Cit nummer bestaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7<iJAARGANG WOENSDAG 22 DECEMBER1926 "NUMMER 2003 CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Lelden wear agenten gevestigd gijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Een groote macht. Nu zoo allerwege in de gemeentera den de begrootingen voor 1927 zijn be handeld gewerden, valt op te merken, dat ook dit jaar de discussies in den Raad wel principieele beteekenis heb ben maar niet vermogen om groote veranderingen aan te brengen. Dit is op zichzelf gelukkig. Hoe noodig of het ook is, dat de Raad de souvereine finanoieele macht behoudt, toch zou het spoedig tot een desorganisatie leiden wanneer de Raad de posten samenstelde. De Raad kan een aanwijzing doen, anaar kan niet dan met groot gevaar, een bepaald bedrag verminderen. Het i9 voor den Raad niet altijd mogelijk de rechte beteekenis van een post te zien. Elk voorstel, zelfs het simpele voorstel om een bepaalde subsidie te verminderen, wordt „ruw ingrijpen" genoemd. En elk voorstel, wordt on geacht de souvereiniteit van den Raad van de tafel van B. en W. bestreden. Er kan immers, dit is het standpunt van B. en W. niets af. Overleg moet plaats hebben binnenskamers, en uit dit overleg kan bezuiniging geboren worden. Een goede verhouding tusschen B. en W. en den Raad brengt dan ook mee, datole Raad zich uit over de groo te lijn en over bepaalde onderdeelen en dat in de begrooting van het volgen de jaar daarmede, rekening wordt ge houden. In kleine gemeenten is het nog vaak de gewoonte, dat B. en W. bij de op making van de begrooting de kopstuk ken uit de raadsleden raadplegen. Opzichzelf is dat natuurlijk onjuist, omdat dan de verantwoordelijkheid van het College teloor gaat, maar ook omdat de openbare begrotingsbehan deling dan niet tot haar recht komt. In het algemeen moet Onzerzijds streng worden vastgehouden aan hot beginsel om een begrooting tot eiken post toe te steunen, indien het begin sel zich daartegen niet verzet en de hoegrootheid van den post in billijke verhouding staat- met de andere pos-^ ten. Het is niet juist, dat dan de dis cussies in den Raad geen resultaat hebben zouden. Het tegendeel is waar. Met wat in den Raad is gezegd wordt reeds nu door het college rekening ge houden. De Wethouder van Financiën zal reeds in het jaar dat staat aan te vangen met de opmerkingen rekening houden. Maar de groote lijn blijft bij B. en W. Dat is een macht, die wij niet kun nen missen en die, mits het juiste ver band met den Raad bewarende, den goeden gang van onze plaatselijke be sturen moet steunen. STADSNIEUWS. GANDIDATEN PROV STATEN. Als candidaten voor de a.s. Staten verkiezing zijn door de R.K. Kiesver- eenigingen in den Statenkring Leiden, gesteld de heeren: C. G. J. Alkemade, te Noordwijk; H. Bader te Sassenheim J. H. M. Balvers, aftr. lid te Hii.le- gom; Mr. J. E. M. H. Bolsius te Leiden; J. van Eden te Noordwijk; Dr. F. G. M. Haase te Lisse; J. Kortekaas te Lisse; W. van der Laan, te Voorhout; B. N. Loerakker te Hillegom; J. A. Mens, te Voorschoten; C. P. J. Paardekooper te Oegstgeest; W. de Ruiter te Noord wijk; J. C. Stadhouder te Zoeterwoude F. Veelenturi te Hazerswoude;; P. War merdam te Lisse en Th. B. J. Wilmer te Leiden (welke laatste gemeend heeft, in de gegeven omstandigheden geen candidatuur te moeten .aanvaar den). Be referendum onder de leden van den Vrijzinnig-Democratischen Bond in de kieskringen Leiden. Gouda, Dor drecht en Ridderkerk is uitgemaakt, dat op de in die kringen in te dienen candidatenlijst voor de Provinciale Staten als nos. 1 en 2 zullen worden geplaatst de heer J. Kortland te Schoon hoven en mevr,. H. W. B. van Itallie Van Embden tè Leiden. CHR. REISVEREENIGINO. Hét bestuur der Ned. Chr. Reis v er - eeniging afd. Leiden is in zijn geheel afgetreden: De nieuwe samenstelling is als volgt: J. Plooy, Rijnsburg, Voorzitter, Mej. II. G. Schreuder, Leiden, Secretaresse, A. Kcrenhoff, Penningm. Mej. M. J. Montagne, Alg. Adj. OUD-MINISTER Mr. B. ORT. De Senaat der Universiteit alhier heeft gisteren zijn gelukwenschen aan geboden aan mr. B. Ort, raadsheer in den Hcogen Raad en oud-minister van BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 Justitie, bij gelegenheid van diens goq den jubileum als doctor in de rechts wetenschappen. DE „HOUTMARKTERS" ERKEND. Dezer dagen is eindelijk de KoninkJ lijke goedkeuring verkregen op de sta tuten der vereeniging „Leidsche groen tenveiling voor Tuinderspatroons voor Leiden en Omstreken meer bekend als de Houtmarkters. Anderhalf jaar heb ben zij hierop moeten wachten omdat wegens vermeende oneerlijke bedoelin gen bij de leden dier vereeniging nauwkeurige onderzoekingen door de justitie op bevel van hoogerhand heb ben plaats gehad. PROF. Mr. C. VAN VOLLENHOVEN. Prof. mr. C. van Vollenhoven, hoog leeraar alhier is gisteren met het stoomschip Volendam der Holland Amerika-lijn uit Amerika, waar hij ter oplossing van arbitrale geschillen tusschen de Vereenigde Sti.ten en Me- xicoi eenige maanden vertoefd heeft, in ons 'land teruggekeerd. KERSTFEESTVIERING. Door de af deeling Leiden van den Chr. Bond van Spoor- en tramwegper soneel zal op Dinsdag 28 December a.s. in de groote zaal van Pniël, met de kinderen der leden, het Kerstfeest ge vierd worden. Uit het ons. toegezon den programma blijkt dat door de kinderen kerstlie deren zullen worden gezongen en dat door Ds. Riemens de samenkomst zal worden gesloten. Het zal onnoodig zijn om onze Chr. spoormannen op te wekken met hun vrouwen deze Kerstfeestviering bij t« wonen BEGRAFENIS L. ZUIDERVELD. Hedenmorgen had op de begraaf plaats der Ned. Herv. Gem. „Rhijnhof" ond-er vrij groote belangstelling de ter aardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van den heer L. Zuider- veld, in leven eigenaar van het Café- Restaurant „De Harmonie." Vele kransen dekten de lijkbaar. Onder de aanwezigen merkten we op afgevaardigden van het bestuur van „Horecaf", van de Neutr. Midden- standsvereeniging, de vereeniging van Groningers, de Ned. Reisvereeniging en verschillende andere organisaties, waarmee de overledene in betrekking stond. Op verzoek van den overleden is aan de groeve niet gesproken. Een zoon dankte voor de betoonde belang stelling. EEN TEGENSTANDER VAN DROOG LEGGING. Hedenmorgen kwam ter civiele zit ting van het Kantongerecht alhier voor de zaak van den pas getrouwden A. W. K. die dit heuglijk feit had ge vierd, door 20 L. jenever van f80, 20 flesschen wijn en een hoeveelheid ad vocaat te bestellen, dochniet te betalen. De kastelein had hem nu la ten dagvaarden. De kantonrechter sprak er zijn verwondering ever uit, dat hij zulk een groote hoeveelheid drank meende noodig te hebben. In verband met het feit, dat K. mee deelde een gedeelte der flesschen on geopend te hebben teruggezonden, werd de zaak 14 dagen aangehouden. In de Spoorweghaven aan den Haagvveg is de pet van K. den 75- jarigen vermiste, drijvende gevonden. Dreggen had evenwel nog steeds geen resultaat. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adrianus, z. v. A. Dis- seveld en M. Hemerik; Cornelia, d. v. C. Biesbroek en J. v. d. Reijden; Lucas z. v. T. Olivier en C. Struik; Ane, z. v. A. Plekkringa en W. Nijenhuis; Hen drik, z. v. A. van Es en W. H. v. Ber- kel, Neeltje, d. v. P. d© Bruin en N. Ravensberg; Maria WiLhelmina,d. v. T. Kranenburg en A. C. Breuring; Gijs- bertus, z. v. S. P. van der Laan en. D. v. d. Wetering; Jan Cornel is, z. v. J. C. Roodbeen en A. W. v. d. Griend; Jacoba, d. v. I. Jasperse en J. van Weerlee; Jansje, d. v. C. Deegenaars en G. Kossen; Lena, d. v. J. Velthuy- sen en C. Klomp; Gerardus, z. v. J. W. Vreeswijk en G. H. Huge; Suzanna Elisabeth, d. v. P. J. van Leeuwen en M. Akerboom; Cornells Marinus, z. v. M. van Weizen en J. J. Kolderman; Bai'tholomeus, z. v. B. Kok en E. J. Stikkelorum; Johannes Hermanus, z. v. H. A. Remond en D. Labrujère; Geertruida Hend.a Bern.a; d. v. A. Har teveld en G. H. Flanderhijn; Adriana, d. v. H. Ouwersloot, en J. E. Glasber gen; Agatha Hendrika, d. v. L. G. Me- nijn en G. van Dijk; Johanna, d. v. J. van Oosten en J. van der Blom; Trijn tje, d. v. C. L. Beukenholdt en H. Plan je; Margaretha, d. v. A. P. Blok en J. E. R. Blansjaar; Pietemella Johanna, d. v. C. Zweistra en N. v. tl. Mee; Wil ly, d. v. B. van Leeuwen en G. Bert ram; Albertus, Leendert, z. v. A. van Weizen en A. Wesdijk; Hermina. d. v. H. M. Westra en H. Kemmer; Maria Jacoba, d. v. J. van Vliet en A. A. Ho- gendorp; Koosje, d. v. J. van Leeuwen en W. van der Linden; Gieltje, d. v. H. van Reenen en R. H. Wendt, Maria, d. v. T. Boekhout en H. F. Kasper; Johan nes, z. v. W. F. de la Rie en A. W. van Kooperen; Catharina, d. v. W. F. de la Rje en J. de la Rie; Bemardina Corn.a Maria, d. v. G. C. Riem Vis en M. H. v. d. Burg; Sara Christina, z. v. W. W. Lagerberg en M. C. Bekkering; Abraham, z. v. J. Smits en M. J. J. Wendel; Johannes Phllippus, z. v. J- P. van Gelder en C. Crama; Wilhel- mina Johanna, d. v. H. Teunissen en G. Moonen. Overleden: H. Heus, m. 76 j. E. J. Blomvan der Nahmer, vr. 67 j; A M. van Iperen, jd. 74 j; B. P. Eijmer, zn. 16 mnd; J. Soeteman, m. 60 j; J. M. van Buggenum, m. 62 jA. Mesman zn. 66 j; P. van Helden, wedr. 81 j; M. van Leijdenvan Hensbergen, vr. 69 j; L. Zuiderveld, wed. 68 j; A. Va- vier, m. 63 j; R. Delmeer, m. 37 j; C. van Wijk—Arnoldus, vr. 73 j. BINNENLAND. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de gisteren gehouden vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland, kwam in de eerste plaats aan de orde het voorstel tot herziening van het bij zonder reglement van den Zoetermeer- schen of Nieuw Drooggemaakten pol der. De heer Van Houdt vraagt als nog een billijker regeling van de beta ling van de voorschotten. Het lid van Ged. Staten, de heer Sc h a p e r, deelt mede, ten aanzien van de betaling der voorschotten, dat de voorgestelde regeling langdurig is voorbereid en hij gelooft, dat deze re geling zoo billijk mogelijk is. Na re en dupliek wordt het voorstel aange nomen. Bij liet voorstel tot wijziging van de verordening op de stoomvaart in de boezemwateren stelt de heer Muis winkel voor, dat Ged. Staten dit voorstel terug nemen en dat de pa nier van Koophandel te Leiden in staat zal worden gesteld het voorstel nog mondeling toe te lichten. Het voorstel gaat in tegen den geest van den tijd. We moeten op d't gebied niet achteruit, maar vooruit. Dë heer Schaper kan niet vol doen aan het denkbeeld om het voor stel aan te houden of terug te nemen. De veiligheid van ons land voor den grooten vijand: het water, dient in de, eerste plaats te worden behartigd. Bo vendien bereft het hier geen absoluut verbd om in deze wateren te varen. Het voorstel van Ged. Staten wordt daarna aangenomen met 64 tegen 6 st. Bij het voorstel tot wijziging van het reglement van politie voor de scheep vaart door de brug over de Oude Maas en voor de passage over die brug, zegt de heer Jansen Maneschijn, dat Ged. Staten niet voldoende hebben gelet op het veranderde karakter van de Maas en spr. geeft daarom Ged. Staten in overweging ten aanzien van de zeeschepen geen sluitingsverbod op tc nemen op Zondagen van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. De heer Schaper verdedigt de voordracht met het oog op de Zondags rust van het personeel. De kwestie van de doorvaart van zeeschepen zal het volgend jaar ernstig worden over wogen, en wanneer dan blijkt, dat doorvaart van die schepen ook op Zondag noodzakelijk is. zullen Ged. Staten zeker met een voorstel komen. Het Amendement-Vlielander wordt verworpen met 38 tegen 32 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen z. h. s. De vaststelling van de tarieven veer- ï't-cht GorincliemDe Werken en SJeeuwijk en Groote Lindt wordt na eenige discussie z. h. s. aangenomen. Eveneens het voorstel tot vaststel ling van de tarieven voor de veerrech- te» DordrechtZwijndrecht en Dor drechtPapendrecht. De begrooting 1927 voor het krank zinnigengesticht „Oud-Rozenburg" te Loosduinen wordt goedgekeurd. Na een kort debat wordt het voor stel. een subsidie te verleenen voor de inrichting van een nijverheidsschool to Woerden aangenomen. De heer VAN ZADELHOF stelt voor het voorstel van Ged. Staten tot subsi- dieverleening voor het opleidingsschip voor de handelsvaart te Rotterdam, zoodanig te beschouwen, dat de sub- sidieverleening alleen maar voor 1926 zal gelden. Daarna kan dan 'n nauw keurig onderzoek worden ingesteld naar de wenschelijkheid van subsidie. De heer De Wilde deelt mede, dat er gemiddeld 25 jongelui van de geboden gelegenheid gebruik maken. In ver band met de mogelijkheid een onder zoek naar de wenschelijkheid der op leiding in te stellen, nemen Ged. Sta ten het voorstel-Van Zadeihoff over. Het gewijzigde voorstel wordt z.h.s aangenomen, evenals het voorstel sub sidie te verleenen aan de Ver. school voor slechthoorende kinderen te Rot terdam. Bij het voorstel om subsidie te ver leenen in de kosten van rente en af lossing voor de stichting van een R.K. landbouwwinterschool te Voorhout, merkt de heer De Kanter op, dat hier sprake is van een philantropische hy potheek. De vraag, of we altijd, van deze hypotheek af kunnen, moet dan ook otnkennend worden beantwoord. Naar sprekers oordeel dient eerst worden afgewacht, of de school levens vatbaarheid zal hebben en in een be hoefte voorziet. De heer De Wilde wijst op het sys teem, dat ingang gevonden heeft, dat de schoolvereniging, de gemeente en de provincie ieder 1/3 der oprichtings kosten betaalt, terwijl het Rijk de ex ploitatiekosten betaalt. Gedep. Staten stemden met de voorgenomen oprich ting van de onderhavige school in. Voor de onderhavige school is de ge meente Voorhout voorgegaan om haar te steunen. Het voorstel wordt zh.s. aangeno men. Bij de behandeling van de mis sive van Ged. Staten betreffende ge neeskundig schooltoezicht deelt de voorzitter mede, dat met hetgeen ge zegd is, door Ged. Staten rekening zal worden gehouden bij hun onderzoek. Er is thans voor Ged. Staten geen aan leiding, om verder op de zaak in te gaan. Het voorstel inzake garantie ten behoeve van de afd. Delft der Zuid- Holl. Ver. Het Groene Kruis (dag- en nachtverblijf te Delft), wordt aangeno men. Nadat de voorzitter heeft mede gedeeld, dat ten aanzien van de Delft- weg verbetering een motie is ingeko men om het voorstel aan te houden, tot nadere onderhandelingen zijn ge voerd, wordt de vergadering verdaagd tot 28 Dec. 11 uur v.m. VOORSTEL DOOR PROV. STATEN VERWORPEN. In de gisterochtend gehouden zit ting van de Provinciale Staten van Utrecht werd na uitvoerige besprekin gen met 23'15 stemmen goedkeuring onthouden aan een voorstel tot statu tenwijziging der P. U. E. M. om mede zeggenschap te verleenen aan het per soneel in dit bedrijf. DROOGMAKING WESTEINDERPLAS. De heer Hovy heeft bij Ged. Staten vragen ingezonden, of het juist is, dat de concessionaris voor het droogma ken van den' Westeinderplas in over leg is getreden met Ged. Staten en aan lien toepassing van de Belemmerings- wet gevraagd had, en zoo ja, of deze dan kunnen mededeeJen. in welk sta dium dit overleg thans verkeert. Deze vragen zullen schriftelijk be antwoord worden. ACHTERSTELLING VAN DEN DIENSTPLICHTIGE BIJ DEN NIET- DIENSTPLICHTIGE. Door den heer Deckers zijn aan den Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van een mededeeling, door den luite nant-kolonel van den Generalen Staf. den heer P. Donk, gedaan in een rede, door hem gehouden voor de vereeni ging ter beoefening van de krijgswe tenschap te 's-Gravenhage op 17 Dec. 1926, volgens welke mededeeling het voorkomt, dat voor benoembaarheid in een openbare betrekking de eisch wordt gesteld, dat de gegadigde zij „vrij van militairen dienst"? Zijn den minister voorbeelden be kend van dergelijke achterstelling van den dienstplichtige bij den niet-dienst- plichtige? Welke maatregelen denkt de minis ter, voorzitter van den Raad van Mi nisters, te nemen, om te bevorderen, dat aan de achterstelling een einde kome? EEN OPSLUITING IN EEN MARéCHAUSSéE-KAZERNE. Door den heer Braat zijn aan den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Is het den minister bekend, dat de zer dagen op een onjuiste aanklacht van diefstal van een medaille door clen administrateur van 'n pluimvee tentoonstelling te Muntendam twee Maréchaussees aldaar den heer J. de Vries, landbouwer te Poetje, gemeente Zuidbroek, weduwnaar en vader van nog zeer jeugdige kinderen, en een ter goeder naam en faam bekend staand persoon, die nog nimmer met de poli tie in aanraking geweest was, een hal ven dag in de maréchausséekazerne hebben opgesloten, nadat zij eerst zijn geheele woning doorzocht hebben en die. nadat de vermiste medaille door den aanklager gevonden was, werd ADVERTENTIE-PRIJS Gewon* edvertcntlën per regel 227» cnl Ingezonden Mededeellngen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine edrertentiën bij vooruitbetaling ran ten hoogete 30 woorden, worden dege lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Bnltenland. Een verklaring van den nieuwen president van Lltauen. De regeerlngscrisls in Joego-Slavië dnnrt voort. Griepepidemie in Zwitserland. Amerikaanscb pleidooi voor her ziening der schnldenregeling. losgelaten met de mededeeling, dat hij kon gaan; dat een ander persoon, die bij de maréchaussees op onderzoek uitging om te weten wat de reden van die op sluiting en wie de aanklager was, op onvriendelijke wijze gelast werd zich te verwijderen? Is de Minister bereid deze zaak te onderzoeken en eventueel te bevorde ren, dat aan dien heer J. de Vries voor door hem ondervonden behandeling voldoening worde geschonken? MILITAIR OPROER TE EDE EN ASSEN. De Krijgsraad in Den Bosch, gister uitspraak doende in de zaken van het militair oproer te Ede en Assen heeft de volgende gevangenisstraffen opge legd: H. K., G. F. en W. K. ieder tien: maanden; J. O. en A. de V. ieder acht maanden; Th. S. zes maanden en W. W. vier maanden gevangenisstraf al len met aftrek van de voorloopige hechtenis. Allen werden uit den mili tairen dienst ontslagen, zonder ont zetting nit d'e bevoegdheid bij de ge wapende macht te dienen, uitgezon derd de laatste beklaagde. Allen zijn dienstplichtig soldaat van het 10de re giment infanterie. De gewoon dienstplichtig soldaat J. R. van het 9de regiment infanterie te' Assen is schuldig verklaard aan op ruiing en veroordeeld tot een gevange nisstraf van veertien maanden, met af trek van de voorloopige hechtenis en, ontslag uit dén militairen dienst zon der ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. VIJFTIG GULDEN BOETE. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan tegen mar joor D. J. C. H. Brussen, hoofdinstruc teur bij het 16e R. I., die terecht heeft gestaan, in verband met zijn opreden bij het militaire relletje, dat zich in dén avond van 1 Sept. j.l. heeft voor gedaan te Amersfoort. Overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-fiscaal veroordeelde het Hof den majoor tot een geldboete van 50. ADVIESCOMMISSIE GEMEENTE- FINANCIëN. In een Zaterdag te Amsterdam van* wege den Ned. Bond van Gemeente-» ambtenaren gehouden, drukbezochte vergadering, werd ingesteld een ad viescommissie voor de Gem.-financiën Tot leden van het voorloopig bestuur werden aangewezen, de heeren: L. Bap tist, hoofdcommies ter secretarie te Zutphen; K. de Jong. gemeente-ont- vanger te Zaandam; J. A. Leppink* hoofdcommies ter secretarie te Nijme gen; J. M. van Sas, hoofdcommies ter secretarie te Maastricht, en J. van' Wijk, hoofdcommies ter secretarie te 's-Gravenhage. De heer van Sas werd aangewezen als voorzitter en de heer De Jong alsi secr.-penningmeester. HET DANSEN IN HET OPENBAAR. Met betrekking tot het voorstel-Mi\ v. d. Bergh in den Amsterdamschen Raad lezen wij nog het volgende: Zooals men £ich zal herinneren, heeft de Raad verleden week een aio- tie-Weiss aangenomen, waarin de bur gemeester werd uitgenoodigd het dansverbod voor Zondag (Tweede Kerstdag) op te heffen voor de inrich tingen, welke dansvergunning hebben Naar wij vernemen is de burgemees ter echter voornemens deze motie niet uit te voeren. En op verzoeken van eigenaars van enkele der inrichtingen met dansvergunning om voor een der beide Kerstdagen het dansverbod op te heffen, van welke verzoeken er som mige waren gericht tot den burgemees ter, andere tot B. en W. en nog andere tot den hoofdcommissaris, is eveneens afwijzend beschikt. Door de kwestie der motie-Weiss is in zekere kringen meer acuut gewon den de kwestie ran het dansverbod op Zondag. Ook in den kring der Soc.- Dem. fractie wil mien trachten van dit verbod af te komen en thans heeft mi\ G. v. d. Bergh een voorstel ingediend tot wijziging van art. 256 der Alg. Po litie Verordening. In dit artikel staat thans, dat het dansen in het openbaai! in hotels-restaurants en café's verbo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1