dag-agenda. binnenland. buitenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 DECEMBER 1926 Sassenheim. 28 Dec., 's av. half acht Concordia: Alg. verg. der A.-R. kies- vereeniging. Spreker de heer W. War- naar, over: „Onze verwachtingen over 1927". Dinsdag 28 Dec., 's av. ach uur. „Je- ruël", Middelstegracht 3: Sam enk. Spreker de heer J. W. v. d. Veen. van Leeuwarden, over: „De Kerstbood schap". Woensdag 29 Dec., 's avonds acht u. Nutszaal, Steenschuur: feestelijke jaar vergadering der J. V. op G. G. „Obadja" Oegstgeest. Donderdag 30 Dec., '3 middags van 3—4 uur, Gemeente huis: Bezichtiging van gemaakte kleedingstukken door „Dorcas" voor de uitdeeling. Donderdag 6 Jan., '9 av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering v. d. Chr. Oratorium Ver. „Con Amore". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Dec. tot en met Zaterdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) waargenomen door de apptheek van den heer M. Boekwijt Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. z.g. door den dokter opgebeld, die hem vroeg, zijn chauffeur een paar luid sprekers mee te geven, terwijl de oude dan door de fabriek kon gerepareerd worden.- De radiohandelaar zei, dat hij zijn loopjongen wel zou sturen naai* den dokter en deed dit dan ook. De jongen werd evenwel opgewacht door den „•chauffeur" die de luidsprekers van hem wilde overnemen. De jongen was zoo verstandig ze niet uit handen te geven doch gaf ze bij den dokter af, die echter nergens van af wist en ook geen chauffeur heeft. Men had hier aldus met een poging tot oplichting te doen en de winkeliers zijn gewaarschuwd voor dezen man, die flink lang is, plm. 35 jaar oud en roode oogleden heeft. KORTE VREUGD. De Leidsche Ijsbaan is gistermid dag 2 uur geopend. Er was vrij groote belangstelling, doch wij hadden 'tnog drukker verwacht. Wie van de gelegenheid geprofi teerd hebben, zijn verstandig geweest, wat men kan er bij ons klimaat niet op rekenen, dat de vorst een poosje zal aanhouden. iHeden was weer dooi ingetreden. De winter is evenwel nog niet uit en 't is voor de liefhehbrs van het ijs vermaak maar te hopen, dat zij spoe dig weer de gelegenheid zullen heb- bij de schaatsen aan te binden. BENOEMING. Tot onderwijzer aan de Chr. Oplei dingsschool voor U. L. O., H. B. S. en Gymnasium ad. Hoogl. Kerkgracht' is benoemd de heer J. Smid, te Vrees wijk, die deze benoeming aannam. DE BAKKERSSTAKING BIJ POPTIE Volgens Het Volk gaat de staking bij de broodfabriek van Poptie nog on veranderd voort. Volgens dat blad zou heden een der depothouder^, die brood bleef betrek ken, een ultimatum worden gezonden. Wanneer dat geen verandering brengt zouden de klanten worden aangezocht om geen brood meer te betrekken van dezen bezorg^. Gistermorgen omstreeks 11 uur is «de melkhandel aar J. van de Lange- brug met zijn melkwagen, met een hond bespannen, in de Vliet gereden. Hij week uit voor een hond en nam daardoor een verkeerden draai. Gelukkig liep alles zonder ongeluk ken af; alleen is een hoeveelheid melk verloren gegaan. De Commissaris van Politie te Culemborg waarschuwt een ieder, al vorens in dienst- of zakenrelaties tè treden met de gebrs. Alexander Hen- drikus Maria Verkuijl, Lambertus Ber nardus Carolus Verkuijl en Hendri- kus Hubertus Johannes Maria Ver kuijl, thans drijvende de sigarenfabr. „Cuhaveno" aldaar voorheen wonende te Bilthoven, zich eerst tot hem, com missaris om inlichtingen te wenden. NED. CHR. REISVEREENIGING. De Ned. Chr. Reisvereeniging hieldl (Vrijdag haar vijfde algemeene wergia- Idering te Groningen. Deze vergadering werd namens de afdeelmg Groningen geopend door Prof. Dr. van Vel dnu z en. Op den dag voor het Kerstfeest kon de Chr. Reisvereeniging, zdb ving spr. aan, niet bij iets anders bepaald wor den dan bij Lukas 2:17. Gewezen werd op de reïsgelegén- heid, door Augustus geschapen- op !de reizen uit en naar de stad; op de jgtedwongen reizen, door den keizer veroorzaakt, en op Hem, die op de reis werd geboren te Bethlehem, naar Wien zich de Chr. reisvereen. noemt. Het bezielende woord over de reis naar Bethlehem gat wijding aan del vergadering. De Voorzitter riep allen het welkom toe in de stad Gron'inglen, waarheen zoo velen de verre reis ondernomen 'den. Het is alleen te danken aan de Verbeterde verkeersmiddelen van on een tijd, dat Groningen zoo snel is te bereiken en het nadeel van haar periferische ligging is verminderd. Hoe geheel anders was dit in vroe- Naar middeleeuwscho voorstelling lag Groningen „oplen pale van Üen lande", „up ein siert van Drcntland". Een typisch verhaal uit de kroniek! van_ Caesarius van Heisterbach be vestigt dit. Immers deze geleerde mon nik meldt van een koopman, die toogl over land en zee en zag in een huis waar hij vertoefde, een arm van Jo hannes den Dooper. Hij begeerde 'dien te bezitten en verkreeg hem door tus- schenkomst van een vrouw voor een aanzienlij!: bedrag. De koopman wik kelde den arm in een purperen doek! en vlood daarmee schier tot het uiter ste einde der aarde en kwam zoo in dö stad Groningen, dat gelegen is aan den ingang van Friesland En toch, in die stad, aan de leiridem kier aarde, vergadert nu onze Chr. Rei s vereen i gin g. Zij houdt daar haar vijfde jaarver gadering en viert haar eerste lustrum] Zij is in deze vijf jaar gegroeid mlet een snelheid, die ons vaak verbaasde! «en soms met beklemming deed vra gen, of de vereeniging zou 'blijVen wassen, ja zelfs in stand blijven. En toch, voor die vree-zeis geen oorzaak. Want die kracht van onze Christelijke Redsvereenigiing is hierin «gelegen, dat ze ©enerzijds bevrediging gteteft aan een verlangen, dat blijvend! in 'de mlénschheid leefde en nog leeft -mi anderzijds zij door de ontwikkeling did God iri onzen tijd gaf, de midde len vond voor haar taak. Na een breed© beschouwing over „reizen en trekken" gegeven te heb ben, eindigde de heer van Deursen aldus Het is een van 'de merkwaardigst© verschijnselen van onzen tijd, dat de hekken en staketsels, die vroeger de menschen konden scheiden, zijn weg genomen en boe de verkeersmiddelen' de afstanden hebben verkleind. Een nieuwe loopkring is voor h-eel deez' aarde begonnen v In deze de teekenen des tijds te begrijpen is ook de roeping van onze Reisvereeniging. Haar recht en roeping "is, wanneer zij haar doel nastreeft, haar 'eden m natuur en kunst de werken Gods ta doen zien. Geleid door de glansen der 'Openbaring, wil 'zij do werken des Heeren doen zien in Zijne schepping Zij voert haar leden naar die plaat sen, waarheen de geestelijke betrek kingen leiden, b.v. naar cl? plaatsen der Hervorming en bovenal naar het Heilige Land. Zij tracht aan haar Iet- den iets te doen verstaan van hetgeen God in Zijn werken d-er schepping tot ons zegt. Des avonds had oe afdeelmg Gro in de bovenzaal van het concerthuis ningen een feestavond georganiseerd De afgevaardigden vonden hier een welkom© gielegenheid om oude relaties te vernieuwen en nieuwe kennismakio gen aan te knoopen. Onder leiding van den voorzitter, -den heer van Deursen, werd de avond) op recht aangename -en gezellige wijzei doorgebracht. Muziek en zang wis selden elkaar af. De zang van Mej. Nelly Veenhuizen viel bijzonder in den smaak, „Kracht en-Vriendschap" gat onder leiding van de heeren Groenman én Rozeboom ©enige vrije oefeningen en 'brugoefeningen te zien, waarin het werk van de NC. R. V. ten de nieuwe banen van haar arbeid op waarlijk vindingrijke wijzen waren gesymboli seerd. Na d© pauze gat men „De reis van juffrouw a© Brem-er", De aanwezigen Hebben zich toen bijzonder geamuseerd; Vooral de fijne humor, die de schrijver -die heer Verèl, in zijn stuk had weten t© leggen, dwong ieders bewondering af. Do bedoeling van den schrijver werd door de medespeienden op uit nemende wijze weergegeven. Aan de dames Veenhuizen, Andriei sen, en mevr. .Verèl werd een ruiker aangebeden. In de buitengewone vergadering werd de statutenwijziging besproken. Een breed© bespreking werd ge voerd over art. 9, inzake het instituut jeugdleden. Tenslotte kon dit artikel de ver- eischte twee derde meeiaerhéid niét) behalen en werd het verworpen. De statutenwijziging werd overigens aangenomen. Hiermede was de buitengewone ver gade-ring afgeloopen en gesloten. CHRISTELIJK M. U. L. O. Vrijdag j.l. vergaderde in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de Vereen, tot behartiging van de belangen der Chr. Scholen voor M.U.L.O. in Nederland onder voorzit terschap van den heer j. Th. R. Schreu- der van Heemstede. Deze las voor Ps. 46 en ging voor in gebed. In zijn Openingswoord betreurde spr. de verwerping va-n het voorstel inzake het oude M.U.L.O. door een toevallige meerderheid in de Kamer. Het M.U.L.O. laat zich daaardoor niet ontmoedigen. Het is aan tegenslagen gewoon. Ook thans is het in veler oog aan het Mid delbaar onderwijs minderwaardig. Inde wet werd het stiefmoederlijk benandeld, met subsidie karig bedeeld, nl 191 o kwam er een betere sübsidiebepaling, waarbij echter een bevriezingsmethode werd toegepast, die den groei kunst matig beperkte. In 1916 werd het M.U. L.O. in de wet opgenomen. Maar in 1920 werd dat weer herroepen. Denaam M.U.L.Ö. verdween uit de wet, de 9- klassige M.U.L.O.-school werd tendoo- de gedoemd. Ook de tegenslag iri sali ne ering enz. deed zich voelen. Door de beslissing van vorige week zijn de moeilijkheden vergroot. Op den laatsten dag van dit jaar wordt nu het doodvon nis voltrokken. Na vaststelling der notulen kwam het orde. Wij gaven daar reeds eer een jaarverslag van den secretaris aan de orde. Wij gaven daar reeds eer een excerpt van. Hit werd na enkele op- Aan het financieel verslag van den heer J. J. Jansse, van Zeist, ontleenen we, dat de rekening sluit met een eind cijfer van f 6065. Er is een batig saldo van f 4031,50. Een commissie voor het nazien der rekening werd benoemd. In plaats van den heer Van der Kooi werd hierop tot bestuurslid gekozen de heer II. v. d. Tol, van Rotterdam. Als zesde bestuurslid werd hierop bij accla matie gekozen de heer K. -v. d. Kooi, van Apeldoorn (de pas afgetreden se cretaris.) Een voorstel van het bestuur „tot het mogeljjk maken van toetreding van voorstanders tot onze vereeniging", werd zonder bespreking aangenomen. In 't vervolg zullen'voorstanders begunsti ger kunnen worden voor f 2,50. Besloten werd, dat in 1927 ter gele genheid van het 25-jarig jubileum der vereeniging, 23 en 24 December ver gaderd zal worden. Het Hoofdbestuur zal öan recepieeren, terwijl ook een feest avond gehouden zal worden. Afdee- ling Utrecht zal de zorg voor de regeling op zich nemen. In de middagvergadering sprak de heer K. van der Kooi hoofd der Chr. Mulo-school te Aneldoorn, over: „Het vak Nederlandscli op de Mulo- scnool, meer in het bijzonder met het oog op den invloed der nieuwe richting in dit onderwijs, en het letterkundig gedeelte''. Spr. ving aan met te constateeren, dat het moedertaal-onderwijs nog steeds verkeert' in een getijde van kentering en warrelwind. Geslingerd tusschenoud ,en nieuw .is liet schsepke van ons taal onderwijs in waarfijk moeilijke omstan digheden geraakt, zooals met een con creèt voorbeeld uit de praktijk van het schoolleven werd aonget ond. Wel is de weglating der verouderde buigings-n op het voetspoor van Dr. Kruizinga enProf. de Yooys toelaatbaar gesteld bij dp Mu lo-examens, evenals trouwens bij de eind-examens H.B.S., maar de praktijk van het leven is hierbij nog grootendeels ten achteren gébieven, zooa.s met recen te voorbeelden werd aangetoond. Deze toestand nu mag niet langer bestendigd blijven, en daaarom achtte Spr. het goéd gezien van het hoofdbe stuur, dat het dit onderwerp aan de orde stelde, 't welk het taalonderwijs wenscht te beschouwen onder den ge zichtshoek der nieuwe richting, Te een uitvloeisel is van de nieuvv-oriënteering in de taalwetenschap. Na te hebben stilgestaan bij de kwes tie van taal en spelling, van spreektaal en schrijftaal, kwam Spr. tot de invoe ring der psychologische richting in de Neder1 andscne taalwetenschap, waarvan hij de geschiedenis in groote trekken schetste, ,waardesring en bestudeerirp. vragend van het imposante, nationaal gerichte oeuvre van Van Ginnéken. Komende tot de nieuwe gebieden, die door de bestudeering der taal in haar vollen omvang werden ontsloten, wees Spr. o.m. op de interessante ontdek kingen van Rutz, die van groot belang kunnen worden voor het lees- en stel- onderwijs, alsmede op de taal- en dia- lectgeogra.phie, #die hier te lande nog in staat van wording verkeert, en aan de bevordering waarvan de school een even leerzaam als werkzaam aandeel kan nemen. Spr. ging vervolgens na de Verwer- tung der nieuwe ideeën voor de school, en besprak achtereenvolgens den leer gang f Van Ginneken, een artikel van Dr. SChönfeld in de Nieuwe Taalgids van 1922, waarin desiderata worden-uit gesproken voor een volledige school grammatica voor het M. O. en de daar aan beantwoordende nieuwe spraakkunst van Van Ham en Hofker. Spr. stelde voor dat aken gezamenlijk ijveren voor: 1. invoering, zoo spoedig mogelijk, van een vereenvoudigde spelling, in af wachting waarvan de dood© buigings-n alvast op de scholen moet worden afge schaft* 2. Handhaving van hetgeen met het oog mede op het vreemde talen-onder- uit de grammatica niet mag worden ge schrapt; 3. lichting van het eigenlijke sfcel- onderwrjs (de opstellen) overeenkomstig de beginselen der nieuweren, zoodat aan gekweekt worde de spontane, individu- eele uiting in beschaafde spreektaal, die tevens schrijftaal is; 4. Special^ ontwikkelende oefeningen in lexicologie, met gebruikmaking van geschikte oourantenlectuur, van heden- daagsche schrijvers, zooveel doenlpk ge varieerd, en vèrgelijking# vandiedendaa-g- sche taal met oudere, waarbij de Staten vertaling niet vergeten wordt; 5. Occasioneele behandeling van ge schikte hoofdstukken uit de nieuwe taal kunde (b.v. taalvorming en dialecten); 6. Bevordering van de studie der mo derne taalwetenschap onder de onder wijzers, in aansluiting van het nieuwe hoofdakte programma. Na dankgebed door den heer K. Brants werd de vergadering te ruimj half vijf gesloten. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer, welke heden avond, half negen bijeenkomt, gaat daarna in de afdeelingen tot het on derzoeken van eenige kleinere wets ontwerpen. De agenda voor ,de openbare verga dering op Woensdag a.s. des ochtends 11 uur vermeldt o.m. het wetsontwerp inzake de bevoegdheid van tandtech- nici en het ontwerp Wegenbelasting. KERSTVERGADERING S. D. A. P. Zondag werd de Kerstvergadering van de S. D. A. P. in den Dierentuin in Den Haag gehouden. Na opening door den voorzitter, den heer Kovoed, zong de Stem des Volks eenige liederen. De heer W. Drees, wethouder van 's-Gravenhage, sprak de Kerstrede uit. Aan het slot daarvan deed spr. een be roep op allen, die aan de ontwape- het kleinere werk niet te vergeten in het groote leger des vredes. Sluit u aan en werkt mee, opdat de sociaal- democratie het stuur in handen kan nemen en de menschheid kan leiden naar een toekomst van welvaart en vrede. Na een korte pauze zongen de heer Piet Zwager -en de Stem des Volks eenige liederen; de heer Krelage gaf eenige pianonummers ten beste. JHR. F. G. A. GEVERS DEYNOOT. t Te 's-Gravenhage is, 57 jaren oud, overleden jhr. F. G. A. Gevers Deynoot oud-burgemeester van Ketbel en Spa- land. De begrafenis heeft morgen plaats op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen; vertrek van het sterfhuis (Rozen, straat) half twee. HET OVERLIJDEN VAN DEN KEIZER VAN JAPAN. Namens H. ivf. de Koningin heeft haar orclonnance-oofficier, le luite. nant H. J. Phaff, Zaterdagmiddag j.l. op de Japansche legatie ann den Be- zuidenhout, Harer Majesteits deelne ming betuigd aan den Japanschen zaakgelastigd© hij het overlijden van Z M. den Keizer van Japan. Namens de Nederlandsche regee ring legde mr. dr. G. A. Scheltus, chef van het Kabinet van den Minister van Buitenlandsche Zaken, een bezoek van rouwbeklag hij den Japanschen zaakgelastigde af. Van het gebouw van liet Gezant schap van Japan te 's-Gravenhage, aan cl enBezuidenhout, is de vlag van dat Rijk uitgestoken wegens liet over lijden van keizer Mutsuhito van Japan SCHADE AAN GOEDEREN TIJDENS VERVOER PER SPOOR. Naar wij vernemen heeft de directie cler Ned. Spoorwegen kort geleden cle- stations- en halte-chefs gewezen op hun bevoegdheid 0111 de schade aan goederen, ontstaan door schuld der spoorwegen tijdens het vervoer, direct met de betrokkenen te regelen. Sta tionschefs mogen n.l. de schade tot 10 en halte-chefs tot 5 dadelijk uit betalen, indien de Spoorwegen over eenkomstig het A. R. V. voor de scha de aansprakelijk zijn. Thans is aan de stations- en halte-chefs meegedeeld, dat zij van deze bevoegdheid een zoo ruim mogelijk gebruik moeten maken. Daardoor zal veel administratief werk worden voorkomen, terwijl het pu bliek dezen maatregel op prijs zal stel len. Tot nu toe werd door de chefs steeds de schaderegeling afgewezen en verwezen zij reclamanten naar de Directie. UITVOERING LANDARBEIDERS WET Bij Kon. Besluit zijn aan nagenoem- de gemeenten de daarbij vermelde he dragen als voorschot verstrekt ter uit betaling voor de verkrijging" van on roerend goed door landarbeiders: Achtkarspelen 1500; Dussen13.000; Giethoorn, 1980; Haarlemmermeer 3600; Megen, Haren en Macharen 1900; Onstwedde 1600; Oude Nie- dorp 3600; Usquert 10.100; Wemel- dinge 3195. ZUID-AFRIKAANSGHE STUDENTEN IN ONS LAND. Ongeveer 50 manlijk© en vrouwlijke studenten zullen onder leiding van professor Nell als gasten der Duitsche studenten Duitschland bezoeken. Zij hebben op de „Saxon" Kaapstad ver- latèn en zullen- 27 December in Enge land aankomen. Van daar gaan ze naar ons land. Op 6 Januari zullen ze in Keulen door de Duitsche studenten officieel ontvangen worden. O.a. zul len Dortmund, Düsseldorf, Frank furt, Heidelberg, München en Weenen bezocht worden. De terugreis zal het gezelschap over Dresden naar Berlijn brengen, waar men van plan is vijf dagen te blijven. OPHEFFING M. U. L. O.-SCHOLEN. De directie van d© Vereeniging van Ned. Gemeenten heeft zich, naar het „Weekblad voor Gemeentebelangen" meldt, onder dagteekening van 20 Dec. tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met den volgenden brief: „Nu het wetsontwerp tot verlenging van den overgangstermijn, vermeld in het eerste en tweede lid van art. 193 der L.-D.-wet 1920 dezer dagen in de Tweede Kamer der Staten Generaal is verworpen, zullen de bij genoemd ar tikel bedoelde scholen nog slechts ge durende enkele dagen, n.l. tot en met 31 December a.s., mogen zijn ingericht overeenkomstig art. 2bis der wet tot regeling van het L. O. van 1878. Het is ons van verschillende zijden geble kenen uwe excellentie zal, na be doelde verwerping in de Kamer, zich van dez© omstandigheid evenzeer Te kenschap hebben gegeven dat, in aanmerking nemende het zeer korte tijdsbestek, waar binnen thans reor ganisatie in d©zen of genen vorm zal moeten plaats vinden, met name ge meenten hierdoor voor verschillende ernstige moeilijkheden zullen worden geplaatst. Het is in dezen toestand, dat wij aanleiding vinden uwe excellentie te verzoeken voor die moeilijkheden eene voorziening te treffen, waarbij ook ons uiteraard niet voor oogen staat een maatregel, welke in eenigerlei vorm aan de in de Tweede Kamer ge vallen beslissing zou raken. NA DE STAATSGREEP IN LITAUEN De toestand weer normaal. In Li,tauen zijn de toestanden weer vrijwel mormaalDe censuur op de pers is lang niet imeer zoov streng, als in de eerste dasen van de staatsgreep. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders van" I,ei den brengen ter openbare kennis, dat C. J. A. Ras een verzoek heeft in gediend ter.bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel Kort Rapenburg No. 10. 1 Lei'den, 27 December 1926. i N. C. DE GIJSELAAR, Burgemi VAN STRIJEN, Secr. Burgemeester en 'Werliouders van Leiden brengen ter openbare kenni?, dat liet Bestuur der Leidsche IJsclub te Leiden een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den vér koop van alcoholhoudenden drank, an. deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in do réstair-- ratietent op het terrein der Leidsche IJsclub aan den Mare dijk te Leiden. Leiden, 28 Dec. 192G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders vnii Leiden, brengen ter algemeen© kennis; dat door heil vergunning is verleend aan: a. A. van Maastrigt en rechtver krijgenden, tot liet oprichten van een; inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Vrouwénst'eteg No. 5, kadastraal bekend gemeen te Lei den, Sectie H. No. 2049; b. W. de Laat en rechtverkrijgenden, tot het uitbrei den van le banketbakkerij'jn het per ceel Sophiastraat No. 17, kadas-iaai bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 2241. Leiden, 27 December 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. De oppositie-bladen verschijnen weer. Tautos Vaila, het orgaan van de fas cisten, dat door de vorige regeering xvas verboden, is ook weer verschenen. Vrijwel alle. ministers die bij de -staatsgreep zijn afgezet, zijn met hun gezin naar het buitenland vertrokken, zulks met medeweten van de nieuwe regeering. Onder hen, die Litaucn ver lieten is o.a. de gewezen minister-. president en minister van buitenland sche zaken Slesiwitzius. Twee bekende socialistische leiders, Pletskitis en Kukauskas, zijn eveneens, naar het buitenland vertrokken, ver-, anoedelijk om een actie tegen de nieu-« we regeering te organiseeren. Dr. Garbrys, de Litausche consut te Koningsbergen, die als een politiek te genstander van minister-president Smetona bekend staat, is in zijn fuhe^. tie geschorst. Communisten terechtgesteld. Naar officieel uit Kowno wordt ge-- imeld, zijn in een buitengewone zitting van den Litauschen krijgsraad vier- communistische raddraaiers ter dood_-_ veroordeeld die 'beschuldigd waren een communistischen putscfy op touw gezet te hebben Het vonnis werd gistermorgen vol trokken. DE SECRETARIS-GENÉRAAL VAN DEN VOLKENBOND Een gerucht omtrent zijn aftreden. In Berlijnsche kringen werd gister beweerd dat sir Eric Drummond, de secretaris-generaal van den Volken hond, van plan zou zijn ontslag te ne men, en dan een hooge diplomatieke functie in Engeland zou krijgen. Be- nesj, de Tsjechische minister van bui tenlandsche zaken, zou zijn opvolger worden. Het bericht is niet bevestigd. STRENGE VORST IN FRANKRIJK. Bij Parijs wordt schaatsen gereden. In alle deelen van Frankrijk heerscht strenge koude, die in enkele gevallen reeds menscbenlevens heeft gekost. Wilde zwijnen uit he bosch van Ar- gonnen uit andere wouden worden door den honger naar de dorpen ge dreven. Zelfs te Vitryle FranQois werd een dezer ongewenschte gasten be speurd en na algemeene drijfjacht ge dood. Op één plaats is een temperatuur van 18.4 gr. Fahr. geregistreerd. De temperatuur te Parijs was iets hoo- ger en 10 graden vorst is voor de pro vincie het gemiddelde. De fonteinen- op de Place de la Concorde waren met ijs bedekt en de waterval in het Bois de Boulogne is een fantastisch ge wrocht geworden. In weerwil van de waarschuwings borden werd gisteren op het Grand Canal van Versailles schaatsen gere den. Vele riviertjes zijn reeds dichtge vroren. Te Toulouse te Nantes en op andere plaatsen in het Zuiden is veel sneeuw gevallen. Vreemd genoeg zijn enkele lichte aardschokken geregistreerd te Straatsburg. In Marokko is het weer eveneens in de war. Hevige hagelstormen hebben daar het telegrafisch verkeer tusschen Rabat en het binnenland verbroken. SNEEUWVAL IN SPANJE EN PORTUGAL. Uit geheel Spanje komen berichten over zwaren sneeuwval eu strenge koude. 'Het spoorwegverkeer onder vindt veel vertraging; op enkele lij nen is het verkeer gestaakt. Te Santander, waar sinds 30 jaar geen sneeuw is gevallen, ligt de sneeuw thans 30 c.M. hoog. Ook in Granada sneeuwt het voortdurend en het ongewone schouwspel van de be sneeuwde tuiinen van het Alhamhra trekt vele bezoekers. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2