CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 7<f« JAARGANG WOENSDAG 29 DECEMBER 1926 NUMMER 201*"* OORANT ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 Tel 1278, Postgiro 58936 Tf^idpn - Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Pet kwartaal i 2.50 Pet week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advertentiSn per regel 23cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarielr' Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertent!ën bij vooruitbetaling ran ten boogete 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Slechts betrekkelijk. Jaren lang, en nu nog, kan men het in allerlei toonaarden door de socia listische woordvoerders hooren ver- konkondigen dat het een kwestie van vakorganisatie is om betere loonen en arbeidsvoorwaarden te veroveren. Als maar alle arbeiders een lijn trok ken dan zouden de werkgevers spoe dig de loonen moeten uitbetalen, die gevraagd werden. Dat het bedrijf het niet dragen kan, gekheid; de fabrikanten mesten zich vet. Dat allerlei economische omstan digheden een wet daarstellen, waar iedere organisatie voor moet zwichten geloove* wie het wil, de eendrachtige arbeiderswil zal het wel anders leeren Wanneer deze theorie zonder meer zou opgaan, dan moesten de landen die de beste organisatie hebben, waar de meeste werknemers georganiseerd zijn, het hoogste loonpeil aanwijzen. Dit nu is niet het geval. Wij willen en hier citeeren wij de „Maasbode" het bewijs voor deze stelling niet schuldig blijven en leve ren het met cijfers, welke op het we- reldtooneel van de grootste beteeke- nis zijn. Wij stellen de aantallen arbeiders op grond van globale cijfers, die ons ten dienste staan omstreeks 1923: in Duitschland 40 millioen, in Engeland 18 millioen, in de Ver. Staten 45 millioen Voor het jaar 1023 vinden wij de volgende aantallen georganiseerde ar beiders in Duitschland 9.193.000, in Engeland 5.405.000, in de Ver. Staten 3.600.000. In procenten, zeer globaal, waren georganiseerd in Duitschland 23 proceift, In Engeland 30 procent, in de Ver. Staten 8 procent. Tusschen Duitschland en de Ver- eenigde Staten is het verschil al bij zonder treffend. In Amerika een veel geringere arbeiders-vakbeweging, veel slapper ook uit strijdoogpunt in opvattingen dan de hecht gediscipli neerde, grootendeels socialistisch ge schoolde Duitsche vakbeweging. Ech ter staat de welvaart, het loonpeil in de Vereenigde Staten verre boven dat van Duitschland. Ook Engeland, dat een veel sterkere vakbeweging heeft dan de Vereenig de Staten, kan, hoe hoog de loonen ook zijn, bij het Amerikaansche loon peil niet komen. Wat strijdvaardigheid betreft, n.l. socialistisch besef, zien wij de Engel- sche vakbeweging toenemen naarmate de loonen afnemen. Deze statistiek leert, dat alleen bij gedrukte sociale omstandigheden, bij een laag levenspeil, de vakactie le vendige ontwikkeling heeft. Maar ook .komt uit een en ander zonneklaar naar voren, dat niet de vakaetie de hoogte der loonen bepaalt in eerste instantie, doch de al ge meen e economische situatie Welke plaats een land inneemt in het groote wereldbestel is de aller eerste vraag, welke de geheele indus trie, leiders of eigenaars zoowel als on dergeschikten of arbeiders, interes seert. In die vraag hebben beide groepen met dezelfde belangstelling te deelen. Dit laatste is vooral onder den in vloed van het Christelijk element, zoo lang het in de ongedeelde vakorgani satie leeft zooals in Engeland, of door de afzonderlijke Christel, vakorganisa tie zooals ten onzent, helder aan het licht gekomen. De Christen werknemer ziet in zijn patroon niet zijn natuurlijken vijand, maar weet dat hij met hem. zij het in verschillend opzicht, één zaak moet dienen. Hij beschouwt zijn patroon als zijn naaste. Dit is een gedachte, welke alleen reeds op zuiver zakelijke gronden bei de partijen m het productie-proces tot elkander brengt, meer dan de, toch ei genlijk ondergeschikte, tegenstellingen hen scheiden. V Het aziatisch gevaar. Met een zekeren angst wordt meer mal m gesproken van het aziatisch ge vaar. Soms ook genoemd het gele ge vaar. Op andere tijden weer meer be grensd als het Japanscho gevaar. Met klimmende belangstelling slaat mi-n gade de ontwikkeling van Azië. Met name de ontwikkeling van Japan en China, van Engelsch-Indië en van ons Innië. Inderdaad is het vraagstuk van de ontwikkeling van deze Aziatische vol keren voor ons economisch leven van groot gewicht. Europa's aandeel in den wereldhan del is bezig te verminderen, Amerika's percentage neemt nog toe. maar ook dat van het zwarte werelddeel en al lermeest het aandeel van Azië. In 1913 bedroeg het aandeel van dit oud-werelddeel in den wereldhandel 10.1 in 1923 14.2 procent. Wel is het geheele aandeel van Azië nog niet zoo eroot als het aandeel van Engeland. Maar tegehover het stil staan van het Engelsche percentage is het toenemen van het Aziatische van veel beteek en is. Drie landen speciaal trekken daarbij de aandacht: Japan, Britsch-Indië en Cnina. Japan heeft het voorbeeld gegeven, dat de beide andere genoemde landen zullen weten na te volgen. Japan met zijn 60 millioen .inwoners, heeft een trap van ontwikkeling bereikt, wclko met de Europeesche landen geiijk te stellen is, in industrieel opzicht. Van 1913, toen het 1.7 procent van den wereldhandel voor zijn rekening bracht, is het opgeklommen tot 3 4 procent van den geheelen wereldhan del Deze formidabele, ontwikkeling en dit snelle tempo zullen naar allen schijn het voorbeeld zijn voor Britsch- Indië en voor China. Bij deze landen is Japan een Lili- putter. Met zijn 60 millioen inwoners zinkt het weg bij de ongeveer 340 mil lioen van Britsch-Indië en de 450 mil lioen van China. Dit laatste rijk al ken heeft een bevolking gelijk aan die van geheel Europa. Men vrees# dat de 800 millioen Azia ten die aan het bein van een economi sche ontwikkeling staan, zooals Ja pan reeds heeft doorgemaakt, snel en verbluffend zeker 'Europa van de we reldmarkt zullen wegconcurreeren. Wanneer deze Aziatische millioenen bijna de helft van ,de geheele bevol king der aarde uitmakend, hun aan deel gaan nemen in het productiepro ces, dan zal hef geweldige levensvraag stuk voor de Europeesche volkeion voor goed gesteld worden. Dan zal Europa worden weggepro- duceerd. Wij gel ooven het niet. Er zal een tijd van spanning komen. Reeds nudeekent zich die af. Ook eco nomisch zal Japan, zal China, zal Britsch-Indië, om van Nederl. Indië niet in de eerste plaats te spreken, zijn aandeel eischen. Maar dat dit de dood van de Europeesche productie zou beteekenen, gelooven wij niet. Er zal een levendig ruilverkeer blijven bestaan. Maar bovendien ook de WestersChe cultuur-ontwikkeling heeft het ge leerd, dat de productie en de consump tie in groote lijnen naar Gods wijzen raad in evenwicht blijven. Wij mogen ook daaraan niet wan hopen. Gods raad zal ook daar uit komst- bieden. STADSNIEUWS. AFSCHEID BURGEMEESTER DE GIJSELAAR. Zooals het Uitvoerend Comité giste ren in een advertentie reeds meedeel de zal morgenmiddag 3 uur in de Stadsgehoorzaal het gedenkboek aan den Burgemeester worden aangeboden Daarna zal te vier uur aan inge zetenen, vereenigingen en corporaties gelegenheid worden gegeven om van den sympathieken Burgervader af scheid te nemen. Waar de heer De Gijselaar, meer dan een ander stadgenoot, het leven van verschillende organisaties in onze stad heeft meegeleefd, veronderstellen wij, dat niet één dier organisaties zal achterblijven om op dit gedenkwaar dig tijdstip zijn hulde en dankbaar heid te bewijzen. De dag van morgen moet voor den heer De Gijslaar tot een onvergetelij ke worden gemaakt. MR. A .VAN DE SANDE BAK- HUYZEN. In verband met de te verwachten benoeming van Mr. A. van de Sande Bakhuyzen tot burgemeester van Lei den, kunnen wij nog mededeelen, dat hij de Christelijk Historische beginse len is toegedaan. Dit in tegenstelling met ons bericht van gisteren, waarin wij zeiden, dat Mr. v. d. S. B. van liberalen huize is. HET OORT—KNAPPERT-FONDS. De aanbieding aan Prof. Oort. Met het oog op den 90sten verjaar dag van prof. dr. H. Oort heeft zich, zooals indertijd reeds gemeld, een com missie gevormd, bestaande uit perso nen uit vrijwel alle deelen des lands, om den oud-hoogleeraar, die onge veer 35 jaar geleden, dus in een tijd, toen volksontwikkeling en volksop voeding nog slechts door enkelen alls een gemeenschapspliclhit werd be schouwd, in samenwerking met mej. E. C. Knappert, tot voor kort direc trice van het Tehuis voor Maatschap pelijk Werk te Amsterdam, in het hartje'van een fabriekswijk te Leiden een inrichting in het leven riep, die met haar endagmajisch-godsdienstiig en met haar maatschappelijk werk heeft bedoeld menschenwaarde en menschengeluk te bevorderen, in staat te stellen, door het bijeenbrengen van een fonds een waardige voortzetting van dit werk mogelijk te maken. Im mers de financieele toestand van het Wijkgebouw, zooals de stichting heet, verkeert sedert eenigen tijd in een min der rooskleurigen financieelen toe stand. Ho© nuttig de instelling ook thans nog werkt, kan hieruit blijken, dat on geveer 600 personen, volwassenen zoo wel als kinderen, wekelijks bet Wijk- gebodw van den Ned. Protestanten bond voor ontwikkelings- en -ontspan ningsavonden, voor verschillende clubs voor "Zondagsschool- en godsdienston derwijs, voor zang-, naai-, verstel-, handwerk- en slöjdlessen, voor biblio theek en spaarkas, bezoeken. De commissie had zich met een op roep tot de Protestanten in den lande gewend en medewerking verzoent voor het bijeenbrengen van een fonds van f 40.000, teniende de renten daarvan te besteden voor bet werk der stichting, welker voortbestaan aldus verzekerd was, en de aldus bijeengebrachte som ter beschikking te stellen van prof. Oort, bij diens 9üsten verjaardag, om daaraan de bestemming te kunnen ge ven, door de commissie beoogd en .waartoe de directrice van het Wijkge bouw, die thans de inrichting gaat ver laten, mej. Wilh. Snellen te Leiden, het initiatief had genomen. Ofschoon het bedrag nog niet ge heel bijeen is, heeft de commissie ge meend het fonds, dat tot dusver reeds is bijeengebracht, namelijk f9000, aan prof. Oort ter hand te steller Dit heeft hedenmorgen, tenhuize van prof. Oort plaats gehad. De aanbieding ge schiedde bij monde van prof, dr. L. Knappert Jzn., die daarbij uiteenzette boe buitengewoon nuttig de door prof. Oort in het leven geroepen stichting voor de lagere volksklassen heeft ge werkt en nog werkt en daarbij deed uitkomen, dat een aantal vrienden en vereerders van prof. Oort, over bet ge beele land verspreid, hadden gemeend den 90sten verjaardag van den oud- boogl. te moeten benutten v. h. ver richten van een grootsche daad, het bijeenbrengen van een fonds ten be hoeve van de voortzetting van het zoo heilzaam gebleken werk. Wel is waar, was het bedrag, dat men noodig heeft, nog niet geheel bijeen, doch spreker verwachtte, dat nog velen in den lan de aan den oproep om een bijdrage zul len" gevolg geven, -waardoor het be- noodigde bedrag geheel bijeen zal zijn, waarvoor een aparte stichting met een afzonderlijk bestuur zal worden ge vormd. Prof. Oort verklaarde zich zeer in genomen met het werk, dat de com missie heeft verlicht. Men had 'hem op zijn 90sten verjaardag geen mooier geschenk kunnen geven. Met de com missie hoopte hij ook, dat het ontbre kende bedrag spoedig bijeen zou zijn. Gaarne voldoen wij aan het verzoek dei* commissie door mode te deelen, dat giften kunnen worden gezonden aan mej. W. Snellen, Witte Singel 107 Leiden, Giro 43930). NED. VER V. PIOENENKWEEKERS. De Ned. vereeniging voor Pioenen- kiweekers heeft gisteren, Dinsdag, te Leiden haar jaarvergadering gehou den. Besproken werden om. de uit stekende resultaten van de te Boskoop gehopden tentoonstelling. In verband hiermede w-erd besloten in 1929 te 's- Gravenhage een groote tentoonstelling te houden. Den handel vani deze zoo specifiek Nederlandsche cultuur zal men trach ten te bevorderen door uitplanting van pioenen in buitenlandsche parken en het exposeeren van afgesneden bloemen. GRIEP- EN ROODVONK-GEVALLEN. Naar wij vernemen heerschte hier ter stede de griep in vrij sterke mate. De ziekte draagt echter een goedaar dig karakter. Er doen zich ook enke le gevallen van roodvonk voor. Het aantal gevallen beweegt zich echter in dalende lijn. Bedroeg het ongeveer een maand geleden 16 en de vorige week 12, thans zijn er slechts 5 ge vallen. DE GIST-TAMINETABLETTEN. De Kantonrechter heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van den drogist C., die terecht had gestaan wegens den verkoop van Gist-tamine- tabletten als geneesmiddel in een ge ringer hoeveelheid dan is toegestaan. De Kantonrechter heeft den drogist vrijgesproken, op grond dat de ta bletten zijn afgeleverd aan een agent van politie voor onderzoek, dus niet als geneesmiddel en verder op grond, dat het scheikundig onderzoek is ge schied door één persoon, wat niet het wettig bewijs der samenstelling op levert. Op den hoek van de Watersteeg en de Hoogewoerd had gistermiddag •half Vier een aanrijding plaats van een handwagen door een paard en wa gen, bestuurd door P. v. d. H. De handwagen werd bestuurd door het 12-jarig meisje M. S. Zij stond in de Watersteeg te wachten tot de tram gepasseerd was en toen kwam plotse ling de met een paard bespannen wagen de Watersteeg inrijden. Deze reed tegen den handwagen, die een halven slag omdraaide en de spiegel ruit van de fa. B. vernielde. Het meis je werd aan haar rechterarm gewond en in het St. Elisabeths-gasthuis ver bonden, vanwaar zij naar de ouder lijke woning werd vervoerd. De koet sier van den vrachtwagen reed snel door, doch later gelukte het de poli tie zijn naam te noteeren. Vani den melkwagen van den melkhandelaar V. G., is in de Janvos- sensteeg een wit metalen melkbus ter waarde van f5 ontvreemd. H. C., chauffeur van V. S., uit Rotterdam heeft bij politie aangifte ge daan, dat gisteravond tusschen 8 en 9 uur een reisdeken uit zijn auto, die op den Stillen Rijn stilheild, is ont vreemd. BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Gisteren werd de winterzitting der Prov. Staten van Zuid-Holland voort gezet onder leiding van den Commis saris der Koningin E. C. bar. Sweerta de Landas Wyborgh. Aan de orde was het voorstel aan de gemeente Delft toe te kennen een provinciaal subsidie in de kosten van de verbetering van den Delftweg vari f300.000. Hieromtrent was in de jongste ver gadering een motie-Verhoeven inge diend tot aanhouding van dit voorstel en nader overleg met het Rijk. De heer VERHOEVEN (A.R.) lichtte de motie toe en sprak twijfel uit of het provinciaal belang wel in zoo hoo- ge mate bij de verbreeding van dezen weg betrokken is, daar de weg voor namelijk van locaal belang zal zijn. Ook in verband met de plannen tot spoedigen aanleg van den Rijksweg is het noodig, dat de tolkwestie op de juiste wijze haar beslag krijgt. De heer V. VOORST VADER (C.H.) meent, dat over drie mnanden precies evenveel over de zaak te zeggen zal zijn als thans. Er zijn onteigeningspro cedures hangende, waarvan niet te zeggen is wanneer zij zullen zijn afge wikkeld. Spr. ziet dus niet in, dat er met een uitstel van drie maanden re sultaat bereikt wordt. Er is echter een andere kwestie: Is het provinciaal be lang zoodanig gemoeid met het be houd van dezen weg, dat de provincie daaraan 3 ton moet geven? De heer V. VOORST TOT VOORST (R.K.) is niet voor een subsidie voor den druksten weg van ons land, wan neer daarmede gepaard gaat de In standhouding der tollen. In 1926 zijn de tol gepasseerd 551.000 auto's op 4 wielen ,36.000 niet voorzien vani lucht- bandeh, 12.000 met 6 banden, 40.600 motorrijtuigen en andere vervoermid delen, tezamen 700.000 vervoermidde len. Spr. zou voor de motie stemmen, hoewel hij het met de toelichting niet geheel eens is. De heer V. SANDICK (V.B.) gaf ook den raad de motie aan te nemen. De heer V. BAREN (A.R.) meende, dat men eerst Ged. Staten gelegenheid had moeten geven over de zaak een en ander te zeggen, alvorens een motie in te dienen. Wat aangaat de plannen tot aanleg van den nieuwen Rijksweg Den Haag- Rotterdam, waarvan het gedeelte Den Haag-Delft het eerst ter hand geno men zal worden, meende spr., dat eerst het gedeelte Rotterdam-Delft gemaakt zal moeten worden en dat in het be lang van een snelle verbinding Den Haag-Rotterdam de verbreeding van den bestaar den weg moet worden ter hand genomen. In 't bijzonder wees spr .op den zeer slechten toestand van de brug bij Delft, die eeni belemmering voor het zakenleven is. De heer HOVY (A.R.) betoogde, dat het verkeer zich voor een groot deel op Delft oriënteert en dat dus ook als de nieuwe Rijksweg er komt, verbe tering van den ouden .weg noodig zal Binnenland* De Prov. Staten van Znld-Holland verleenen een subsidie voor de verbe tering van den Delftweg. Buitenland. Een bericht, dat het Rijnland 31 Jan. 1928 volkomen zal worden ontruimd. Een staatsgreep in Albanië aan staande? Dnischland is bereid tot ratificatie der conventie van Washington zoodra de nieuwe arbeidswet is aangenomen. Mussolini over de vrijgezellenbelas ting. blijven. Spr. was dan ook tegen uit stel, waarvan afstel komt. De heer DiREES (S.D.A.P.) achtte de motie een belemmering voor een re gelmatige discussie. Spr. stelde zich voor, dat Ged. Staten alsnog zoo nauw keurig mogelijk hebben geïnformeerd en dat zij mededeelingen hebben te doen, die een element in het debat zou den kunnen vormen Na de discussie is het nog mogelijk tot nader overleg te hesluiten. Het lid van Ged Staten, de heer von Fisenne sloot zich bij den heer Drees aan. De voorzitter deelde mede, dat de heer Verhoeven de motie heeft inge trokken. De heer TEN HOPE (V.B.) besprak de tol der gemeente Delft die van 19191926 een netto-winst maakte van f400.000. De heer v. Baren had er op gewezen dat hij alleen de vette jaren in aanmerking genomen had. Maar uit een onderzoek is spr. gebleken dat over de jaren 19001918 een winst is gemaakt van f llö.COO. Deze winst is opgebracht door bewoners van de pro vincie. Spr. zou zich met het gevraagde sub sidie kunnen vereenigen indien daar mee gepaard ging de afschaffing van de tol. Over de eerste 9 maanden vani 1926 is f 63.000 winst gemaakt, over bet geheele jaar zal de winst f90.000 zijn. Op deze wijze betaalt het inter nationale verkeer mee in de gemeente huishouding van Delft. Spr. diende een amendement in om aan de voorwaarden voor subsidiever- leening een voorwaarde te verbinden volgens welke voor 1 Jan. 1928 bet tol tarief met 1/3 verminderd moet wor den, vóór 1 Jan. 1929 nog eens met 1/3 en vóór lJan. 1930 geheel moet ver dwijnen. Intusschen moet gezocht wor den naar een oplossing der verdeeling van de onderhoudskosten van den weg tusschen Rijk en gemeente. De heer COLTOF (C.P.) betoogde, dat naast den nieuwen Rijksweg een behoorlijke weg over de bestaande route noodig is. Spr, meende, dat een oplossing van. de tolkwestie urgent is en als voor waarde aan bet subsidie moet worden verbonden. Spr. steunde het amende ment-Hope. De heer HOVY achtte het amende ment staatsrechtelijk een vergissing, daar de Kroon beslist over de tollen. De tolheffing is slechts telkens voor één jaar goedgekeurd en het eenige, dat men doen kan is er te zijner tijd op aan te dringen dat de goedkeuring Wiet opnieuw zal worden verleend. Spr zou voor het voorstel van Ged. Staten stemmen. De heer DE BRUIN (S.D..AP.) meen de, dat het gevolg van een zoo be langrijke bijdrage voor een gemeente lijken weg zal zijn, dat tal van andere gemeenten, die geen tollen plaatsen, ook om subsidie bij de provincie kun nen komen. De heer V. AALTEN (V.D.) had met verbazing de rede van den heer de Bruin gehoord, daar de sociaal-demo craten steeds voor vrijheid van ver keer opkomen. Voorts had spr. de argumentatie ge mist in de rede van den heer Hovy, ten bewijze van zijn bewering, dat het amehdement-ten Hope een staatsrech telijke monstrum is. De heer DE JONG SAAKE'S waar schuwde ertegen, dat aan de baten, welke de provincie uit het Wegen fonds zullen toevloeien, reeds thans,, nog voordat het Wegenplam is vast gesteld, een bestemming zal worden gegeven. Te 1 uur werd de vergadering voor een uur geschorst. Na heropening der zitting betoogt de heer DREES, dat een subsidie voor den Delftweg volkomen verantwoord is, ook als de nieuwe rijksweg tot stand komt. Spr. hoopt, dat Ged. Sta ten krachtige maatregelen zullen tref- ffen om tot Qjabeffing van den tol to komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1