NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 DECEMBER 1920 det u zulks nog uit den boezem van deD Raad en daarbuiten blijken var waardeering en sympathie ontvangen en terecht verheugt ge u in een groote populariteit, ge waart immers „de eene goeie Leijenaar" wegens de voortreffelijke wijze, waarop u het ambt van burgemeester hebt bekleed. Ge waart een humaan man, hetgeen flinkheid en beslistheid niet uitsloot. Toen, in de dagen der Griekscheoud beid, Koning Kodros in den strijd met de Doriers viel, maakte zijn dood oen verpletterenden indruk; allerwege werd verkondigd: Niemand is waar dig Koning Kodros op te volgen. Hij was dan ook de laatste koning van Athene. De tijden zijn wel zeer veranderd en iets dergelijks is thans natuurlijk on denkbaar. We zullen dus weldra een nieuwen burgemeester krijgen en de zen welkom heeten in deze Raadszaal, maar uw opvolger moge u evenaren, overtreffen zal hij u moeilijk. Geduren de uw burgemeesterschap is, dank zij uw initiatief, uw voortvarendheid an onvolprezen toewijding, zeer veel tot stand gekomen en was het niet deRo- jmeinsehe keizer Titus, die lederen dag als verloren beschouwde, waarop hij geen goede daad gedaan had; een feit is, dat U, om zoo te zeggen dagelijks er op uit waart om de belangen van Leiden voor te staan èn voor de Ge meente zelve en via de Leidsche Uni versiteit. Dat u dan ook nog Curator blijft van die Universiteit en wel Pre sident stemt ons tot blijdschap: de band, die u aan Leiden bindt wordt dus door uw heengaan als burgemees ter gelukkig niet verbroken.. Ik sprak zöoeven van goede daden en memoreer in dit verband er twee van recenten datum: do oprichting van de Stichting ,,de Leidsche Hout" en uw initiatief voor de doorbraak van en nabij het zoogenaamde Gan getje. Is aan de eene zijde van de stad •een bank verrezen, gesticht door dank bare Laidenaars, naar aanleiding van uw groote verdiensten in de oorlogs jaren ten aanzien der distributie en Crisismaatregelen en is deze bank ge- heeten de De Gijselaarsbank, ik zie in de toekomst, in andere stadsgedeelten-, evenbedoelden Hout en evenvermeld Gangetje a 1' instar van het Reigers bosch r— in den volksmond, gedoopt als „het Gijselaarsibosch" en „de Gijse- laarskade." In het Buitenland ik meen in En geland en in Amerika kent men eere burgers, dit instituut is hier te lande vooralsnog onbekend, doch het zou Leiden sieren en u wellicht niet onge vallig zijn bij aldien u den titel wierd verleend van eereburger van Leiden. Het zij mij vergund u als zoodanig te proclameeren! Met de allerbeste wenschen voor uw heil en dat van uw eclhtgenoote, die zoo met Leiden mede leefde en medevoelde, en met hartgron digen dank voor alles wat u voor Lel den deedt, neemt de Raad van u af scheid; u de verzekering gevende, dat wij u niet zullen vergeten, doch in hoogachting en warme vriendschap blijvend gedenken. (Levendige toejuidhing). De heer Van Eek begint met op te merken, dat de S.D.A.P.fractie in ge wone omstandigheden bij officieele plechtigheden als deze zich pleegt neer te leggen bij de woorden, door een lid der andere fracties geuit. In dit geval moge ik, zegt spr. een uit- londering maken en naast de woorden van hulde door den heer van Hamel gesproken ook nog een woord spreken namens de socialistische bevolking. Het verschil tusschen u en ons, zegt 6pr. zit in het verschil in uitgangs punt. Dat is een verschil dat niet is te overbruggen. Maar het sluit niet uit waardeering. Hier is waardeering van een waardigen tegenstander. U waart en deed meer dan uw plicht, meer dan ,uw gezondheid toeliet. Er ging wij ding uit van irw toewijding. Er is in Leiden zooveel te doen. U hebt gepoogd om dat vele op een bij zondere wijze te doen. Een tijdlang hebt U-getracht om de beide stroomin gen, rechts en links, voldoening te schenken. De onmogelijkheid daarvan hebt u leeren inzien. Daarna hebt u uw taak opgevat in de richting zooals de rechterzijde dat noodig acht. Wij wuardeeren ook daarin uw ijver en uw toewijding. Gij hebt door uw wijze van behandeling en door uw strenge plichtsopvatting ons de bestrij ding niet gemakkelijk gemaakt. Wat wij moesten bestrijden, werd door de achting van uw persoon ons moeilijk gemaakt. Dit wat de politiek aangaat. Als mensck achten wij u hoog. U en ik zijn ondanks verschii van drijfveer beide de meening toegedaan, dat de imensch moet gewaardeerd worden naar hetgeen hij doet. Spr. hoopt dat het hooge ideaal, dat de heer de Gijse laar zich stelde hem nog lang voor oogen zal staan. Spr. hoopt dat de ver trekkende burgemeester nog lang in andere richting zijn krachten zal mo gen wijden aan den vooruitgang der menschheid. Applaus. Wethouder Mulder wil namens zijn medewethouders ook thans reeds in deze openbare vergadering een woord van dank en hulde brengen. Wij wethouders heM>en gevoeld, dat het noodzakelijk was te scheiden. Dat valt ons zwaar. De» wijze waarop u de zaken met ons besprak, overlegde en behandelde, was hoven allen lof. U gaaft leiding en hulp waar de wet houders niet verder hadden gekund. Gij beschikt over gaven en talenten van God u geschonken, die anderen in u benijden. Daa.rmede hebt gij uitne mend gewoekerd. Door ons Wethou ders is vooral bijzonder gewaardeerd, zegt spr. dat gij ook nog nadat het be sluit door u reeds genomen was, geen oogenblik hebt afgelaten het beste voor de gemeente te zoeken. Tot op di* oogenblik hebt gij met voorbeeldigen ijver aan de gemeentezaken gearbeid. Wij weten dat uw arbeidzame geest niet in nietsdoen rust vindt. Moge God u geven de krachten om nog lang met uw talenten andere belangen te die nen. Uw voorbeeld, uw ijver en toewij ding zullen ons een aansporing zijn uw voorbeeld te volgen. U zult aan Leidens belangen nog veerbonden blij ven. Laten wij dan nog een wensch mogen uiten. Als wij uw hulp en voor lichting noodig mochten hebben, laten wij dan uw hulp en raad nog mogen vragen. Geve God u met uw echtge noot e nog een lang gelukkig leven en geve Hij u kracht tot het werk, waar toe gij u nog geroepen gevoelt. Ook deze rede wordt door applaus gevolgd. De heer Knuttel ziet zich tot een harden plicht geroepen, omdat hij een anderen toon moet aanslaan. Spr. kan zach niet aansluiten bij de andere hee- ren. Zelfs de heer Van Eek heeft z.1. niet juist weergegeven hoe diep en breed de klove is dde scheidt. Aanflui ten bij de woorden van den heer Van Hamel zou zijn een miskenning van den klassenstrijd, 'tls waar, die klas senstrijd was in deze vergadering niets anders dan kleine schermutse lingen. Toch was de scheiding der par tijen, dat de eene wil de handhaving der bestaande orde, de andere de om verwerping Aan de eerste doet zelfs de SDAP., mede omdat zij als Partij wil heerschen over de bestaande orde. Nu kan spr. niet meedoen om een aan voerder der tegenpartij dank te bren gen, dat hij den strijd zoo goed vol bracht. Wel kan spr. eerbied hebben voor de bekwaamheid om die taak te volbrengen. Maar het is in laatste in stantie voor een verkeerd doel. Spr. wil zich niet door den huldigingsroe? laten meesleepen, maar helder en klaar getuigen, zuiver en waar zijn ook in dit uur. Spr. weet dat de heer de Gijselaar niet helder en klaar zag den klassen strijd. Hij heeft onbewust zich in ver keerde richting gegeven. Dat was het wat de heer Van Eek zeide, hetgeen soms den tegenstani moeilijk maakte. De tegenstander wa3 een beter lot waardig. Na deze redevoeringen dankt de voorzitter de verschillende sprekers. De heer Van Hamel heeft op de hem eigen vriendelijke wijze gesproken. Spr. wenscht hem neg lang frisch en jong te mogen blijven zooals spr. hem steeds heeft gekend. Ook den heer Van Eek zegt spreker dank voor de vriendelijke woorden. Spr. heeft inderdaad in hetgeen hij deed gedaan wat hij het beste achtte voor de gemëehte. Spr. wil aannemen/ dat ook de heer van Eek en diens par tijgenooten steeds het beste voor de gemeente bedoelen Wethouder Mulder zegt spr. ook dank voor de hartelijke woorden. In het College zal er nog gelegenheid zijn om verder afscheid te nemen. Tenslotte den heer Knuttel. Ook de ze is in zijn feilen strijd voor spr. niet onhartelijk geweest. De heer Knut'.el zeide dat spr. onbewust was van het verkeerde standpunt. Als dat onbe wust is, het niet-politiek aangelegd zijn, dan heeft spr.*aar vrede mede. Ik hen niet politiek aangelegd zegt spr. Daarom is ook dit afscheidswoord van den heer Knuttel voor spr. nog een hartelijk woord. Tenslotte wenscht spr. den raad en allen, die in de zaal aanwezig zijn, ook de ambtenaren, de pers en de schare op de publieke tribune dus een heerlijk Kerstfeest en een zalig uiteinde van 1926 en een gelukkig Nieuwjaar. De heer Van Hamel zet in met een Leve de Gijselaar, dat door allen over genomen wordt. Daarmede behoorde deze plechtige zitting van Leidens vroedschap tot het verleden. GEMENGD NIEUWS. iWieer ©en s poor wegongeval. Het aantal ongevallen bij' de spoor wegen den laatsten tijd voorgevallen, is weer miet één vermeerderd. Zondagr nacht omstreeks 12 uur is op het sta tions-emplacement te Dordrecht bij hett rangeeren van een leegen perso nentrein op een Rijspoor een wagon op een wissel uit de rails gieloopen., De ljoofdwissel was omgelegd, aochl dier wissel op de zijlijn schijnt te hebbent geweigerd. Van het ontspoorde en het daarop volgende rijtuig werden de but ters ingedrukt, doch overigens werd) vrijwel geen schade aangericht. Alleen werden de rails van het zijspoor ernstig verbogen. Te ongeveer 10 uur gister morgen had men net ontspoorde rijtuig weer in de rails. Wijl het opgaand hoofdspoor naar Rotterdam was versperd, moesten gis termorgen de treinen in die richting van het tweede perron vertrekken. Stagnatie in den treinenloop werd ech ter met veroorzaakt. Branden. Zondagavond brald een felle brand uit op de hofstede van \Wi ten Haat Hz., nabij Zierikzee, meldt het „Hbld.". In een oogwenk stond alles in lichtelaaie. Zestien stamboek- paacden kwamen in de vlammen om, terwijl ook twintigj stuks hoornvee ver brandden. Het huis bleef door gun stige windrichting gespaard. De oor zaak is onbekend. Aan het Noorder Valdeurspad te Zaandam is door onbekende oorzaak! de Eerste Zaanlandsche Gxanietvloe- renfabriek, toebehoorende aan den heen overge- [W1. jBoterman, totaal afgebrand. Er werd niets gered. Te Schijndel op het gehucht Lies- ieend Ss de woning van den landbou wer M. M. tot den grond toe afge brand. M. was zeer laag verzekerd. ■Verduistering. Te 'Helden werd Zaterdag door de politie van Venlo aangehouden de 25-jarige mon teur M. H. uit .Vlodrop, als verdacht van oplichting en verduistering van, motorrijwielen en rijwielen. Hij 'is naar de gevangenis te Roermond bracht. Een Kers tg; ave. De Karei' I Sigarenfabrieken te Eindhoven söhon ken als Kerstgave aan de gehuwde arbeiders f 10, aan de ongehuwde f5. Hiermede is een kapitaal gemoeid van» f 10.000. Verblindend Jiciht. Men meldt aan de ,/s Hert. Crt." uit Emdj hoven: Zaterdagavond omstreeks zes uur werd op den Stratumschen Dijk ter hoogte van het café van den heer Ka pel te Stratum een man aangereden bij 't passeeren van twee auto^'s welka voor elkaar de lichten niet doofden. De aanrijding was van nogal ernsti- gen aard. De man, hetbleek de 60- jarige M. v; Luijt te zijn, bekwami een dubbele beenbreuk en e©n blès- suur aan het hoofd; hij is naar het ziekenhuis overgebrachtzijn toestand is zorgwekkend, doch niet levensge vaarlijk. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar een en ander Men vermoedt dat het een autobus is geweest, die den man aanreed. Inbraak. Zondagavond is, ter wijl de bewoners afwezig waren inge broken in de woonschuit van den heer Schouten, liggende in de haven te Does burg. Vermist wordt een geldkistje met pl.m. f1500. Ernstig scheepsongeval. Als gevolg van de hevige koude, die sinds veertien dagen te New York heerscht,1 beeft gist: rmorgen op de Hudson een zelden voorkomend onge val plaats gehad. Het drijfijs in de ri vier beschadigde een boot, die een aantal passagiers vervoerde, zoo ern stig, dat ze kr.ntelde. Een honderdtal passagiers kwamen in het ijskoude wa. ter terecht. Alle zich in de nabijheid bevindende schepen snelden ter hulp en men slaagde er in een aantal dren kelingen te redden. Tot heden zijn ech ter reeds veertien dooden opgehaald. Scheepsbrand. Een NIT.A. telegram uit Washington meldt d.d. 20 dezer: De beurtvracht-schoener „Lincoln" is door brand vernield en gezonken. Zes menschenlevens zijn verloren ge gaan. Het ongeluk had plaats verschei dene mijlen ten Zuid-Wiesten van het Cape Look Out-vuurschip tor hoogte van de kust van Noord-Carolina. Twee leden der bemanning zijn gered. De oorzaak van den brand is on bekend. De „Lincoln" was een bevoorra dingsschip, dat olie en gasoline aan boord had. De brand brak zoo vlug uit, dat er geen tijd was, de reddingsbooten uit te zetten. Alle kustwacht-vaartuigen in de buurt zijn naar het tooneel des onheils gezonden om naar de lijken der slacht offers te zoeken. Groote brand. Een B.T.A.- telegram uit Brussel meldt: Een brand, waarvan men op 't oogen blik nog niet weet, hoeveel schade hij heeft aangericht, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uitgebroken te Matadi '(Belgisch Congo). Hij heeft 17 k 18 handelshuizen geheel of ge deeltelijk vernield. Nadere mededeelingen over den brand te Matadi melden, dat de brand ontstond in het handelskwartier der stad. Verschillende Belgische maat schappijen. en Portugeesche en Hol- landsche kooplieden zouden getroffen zijn. De spoorwegen, de openbare gebou wen en de haven hebben niet geleden. De belangrijke schade wordt door assurantie gedeeltelijk gedekt. Drie broers gedood. Te Aken liep gisteren bij de uitbreidmgs werkzaamheden aan het station een trean van twee locomotieven en vijf open met aarde' graden wagens uit de rails. Een der wagens viel om en een viertal arbeiders werd onder de aarde bedolven. Drie hunner, alledrie broers, Klauss geJioetén, werden ge dood; van den vierde werd een arml afgerukt. Bloedig familiedrama. Naar uit Milaan wordt gameid, heeft zich te Come een bloedig familiedrama afgespeeld. Da advocaat Paul Carbonera, aldaar kwam zijn ouders bezoeken, bij' wie) zijn 9-jarig zoontje verbleef. Er ont stond een woordenwisseling, waarop Carbonera zijn vader en zijd eigeiu kind vermoordde. Vervolgens joeg hiji zich een kogel door het hoofd. UIT DE OMGEVING, ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Johan nes Adrianus, z.v. Barnardus Huibertus Duivenvoorde en Cornelia Clasina Dob- be. Cornells Johannes, z.v. Martinus van der Vlugt en Adriana ZoetendaaL Maria Petronella, d.v. Johannes Leonardus Zoet en Gesina Johanna de Hollander. Cornells Nicolaas, z.v. Damianus Johan nes van der Poel en Alida Cornelia van der Geest Matje, d.v. Willem Piet en Antje van Wielingen. Hermanus Adri anus, z.v. Cornells Hoogenboom en Ma thilda Maria de Jong. Johanna Elisabeth Maria, d.v. Gerardus Antonius Koek en Maria Geertmida Com pi er. Overleden: Martinus Theodorus Wee selman, oud 3 jaar. 1 NOORDWIJK AAN ZEE. Morgen wordt in de Herv. Kerk alhier het Kerstfeest der Bewaarschool- kinderen gevierd. De kinderen worden van half twee tot twee uur in de consistorie verwacht waarna het feest een aanvang neemt. De ouders worden vriendelijk verzocht zelf voor hoeden, jassen, enz. te zorgen. Broertjes en Zusjes geen vrije toe gang- SASSENHEIM. Hedenavond te 7 uur, hoopt voor de Chr. Geret Gem. op te treden, Ds. W. Bijleveld van Haarlem. ie en 2de Kerstdag, Voorm. 10 en nam1. 5 uur, Ds. W- P. Kodde, van Drie bergen. -De raad dezer gemeente zal verga deren op Woensdag a.s., des namiddags te 7 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Herstemming jiitechrijving prijs vraag Gemeentehuis. 3. Vaststelling begrooting gemeente en bedrijven. 4. Wijziging aandeel kosten, weg neming Krommingen Teüiingerlaan on der Voorhout. 5. Comptabiliteit 1926. 6. Adressen voetbalclubs inzake ge bruik „Sporthoff RECHTZAKEN. KANTONGERECHT HAARLEMMER MEER. G. M., smid te Haarl.meer, heeft '^qoh 'P 'a 'f "V hp^u:jI UFIZ IOOA geen rentezegeis geplakt over het tijd vak 30 Sept. '2526 Aug. 1926. -Verd. laat verstek gaan. Eisch tegen, verd. 2Xf2 of 2X2 dagen, uitspr. conform. P. H., stroöper te Oude Wetering, heeft de Jachtwet overtreden. /erd. heeft aan de Huigslootdijk gejaagd! met een langen hond. Door de gemeen- te-politie Drenth is tegen hem proces verbaal opgemaakt, hetwelk luidt, dat de hond kenbaar is een lange hond, hij heeft hooge pooten, lang lijf en lange snuit. Op de vraag van den Kantonrechter, wat verd. hiertegen in heeft te brengén, ontkent de verd. dat het een lange hond is; hef is een -taan de hond. Verd. legt een verklaring over van den Rijks veearts, dat het een raszuivere, windhond is. Verd. zegt dat hij geen haas inloopen "kan en heeft het nog nooit gedaan ook. De Ambte naar O.M. Mr. Oeffelmans, doet voor lezing, waaruit blijkt dat deze honen van H. bij een snelheidswedstrijd te Lisse een 2e prijs hoeft gehaald. Hij; liep toen toch wel een haas in, merkt het O.M. op. Getuige zegt toen een 3ei prijs te hebben behaald. Dat hot gteen rasechte is. ziet de Ambtenaar ook wel, doch de wet spreokt niet van ras,, maar van een hond, wiens lïohaami zoodanig- is, dat hij kennelijk een haas kan grijpen, en dat is deze hond. Eisch) tegen verd. f 5 of 5 dg., uitspraak con form. 'C. M. van den M., chauffeur te Hil- legom heeft met 'een motorrijwiel al daar het verkeer in gevaar gebracht door te snel niden. Verd. is niet ver schenen. Get. L. v. Oudenaarde h^elt proces-verbaal tegen verd. opgemaakt. Verd. reed met een snelheid van 50 k 60 K.M. in de bewouwde kom. Eisch f 15 of 5 dg.. Uitspraak conform eisch. K. R., te Nieuwe Wetering, D. V., caféhouder te 's-Gravenhage en J. v. S., timmerman, eveneens te 's-Graven hage, staan terecht wegens overtreding vischwet in de boezemwateren in de meente Alkemadie. Verd. hebben ge- vischt met een snoekhengiel in viscn- water van Teums Roelofs en van Cor- nelis Straathof, landbouwers te Nieu we Wetering, Verd. bekennen, maar wisten niet, dat het niet mocht. Verd. K R. had als huisgenoot van Teums Roelofs van het polderbestuur vergum ning om te visscnen. Echter blijkt uit de verordening, dat wel met schakeL mag gevischt worden, maar niet met 'n hengel. Ook had verd. de vergunning» niet bij zich. Alle drie verd. hadden visohactes. Get._ Teunis Roelofs en Cornelis Straathof, landbouwers-inge- lande en eigenaren van het vischwater houden een,pleidooi voor die verdach ten; zij hadden verd. vergunning ge geven. Het dagelijksch bestuur had wijl ziging in de vergunningen om te vis- schen gébracht, welke niet aan het oordeel der ingelanden was onder worpen. Om die rede achtten zij het niet bindend dat alleen geschakeld mocht worden. De Ambtenaar O.M. merkt qp, dat een besluit door een dage lijksch bestuur genomen bnidend is. Dan moeten de mgelnaden maar zor gen dat de verordening beter of an- Idiers omschreven wordt. Thans zij-n alle drie verd. in overtreding. Eisch tegen verd. K. R. 110 of 10 dg., en te- rde beide anderen, omdat zij met verordening niet bekend waren, f4 ot 4 dg., met verbeurdverklaring, vischtuig. Vjer.d. verzoeken de eischt zoodanig te stellen, dat zij hun visch- tenaar Ü.M. vraagt aanhouding dezer tuig behouden. Dit verzoek wordt ditmaal toegestaan De eisch luidt dan voor den lsten f 12! of 12 dg. en tegen beide anderen 16i of 6 dg. De Kantonrechter wil reke ning houden met de omstandigheden en veroordeelt K. R. tot f 10 of 10 dg.. D. V. en J. v. S. iedier tot 14 of 4 dg. J. J. en N, L, arbeiders te HilLel- gom, zijn baldadig in een lantaarnpaal geklommen om de lichten te doovem Verd. J. J. laat verstek gaan. Vend. N. J. is verschenen. Deze ontkent. Verd. zegt fciat de gem.-politie Veen een. valsch proces-verbaal heeft opgemaakt De politie-agent .Verhaar heeft zeli ge zegd. dat hij zoo iets niet zou doen. Uit net verbaal blijkt, dat de gemeen- ,te hierdoor schad# kon leiden. De Ambl zaak om de agenten v. .Veen en Ver haar tip Hillegom te_ laten getuigen, hoe onschuldig verd. is. INGEZONDEN. (Bulten verantwooraelijlcheid der Redactie.) Geachte Redacteur, Mag ik, hoewel wat laat, naar aan leiding van het ingezonden stuk van C. H. over „Medezeggenschap" een paar opmerkingen maken? C. H. is van meening, dat „de weinige klaarheid over het begrip zelf die in alle vergaderingen onzer partij op den voorgrond treedt, onze arbeiderskrin gen wel moet verontrusten. Ofschoon ik deze stelling in haar al gemeenheid niet onderschrijf, is het misschien wel mogelijk, dat deze wei nige klaarheid hier en daar tot onge rustheid aanleiding geeft. Maar ditzelfde geldt ook van een ar tikel als de heer C. H. schrijft. Ook dit wekt ongerustheid. Ik hoorde althanè de meening uiten dat inzender, ofschoon hij vier revolu ties heeft meegemaakt, hierdoor blijk baar nog niet veel heeft geleerd, en, dat een conservatisme, als in zijn stuk! tot uiting komt, de revolutie in de hand werk. Nü is er m.i. ook voor deze onge rustheid geen reden, Een principieel betoog als C. H. levert, moeten we als Christenen ten allen tijde kunnen ver dragen en respecteeren, ook al is verschil van meening. Voor mijzelf moet ik bekennen, dat ook ik'inzake deze kwestie „de noodi- ge klaarheid" mis. Maar ofschoon ik mij zeer wal kan begrijpen, dat iemand als C. H. zich zoo scherp stelt tegenover alles wat volgens zijn gevoelen wijst in de rich ting van revolutie, waarvan hij per soonlijk de verschrikkelijkheid heeft leeren kennen, meen ik toch. dat zijn stuk niet van alle eenzijdigheid is vrij te pleiten. Laten wij toch met het gebruik van Bijbelteksten voorzichtig blijven. Heeft men zich destijds niet op grond van de Schrift verklaard tegen de af schaffing der slavernij? Wat hebben de broeders van „Pa trimonium", toen zij nu ongeveer 50 jaar geleden hun arbeid aanvingen, geen tegenstand ondervonden, van menschen, die meenden, dat deze be weging een principieele fout was? Heeft men zich niet op grond van de „beginselen" sterk verzet ook tegen de Chr. vakorganisatie? Ja, zijn er niet tallooze gevallen te noemen, dat men ook thans nog „prin cipieel" bezwaar heeft als de Overheid maatregelen treft om de sociaal zwak ken te steunen en sociaal onrecht te gen te gaan? Met dit. alles voer ik niet het pielt, voor de „Medezeggenschap". Ik sta na tuürlijk vierkant tegenover wat de Socialisten als zoodanig opdienen, en kan zelfs niet alles aanvaarden wat b.v. iemand als Smeenk over deze kwestie zegt of schrijft. Er is wat deze zaak betreft, in onze A.ij-R. gelederen nog heel wat ver schil van meening, maar dit behoeft m.i. niet tot bijzondere ongerustheid aanleiding te geven, als we er alleen maar in mogen slagen onze groote grondbeginselen steeds, en in alle om standigheden vast te houden. Van daaf uit moeten we steeds weer onze beschouwingen opbouwen. Van uit dat diepe, gemeenschappelijke standpunt moeten we immer weer trachten el kander te vinden. En al is het dan ontegenzeggelijk een gevaar dat er in onzen kring ge sproken wordt over iets, dat genoemd wordt met denzelfden naam waarme de onze tegenstanders iets geheel an ders bedoelen, in het vasthouden aan onze beginselen zullen we, naar mijn. overtuiging, tegenover dat gevaar vol doende bescherming vinden. Zien we hetzelfde niet b.v. op het terrein der vakbeweging? Is de oor spronkelijk „neutrale" vakbeweging niet meer en meer geworden tot eeu groote macht in dien3t van de revolu tie? Zelfs in een nuchter land als En geland, waar „labour" zoo lang een ge matigd standpunt innam, zien we do extremisten steeds veld winnen, en gaat men zich hoe langer hoe meer oriënteeren naar Rusland. Maar in Nederland, waar we geluk kig kennen onze principieele Christé- lijke vakbeweging, houdt men ook op dit terrein het eigen standpunt vasL Al doet zoowel de socialist als de anti revolutionair aan vakbeweging, de zelfde naam is hier niet het bewijs, dat werkeijk hetzelfde doel en dezelf de idealen worden nagejaagd. Inte gendeel meermalen mocht Nederland ervaren, dat de Chr. vakbeweging voor land en volk, voor welvaart en orde een zegen i9. En hier maakt m.i. C. H. zijn groote fout. Er is buiten Nederland geen land ter wereld waar in dezelfde mate als hier Gods Woord ook een richtsnoer is voor d.en socialen en politieken strijd. Overal waar de Revolutie zegevierde werd werkelijk principieele tegen stand gemist. De grootsche leus: Tegenover de Re volutie het Evangelie 1 vond alleen in ons kleine landje een beteekenisvol- len weerklank. Ik meen dan ook, dat een tijdelijk gebrek aan klaarheid, wat de toe passing der beginselen betreft, niet behoeft te verontrusten, als aan de be ginselen zelf maar steeds wordt vast gehouden. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. A. WARNAAR Jr. Sassenheim, 18 Dec. *28,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6