CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN nummer bestaai uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7de JAARGANG DINSDAG 21 DECEMBER 1926 NUMMER 2008 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gawona advertentie» par regal 2#/. cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief*1 Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advert en tiën bij vooruitbetaling van tan hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent V Nog meer leering. Het boekje over Amerika, dat we gisteren bespraken, geeft nog meer leering. Men heeft in Amerika, het land van de machines bij uitnemendheid, lee- ren inzien, dat men daarmede niets •uitricht zonder de werkers, die de ma chines bedienen en daaruit het mees te rendement weten te halen. Dit geldt v. d. landarbeid, geldt ook voor alle handwerk. De industrie kan niet zonder werkers, en de machine maakt den werker niet overbodig, maanvraagt steeds meerdere arbeids kracnx en ook de niet fabriekmatige arbeid blijft. Het is dwaas den arbeid met de hand minderwaardig te achten dan die met het hoofd. En dat heeft men in Amerika door de schaarschte van de arbeidskracht geleerd. De arbeider is er steeds op hooger prijs gesteld en aan het gevoel van minderwaardig heid ontkomen. De arbeider heeft in Amerika ook strijd gevoerd met het kapitaal, dat hij als zijn vijand leerde zien, maar dat is veranderd. Men heeft leeren beseffen, hoezeer kapitaal en arbeid elkander noodig hebben. Voor strijd kwam samenwer king en de medezeggenschap is in A- merika een kwestie, die men daar meent te hebben opgelost. De arbeider •wordt als medewerker, als gelijke be- schouwd. Hij heeft echter ingezien, dat medezeggenschap berust op ver antwoordelijkheid en streeft er daar om naar een aandeel te verkrijgen in de fabriek, waarin hij werkt. En ove rigens weet hij, dat het oor van den patroon open staat voor zijn advies, dat, als het goed bevonden wordt, ook wordt opgevolgd. Wij willen thans nog daarlaten, of men de kwesties, die hier liggen, alle heeft opgelost-, maar dit had men in Amerika voor, men begon niet, als wij hier in Europa menigmaal, van den verkeerden kant. De arbeider in Amerika leeft in den zin zooals dat door velen hier als een ideaal wordt beschouwd. Hij kan arbeidsvreugde genieten omdat het loon hem in staat stelt onbezorgd te leven. Een groote mate van levensge not kan hij zich verschaffen. Rijdt de patroon in een „Fordje", verschillende werklieden kunnen zich de weelde veroorloven in een „Buick" naar hun werk te gaan. Die weelde kunnen zich o.a. veroorloven de behanger, de tim merman, de metselaar, dus menschen die in de gewone bouwvakken hun bestaan vinden. Maar ook meer ideëele voordeel en weet de arbeider zich te verschaffen. De arbeiders in Amerika heieggen niet alles in hun auto's. Hun vakver- eenigingen zorgen voor een goede geld belegging. Groote kapitalen zijn zoo verzameld. Van de 60.000 arbeiders b v der General Electric Cy. ziin er meer dan de helft aandeelhouders, der on derneming. Of zij er ook belang bij hebben, dat de zaak goed gaat. En of zij ook begrijpen, dat de leiding in handen moet zijn van de allerbe- kwaamsten. Van klassenstrijd is er dus, zoo. constateert men, geen sprake. De arbeider is kapitalist geworden, en hij verzoent zich dus gemakkelijk met het „kapitalistische stelsel." Het socialisme, dat een klassenstrijd predikt, vindt dan ook geen gehoor. Hij lacht om het Marxisme, zegt men. Doch ook hier dreigt groot gevaar! Zoolang de arbeider in staat is om voor zichzelf en de zijnen te zorgen, gaat alles prachtig. Maar hoe als hij daartoe niet of niet meer in staat Is. Het gebrek aan geschikte werk krachten en de vele^machines maken noodig, dat de meest bekwame en krachtige man op de beste plaats ge zet wordt. De wetenschappelijke rege ling van den arbeid bestaat hierin, dat de werkkracht op het allerhoogst productief wordt gemaakt. De hooge loonen vragen de inspanning van den arbeider in zijn volle levenskracht. Wat wordt er van hem, als die volle levenskracht daalt, als hij, wij zeggen niet den ouderdom, maar den middel baren leeftijd heeft bereikt? De krachtige man is tevreden en de «tem van den zwakke kan' tegen hem niet op, wordt allicht niet eens ge hoord. Zorgt men in Amerika ook voor de arme en gebrekkige, de afgeleefde ar beidskrachten, of wordt alles over ge laten aan de weldadigheid? Er be staan .e dien aanzien wel regelingen In sommige opzichten is die regeling ruim en voldoende. Maar in het alge meen laat 't barmhartigheddselement te wenschen over. Hier staan ons geen genoegzame ge gevens ten dienste, maar wij vermoe den, dat wij hier een kant der kwestie raken, die niet zonder beteekenis is. Het is niet alles goud wat daar blinkt. En ook, als wij de positie van Ame rika met die van Europa nader verge lijken, dan rijst bij ons de vraag, of de basis waarop de huidige welvaart van Amerika is gevestigd, wel zoo deugdelijk is, als het zelf vermoedt en zegt. De reclame, die gemaakt wordt, om Europa te brengen tot de toepas sing van de arbeidsmethoden, die men zelve volgt, wijst er wel op, dat men de navolging begeert, ook om zich zel ve. Wat Amerika aandurfde is een waagstuk. Hoe het zal afloopen, weet nog nie mand. Maar wèl kan worden toegegeven, dat de beschouwingen allerminst waardeloos worden, ook al houdt men met deze omstandigheden ir^ hoogere mate rekening dan de schrijvers van het boekje deden. Ja, zelfs leidt dit tot de conclusie dat, naar mate de algemeene omstan digheden in vele landen ongunstiger zijn, de noodzaak van betere bedrijfs methoden aldaar nog des te sterker klemt. Alleen, men houde in het oog, dat vooral niet met de betere arbeidsme thoden ook de sociale omstandigheden moeten worden binnengehaald. Ook mogen wij nooit de illusie voe den alsof het alleen de methode is en de economische positie van het land niet een belangrijke rol zou vervullen. Het is zeer de vraag of de Ameri- kaansche methodes ook bij ons het voordeel zouden brengen dat men daar heeft verkregen. STADSNIEUWS. VEREENIGING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT." Eenigen tijd geleden is door eenige leden der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" die zich tot een voorloopig bestuur vereenigd hadden, een circu laire rondgezonden mbt' de bedoeling te komen tot de oprichting eener Leid- sche afdeeling van deze vereeniging Gisteravond had in de kleine zaal van d© Stadsgehoorzaal een bijeen komst van het voorloopig bestuur met degenen, die zich bereid verklaarden de bedoelde circulaire mede te onder teekenen, plaats. In deze samenkomst zette de Algc- meene Secretaris-Penningmeester der Vereeniging, de heer H. F. R. Snoek het doel en werken der vereeniging uiteen. De voorzitter, de heer Hk. Pel heet te de aanwezigen welkom, in 't bijzon der Mevr. UittenbroekRosenthal, die langen tijd in deze omgeving de ver eeniging reeds vertegenwoordigd had, doch wier gezondheid helaas niet toe liet, dat zij toetrad tot het. voorloopig bestuur. Spr. wees er op, dat de ver. „Nederlandsch Fabrikaat" is bedoeld voor alle Nederlanders; zij wil van de werkloozen, die hier te lande zoo groot in getal zijn, maken tevreden werkers, die gelukkig zijn en nuttig voor do samenleving. Vervolgens gaf spr. het woord aan den heer Snoek. De heer Snoek begon met te verkla ren, dat de Vereeniging „Ned. Fabri kaat" wil zijn een onpartijdig lichaam, dat zich ten doel stelt de belangstel ling van alle Nederlanders te wekken voor het Nederlandsch Fabrikaat, al thans voorzoover dit in prijs en hoe danigheid met het vreeimde product kan wedijveren. De vereeniging is opgericht in den oorlogstijd, toen voor het eerst de be langstelling voor doze zaak ontwaakte Spr. wees er op, dat het Neder landsch fabrikaat in geen en deelo minderwaardig is aan dat van andere landen. Onze zuivel- en margarine-in dustrie is wereldberoemd, onze choco lade-, onze electrotechnische industrie onze scheepsbouw zijn eveneens van werel dbeteekenis. Ook is Nederland in meerdere mate dan men denkt een industrieland. Vol gens de volkstelling zijn er in onze nij verheid werkzaam 1.229.000 menschen, wat in aanmerking genomen ons be volkingscijfer van 6.866.000 bijna de helft is van degenen, die hier te lande hun brood verdienen. Niet slechts uit ideëele overwegin gen, niet minder uit het oogpunt van materieele belangen verdient het stre ven der vereeniging steun. Een groot 'eel der belastingen wordt uitgegeven voor werkloosheidszorg. Tn Amsterdam werd in 1914 3 milli- •>en. in 1926 17 millioen gulden voor lit doel uitgegeven, zijnde 75 pet. der inkoms:enbelasting. In Leiden wordt voor-werkloosheids bestrijding f 180.810 uitgegeven; dat is 36 pet. van de inkomstenbelasting. Vervolgens wees spr. er op, dat de bevolkingsaanwas in ons land per jaar 100.000 menschen bedraagt; in den landbouw kunnen dez,en niet meer ge plaatst worden, derhalve moeten ze omzien naar uitbreiding onzer indus trie. Spr. noemt tal van onzinnige staaltjes, waaruit blijkt hoe vele men schen een ziekelijken voorkeur voor 't buitenlandsche hebben Gelukkig komt er een kentering en dit is vooral te danken aan bet werk der vereeniging, die voor algemeene propaganda per jaar niet minder dan f1100 aan porti uitgeeft. Spr. geeft vervolgens een uiteenzet ting van het werk der vereeniging, dat in verschillende afdeelingen is onder gebracht. We noemen daarvan, behal ve de propaganda: de voorlichtingen- dienst; het demonstreeren van fabri katen met medewerking der Middel bare Technische school; het verstrek ken van inlichtingen over verpakking naar Indië; de redactie van het Or gaan der vereeniging; de controle van handelsmerken in het belang van het Ned. Fabrikaat enz. Er zijn menschen, zoo eindigde- spr. die maar voortdurend zeggen: vergeet niet, dat we maar een klein land zijn. Dit is echter niet waar, in verschil lend opzicht staat ons land bovenaan in de wereld. Waar wordt een werk ondernomen als de droogmaking der Zuiderzee; waar zijn havenwerken, als die van Rotterdam, sluizen als die van IJmuiden; waar is zulk een groo te hoeveelheid intellect? Ook zijn we de tweede koloniale mogendheid der wereld. Laten we ons daarom niet klei ner voorstellen dan we zijn. Na deze rede was er gelegenheid tot gedachten wisseling, waaraan werd deelgenomen door de heeren Ten Ca.te Brouwer (voorzitter van de Kamer van Koophandel), Mr. Romeijn, de Gooyer, Valkenburg (secretaris van den' Neutralen Bestuurdersfoond) en Geytenbeek. De heer ten Cate Brouwer laakte in 't bijzonder de houding onzer regee ring, die een zoo weinig actieve han delspolitiek voert. Het buitenland overstroomt ons met zijn export, ter wijl het zelf hooge tarief muren op- richt( denk b.v. aan Amerika). Noch tegen de Duitsche, noch tegen de Belgische en Fransche valutacon- currentie zijn maatregelen genomen, met uitzondering van het schoenen wetje. Spr. is in zijn hart vrijhandelaar, het protectionisme voert ten verderve, maai* in de huidige verhoudingen acht spr. bescherming onzer industrie nood zakelijk. De heer Valkenburg weet wel, dat een arbeider evenveel belang beeft bij een bloeiend© industrie als een pa troon, maar spr. wil er tocb op wijzen, dat als men van de groote werkloos heid spreekt, deze mede daarvan het gevolg is, dat als de zaken ook maar iets slechter gaan, de fabrikant zijn arbeiders „de bikkels opgooit" in plaats van te trachten ze nog ©enigs zins aan den gang te houden. Spr. zou het gewenscht achten, dat de vereeniging ook eens in deze rich ting iets deed. De heer Snoek beantwoordde de sprekers en legde er den nadruk op, dat de vereeniging geen nart ij wil kie zen in den belangenstrijd, die er in de maatschappij bestaat, doch een alge meen belang op het oog heeft. De voorzatter deelde ten slotte mede dat de vereeniging omstreeks midden Januari een propaganda-vergadering hoopt te houden, waarop de film der vereeniging zal worden vertoond, als mede dat daarna in een ledenvergade ring een reglement zal worden vastge steld en een definitief bestuur gekozen en sloot daarna de vergadering met een woord van dank aan de aanwezi gen voor de opkomst. KERSTFEESTVIERING DER STADS EVANGELISATIE. Vanwege de Stads-evangelisatie der Geref. Kerk, werd gisteravond de jaar- lijksche Kerstfeestviering gehouden in 't gebouw „Prediker". Nog voor het aanvangsuur was de zaal overvol en zelfs moesten velen te leurgesteld worden. D© samenkomst werd geopend door den heer A. M. Verschoor, met het doen zingen van Ps. 98 2, het voor gaan in gebed en het lezen van Jes. 40. Daarna zong het zangkoor der Evan gelisatie eenige liederen en vervolgens hield de heer D. Meijer een boeiende toespraak. Nog werd een en andermaal door het zangkoor een aantal liede ren ten gehoore gebracht, terwijl ook een reeks mooie lichtbeelden werd ver toond, welke de heer Verschoor toe lichtte. Ds. H. J. Kouwenhoven beëindigde het samenzijn met te doen zingen Ps. 68 10, en ging voor in dankgebed. De gehouden collecte bracht op 18.53^. JAARFEEST „DE ZIJL". Gisteravond vierde de Zweminrich ting „De Zijl" met donateurs, genoo- digden en leden haar Jaarfeest in de Graanbeurs. Om 8 uur beklom de voorzitter van „De Zijl", de heer v. d. Mark, den ka theder om de aanwezigen hartelijk welkom te heeten. inzonderheid de zustervereeniging „De Leidsche Zwem club", die zoo bereidwillig was aan de uitnoodiging gehoor te geven. Spreker schetste nog den goeden vooruitgang van de sport, maar inzon derheid van de Zwemsport, die zulke goede vorderingen maakt. De leden van de Zweminrichting namen dit jaar met goed gevolg deel aan de wedstrijden van den Nederl. Zwembond. Het is jammer, volgens spreker, dat de stad Leiden, die toch een Academie stad is, nog geen overdekte bad1- en zweminrichting bezit, wat toch van groot belang is en er wordt telkens weer naar gevraagd. Spreker dankte nog de verschillen de gevers en geefsters die gratis ge schenken voor de tombola beschik baar hadden gesteld en ook den heer Backer, die gratis de zaal had afge staan om de ver. financieel te steunen. Hierna droeg de voorz. de leiding over aan den heer v. Weizen, voorzit ter der feestcommissie. Ondertusschen zongen alle aanwe zigen het clublied, gevolgd door een paar aardige tooneelstukjes, die zeer veel succes oogstten. In de pauze waren er enkele 'attrac ties, zooals grabbelton, enz. Na de pauze werden wij vergast op een tooneelstukje en den uitslag van de tombola. Om ongeveer haJf een was het officieele programma afgeloopen en bleven de leden nog eenigen tijd ge zellig bijeen. BURGEMEESTER VAN LEIDEN. Men meldt aan het Leidsch Corresp. bureau: Naar wij vernemen komt Mr. Rut gers van Roozenburg, oud-lid der Tweede Kamer, ernstig in aanmer king om te worden benoemd tot bur gemeester van Leiden. De heer Rutgers van Roosenburg be hoort tot de Christelijk-Historische Unie en heeft toen mr. Schokking ont slag nam als Minister van Justitie, te diens behoeve zijn zetel in de Kamer prijs gegeven. HULDIGING MEVR. DE GIJSELAAR* Donderdag zal mevrouw de Gijse- laarViruly door een commissie uit dames onder voorzitterschap van me vrouw dr. Overvoorde in den foyer van de Stadsgehoorzaal worden gehul digd voor hetgeen zij tijdens het bur gemeesterschap van haar echtgenoot in het belang van de gemeente heeft gedaan. HAARLEMSCHE ORKESTVER. EENIGING. Symphonieconcert. Maandag 27 December a.s. geeft de H.O.V. weer een symphonieconcert. Solist zal zijr Ernst Elsmann, 1ste fluitist der H.O.V. Het programma be vat zeer veel interessants: Ouverture der Schauspieldirektor van Mozart. Op verzoek de le symphonie van Beethoven. Saul en David, toongedicht voor orkest van Dr. Joh an Wagenaar, waarin de harppatij zal vervuld wor den door mevrouw ZeehuizenHout graaf. Als noviteit: eerste uitvoering El sombrero de tres picos, Trois dan- ses van Man. de Falla. De solo fluitist Ernst Elsmann zal voordragen het con cert in G. gr. t. voor fluit en orkest van Mozart. Dit werk is een geschenk van onzen stadgenoot Dr. F. P. Muller. KERSTGEDACHTE EN OORLOGS GEDACHTE. In dia geheel gevulde Remonstrant- sche kerk had gisteravond de gods dienstige samenkomst plaats, georga niseerd door de groep Leiden en Om streken van*de vereeniging „Kerk en Vrede'". Als eerste spreker trad op Mr. Dr. A. v. d. Flier (em., Herv. Pred./'diei na glebed en voorlezing van Lucas 2: 1 14, sprak over „Vrede op aarde'. Als de wereld spottend de vraag! toti de feestvierende Christenheid nc'ht: .Waar^ wat is die vrede op aarde5,, waar immers de geschiedenis ook na de komst van Christus als met bloed (geschreven werd, dan wil ook spr. zeggen: Kerstvrede is waarlijk iets an ders dan wereldvrede. Christus was gieen staatkundig of sociaal Hervor mer, maar Hij kwam om de oorzaak van onzen eeuwigen honger en kom mer, de zonde, weg te nemen. Dat was het doel vanZijn komst. Wie vrede; op aarde wil laten opgaan in wereld vrede dwaalt, maar volgens spr. dwaalt nog meer ieder, die meent Kerstvrede Binnenland. De 154ste algemeene vergadering van de Vereeniging voor Bloembollencul tuur. - Buitenland. Een rede van Stresemann te Ham burg. Een redevoering van den Paus. De Finsche Landdag heeft een motie van vertrouwen In het kabinet aange nomen. te kunnen gemeten en voor wereld vrede onverschillig is. Als spr. zich de vraag gesteld ziet: Hoe moeten we staan tegenover den gruwel van den oorlog dan ziet hij elk Christen de wereld ingezonden, zooals Jezus een maal de discipelen, zonder wapens, de wereld inzond!, om te getuigen van den vrede, die Christus bracht. V rucht daar van zal ook vrede tusschen de volkeren worden. Als naar fesaja 11 de aarde vol zal zijn van de kennis des Heeren, dan wordt het oorlogszwaard opgesto ken. Zoo voelt spr. zichzelven, en dei Christenheid vooral in dezen Kersttij dj geroepen iets voor den wereldvrede te doen. Ds. F. Kuiper (Doopsgez. Pred.) sprekend over „in menschen een welbe hagen", herinnerde er aan, hoe het welbehagen Gods er reeds was bh 'den aanvang der schepping, als Goa met welbehagen het werk Zijner nanden goedkeurt. Zooals ook tusschen Adamj en Eva, als zij nog met door Satan verleid, de juiste verhouding kennery van mensch bot mensch. Het mooie» woord broederschap had toen zijn vol le beteekenis. Maar Kaïn's broeder moord was de schrijnende tegenstel ling reeds en de geschiedenis der menschheid is vol van het gemis vanj welbehagen. Mogen we daarin berusten ais in het onvermij de iike Dat gaat in tegen Gods welbehagen, zooals in de erste dagen van den wereldoorlog de oproep tot protest van het Christelijk geweten niet werd beantwoord. Wij staan daar mee met zooveel nalatigheid der chris tenheid ten opzichte van wereldvrede! schuldig. We hebben vergeving noodig en het „in menschen een welbehagen" spreekt ons daarvan. Zoo liet had God de wereld en den mensch, die ais een druktoui in een boek zich voelt, als ten. eenling, een afwijking in de christen heid moet verbeterd willen worden. De weg tot die verbetering, tot gezond worden lag volgens spr. in het aan vaarden van dat welbehagen. Van geheel anderen aard v.as de| rede van den derden spieker, Proi., Dr. G. J. He ©ring, van Leiden, diel de propaganda voor de vereeniging „Kerk en Vrede" verbond aan hett woord „Eere zij God". Na voorlezing van de beginselver klaring dezer in October 1924 opge richte vereeniging stelde spr. de v raag Hoe moeten we ons dien God, tot (Wiens huldiging we met dit oor dj worden opgeroepen, denken? Zeken niet, volgens den professor, als de oude heidensche volken en als ook keu pud-Tiestamentische Israël b als een oorlogsgod, al achtte Prof. H. dat bijl Israël in die duisternis ,eenig licht doorbrak in de profetieën, 't Volle licht kwam in Christus. Toen stierf de oor- logjsgod {U Spr.was het eens met Eras mus als deze zijn tiidgenooten vraagt* hoe ze het „Onze Vader" kunnen bid den en oorlogvoeren tegelijk, zooalsi ook de wijsgeer Kant protesteerde bij* het luiden der overwmningjsklofcken. Zelfs onze Bavinck, die blijkbaar over al dienstig voor is, werd geciteerd,, naast binnen- en buitenlandsche paci fisten. De politiek kwam zelfs even om, den hoek toen 6 punten van Chr. po litiek werden voorgelezen en de u'schl van invoering van de doodstraf eer» onderdrukt hoongelach bij eep deel van het gehoor opwekte. 't Nieuwe van onzen tijd is volgens» spr. dat niet eenlingen, maar groepen zich vormen als in ons land „Kerk ert Vrede", om den gruwel van den oor log te keer en, ook al wordt men dan, het kind van de rekening ^volgens spr. echt-chr istelijk Bidden en getuigen ziet spr. zich op gelegd. Daarom was hij nier dezen avond. Prms Maurits dankend na den slag bij 'Nieuwpoort moge in 1600 be grijpelijk zijn, Dij' 'de moderne oorlog voering acht spr. dat ondenkbaar. AIsi groep wil „Kerk en Vrede" dan ook) niet twijfelen aan de eindoverwinning.; Zoo zal het „Eere zij' God" goed be grepen worden. Besloten werd met een opwekking] om lid te worden van de nog; eeeaö kleine vereeniging. Daarna sprak Prof. Heering, nai zang .en gebed, den zegen uit. Aan de deuren werd een schaalcoi- lecte gehouden en lagen lijsten ter t©e- kening om lid te worden van „Kerid en Vrede",

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1