NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 DECEMBER 1958 DAG-AGENDA. Vrijdag 24 Dec., 's av. acht uur. SfcFuël, Middelstegracht 3. Samenk. Spr. de heeren J. Sevensma en J. Ver- Sveij. Zaterdag 25 Dec., 's morgens zes uur 10 uur en 's avonds half zeven, Jeruël, Middelstegracht 3. Samenkomst. Zondag 26 Dec., 's morgens tien uur en 's avonds haf.1 zeven, Jeruël, Mid delstegracht 3, Samenkomst. Maandag 27 Dec., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Symphonie Concert der Haarl. Orkestvereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zaerdag 25 December (le Kerstdag) waargenomen worden door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. Zondag 26 December (2e Kerstdag) neemt waar de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des iZondags. lijke waardigheid, door het schaamte gevoel te beleedigen en de zinnelijke lusten, vooral van jeugdige personen, te prikkelen. 's Pausen vermaningen op dit punt zijn' cl'oor de bisschoppen over de heele wereld herhaald. Vooral waren het de Duitsche bisschoppen, die eens afzon derlijk, dan weer gemeenschappelijk met allen nadruk 's pausen bedoelin gen trachtten te doen kennen en dien overeenkomstig te doen handelen. De paus noodigt den katholieken vrouwenbond dringend uit, met alle kracht, verder te werken aan de vol voering van zijn gewichtige taak. BUITENLAND. BELGIë EN CHINA. Een debat in de Belgische Kamer. De communist .Van Overstraeten heeft gistermiddag in de Kamer den &ninister van buitenlandsche zaken ge ïnterpelleerd. over de maatregelen, wel- 'ke da regeering denkt te nemen om, .trots de opzegging van hec handels- leoi scheep vaart verdrag van iöüu, dei normale betrekkingen tusschen China jen België te hersteden. De mterpeüant peide, dat naar zijn oordeel de Belgi sche regeering de tout heeft begaan fvan na opzegging door China van het (eenzijdig verdrag niet onmiddellijk met (Clima, op voet van volkomen gedij'k- jbeid onderhandelingen te hebben ge- ppend en blijk te; hub ben gegeven van (den wii cm liet Chineescue vouk bij zijn (poging tot ontvoogding te heipen. V andervelae is integendeel opgetre- (deivals'een agent van'net ,YV;e5 eer scha (imperialisme, dat in den schoot van den tVoikenbómi zijn benchammg vindt. (Daarom ook kwam deze kwestie niet ivoor op de agenda van dei laatste zit ting van den Volkenbondsraad. Tien slotte diende Van Overstraeten (een motie in, waarin erkenning, der fegeering te Kanton gevraagd wordt. Minister iV anderveide antwoordde jmet een lange rede en zette nogmaals (het Belgische standpunt uiteen. Veron dersteld, dat wij er toe mochten beslui ten, de regeering te Kanton te erken nen en ons da ar Dij van de andere mo gendheden at tè scheiden ot ten minste pp hen vooruit te loopen, zou, vroeg, hij, |hat vraagstuk daarom opgelost fcijn? België heeft in China politieke (belangen noch bedoelingen, wel be langrijke handels- en industnebelangen (Deze liggen echter bijna uitsluitend in (het noorden en van dit standpunt uit zou het dus eventueel evenmin aanbe- Jveling verdienen, met een regeermg, iwaarvan het gezag niet verder dan den jang-tse reikt, in onderhandelingen te itreden. De minister verklaarde nogmaals, (het principe der eenzijdige verdragen met te kunnen verdedigen, maar be- Rpogde ook, dat België zonder een .modus vivendi ot zonder een nieuw ver drag niet in afschaffing van het oude [verdrag van 1865 kan toestemmen. .Van Overstraeten constateerde dat (dp minister geien bevredigend ant- jwoord had gegeven op zijn interpella tie, waarna de socialist L ©street en de (Katholiek Carton de Wiait echter lus- (schenbeide kwamen en de socialist Pié- ITard, mpde uit naam van zijn vrien- (den Hubin, bestree en Branquart, een (motie indiende, luidend als volgt: De Kamer, acte nemetfid van de ver klaringen van de regeering en vertrou- jwend op haar actie om dei verdedi ging der Belgische bfelangen te ver soenen met haar traditioneele sympa thie voor het Cliineesche volk en haar (giehechtneid aan het beginsel van de (gelijkheid tusschen naties, gaat over tpt de oide van den dag. Deze motie van, vertrouwen, waar- Ivoor door minisqea* Vandervelde de (prioriteit was verzocht, werd bij op staan en. zitten aangenomen? EEN GROOT IMMIGRATIE- EN KOLONISATIEPLAN IN CANADA. Naar verluidt, zal Forke, de Cana- tieesche minister van immigratie, een Immigratie, een jaarlijksch bedrag van ,ten hoogs to 5 millioen dollars vragen ten behoeve van immigratie en koloni satie. Het voornaamste en eerste doel is (Üe kolonisatie van 10 millioen acres; kroondomein in de dxie Prairie-pro (vincies op nog, geen 24 K.M. van den Spoorweg. Een millioen acres hiervan liggen, in Saskatchewan, drie millioen in Manitoba en zes millioen m Alberta. Om de pioniers moei lij kheden te bo- (ven te komen^ stelt die minister voor, Aan geboren Canadeezea 10QQ dollars en aan immigranten 500 dollars als leening te verstrekken tot hun grond: productief is. Mogelijk zullen vrderö leeningten, aflosbaar in tien jaar, ver strekt werden, indien de verbetering) van den. grónd deze zou rechtvaardi gen. Forke zal bij de uitvoering* van het plan gaarne de medewerking van da Éngelsche regeering aanvaarden. Hiji heeft geweigerd aan een Joodsche af vaardiging te beloven, dat de beper kende bepalingen op de Joodsche im migratie in Canada afgeschaft ot ver licht zullen worden. ÏTALIë EN DUITSCHLAND. Stres&mann's bezoek aan Italië. Ofschoon men in politieke krmgieni te Rome. niet gHaoft, dat de minister crisis in Duitschland van invloed zal zijn op 'dö Italiaansch-Duitsche b'etrek- kingien, zooals deze zijn geregeld in de jongste besprekingen over een vriend- schaps- en arbitrage verdrag, wordt) toch bevestig*,d, dat de onder té ekenmg) van het verdrag waarschijnlijk korten, tijd zal worden uitgiesteld. De nadruk wordt er op glelegidj, 'dat niets is veranderd in het program van, het bezoek van dr. Stresemann aan Italië en zijn ontmoeting met Musso lini, en wanneer 'do Duitsche regeering (dezelfde vriendschappelijke politiek ten opzichte van Italië zal blijven volgen als tot nu toe hey gteval was, Clan zal vol gens de „C-orriere- del Ia S era" da onderteekening van het verdrag, welke oorspronkelijk was bepaald op Kerst mis, plaats hebben tegen het midden van Januari. DE RUST IN LITAUEN TERUGGE KEERD. De toestand in Litauen begint op te klaren. De volkssocialisten, die 21 zetels in den Litauschen Landdag oe- zeiten, hebben zich namelijk thans be reid verklaard, weder aan de zittingen deel te nemen. De berichten uit Poolsche bron over jeen communist schen opstand te Schau- len blijken onjuist te zijn. DE KABINETSCRISIS IN JOEGO- SLAVIë. Davidowitsj niet geslaagd. De leider der democraten Davido witsj heeft gisteravond dc- opdracht tot het vormen van een kabinet terugge geven. KORTE BERICHTEN. Met de „Majestic" zijn gisteren naar Australië en Japan vertrokken da Australische premier Bruce en de twee de zoon van den Mikado prins Sjis- jiboe. Gistermorgen is die geëlectrifi- oeerde spoorlijn ParijsVkrzon, een afstand van 232 kilometer, geopend. De Fransche departementen van Binneniandsche Zaken en Arbeid heb ben gezamenlijk liet vraagstuk der werkloosheid onderzocht. Men is tot de conclusie gekomen, dat dit vraag stuk niet ernstig is, daar het aantal werkloozen in Frankrijk nog geen 50.000 bedraagt. De So vj et-regeering verbiedt m een proclamatie „Aan allen" het vel len van dennen voor Kc-rstboomen. Zij zegt ter verklaring, dat de wouden door zoo groote. ontbossching onher stelbare scüade zouden iijden. Naar in Roemeensche Dankkringen verluidt, is de Roemeensche regeering, voornemens, de lei te stabiliseeren op basis van 930 lei in 1 pond sterling. Hiervoor zulien buitenlandsche loemin- gien worden opgenomen. De president van Albanië zal in Januari een officieel bezoek aan Italië brengen. Volglens berichten uit Shanghai is het leger van generaal Feng Honan STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 22 Dec. Bij de voortzetting van de behande ling van de Indische begrooting zet de beer MOLLER (r.k.) zijn gisteren af gebroken rede voort over de weige ring van de katholieke missie on ge bied. in Nieuw TTuinea. Hij hoopt, dat bet godsdienstig onderwijs niet zal worden uitgebreid. De beer DROOGLEEVER FORTUYN (v.b.) noemt alle redenen, waarom bet communisme krachtig dient te wor den bestreden: bescherming van bet Euro pees cbe element, voorkomen van den chaos, die een normale ontwikke ling zou achteruitzetten, en voorko ming van buitenlandsche inmenging. Hij beeft geen bezwaar tegen de inci- dentieele wijziging van de belasting- politiek, .doch vraagt zich af, of een algeheele herziening van bet belas tingstelsel niet op den achtergrond komt. De heer VLIEGEN (S.D.) bestrijdt den beer Bijleveld. Hij pleit voor een zoo groot mogelijke vrijheid van spre ken, schrijven en denken in Indië, en betoogt, dat men de ongunstige ra mingen der laatste jaren noodig scheen te hebben om allerlei impopu laire belastingen te kunnen opleggen. Hij dient een motie in, om de opcen ten der vennootschapsbelasting niet met 5 pet. te verlagen, aangezien dit zijns inziens niet urgent is. De Minister van Koloniën, de heer KONINGSBERGER ontkent een nieu we koers, het is slechts voortzetting van een reeds lang gevolgde koers, die in de laatste jaren door de econo mische omstandigheden niet tot uiting kwam. Het staat vast dat de jongste troebelen door communisten zijn ver oorzaakt. De berichten van Aneta zijn correct en juist geweest. Zoo noodia zal het contact tusschen Bestuur en bevolking worden hersteld én bevestigd; Het in terneer ingsoord in N. Guinea is niet ongezond, is integendeel ge lukkig gekozen. Art. iGlbis Wetb. van Strafretdit maakt stakingen niet onmogelijk, maar belet de uitwassen daarvan. Voorzichtige financieele politiek blijft geboden. Eveneens ten aanzien van uitbreiding der staatsbedrijven. In verband met de toezegging, dat de opcentenheffing op de Vennoot schapsbelasting slechts zoolang zal plaats hebben als die middelen strikt noodzakelijk zijn, ontraadt spr. de mo tie Vliegen. Voor de volkswelvaart zijn wegen aangelegd in Zuid Bantam, een spóor- weg naar Tjilatjap en in Rembang. De Inlahdsche cultuur zal voorzich tig gesteund worden, gezien het resul taat met de theecultuur. Naar den be lastingdruk op de Inlanders wordt een onderzoek ingesteld. De emigratie uit Java. heeft de volle aandacht. De opium smokkelhandel dient in de eerste plaats bestreden te worden. Be Indische régeering moet vrijheid behouden in de opiumtoestrijding. Wat ten slotte art. 177 Ind. Regee- ringsreglement betreft, verwijst de minister naar hetgeen hij reeds zeide, n.l. dat het buiten de sfeer van dit kabinet valt. Hij zal dus op de uitvoe rige beschouwingen, daaraan gewijd, niet ingaan. Het artikel wordt toege past om te voorkomen, dat de orde wordt verstoord. Dit kan alleen het bestuur beoordeelen. Intusschen wil de minister wel aan den gouverneur- generaal vragen, hoe lang hij de afba kening op Nieuw Guinea nog noodza kelijk acht. De regeering zal alle medewerking verleenen tot het exploreeren van pe- troleumvelden. De heer CRAMER (S.D.) repliceert. Gerepliceerd wordt voorts door de heeren van Boetzelaer, van Vuuren, van Rijckevorsel, Joekes, Droogleever Fortuyn, Moller, Lovink en Vliegen. Dr. DE VISSER (C.H.) betoogt, dat de heer van Vuuren er zich bij neer legde, toen de'regeering in Maart ver klaarde, art. 177 van bet I.R. niet te kunnen wijzigen. Spr. constateert dus, dat het standpunt van den heer van Vuuren veranderd is. Over een prin cipieel© wijziging van art. 177 hebben noch de heer van Boetzelaer, noch de Chr.-Hist. fractie zich in gunstigen zin uitgesproken. De heer BIJLEVELD repliceert. Minister KONINGSBERGER dupli ceert. De stemming over de motie- Vliegen wordt bepaald op Donderdag na de pauZe. De vergadering wordt geschorst tot des avonds 8 uur. AVONDVERGADERING. Aan de orde behandeling begroo ting van Oorlog. De Minister van Oor log, de heer LAMBOOY zet zijn giste ren afgebroken rede voort. Spr. waarschuwt tegen het steeds verlagen van het contingent. De uiter ste grens is 19500. De motie ter Laan moet spr. dan ook beslist afwijzen. In België heeft men bet contingent zelfs gebracht van 45000 op 50.000. Door den heer Van Dijk, spr.'s voor ganger, noch door spr. wordt het op prijs gesteld om hun tegen elkaar uit te spelen. Spr. is niet voornemens de functie van Souschef van den Generalen Staf weer in te stellen. Opperbevelhebber moet worden, die de meeste erva ring beeft en dat is- de Comm. van h4t veldleger. Het Hoofdkwartier mag niet uit groeien tot een tweede Dept. van Oor log, zooals van 19141918. De Opperbevelhebber hoort aan bet front, niet in den Haag. De ontwikkeling van den toestand van de vesting Holland, pas ingetre den, moet afgewacht worden. Ophef fing van het Commando is niet ge schied uit bezuinigingsoverwegingen. Dat is jnet volle instemming van den Comm. van het Veldleger geschied. Forten acht spr. gewenscht omdat het zeer sterke verdedigingspunten zijn. De gewijzigde cavalerieformatie houdt rekening met de behoefte en wil verplaatsing van de paardenon- derdeelen naar de rijwielomderdeelen. Wielrijders kunnen zich gemakkelij ker beveiligen tegen mitrailleurvuur dan cavaleristen. De oefeningstijd kan korter zijn. De infanterie opleiding komt naar spr.'s meening bij het door hem ge volgde stelsel het best tot zijn recht. Het mdlitieleger 'is duurder. In Zwit serland kost het leger f 13.68 per hoofd in Nederland f 8. Het tweeploegenstelsel bij opkomst moet blijven omdat er anders een groote kaderuitbreiding noodig zou zijn. Spr. wil zooveel mogelijk de ai- vloeiing vergemakkelijken. Voorts noemt spr. enkele in de algemeene beschouwingen gemaakte opmerkin gen, waarmede hij zooveel mogelijk rekening zal houden. Opneming van een bepaling in het Reglement van Krijgstucht over de waarde van den godsdienst zal spr. met de legerpredikanten hespreken. Verschillende leden repliceeren. De heer GERHARD (S.D.) dient 'n mo tie in om het bureau voor psychotech nisch onderzoek te Utrecht te laten. D© heer K. TER LAAN (s.d.) be spreekt bet vervoer van zieke militai ren op kleine garnizoensplaatsen, dat onvoldoende geregeld is. De MINISTER deelt mede, dat ver beteringen in overweging zijn. De heer TILANUS vraagt de gas sen ooi over te brengen naar de Hem- brug. D© Minister zal dat nog eens overwegen. Verschillende leden maken nog klei ne opmerkingen. De stemming over de begrooting zal Donderdag geschieden. De vergadering wordt te ruim 12 uur verdaagd tot Donderdag 1 uur. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 22 Dec. Aan de orde zijn de wijziging van de sucessiewet en de verdedigïngsbelas- ting en de wijziging van de leening- wet en van de personeele belasting. De heer DE VOS VAN STEENWIJK (C.-H.) oppert eenige bezwaren, o.a. tegen snellere aflossing van de crisis schuld. Dat thans belastingverlaging noo dig is, danken wij aan den heer Colijn van zijn werk plukken wij thans de vruchten. Tegen weeildebelasing, in welken vorm ook, zou spreker zich verzetten, omdat weelde een niet vast te stellen begrip is. De verlaging van de successiebelas ting juicht hij ten zeerste toe. De rij wielbelasting moet z.i. worden ge handhaafd. De heer DE VEER (A.-R.) is tegen de verlaging van de personeele belasting, die z.i. alleen de grootste gemeenten ten goede komt. Hij zal echer voorstemmen, omdat de minister deze belastingverlaging aan de andere ontwerpen heeft vast gekoppeld. De heer DE GIJSELAAR (C.-H.) is tegen de verlaging van de personeele belasting, die z.i. voor vele gemeenten nadeelig is. De heer VAN SLINGENBERG (V.D.) had liever meer verlaging van directe belastingen gezien. Verlaging van de successiebelasing was z.i. minder wenschelijk. Sprekers fractie zal tegen de verla ging der successiebelasting en vóór de overige verlagingen stemmen. De heer VAN WASSENAER VAN CATWIJCK (C.-H.) zou een mildere re geling wenschen ten aanzien van de belasting van schenkingen. Hij beveelt den minister aan in de toekomst schen kingen in geld onbelast te laten, al thans tot een minimum die belasting te reduceeren. De heer WIBAUT (S.D.) stelt vijf vragen: le. Is belastingverlaging noo dig? 2e. Zoo ja, komt verlaging der successierechten dan in aanmerking? 3e. Mag belastingverlaging doorgezet worden, die voor de gemeenten nadee lig is? 4e. Is het redelijk zich te ver zetten tegen een verschuiving van de verlaging der personeele belasting tot een voor de gemeenten gunstiger tijd stip? 5e. Is het redelijk dat, indien tot uitstel van d© personeele- en inkom- stenbelastingverlagingen zou worden overgegaan, tevens de verlaging der successiebelasting wordt uitgesteld? Op de vraag of belastingverlaging noodig is, antwoordt spr. dat de rech ten der ambtenaren ten aanzien van art. 40 en de invoering van bet 7e leer jaar behooren vooraf te gaan aan lastingveiTaging. Het meest noodig ware echter, eerst de gemeenten te helpen. Destijds is een nooduitkeering aan de gemeenten gedaan, doch op een volgende uitkee- ring wordt tevergeefs gewacht. Het motief was: er is geen geld. Doch nu is het geld er wel en behoort de ver betering van de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten vooraf te gaan aan belastingverlaging. Tenzij de minister over een reserve- potje beschikt om de gemeenten te helpen. Spr. breekt hier zijn rede af, daar de Kamer zich te half vier in afdeelingen wil begeven voor het onderzoek van een aantal wetsontwerpen. Te 3.25 uur verdaagt de VOORZIT TER de vergadering tot Donderdag elf uur. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad op 22 December 1926. Hoewel de openbare vergadering van onzen Gemeenteraad op Woensdagavond tegen 7 uur was aangekondigd, zaten we toen de klok 8 uur sloeg, nog Iteel ge duldig te wachten tot het de vroede va deren behagen zou, de vergadering aan te vangen. Gelukkig vond de pers in de verwarmde politiekamer een gast vrij' onderdak. Klokke half negen bracht in den toe stand geen wijziging. Te 8.35 brak liet lang veiteide oogenblik aan en werd de openbare vergadering geopend. Voorzitter: De Burgemeester. Alle le den waren aanwezig. Betreffende het uitschrijven vaneen Erjjsvraag voo£ een nieuw Gemeente- uis, waarover in de vorige vergade ring de stemmen staakten, worden de discussies heropend. De heer v. d. Geest verzocht namens de .Katholieke fractie B. en W. dit verzoek in te trekken. Men acht het niet wenschelijk, dit punt met de helft plus één der stemmen wordt aangenomen. De heer Bisschops gaat met dit voor stel accoord, maar wenscht op te mer ken, dat de vraag jnoet overwogen, of de noodzakelqkheio tot het bouwen van een nieuw raadhuis bestaat. Spr. meent dat dit zoo is. Andere leden zijn echter van meening, dat deze zaak nog wel een paar jaar kan wachten. Spr. wenscht dat in het vervolg deze kwestie zakeljjk zal worden behandeld. Er wordt te veel met groote sommen geschermd .die een \rerkelrjke basis missen, en hierdoor werd de Burgerij tegen deze zaak ingenomen. Spreker heeft eenig materiaal verzameld, om met juiste cijfers aan te toonen, wat een 'nieuw raadhuis 5011 kosten. Hij meent, dat de bouwkosten 60.000 zouden ba- Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene ken nis, dat door hen de beslissing op het verzoek van W. Nieuwen huis omver gunning tot het oprichten van een vleeschbewerkingsinrichting in het perceel Gasstraat No. 4, kadastraal be kend gem. Leiden, Sectie N No. 693, is verdaagd. Leiden, 21 December 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRTJEN, Secretaris. dragen. Bij een leening voor 50 jaar zou dit dé jaarlijkschè Gemeentefeke ning verhoogen met f 3286. Bij een lee ning op langeren termen worden do jaar lijksche onkosten nog lager. Waar in andere opzichten de lasten der gemeente worden verlicht, acht sur. een dergelijk bedrag g.een bezwaar. Indien deze zaak dan ook voor een paar jaar wordt uit- gesteld, wenscht spr. ,dat het politiek op de juiste wijze zal worden voorgelicht opdat men in staat zal zijn zich een juist oordeel oyer deze zaak te vormen. Weth. Bader drukt zijn leedwezen uit, dat hij de vorige maal verhinderd was de vergadering bij te wonen. Hij zou voor gestemd hebben. Hij zou dit ook heden doen. Maar toch kan hij zich wel vereenigen met het voorstal' van déü heer v. d. Geest, dat hij er ook niets voor voelt deze zaak met de helft plus één stemmen door te drüven. Toch Kan hjj de houding van den heer Speelman niet begrijpen. Als dit jaar de vaartver betering en het badhuis tot stand ko men, is er toch geen bezwaar nu alvast plannen te maken voor het nieuwe raad huis? Indien deze zaak dan ook een vol gend jaar weer aan dö orde komt, zal - spr. niet aarzelen, al is het slechts met meerderheid van één stem, door te gaan De Voorzitter deelt nu mede, dat B. en W. hun voorstel intrekken. De be wuste f 1000 worden naar den post on voorzien overgebracht. De Gemeentebegrooting en de begroo tin»; £er Bedrijven worden nu vastge- 1 steld. De Voorzitter deelt mede ,dat destgds besloten is, dat Sassenheim één derde der kosten voor het rechtmaken en ver beteren der Teijlingerlaan voor zijn re kening zou nemen? Nu blijkt, dat de Provincie 50 pet. subsidie verleent, zou het ongelijk zijn, indien Sassenheim een derde voor zijn rekening „nam. B. en W. stellen voor dit op één vierde te bepalen. Het laatste vierde gedeelte komt voor rekening yan de gemeente Voorhout. Ingekomen zij ntwee adressen van de Sassenheimsche voetbalclubs inzake het gebruik van Sporthoif. De vereeniging*. A. D. O. verzoekt het sportpark te 1110- gen huren voor een geheel jaar,- van Zaterdag .tot Zaterdag, voor f 500 per jaar. Deze vereoniging wenscht des Zon -■ üags van het terrein geen gebruik te maken. De vereen. Teyiingen wenscht hét ter rein te huren voor Vrijdag, Zaterdag en Zondagmiddag. Desncoas zou men met de helft der Zaterdagen kunnen volstaan. Indien A. D. 0. Zaterdags- miuciags speeit, moet het terrein Zon dagmorgen opnieuw in orde worden ge bracht en men acjit dit een overwegend bezwaar. De lieer van Rhijn wenscht, indien dit mogeiijk is, dat B en W. over deze zaait aovies uitbrengen. De Voorzitter aeelt mede, dat deze kwestie B. en W. in een moeilijk parket iieeit gebracht. Hij zou graag zien, dat de raad een uitspraak deed. De heer van Breda voelt, dat het voor B. en W. moeilijk is in deze een advies te geven. Hjj vrangt, of er een tweede terrein bescnikbaar is en of dit geschikt is. Als alleen Sporthoff beschikbaar is, wenscht hij het spreekwoord: „Gelijke monniken, .gelijke kappen" in toepas sing te brengen. De eene vereeniging heeft bezwaar om 's Zondags te voet ballen, de andere vereeniging niet. Per soonlek is spr. tegen voetballen op Zon dag, 'maar, waar dit eenmaal is toege staan, en één der beide vereenigingen tegen spelen op Zondag geen bezwaar heeft, zou hij het een billijke oplossing achten, indien A. D. 0. het terrein des Zaterdags en „Teyiingen" het terrein 's Zondags ter beschikking krjjgen. De heer v. d. Geest wijst er op, dat „Teyiingen" aan entree en donateurs., gelden '11 belangrijk grooter bedrag pp- brengt dan A. D. 0. Hij zou het wen schelijk achten, dat elke vereeniging een terrein kr^ig. Eén terrein voor de twee vereenigingen levert een bezwaar op. Hij wenscht Sporthoff toe te ken- Hen aan Teynngen, daar dit de grootste vereeniging is, en Lot dusver hec mees te geld in de gemeentekas heeft ge bracht, terwijl dan het terrein „Spek" aan A. D. kan worden toegewezen. De heer Verkley is eigenaardig ge troffen door het feit, dat A. D. 0. nu f 500 aanbiedt, en dan de andere ver eeniging uit wil sluiten. Hij acht het wenschelijkj dat elke vereeniging een eigen terrein krijgt. De heer Krom acht het eveneens wen schelijk, dat er twee terreinen komen. Hii vindt het vreemd, dat A. D. 0. tot nu toe beweerde, geen Donateurs te hebben, en nu plotseling f 500 aan biedt. Hij vraagt B. en W. te onderzoe ken ,of «ieze vereeniging werkelijk geen Donateurs heeft. Indien er wel dona teurs zjjn, en hiervan niet aan de ge meente de verplichte 50 pet. werd af gedragen, acht spr. dit een revolutie naire daad, ingaande tegen het wettig De heer Speelman vraagt, of B. en W. het voorstel van den heer Verkley kunnen overnemen. De Voorzitter stelt voor, waar A. D. 0. nu f 500 aanbiedt, een tweede sport terrein in te richten, maar dan moet voor ©enige jaren garantie worden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2