NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 DECEMBER 1926 ZEEUWSCHE STEMMEN. Het is merkwaardig hoe betrekkelijk weinig menschen in onzen ^reistijd", nu alles en een ieder al of niet onder1 geleide van een reisvereeniging op réis gaat en veilen het a's de gewoonste! zaak van de wereld beschouwen een naar weken de grenzen over te trek ken, de provincie Zeeland bezoeken en me<t de eigenaardigheden van dit ige^est bekend zijn. Er zijn tal van menschen die in Frankrijk en Duitschland en Zwitser land gereisd hebben en die Amerika in alle richtingen doorkruisten, maar die het nooit zoover hebben gebracht, dat ze een tochtje door Zosland maakten en die als gevolg daarvan van dezel provincie ook een zeer verkeerde voor stelling hebben. Er is den laatsten tijd, nu in tal - van plaatsen een meer of minder ster ke actie tegen het Belgisch verdrag wordt gevoerd, een buitengewone in teresse voor de Zeeuwschö belangen, een belangstelling die op ons een iet wat eigenaardigen indruk maakt wan neet men bedenkt hoe in gewone tij- Iden met de belangen van Zeeland bit ter weinig rekening wordt gehouden. Als 'tgaat om weg verbetering, om goed© spoor- en bootverbindingen en (dergelijke dingen meer, dan wordt in ide eerste plaats en soms ook nog in Ide laatste plaats aan de in het cen trum van het land gelegen provinciën gedacht, en schijnt het soms alsot Zee land een soort wingewest is, waar men al blij mag zijn als men zijn belasting penningen mag offeren en bij de Ka merverkiezingen mag stemmen op can ididaten, die" wel zoo goed zijn een heel enkele maal eens aan Zeeland een bezoek te brengen. Onbekend, zegt het spreekwoord, maakt onbemind, en zoo gaat 't'ook hier. Men kent Zeeland niet en heeft pok geen lust het te loeren kennen, pmdat er 'naar men meent toch niets te beleven en genieten valt. Ja, men hoeft weieens gehoord van pomburg dat een aardig badplaatsje! [moet (iijn, 'en van Walcheren, dat (mooie plekjes moet hebben, maar dat (zijn daar ook, zoo meent men, de uit- tónderingen, dié den regel bevestigen. ,Men stelt zich Zeeland voor als een kaal en vlak land, met daaromheen Ide dijken cm den ouden waterwolf, |die altijd op do loer ligt te beteu gelen. En nu ontken ik natuurlijk niet, Idat hier geen vlakke wei- en bouw landen zijn, die wanneer men op een geschikt punt staat prachtige verge zichten bieden, maar wie zich heel Zeeland zoo denkt, is toch „glad mis'' zooals men dat hier zegt. Het landschap, vooral van sommige» (eilanden, is rijk aan afwisseling. Op Zuid-Beveland b.v. is een rijkdom van boomgaarden, zcodat een groot deel van dit eiland in het vioorjaar met de prachtige Betuwe op één lijn gesteld) kan worden. Men vindt hier als in andere stieken van het land prachtige' lanen en mooi begroeide wegen, die vroeger het wandelen en fietsen tot pen genot maakten en die in onzen rijd de vele automobilisten, voorzoover ze althans nog tijd hebben om eens om zich heen te kijken en den motor eens een oogenblik wat langzamer te laten draaien, telkens meer verrassen en in verrukking brengen. Neen, wat natuurschoon betreft, is Zeeland waarlijk niet misdeeld, al is het -natuurlijk weer een ander schoon dan men bij het Wassenaarsche slag! of m de Veluwsche bosschen vindt. En wanneer er in Leiden en om geving mochten zijn, die straks weer plannen gaan maken voor uitstapjes, laten ze dan maar gerust ook eens .aan Zeeland denken en ook deze pro vincie voorzoover ze- althans niet fereisd worden in hun reisplan, ©trekken. Ook aan stedenschoon ontbreekt het uiier niet geheel. Wie b.v. voor het eerst in zijn leven een bezoek aan Middelburg brengt, Staat verwonderd over de prachtige gebouwen die men hier aantreft. Daar is het mooie stadhuis, dat spreekt van pen grijs verleden en «niet te vergeten de Indrukwekkende Abdijgebouwen, waar van zooals een bekend Leidsch predi kant zou zeggen, iedere steen histori sche beteekenis heeft. Onlangs stond ik op een stillen avond op het Abdijplein, toen juist het klokkenspel zijn lieflijk geluid deed Ihooren en 't was me ot de tijd was> Teruggezet en elk oogenblik het leven zooals 't eeuwen geleden geleefd werd, weer zou kunnen aanvangen. Buiten- gewoon indrukwekkend moet het zijn als in den zomer des Zondagsmor gens in de vroegte op dit plein ge wijde muziek ten gehoore wordt ge bracht. Uren uit den omtrek komen dan ook de liefhebbers die gaarne eens een oogenblik in een zekere stèna ming werden gebracht, opdagen om van de, naar mij verzekerd werd, waar lijk indrukwekkende muziek te genie ten. De Leidenaars, voorzoover ze dan nog weieens wat goeds van Leiden willen zeggen, zijn trotsch op hun mooie singels. En terecht. Maar wat dit betreft spant Middelburg toch ver de kroon. Do Middelbyrgsche singels zijn van een indrukwekkende schoon heid en 'tis alleen maar jammer, dat in onzen practischen tijd nu 't door de hoog© belastingen enz. bijna onmo gelijk wordt er een groot buiten op na te houden, meerdere mooie aan de singels gelegen tuinen ontsierd wor den door fnoderne bouwsels. Want van bouwen heeft men ook in Zeeland verstand. Neem b.v. Goes. Daar heeft men in enkele jaren een „nieuw Goes" bijgebouwd, een groot tuindorp dat gezien, mag worden en voor den aanleg waarvan onzen Di recteur van Gemeente-werken, terecht van alle kanten hulde is gebracht. Het „nieuw Goes" met zijn behoor lijk breede straten en zijn vele tuintjes, vormt wel een scherpe tegenstelling met het oude stadje met zijn prachtig h kerk en het mooie oude stadhuis en de nauwe straatjes, die op het drukke auto-verkeer heelemaal niet berekend' zijn. Aan verkeersagenten doet men hier niet, maar wel heeft men een ver keersregeling moeten -treffen wat u niet zal verwonderen als ge hoort hoe een 15-tal autobussen een druk en geregeld verkeer met de genabuurdé dorpen onderhouden. De mooie oude kerk hier heeft voor iederen Leidenaar iets aantrekkelijks, omdat ze als twee druppels water ge lijkt op de Pieterskerk, welks bouw meester ook de keik te Goes, naar het zelfde model heeft opgebouwd. Lange jaren scheen het "alsof dit mooie kerkgebouw, waarvan slechts! een klein gedeelte voor godsdienst oefeningen en de rest voor brandspuit bewaarplaats enz. dienst deed, tot'een bouwval zou worden, maar gelukkig zullen nu door de samenwerking van Rijk, provincie en gemeente maatrege len worden genomen om dit monu ment in zijn oude glorie te herstellen. G. - Z. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. De ra,ad dezer gemeente zal verga deren op Maandag 20 Dec. a.s., des na middags te 7 uur in het Gemeentehuis. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening. Trekking nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen van 2 en 9 Nov. 1269. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Mededeeling van B. en W. naar aan'ei ding van een vraag van den het r. Loef Azn., betreffende het fluiten) van booten on de Go-u we bij nacht. 6. Mededeeling van B. en W., naar aanleiding van een verzoek van den heer C. J. van der Wolf, betreffende ver menigvuldiging van raadsstukken. 7. Melecfeeïing van B. en W., naar aanleiding .„van een vraag van den heer P. D. Noest, betreffende het geneeskun dig schooltoezicht. 8. Voorstel van B. en Wr om een bij drage uit de gemeentekas te verstrekken in Je kosten van aanleg van een riool. 9. Aanbieding door B. en W. van con cept-besluiten tot vaststelling resp. na dere vaststelling van pensioensgrond slagen van gemeente-ambtenaren. 10. Advies van B. en W. inzake een aanbieding van grond bij den genrojsc- teerden spoorweg, gelegen aan de Boe zemkade. 11. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot conversie van het restant der geldleening va-n f 180.000. 12. Advies van B. en W. op een ver zoek va.n het, bestuur der Vereeniging voor Ghr. schoolonderwijs te Boskoop om gelden uit de gemeentekas beschik baar te stellen voor de aanschaffing, van 72 nieuwe schoolbanken, ten behoeve van de school aan de Nieuwstraat. 13. Voorstel van B. en W. om te be sluiten tot het onderwijs in lichamelijke oefening op de Openbare school. 14. Advies van B. en W. op een aan bieding van Heeren Gedep. Staten, be treffende bouwgrond voor een nieuw raadhuis. 15. Voorstel van B. en W. inzake on dersteuning van werkloozen. 16. Voorstel van B. en W. om te be sluiten, de kosten van een omver ge reden straatlantaarn in rechten te ver halen. 17. Aanbieding door B. en W. ter vaststelling van een suppletoir kohier der Hondenbelasting over 1926. ,18. Rondvraag. 19. Sluiting. Zr^Jag 19 Dec., voorin. 9.30 en nam. 6 uur, hoopt vcor de Confessionee- Ie vereeniging in het gebouw „Salvatori" op te treaen Ds. Kloots uit Zwammer- dam. In de Ned. Herv. Kerk, nam. 2,30 uur Ds. Bouthoorn uit Zeist. Doopsbediening Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau in lichtingen te bekomen: Een smalle schouw, een vulpen, een rijwielbelastingmerk, een kinderjasje, en 2 kinderportemonnaie's, zonder mh. -Ingevolge een politieverordening mogen de winkels van 17 tot en met 24 December, met uitzondering van de Zondagen, tot 11 uur n.m. geopend zijn. Op de gehouden verkooping, ten overstaan van notaris Houtzagers alhier zijn de perceelen toegewezen als volgt: Perceel 1 en 2, he*t tuinveld aan het Jaagpad, kooper de heer J. W. E. Eb- binge, voor f 7325. Perceel 3, en 4, net tuinveld aan Zuid- wijk, kooper de heer B. B. C. Felix, qq. voor f 7900. Het woonhuis aan de 0. Z. Dorpstraat kooper de heer E. Guldemond, qq. voor f 77°o- Het- winkelhuis met afzonderlijke bo venwoning aan den Reijerskooperweg, kooper de heer J. Dubbeldam te 's Gra- venhage, voor f 22.000. Woensdagmiddag had de petroleum venter J. V. alhier, het ongeluk om in de Dorpstraat met zijn wagen in aan rijding te komen met een nem passee- rende brandstoffenwagen. Door den schok viel V. van zjjn wa gen en bezeerde zich vrij ernstig aan zijn beenen. HILLEGOM. De afd. Hillegom der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield Woensi dagavond onder voorzitterschap van den heer R. Veldhuyzen van Zanten, een ledenvergadering in het Nutsge- bouw, omdat de gewone zaal in Ho tel Sistermans niet beschikbaar was. De opkomst was goed. De voorz. deelt mede, dat door het Bestuur tot de Tramdirectie een schrij ven werd gericht, inzake behoud van het goederenvervoer, waarop tot heden nog geen antwoord werd ontvangen. Ingekomen is een schrijven van dej Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, waarin verzocht wordt, zich uit te spreken over de kwestiel Tram ot Bus. Over dit urgent on derwérp wordt een drukke discussie) gevoerd. Naast de bekende argumen ten voor tram en bus, waarbij' te be luisteren viel, dat men niet ongaarne beide vervoermiddelen zou gehand, haafd zien, werden ook nieuwe gleziobtsi punten geopend. De voorz. hoopte, dat wo bewaard mochten blijven van een gieopperd idee: een tramweg door onze) tuinen. Sommigen meenden, dat bij; 'dubbel tramspoor de Fordjes in ge drang zouden komen, hetgeen door anderen werd betwijfeld. Door som migen werd als hun overtuiging uit gesproken, dat bij een goede eTectri- sche tramverbinding' velen niet meer met hun auto naar de Beurs of naar Leiden zouden gaan. Na gehouden stemming bleek de overgroot© meer derheid indien het ging om tra nu of bus te zijn voor de (electrischej tram. In plaats van don heer C. Ludwig, die aftrad als bestuurslid en niet ter stond herkiq^baar was, werd gekozen de heer C. Carrier, die als oud-be stuurslid, zooals de voorzitter het uit drukte, met volle vreugde werd ont vangen. Tot afgevaardigden naar de 154ste Alg. Verg. werden benoemd de heeren Freriks en J. Hylkema, secundi de heeren W. Jonkheer en H. Hopman. Ingekomen was een verzoek der afd. O verveenBloemendaal, verzoekende ondersteuning .eener door haar bij het Hoofdbestuur ingediende motie, inzake salarisregeling van den Alg. Secr.-Penn. Na bespreking werd be- besloten den gevraagden steun te ver- Ie© nen. Hierna kwam aan de orde behande ling van den Beschrijvingsbrief der Al ge m. Verg. Na behandeling van punt 7 dier agenda, Eigen Gebouw, werd den af gevaardigden opgedragen te stemmen tegen Spaar en Hout, als zijnde een uithoek, welke voor de vereeniging en hare leden niets aantrekkelijks heeft. Wat punt 8 betreft, ging da erga- dpring met het Hoofdbestuur me©. Bij punt 9 werd den afgevaardigden opge dragen, het voorstel Lisse te steunen. Punt 10 gat aanleiding tot breede ge- dachtenwisseimg. Plet betreft hier een voorstel v. de afdeehng, om onmogelijk te maken,, dat iemand die gedéballo- taerd is, terstond een andere afdeelmg binnenstapt. Door ide voorgestelde schrapping van enkele woorden door het Hoofdbestuur verliest het yoorstel zijn kracht. Op de Alg. Verg', zullen do afgevaardigden trachten, het voor stel aangenomen te krijgen, zooals het door Hillegom werd aangenomen. Bij punt 11, voorstel der afa. Castricuin, gaat de verg. met het prae-adviss van het Hoofdbestuur accoord. Op de Be grooting werden geen aanmerkingen glemaakt. Afdeeljngs-rondvraag. Ingekomen is een schrijven van Oebr. Van Zanten, waarin er op gewezen wordt, dat van af het station Hillegom geen buiten- landsche kaartjes verkrijgbaar zijn en mede niet voor de bagage der buiten- landsche reizigers behoorlijk kan wor den gezorgd, hetgeen zeer veel onge rief veroorzaakt. Met alg. st. werd be sloten, dat het bestuur zal trachten, hierin verbetering te brengen. De heer Van El wijst op net dubbe.tjesmanden feld bij Bloemhof. Het bestuur za! ie vereeniging aanschrijven. Hierna) sluiting. Voor rekening van het Bestuur van den Vosse- en Weerlanerpolder is' aanbesteed het bouwen van een woon huis met bijkomende werken. De be grooting was f3347. De uitslag was: als volgt: Joh. Seijsener en Zn. f3385, E. Schuit f 3450, Wiiedemeijer en Go, f3391. De gunning'is aangehouden. LEIDERDORP. Rectificatie. Door een vergissing zjjn uit het ver slag Jer A. R. Kiesvereeniging uit de lijst van candidaten 2 namen uitgevallen en wel R. Ouwehand met 136 stemmen. P. S. Gosünga met 104 stemmen. NOORDWIJK BINNEN. Predikbeurten. Geref. Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur, Ds. Boeijinga van Sassenheim. Bed. H. Avondmaal. NOORD V/IJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Voorin. 10 en nam. 5 uur, Ds. Hospers. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Koers. Bed. H. Avondmaal. Donderdagavond hield Ds. Koers in de Geref. Kerk de jaarlijksche Dank stond voor Gewas en Visscherij. Zijn Eerw. sprak naar aanleiding van Job. 33:12—13 en 39:37. SASSENHEIM. Gemeenteraad. (Slot). Vervolgens wordt behandeld de mo- tie-v. Zonneveld, die, nadat enkele klei ne wijzigingen in den tekst zijn aan gebracht, met algemeen© stemmen aan genomen wordt. Eindelijk komt de begrooting aan de orde. Op voorstel van weth. Warnaar wordt zond^: bespreking de post sa laris burgemeester, die niet f500 is verhoogd, goedgekeurd. De heer v. d. Geest stelt voor, de post jaarwedde 2de ambtenaar van, flOOO te brengen op f1200. Dit voorstel wordt dooj; verschillen de heeren gesteund, omdat men over de prestaties van mej. de Boer zeer tevreden is. Plet wordt door weth. Warnaar en den heer v. Zonneveld bestreden, die niet onderdoen in waar deering voor den arbeid van mei. de Boer, "maar meenen dat de zaak in haar geheel moet worden bezien. Mej. de Boer is in Sassenheim gekomen als verloskundige. Ze ontvangt als zoo danig een gemeentelijke toelage van f800, trekt cenig inkomen uit haar practijk en geniet-ten slotte als 2dei ambtenares ter secretarie een inkomen- van f 1000. Op grond hiervan meenen da heeren, dat de regeling, in totaal bezien, niet zooi slecht is. Het voorstel -v. 'd. Geest wordt aan genomen met de stemmen van de hee ren Warnaar en v. Zonneveld tegen., De heer v. Breda stelt vcor, voor de onkosten met de verkiezingen f 100 -méér uit te trekken en in de gemeente! borden te doen plaatsen, waarop dei verschillende vereenigingen hun biljet ten aan kunnen plakken. De heer v. Zonneveld wijst er op, 'dat indien particulieren toestemming toth' et beplakken hunner muren ge ven, 'de gemeente dit toch niet weige ren kan. Bovendien heeft bij de vorige verkiezingen de A.R. Kiesvereen. aïle door haar geplakte biljetten ook weer op doen ruimen. Zoo loopt het goed, de gemeente behoeft hier niet in te grijpen. De heer v. Breda trekt nu zijn voor stel in. Op voorstel van den heer v. Rhiin wordt de post verwarming en verlich ting RaadTruls met f200 verlaagd. De heer Verkleij verzocht of de kie zerslijsten in 't vervolg weer niet te gen t5 voor de Kies vereen, kunnen worden beschikbaar gestel. De voor zitter deelt mee, dat de Raad f 10 heeft vastgesteld. Er is geen reden om dit te wijzigen. De heer Speelman maakt er aan merking op, dat, waar in de vorige) vergadering het voorstel van B. en W. om den accountant f 150 meer sa laris toe te kennen is verworpen, deze verhooging toch op de begrooting voorkomt. Na ©enige bespreking wordt beslo ten de post op de begrooting te hand haven. B. en W. zijn echter niet ge machtigd deze 1150 uit te betalen zon der een nadere beslissing van den Raad. Op voorstel van den heer v. d. Geest wordt de post subsidie aan vereenigin gen voor ziekenverpleging van f 500, op f700 gebracht. Naar aanleiding van de f150 sub sidie die het „Groene Kruis" jaarlijks ontvangt vraagt de heer v. d. Geest ot deze vereen, tegenwoordig nog iets doet. De heer v. Breda geeft hierover de noodige inlichtingen. De post jaarwedde gemeente-opzicli - ter, die met f200 is verhoogd, wordt zonder bespreking goedgekeurd. De heer v. Rhijn acht het bedrag van 11440 dat uitgetrokken is voor onderhoud en benzine vrachtauto veel te hoog. Hij wil deze post met f 1000 verminderen. De heer Speelman merkt op, dat de heer v. Rhijn een gat iti de- lucht slaat en blijkbaar niet weet wat auto rijden kost. De gemeenteauto. rijdt ze ker 15.000 K.M. per jaar, en dezel post is volstrekt niet te hoog. De heer Speelman stelt voor de f 1000 die uitgetrokken zijn voor diep- wierk in de Sassenheimer sloot te) schrappen, daar de algleheele vaart verbetering nu toch spoedig aan de orde komt. Op voorstel van den voor zitter wordt aeze post echter voorloo- pig gehandhaafd. De heer v. Zonneveld spreekt den wensch uit dat het aantal leerlingen dat de verschillende scholen bezoekt, en het schoolgeld dat door de Bestu ren wordt geïnd, in het vervolg ge: specificeerd zal worden vernield. Hier aan zal worden gevolg gegeven. De subsidie voor de Bewaarscholen geeft aanleiding tot eenige discussie. Besloten wordt evenals verleden jaar toe te kennen f 500 aan de R.K. en 1300 aan de Prot. Bewaarschool. De post steun aan behoef'eigen, d ie op f 500 is gesteld acht de heer v. Breda te hoog. Hij krijgt echter de verzekering dat B. en ,\V|. zeer zuinig], zullen wezen. Verleden jaar is slechts f84 gebruikt. De heer v. Zonneveld vestigt er de aandacht op, dat dit jaar de laatste distributie-schuld is afgelost. Sassen heim onderscheidt zich in dit opzicnt zeer glunstig van vele andere gemeen ten. Bij de kapitaaldienst verklaart de heer van Rhijn zich tegen de 11000, die uitgetrokken zijn voor een prijs vraag voor een nieuw Raadhuis. Het bouwen wordt uitgesteld. Laten dus ook de plannen maar even blijven rus ten. Hij wordt door de heeren Speel man, v. Zonneveld en v. d. Voet ge- steund. De voorzitter verdedigt de post na- Imens B. en Wl. en wordt door 'den heer Bisschops sterk gesteund. In stemming gebracht staken de Stemmen. (W|eth. Bader heeft intus- schen de vergadering moeten verlaten; Over deze post zal dus in de eerst volgende vergadering opnieuw moe ten worden gestemd. De inkomsten g!even de heeren geen aanleiding tot opmerkingen. De begrootingen der verschillende gemeentebedrijven worden vervolgens, nadat verschillende heeren van den voorz. nog eenige inlichtingen hebben ontvangen, goedgekeurd. Besloten wordt dat de Raad Za terdagmiddag 2 uur weer zal vergade ren. Hier zal opnieuw gestemd wor den over de post prijsvraag nieuw ge meentehuis, waarna de begrooting kan worden goedgekeurd, en zullen verder de plannen voor vaartverbetering aan de orde worden gesteld. Lezing Ds. Dijkstra. In de flink bezette Geref. Kerk alhier is Woensdagav. de 2de der Christelijke winterlezingen gehouden. Spr. was Ds. Ujjkstra van Amster dam. die tot onderwerp had „De tra gische geschiedenis van twee prinsessen" Ds. Boerjinga ging voor in gebed, waarna de samenkomst werd aangevan gen met het zingen van Psalm 277, Spr. schilderde net treurige levenslot van Prinses Sophia Dorothea van Bruns- wiik-Zelle, stammoeder .van het Engei- sche en Pruisische Koningshuis en dat van Maria Louise van Hessen- Oassel, gemalin van Jan "Willem Friso, welke laatste in 1711 aan den Moerdijk den dood in de golven vend. In de. tragiek dezer beide levens banen is een groot verschil te bespeu ren. Prinses Sophia, telg van een beroemd en machtig .Vorstenhuis, schoon, geze gend met een sprankelend vernuft, gees tig en beminnelijk, had zoowel door deze hoedanigheden als door afstamming, al les voor om de verwachting te kunnen rechtvaardigen, dat in het leven haar voet slechts over rozen zou gaan. Het tegendeel zou echter het geval zijn. Haar geschiedenis bewijst de onbarm hartigheid der menschen, zelfs dat hun barmhartigheid dikwijls nog wreed is. Om jiolitieke redenen op zeer jeugdi gen leeftijd uitgehuwelijkt aan een slecht gemaal, den lateren Koning Georg I van Engeland, die haar verstootte, was de aanvang van haar lijdensweg. Slachtoffer van de dwingelandij1 haars vaders, vond ze tenslotte in Philip von Konigsmarck een vertrouwde, bij wien zij. doch slechts voor, korten tijd, voor haar gekweld hart vertroosting vond. Philip van Konigsmarck, gevreesd' door zijn vijanden om zijn dapperheid, bemind door zijn vrienden om zijn char mant wezen en voorkomen, veroverde stormerhand de harten aan het geheele hof te Hannover. Hij had echter een machtige vijandin in de geliefde van den gemaal der Prin ses, die ten uiterste verbitterd door den ondervonden scherpen spot van den jon gen edelman op bloedige wraak zon. In een nacht werd hij dan ook op d9 meest lafhartige wijze in het paleis te Hannover door vier huurlingen dezer vrouw uit een hinderlaag overvallen. Hoewel hij zich op heldhaftige wijze verdedigde, moest hij tenslotte net on derspit delven. Zijn laatste woorden wa ren: „De Prinses is onschuldig". Den volgenden morgen vond men zijn lijk, lang uitgestrekt in het midden der hal van het paleis, in de vuist nog het zwaard- omklemd, waarmede hij in jeugdigen overmoed getracht had ook deze keer zijn vijanden te verslaan. Voor de Prinses beteekende dit den afloop van een korte spanne tijds, waar in zij eenige vertroosting ondervond. Haar verder leven zou van nog groo- tere ellende getuigen. Een door haar schoonmoeder bewerk te echtscheiding volgde spoedig. Zfj werd scnuidig verklaard en in den "bloei van haar leven, 28 jaar oud, werd de schoo- ne Prinses tot gevangenschap veroor deeld, waarin zij 32 jaar lang smachtte tot de dood haar eerst op 60-jarigen leeftijd zou verlossen. Ziehier het rampzalige lot eener we- reldsche vrouw, die voor ellende geen vertroosting en steun in het Geloof vin den mocht. Wat dit laatste betreft, staat hier. te genover wel in scherpe tegenstelling het tragische leven van Maria Louise van Hessen-Cassel, de vrome edhtgenoote van Jan Willem Friso, Stadhouder van Friesland. Zij vormden een schoon paar en wot den bij hun huwelijk met gejuich door de Friezen te Leeuwarden binnen ge haald. Ook van haar had men kunnen ver wachten, dat haar levensloop gelukkig zijn zou. Zij en haar echtgenoot smaakten ech ter een kort geluk van slechts drie maan den. Dan toog de .stadhouder ten strijde om spoedig daarop, bij den overtocht -over het Hollandsch Diep in het jaar 1711, op weg naar Friesland voor een kort bezoek aan zijn vrouw, door de on stuimige golven meegesleept te worden. De dochter der Prinses stierf eveneens spoedig. Haar zoop op jeugdigen leef tijd bezocht met een ruggemergziekte, veroorzaakt door een val, welke later lalgeheele krankzinnigheid ten gevolge had, werd haar eveneens spoedig ont komen. Eerst echtgenoot, dan dochter en ten slotte haar zoon, zag zij zich onder de meest tragische omstandigheden ont nomen. God beproefde haar zwaar. Doch on der al deze slagen van God's hand, boog zij zich in ootmoed en zeide: „De Heere dóe wat recht is in Zfjne oogen". De bijeenkomst werd onder dankzeg ging door spr. gesloten. VOORHOUT. Burgerlijke stand: Geboren: Johan nes, z.v. K. v. d. Berg en M. v. d. Burg Johannes Wilhelmus, z.v. H. W. Braun en Th. E. Busscher. Alouisius Martinus Adrianus, z.v. A. Eggen en H. C. van Aarle. Overleden: Bavonia Agatha Schulte, 68 j., echtg. van H. van Graven. VOORSCHOTEN. Als verdacht van misdrijf, ge noemd in art. 247 v. K Wetboek van Strafrecht is door de politie alhier pro ces-verbaal opgemaakt tegen M. en R., beiden alhier. WOUBRUGGE. Dat men op onze wegen geen oogen blik het stuur van zijn rijwiel kwijt kan raken, bleek dezen middag. De heer W. raakte een oogenblik het be heer over zijn fiets kwijUen zat in minder dan. geen tijd in een tochtsloot Met een nat pak liep het avontuur ai. Wat hier zelden geschiedt, greep gisteren plaats. S. had een veete tegen B. en wilde zijn eigen rechter zijn. Dat gaat nu eenmaal niet, straks zal de rechter uitspraak doen over zijn handeling. De heer C. van Diemen, nabij de hoek van Je Veen alhier, had het ge noegen in zqn tuin op te graven een zilveren StatenscheHing jilt t jaar 1680 Aan de voorzijde van deze munt de Ruiter naar link, met randschrift: „Con cordia Res Parvae "Crescunt" en aan de ommezijde het UtrecEtsche wapenschild Het munstuk werd geschonken voor d$ .vorzftmflling ten rajdhuiza gjftijgy

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7