Noest- Keelpijn- Kiespijn-^ hoofdpijn-" NIËUWE LEID3CHE COURANT VAN VRIJDAG 24 DECEMBER 1923 DAG-AGENDA. Vrijdag 24 Dec., *s av. acht uur. Jeruël, Middelstegracht 3. Samenk. .Spr. de heeren J. Sevensma en J. Ver ve ij. Zaterdag 25 Dec., 's morgens zes uur 10 uur en 's avonds half zeven, Jeruël, Middelstegracht 3. Samenkomst. Zondag 26 Dec., 's morgens tien uur en 's avonds haf] zeven, Jeruël, Mid- delstegracht 3, Samenkomst. Maandag 27 Dec., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Symphonie Concert der Haarl. Orkestvereeniging. Sassenheim. 28 Dec., 's av. half acht Concordia: Alg. verg. der A.-R. kies- vrreeniging. Spreker de heer W. War- ïiaar, over: „Onze verwachtingen over 1927". Dinsdag 28 Dec., 's av. ach uur. „Je ruël", Middelstegracht 3: Samenk. Spreker de heer J. W. v. d. Veen, van Leeuwarden, over: „De Kerstbood schap". 4 Donderdag 6 Jan., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering v. d. Chr. Oratorium Ver. „Con Amore". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 527 Dec. tot en met Zaterdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt Visehmarkt 8, Telef. 552. Zondag 2 Januari nemen waar de apotheken van de H. H. G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 13C en A. J. Donk Doezastraat 31, Telef. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Cegstgeest zal lsten Kerstdag worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390 en 2tlen Kerstdag door Dr. Va- yekamp, Tel. 1916. De Zondagsdienst van de Huisartsen te Leiden zal lsten Kerstdag worden waargenomèn door de doctoren: Brai ning, Niemer, Schreuder, Starck en Veldhuyzen, en 2den 'Kerstdag door de doctoren: Jangsens, Muyzert, Seret jen Weebers. Oegstgcest. 'Apotheek „De Vijzel Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. en R.K. middenstandsbonden. Zij heeft haar vertegenwoordigers in den Mid- denstandsraad ean raad, welke ad vies geeft aan de regeering over alle 'den Middenstand betreffende onder werpen. Deze raad heeft alzoo heel Veel weten te bereiken door haar ar beid. Lees er de jaarverslagen maar eens op na. De Christelijke Midaenistandsveree- ïiiging heeft haar vertegenwoordiger in den Hoogen Raad van Arbeid en ikan ook hierdoor veel belangrijks voor den Middenstand tot s-and brengen. Dan zijn er de verschillende kamers van koophandel, waarin de Christe lijke Middenstandsvereeniging haar Vertegenwoordigers heeft. Wij kunnen in een kort bestek als Van dit artikel maar hier en daar iets noemen en onmogelijk ook maar ee- rrisszins benaderen den invloed die 3e Oir. Middenstandsvereeniging reeds iheefti En mocht me» dit alles met „niets" .willen aanduiden, dan is het van den- gene, die dit woord daarvoor durft ge bruiken, onverantwoordelijk, na het uitspreken van dit vonnis, alles te la ten zooals het is, en niet te zorgen dat- er in het vervolg door zijn toedoen dan wel „iets" wordt gedaan. Onver antwoordelijk tegenover zichzelf, te genover zijn standgenooten en tegen over bet algemeen belang. Men mag van éen Middenstander toch verwach ten dat hij overtuigd is dat hij zijn eigen plaats onder de zon waard is. ■Maar dan zal hij zich op deze plaats moeten handhaven. Dit moet hij doen tegenover de aanvallen van socialisme en grootkapitaal om alleen deze twee niaar te noemen. Alleen zal hij dit on mogelijk kunnen, maar vereenigd Is hij daartoe in staat. Vooral als hij zich aansluit bij de Christelijke Mid denstandsvereeniging, die door haar machtig beginsel sterk staat in den strijd. Dus vereenigd, in de stands or ganisatie en als de criticus Midden stander dit niet doet, handelt hij on verantwoordelijk tegenover zichzelf en tegenover zijn standgenooten. Miaarr als hij overtuigd is, dat de Mid Üenstand een stand is die niet zonder nadeel in het economische leven ge mist kan worden, ja, die behouden moet worden, om den economischen strijd tusschen socialisme en grootka pitaal niet nog meer toe te spitsen, als hij dit inziende, toch zich niet aan sluit bii zijn standsorganisatie, dan is dit ook onverantwoordelijk tegenover het. algemeen belang. En als hij dan inziet, dat in den ecoomischen strijd de Chr. beginselen alken de maatschappij zullen kunnen redden, dan zal hij toch zeker niet mo gen achter blijven zich bij de Chr. Mid denstandsvereenigiing aan te sluiten. Bet Is ten eenen male onjuist te be waren rlat men verantwoord is met in zijn individualisme te volharden. Voor de toekomst ligt open een enorm ter rein ter bewerking ook voor de Chr. Middenstandsvereeniging. De mogelijkheden zijn groot. Doch het ligt geheel aan de Midden standers zelf wat bereikt zal worden. Want met aller steun zal eerst de kracht kunnen worden ontwikkeld die noodig is. STAKING. In de broodfabriek van de firma Joh. Poptie alhier is heden door den RECLAME. '■n Huisapotheek"* voor ©O centen goed voer brana- snij- en stootwonaen, v verouderde wonden, zonnebrand, aam- beien, spierpijnen, spit. rheumatische i, pijnen, winter voeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akkers Klcosï-rbalscm, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf Modernen Bond van Bakkersgezellen een staking geproclameerd. Geëischt wordt verbetering der arbeidsvoor waarden en intrekking van het aan eien der gezellen gegeven ontslag. LEIDSCHE MODEVAKSCHOOL. Na gehouden examen aan de Leid- sche modevakschool, zijn geslaagd voor Leerares Mej. L. v. d. Drift, Lei den en mej. C. Rutgers, Voorschoten met. uitgesteld diploma, voor coupeuse de dames N. Mee hel se, Zoet erw oude, A. v. d. Nol, Hil-tagom, voor costu- mïère mej. M. Zandbergen, Rijnsburg. Alle leerlingen van mej. M. Hooge- veen alhier, tevens mej. N. de Winter den Haag, leerling der afdeel ing den Haag. JOODSCHE BEGRAAFPLAATS. De Joodsche begraafplaats alhier verkeert in een minder gunstigen toe stand en eischt dringend voorziening. Aangezien de Joodsche gemeente niet bij machte is de kosten hiervan alleen te dragen, heeft zij de financieele hulp ingeroepen van de ressortale commis sie te 's-Gravenhage. DEMOCRATISCHE PARTIJ. De afdeeling Leiden der Democrati sche Partij heeft gisteravond in café l'Union onder voorzitterschap van den heer A. I. Witmans Mzn. haar jaar vergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat onder de leden de belangstelling voor de af deeling levendig blijft. Het jaarver slag, alsmede het financieel verslag, werden goedgekeurd. Besloten werd voor de aanstaande statenverkiezingen als no. 1 op de can didatenlijst te plaatsen den heer A. I. Witmans Mzn.; als no. 2 den heer D. van Gruting (Katwijk)" en als no 3 den heer C. O. Racké. Deze lijst zal nader worden aangevuld. Hierna had de bespreking plaats voor de gemeenteraadsverkiezingen, waarbij bleek, dat de aftredende raads leden, de heer Witmans en mevr. Diet richDe Roóy, zicli weer beschikbaar stelden. De aftredende bestuursleden, de heeren Witmans, Weyl, Ebbink, Mili- kan en mevr. DietrichDe Rooy wer den herkozen. EXAMEN MACHINIST. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen voorl. diploma machinist de heer J. Bink, alhier. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen, afge nomen door de Ver. v. Dir. v. Pont- scholen, slaagden: de dames: J. Berg man, P. C. van Dijk, E. Post ,en de hee ren: D. van Dijk en Fl. van Namen al len alhier. Idem voor Machineschrijven slaag den: de dames: P. H. M. J. Bonnet, A. Fallaux, D. M. P. Hanselaar, C. W. J. de Vries, te Leiden en de dames E. A. Cras te Voorschoten, A. Koning, te Lei derdorp; de heer W. Koning, te Leider dorp. VERBETERING. De Redactie van het Leidsch Pre dikbeurtenblad verzocht ons mede te deelen, dat in de vermelding van de diensten op Eersten Kerstdag van de Chr Geref. gemeente een fout is ge slopen. Op eersten Kerstdag zal even als op Zondag (2e Kerstdag ook des avonds om 6 uur godsdienstoefening gehouden worden, terwijl ook op de zen dag de diensten plaats hebben in het gebouw Prediker, Jan Vossensteeg Op beide dagen hoopt Ds. Joh. Jansen in de bediening des Woords voor te gaan. Prof. Dr. K. Sneyders de Vogel, oud-lector in de Romaansche taal- en letterkunde aan de Universiteit alhier thans hoogleeraar in de Fransche taai en letterkunde aan de Universiteit te Groningen, hoopt Maandag 27 dezer zijn 50 sten geboortedag te vieren. Te Zoeterwoude is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te 's- Gravenhage overgebracht de arbeider F Br, wegens verduistering in dienst betrekking. BINNENLAND. DS PRODUCTIE DER MIJNEN IN LIMBURG. De Limburgsche mijnen brachten in de maand November ruim 782.900 ton kolen op. Op 1 December wareu on dergronds werkzaam 23.918 arbeiders, en bovengronds 8.809. De productie over de verloopen maanden van dit jaar is reeds belangrijk grooter dan die over bet geheele jaar 1925. MOLENS. De mooie windwatermolen in den poldeiT den Beemd te Hoogblokland zal het volgend jaar verdwijnen, nu ingelanden het besluit genomen heb ben het bestaands stoomgemaal te vervangen door een ruw-oliemotor. Het bekende watermolentje, staan de op de bezittingen van den heer T. de Boer te Appelscha (oud) wordt afge broken. Het is reeds te koop aangebo den desnoods in ruil voor. vee. De watermolen met nieuwe roe (vlucht pl.m. li- M.)8 te Goïngarijp wordt 28 dezer "bij inschrijving voor af braak verkocht. EEN MOTIE-KLEEREKOPER VER WORPEN. Gistermorgen heeft de heer Kleere- koper (S.D.) bij de voortgezette behan deling van de Indische begrooting in de Tweedè Kamer de volgende motie ingediend: De Kamer spreekt als haai* oor- deej uit, dat lijfstraffen als tucht middel in de strafverordeningen in Nederlandscli-Indië niet behooren te worden toegepast, en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie is verworpen met 4927 stemmen. Vóór stemden de s.-d. en v.-d. en de communist De Visser. DE VEILIGHEID OP DE SPOOR WEGEN. Gisteravond hield de Haagsche af deeling der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel een openbare ver gadering in „Musica", te '-Gravenhage waarin als sprekers optraden: de heer H. J. van Braambeek, die het onder werp „De veiligheid op de spoorwegen inleidde, en de heer G. Joustra, die sprak over „De regeling van de dienst en rusttijden bij het personeel". De eerste spreker gaf een overzicht van de spoorwegongelukken van den laatsten tijd. Volgens hem blijkt daar uit duidelijk, dat men bij de spoorwe gen nog al lucntharig denkt over de veiligheid van personeel en passagiers. Men heeft z.i. met menschenlevens ge speeld. Spr. meende, dat de oorzaak voor een groot gedeelte gezocht moet worden in het feit, dat uit bezuinigings redenen veel vast en deskundig per soneel vervangen is door losse werk lieden. Spr. verdedigde voorts den eisch van het personeel, dat dit ook in de kwestie van de veiligheid gekend zal worden. De heer Joustra constateerde in zijn rede o.a., dat de bedrijfsleiding der spoorwegen in vele opzichten nalatig is gebleven. Hoewel de nieuwe ar beidsregeling voor het spoorwegperso neel veel gunstiger is dan de oude, valt er, zoo zeide spr., voor groote gróe pen nog veel te verbeteren. Spr. deed een beroep op de medewerking van alle leden voor het voeren van een krachtige actie. SCHAAKNIEUWS. Match EuweAljechin. De tweekamp tusschen onzen Hol- landschen kampioen en den „Russi- sclien" meester Dr. A. Aljechin is gisteren te Amsterdam aangevangen. De eerste partij werd afgebroken in een stand, waarin Aljechin een paard heeft tegen 2 pionnen. De partij wordt vermoedelijk remise Totunooi te Meran. Het tournoöi is gewonnen door Colle met 9 punten; Canal, Pizepiorka en Spielmann hebben elk 8% p., Kostisch en Yates el-k 8. p., Tartakower 7Ya p., Grünfeld 7 p., Reselli en Sacconi elk 5 p., Grob en Patay elk 4K p., Ali- monda 4 p. en Calapso 3 p. RECLAME. MUÜHARDT'S y tabletten t Ij tabletten tabletten Bij Apoth.en Drogisten. BUITENLAND. EEN ONTPLOFFING TE SOFIA. Het stationsgebouw en de spoorweg ernstig beschadigd. Een door het ontvlammen van licht gas veroorzaakte ontploffing bracht groote schade t oe aan het centrale sta tionsgebouw en den spoorweg te Sofia. De adjunct-stationschef en verschei dene beambten werden ernstig gewoncU De materieiele schade is zeer groot. Het is niet bekend ot men hier te doen heeft met een ongjeluk of met een aan slag. CONFLICT IN DE DUITSCHE SCHOENINDUSTRIE. Telgien 7 Januari is aan alle arbei ders m de schoenindustrie te Berlijn, 5000 man, heit werk opgezegd. In ge heel Duitschlandbedraagt net aantal arbeiders wien ontslag is aangezegd,. 180.000. Intusschen zijn in het ministerie va» arbeid onderhandelingen gaande over het verzoek der arbeidersorganisaties) om de uitspraak van den rijksbemidde- laar bindend te verklaren. Gisteren hebben deze onderhande lingen tot geen resultaat geleid. Del voorzitter deelde mede, dat de rijksmi nister van arbeid zich zijn beslissing voorbehoudt. HET FRANSCHE AMBTENAREN- CONGRES. Desnoods stakflng. Het Fransche ambtenarencongires» congres heeft met 489 tegen 186 stem men de motie van het federale bureau aangenomen, waarin op de eerste plaats geëischt wordt een revalorisatie der salarissen, volgens den index va» 600 met een minimum van 10.000 en een maximum van 100.000 francs. Het congres heeft aan het federale! bureau mandaat gegeven om een ac tieve campagne in hejt geheele landi te beginnen. De ambtenaren zijn be reid desnoods tot staking hun toe vlucht te nemen om hun financieelen toestand te herstellen. .Ter toelichting dezer salariseischönl diene. dat de Fransche franc 10 centt waard is, zoodat dus een minimum! weekloon van f 20 gevraagd wordt. Men kan daar wel iets meer voor koopen dan bij ons voor f20, doch in 't algemeen verkeeren de ambtenaren! in landen met gedecrecieerde valuta in veel slechter conditie dan in landen, wier munt gaat is. MUSSOLINI ALS LITTERATOR. De litteraire werkzaamheid van den oud-journalist Benito Mussolini, al dus de „Msb." heeft zich niet alleen tot de poëzie bepaald. In zijn jeugd heeft hij ook een roman geschreven, „Claudia Botticelli" getiteld. Tevens een essay over Jan Huss, terwijl hij Petöfi heeft vertaald uit het Fransch en het Duitsch. Maar, zoo heeft de leider, van het fascisme in een interview verklaard, dat alles interesseert me niet meer. Ik heb nu wat anders te doen en be kommer me niet meer om het verle den. Toch zijn er in de laatste jaren verschillende boeken van Mussolini verschenen, alle echter handelend over het fascisme en zijn werkzaam heid. KORTE BERICHTEN. T Del voormalige rijkskanselier Dr. Luther is van zijn Zuid-Amerikaansohe» reis te Berlijn teruggekeerd. In Noofd-DuitschJand is overal vorst ingetreden, in Oost-Pruisen zelfsi hier en daar 15 graden. Op tal vani plaatsen is de laagvlakte met sneeuw bedekt. Gisteren werd te Mannheim de! nieiuwe brug over den Neckar, diel den'naam van den eersten Rijkspresi dent Friedrich Ebert draagt, in tegen woordigheid van tal van autoriteiten plechtig in gebruik genomen. Stresemann zal zijn korte vacantia na Kerstmis in een plaats in Zuid- Zwitserland doorbrengen. De toestand van den Japanschen keizer is weer verergerd. Swam Sjadranand, bekend Hin doe-leider te Dehli, is door -een Mo hammedaan vermoord. KERK EN SCHOOL. VROUWELIJKE THEOLOGEN IN DUITSCHLAND. De Bond van vrouwelijke theologen in Duitschland .heeft een resolutie aangenomen, waarin als werkzaamhe den der leden o.m. worden genoemd: gemeentearheid, zielszorg in de afdee ling voor vrouwen in de ziekenhuizen en de gevangenissen door woord en sacrament; verder de leiding van te huizen en vereenigingen voor meisjes en vrouwen^ kerkelijk godsdienston derwijs, leiding dey vrouwelijke jeugd door jeugd-predikanten en medearbeid in die organisaties, welker arbeid de kerk ten goede komt. GIFTEN EN LEGATEN. Ds. A. M. Donner em. predikant te Den Haag, ontving als penningmees ter van de Theol. School te Kampen, een legaat van 100 van wijlen mevr. R. KnotHaverkamp, overleden te Middelstum (Gron.), 30 Oct. j.l. CHR. H. B. S. TE ZWOLLE. Tot leeraar aan de Chr. H. B. S. te Zwolle in Scheikunde en Natuurlijke Historie is van 1 Febr. a.s. af tot aan het einde van den cursus benoemd de beer H. Kuilman, cbem. candidaat te Amsterdam. CHR. H. B. S. TE STADSKANAAL. Tot leeraar aan de Chr. H. B. S. te Stadskanaal is benoemd de heer M. Kruyswijk, Nat. Phil. Docts. te Utrecht OPLEIDING TOT ONDERWIJZER. Het bedrag der rijksbijdrage, welke aan gem. en bijz. normaallessen zal worden verleend voor elk van de door haar in den loop van 1927 ter oplei ding tot onderwijzer aangenomen per sonen, nadat dezen in den loop van 1929 of later de akte, bedoeld in art. 77 onder a. der wet tot regeling van, het L. O. van 1878, zullen hebben verkre gen, is bij K. B. vastgesteld voor hen, die opgeleid zijn,: gedurende ten min ste twee jaren op 200; gedurende ten minste drie jaren op 250; gedurende ten minste vier jaren op 300. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zeter gieachte Heer Redacteur, Met verbazingi en niet zonder erger nis heb ik van het ingezonden© door den heer Karstens in Uw blad van 22 dezer kennis genomen. Genoemde heer schijnt hleit wensohelijk te vinden de plaatselijke leiders van de Christ. Hist. Unie te moeten kapittelen over hun optreden in een vergadering van een jongieren-groep. Door een der spre kers was daar iets gezegd, waarmede Ide eer van onze A.R. broeders was igjemoeid, waar de spr. had betoogd, laat de A.R. waren voor een neutralen staat en de C.H. voor een belijdende overheid. Het is in de Chr. Hist Unie natuurlijk mogelijk, dat wij verschil lend denken over sommige dingen en ook over de toepassing van Art. 36 on zer Geloofsbelijdenis, maar dat sluit toch niet in, dat wij op een openbare! vergadering, waarop wij belangstellen den hebben genoodigd, dan in een de bat onze verschillende inzichten naail voren brengen en bespreken. Als) ik van A. R. zijde lees. dat men alier- wege moet komen tot Bijzondere instel' lingen, met name ook wat het Hoogen Onderwijs betreft en loslatmg: van on- te Rijksuniversiteiten als instituut voor de beoefening; van de Godsdienstwe tenschap, dan spreekt men daarmede uit, dat de Staat neutraal behoort te zijn eai zich niet in moet laten met den Godsdienst als cultureel verschijn sel, maar 'dat men dit terrein over moet laten aan de particuliere belijders: De leufe volledige scheiding van Kerk en Staat hoor ik wel opklinken in 'A.R. kringlen, maar niet in de C.H.,, omdat deze laatsten meenen, dat del 'Chr. Staat een roeping heeft ook ten opzichte van het steunen en bevorde ren, waar dit gevraagd wordt, van het iwerk dat in haar midden door dei Kerk wordt verricht. Helt is echter iets gieheel anders^ wanneer wij opkomende voor de eer van God, dit willen doen door een ver ordening te maken, waarbij men eert straf wil bepalen op het misbruiken! van Gods naam en het van de sub jectieve opvatting] van een Kantonrech ter zal afhangen, ot de schuldige wordt veroordeeld tot een boete van enkele dubbeltjes of gfuldens. Voor zulk een verordening zal het toch eerst noodig zijn, dat zij haar grondslag vindt m de openbaring van het volksleven, zal zij; met tot een bespotting worden; enj wat de uitlating van den heer De GijL selaar betreft (die ik voor rekening- Iaat van den heer K.. want ik heb haan zelf niet gehooid^ ik behoef niet zoa heel ver in mijn herinnering terug tel gaan, om te constateeren, dat doof de A.R. Partij' iemand werd aanbevo len, die haar beginselen was toegedaan van wien men blijkbaar meende en te recht, dat hij niet in de eerste plaat si leefde uit en voor die beginselen. Ik zal mij1 niet verlagen, M. de R.,, om namen van A.-R. v ertegen woo rd i' gfars te noemen, die niet ver afstaan in hun houding in deze van den gei noemden Chr. Hist., want dan zou ikl ook te persoonlijk worden en dat heeft' mij juist geërgerd in het stuk van den zen jongerengroep in zijn persoon én heer K., waar hij den Leider van cn- maatschappelijken werkkring aanviel/ iWjj achten het een voorrecht, dat (er op de openbare school nog onderwin ^ers zijn, die gedrenkt zijn door den gieest van het Evangelie, die hun vaak moeilijke taak om iets van hetgeen zijj zelf bezitten aan het kind mede te ge ven, ftiet liefde en toewijding vervul len. Het is toch zeker gemakkei ijker in een kring van gelijkgezinde col la ga's te werken, dan alleen te staan mee zijn beginsel. Als dan dezulken nog ge legenheid 'kunnen vinden, om in al lep lei Chr. arbeid mede te werken, dan is mijn waardeering voor zulk een Chris ten-Onderwijzer grooter dan voor „om- mige Christelijke onderwijzers, die mee nen dat zij, als zij1 op een Christelijke! schooi hun arbeid verrichten wel rui nu voldoende geofferd hebben voor hun beginsel en zich aan allen andereu Christeiijken arbeidi meenen te kunnen onttrekken. Of is men ook geen Chris-, ten, als op 'de fabriek ot op het kan toor waar men werkzaam is, niet eerst door den leider met gebed wordt be gonnen Dit zal toch ook de 'heeri Karstens niet willen beweren i Hij is' wel droevig gestemd over de houding; van den heer Meijnen en mij', ma a i1 ik vind het droevig, dat hij blijkbaar een gelegenheid heeft gezocht om. dia ,Chr. Hist, eens g#edi de waarheid te Ide hoogte, als de volgens hem „ethi sche" scholen op zulk een royale wijzei zijn gebouwd. Had hij de geschiedenis geraadpleegd, dan kon hij weten, dat de beiae gereformeerde scholen, waar voor de gelden bijna gelijktijdig zijn. aangevraagd, ongeveer zestig procent meer giekost hebben. Een der Hoof do rv moest nog onlangs op een gehouden ouderavond verklaren, dat zij zelfs; „weelderig" zijn ingericht. En aange zien door de A.R. leiders te dezer stedei steeds het hardst is geroepen om be zuiniging met name ook door den heer Goslmga, had men mogen verwachten dat van hun zijde daartoe ook metter daad zou worden medegewerkt, door genoegen te nemen met een oplossing, van hun scholenvraagstuk op een ook voor de Gemeente bevredigende wijze. Er zullen onzerzijds geen Bezwaren iri jden weg worden gelegd aan de stich ting van Gereformeerde scholen. Maar wij meenen dat als over de plaats van vestiging moet worden gesproken, dat Idan ook het gemeentebelang in liet oog mag worden_ gehouden. ,Wie of te verliezen heelt bij de a s. Raadsverkiezingen, M. do R., ;da:.i o\ er zal ik niet di^cussieeren. Wij hopen, met eigen krachten, zonder de hulp van den heer Karstens op te trekken en wij vertrouwen, dat onze ver lev, wooadigers als zelfstandige nianiv- zullen beoordeelen, wat het Chr. Hv beginsel en'het gemeente bea n g oischt. U, ,M. de R. beleefd dankend vo..>r de verleende plaatsruimte,. Hoogachtend, JAC. WILBRINK. STATËN^ENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donder lop 2j P -e. Aan de orde zijn de belosiiagb v. pen eh de daarmede samenhangen - y.v- zigingen van Gemeente- en Proviac a e wet. De heer WIBAUT zet zijn r le. yen Woensdag voort en zegt, <iat dn o:v:> wijsbare plicht der regeering L o n, zoodra er geld is, eerst de financieele verhouding tusschen Rijk en gemcenteii' te regelen. Ook voor de kleine gem: a ten komt'er nood. Spr. wil den schfjn wegnemen, a's 1: hfj net met den Minister een# êou zijn, dat de successiebelasting moet vermin derd worden. Het invoerrecht op thee en de rijwiel- belasting moeten verminderd worden. De personeele belasting moet herzien worden, maar niet dan naclat de regeling met de gemeenten .er ia. Sor. noemt ei

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2