NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 22 DECEMBER 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 22 Dec., 's av. acht uur. Stads-Evangelisatie, Morschweg 59, Wijdingsavond. Vrijdag 24 Dec., 's av. acht uur. Jtruël, Middelstegracht 3. Samenk. Spr. de heeren J. Sevensma en J. Ver- weij. Zaterdag 25 Dec., 's morgens zes uur 10 uur en 's avonds half zeven, Jeruël, Middelstegracht 3. Samenkomst. Zondag 26 Dec., 's morgens tien uur en 's avonds hafl zeven, Jeruël, Mid delstegracht 3, Samenkomst. Maandag 27 Dec., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Symphonie Concert der Haarl. Orkestvereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zaerdag 25 December (le Kerstdag) waargenomen worden door de apotheek van den heer C. B. Duystar, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. Zondag 26 December (2e Kerstdag) neemt waar de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. den is" en de toestand is thans zoo, dat de burgemeester aan een klein aantal inrichtingen vergunning geeft tot het dansen in het openbaar, waarbij hij dan aan de vergunning bepaalde voor waarden, inzake inrichting der lokali teit e.d. verbindt, terwijl voor alle in richtingen de bepaling geldt, dat het dansen in het openbaar alleen op de werkdagen, niet op den Zondag ge oorloofd is. Mr. v. d. Bergh stelt thans voor art. 265 der A. P. V. zoo te wijzigen, dat in die bepaling zullen worden vastgelegd de voorwaarden, waaraan de inrich tingen, waar men in 't openbaar zal laten dansen, zullen moeten voldoen. Het hebben van een vergunning zal dan niet meer noodig zijn: indien de inrichting aan de voorwaarden vol doet, mag er gedanst worden. De door Mr. v. d. Bergh voor opna me in. het artikel ontworpen bepalin gen zijn op enkele uitzonderingen na dezelfde, die de burgemeester thans aan de vergunningen verbindt. Ten opzichte van het dansen op Zondag denkt Mr. v. d. Bergh dan tevens de kwestie ondervangen te hebben, daar z.i. de dans-inrichtingen gelijk zullen staan met* schouwburgen, concertza len e.d. Het voorstel-v. d. Bergh is gesteld in handen der Commissie voor de Straf verordeningen ter fine van praeadvies DANSEN OP KERSTMIS. Naar de „Tel." verneemt zal heden een korte nota van burgemeester De Vlugt in het Amsterdainsche Gemeen teblad verschijnen, als antwoord op de motie-Weiss. De burgemeester deelt hierin aan den raad mede, dat hij deze motie niet •zal uitvoeren, dat hij zijn motieven onlangs in den raad uiteengezet, niet zal herhalen en dat hij overigens ook niet wettelijk bevoegd is. het dansver- bod op Zondagen op te heffen. MARSEILLE—DEN HAAG. In navolging van de Mij. „Neder land" zal de Rott. Lloyd een directe aansluiting van Marseille naar Neder land tot stand brengen. Besprekingen met de directie der Ned. Spoorwegen hebben er toe geleid, dat thans vast staat, dat voor het eerst de reizigers van de Patria, welke 24 Maart te Mar seille aankomt, daar eeii trein zullen vinden, samengesteld op een radio bericht van den gezagvoerder, klaar tot vertrek tegen den tijd, dat de rei zigers gelegenheid hebben gehad over te stappen, dus onafhankelijk van een dienstrooster. In de route is Parijs niet opgenomen. Reizigers voor de Fransche hoofdstad moeten in Quévy overstappen. De reis MarseilleDen Haag wordt in 20 uren afgelegd. UIT ONZE INDIEN. DE COMMUNISTISCHE RELLETJES. Nu de Indische Couranten ons ver dere berichten brengen over de Com munistische relletjes geven wij het vol gende overrzicht: Voor interneering voorgedragen. Volgens de „Locomotief" zijn voor intérneéring voorgedragen te Sema- rang 50, te Pekalorgan 40 a 50, te Ban- Joemas 30 a 40, te Xogja 24, te Solo ruim .50 en te Kedoe 35 communisten. Duizend gevangenen. Het totaal aantal gevangen genomen communisten in de residentie Batavia bedraagt ruim 9CO. Men verwacht, dat ihet slot-totaal de duizend ver zal over 'schrijden. Regent overspannen. Het „Bat. Nieuwsblad" weet te mel den, dat de regent van Pandeglang lijdt aan zenuwoverspanning en daar om een verzoek indiende om een bin- nenlandsch verlof van drie maanden. De gouverneur van West-Java is we üerom naar Bantam vertrokken. Meer arrestaties. In het Bantamsclie zijn acht, uit het Noorden uitgewekenen, gearresteerd, onder wie Tobagoes Asik, afstamme ling van het id-Bantamsche vorsten geslacht. Overigens is alles rustig. Het bestuur te Laboean zegde de be volking aan, dat de goedgezinden naar om het optreden der militairen te ver gemakkelijken. Zij, die buiten hun wo ningen worden aangetroffen, zullen beschouwd worden als zich niet aan het gezag te onderwerpen. Twee brigades zijn naar Djasinga vertrokken, in verband met geruchten, dat velen uit Bantam uitgeweken zijn naar het Zuid-Westen van de residen tie Batavia en het Noord-Westen van dc Preanger, onder meer naar Bolang 21 Nov. zijn twee brigades uit Tjitjoe- roek naar Parangkoeda vertrokken om het uitwijken van Bantammers te gen te gaan. Uit Solo wordt gemeld, dat alles rus tig is. Er zijn daar thans 250 arres tanten. In Soekaboemi zijn zés, te Tjiand- joer vijf communisten gepakt. De boschpaden tusschen de Saiak en de Zuidelijker gelegen bergen worden door militairen bewaakt, om de uit Bantam naar de Preanger uitwijkende communisten op te vangen. In Soekaboemi en Tjiandjoer is bet rustig. De „Zeemeeuw" heeft in Straat Soen- da verschillende prauwen onderzocht en vijftien communisten opgepikt. In totaal hebben in Banjoemas veer tig arrestaties plaats gevonden. Di3 dictator gearresteerd. In Bandoeng zullen denkelijk vijf tien communisten in aanmerking ko men om gedeporteerd te worden. Naar bet „Bat. Nbl. verneemt, is de zich opnieuw tot dictator opgeworpen hebbende Soerio Soeparmo gearres teerd. Andere kopstukken. Het bestuur ging over tot aanhou ding van den grijzen Kirji van Tjarin- gin in verband met aanwijzingen, dat hij van de komende gebeurtenissen op de hoogte was. In Blora is Hardjo Soekarto, con ducteur van de NIS. voorzitter van de VSTP. wegens het aanstoken tot sta king, gearresteerd. De Kisji van Tjaringin is onder ge wapend geleide naar Batavia overge bracht. De zoon van den Kisji blijft in Senang. De herstellingen. Met de herstelling van de brug in den Zuidelijken weg zou men 23 Nov. gereed zijn. Er is met 60 daglooners gewerkt, terwijl de bevolking ook hulp verleende. De rust keert terug. Ritmeseter Benjamins meldde, dat het in de omgeving van Goenoegkant- jana (afd. Lefaak van de res. Bantam) rustig is en dat de bevolking als ge woon haar arbeid -verricht. Een brigade Menadoneezen is naar Tasikmalaja Vertrokken ter verster king vair de aanwezige troepen. Er bestaat thans zekerheid, dat de uitgeweken Bantammérs uit Buiten zorg en West Priarigan geen kwaad willigen waren, doch lieden die zich wenschten te onttrekken aan de ter reur der communisten. Pasar Menes op Weltevreden was 24 Nov. weer zeer druk bezocht. De com mandant der troepen zag een vijfhon derdtal pasargangers, waaronder vele vrouwen. Zulks bewijst dat de rust weer terugkeert. Er werden geen po gingen meer gedaan, om het verkeer te stremmen. De troepen blijven intusschen dag en nacht patrouilleeren. Vele lieden zijn naar hun kampongs teruggekeerd Tusschen Laboean en Menes zijn ver schillende kampongs weer bewoond. De bevolking is overal rustig. Voort durend vinden nog arrestaties plaats. 23 Nov. zijn op verzoek van bet be stuur twee brigades infanterie uit Bui tenzorg naar Depok en omgeving ver trokken. Het aspect van Menes en Laboean verandert, Tjisaat, dat tot. dusverre leeg was, is weer bewoond door de be volking, die weer arbeid verricht. Op aanwijzing van den loerah van Rant- jateureup is een communistisch voor vechter gearresteerd, die in het bezit van geweer en munitie werd bevonden De bevolking zegt, dat de bende uit Pagelaren zich verspreid heeft. De maréchaussees hopen deze ver zetslieden in Zuidelijke streken ge vangen te nemen. Luitenant ,Van den Donker kwam met twaalf ruiters te Menes aan, met zich mede voerende eenige door de pa trouille onder luitenant De Vries in Zuidelijke streken gevangen genomen communisten, waaronder de brand stichters van de woning' van den as sistent wedana van Pagelaren. Tot dusverre zijn buitgemaakt 26 geweren, elf revolvers, waaronder een browning twee parabellums, groote hoeveelheid blanke wapens, duizend pistolen, 150 revolverpatronen, eenige kisten bus kruit, en gereedschap ten behoeve van munitie-aanmaak. De wedana van Djassinga arresteer de een communist, die deelgenomen beeft aan den aanval op Glodok. Het verhoor der schuldigen Resident De Berg ving te Batavia het verhoor, op vraagpunten der voor naamste leiders der verzetsbeweging aldaar aan. De procedure, welke ge volgd wordt, is hoogst eenvoudig. De Vragenlijst is beperkt tot een viertal punten, in hoofdzaak vastleggend de rol welke bedoelde leiders speelden in de communistische beweging en hun daadwerkelijke deelname aan de ver zetsactie. Heroejonog ontkent zeer hardnekkig evenals Achmad ba Saib, de leider vair den aanval op de gevangenis van Glodok. All© te Bandoeng op vraagpunten ge hoorde communisten ontkennen deel genomen te hebben aan 4e woeUturev RECLAME. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardi's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Nieuwe relletjes? Sinds 26 Nov. zijn eenige scholen t© Batavia onder politiebewaking gesteld op grond van losse geruchten, dat de communisten voornemens waren de scholen af te loopen. CHRISTELIJK LYCEUM TE BAN DOENG. Het voornemen is om op 1 Juli 1927 het Christelijk Lyceum te Bandoeng te openen. Hot bestuur in Indië heeft daarom aan een commissie in Neder land, bestaande uit de heeren Dr. J. H. Bavinck, Dr. G. H. Coops en Dr. H. C. Rutgers, verzocht om de benoeming van rector en leeraren voor te berei den. Die benoeming hebben wij giste ren reeds vermeld. BUITENLAND. DE OORLOGSSCHULDEN. Een pleidooi voer herziening. Eindelijk wordt er ook in Amorikai een ernstig.? roepstem gehoord, die den Anjerikaanschen ischuldeisctior aan maant om redelijk te zijn 'tegenóver den Europeeschm schuldenaar. Uit New York wordt namelijk ge meld, dat veertig hcogkerarén van de Columbia (Universiteit een manifest hebben gepubliceerd. In Idat manifest consiateeren de hoogleeraren, dat de Vereen. Staten zich niet voldoende r. konschap geven van de pogingen in Europa om een duurzamen vrede te vestigen. Zij ra den de Veroen. Staten aan hun hou ding jegens do Europcesche schulde naren te horzien en een internationale conferentie uit te lokken, welke do vraagstukken der corlogsschulden, schadevergoedingen en aanverwante kwesties op politiek en economisch ge bied aan een nieuw onderzoek zal heb ben te onderwerpen, zonder in den loop van het plan-Dawes in te grijpen. De onderteekenaars betoogén dat dei Europêesche oorlog eyeneens een A- merikaansche oorlog is geweest en dat de Vereen. Staten niet voldoende re kening hebben gehouden met het ver schil in materie?le en moreele hulp bronnen van de onderscheidene Gealli eerden. Zij noemen voorts de formula der financieel© draagkracht onrecht vaardig voor éen" regeling van de oor logsschaden en zeggen aat de onver zettelijkhéid der Vereen. Staten m Europa een bedenke lijk en wrok heeft veroorzaakt. Ten- slotte berekenen zij- dat de ontvangsten uit de- oorlogsschul den voor de financiën der Vereen. Staten slechts een onbeteekenenden factor zouden uitmaken. Tot zoover bet manifest. Alen heeft in Lenden het manifest! ontvangen als een vriendelijke bood schap, maar de algemeen© indruk is„ dat net professorale pleidooi geen prac- tische uitwerking zal hebben. De Ame- rikaansche za'kenmenschen zullen zich' niet door de professoren Jaten gezeg gen. Het oordeel van Borah. Volgens een in de Matin" gepubli ceerd bëricht uit Washington heeft se nator Borah naar aanleiding van het manifest van 40 leden der Columbia universiteit verklaard, dat hij nog stteeds van meening is, dat, zoolangj Europa van de banken geld leent te gen betaling van hoogere rente dan in de Ver. Staten zelf wordt betaald, er geen aanleiding bestaat om de in: de laatste jaren gesloten verdragen te herzien. DE STAATSGREEP IN LITAUEN. Poolsch© bezorgdheid. De grens tusschen Polen en Li tauen wordt thans door een driedub bele kéten van grensposten beschermdl De staatsgreep in Litauen schijnt) nog, niet definitief te zijn geslaagd,, zoo wordt uit Warschau gemeld. Del regieeringstroepen hebben den spoor wegtunnel tusschen Korwno- en Duena- burg vernield. De arbeiders maken zich gereed)—om -gewapenderhand te genstand te bieden. Te Scihawle is 'n radenregeering ge vormd, welke door. de officiersschooL en enkele regimenten benevens door! afdeelingen cavalerie wordt gesteund, In enkele grensplaatsen zijn de garni zoenen tróuw gebleven aan de oudei regeering. Éen verklaring van den nieuwen president. De nieuwe president van Litauen heeft in een persconferentie verklaard) dat de regeenngswisseling geen wijzi ging in de buitenlandsche politiek te- weeeg zal brengen. De betrekkingen tusschen Duitsch- land en Litauen blijven onveranderd) van vriendschappelijken aard. De economische onderhandeling,en met Sovjet-Rusland worden voortge zet en de tot dusver met dat landl tot stand gekomen verdragen blijven van kracht. Met Polen wenscht ook de nieuwe regeering geenerlei "betrekkingen aam te knoopen, zoolang de kwestie van, (Wilna niet o£> bevredigende wijze isl geregeld. Met Estland en Letland kan Li tauen slechts moeilijk onderhandelen,, daar deze beide landen pro-Poolschl zijn. De economische crisis in Litauen) draagt geen ernstig karakter. Litauen behoeft voorloopig, nog geen buiten landsche leen in»-, op te. nemen. MeC de vakbeweging wil de regeering gaar ne samenwerken, mits zij zich vrij weet te maken van de communistische in vloeden. De minister-president verklaarde ten slotte, dat de staatsgreep noodzakelijk) was geworden om een door Polen ge- enscenoeerde communistische omwen teling te voorkomen. DE REGEERINGSCRISIS IN JOEGO- SLAVIë. Oezoënowitsj heeft de opdracht tot kabinetsvorming teruggegeven Alen verwacht te Belgrado dat thans Marko Trifkowitsj daarmee zal wor den belast. GRIEPEPIDEMIE IN ZWITSERLAND' In Zwitserland heerscht een zich snel uitbreidende griepepidemie, die echter tot dusver een goedaardig ka rakter draagt, In Genève en Bern moes ten reeds de lagere scholen gesloten worden. De ziekenhuizen zijn stampvol. Ge- fa eele gezinnen liggen ziek. Karakteristiek voor de huidige epi demie is de groote besmettelijkheid van de ziekte. DE TOESTAND VAN DEN KEIZER VAN JAPAN. De gezondheidstoestand van den keizer van Japan blijft stationnair. Verklaard wordt dat er geen gevaar voor een onmiddellijke crisis bestaat. De leden van het kabinet zijn naar Tokio teruggekeerd, ten einde de bij eenroeping van het parlement op 24 Dec. voor te bereiden. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. Een slag van Itsjang aanstaande. Volgens telegrammen uit China zou den de troepen van generaal Jansen zich concentreerén in de buurt van Itsang. teneinde Itsjang te verdedigen tegen de troepen uit Kanton, die het dal van de Jangtse dieper binnendrin gen. Eveneens wordt gemeld, dat Lioe Hsiang, die den titel van gouverneur van de provincie Szetsjoean voert, een hooge functie in het Kantonneesche leger heeft aanvaard. HET GERMERSHEIMSCHE PROCES. Luitenant Rouzier vrijgesproken. Rouzier, de Fransche luitenant, die enkele maanden geleden te Germers- litim een Duitschen burger, Muller ge naamd, had doodgeschoten 'en een an deren Duitscher, Mattlies genaamd, ernstig had verwond is gisteravond door de Fransche militaire rechtbank te Landau vrijgesproken. Daarente gen zijn alle bij de zaak betrokken Duitschers veroordeeld. Alatthes zelf tot 2 jaar gevangenisstraf. De overigen kwamen er met straffen van 2 tot 6 maanden af. Het spreekt vanzelf, dat dit vonnis heel wat stof zal opwerpen. KORTE BERICHTEN. Door Frankrijk en Engeland zijn te Belgrado stappen gedaan in verband met de Joegoslavische-Italiaansche spanning. Te Parijs zou begin Januari een conferentie der Balkanstaten worden gehouden, waarop o.a. ook het verdrag tusschen Ialië én Albanië ter sprake zou komen. In Nicaragua wordt hevig gevoch ten tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen. Naar uit New-York wordt gemeld zijn de Vereenigde Staten voornemens in Mei a.s. aan de economische wereld conferentie deel te nemen. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg op 1 December 1.41Ö.700 of 95.620 minder dan de vorige week( maar 283.264 meer dan in de correspon aeerende periode van het vorige jaar. Het Grieksche parlement heeft het decreet der vorige regeering goed gekeurd, waarbij tot vervolging van generaal Pangalos en de andere minis ters werd besloten. In het hoogste deel van de Harz waar hevige westenwinden waaien, heeft het sinds Zaterdag aanhoudend gesneeuwd. De sneeuw ligt driekwart meter hoog. In Noord- en Oost-Engeland is gisteren Overal sneeuw gevallen. De temperatuur is overal gedaald en er is groote kans op een witte Kerstmis, na genoeg over het heele land*. UIT DE OMGEVING. RIJNZATERWOUDE. Naar aanleiding van 'de in» dei groo te bladen verschijnende^ alarmeerende berichten omtrent den^ financieelen toe stand der gemeente Rijnzaterwoude, had een onzer correspondenten uit de Rijn etreek een onderhoud met den burge meester dier gemoonte. Op zijn vraag of de gemeente Rfin- »zaterwoude, wat den financieelen toe stand der gemeente betrof, vergeleken kon worden met gemeenten als Vaals Petten en Vlieland, gaf de burgemees; ter het .volgende antwoord. De toestand der gemeente is heele- jnaal niet te vergelijken met die van de gemeenten Vlieland en Vaals. Dat dit in de groote bladen geschiedt 'is het gevolg geweest van het opblazen der feiten door enkele correspondenten van heel kleine bladen. De schuldenlast dezer gemeente bedraagt op het oogen- blik niet meer dan f 25.980. De lee ningen zijn aangegaan voor goede ob jecten. Het jaar 1925 is een jaar^ ge weest met buitengewoon groote uitga ven ec sloot met een nadeelig saldo van f 1100. Om nu dit tekort te dekken en om in de toekomst eventueeje nadeelige saldi tö voorkomen, moet in de eerst volgende jaren de belasting yvat hoog opgevoerd' worden.Bij vergelijking met andere plaatsen zün b. en W. tot de slotsom gekomen, .dat de toestand m Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet B. en W. van Leiden brengen ter al- gemeene kennis, dat door hen vergun ning is verleend aan Peter M. Verhoef en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van fijne vleeschwaren in de perceelen Boerhaavestraat Nis 8, 9, 10 en iod'cn Kruisstraat Nis. 4 en 8, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie B No. 2925. Leiden, 20 Dec. 1926. N. C. DE GITSELAAR, Burgemi VAN STRIJEN, Secr. het geheel niet hopeloos is. Tot nogtoe heeft deze gemeente al hare vernlichtin gen nagekomen en dit zal in de toe- (komst zeker zoo blijven, langzamerhand zal de toestand zich herstellen en gelei delijk zullen de belastingen weer omlaag gaan. De dienst 1926 reeds opent nieuwe gezichtspunten, aangezien het tekort daarop aanmerkelijk minder zal zijn als op den dienst 1925. Hierbü' komt ten slotte nog, dat 'de bewoners van Rijn zaterwoude zich gaarne eenige finan- cieele offers willen laten welgevallen terwille hunner zelfstandigheid. In 1921 is er sprake geweest van com; bineenng der gemeenten Rij'nzaterwoude en Leimui den. De gemeenteraad en evenzoo de gehee le bevolking heeft toen onomwonden-te kennen gegeven, dat het, het koste wat het wilde, prijs stelde en zou stellen op zelfstandigheid. Thans, na vijf jaren, nu d§ eerste offers terwille dier zelfstandig? heid gevraagd zullen worden, is men hetgeen in 1921 is gezegd* nog niet ver geten. Ook bij de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1927 is dit geble ken ,toen het voorstel van de begro tingscommissie ter tafel kwam om zich in beginsel te verklaren voor vereeni- gfng met Leimuiden, werd dit met 5 tegen 2 stemmen verworpen, wel een bewijs dus, dat Rij'nzaterwoude zijn zelf standigheid waard ist< en dat de bewo ners zich gaarne eenige finantieele of fers daarvoor getroosten. Dat dergelijke dwaze geruchten de ronde doen, is de schuld van eenige op sensatie beiuste kleine plaatselijke week bladen, welker correspondenten zich door eenige ontevredenen in de gemeen te hebben laten beïnvloeden. HILLEGOM. Zaterdag heeft, naar de „L,Ct." meldt, alhier de stemming plaats gehad voor 7 bestuursleden en 3 commissaris sen van de Hillegomsche Coöp. Brood- bakkerij en Verbruiksvereeniging „On derling Belang'". De uitslag was als volgt Bestuur: uitgebracht 395 stemmed» van onwaarde 23, geldig 372. G. van Ast, aftr. 194, C. Bruinenberg aftr. 187 H. M. Galjaard aftr. 176, L. J.^van Heerde 49, A. Hoogmoed 77, J. A. KaufE man, aftr. 221, F. C. van Lierop 133, D. Möhlmann, aftr. 277, Th. Paase 154» M. van Ruiten, aftr. 230, F. Selhorst 163, G. Veelenturf 148, N. C. Veldhuis, aftr. 241, D. van Velzen, aftr. 191. Door deze stemming is geen enkel nieuw lid in het bestuur gekomen, daar er 2 bestuursleden minder moesten zijn dan volgens de oude statuten en de heer C. W. van Maris z;ch ni:t weder b schik baar stelde, is alleen cle heer H. H. Galjaard uitgevallen. Er is geen enkele socialist gekozen. Dat de Katholieken slechts 2 van de 7 zstels bezetten, is te wijten aan het stellen van 3 nieuwe R. K. candidaten, waardoor de stemmen verbrokkeld werden. Commissarissen: uitgebr. 395 stem men, van onwaarde 16, geldig 379. Uit-, slag als volgt: J. H. Af. Balvers aftr. 247, W. J. H. Gijselaar aftr. 223, G. J. Kerkhof 146, A. Th. Kroone aftr. 173, W. J. G. Philippo aftr. 235. Ook hier geen nieuwe bestuursleden, daar thans slechts 3 commissarissen deel aan de zaken hebben, werd de heer Kroo ne niet herkozen. Het college van commissarissen be staat thans uit 1 Katholiek en, 2 niet SASSENHEIM. Dinsdagavond wared in Concordia de kleedingstukken ter bezichtiging ge steld, die door onze meisjesvereeniging Dorcas" in het afgeloopen jaar zijn gemaakt. Gelukkig was de belangstelling van de zijde van het publiek ditmaal grooter dan vorige jaren, want „Dorcas'' is die belangstelling ten volle waard. Al is het ledental' niet meer zoo groot als eenige jaren geleden, onze jonge- dochters laten zich blijkbaar hierdoor niet ontmoedigen, maar trachten door verhoogde activiteit de schade in te halen. Niet minder dan 240 kleeding- stukken werden in het afgeloopen 3 aar gemaakt. En van zeer „deskundige' zij de vernamen we, dat de keurige afwer king zeer moet worden geroemd. Een woord van hulde is dan' ook alles zins op zijn plaats. Onze meisjes hebben er ongetwijfeld weer toe medegewerkt om in heel wat gezinnen de Kerstvreugde te verhoogen. WASSENAAR. Een anti-slip- en schokbreker-apparaat Maandagmiddag is alhier een demon stratie gehouden met bet anti- slip- en schokbreker-apparaatRectashid, v^t door de, N.V. Technisch Bureau Bijje- veld in den handel wordt gebracht. - De Rectashid bestaat uit van kleine kogeltjes voorziene plaatjes, welke tus schen de veerbladen worden aangebracht Met een va ndeze plaatejs voorziene Fi at-auto werden tal van proeven genomen waaruit wij over 't geheel genomen, den indruk kregen, dat de Rectashid inder daad van beteekenis is voor de correctie van het slippen, waardoor de wagen be» ter bestuurbaar kan blijven, en dus dé kans op ongelukken gereduceerd wordt: Het is uit den aard der zaak, moeilik 9m de hand van een enkele proefneming

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2