NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 DECEMBER 192Q j| TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Hot Belgisch Verdrag, aldus Do W aarheids vrien 4> blijft nog alijd het onderwerp van den dag en de gemoederen zullen wel niet eerder tot rust komen, alvorens het pleit daarover in de Eerste Kanfer is be slist. Toen wij nog niet lang geleden in ons blad eenige opmerkingen over het tractaat maakten, hebben wij ons geen oogenblik ingebeeld, dat ons schrijven aller instemming zou hebben. Dit zou trouwens voor een zaak, welke veler aandacht bezig houdt, dan ook te hoog gemikt zijn. Ons doel was geen ander, dan in de eerste plaats eigen gevoelen uit te spreken en verder te doen uitkomen, dat de groote beteekenis van het Ver drag hierin gelegen was, dat de be spreking over de nieuwe positie, wel ke België na den wereldoorlog had gekregen, die van Souvereine Mogend heid, met de gevolgen daaraan ver bonden, uit de internationale sfeer, waarin de zaak zich bevond, werd uit gehaald en tot een onderwerp van on derhandeling en beslissing was ge maakt geworden tusschen de beide betrokken landen, Nederland en Bel gië. Bovendien wilden wij vaststellen, dat, wanneer bij het Verdrag Neder lands souvereine rechten maar onge rept bJeven, ,de geheele kwestie als niet anders kon beschouwd worden dan een economisch vraagstuk, los van elk beginsel. En tot die verhouding de zaak te rugbrengend en haar zóó en niet an ders stellend, laat het zich volkomen begrijpen dat ten opzichte van de op lossing van het probleem, zich ver schil van gevoelen, ja, zelfs groot ver schil van gevoelen in de verschillen de geledingen van ons volk open baart. Maar wanne'er men dan van dat ver schillend inzicht wil doen blijken, zal het in de allereerste plaats noodig zijn, dat men, om zich een nuchter oordeel te kunnen vormen en anderen voor zijn standpunt te winnen, de zaak rustig en kalm bekijkt. Dan moet men niet zoo spreken, als on langs een Anasterdamsch hoogleeraar op een groote propaganda-vergade- ring deed, toen hij gewaagde van „ver- politiekte vertegenwoordigers, die te gen beter weten in, blindelings hun partijleiders volgen want dan ver laagt men het debat, maakt men dis cussie onmogelijk en schaadt men de zaak meer dan dat men haar dient. Doch nog veel minder is het geoor loofd om door onjuiste en scheeve voorstellingen de publieke opinie te beïnvloeden! en deze ten eigen profijte uit te bufrten. Zoo lazen wij dezer dagen in een blad aan het adres van de Protestantsch Christelijke Kamerleden, die him stem teti gunste van het Verdrag hadden uitgebracht, niet minder dan deze-ergerlijke beschuldiging, dat zij zich bij dit tractaat weer „krampach tig aan Rome hadden vastgeklampt' Voor deze beschuldiging is geen en kel bewijs aan te voeren. Wel het tegendeel. Immers heeft bij de eindstemming over het Verdrag juist een smaldeel uit de Roomsch Kaholieke Kamerfrac tie zich tegen het tractaat verklaard, nadat te voren een invloedrijk Kamer lid uit deze groep de bezwaren van de ze niet meegaande Roomsch Katho lieke leden had uiteengezet. Dit Rootmsch Katholieke Kamerlid zeide woordelijk: „Uit volle overtui ging, zonder eenigen schroom of angst zal ik mijn stem tegen dit tractaat uit brengen, in de hoop, dat de meerder heid der Kamer mij daarin 7,al volgen"' Hoe kan men, met zulk een verkla ring voor oogen en met het tegenstem men van een 5-tal Roomsch Katholie ken tegen het verdrag, volhouden, dat van Protestantsch Christelijke zijde onder den druk van Rome werd ge stemd? FEUILLETON. Tte Opoffering beloond. 27)-0— „Dat is best mogelijk, en daar juist wil ik zekerheid over hebben. Ik ver zeker je, als Walter ons onder eede bezweren wil, dat hij in dit vertrek van morgen niet geweest is, zullen al mijn wantrouwende vermoedens aan stonds geweken zijn. Laat me nu al leen, ik moet werken". Gehoorzaam stond het jonge meisje op en ging heen. Zij was gebroken, maar tocli stelde 't laatste woord \an haar vader haar gerust. De jongë man zou zich natuurlijk gemakkelijk kunnen verontschuldigen door den eed af te leggen ,dien men van Ji^m zou eischen Hij kon dezen morgen niet in het bureau zijn geweest. Wat zou hij er*ook moeten doen? zeide z.ij in. zich zelf, terwijl haar vader haar men den blik volgde. „Ik geloof ook, dat zij gelijk heeft", reide hij. „Maar Ifoe achter de waar heid te komen?" XIV. Eindeloos lang duurde de dag voor Piëta. Mevrouw de Verbrugge, moe van de drukte van den vorigen dag, verscheen pea in den avond bij het diner, en zij frak zich weer spoedig terug, ouder Natuuriijk vertelt men van het ad vies, van Roomsch Katholieke zijde ge geven, benevens van 't tegenstemmen van een groep Roomsch Katholieken, aan zijn lezers niets. Want deed mien dit, dan was het profijtelijke van de zaak af. Dat men bezwaren maakt tegen het Belgisch tractaat, is een ieders goed recht; daartegen kan niemand eenige bedenking inbrengen. Evenmin als dat men hoopt, dat de Eerste Kamer het Verdrag zal verwerpen. Maar wat niet mag is, dat men daar over het volk in opwinding brengt en nog veel minder, dat men de zaak ver dedigt op grond van beweringen, die den toets van de waarheid niet kun nen doorstaan. Zoo mag men niet handelen. KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERK. Beroepen: te Hedel D. J. yan de Graaf te Ridderkerk; te Drogeham, J. van de Pol te Heeg. Bedankt: Voor Borger (Dr.) J. Dik- boom, te Schiermonnikoog. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Katwijk aan Zee, G. Laarman te Klundert en E. J. Wientjes te Oudshoorn. Te Epe, 0. Boersma, te Koudum en J. Tonkens te Bergum. Beroepen: Te Nieuwerkerk a. d. IJssel, C. W. Keur, te Heinkenszand. Bedankt: Voor Ede, C. v. d.Wou- de te Gorredjjk. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Broek o. Akker- woude, W. Hendriksen, te Ede (Geld.). iVoor Amsterdam (Oost) Ds. J. L. dë Vries van Rrjnsburg. OUD-GEREF. KERK. B e r oe p e nTe Ederveen, P. Beek man te 's-Gravenhage. Ds. L. BRINKERINK. Het provinciaal kerkbestuur van Gel derland heeft aan Ds. J. L. Brinkerink, Ned. Herv. Predikant te Spankeren, eer vol ontslag verleend met ingang van 29 Jan. a.s. Ds. O. J. GEERLING. f Op den avond van den eersten Kerst dag lis plotseling overleden Ds. O. J. Geerling, predikant der Geref. Kerk te Zalt-Bommel. Dit overlijden zal nietna- tgn een diepen indruk te maken. Beide malen had nij nog het Woord bediend. Toen hij na afloop der avondgods dienstoefening, welke hij zonder dat men iets bijzonders aan hem kon merken, had geleid, met den Kerkeraad huis waarts wilde keeren, werd hij, buiten gekomen, plotseling onwel, en viel neer. De leden van den Kerkeraad droegen herft onmiddellijk in de consistorieka mer, terwijl de koster een dokter ont bood. Deze, weldra ter plaatse, kon niet anders dan den dood constateeren. Als een schok ging deze droeve tij- .ding door de gemeente. Vele gemeen teleden keerden diep ontróerd op hun schreden terug, en konden er getuige van zijn, dat het stoffelijk overschot van hun herder en leeraar het kerkge bouw, waar hij nog slechts enkele mi nuten geleden, op' zijn gewone opge wekte wijze het Kerstevangelie had ver kondigd, werd uitgedragen. Per bran card werd de overledene naar zijn wo ning overgebracht. Ds. Geerling was voornemens inden loop der maand Januari a.s. emeritaat aan te vragen, en zich te vestigen te Lcenen a. d. Vecht. Ds. Geerling werd geboren 17 Sept. 1856 te Urk, studeerde aan de Theo logische School t9 Kampen, werd Can didas t 18 Juli 1883, prea. te Oldeboorn 30 Maart 18843 te -Holwerd 29 Dec.. 1880; te Brouwershaven 17 Sept. 1893; te Randwijk en Heteren 8 Oct. 1911, en ie Zaltbommel sedert 1 Juni 1913. Ruim 42 jaren heeft Ds. Geerling alzoo de Kerken mogen dienen. Ds. S. J. VOGELAAR. Naar de „Stand", meldt, is Ds. S. J. Vogelaar, Predikant der Geref. Kerk te Heemse, vroeger predikant-directeur van „De Glindhorst", Woensdagmiddag tengevolge van een hartkramp ernstig ongesteld geworden. De hartkramp hield ongeveer een uur aan. De zenuwen heb ben echter door de gebeurtenissen der voorwendsel, dat zij dringend rust noo dig had. De overspannen natuur van zijn vrouw kennend, had de bankier het bet-er geacht., haai* nog niet op de hoogte te stellen van wat er was ge schied, maar het voor zich te houden tot een geschikt oogenblik. In het kleine salon, waar Walter bijna iederen avond, als hij vrij was, een partijtje whist of écarté kwam spe len, wachtte mijnheer de Verbrugge niet minder zenuwachtig dan zijn doch ter op de komst van den offcier. „Heeft Lenooy je gezegd, dat hij van avond komen zou, Piëta?...." vroeg hij eensklaps, onrustig de asch van zijn sigaar stootend. „Neen, maar hij heeft ook niet ge zegd, dat hij niet komen zou". Het jonge meisje wierp het borduur werkje, da't. zij onderhanden had, in haar mand. En opstaande, ging zij naar het venster, lichtte het gordijn op en keek droomerig den donkeren tuin in, alsof achter een boschje van daan plotseling een geliefde gedaante zou opdagen. De hemel was donker, maar de maan tot nu toe achter donkere wolken ver scholen, kwam eensklaps te voorschijn haar Zilver licht gleed van de toppen der hooge boomen naar het dichte groen beneden en verzachtte het pur per der geraniums, wier schitterende kleuren breede streepen trokken, over de gToen-grijze grasranden. Pieta'3 laatste jaren te veel geleden. Thans is reactie gevolgd. De dokter heeft voor eenige maanden absolute rust voorge schreven. Br. H. P. VAN DER MERWE. f Dr. H. P. van der Merwe, te Cradock, de moderator va'n de Ned. Geref. Kerk in de Kaapprovincie (Zuid-Afrika), van wien wij al geruimen tijd geleden meld den, dat kil leed aan slaapziekte,- is in zijn woonplaats overleden. Dr. A. TROELSTRA. .Naar wij vernemen, gaat de toestand van Dr. A. Troeistra, Ned. Herv. Predi kant te V,-Gravenhage, die in Oct. j.l. bij een val een arm brak en sinds kórt uit het ziekenhuis is ontslagen, niet zoo vooruit als wel gewenscht wordt, al is de arts niet ontevreden. De patiënt heeft 'nog al eens een prjnlijken dag en mag nog steeds weinig pezoek hebben. KERKELIJKE HERDENKING. Zondag o Januari a.s. zal in, den dienst des Wooras der Geref. Kerken te Rot terdam herdacht worden, dat 5 Januari 40 jaren geleden de doleantie aldaar tot stand kwam. NAAR HET ZENDINGSTERREIN. Zondagochtend had in de (Geref.) We3 terkerk te Utrecht een korte plechtig heid plaats na de predikatiede afvaardi ging van Zuster C. W. van Nieuwenhuy- zen, benoemd tot verpleegster in het Zendingshospitaal te Poerworedjo inde plaats yan de dit voorjaar overledea Zr. G. H. Both. Ds. J. C. Rullmann had zijn predicatie gehouden over Lucas 2 32a: „Een licht tot verlichting der heidenen". Na zijn predicatie richtte hij een korte toespraak tot Zr. Nieuwenhuyzen, waar na de gemeente met haar zong Psalm 121 1 en haar toezong Ps. 121 .-4. KERKBOUW. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Voorthuizen, werd door den architect D. W. Plooy te Amersfoort, aanbesteed het bouwe'n van een kerk voor dui^nd personen met dienstver trekken. van de 29 biljetten, die uit de bus kwamen, was laagste inschrijf ster de firma Drenth en Westrenen, téZalt-' bommel voor i 55.600; hoogste inschrrjf- ster was de firma Winters en Schurer, Steenwijkerwold, voor f 71.980. DE STAD ZONDER TEMPEL. Ds. J. W. P. Ie Roy, heeft voor de „Stad zonder Tempel" twee giften ont vangen, één van f ió.coo en één van f 500. GIFTEN EN LEGATEN. Aan de Gerei'. Kerk van Deventer (B) is door een zuster, die onbekend wenscht te blijven, een 30m van f 3000 geschon ken, met het doel een hypotheek, die op liet kerkgebouw rust, af te lossen, waardoor dat gebouw nu geheel vrij is. VARIA. Met 1 Januari a.s. zullen in de Geref. Kerk van Kralingen liet collecteeren voor de Kerk en de plaatsenhuur vervan gen'worden door va3te vrijwillige bij dragen. EEN ONBERWIJS-EWSSTIE. Eenigen tijd geleden werd in den gemeenteraad van Alkmaar een lang durig debat gehouden over de vraag of ouders het recht hebben hun kin deren naar de door hen uitgekozen scholen te zenden. Dit debat ontstond naar aanleiding van het feit, dat B. en W. eenige ouders hadden aangeschre ven hun kinderen naar een door hen aangewezen school te sturen, omdat dit hun èn in het belang van het on derwijs èn in dat der gemeente-finan- ciën wenschelijk was voorgekomen. De ouders voldeden echter niet aan deze aanschrijving van B. en W. Vrijdagmiddag nu verscheen voor den Alkmaarschen kantonrechter een vader, die zich aan overtreding der Leerplichtwet zou hebben schuldig ge maakt, doordat hij zijn dochtertje, in geschreven op gemeenteschool 4, thui9 had gehouden, omdat het meisje door het hoofd dier school op Jast van B. en W. naar gemeenteschool 9 was verwe zen. Aangezien bleek, dat nóch door den vader, nóch door den inspecteur afschrijving van het kind van school 4 was gevraagd, meende het O. M. dat deze afschrijving onwettig was ge schied en vroeg mitsdien ontslag van rechtsvervolging. blik ontmoette den windwijzer boven het dak van de bureaux en door dit stomme teeken eensklaps herinnerend aan wat er den vorigen nacht was gebeurd en aan de gevolgen, die het voorgevallene misschien nog hebben zou, liet zij snel het gordijn vallen. Daarna kiwam zij naar haar vader. „Willen we een partijtje écarté spe len?" vroeg zij. „Walter heeft in ie der geval van morgen een vermoeien- den marsch moeten maken en hij heeft den afgeloopen nacht niet geslapen. Hij zal dus wel niet komen". „Zijn afwezigheid zou ook wel an dere reden kunnen hebben", dacht de bankier. De stem van Walter weerhield hem die gedachte uit te*spreken. „Ik ben wat laat, geloof ik!" begon de jonge man na de gewone begroe ting. „Zeer laat zelfs .We lieten de hoop al varen van avond het Genoegen te zullen hebben je bij ons te zien!" ant woordde Piëta, beminnelijk hem de hand drukkend. Hij glimlachte. „Je dacht toch niet, dat ik arrest had?" „Dat' juist niet!Behalve mis schien het arrest dat Morpheus, de slaapgod, je uit medelijden had kun nen opleggen". „Je hebt een slecht idee van het vol hardingsvermogen van een Fransch soldaat door te denken dat ik minder De verdediger ontkende eveneens, dat B. en W. het recht hadden kinde ren in te schrijven op de school welke hun het best voorkomt; nergens schrijft de wet dit voor. Afschrijving mag al- alleen plaats hebben op verzoek der ouders of van den inspecteur bet- geen in casu niet is geschied. De kantonrechter zal a.s. Woens dag uitspraak doen. L. PENNING. Naar wij vernemen, is er in den toe stand van den gevierdeh volksschrijver L. Penning, beterschap gekomen. Lang haam neemt hij in krachten weer toe. Echter zal hfi geruimen tijd nog rust moeten houden. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 24 Dec. 1926. De belastingontwerpen. De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der successiewet en van de andere ontwerpen betreffende verla ging van belasting, wordt voortgezet. _De_ Minister van Financiën, de heer, DE GEER, komt terug op de door den heer de Savornin Lehman geuitte be denking, om de afkondiging van een der ontwerpen uit te stellen. Spr. heeft reeds in de Memorie van Antwoord uiteenge zet, dat hij de gelijktijdige afkondiging op prijs stelt. Heeft de onderteekening door ae Koningin plaats gehad, dan moet afkondiging volgen. Maar voor die onderteekening is geen termijn gesteld. Neemt nu de Kamer de motie Wibaut tot aanhouding yan de verlaging der personeele belasting aan, dan verzoekt bpr. ook de Successiewet aan te houden. Brj verwerping der motie zou Spr. wen- schen, dat de successiewet voorrang had. De heer WIBAUT (S.D.A.P.j dient thans een motie in van den volgenden inhoud Motie-Wiebaut. „De Kamer, overwegende dat de in voering van de wijziging der 'personeele belasting overeenkomstig het wetsont werp ernstige financieele moeilijkheden voor tal van gemeenten zal veroorza ken; dat van invoering geen sprake mag zijn, zoolang niet door een wet tot re geling van de financieele verhouding tus schen Rijk én gemeenten, hetzij door an dere maatregelen wordt gewaarborgd, dat geen moeilijkheden meer worden op geleverd; dat de invoering van de wijzi ging der personeele belasting is bedoeld op 1 Januari 1928; van oordeel dat vol doende tijd is gelaten voor zoodanige maatregelen; besluit de behandeling van het personeele*belastingontwerp op te De heer SLINGENBERG V.D., ziet in de motie een poging om in 1927 een oplossing te krijgen van den nood dei- gemeenten en daarom is Spr. er voor. De heer WIBAUT (S.D A.P.) acht een sterke aandrang op den Minister noodig, omdat men van dezen bewindsman geen enkele positieve toezegging heeft ver nomen. Een positieve toezegging zou Spr ook bevredigen. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) heeit staatsrechterlijke bezwaren tegen de motie, 't is een verkapt amendement. De heer DE GIJ SELA AR (C.H.) acht een nooduitkeering aan de gemeenten noodig. Hrj zal tegen de motie stemmen, cm ae wijziging successiewet niet in gevaar te brengen. De heer CO LIJN (A.R.) acht het on juist 0111 zoo grooten aandrang op den' Minister uit te oefenen als de motie doet, ofschoon hü de hulp aan gemeen ten urgent acht. Minister DE GEER zegt toe dat hij binnen afzienbaren tjjd zal komen met een herclassificatie van de gemeenten voor de personeele belasting. Spr. kan geen toezegging van een afzonderlijke regeling doen. Wanneer de ingestelde Commissie met voorstellen komt, zal spr. die ernstig overwegen. De heer WIBAUT beschouwt dit als een toezegging en trekt zjjn motie int waarop de Minister opmerkt, dat lij] niets heeft toegezegd. Hierop zegt de heer Wibaut dat hij dan zijn woord van zooeven terug neemt. De motie wordt met 29 tegen 11 stemmen verworpen. (Vóór: de sociaaaal-democraten, de heeren Slingenberg en van Emböen, bei den V.D. en de heer De Vlugt, A.R.) bestand zou zijn tegen een slapeloo- zen nacht dan jij." „Maar ik héb tot negen uur gesla pen, terwijl jij, wed ik, geen oogenblik tijd gehad hebt, om je oogen dicht te doen". Een donkere wolk gleed over het aangezicht van den officier. Het stil zwijgen van mijnheer De Verbrugge gaf hem een onrust, die Pieta's glim lachende beminnelijkheid niet kon ver drijven. Zeker, de diefstal, waarvan de ban kier het slachtoffer was geweest, zou hem neerdrukken. Maar waarom sprak hij nergens over, terwijl hij anders zoo vertrouwelijk met hem was? Zou hij Kees betrapt hebben en zou hij 't stil zwijgen willen bewaren over het mis dadig bedrijf van zijn zoon?De jonge man verdiepte zich in gissin gen. Hij verlangde naar vertrouwelijk heid; maar van den anderen kant vreesde hij ze, niet wetend, welk een houding hij zou aannemen bij het ver nemen van die gebeurtenis, waarvan hij misschien de eenige getuige was geweest. Het gesprek tusschen hen wilde niet vlotten. Er hing een onheilspellende atmosfeer in het gesloten vertrek. Pië ta had haar bard uurwerk je weer ter hand genomen, maar haar naald, an ders zoo druk in beweging, bleef wer keloos tusschen haar vingers. Bedroefd om de vreeselijke verdenking, die op 'Walter rustte, keek het Jonge meisje AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 28 Dec. 1926. Wat een bittere ironie ligt er in de poging van Socialistische domiiué's die op Kerstdag hun gemeente opwekken om strijd te voeren voor het socialis me met wat men leest in de Noten kraker. De domnié op den preekstoel spre kende over de heerlijkheid van het Kerstevangelie. De hooge waarde van het vrede op aarde dat uit engelen- mond weerklonk. Daartegenover spot met het heilige in de Notenkraker. Een prediking van haat en afkeer van alles wat zich in en om de kerk groepeert. 'Hoe die twee samen kunnen gaan, vooral op Kerstfeest is mij een raad sel. Ik weet slechts een oplossing voor die tegenstelling. Uit den zang der en gelen wordt de kern weggesneden, het eere zij God. Is die weg, dan een wel behagen in menschen. Dan geen vrede op aarde. Dan enkel onvrede ook in het socia lisme. OBSERVATOR De belastingontwerpen. De herziening der verdedigingsbelas ting en de wijziging der leeningwet wor den z.h.s. aangenomen. De wijziging der personeele belasting wordt met op één na algemeene stem men aangenomen. (Tegen de heer De Gijselaar De wijziging der successiewet wordt met 27 tegen 11 stemmen aangenomen (tegen de vrijzinnig- en sociaal-democra Verschillende wetsontwerpen. Een 16 tal kleine ontwerpen worden behandeld en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De VOORZITTER verdaagt daarna de vergadering te één uur tot a.s. Dinsdag avond half negen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Bevallen: Rademaker geb. de Wit. d. M. van Wie- ringen ,geb. van Winkel, z. G. Veraonk, geb. de Leeuw, z. Chr. M. Reeuwrjk, geb. Beter, d. M. Karsemeqer, geb. Veerman, z. C. H. G. II. van der Linden, geb. Geurts, z. T. Hunink geb. Dijs, d. M. Koppe, geb. Vis, z. E. v. d. Vlist, geb. Klok, d. Overleden: Hv J. Schep, wedr. van J. II. van den Brink, 54 j. C. C. M. Roos ,jd. 4 j. A. Gr.tter, echtg. van G. Bos, 60 i. G. Verwei echtg. van T. M. van Hof, 7 6j. M. Goblel, echtg. van D; van Leeuwen, 90 i. D. v. d. Kraan, echtg. van C. de Heer, 72 j. A. Ver waag jm., 5 mnd. BODEGRAVEN. 'Burgerlijke slaud. Geboren: Hen drik, zoon van G. Versluys en M. Kort lever. Overleden: Maria van Rrjn, 74 .j, ge huwd met A. van Riet. ingekomen van: Linschoten, C. Ra demaker, arbeider. Woerden, H. van den Broek. Serocskerke, H. Sturm, smids knecht. Menaldumadeel, P. Pietersma, boerenknecht. Waddinxveen, H. Hoe vers en echtgeneote. Waarder. F. van Duuren, boerenknecht. Waarder, A.. Kor tenoeven, diens,bode. Leiderdorp, G. v. Wilgen, dienstbode. Vertrokken naar: Rietveld, L. Bes heuvel. Rietveld, W: Schilpereent, ar beider. Wassenaar, L. W. Driehuis, win kelbediende. Zwammerdam, W. van Dam, dienstbode. Gouda, A. M. de Jong, dienst bode. Hontenisse, E. Bogaart. KATWIJK. Vergadering van den Raad der Gemeeate, op Woensdag 29 December 1926, des voormiddags 10.05 uur. Punte nvan behandeling: 1 Mededeeling van ingekomen stuk ken. 2. Benoeming Commissarissen der Ge meente-Spaarbank. 3. Verzoek om eervol ontslag als Se- cretaris-Boekh. der Gem.-Spaarbank. 4. Benoeming van een Secretaris-Boek houder der Gemeente-Spaarbank. aandachtig naar de stukken hout, die wegstierven in den haard, na hun warmte te hebben afgegeven. De koude stem van haar vader deed haar eensklaps sidderen. „Hebt u gisteren avond hier niets verloren?" vroeg hij den luitenant, hem aanziende met een onderzoeken den blik. „Ja, ik heb Iets moeten laten vallen, waar ik vee! waarde aan hechtte", ant woordde hij rustig, „want Ik heb thuis tevergeefs naar de bloem gezocht, die u mij gegeven hebt, maar ik kon ze niet meer vinden", ging hij voort, zich wendend tot Piëta. „Bloemen lijken dikwijls op elkaar en ik zou den eigenaar niet herkend hebben, als er geen zakdoek bij ge weest was, waarop je naamletters ston den". „Ik heb 'm niet gemist. Ik heb van morgen ook maar even tijd gehad om van kleeding te verwisselen, voor Ik naar de kazerne ging". „Hoe laat bent u hier weggegaan en hoe laat bent u thuis gekomen?" Piëta stond op, over al haar ledema ten bevend. „Ik ga thee klaar maken", zei ze. De bankier maakte een beweging met zijn hand om te beduiden, dat zij kon heengaan en bleef ondertusschen den jeugdigen man scherp ln het ge laat zien. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5