WAï QE mm ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 DECEMBER 1926 Een nieuw plan. De Minister van Onderwijs, drie- start de Standaard, is met pen nieuw plan gekomen inzake de zorg voor de rijpende jeugd. Wij lezen in de Memorie van Ant woord het volgende: Een ander onderwerp, door den ondergeteekende ter hand genomen, is het aanvullend onderwijs, d. w. z. het onderwijs bestemd voor al die jeugdige personen, die de lagere school te boven zijn en die niet meer in den vorm van voorbereidend hooger-, middelbaar- of vakonder wijs volledig dagonderwijs genieten. Ten aanzien van dit soort onder wijs ontbreekt thans een behoorlij ke regeling. Van het vervolgonderwijs trok de Staat zich eenige jaren geleden ter bezuiniging terug. Aan de zooge naamde vrije jeugdvonming geeft de Staat door bescheiden subsidiën eenigen steun in het werk der on derscheiden jeugdorganisatiën. Maar dit geschiedt buiten eigenlijk school verband. Verder wordt natuurlijk door nijverheidsscholen en handels- cursussen een deel der hierbedoelde jongelieden bereikt. Het wil den on dergeteekende voorkomen, dat- het in hooge mate gewenscht ware, wanneer een eenvoudige wettelijke regeling, die niet verhooging van uitgaven behoeft mede te brengen, eenheid op dit terrein wist te bren gen. Hij stelt zich voor dit onderwerp eerlang aan een commissie van des kundigen ter bestudeering te geven aan de hand van een door hem ont worpen schema voor een wettelijke regeling en hoopt, dat dit binnen niet te langen tijd tot indiening van een wetsontwerp, dat dit geheel© terein bestrijkt, zal kunnen leiden. Bij de mondelinge discussie is eenig meerder licht over dit plan gevraagd, dat echter niet kwam. Nil schijnt het ons toe, dat de Mi nister hier twee ongelijksoortige za ken in „één verband" wil brengen. Er wordt gevraagd een wetsontwerp, dat „het geheel© terrein der rijpende jeugd bestrijkt". Wij zullen rustig wachten op het resultaat van den ar beid der commissie van deskundigen. Onze jeugdorganisaties zullen in het bijzonder vol belangstelling zijn. De Gereformeerde jeugdorganisa ties wezen reeds een subsidie af, om dat zij niets van hare vrijheid en zelf standigheid willen inboeten, zelfs niet het geringste risico dienaangaande willen loopen. Ook zullen zij van wet- telijken band afkeerig zijn. Het is mogelijk, dat de goed© bedoe ling, waaraan wij niet twijfelen, zich kan uiten in goede voorstellen, die aan d© vo.lle vrijheid der jeugdorga nisatie niet raken en haar niet in aan raking brengen met een taak, die haar niet past. Maar voorzichtig toezien blijft hier eisch. Zonderlinge manieren. Het heeft weinig gescheeld gisteren of aan het ministerieele leven van Mr. van der Vegte was ontijdig een einde gekomen, schrijft De Zeeuw. Door den heer Kuiper was een amen dement ingediend om een memorie- post in de Waterstaatsbegrooting in te voegen, waarin voor vroegere geëm ployeerden bij de H.4J.S.M., die we gens berekkelijk kleine vergrijpen on eervol werden ontslagen, pensioen ge vraagd werd. Dit amendement was, zooals begrij pelijk is, door den Minister onaanne melijk verklaard. De Kamer had dus te kiezen tusschen oneervol ontslagen ambtenaren en een bekwaam bewindsman, die ge toond heeft te zijn de rechte man op de rechte plaats. Toch scheelde het weinig of de mo tie was aangenomen. Van de 77 aanwezige leden er wa ren dus weer 23 spijbelaars ver klaarden zich 41 tegen het amende ment en 36 waarvan slechts weini- .gen de moeite hadden genomen de te- gen-argumenten van den Minister te beluisteren voor. Waren een paar voorstanders niet op liet laatste öogenblik gedraaid, dan zou het amendement zijn aangenomen en was een ministerieele crisis ont staan. Met de aanwezig© socialisten en vrij zinnig-democraten en 6 Katholieken, stemde ook Ds. Lingbeek voor het amendement. Het zijn wel zonderlinge manieren die soanmige volksvertegenwoordigers er op na houden. En het is waarlijk geen wonder, dat wordt gesproken. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. In Concordia" vergaderde gis teren dé A.R. Kies vereen. „N. en O." onder presidium van den heer P. Wies- terbrink. Na psalmgezang c-n gebed, sprak de voorz. ©én woorcl van wel kom en kreeg de secretaris gelegen heid de notulen voor te lezen, welke goedgekeurd werden. Aan cl© orde was nu de vaststelling! van de rangorde op cle candiclatenlijst voor Prov. Staten, wat, na toelichting] van ^den vootzitter, vlot van stapel liep. V ervolgens kreeg nu de h:er Scheer gelegenheid om te ret'ereeren over het Koningschap. De inl. schetste eerst eenige toestanden in het buitenland,, besprak vervolgens den toestand in ons vaderland en eindigde tenslotta £iet de speciale wenschen en het prin cipe der A. R. partij ten dezen cpziehie nader toe te lichten. Op deze practische inleiding volgde nog een geanimeerde bespreking. Na de gebruikelijke rondvraag ein digde op verzoek van den voorzitter dei heer Salverda met dankgebed, nadat; nog gemeenschappelijk Ps. 75:4 ge zongen was. HAZERSWOUDE. Alhier is een Geref. Mannenver- eeniging opgericht met aanvankelijk! 15 leden, lot voorzitter is gekozen dei heer W.'J. G. bet tink, en tot leden van het bestuur de he eren C. de Gelder en W. van Bokkek Personen, die den leeftijd van 29 jaar bereikt hebben, kunnen zich cm lid der vereenigmg te worden, bij 'het bestuur aanmelden. De vergaderingen worden eens per maand gehouden. Een afdeelmg van Pro Rege is; opgericht met aanvankelijk 32 leden. Tot voorzitter is gekozen de heer C. Hoogendoorn, en tot leden van het bestuur de heeren IJ. de Bruijn, IJ. Hortensius, A. Maaskant, W. Tom,. Joh. Hassetras en S. de Bruin. Naar men ons mededeelde, zal met ingang van 1 Jan. a.s. de Rijks ontvanger voortaan, op de bekende, dagen en uren zitting houden in het oudé1 Raadhuis. De raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag 21 Dec. a.s. desi v.m. 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel op Zondagen de tol boom open te zetten. 3. Regeling belooning van den tol gaarder. 4. Benoeming tolgaarder voor één jaar. 5. Aanvraag van gelden door de R.- K. school in d# Oostbuurt voor de ver nieuwing der tcegangsbrug enz. tot de school. 6. Aanvraag van gelden door de Chr School aan den Rijndijk voor de be tegeling der speelplaats. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Zondag vm. halt 10 en n.m. had 7 Ds. Luuring. Gerei. Kerk Zondag v.m. half 10 en n.m. 2 uur Ds. Gispen. KATWIJK AAN DEN RIJN Bij 'den hoek Wassenaarscheii wegCommandeurslaan liep van een Fordje een der wielen af. Het bleek, dat een schroef verloren was. Geluk kig had het Fordje daar niet veel gang en liep het zonder ongelukken af. Geen product is thans op te noe men waarvoor redelijke prijzen betaald worden. Het gaat met alles even slecht De meeste producten zakken in prijs, zoowel bewaarkool als uien, of sprui ten. En met dit weer gaat alles in kwaliteit achteruit en geeft veel werk om het goed te houden. Gehoopt wordt op winterweer. Hoe gevaarlijk het is auto's te verhuren aan onbekende personen, bleek weer eens toen de verhuurder v. d. G. zijn auto verhuurde, welk© niet des avonds, doch 's morgens vroeg stil was neergezet, zonder huurbetaling. Later bleek, dat de auto gezien was tot in de provincie. U irecht, waar men er zeer waarschijnlijk strooptochten mee had gedaan. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. voorm. half tien en nam. zes uur Ds. Bollee. Geref. Kerk voorm. half tien en nam zes uur Ds. Meijering. KOUDEKERK. Gistermorgen bemerkte de chauf feur van de onderneming M.O.D.A., gevestigd te Alphen a. d. Rijn, ter hoogte van da pannenfabriek van de Gebr. Oppelaar alhier, dat zijn bus van achter begon te zakken. Hij stopte on middellijk en bij onderzoek bleek, dat een wiel van de achteras was atgC- loopen en tevens de as was gebroken. Gelukkig, Id'at het ongeval spoedig werd opgemerkt waardoor het geval zonder verder onheil afliep. Woensdagmiddag werd ter hoog te van dr. Vlaanderen door een sleep boot een geladen kleibok aangevaren) van den heeer van Beers alhier. De schuit zonk onmiddellijk, terwijl de op varende er af sprong en al zwemmenacH den wal 'bereikte. Voor de scheepvaart! zijn er waarschuwingsteekens gezet. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Zondag v.m. 9.30 uur en n.m. 6.30 uur Ds. Israël. Geref. Kerk Zondag v.m. 9.30 uutf en nam. 6.30 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Het bestuur der Chr. school al hier heeft in zijn laatste vergadering' besloten weder een ouderavond te or- ganiseeren welke gehouden zal worden op Donderdag 23 Dec. a.s. Tevens is door genoemd Bestuun het leerplan der school zoo ingericht,, dat in 't vervolg e'ke cursus 9 maan den zal duren, zulks in verband met het groot aantal leerlingen, dat zich in iden laatsten tijd aanmeldt. Zie voorts de advertentie in dit blad. NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigde corres pondentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekende inge schreven 191 personen, n.l. 71 land arbeiders 49 visschers, 17 losse ar beiders, 6 schilders, 5 timmerlieden, 4 Opperlieden, 2 metselaars, 2 ituca- doors, 2 smeden, 2 huisknechten, 1 houtbewerker, 1 chauffeur, 1 brood bakker en 28 jongens beneden 18 jaar. NOORDWIJK AAN ZEE. In de Herv. Kerk sprak gister avond Ds. Ekering van Amsterdam voor de Chr. Jongiel.vereen. „Yolg Mij" over „Effatha". Een ernstige rede was het, waarnaar door een grootei schare met aandacht werd geluisterd. NOORBWIJKERHOUT. Mej. v. d. Berg, onderwijzeres! aan de Herv. school, heeft met 1 maand ziekteverlof de school verlaten. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Zondag vm. 10 uur Ds. van der Does! van Brielle. SASSENHEIM. Heden opent de fa. Gebrs. Mathot! alhier haar nieuwe winkel. Hei nieu we pand mag] een sieraad genoemd' worden voor onze gemeente en kani met de mooiste staaswinkels wedijve ren. Den verschillenden uitvoerdersi komt allen lot toe voor hun weik. W:aar de firma Mathot steeds getracht heeft door goede waar en billijk?, prij zen het publiek te gerieven, twijfelen we niet of -ze zal ook in haar nieuwe* winkel succes hebben. Donderdagmiddag werd er onden groote belangstelling een openbare les gegeven aan onze Chr. M^U.L.O.- school. Do belangstelling voor deze! openbare lessen wordt steeds grooter, wat ongetwijfeld een verblijdend tee- ken is. Tiet was interessant de Kinde ren bezie te zien, en we zijn er vani overtuigd, dat de ouders met groote tevredenheid kennis genomen hebben van de vorderingen, die door de jeugd op onze M.U.L.O. worden gemaakt. Onze chef-veldwachter, de heer C. Posthumus, hoopt in Februari zijn 25- jarig jubileum als politieman to vieren. Van deze 25 - jaar heeft hij er ruim 23l in Sassenheim doorgebracht. Waar zooi wol de persoon als de activiteit van onzen chef algemeen wordt gewaar deerd, zijn wij er zeker van, dat het hem op dezen dag niet aan belang stelling zal ontbreken. Burg. Stand. Geboren: Geertrui- da Apoicnia Maria, dv. j. P. van don Ploeg en A. G. Boelen; Clara Maria, id.v. Wl van der Vlugtt en M. H. Rotteveel; Cornelis Jacobus. Leonar- idus, zv. J. Prins on A. H. H. Pieper; Poter, zv. H. Kattenberg en W. Vro lijk. Gevestigd: A. J. van Tol, gob. vani Tol, Kastanjelaan 7a van Ter Aar; E. M. Luijk, gob. Verblauw, Charbon laan 32 van Leiden; Mej. A. Blom, Hoofdstraat 65 van Willeskop; Mej. M. Wisdjers, Hoofdstraat 248b van Et- ten en Leur; Mej. E. C. van Vliet, Bij- dorpstraat 1 van ZVva miner dam; C. Doeken en gezin, Jacoba van Bèieren- laan 5 van Leiden. Vertrokken. C. M. Karre- mans van Ploofdstraat 71 naar Soest; jW. Boel, geb. Bodeker en gezm van. Zuiderstraat 37 naar Delft; W. P. Kerkvliet en gezm'van Menneweg 14 naar Lisse; C. M. van Schoot en van Oude Poststraau 63a naar Schiedam; Mej. F. Kattenberg van Rijksstraat weg 8 naar Leiden. Aan don dienstplichtige H. J. Rooza, lichting 1927, is door den Mi nister van Oorlog voor één jaar vrij stelling verleend van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. WASSENAAR. Burgerlijke stand. Geboren: Ed- •tpond, z.v. M. K. Ofner en Ph. B. M. wouters. Lucia 'Petronella, d.v. P. H. Brurjnings Ingenhoes en T. L. P. Mink. Willem Marinus, z.v. S. Mik en M. Zui derduin. Overleden: R. van Nues, 67 j., echtg. van F. Doornbos. A.' .J. Remmerswaal, 8 mnd. A. van der Woude, 17 mnd. A. Oudshoorn, 42 j., echtg. van H. A. v. Abtswoude. Ondertrouwd: D. van Barneveld en P. Ch. Groenink. Gehuwd: Fr. Wijsman en E. Oeler. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Dorp. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur, Ds. Donszelmann. Kievitskerk, voorm. 10 uur, Ds. Heiningen van Rijswijk. Geref: Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. v. d. Heyden. RECLAMD. BjrTy H |M| tna Hoofdpi jn-tablctten60ct Laxeer -tabieifcn60d ZenUW -tabletten75d Staal - tabletten90ct Maag -tabiefe.75ct BIJ AP0TH. EN DROGISTEN. p=ss=n=a==a==«=a|! Ons Babbelhoekje. f-af—WOf ?p Beste Jongens en Meisjes, Willen jullie er volgende week allen om denken, dat je briefje3 vcor Woens dag drie uur binnen moeten zijn? Om dat het Zaterdags dan Kerstdag is, komt de courant Vrijdags; dus moeten wij natuurlijk zorgen dan ook een -dag vroe ger met de Babbelhoek klaar te zijn. Wat na Woensdagmiddag kwam, zou dus niet meer mee kunnen en dat zou jammer zijn. Volgende week hoop ik het prijsraad sel te geven. En nu de briefjes. ..Reseda en Eozeknopje". 'k Denk, dat ju.iie daar niets t:gei hebben, dat de verhooging drie maanden vervroegd is. Des te gauwer ga je over. Leuk he, zoo'n middagje op verjaarvisite .te mo gen gaan. Krijgen jullie al gauw Kerst- vacantie? „Batavier en Klaproos". Dachten jul lie, dat het St. Nicokasversje een prijs raadsel was? Dat is niet zoo. Volgende week komt er een prijsraadsel en dan hoon ik twaalf prijsjes te verloten. Vin- d#i".jullie dat niet véél? Nee, de goeie Sint 'heeft mi] ook niet vergeten. Vindt je het verhaal zoo mooi? Dat i3 prettig. Welnee, die verhaaltjes haal ik niet uit een boek. „Alpenroosje". Dat vindt ik een leuke naam, die je uitgezocht hebt. 'k Dank je wel voor' je raadsels, 'k Hoop ze alle 'drie te gebruiken, maar je moet een paar weekjes geduld hebben, want voor deze week waren de raadsels al klaar, en volgende week geef ik een prijsraad sel en dan doe ik er nooit geen andere bij. „Blondine en Vergeet mij nietje". Ja, dat is met verkoudheid soms ook zoo. Dan gebeurt het ook wel eens, dat bijna het geheele gezin het krijgt. Wil je Blondine van mjj groeten en haar spoe dige beterschap wenschen? [Waarom ben je je schrift zoo aan het vc-randeren meisje? Wil je zoo 'graag een kriebel pootje hebben? Pas maar op, want het is een gewoonte geworden eer je het weet. „Bessie". Dank voor je raadsel. Ik hoon het te gebruiken. Vanmiddag (Woensdag) wou ik dat portretje bij je in de bus stoppen, maar het begon te' regenen en toen ging ik gauw naar huis. Misschien doe ik het morgen we', 'k Wil heel graag een an der portretje hebben, dat begrijp je. Dat was een mooi onderwerp, dat jrj behan delen moest. „Logeetje". Leuk he. zoo'n Ouder avond? En dan vooral, als je er zelf ver schillende dingen voor gemaakt hebt. Je raadsel zal ik een beetje veranderen, en dan kan ik het wel gebruiken. Ja, knoopsgaten maken is nog zoo'n ge makkelijk werkje niet. „Gustaaf Adólf'. Ook al zulke mooie teekeningen gemaakt voor de Ouder avond? Welk cijfer heb je altijd voor teekenen? Vindt'je het niet leuk om een eigen konijn te hebben? Heeft het een naam? Ik vind je raadsel heel geschikt en hoop het te gebruiken. „Rie Jij bent niet vergeten door St. Nicolaas, dat merk ik wel. En wat een leuke dingen heb je bedacht. Hebben iullie er met erg .veel oret om gehad Ja zeker? En nu maar weer on ver- jparvisite. 't Is een aardig cadeautje, dunkt me, dat jullie bedacht hebben. Dat begrijp ik best, dat Grie deze week geen tijd heeft om te schrijven. Volgen de week hoor ik dan zeker wel, of jullie pret hebben gehad op het feest van haar ouders. „Hyacinth". Jpj schijnt raadsels op lossen een prettig werkje te vinden he? Wat gezellig voor je, om in de Kerst- vacantie een nichtje te Iogseren te krij gen. De Kerstfeestviering van jou Zon dagsschool is gelijk met die van mijn Zondagsschool. Hoe laat begint het bij jullie?" Dan hoop ik eens om je te den ken. „Braamstruik en Denneappel". Hebben jullie ook wat moois gemaakt voor de Ouderavond? Leuk he, dat de klas waar jullie in zitten er ook bij mag zijn. Wat moeten jullie daar dan doen? Als het voorbij is, meet je er mp1 maar eens wat van vertellen. Dank je voor je raadsel. Ik hoop het te gebruiken. „Juniora". Dat was geen prettige oor zaak waardoor je verleden week niet schrijven kon. Gelukkig, dat je nu weer beter bent. En dan mag je wel erg oppassen, als er zoo'n koude wind is als vandaag. Je was zeker wel in je schik, dat 'de Sint je zoo goed bedacht heeft, is 't niet? 't Was een gezellig lange brief, die je schreef, meisje. „Anemoon". Dat is wel jammer he, dat de school zoo veraf is, dat Vader en M eder noo t de Ouderavond kunnen bezoeken. Gelukkig maar, dat jij tenmin ste over kunt blijven, want vooral in den winter valt het niet mee, zulke groo te afstanden te moeten loopen. „Moeders Meisje". Nu, jn en je zusje zijn niet vergeten door St. Nico'aas. Wat een lijst met cadeautjes, 't Is haast te erg. En dan nog een schoolfeest ook. Leuk, dat jullie erg veel pret hebben gehad om die vertooning van Piet de Smeerpoets. „Heidebloempje". Dat is een mooi onderwerp,dat jij voor een inleiding hebt. Je vindt het zeker wel Drettig? Gezellig, dat je nu geregeld boeken kunt krijgen, 'k Weet niet zeker of ik het boek dat je nu hebt ken. De titel komt mii heel bekend voor. „Boschviooltje". Wat zal dat gezel lig geweest zijn, zoo'n heel clubje meis jes tegelijk bij de juffrouw op visite, k Begrijp best, dat je veel genoegen hebt gehad. Wat zullen jullie gelachen hebben met al die spelletjes. Gelukkig, dat je zusje nu weer zoo goed is, dat ze vriendinnetjes op bezoek kan heb ben. Waterlelie". Dat begrijp ik wel, dat .iÖ het een beetje leuk vindt, het eenige ■meisje in je klas te zpn. Dat komt niet alle dagen voor. En natuurlijk vindi je het prettig, dat je zoo dikwijls hel pen mag. Wat een kleine klas'is dat, waar jij in zit. Zijn de andere klassen ook zoo klein? „Goudblondje". 'k Vind die mutsen heel mooi, meisje. Je hebt een fijn ca deautje gekregen. Heb je een prettige verjaardag gehad? Is pr nog visite ge weest? Is mijn kleine naamgenoot dan in Januari jarig? Leuk he, nog zoo'n klein zusje te hebben, 'k Denk, dat jul lie allemaal even veel van haar houden. De oplossingen van de vorige week zijn: 1. Beter hard geblazen, dan de mond gebrand. Onderdeelen: Arnold, Bezem, Arren, Dadel, Hoenderlo, Barend, Bang, Toga. 2. Kwart voor één. 3. Noach. 4. Katwijk. Katwijk. 5. Aalbes. Kers. En hier volgen de nieuwe raadsels. 1. Ingez. door Hessie. Mijn geheel bestaat uit 30 letters, die tezamen een mededeeling vormen, van iets wat toch bekend is. 26 18 12 13 is een taaie vloeistof. In een 3 9 10 doet m.en veeren of kapok. In Boskoop kweekt men veel 4 17 6 19 20 24 25 14. Een regiment soldaten noemt men ook wel een 11 22 23-28 30. De hoofdstad van Oostenrijk heet 27 29 5 21 2 21. Er werd 1 22 8 15 gecommandeerd. Bij elke boerderij' is een 2716. 2. Ingez. door Reseda en Rozeknopje. Verborgen plaatsnamen. Zeg Barend, reent uit loopen "hoor. Mijnheer, heeft u 't recht dat ta doen? Karei, maak wat haast; rechts houden dat gaat het vlugst. 3. Ingez. door Heidebloempje. Welke bakker lust zijn eigen baksel niet? 4. Ingez. door Batavier en Klaproos. Welke haan kraaide zoo hard. dat alle menschen ter wereld het konden hoo- ren? 5. Ingez. door Anemoon. Welke kool kan men niet eten? Anecdote, ingez. door Blondine. Die wist het. Chef de bureau tot klerk: „Wat doe jij hier buiten?" Klerk: „Ik heb mijn haar laten knip pen. mijnheer". Chef: „Hoe durf je dat in kantoor tijd te doen?" Klerk: „Maar mijnheer, mijn haar groeit toch ook in kantoortijd?'" Ziezoo jongelui, jullie kunt weer voor uit. Defik vooral om het tijdig inzenden deze week, hoor. JNu eindig ik met vele groeten van je TANTE PR ANCIEN. LAAT UW LICHT SCHIJNEN. door TANTE FRANCIEN. Zooals altijd, was zoo'n laatste middag voor de vacantie altijd een beetje anders dan gewoon. Van leeren kwam niet veeL 't Eerste uur ging het nog zoo'n beetje maar dan was de aandacht voor goed w'eg. „Ziezoo, meisjes", zei juffrouw van Dijk, de onderwijzeres, ,,'t is weer als altijd op den laatsten schooldag. Jullie denkt meer aan de vacantie dan aan je lessen, 't Beste zal zijn, dat we maar ophouden. Dus boeken dicht". 't Spreekt vanzelf, dat dit bevel niet herhaald behoefde te worden. Er ging een zucht van verlichting door de klas. In minder dan geen tijd waren alle boe ken verdwenen. En toen werden alle oogen vol spanning op juffrouw van Dijk gericht, 't Was de gewoonte op school, ook nog in de hoogere klassen, dat 't laatste sehooluurtje voor de va cantie, altijd een verteiuurtje werd. En ook deze grootere meisjes vonden het nog even prettig als de leerlingen der lagere klassen. Vooral als juffrouw van Dijk zou vertellen. Er heerschte een prettige verstand houding tusschen de juffrouw en haar klasse. De meisjes stelden het grootste vertrouwen in haar onderwijzeres. Mocht er een enkele keer eens een kléiné on regelmatigheid op een der gewone les uren gebeuren, zeker zou ait niet het geval zijn, als juffrouw van Dijk aan net vertellen waa. Want dan had ze on verdeelde aandacht.. 't Spreekt vanzelf, dat deze middag het oude, altijd weer nieuwe Kerstver haal verteld werd. Er heerschte de groot ste stilte in het lokaal, toen de juffrouw sprak van 't Kind in de kribbe. En zelfs 't woeligste meisje, kwam onder den -in druk van haar ernst, toen ze zei: „0 meisjes, 't kan niet anders, maar als jullie iets begrijpen van de heer lijkheid van dien Koning in een stal, als jullie iets opgevangen hebben van dat glanzende licht, dat uitstraalt vaa Hein, ie het Licht der wereld is, dan zul je ook trachten om dat licht te doen uit stralen op deze donkere aarde. In zoo'n groote stad, als waarin wij wonen, heb ie daartoe volop gelegenheid. Misschiet hebben jullie daar nog nooit zoo op èeelt. Maar je we^t wel, dat er hier 0 zoo velen wonen, die zelfs op het Kerst feest niet denken aan Hem, Die, om ona te behouden, op deze zondige aarde kwam? En weet je wat ik nu zoo lieel erg graag zou willen? Dit: dat jullie nu in deze vacantie er eens niet alleen over denken zullen, op welke manier jo het meeste genoegen kunt hebben. Maar dat jullie je oogen, jo ooren, maar bovenal je hart eens goed open zetten. Dan kan het niet anders of ieder zal in eigen omgeving wel gelegenheid vinden om iets van de blijdschap, die uitgaat van het Kerstfeest aan anderen mede te deelen". (Wordt vervolgd). Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN: RIJNDAM, 15 v. N.-York te Batavia. I.OCHKATRINE, Vancouver n. R'dam 1G te Los Angeles. BREEDIJK, 17 v. N.-York te R'dam. POLEN D AM, New-York n. R'dam 20 (v.m.)te Plymouth verw. BINNENDIJK, Philadelphia n. R'dam 16 te Baltimore. VEENDAM, Tainpico n. R'dam 16 V, Havana. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. MELISKERK (uitr.) 17 te Port Natal. JAVA (thuisr.) 16 v. Beira. RILLITON, 17 v. Antwerpen te R'dam. NIJKERK (thuisr.), 16 v. Marseille. RIETFONTEIN, 17 v. A dam te Antw. RIJPERKERK (thuisr.) 16 v. Kaapstad HOLLAND—WEST-AFRIEA-LIJN. VLIELAND, 17 v. A dam te Hamburg, KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA (uitr.) 17 v. Bajiia. KENNEMERLAND (uitr.), 17 te Rio Janeiro. ZEELANDIA (uitr.) p. 17 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA (thuisr.) 17 (2 a.m.) te Maïs seille. MADIOEN (thuisr.) p. 17 Gibraltar. TAMBORA (uitr.) 16 te Belawan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BAWEAN (thuisr.) p. 17 Perim. ROTTI 17 v. Hamburg te Bremen. SINGKEP (uitr.) p. 16 Gibraltar. MANOERAN (thuisr.) p. 17 Perim. JOHAN DE WITT (thuisr.) .19 (6 vjuó te IJmuiden en (10 v.m.) te A dam verwacht. BATJAN (Uitr.) p. 16 Sagres. KARIMOEN (uitr.) 15 v. Medan. KARIMATA (uitr.) 16 v. Medau. E C. HOOFT (uitr.) 17 v. Genua.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7