriek was ver tegenwoordigd door twee leden van het administratief personeel en twee werklieden. Op dezelfde wijze is op de R.K. Be graafplaats te Noordwijk-Binnen het lijk van mej. Vink aan de schoot der aarde toevertrouwd. Ook hier was de belangstelling zeer groot. Eenige kran sen werden op het graf gelegd. Naar aanleiding van het bericht, dat Kerkvliet, een lid van het perso neel der Padox-fabriek, door den offi cier van justitie is gehoord in verband met de mededeeling, dat hij de heide meisjes Truus Kerkvliet en Agatha Vink, die op zoo noodlottige wijze het leven verloren, zou hebben geraden, om, daar zij niet onmiddellijk langs den gewonen weg naar huis konden gaan, maar over de spoorbrug te loo- pen, heeft de corr. van de „Tel." een onderhoud met den betrokken persoon gehad. Kerkvliet verklaarde, dat hij door den officier was gehoord om inliclitin gen over het geval te geven. Hij heeft, zoo hield hij vol, de meisjes juist af geraden zich op de spoorbaan te be geven, zulks in verband met den zwa- ren mist. Hij had haar uitgenoodigd nog eenigen tijd in zijn woning te ver toeven; dan zou hij, hetgeen wel eens meer gebeurde, trachten haar met een bootje over te zetten, aan welk ver zoek zij echter geen gevolg hebben ge geven. De boekhouder der fabriek, was overtuigd, dat K., dien hij goed kende, inderdaad de meisjes zou hebben ge waarschuwd. POSTKANTOOR TE LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de le helft der maand December 1926: Brieven bin nenland: Benten, C. van, Amsterdam; Berg, J. v. d., Dordrecht; Bunning, H., Dor drecht; Bureau v. d. Courant, Amster dam; Bureau D 713, Amsterdam; Bu reau Slagerscourant, Amsterdam; Bur. Zwarte Kat (2 stuks), Amsterdam; Bijleveld, Dr. F., Oegstgeest; Catto, J., Amsterdam; Departement van Kolo niën, Haag; Dissel, L. J. v., Amsterdam Hoogenboom, C., Roelofarendsveen; Instituut „Het Westen", Rotterdam; Leidsche Courant, Leiden; Pauw, G.F. de, Hillegom; Raad van Arbeid, Delft; Schravendijk, Voorschoten; Stoomta- baksfabriek, Groningen; Uitermark, Vlissingen; Vonk, J., Rotterdam; Vries J. de, Amsterdam; Waterstokerij, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland: Broer, J., Lage Zijde? Bronswijk, Nelly, Deh Haag; Bruin, P. de, Oud dorp; Mculen, Mej. J. v. d., Leiden; Pijnen burg, B., Schiedam; Verkade Palte, Mevr. J., Haarlem; Brieven Buitenland: Baker, Alfrel, Londen; CentiJ, C. Paris; Houtappel, L., Itresa; Knöpel, Ina, May wood. 4 briefkaarten zonder adres. KERSTFEESTVIERING. Men verzoekt ons opname van het volgend verslag van de verleden week plaats gehad hebbende Kerstfeestvie- ring met de kinderen door de Afd. Leiden, van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in Pniël. Te ongeveer 6.15 opende de beer Vreeken, commissielid van het Kerst- feestvieringscomité, de vergadering met het laten zingen van Ps. 98 1. Daarna gaat Dr. Riemens. eere-voorzit ter der Afd. voor in gebed. Na gebed leest de Afd.voorzitter L. van Schie, voor Luc. 2 110. Commissielid Vree ken draagt verder de leiding van de- zenaVond over aan het bestuur, den wensch er bijvoegend, dat het naar den zin van allen zijn mag. De Afd .voorzitter leidt daarna de vergade ring in. 'Hij dankt de commissieleden voor het door hen verrichte werk. Spr. brengt lof voor de wijze waarop ze zulks deden. Hij heet allen harte lijk welkom op dit 3de georganiseerde Kerstfeest. Heet in 't bijzonder harte lijk welkom en spreekt z'n dank uit aan Dr. Veldhuyzen, dat hij ons een ware Kerstgeschiedenis wil doen ge nieten in woord en beeld. 'tMoet ons goed doen, dat ook menschen van in tellectueel© kring, ons pogen schragen Juist intellectueel© medewerking heeft onze Chr. Arbeidersbeweging nog zoo noodig. Heet welkom Dr. Riemens en echtgenoot©. Uw leven, zegt de voor zitter, is door onze Aid. als met oen Gewon» advertentlën per regel 22ï/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief* Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dege lijke geplaatst ad 40 cent. ij Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Kleine spoorwegongevallen op Oudejaarsdag. Brand te Amsterdam door kamer- vuurwerk. Ernstige vechtpatijen te Heerlen. Buitenland. Aardschokken in Californië. De Nieuwe Mexicaansche pefroleum- wet is Nieuwjaarsnacht in werking getreden. zijden draad doorweven. Spr. brengt Dr. Riemens dank voor het medeleven dan hij altijd betoont. Mog© zulks te- de toekomst zoo blijven. De voorz. spreekt tot de leden van deze Afd. over bet Kerstfeest, dat wij allen hier willen gedenken. Leeft wer kelijk in ons -aller ziel, datgene wat de Engelen zongen in Efratha's vel den? Eere zij God in de hoogste heme len. Leeft in ons hart de jubeltoon, 't Woord is vleesch geworden en bet heeft onder ons gewoond en wij1 heb ben Zijne heerlijkheid aanschouwd, 'n heerlijkheid als des Eenig geborenen des Vaders, vol van genade en waar heid? Leeft in ons dat verlangen, als bij de herders in Efratha's veld, die gingen om te zien, datgene, dat de En gelen hun hadden medegedeeld. Voor wie dien jubeltoon in zijn ziel heeft is Jezus' verschijning gelijk een oorlogsverklaring aan deze zondige wereld. Pijnlijk deed het mij aan, zegt de voorz., op le Kerstdagmorgen, dat 2 mannen vreeselijk dronken zich door Leidens straten voortbewogen. Dron ken in dif ochtenduur, toen' anderen zich verblijd kerkwaarts begaven, om mede blijk te geven van vreugd te bun ziele, om van het Kerstwonder mede te getuigen in koor, als gemeente des Heeren. Die werden mogelijk dronken bij een Kerstboom. Hoevelen hebben thans een Kerstboom, vieren Kerst feest, zonder Kerstkind. Kerstboom en Kerstfeest passen dan eerst bij elkan der, wanneer er ook is een Kerstgeest. God geve, dat die Geest thans bij ons allen aanwezig is. zoo zal dit samen zijn de Cbristenband versterken en ze gen uitgaan voor het verdere leven. Daartoe is noodig een ootmogdig hart. Bij ware Christenen past geen eigen gerechtigheid. Bij ware Christenen acht de een den ander uitnemender dan zich zeiven. Dan ook z ijt gij achter het zalig ge heim van Kerstfeest gekomen en wordt de ware vreugd als Christenen door u gesmaakt. Genade, dat zij uw eerste, uw laatste, uweenige roem, gij .die gelooft. Maa.r acht u nu ook niet te hoog om uw leven lang bedelaar te blijven, kloppend en vragend aan Je zus, of die wil zijn* u een Leidsman op uw levensweg. Hoe armer zondaar, hoe rijker Jezus, hoe ootmoediger schuldbelijdenis hoe blijmoediger uit zicht op de zaligheid, die wacht die genen, welke Jezus' komst in de we reld hebben liefgehad. Hierna zongen de kinderen enkele versjes.. Dr. Riemens vertelde in kinderlijke taal de geschiedenis van de Wijzen uit het Oosten. Verleden jaar heeft hij van de herders verteld. Zoo juist is uit Lu cas 2 van de herders voorgelezen en door de kinderen gezongen. O'm de sterren goed te kunnen zien moet men op de vlakte zijn. B.v. de Babylonische woestijn. Ook in ons land zijn wel der gelijke vergezichtenIn Babylonië zag men gaarne naar de sterren. Wijzen kenden dië sterren bij name. Zoo gin gen zij bij het zien van een bijzondere ster de boeken na. Zoo werden zij ge bracht in het land Israëls. Zij zochten den geboren Koning in het paleis maar moesten in Bothlehem terecht komen. Ook hier echter gaf de ster hun volkomen zekerheid. Maar te Bethlehem ontvangen zij ook onmid dellijke Godsopenbaring. De engel spreekt in een droom tot hen. Daarna gaf Dr. Veldhuizen in woord en beeld een beschrijving van het le ven en werken van zendeling David Livingstone. Hij schildert hoe Livingstone reeds jong lust had zendeling te worden. Hoe hij worstelde om de noodige ken nis te verkrijgen en eindelijk naar Noord-Afrika ging. Hoe hij vrouw en kinderen terugzendt en later Stanley hem na 2 jaar zoeken terugvindt. Hoe hij daar sterft en zijn gebalsemd lijk naar Engeland wordt overgebracht. Na de pauze werd nog door een kin derkoor gezongen. De voorzitter dank te allen en in het bijzonder Dr. Veld huizen en Ds. Riemens, waarna deze rijke propaganda feestavond gesloten werd. (Wij hebben' dit verslag belangrijk moeten bekorten. RecLJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1