aan het zoekucht. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 DECEMBER 1926. TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. De QuasLmondaine Moeder. Lezenswaardig, zoo lezen wij in D e Rotterdammer, is het geschrift dat Franke uitgaf als een antwoord aan de 3e generatie der Opstandigen. Deze vrouw ontwikkelt gezonde denkbeelden in haar strijd tegen de ontaarding van de vrouw in onze da gen, welke noodzakelijk ontaarding van het gezin met zich moet voeren. Zij geeft dit streng requisitoir tegen de ,.quasi-mondaine moeder": „Die vrouwen maken door haar sil houet alleen reeds de waardigheid der vrouw tot een aanfluiting en haar moederschap tot een persiflage. Zij be schouwen haar huisgezin en huiselij- ken arbeid als een vervelend kar weitje; hebben altijd herrie met haar personeel', en vinden binnenskamers geen rust noch vrede meer". „Aan dat typ© van vrouwen en moe ders, dat in onzen gehavenden tijd een bedroevend groot contignent vormt, dankt deze tijd het vermannelijkte meisje,, het nukkige, ongehoorzame kind ih smoking, met den jongenskop, met de cigaret of het sigaartje tus- schen; de geverfde lippen met haar cy nisme en ontredderde levensbeschou wing". „Het opgroeiende kind is beroofd van datgene, wat zijn intuïtie verlangt. Het wil vereeren en het kan nietl Het kan soms alleen liefhebben als zijn ge lijke en dat is niet wat de kinderziel eischt. Daarmede mist het de rust zich vastgehouden te voelen, en het cynis me, het nuchtere, het gebrek aan re verentie en gehoorzaamheid het is het verweer, het verzet tegen al wat hem teleurstelt". „In de- vroegere gebondenheid van het gezinsleven, dat vasthoudt in de veilige rust van die vertrouwde en be trouwbare sfeer vond het kind iets, wat thans nijpend tekort voor zijn gee9t dreigt te worden, n.l. de noodza kelijke rust voor zijn gedachtenleven". „Dit gebrek aan rust trekt stilaan als een radeloos brandend verlangen door heel de menschen- en ook de kin derwereld, en langzaam, in onbewuste teleurstelling, onwil en verzet daar geen schepsel het ooit verdraagt zon der schade datgene te ontberen, waar zijn ziel om roept, kantelt het kinder lijk evenwicht". „Geslingerd tusschen haar plichten tegenover haar kinderen en de verlok kingen van de Wereld, is zij dikwijls de meest onevenwichtige van allen en een verdriet soms van menigen goed- willenden huisvader". „En daarom moet het beeld van de moeder zicai wederom wijzigen, want met het l>eeld van de moeder zal zich wederom, wijzigen het géheele gezins beeld, em alle gezinsverhoudingen". De moeder moet weer worden de rustige^, de evenwichtige en opgewek te moe-der, die haar huishouding echt, waarachtig.toegewijd is, en hij wie de kinderen weer troost en heul kunnen' yincten tegen de aanstormende moei lijkheden van het leven Ja, vooral moet er weer rust van haar uitgaan, rust, en nog eens rust, zoodat het zoekende kind van dezen onrustigen tijd, in haar weer een steun en een sterken steun kan vinden. Voor zulke moeders zal het kind weer eerbied qn gehoorzaamheid gaan voelen, zulke, vrouwen zullen op den duur ook dein man meer bevredigen dan de vrcmw-in-badpak; zulke moe ders en vrouwen worden weer de ge zegende f*rbeidsters in Gods schoon ste wijngaard: het Ouderlijk huis". Niet toe schril is hier geteekend het kwaad,, niet te fel is de bestraffing. IJ KERK EN SCHOOL. t1 NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Meppol, Dr. A. H. EdeLkoort, te Dedemsvaart. B e d a n k t: Voor het beroep naar Put ten, door F. Kattenbelt te Fetienoord. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar St. Jaoobi- Parochi, A. F. Keuchenius, cand. te Gra Yenbage^ FEUILLETON. Opoffering beloond. 22) „Een professorale verstrooidheid" verklaarde hij. „Je tegenwoordigheid drijft haar op de vlucht, evenals het licit de duisternis, ik ben nu weer ge heel oor en oog voor je." „Ik hoef toch den heelen avond niet met je te dansen, om te verhinderen, dat je weer vervalt in die treurige be spiegelingen?" „Het zou al te onbescheiden zijn, dat van je te willen eischen!" antwoordde hij ernstig. Hij bood haar zijn arm. „Ik neem me echter voor den tijd van de twee walsen, die je me beloofd hebt, zoo goed mogelijk te besteden" zei hij glimlachend. „Op hoe 'n manier?" „Op de eerste plaats door te luiste ren naar de ernstige bespreking, die je me hebt toegezegd." „En vervolgens?" „Door je van te voren te verzeke ren, dat. hoe groot de proef ook zal zijn, waarop je mijn genegenheid stel len wilt, ik gelukkig zal zijn ze te mogen ondergaan. Moet ik je nog ver; zekeren. Piëta, dat mijn leven jou toe behoort?".. besloot bij met warme, innige stem. Het jonge meisje sloeg een oogen- Bedank t: Voor Paesens c.a„ H. ile Jong te Boerakker. Voor Hilversum, H. A. Munnik te Zwolle. Voor Ottoland, A. F. Keuchenius cand. te 's Graven- hage. CHR. GEREF. KERK. .Tweetal: Te Werkendam', J. .Ree sink te Aalten. ,en Joh. v. d. Vegt te Doesburg. Bedankt: Voor Nieuwe -Pekela, L. de Bruyne te Zwolle. Voor Steenwijk, G. v. d. Zaal, te Deventer. EVANG. LUTH, GEMEENTE. Beroepen: Te Helder, Dr. J. E. B. Blase, te Makassar (Ni.) thans met verrlof hier te lande. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. H. S. Bouma, gekomen van Leeuwarden, deed Zondagavond, na be vestiging door zijn vader, Ds. L. Bouma, iem. pred. van Middelburg, met Matth. 13:52 zijn intrede bü de Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid (Sohinkelkerk), pre dikend over Hosea i. Handelende overd e opwekking om we- derkeering tot den Heere, toonde hij' aan, dat dit is: i. een ootmoedig; 2. een manmoedig en 3. een blijmoedig woord. Tenslotte richtte spr. zich tot zijn vader en den consulent, Ds. J. L. Schou ten van Amsterdam, en bracht in den geest een groet aan den Emeritus-pred. Ds. A. van Dijken. Ds. Schouten sprak Ds. Bouma na mens de Gemeente en de classis Am sterdam toe, waarna hem Psalm 20:1 werd toegezongen. Ds. J. Dallinga, gekomen van Ge- raardsbergen (België) verbond ach Zon dagmorgen aan de Vrjj-Evang. 'Gemeen te te Den Haag met een predikatie over Lukas 22:26. Spr. besloot zijn predikatie met een beroep op aller levend Christendom om daarna toespraken te houden tot de lambtsdragers en den consulent en be vestiger, Ds. Joh. J. van Petegem van Hilversum. Ouderling R. C. Zwaai, sprak vervol gens den nieuwen leeraar toe. Spr. dank te den consulent voor zpn veeljarigen arbeid en bad hem in zpn standplaats Gods zegen toe. Ds. Petegem nam hier na afscheid als Consulent, dankte voor het tot hem gerichte woord, wees op de heerlijkheid van het ambt en wenseh- te de gemeente geluk, nu zij een eigen leeraar heeft. Na het staande zingen van Gezang 216:2 en 3: sloot Ds. v. Pete gem de plechtigheid met dankzegging. Na het uitspreken van den zegen zong 1 de gemeente staande Ds. Dallinga de ze genbede toe uit Psalm 134. In den dienst van gisteravond bedien de Ds. Dallinga voor het eerst het H. Avondmaal. Zondag ontving de Geref. Kerk te Oldeboorn, na ruim 3 jaar vacant te zijn geweest, in cand. F. Dresselhuis een eigen herder en leeraar. In den morgendienst trad Prof. .Grosheide als bevestiger op met een predikatie over Hebr. 3 13. Nadat de nieuwe leeraar en de ge meente waren toegesproken, had de De- vestiging .plaats. Toegezongen werd, na handoplegging, de zegenbede uit Ps. 134. 's Namiddags deed Ds. F. Dresselhuis zijn intrede mat een predikatie over Jes._ 40 68. Na de predikatie richtte hij zich tot de burgerlijke overheid, den bevestiger, Prof. Grosheide, Ds. Steunenberg, van Heerenveen als vertegenwoordiger der .classis en consulent, gemeente en ker- keraad. Hierna wera de nieuwe leeraar toegesproken door Ds. Stennenberg na mens de classis .en als consulent, en door ouderling .0. S. Akkerman namens gemeente en kerkeraad. Gezongen werd nog Ps. 150:1. GIFTEN EN LEGATEN. Ds. Wi. H. Dosten, em. predikant te Seheveniugen, ontving van een oude zus ter een gift vani f 500,voor een be paald doel. NAAR INDIë. Ds. Brinkerink, predikant der Nederd. Herv. Gemeente te Spankeren, is voornemens eervol ontslag pan te vragen wegens benoeming tot predikant bij de Prot. Kerk in N. O. Inaië. DE THEOLOGISCHE SCHOOL DER GEREF. GEM. Naar wü vernemen, is het bedrag van f 2000 voor de meubileering der te ope nen Theologische School der Geref. Ge- blik haar lichtenden blik tot hem op. „Ik twijfel er niet aan en ik dank je er voor!" zeide zij, „echter, als het voor mij was, zou ik aarzelen zulk een groot offer van je te vragen. Maar het is voor mijn vader, WalterJe hebt ongetwijfeld, evenals ik, kunnen be merken, hoe vermoeid hij lijkt de laatste maanden. Hij werkt te veel en ik heb hem er eindelijk toe kunnen brengen een secretaris te nemen." „En omdat Kees geen zin beeft heb ik er aan gedacht, dat je mis schien zóó veel voor ons zoudt over hebben, om je carrière op te offeren en bij ons de plaats in te nemen, die mijn broeder eigenlijk had moeten be zetten." De officier ontstelde zóózeer door dit onverwacht offer, wat van hem gevraagd werd, dat hij een oogen'blik sprakeloos stond. Tegenstrijdige gevóe lens warrelden rond in zijn hoofd. Te leven bij Mijnheer De Verbrugge dat beteekende de dagelijksche om gang met Piëta: de ieruigkeer tot die bekoorlijke intimiteit, die zijn jeugd overstraald had met zonneschijn. Die gedaohte deed zijn hart opspringen van vreugde en zette het aan om zon der verdere tegenspraak het voorstel aan te nemen. Maar het beteekende ook een leven van afhankelijkheid, van dienstbaar heid. En daartegen kwam zijn trots in opstand. Werken, zich onderscheiden op het meenten te Rotterdam thans bijeen; zelfs is het bedrag overschreden eii werd de som van! f (2152,60 bereikt. NEERBOSCH EN HEES. Het provinciaal kerkbestuur van Gel derland heeft 't besluit van 't classicaal bestuur van Npmegen, tot vestiging van een tweede predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gemeente te Neerboseh en Hees goedgekeurd. VERMINDERDE OPBRENGST. De opbrengst van de verhuring van de 1050 zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk te Rijssen, is 27 duizend tegen 46 duizend het vorige jaar. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg zitting van gisteren). Daarna is aan de orde de behande ling van de gedrukte agenda. Ie. Benoeming van 5 leden der Com missie, bedoeld, in art. 2, 1© lid, sub 3e. der verordening, houdende Regle- p>cm van de Cominissiën van Advies betreffende de aribedds- en dienstvoor- waarden van het personeel in dienst van de gdmeente Leiden. (Aftredend: de h.h. F. Eikerbout'.- J. Wilbrink, Heemskei k. Dr. B. D. Eerdimaus en H J. Baait). Benoemd worden de aftredenden met resp. 27, 27, 27, 24 en 27 stemmen. 2e. Benoeming van 5 plaatsvervan gende leden dier Commissie. Aftre dend: de h.b. B. J. Huurman, J. Splin ter Vzn. Th. M. W. Bergers, K. Sytsma en F. Kooistra). Benoemd worden de aftredenden met resp. 24, 24, 24, 25 en 24 stemmen. 3e. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aanbevolen zijn de beeren Deumer en Wilmer. Benoemd wordt de heer Deumer met 21 stemmen tegen 7 stemmen op den heer Wilmer. 4e. Voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer J. Jurjaanz, van de school Haverstraat, B naar de Centra le school voor het zevende leerjaar. Aangenomen. 5e. Prae-advies op het verzoek van F. J. Hopman, om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Aangenomen. 6e. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1925, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. Aangenomen. 7e. Rekening, dienst 1925, van bet College van Vrouwen-Kraammoeders. Aangenomen. 8e. Begrooting dienst 1927, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. Aangenomen. 9e. Begrooting dienst 1927, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis Aangenomen. 10. Voorstel: a. inzake het sluiten van kasgeldleeningen, gedurende het le kwartaal 1927; Aangenomen. b. tot vaststelling van een 9upple- toire begrooting, dienst 1927, ten be hoeve van de aflossing van de bij d© Leidsche Spaarbank gesloten geldlee- ning. - Aangenomen. 11e. Voorstel tot kostelooze overne ming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strook water, groot pl.m. 2 vk. M. kad. bekend Sec tie N, No. 292 ged. Aangenomen. 12e. Voorstel tot kostelooze overne ming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie K, No. 3719. Aangenomen. 13e. Voorstel tot kostelooze overne ming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van de Rijndijkstraat, Sectie M, Nos. 1389 en 1866. Aangenomen. 14e. Voorstel: a. tot aankoop van bet perceel bouwgrond in den Stadspolder Sectie K, No. 1461; b. tot vaststelling van den desbe tref fenden begrootingsstaat. Aangenomen. 15. Voorstel tot verhuring van ver schillende perceeien wei- en teel land. De heer Schüller (S.D.) wijst er slagveld, opklimmen in rangorde om daardoor eindelijk het recht te verkrij gen Piëta zijn diepe liefde te beken nen, dat was zijn doel, zijn innigst ver langen!.... Dezen morgen nog bij de bekendmaking van den oorlog met China, had hij op het punt gestaan zijn generaal als gunst te verzoeken bij het expeditie-corps te worden inge deeld. Hij dacht er ernstig over. Was het niet de zoo vurig verbeide gelegen heid, om zijn droom van vooruitgang te verwezenlijken? En al zal hij gelukkig zijn door de hoogachting van mijnheer De Ver- brugge en zijn familie, hij zal toch in werkelijkheid altijd een ondergeschik te, een gesalarieerde blijven. En ter wijl hij dicht hij Piëta zal leven, zal een onoverkomelijke klove hem lang zamerhand van haar scheiden! Hij kan niet besluiten, het woord uit te spreken, dat men van hem wacht, een koud zweet parelt op zijn voorhoofd, zijn blik is onbestemd, hij voelt, dat hij wankelt. Piëta wacht angstig op den uitslag van zijn innerlijken strijd, zonder ech ter te vermoeden, dat zij alleen de oorzaak is van de besluiteloosheid van den jongen man. En zacht vraagt zij hem: „Heb ik me vergist, Walter, gaat dat offer boven je krachten? Je hoeft me niet onmiddellijk te antwoorden, zulk een gewichtige verandering van le venspositie vraagt nadenken, ik be- rp jat enkele kadasternummers niet op de kaart voorkomen zooals in het voorstel vermeld. De V o o r z i 11 er merkt op dat do kaart dan fout is. Aangenomen. 16e. Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, om vergunning tot het leveren van duinwater in de geheele gemeente Oegstgeest. Aangenomen. 17e. Prae-advies op het verzoek van de Verocniging voor Christelijke Ge zondheids- en Vacantiekoloniën in Ne derland, om toekenning van een bij drage in de kosten van uitbreiding en inrichting van het Koloniehuis „Zon- neheuvel" te Seppe. Aangenomen. 18. Verordening, houdende wijziging van de Verordening van 17 December 1914 (Gemeenteblad No. 36) betreffen de de levering van Gas door de Ste delijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit te Leiden. Hierbij wordt mede behandeld het amendement van Eek. De heer Van Eek licht zijn amen dement toe met de opmerking, dat juist de mensehen die het minst-draag krachtig zijn niet zullen profiteeren. Dit is onjuist. Men verwijst vaak naar andere gemeenten. Hoewel dat spr. niet beweegt zou in dit geval het vol gen van andere gemeenten meebren gen het verlagen van deze huren. In andere gemeenten betaalt men voorde 3 lichtsmeters 20 cent of minder. De heer Deumer noemt deze cij fers niet veelzeggend. Hierbij zouden ook de gasprijzen moeten bekend zijn. De heer Heemskerk is erkente lijk voor dit voorstel, maar is niet ge heel tevreden. Onze huurprijzen wa ren zeer hoog. Indien er geen overwe gende bezwaren zijn, zou spr. het voor stel van Eek gaarne aangenomen zien. Wethouder Sanders deelt mede, dat het aantal 3 en 5 lichts niet groot meer is, terwijl de 3 lichtsmeters slechts zelden in woningen voorko men. Het is aan te nemen, dat dit aan tal steeds slinken zal. De gasmeters geven met dit nieuwe tarief noch voor deel noch nadeel. Maar bij het voor stel van den heer Van Eek zouden ook moeten worden verlaagd, hetgeen dan de prijzen der andere meters mede een mindere ontvangst van ongeveer f 11000 zou meebrengen. De heer Van Eek vestigt er de aan dacht op, dat 5 lichtsmeters nog veel in woningen voorkomen. Waarom ook de andere meterhuren zouden moeten worden verlaagd bij spr.'s voorstel, is niet duidelijk. Het zal wel geld kosten, maar naar Spr.'s meening niet meer dan pl.m. f6000. Daartegenover staat, dat reeds vele jaren een aanzienlijke winst is gemaakt. Spr. meent dat het 'bedrag, dat minder zal worden ontvan gen, niet overwegend is. De heer Knuttel merkt op, dat het evenwicht in de schaal volstrekt niet meer verstoord wordt door het voorstel van Eek, dan door het voor stel van B. en W. Weth. Sanders meent dat 't van principieele waarde is of de exploita tie van de meters zich dekt. Het ©venwicht in de schaal is noo- dig omdat niemand voor zijn plezier een grootere meter neemt. Het amendement van Eek wordt ver worpen met 17 t%en 14 stemmen. tHet voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. De Voorzitter deelt nog mede, dat inmiddels van den pachter der Leiderdorpsche brug een hoogere pachtbieding is ingekomen, zoodat B. an W. terugkomen op hun voornemen om openbare verpachting te houden. Daarna gaat de Raad in geheime vergadering. Na afloop wordt besloten een zaak in besloten zitting behandeld als spoedonderwerp aan de agenda toe te voegen. De Voorzitter stelt dan voor aan de Stichting De Leidsche Hout af te staan enkele perceelen van de gemeen te, gelegen aan de Haarlemmervaart en den Warmonderweg voor aanleg van een wandelbosch. Zonder bespreking of hoofdelijk© stemming wordt aldus besloten. grijp het. En hoe je beslissing ook uit- valle, wees er zeker van, dat we je er niet minder om zullen achten." De jonge man had ziin besluit geno men, hij onderdrukte zijn onrust en kalm antwoordde hij: „Ik hoef niet na te denken om je opnieuw te verzekeren, dat ik je ge heel toebehoor! Ik zal overgelukkig zijn, geloof me, als ik tegelijkertijd jou en mijnheer De Verbrugge kan beha gen. Ik ben gereed om de noodzakelij ke maatregelen te gaan nemen." Zij bedankte hem, diep bewogen en glimlachend ging zij voort: „Ik zal veel lichter dansen!" en zij liet zich door den jongen officier mee voeren voor den beginnenden wals. „Mijn vader zal je er zelf over spre ken, Walter, begin er niet over, voor dat hij er mee aanvangt. .Ik heb je al leen vooruit willen inlichten om te zien, hoe je er over dachtMaar of schoon je aanneming ons overgeluk kig maakt, denk toch eerst goed na, vooraleer een beslissing te nemen. Ik zou niet willen, dat je handeldet uit een overijld gevoel van liefderijke toe wijding, om later spijt te hebben van je genomen beslissing. ,Ik bemin mijnheer De Verbrugge als een vader. Dank ik niet aan zijn weldaden alles wat ik ben? Niets zal mij zwaar vallen,, als ik hem mijn ge negenheid kan betoonen." „En Pa houdt ook van Je als van zijn eigen zoon" bevestigd© Piëta, „hij Lelden, 21 Dec. 1926. Dat men in Socialistische kringen op sommige tijden ©rg verlegen is met ae klassenstrijd-theorie, bewezen gis teren de heeren Van Eek en Knuttel in den Gemeenteraad. De heer Van Eek erkende eerlijk» dat de eerlijke principieel© strijdwijze van Burgemeester De Gij9elaar voor, de gemeentebelangen, voor de sociaal democraten wel eens een moeilijkheid van bestrijding had gegeven. De heer Knuttel erkend© feitelijk hetzelfde maar wilde zelfs den Jof aan den meester niet toe brengen. Het is toch wel een arm standpunt Te moeten erkennen, dat daar een meester in de bestrijding van het so cialisme, maar ook een meester in het zoeken van de ware gemeentebelan gen heen gaat, maar toch niet te kun nen komen tot de erkentenis, dat er nog een andere wijze is dan de socia listische om het gemeenschapsbelang te dienen. Intusschen de Burgemeester heeft handig geïncasseerd den lof dien de heer Knuttel tem niettemin bracht toen deze sprak van „onbewust". De heer De Gijselaar rekende het zich een eer te behooren tot de „onbe- wusten" volgens Communistische op vatting. OBSERVATOR De heer Witmans vraagt of B. en W. voornemens zijn den brief van Curato ren van het Gymnasium in een open bare vergadering aan de orde te stel len. De heer Witmans kondigt een interpellatie aan over een plaats ge had hebbende benoeming door B. en Wethouders. De heer Spendel maakt aanmer king op de wijze, waarop ganzen en zwanen verkocht zijn. De heer W i 1 b r i nk vraagt, nu in een van de stadspoorten werkzaamhe den verricht worden, daarin met een licht aan te brengen. Daarna houdt de burgemeester de rede, reeds gisteren door ons opgeno men. Krachtig applaus. De heer Van Hamel antwoordt als volgt: Zoo is dan de dag aangebroken, waarop u van den Raad van Leiden hebt afscheid genomen. Had ik, ongeveer 17 jaren geleden 1 Maart 1910 het voorrecht als oudste Wethouder u als Burgemeester te installeeren en het welkom toe te roepen, thans moge ik en moet ik, als oudste Raadslid helaas een woord van afscheid tot u richten. Ik besef levendig, wat er, op dit oogeniblik in u omgaat: met zeer ge mengde gevoelens zijt gij de raadszaal binnen getreden, nu eens een gevoel van opluchting, dan weder een van leedwezen en weemoed; van opluch ting omdat u voortaan ontheven zuit zijn van vele drukkende zorgen, van émoties; van leedwezen en weemoed omdat u hier op het Stadhuis vee! achterlaat, wat uw liefde had en waar toe ge u aangetrokken gevoeldet. Van de 4 Burgemeesters, die Leiden de laatste halve eeuw had, vervulden de heeren de Laat de Kanter, Mr. Was, Mr. de Ridder en u hun ambt respec tievelijk 14, 10, 6 en bijna 17 jaren. Ge hebt alzoo het record geslagen en w© mogen het u niet euvel duiden dat ge gemeend hebt uw ontslag te mogen en moeten nemen. Het ambt van Burgemeester eener groote Gemeente is meer en meer ze- nuwsloopend geworden en niet zonder huivering denkt men a>ap de mogelijk heid, dat er wel eens een tijd zou kun nen komen, dat geschikte en begeerde personen, éminente mannen zich niet voor het ambt van burgemeester be schikbaar zullen willen stellen! Het besluit van uw eervol ontslag houdt tevens in „met dankbetuiging voor de belangrijke diensten aan ao Gemeente en den Lande bewezen.' Dat is voorwaar meer dan een zinledigo frase. Meermalen hebt gij .in uw af scheidswoord van zooeven memo re er- zou graag willen, dat Kees Was als j«r Kees!., die naam klonk in de ooren van Walter als een alarmklok! Wat beteekende toch die onverklaarbare angst, plotseling veroorzaakt door den naam van een vriend, dien hij liefhad als een broeder? 'Was bet een geheimzinnige waar schuwing, dat hij een gewichtige stap zette op zijn levenspad en dat de zoon van den bankier een noodlottige rol zou spelen in zijn leven?" Een raadsel! Maar hetzij het een voorgevoel was, hetzij hij de speelbal was van zijn ver beelding, de aanblik van het luister rijk feest met zijn stroomen van licht, zijn muziek, zijn vroolijke menigte, zijn kostbare parfums, alles maakte op hem een droeven indruk. En zelfs de bekoorlijkheid van Piëta, met wie hij het genoegen had voor de tweede maal een wals te doen, kon dien in druk niet wegnemen. „Ik open de cotillon met mijn neef Guido". zeide zij hom zacht, „ik heb echter nog een figuur voor jou be stemd, over een poosje vinden we el kaar weer." De jonge man schudde ontkennend bet hoofd. „Ik dank je voor di<® gunst, en het spijt me, dat ik er geèn gebruik van kan maken. Maar ik kan 'tniet hel pen. (Wondt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5