NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 22 DECEMBER 1926 GEMENGD NIEUWS. Een geraffineerd© oplich tferstruc. Eon winkelier te Am sterdam is onlangs de dure geworden van een oplichting, waarbij op onge meen geraffineerde wijze werd gehan deld, schrijft „De Winkelier". Hem werd telefonisch zijn artikel leende zich daar zeer wel toe e?n be stelling gedaan, groot iets meer dan f 10, zoodat de bij te voegen quitan tie van plakzegel moest worden voor zien. De bestelling werd uitgevoerd en de betaling geschiedde onmiddellijk bij de afgifte aan huis. Eenig© dagen daarna ontvangt de ^winkelier weer een telefoontje, waarin onder lofprijzingen voor de goede kwa liteit van het geleverde, thans het vijf voudige van ae vorige maal wordt be steld. Evenzeer wordt de toevoeging niet vergeten: Doe de quitantie er bii. De winkelier haast zioh om den klant fcpoedig te bedienen en zendt met be kwamen spoed zijn bediende naar het ,welbekende adres. Het pakje wordt afgegeven, verge zeld van de quitantie; na eonigie oogen blikken komt het dienstmeisje terug met de mededeel mg, dat mijnheer niet thuis is, zoodat de quitantie thans- niet betaald kan worden., Mevrouw heeft, pmdat aan de quitantie geen geperfo reerde notastrook zat, de quitantie ^elf „ter herinnering," acht rgefaten, maai de handteekening met zegel daarvan afgescheurd en geeft deze aan den be- Jdiende retour. Deze staat aanvankelijk wat beteu terd te kijken, maar moet bij eenig na denken het dienstmeisje toegeven, dat leen quitantie zonder handteekenmg toch gjeen quitantie is. Hij gaat terug naar den winkel en vertelt daar zijn wedervaren. Ook deze vindt „de manier" wel een beetje vreemd, maar vermoedt ove- 1 giens geen onraad. Als de bediende zich den volgenden dag weer aanmeldt, voorzien van de af geknipte handteekening op zegel, wordt hem door mijnheer zelf, die zegt Jer niets van te begrijpen, gevraagd,, „wat die komedie, eigenlijk betéekent". De aangeboden quitantie is, zegt hij, toch onmiddellijk betaald. De bediende, na lang aandringen ten slotte onvernckterzake huiswaarts koerend, rapporteert het geval aan zijn patroon, en bij nauwkeurige bestude ring van de teruggegeven quitantie- strook constateeren zij, dat deze strook Igeknipt is van de quitantie van de éér ste levering, ad tien gulden zooveel. De quitantie voor de tweede levering .tot het vijfvoudige bedrag van de eer ste is on verminkt in het bezit van den (sluwen oplichter. Aanrander gearresteerd. Die politie van het bureau Bergsingel te Rotterdam, is ear in geslaagd een ïn- [dividu te arresteeren, dat den laatsten tijd herhaaldelijk vrouwen en meisjes lastig viel. Reeds ongeveer een half .jaar gledede-n kwamen klachten m bij de politie, dat een man in de stille straten van het Noordelijk stadsdeel vrouwen |en meisjes trachtte aan te randen. Do zédendienst heeft toen gea-acht jden man op te sporen, doch wegens, (gjebrek aan personeel moest deze ai- |dieeling de achtervolging staken. Het bureau Berg,singel heeft toen (een tweetai agenten uitgetrokken voor het opsporen van den man. Men had inmiddels de beschikking gekregen over een vrij goed signalement en daar |de man zicli bijna speciaal ophield in ide omgeving van de badinrichting aan ide Deifgauwstraat en het Lischplem, iwerd in net bijzonder deze buurt streng bewaakt. Reeds de vorige week Wpensdag kreeg, men den man in 't vizier en het •bewijsmateriaal werd daarna zóó sterk Idat men gisteren tot zijn arrestatie kon P-vergaan. Het was de 26-jarige tun-, merman J. V. Aanvankelijk trachtte hiji De ontkennen, doch de verklaringen, van de vrouwen waren zoo pertinent, |dat hij ten slotte eon volledige beken tenis heeft afgelegd. Marechaussee aangereden. [Woensdagnacht omstreeks twaalf uur is de surveilleerende marechaussee S., te Arnhem, op het rijwielpad langs den rijksweg, nabij De Steeg door den be stuurder van een auto, die hem ach terop reed, aangereden. De marechaus see werd van zijn rijwiel geworpen en bleef ge-ruimen tijd bewusteloos liggen., De auto- reeds door. Sh werd na ©eni gen tijd gevonden en per auto naar Arnhem vervoerd. Hij heeft een her senschudding bekomen. Revend verbrand. Maan dagavond omstreeks acht uur zocht dei !28-jarige echtgenoote van den onder- iWijzer M. Gavesteyn te Vlaardmgen op dein volder naar kieeren. Zij had op !de trap een petroleumlampje neerga zeit om voldoende licht te hebben. Door onbekende oorzaak schijnt het 'lampje te zijn gebroken, waardoor er! brand ontstond. De kieeren van de vrouw vatten tv lam en nog voordat de buren hulp konden verleenen was zij reeds ge heel met brandwonden overdekt. m zorgwekktanden toestand is de vrouw naar hef ziekenhuis vervoerd;, waar zij gistermorgen overleed'. Tramstoring. Gistermiddag is op den Hiliodijk nabij de. Paul ICru- gierstraat te Rotterdam een stuk ijzen op de tramrails gevallen. Een motor wagen van üjn 13 is daardoor ont spoord. Het tramverkeer op lijn i3 is ruim een hall uur gjestoord geweest. I n b r a ke n. Te Vienlo werd tweei nachten achter elkaar ingebroken inj het magazijn van den heer J. G. en. telkenmaifi ontvreemd een zak met vel len ter waarde van ruim 160. De diet heeft zich iederen keer toegang tot hef •magazijn (verschaft door verbreking van het dc.ur&iot. Men meldt uit Terborg: Gisternacht hejfc men te Gaandereni wederom getracht op een vijftal plaat sen in te breken, zooals in de goede renloods van de Gelei. Tram, manufac: turen- en sigarenwinkel van Senten, den Coop, winkel enz. enz., doch op alle plaatsen werd men gestoord, door dat ae inwoners door de veelvuldige inbraken van de laatste weken, meer op hun hoede zijn. Uit teen goederenwagen, staande voor het magazijn uer Coop. Land bouw Handelsveneeniging wérd een zak met meel ontvreemd. Volgens me- dedeeling van de politie schijnt men thans de daders op het spoor, zoodat te verwachten is, dat aan ae onveiligheid spoedig een einde zal zijn gemaakt. Steekpartij. Na het sluitings uur der café's ontstond te Beverwijk een vechtpartij, waarbij een der vech tersbazen esn steek in den rug ontving welke wonde, hoewel veel bloedverlis» veroorzakend, niet levensgevaarlijk wasi Een tweed? persoon kreeg een ernsti ge snijwonde onder het linkeroog. De vermoedelijke dader, op wien een be bloed mes was gevonden, blijft, ontken- Beg eerde baantjes. Men meldt uit Gouda: Voor de betrekking van gemeente brugwachter hebben zich niet minder dan 300 sollicitanten aangemeld, voor de betrekking van doodgraver op dei R.K. Begraafplaats ruim 200. Aanslag. Maandagavond be merkte men, dat op de rails der N.- Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. bij den Kweekerijweg, in de buurt van Den Haag, een groote rioolkolk was- gelegd. Het was te laat om de nade rende tram te doen stoppen; deze re©d over het zware ijzeren voorwerp heen dat in twee stukken brak. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat de kolk daar neergelegd was door drie mannen, die korten tijd later in de duinen gearresteerd werden. Men on derzoekt nog, waarom deze personen het voorwerp op de rails gelegd heb ben, waardoor de passagiers aan een groot gevaar werden blootgesteld Vlug achterhaald. In den nacht van Zondag op Maandag ont ving te politie te Zwolle telefonisch van de politie te Zutfen bericht, dat uit een schip, liggend in d? haven van Doesburg, 'een ijz1 ren geldkistje met 1800 was ontvreemd. Onmiddellijk wer den Maandagmorgen de verschillende hotels en logementen bezocht en reeds -o-m 7 uur 's morgens had de Zwolschei politie den di-e-1 te pakken. De dader is een schippersknecht, gedomicilieerd te Hoo-gezand. Hij bekende bij. zijn vroe geren patroon te Doesburg een ijze ren kistje met f 800 ontvreemd te heb ben. Bijna het .geheel© bedrag werd' no-g in zijn bezit gevonden. De man, is ter beschikking van de politie ge steld. Het ijzeren geldkistje in in de haven te Doesburg gevonden. Stelende hoofdconducteur. .Een hoofdconducteur te Zwolle stond reeds lang onder verdenking van diefstal. Zaterdagmiddag heeft o-p een klein station een arbeider hem een portefeuille gegeven, die naar deze.hèm zeide, in een coupé was gevonden en te Nijmegen moest worden afgegeven. In aie portefeuille bevond zich f200 gemerkt geld. Bij aankomst te Nijme gen ontbrak een briefje van f2.5Ö. Hierop is de hoofdconducteur aangei houden. De man had 42 gulden inko men in de week, en geen kinderen. Aangehouden. Te Heerlen is aangehouden zekere H., verdacht van verduistering van f 4000. Hij is fevankelijk naar Maastricht overge- racht. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond te 7 uur. Voorzitter: burgemeester Dr. H. J. Lovink. Afwezig wegens ziekte wethouder van Leeuwen. Na opening met gebed doet de voorz. mededeeling van enkele ingekomen stuk kern die geen stof tot bespreking geven. Hierna is de agenda aan de orde. 1. Voorstel van B. en W. tot een par- tieele wijziging van bet stratenplan van de voormalige gemeente Oudsboorn. Z.h.st. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. om met de N. V. Bodegraafsche Waterleiding een 'nieuwe overeenkomst aan te gaan tot wederkeerige waterlevering in geval van nood. Z.h.sfc aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een subsidieaanvrage van het bestuur der vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vakantiekolonies in Nederland. Z.h.st. aangenomen. 4. Adres der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Woerden, hou dende verzoek om een bijdrage in de kos ten dier school over 1924 en 1925. Z.h.st. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop van buiten de rooilijn gelegen strooken grond aan de Prins Hendrikstraat van Th. A. Rozestraten en L. C. Jongen- burger. Zlkst. aangenomen. 6. "Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek vaji den heer B. Snel alhier, om schadeloosstel ling voor een strook grond, die hii moet afstaan in verband met den verbouw van een pand in de Hooftstraat achter de (nieuw) vastgestelde rooilijn. De heer Bergshoef zegt tegen het voor stel van B. en W. te zijn. Hp is van meening, dat B. en W. blij moesten zijn met hetgeen de. heer Snel gedaan heeft. De vrijkomende ruimte is voor openbare strant benut. Ook de heeren Veltman en v. Dijk spreken zich uit tegen het prae-advies van B. en „W. Laatstgenoemde keerde zich speciaal tegen B. en W., waar zij in hun prae-n Ivies spreken over het eigendomsrecht van porficu'leren Dat n een z re beneriiing van het eigen domsrecht mogelijk is, vindt spr. goed, doch men moet naar de mate daarvan moge ijk schadeloosstelling geven. De Voorz. zeide, dat B. en W. aan de hand van de rooilijn, bij besluit van den gemeenteraad in 1916 vastgesteld, hun praeadvies hebben opgemaakt, en waai er in de betreffende verordening ner gens gesproken wordt van schadeloos stelling hebben B. en W. niets onbillijks begaan. Vroeger is daar ook nimmer' over gesproken, doch den laatsten tijd wordt een streven in dien geest merk baar. Wel is er een enkele maal scha devergoeding gegeven, wanneer de in eigen,lom overgenomen grond vrij groot was, b.v. bij de Mortha-slichting, doch spr. zegt, dat men toch nietsi anders ver goeden kan, dan het nadeel, dat uit de vaststelling van de rooilijn voortvloeit. Het grootè bezwaar van B. en W. is wel, dat nooit eerder Voor dergelijke kwes ties schade'oosstelling is .gegeven. De belanghebbende ziet ook zelf in, dat het hier een goede verbetering betreft, doch h(j tracht te haien, wat hij ervan krij gen kan. Wil de raad het daarheen voeren, dat in den vervolge daarvoor iets ge daan wordt, dan zal het voorstel moe ten worden aangehouden, opdat B. en B. over deze kwestie, die een precedent scheptVoor andere getallen, met de commissie van bijstand opnieuw bespre kingen kunnen voeren. Liever hadden B .en W. dat de raad zich hield aan de verordening. De heer v. Dijk zegt hierop, dat hèt bij hem niet zoozeer dit speciale geval betreit, dan wel de gronden, die en W. aanvoeren over het eigendomsrecht, ïeri aanzien van deze kwestie zzgt spr., dat er a.leen een scoadevergo^ o.ng ge- teven raag worden, indien er ook wer kelijk schade geleden is. erschLlende leden voeren nog het woord over dit punt, waarop de voorz. ten s.otte zegt, dat hpj van meening is, dat er veel moer acuter deze kwestie zit dan er uit te lezen valt. Anders zou men voor een bedrag van f 70 niet zooveel drukte maken. De heer Meyer wjjst er dan op, dat iemand, wanneer hjj van een particulier huis een winke.huis wil maken, doch dan een meter b.v. terug moet, schade lijdt. „Precies", zegt de Voorz., en zoo zijn er nog veel meer andere gevallen. En waar moet 'het dan hoen? Een goede oplossing is alleen moge.ijk. door hand having der ve. ordening. Het voorstel, van B. en W. wordt ten slotte met 124 stemmen aangenomen Tegen de heeren Ve.tman, van Dijk, den Hertog en Bergshoef. 7. Voorstel tot wijziging van de be grootingen voor 192Ó van de Water en Lichtbedrijven en de begrootingen voor 1925 van het Grondbedrijf. Z.h.st. gee gekeurd. 8. Voorstel van B. en W. om een ver guld zilveren medaille beschikbaar te stellen ten behoeve van de gehouden pluimvee- en konjjnententconstelling al- nier. Z.h.st. goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. tot het aan- Faan eener tijdelijke kaageldleening ad. 100.000. De voorz. deelt mede, dat B. en W. erin geslaagd zijn geld op te kunnen nemen bij de Coop. Boerenleenbank te Alphen aan den Rijn tot een maximum van grond aan eh nabij <1® Dwarsstraat met de bouwvereeniging „Eengezind heid". Z.h.st. goedgekeurd. 11Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Hortensiusstraat aan de bouwvereeniging „Volksbelang". Z.h.st. goedgekeurd. 12. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Dwarsstraat en aan de ZtSibergstraat aan P. H. van Keeken Z.h.st. goedgekeurd. 13. Voorstel van B. en W. tot regeling van üe belooning voor 1926 en 1927 van den deurwaarder der plaatselijke be las tingen voor zoover zijn aandeel in de vervoigingskosten betreft. Bij besrnit van den Raad van 23 Oc tober 1924 is voor de jaren 1925 en 1926 de belooning geregeld voor den Deurwaarder der plaatselijke belastingen in deze gemeente.Bii dit raadsbesluit is bepaald, dat de deurwaarder zai ont vangen een aandeel in de kosten van vervolging ter sake van belastingen de zer gemeente, daaronder begrepen de kosten van uitreiking van waarschuwing en aanmaning. Voor genoemde jaren gold het vol- De kosten van vervolging en die van uitreiking van waarschuwing en aan- maningkomen ten bate van ae gemeen tekas. Wanneer de evenbedoelde kosten niet meer bedragen dan f 200, ontvangt de deurwaarder als belooning .het ge heele bedrag; wanneer zij meer beora gen dan f 200 zal hij' ontvangen een bedrag van f 200, plus de helft van het bedrag .der kosten, dat ontvangen is boven f 200, tot en met f 500 en een vierde van het bedrag, hetwelk ontvan gen is boven f 500. Voor de verklarin gen van onvermogen, zullen door den deurwaarder geen kosten aan de gemeen te in rekening worden gebracht. Het is noadig de belooning met in gang van I Jan. 1927 opnieuw vast te stellen. B. en W. vinden het gewenscht deze voor niet langer dan twee jaai te regelen. In aanmerking nemende de ontvangen vervoigingskosten over het jaar 1925 en het tijdvak 1 Januari tot en met 31 October '1926 bedragende resp. f 230,95 en f 22Ï-14, meenen zjj, dat de regeling der belooning voor de jaren 1927 en '28 gelijk kan zijn aan die, welke de voor gaande twee jaren heeft gegolden. Z.h.st. goedgekeurd. 14. Voorstel van B. en W. om den heer Ir. J. D. J. Waardenburg vast aan te stellen tot adjunct-gemeente-arohi- tect dezer gemeente. Wordt aangehouden tot na de ge heime vergadering, wijl de heer Hern green in b=s!oten zitting eenige inlichtin gen wenscht te ontvangen. 15. Benoeming van een gemeente werkman (doodgraver) tijdelijk voor één jaar. Benoemd wordt de heer H. J. Bunt na loting, wijl beiden bii de derde stem ming acht stemmen verkregen. 16. Benoeming van een lid van het Alg. Armbestuur in de vacature van wijlen den heer J. Kerkhoven. Op voorstel van den heer Koren' wordt ook dit voorstel aangehouden tot na de geheime zitting. 17. Benoemin»- van vijf leden van de Commissie van Toezicht op het L. O. Benoemd worden de heeren S. J. H. Brenke1, P.. Pasmu, J. L. .T. Gailïard, J. G. Baart en mevr. J. W. Wiertsema- Priester, a'lon aftredend. 18. Benoeming van leden gn plaats vervangende leden van de stembureau's Benoemd \yorden: Stem.l'strict I. Voorz. de burgemees ter (wéth. Vasman). Leden: N. C. A. v. d. Linde, "Brugge- straat 2. B. Snel, Raadhuisstraat 225. Plaatsverv. leden: A. C. de Haan, Raadhuisstraat 279. P. G. J. v. d. Bosch Bruggestraat 18. Stemdistrict II. Voorz. W. Bol. Leden: B. W. Knape. Noordeinde 62. B. van 't Riet, Plaatsverv. loden: C. J. Kempenaar, Zuideinde 20. Chr. van Dijk, Noordeinde 18. Stemdistrict ni. Voorz. C. Koren. Leden: Th. Cocx, P. L. van Muiswin kel, Lindenhovestraat 29. Plaatsverv. leden: J. W. van Muis winkel Lindehovestraat 6. W. van Dam, Lindenhovestraat 3. Stemdistrict IV. Voarz. P. van Dijk. Leden: G. Bergshoef. D. Raaphorst, v. Manders'.oosstraat 43. Plaatsverv. leden: Th. J. van Tol, Hooftstraat 42. W. B. Kroon, v. Boet- se'arrstraat 17. Stemdistrict V. Voorz. L. Gesman. Leden: H. v. d. Boam, Hooftstraat 129 J. G. Baart, Hooftstraat 169. Plaatsverv. leden: W. van Diest, Hooft straat 295. A. Verduyn, Hooftstr. 275. Stemdistrict VI. Voorz. A. den Ouden Leden: W. J. den Hertog. A. P. Char- don, Gnephoek 3. Pla-tsverv. leden: G. van Galen, Gnep hoek 68. J. B. Bos, 's Molenaarsbuurt 6. Stemdistrict Vil. Voorz. Joh. van Leeuwen. Leden: J. Smit, Hoorn 134. L. van Wouw, Hoorn 73. Plaatsverv. leden: A. van Nood, Hoorn 188. G. v. d. Meer, Hoorn 117. Stemdistrict VIII. Voorz. N. de Wolf. Leden: W. Piek, Wilhelminastraat 45. W. J. Spreij, Wilhelminastraat 66.' Plaatsverv. leden: C. Jongensburger, Emma'aan 2. J. van Egmond, Stations straat 18. Stemdistrict IX. Voorz. C. M. Hern- green. Leden: L. C. Jongensburger, Stati- onsstr. 28. A. D. van Vliet, Julianastr. 56. Stemdistrict X. Voorz. A. Noomen. Leden: J. v. d. Berg Azn, Prins Hen- drikstr. 43. J. Verkleü, Pr. Hendrik straat 7. Plaatsverv. leden: Joannes v. d. Lin den H. Fan., Julianastrauf 96. C. den Dubbelden, Conradstx. 5. Stemdistrict XI. Voorz. M. Meijer. Leden: H. G. Veltman. G. O. Schou ten, Gouwsl. weg 16. Plaatsverv. leden: M. A. Hoogendnk, Steekterweg 17. H. C. E. Kroft, Steek- terweg 202. Stemdistrict XII. Voorz. J. F. G. Ran ke. Leden: P. den Ouden, Jaagpad 9. D. L. Huisman, Groeneweg 23. Plaatsverv. leden: A. H. Koojj, Groe neweg 26. P. Vergeer, Nesse 9. Hierna deeit de voorzitter mede, dat B. en W. des middags de verbouwing in oogenschouw hebben genomen van het Wees- en Oudeliedenhuis te Ouds hoorn. Het ziet er goed uit. B. en W. kregen voorts de opdracht van het Bur gerlijk Armbestuur, den raad te danken voor zijn medewerking. Na de rondvraag ging de raad in ge heime zitting. INGEZONDEN. {Bulten yerantwooroelijkheld der Rodactie.J BETROUWBARE VOORLICHTING? In het nummer dezer courant van Zaterdag kwam een verslag voor der vergadering vanwege de Chr. Histori- schen belegd tot organisatie en voor lichting hunner jongeren. Een alles zins lofwaardig streven. Mits die voor lichting ook overeenkomstig de waar heid geschiede. Hetgeen op die vergadering door Ds. Groot Enzerink ten beste is gegeven, laat dienaangaande nog wel iets te wenschen over. Zij-n Eenvaarde laakte het in de Anti-Revolutionairen of om in zijn vocabulaire te spreken in de volgelingen van Br. Kuyper, dat zij voorstanders waren van een neu tralen Staat, terwijl de C.H. ijverden voor een belijdende Overheid, in welk verhand hij zich ook beriep op het be kende art. 36 onzer Geloofsbelijdenis. Men staat eenvoudig versteld over zooveel onkunde. De geheele histoire contemporaine schijnt aan zijn eer waarde totaal onopgemerkt te zijn voorbijgegaan en de chr. historische leiders te dezer 9tede, die op die ver gadering aanwezig waren, achtten het blijkbaar niet noodig de eer hunner antirevolutionaire broeders tegen die beschuldiging te handhaven. Een woord van protest is daarom niet overbodig. Om niet te langwijlig te worden en vooral ook om rekening te houden met den kennelijk beperkten gezichtsein der van Ds. G. E. bepaal ik me slechts tot een paar feiten van localen aard, dus uit zijn onmiddellijke omgeving. Nog niet zoo lang geleden was in den Gemeenteraad van Leiden aan de orde het in het leven roepen van een verordening, die on teering van den Naam des Heeren op het publieke erf strafbaar stelde. Het zoogenaamde vloekverbod, zooals dat in tal van ge meenten door het initiatief der A.R. reeds bestaat. Ook toen is dit van antirevolutio naire zijde met klem en principieel met name door den heer Zuidema verdedigd en door de antirev. raadsle den met hun stem gesteund, met uit zondering helaas, van den wethouder Mulder, die daarbij echter wel niet d# tolk was van wat in het hart van ons antl-rev. volk leeft. Maar wat deden de C.H. de daad werkelijke belijders van Art. 36 vol gens Ds. G. E? Dezen stemden niet al leen unaniem tegen, maar hebben het zelfs bestreden. Den naam der Konin gin publiek aantasten, wie hunner zou het niet straffen, maar den Naam van den Koning der Koningen onteeren, bij wiens gratie onze koningin toch re geert, daarover behoefde een belijden de Overheid zich niet te bekommeren. En onze goede burgervader, die door de C.H. als hun heraut naar ons Hoo- gerhuis werd afgevaardigd, voerde zelfs o.a. als argument er tegen aan, dat hij zich best kon begrijpen, dat, als iemand b.v. van zijn fiets valt, hij dan., vloekt. De geest van Art. 36 Is wel ietwat anders. Een ander feit, dat ik met het be lijdend karakter der Overheid volgens Chr. bist. beginselen moeilijk kan rij men is. dat de leiding hunner jonge ren tot organisatie en voorlichting in handen is van een hoofdonderwijzer* eener openbare, d.i. neutrale school. Hoe moet het dezen leider te moede geweest zijn, toen hij Ds. G. E. meteen beroep op Art. 36 hoorde getuigen van dat chr. historische credo: geene neu trale, maar een belijdende Overheid! Art. 36 ten spijt zal zijn belijden bij zijn openbaar onderwijs wel niet veel anders zijn dandoodzwijgen. En wat zal deze aanhanger der openbare d.i. godsdienstlooze school zijne chr.- hi^tor. jongeren inleiden in dien hero- ieken strijd, dien ons' belijdend chris tenvolk bijna een eeuw lang gestreden heeft tegen die secteschool der mo- -dernen? Een strijd, die heel ons staat kundig leven heeft beheerscht. Wij A.R. hebben gelukkig een ande re opvatting van belijden. Wij zijn ver klaarde voorstanders van christelijk! onderwijs, van een belijdende school, een school met den Bijbel. Daarmee zullen we staan en vallen. Dat is ons belijden. Droevig is, dat de heeren Meijnen en Wilbrink, die mede ter vergadering aanwezig waren, geen behoefte gevoel den het voor den goeden naam der A.R. op te nemen. Moet men dit verklaren uit-denzelf den geest van tegenstand en antipar thie, dien de één als Wethouder en de ander als Raadslid tegen het Gerefor meerde onderwijs uit? Het bestuurslid der Ger. schoolveree niging, de beer Goslinga, beeft zich in dit blad al meermalen beklaagd over den chr. histor. wethouder van Onderwijs, wiens diligent ie, als het betreft bet Geref. onderwijs, overgaat in indolentie. Die jaar en dag op eenig antwoord laat wachten en van wien de beer Goslinga onlangs moest ge tuigen, dat men op feilen tegenstand moest rekenen voor de opri chting ee ner chr. school voor Geref. onderwijs. Zooals men weet, is deze sehoolveree- niging niet kerkelijk gereformeerd, maar omvat zij alle belijden3 van Ge ref. gezindte. Wél loyale en royale beschikbaar stelling van gelden voor h©1» houwen van twee scholen van ethische rich ting aan den Zijlsingel, waai: er nau welijks één noodig was. Maar verzet en tegenstand tegen een getof. school, waar dringend behoefte aan is. Dan roept de heer Wilbrink In den Raad: dan maar geen'Geref. school! Dr. Schokking, de nationale leider der C.H. heeft de laatste dagetii in po litieke redevoeringen een eci ander maal nu wijlen de coalitie ter sprake gebracht. Zijn Excellentie gevbruikté daarbij het minder kiesche bendd van een gedwongen huwelijk. Behoeft het nog gezegd, dat de A.R. ook in Leiden niet dan weerzin hebben tegeiJ i zoo'n huwelijk, dat zij zelfs niet wenschen een huwelijk uit berekening én hun ja-woord niet geven zullen dan voor een huwelijk uit liefde alleen. Maar voorloopig bestaat daarop, lette nd op de gesteldheid des harten der C <H. te Leiden, weinig kans. Met het oog op de a.s. Raadsv erkie- zingen is het wel te betreuren. N iet Je A.R. maar de C.H. zullen daarbiji heel wat te verspelen hebben'. De recb tscbe meerderheid van ééne stem zal ver moedelijk wel verdwijnen en de A.R. die nu vrij staan, zullen van die* vrij heid ook in den Raad een behoo rlijk gebruik maken. Het is ernstig te hopen, dat de A.R. ie Leiden met deze reëel e feiten bij de komende verkiezing en-bij het te vol gen beleid der Antirev. Raadsleden i ter dege rekening zullen houden en ideh niet zullen laten gebruiken als hulp troepen. A. KARSTENS

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6