NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 DECEMBER 1926 5. Benoeming lid dei- Commissie van Toezicht op de Bewaarschool te Katwijk aan Zee; idem te Katwijk aan den Rijn. 6. Benoeming van leden eener Studie- Commissie met betrekking tot het stor ten van de afvalproducten van de So ciëteit voor Chemische Industrie „Kat wijk" op het strand. 7; a. Vaststelling vergoeding ingevolge Artikel ioi der Lager Onderwijswet over '9J4. b. Afrekening vergoeding Artikel ioi Lager Onderwijswet over 1922, 1923 en 1924. 8. Benoeming van leden in de Com missie, bedoeld in artikel 2 der Veror dening d.d. 30 November 1926. 9. Voorstel tot ondarhandsche verhu ring van weiland. 10. Vers'ag der Commissie inzake het voorstel tot verhooging van de loonen der gemeente-arbeiders. 11. Verslag der Commissie inzake het verzoek van ambtenaren ter Secretarie om verhooging hunner jaarwedden. 12. Wijziging begroeting 1926. 13. Be asting-Reclames. 14. Rondvraag. KATWIJK AAN ZEE. De stand der werkeloosheid in deze Gemeente is a's volgt: 31 grondwerkers, 17 vis^chers, 9 kuipers. 1 scheepmaker, 9 opppr'ieaen, 2 schilders. 5 metselaars, 1 nettenboet- ster en 98 losse arbmders, tezamen 173 personen, die werkzoekend zijn. Bij de fam. van der Plas is be richt ontvangen, dat tijdens het uitoe fenen van het visschrmbedrijf, de zoon ernstig ongesteld is geworden, en de dood is ingetreden. Het lijk zal uit En geland met een vaartuig te VTaardingen worden aangebracht. Zaterdagavond waren de l:chton op het onverwachts, wegens storing in het electrisch bedrijf, geruimen tijd gedoofd. LEIDERDORP. A.s. Donderdagavond om half 8 zal de Christelijke Oranje-Vereeniging in de Gemeenteschool een gezellig sar menzijn houden. NOORDWIJK AAN ZEE. Als ouderlingen zijn ie Kerstdag gekozen de broeders: D. v. Duyn, W. Plaatser en D. J. v. Rhijn; en als diaken broeder P. v. d. Haak. Maandagmorgen reed op denhoek Binnenwegv. Speijkstraat, een auto- een pchelpenkar aan. De aanrijding liep nog al goed pf. De politie stelt een onder hoek in. Maandagavond werd in de Geref. Kerk het Zondagsschool-Kerstfeest ge vierd, onder leiding van den WelEerw. heer Ds. N. H. Koers, die het feest in leidde met het gemeenschappelijk zin gen van Psalm 1001 en 4, waarna hy de Zondagsschool, zoowel als de vele belangstellenden een hartelijk welkom toeriep. Door de leiders werden mooie kerst verhalen verteld. Ook Mej. M. verraste de kinderen door een mooi verhaal voor te lezen. De kinderen waren een ën al gehoor. Verscheidene Kerstliederen werden heel goed gezongen. Vooral het laatste lied: „Gloria in Excelsis Deo", werd heel prachtig gezongen. De kinderen werden zeer overvloedig getracteerd. Aan alle kinderen werd een mooie prijs .uitgedeeld. Aar. hen, die de Zondagsschool verlie ten, vV'I een extra prijs uitgedeeld: P.l. een mooi Bijbeltje eu een mooie tekst Ons blad kon Maandag j.L alh'n. niet op tijd verschijnen, we nopen, dat de abonnees er zich voor deze eenen keer mee getroosten. RIJNSBCRG Vergadering van den Gemeente raad op Donderdag 30 December 1926, des namiddags zeven uur. Onderwerpen ter behandeling: -i. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid schattingscommis sie. 3. Bepalen hoeveelheid M* water, ar tikel 4 contract Waterleiding. 4. Wijziging gemeente-begrooting '26 en 1927. 5. Gunning innen havengelden. 6. Benceming Gemeente-werkman. VOORSCHOTEN. De raad dezer Gemeente, zalver- faderen op Donderdag 30 December'26, es namiddags 8 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden Commissie van toezicht op het lager Onderwijs. 3. Machtiging B. en W. in' burger rechterlijke zaken. 4. Wijziging pensioensgrondslag gon- cierge Raadhuis. 5. Verkoopen oude banken. o. Adres Oudercomm'ssie Rijndijk. 7. Adres Narischool. 8. Oninbaar verklaring bedragen Sch. geld. 9. Aanstelling assistentie O.L. School in het Dorp voor 1927. 10. Verhooging „a'.aris gem.bode. 11. Crediet-aanvrage inrichting oude Raadhuis en toelage wegens bureaukos ten. 12. Adres Bouwvak-rbeiders. 13. Peslu.t?n Comptabiliteit. Burgerlijke stand. Geboren: Pie- ter, zoon van H. Deelman en M. van Ek. Bastiaan, zoon van D. Mechelse en L. van Hoeken. Ondertrouwd: A. J. van der Geest, 29 j. en G. van Leeuwen, 31 j. W. N. de Bruyn, 34 j. en A. C. in 't Veen, £2 jaar. GEMENGD NIEUWS. Geheimzinnig telegram. ln verband mot een geheimzinnig tele gram, waaruit een dreigende aanslag °pd e(Westminster Abde yte Londen, duidelijk viol op te maken, is Kerst nacht een speciale politiemacht voor deze kathedraal geplaatst, Niettemin glelooft de politie met een grap te doen te hebben. Het telegram bevatte de volgende woorden: „Dynamiet goed ontvangen; let op spionnen; smokkelaars komen kerst nacht noordelijken ingang Westmin ster Abdey bijeen". Het oorspronkelijke telegram werd e-enige dagen geleden in een post kantoor in het Eastland te Londen gevonden. Het droeg een Duitsche onderteekening. Motorongeval. Gisternacht is op den Enschedéschen straatweg te Hengelo een ernstig motorongeval ge beurd. De heer G. uit Hengelo reed met zijn motorfiets in volle vaart tegen zekeren aan. Beiden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De heer J. heeft een schedelbreuk ea de heer G. heeft zware inwendige kneu zingen opgeloopen. Een dame. die op de duozitting van de motorfiets zat, werd er at geslingerd en licht gewond. Alleenisnietaar dig. In ver band met de plotselinge verdwijning van het Duitsche dienstmeisje van de familie B. te Aerdenhout, dat er met de juwcokn van haar mevrouw is van door gegaan, vernemen wij thans nog, dat ook een huisknecht van de familie vermist wordt. Aangezien hij omgang had met de bewuste dienstbode, ver moedt de politie, dat beiden naar Duitschland gevlucht zijn. De juweelen vertegenwoordigen een groote waarde. Door het ijs geza kt. Gister middag zakten vier personen door het ijs van de Brouwerskolk te Overveen, waar, hoewel het ijs onbetrouwbaar was. toch al druk gereden werd. Velen verdrongen zich om de groote bijt. in dien eenige menschen niet zeer kordaat opgetreden waren, zouden er nog meer te water geraakt zijn. Gelukkig konden alle drenkelingen gered worden. Een meisje had zeven minuten in het water gelegen. JJe politie uit Bloemen daal heeft tenslotte de Brouwerskolk) ontruimd en het schaatsenrijden daar voorloopig verboden. Ijsvermaak. Niet alleen te Leiden, maar ook elders was gisteren het ijsvermaak reeds in vollen gang. Wij vonden het volgende lijstje. De Amersfoort zijn ae ijsbanen ge opend, het ijs is zeer goed. In de omgeving van Delft wordt op slooten en- plassen reeds druk schaat sen gereden. Te Almelo wordt gereden op het z.g. Noordbroek en op de onderge- loopen oeverlanden langs de Aa. Te Roermond zijn de ijsbanen rondi het kasteel Hillenraad voor het publiek open gesteld. De Zutphensche ijsbaan is geopend. Te Tilburg wordt op de banen der ijsclub gereden. Ook te Baarn is de ijsbaan geopend. Er wordt druk gereden. Kwajongensstreek. Uit Ge muundên wordt gemeld, dat op de lijn naar Lichtenfeis in de nabijheid van het station 'Schönbrunn cementen bui zen en ijzergaas op de raïls geTegd wa ren. De locomotief van een trein kon omdat zij nog slechts geringe vaart had, de hindernissen wegschuiven, hoe wel de machine schade opliep, zoodat de trein vertraging ondervond. De dader van den aanslag is gevat. Het is de 17jarige zoon van een be ambte der gemeente Schönbrunn, die een volledige bekentenis aflegde én verklaarde, dat hij niet aan gevaar voor ontsporing gedacht had, doch slechts had willen zien, hoe een loco motief hindernissen op zij. schuift. Bootenu^o^h. De Amsterdamsche havens zijn nog geheel vrij van ijs, doch voor do Zuiderzee vaart is dit „blank water" al niet meer bereikbaar. Na twee dagen vorst, heeft zich bij het fort Pampus reeds zooveel ijs verzameld, dat de vaart vrijwel ge heel gestremd is. Zeven motorbooten moesten onver- richterzake naar de haven terugkeer en en de Lemmerboot heeft zich met moei te een doortocht weten te banen. Ook buiten wordt een aantal zeil- en motor schepen opgehouden. Overigens ondervindt de scheepvaart naar en van de hoofdstad weinig hin der van het ijs. Het Noordzeekanaal is nog vrij, het Mèrwedekanaal is ge makkelijk open te houden en op Schin kei 'hebben de motorbooten weinig of geen moeite met het ijslaagje, dat zich heeft gevormd. In den Amstel is even eens een behoorlijke vaarg.euji en oók daar behoeven de schippers zich voors hands niet ongerust te maken. 01 i e-b rand. -Gistermorgen ge raakte aan boord van het s.s. „Johan da Wit", liggende aan do emplacemen ten van de stoomvaartmaa.schaappij „Nederland" eön pijpleiding van de oliebunkers defect, waardoor de olie wegstroomde en op het water terecht kwam. Hier geraakte zii in brand of door vönken, of door het wegwerpen van een brandende sigaar of 'sigaret. Het gevolg was, dat aan pakboord- zijde van de „Johan de ;Wït" veel vlammen zichbaar waren en het uit de verte geleek, of het groote schip in brand stond. Een reddingsboot en een trap van de boot begonnen reeds te branden, doch gelukkig was een sleepboot van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij in de nabijheid. Met een paar stralen werd erger voorkomen en toen de brandweer met de drijvende stoomspuit „Jason" en met een motors puit arriveerde, was de brand reeds gebiuscht. De odie heeft veel rook verspreid. Beleefde inbreker. Mevr. O'Donohue, de weduwe van een schat rijk koffiehandelaar te Brooklyn, werd Donderdag in den vroegen ochtend plotseling gewekt door een lichtschijn sel in haar kamer, waar een inbreker aan het werk bleek he- zijn De bedienden slapen in een anderen' vleugel van het huis en konden dus' niet te hulp geroepen worden. „Wie ps daar?" vroeg de vrouw. „Een inbreker, mevrouw. Het is straks Kerstmis, en dan moet men om ziin vrouw en kinderen denken", „Wat wou ie hebben?". „Uw juweeTen". „Zij liggen in de bovehste lade van het bureau". De inbreker, die voor het gesprek een revolver had getoond om zijn slachtoffer iftot voorzichtigheid te ma nen ,toog aan het werk. Hij bleek vol daan. „Mooie dingen, ze zijn toch niet valsch „Man, wat denk je wel". „Pardon mevrouw, maar het is' moei' lijk te zien tegenwoordig, vooral bijl electrisch licht". Toen de inbreker e°n diamanten ring wilde inpakken, vroeg mevr. D. hem haar dien te laten, omdat het haar verlovingsring was, waaraan de inbre ker hoffelijk gevolg gaf. Tenslotte liet de man mevr. D. op haar Bijbel'zweren, dat zii niet dade lijk alarm zou maken. Toen verliet hij haar, na een beleefd vaarwel. De weduwe wachtte enkele minuten en beMe toen de politie op. De inbre ker had voor ongeveer f 50.000 aan juweelen meegenomen. Mishandeld. Zatefdag werd de 36-jarige kermisreiziger A. N. we gens een overtreding on d^n Schiedam schen dijk te Rotterdam aangehouden letti naar het politiebureau Groot Pan wensteeg gebracht. De man móest in de agenrenwacht even wachten. Plotseling, zonder dat er de minste aanleiding toe bestond, green hij een ketel warme thee. die op de kachel stond, en wierp deze naar het hoof dl v. d. niets kwaads vermoedenden agent G. V.,. die aan het linkeroor bloedend giewond werd en brandwonden in het gelaat bekwam. De kermisreiziger is daarop in be waring gesteld. Ineen tobbe verdronken. Te Overdinke! is Vrijdagav. 'n Il/a-ja- rig kind in een tobbe met water ver dronken. Tentoonstelling te Zeist. Vrijdag werd in hotel Boschlust de vijfde Nat. Pluimveetentoonstelling v. de P. V. Zeist en O. door den burgle meester geopend. Evenals de voorafgaande jaren is» een schitterende collectie pluimvee bii eengebracht, in totaal 627 inzendingen w.o. ruim 500 nummers hoenders, 150 nummers duiven, 50 nummers konijnen e*n 6 nummers watervogels. Verduistering. Naar wij ver nemen, heeft de aangehouden kassier van de boerenleenbank te Dode waard' voor den rechtercommissaris te Tie! een volledige bekentenis afgelegd. Hij was sedert dé oprichting van do Boerenleenbank daarvan kassier en go noot als zoodanig een bijna onbeperkt vertrouwen. Ook buiten dezen werk kring. Zoo was hij secretaris van den pol der, wethouder en vertrouwensman v. schier alle aangelegenheden van Dode- waarts ingezetenen. In den laatsten tijd gingen de uitbo talingen der Bank' minder vlot. By het bestuur kwamen hierover klachten in en een door den raad van beheer ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de ges or e spaargelden wel in de spaarbankboekjes, maar niet in het kasboek werden ingeschreven en door oen kassier ten eigen bate wer den aangewend. Hoe groot het aldus verduisterde be« drag is valt niet te zeggen. De aan gehoudene is in het huis van bewaring te Tiei opgesloten. Door een auto gegrepen. Zaterdagmiddag heeft op de West- Kruiskade te Rotterdam een doodelijk ongeluk plaats gehad. Te kwart voor vijf kwam de 62-jari koetsier B. Th. A. Schoolwerth, wo nende Oudaenstraat, met zijn collega W. G. V. uit de Gouvernestraat en wil de daarna nog voor een stilstaanden motorwagen van lijn 15 de West-Kruis1 kade overstaken. Reeds waren de beide mannen do tram gepasseerd, toen snel uit de richl ting van den Mauritsweg een personen auto naderde, welke bestuurd werd door den 22-jarigen kantoorbediendei A. C. M. K., wonende Heemraad singel, doch S., die op klompen liep,, was niet zoo snel ter been. Hij werd door de auto tegen den grond geslingerd, en kreeg zware in wendige kneuzingen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd de man naar het Zieken huis CöóTsiifeel vervoerd, waar hij' spoei dig overleed. Volgens getuigenverklaringen wilde de chauffeur van den auto, die geen signalen zou hebben gegeven, nog juist tusschen de beide voetgangers het trot toir passeeren, hetgeen echter niet gé lukte. De chauffeur «verklaarde, dat hij gelijk met lijn 15 welke volgens hem niet gestopt zou hebben, opreed. Plot seling zag hij twee mannen voor zijn auto, waarvan er een niet stil bteet staan. Een aanrijding kon hij toen niet meer voorkomen. De a\ito is in beslag genomen en proces verbaal is opgemaakt. Gedood. Te Susteren is gisten de rangeerder Wi. van Neer. aldaar. door een rangeerenden goeuerentrin overreden en gedood. De proefpolder te Andijk. Men meldt uit Enkhuizen: Het stormweer der laatste dagen is den proefpolder te Andijk weder on- gtenaaig geweest. Zoover men bij den hoogen waterstand kan nagaan, is slechts een klein giedeelte van den pas midden uit zee naar de kust aangie- legden dijk intact gebleven. Het zandl is verspoè-ld, doch men hoopt, dat dei zinkstukken het gehouden nebben. Lfeel wat gereedschappen^ twee bak ken en een onderlooper zijn mee in zee geraakt. Moordgeschiedenis. Uit de kleine gemeente Riebnig bij Trubau in Bobemen, wordt een verschrikkelij ke moordgeschiedenis vermeld. Een vijftigjarig manspersoon ver moordde op beestachtige wijze zijn vierde, 19-jarige echtgenoote en bracht vervolgens haar kindje om het leven. Daarna pleegde hij zelfmoord. Daar ook de drie eerste vrouwen van den man onder verdachte omstan digheden zijn overleden, gelooft men met zekerheid, dat ook deze door den bruut vermoord' zijn. V r ij kraaien. De gemeente raad van Rotterdam heeft behandeld! een voorstel van B. en Wi. om)( even als in Den Haag, het hanengekraai in voor rust bestemden tijd bij ver ordening te verbieden. De nestor van den raad, de heer Korver, was van meening, dat Den Haag een stad is van renteniers en ambtenaren, menschen die op hun rust gesteld zijn, maar Rotterdam is een •werkstad, waar hanengekraai over stemd wordt door het nooit rustend gie luid van den arbeid. De heer van Burïnk vroeg, waarom' alleen het hanengekraai moet verbo den worden. Waarom het voorstel niw uitgebreid, zeide hij, tot het mauwen van katten, het blaffen van hon den en het kirren van duiven. Tegen dezen spot was het voorstel stel van B. en W. niet bestand en met 31 t^gen 5 stemmen werd het ver worpen. De Rotterdamsche hanen mogen dus vrij kraaien. INGEZONDEN. (Buiten verantwoorueiijkneld der hedactie.J Leiden, 28 Dec. 1926. Mijnheer de Redacteurl Mag ik een klein plaatsje voor on derstaande regelen? Ik meng me niet in het debat tus schen de heeren Karstens en Wilbrink Toch zou ik den heer W. willen op merken, dat als hij mij bedoelt met het Hoofd der School, dat op een Ouderavond de Gereformeerde Scho len aan de Stadhouderslaan en de Lusthoflaan weelderig" noemde, hij dan mis is. Het couranten-verslag gaf daar, voor wie dat graag wou lezen, zelfs geen aanleiding toe, en door mij is dat ge zegd, noch bedoeld. Ik trok een parallel (heel kort) tus schen de Christelijke scholen in het algemeen van nu en vroeger en zei woordelijk: ,toen eenvoud, ja soms minder dan dat; nu betrekkelijke weelde; toen alles karig; nu keurig". Deze tegenstelling voelt ieder, die op de hoogte is met schooltoestan- den van „toen en nu", aJs waar aan. Ik deed dit niet toen, maar zou b.v. ter verduidelijking hebben kunnen wij zen op de oude „Singelschool" en de nieuwe „Zijlsingelscholeri', nu zeg ik weer niet dat deze laatste „weelderig' zijn. Dit is maar een voorbeeld; ze zijn er voor 't grijpen. Dus mijnheer de Redacteur, ik ben het niet, die dat zei op een Ouder avond. Met beleefden dank: Uw dw. G. BAKEMA, Hoofd der School a. d. Lusthoflaan. Amsterdam, 22 Dec. 1926. Hooggeachte Redactie 1 Mag ik u nog eens lastig vallen voor eenige plaatsruimte in Uw geacht blad, ter repliek op het ingezonden stuk van den heer A. Warnaar Jr. Ik ben overtuigd, dat de heer W., even als ik gedreven wordt door den wensch, zoo mogelijk het vraagstuk „Medezeggenschap" in helderder licht te plaatsen. Echter de geuite mee ning, dat ik ,,door de 4 doorgemaakte revoJuties niet veel geleerd heb", maakt mij eenigszins schuchter. Wanneer onze tegenstanders het brevet van onbevoegdheid uitreikten, och dat wa- «ren wij allen wel gewend. Het was nu eenmaal hun wapen om eigen zwak heid te verbergen; maar wanneer „uit den aard der liefde", geloofsbroeders U openhartig hun meening zeggen, dat ge te onbekwaam zijt en blijken geeft te weinig geleerd te hebben, dan voegt men zich'tot stilheid, zet zich aan de voeten der wijzeren en wil dan wel gaarne beter in de waarheid inge leid worden. Zoo las ik dus begeerig verder, maar verwonderd stopte ik reeds bij den niet veel verder voorkomenden zin: „Voor mijzelf moet ik bekennen, dat ook ik inzake deze kwestie „de noodige klaarheid mis". Mijn hoop om door de geuite meening veel beter op de hoog te te komen, moet is dus hoogst waarschijnlijk nog wat uitstellen. Maar waarom, als de zaak zóó staat, die waarschuwing om, in dit zoo on klare geval, toch vooral voorzichtig te zijn met Bijbelteksten? Ik zou zeg gen juist dan, bestudeer ze en boor ook de getuigen die de groote ellende hebben meegemaakt als gevolgen van de veronachtzaming en de verwerping van de uitspraken der H. Schrift. Het is, zou ik zeggen, op het terrein der economie juist zoo goed als op ieder ander terrein gewaagd, het Licht des Evangelie's onder de korenmaat te stellen. Het zou zich vooral in deze tijden kunnen wreken vóór wij opge,- waakt zijn. Als er buiten Nederland geen land ter wereld is waar in dezelfde mate als hier Gods Woord een richtsnoer is voor den socialen en politieken strijd, waarom nu bij de economische vraag stukken zooveel vrees voor Bijbel teksten? Ik erken en verheug er mij in dat de leuze: „Tegenover de revolutie het Evangelie" in den strijd voor de gees telijke" goederen der volken, onder leiding d$r ons van God geschonken mannen, ons de situatie klaar deed be grijpen. Wij vormden een aaneenge sloten leger, en mannetje voor man netje wist men waarom het ging. In dien strijd trokken onze wetenschap pelijke mannen op om tegenover de dwaalleer der Revolutie de Christelij ke wetenschap te doen gelden. Met Gods hulp, wij hebben den strijd ein delijk gewonnen. De Staat heeft zich van het terrein der geestelijke verzor ging onzer kinderen teruggetrokken, -het terrein is voor de Christelijke op voeding geheel vrij geworden en wij winnen onder bescherming der wet nog steeds terrein. Als wij nu de macht maar mogen behouden, dus: „de meerderheid in 't parlement" om te kunnen behouden wat wij. hebben. Dat is de verklaarba-> re vrees. Maar wat bindt onze Ghr. partijen? De stijrd was uit, dus wi; hadden geen strijdleuze meer. Echter de revolutie deed haar werk. Ge noeg aanhang heeft ze om verdei naar de eindelijk© vernietiging van de Ghr. Maatschappij te stuwen. Een klein duwtje en de coalitie viel als een kaartenhuis ineen. Waarom? Om dat de strijd verlegd is naar de eco nomische vraagstukken en de oplos sing of niet oplossing er van, beslis sen zal over opbouw of omwenteling. De vraag springt nu op den voorgrond Is economische wetenschap ook een' geestelijk goed waarvoor wij strijden moeten onder ons devies: „Ónze hul- pe is in den Naam des Heeren"; of moeten wij ons bepalen tot liefdadig heid. Laat ik er even op attent maken dat ook in de meest revolutionaire lan den Chr. liefdadigheid o zoo gaarne geaccepteerd wordt, maar nooit de geringste invloed gehad heeft op de regeeringsbeginselen en hun toepas sing, veel meer voelde men zich krach tiger daardoor om door te zetten. Is het waar dat alles aan de voeten des Heeren tenslotte onderworpen moét worden, dan geldt dit ook voor de economische wetenschap, dan is dat dus ook een geestelijk goed waar voor wij te strijden hebben. Dan zijn het onze Christelijke beginselen die hier de medezeggenschap hebben op te vorderen, op het terrein van de eco nomische wetensencliap en dan eerst is ook op dat terrein onze strijd oen geestelijke strijd. Zoek eerst het Ko ninkrijk Gods en alle andere dingen zullen U wonden toegeworpen. Maar helaas van Christelijk econo mische wetenschap hebben wij, tegen over het opdringen van den vijand, niets concreets in 't veld kunnen bren gen. Een eigen standpunt houden wij er op dat gebied niet op na. Schreef niet de „Stand." nog onlangs onder „Oude Schatten'* (Ik herinner mij den datum niet) „gesteld dat er van Chr. economie sprake zou kunnen zijn het voorloopig althans nog een zoe ken en tasten ir?" Waar is dan ons richtsnoer? Maar de socialist en communist en de „praktische" liberalist dii voorloo pig de economische lei i.n? heeft, gaan hun gang, vergiftigend© het volk met „een economische wetens-hap- aie het aardsche paradijs inhoudt'Dit althans geldt voor soc. en comm. De liberale houdt zich praktisch aan zijn leer: „ieder moet voor zich zei ven zor gen want „uit den strijd voor eigen be lang komt het algemeen be ang van zelf wél terecht". Onze machteloosheid brengt ons het reptiel „Medezeggenschap" in het mo derne anti-rev. kamp. Het beteekent: „Radensysteem". Hooggeachte Redactie, ik dank U dat U mij in hetzelfde blad van het in gezonden stuk zoo flink te hulp komt met Uwe driestar: „Nog meer lee ring'. Wanneer uit een in Amerika heer- schende beschouwing ten opzich te der economie, de verhouding tusschen patroon en arbeider zóó ver licht is als U beschrijft, dan ligt die opvatting en praktijk in de Anti-rev. lijn, maar wat zoudt U nu wel zeggen van de Am. arbeiders wanneer ze „die medezeggenschap" „wettelijk gere geld" vorderen zouden. En wat zou naar Uwe meening er het gevolg van i zijn, indien het Am. Parlement daar toe eens zou overgaan? Dat wat uit anti-rev. levensbeschou wing opbloeit is Gods werk en de vruchen er van 'zijn de belooning op het betrachten van Zijn geboden; maar zoodra de mensch zich in Gods zetel stelt en van bovenaf dus van Staatswege het maaschappelijk ge bouw wil gaan „organiseeren" dan heet het: „Ik zal hun wijsheid tot dwaasheid maken". Dat heb ik dan toch bij alle 4 revoluties gezien. Ik mag Uw geduld niet langer op de proef stellen. Ik vrees dat ik reeds teveel plaats noodig zal bfebben. Ik had anders nog gaarne wat gezegd over het voor propaganda bij ontevre denen zoo geschikte slavernij argu ment. Ik hoop dat*U mij misschien toestaan wilt daarop later nog terug te komen. Met beleefden dank hoogachtend .Uw dw. dn. C. H. Wij komen ofi voorpagina hierop terug (Red.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6