-f NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 DECEMBER 1926 UIT DE OMGEVING, SASSENHEIM. Vergadering AJL Prop. Club. Gisteravond hield de heer Huinink, Hoofdredacteur der „Nieuwe Leidsche Courant", die op een 12-jarig verblijf in onze koloniën kan terugzien, on der groote belangstelling der aanwe zigen, een lezing voor de Anti Rev. Prop. Club „Groen van Prinsterer over „Het Communisme in Indië." De voorzitter, de heer van Weeren opende de bijeenkomst door gebed en het doen zingen van Ps. 89 vs. 8, waar na een gedeelte uit Jes. 42 werd voor gelezen. Daarna heette hij spr. harte lijk1 welkom en gaf dezen het woord. Tot de dingen die ons de laatste maanden hebben verrast en ontroerd, zoo ving spr. aan, beboort de uitbar sting van een communistische revolu tie in. ons Indië. Deze rev. pogingen worden beurte lings overschat en onderschat. Over schat door diegenen die meenen dat het een uiting zou zijn van algemeene ontevredenheid, der inl. bevolking en onderschat door diegenen die in de meening verkeeren, dat het slechts plaatselijke onlusten betreft, zooals in de Indr historie meermalen voorkwa men. Spr. wijst er echter op, dat ze beschouwd moeten worden al3 te zijn van' gewelddadig karakter. Wijl ze echter organisatorisch weinig te be- teekenen hebben, kan men geen ver gelijking maken met de laatste Russ. revolutie of elders. Om een juist begrip der ware betee- kenis echter te kennen, moet men met den toestand aldaar ot> de hoogte zijn. Spreker geeft dan eerst een terug blik op het Indië van voor de Wester- sche inmenging. Geeft een zeer inte ressante historische overblik van cul tuur en karakter van den Inlander, bij wien het kenmerk der indolentie in het oog springt. Wat nu het commu nisme betreft, zoo wijst alles er op dat 't zich met verhoogde actie naar het Óósten wendt. China, Engelsch Indië, Australië en de Philippijnen en ook ons Indië zijn er het voorbeeld van. De Russische propagandisten zijn ijve rig aan het werk. De Politieke rijping der inlandsche maatschappij bevordert die propagan da. Vele inlanders b.v. kunnen reeds lezen en schrijven, waarvan de propa ganda een handig gebruik maakt. Ver der geeft de enorme uitbreiding der inlandsche bevolking aanleiding tot maatschappelijke rijping. Ook hierin en in andere sociale problemen vindt ïret Communisme een geschikte voe dingsbodem. De Regeering nu kan al leen waken voor excessen. Ze neemt dan ook daartoe alle legale middelen te baat en doet wat zij kan. 'O.a. brengt ze ook de z.g. exorbi- tfetde rechten in toepassing, waaron der te verstaan interneering voor de inlanders en etxerneering der buiten- -lanuers. De Communistische propaganda maakt ook gebruik van het religieuse der - hetwelk zooals bij de meeste gevoelsmenschen, sterk ontwikkeld is. Hoewel het communis me wars is van allen godsdienst. In dien er eenmaal om welke reden dan ook revolutie uitbreekt, zullen de lei ders 'der communisten wel zorgen dat deze in hunne banen geleid wordt. Dat de inlander beter tot revolutie kan op gezweept worden onder de leuze van de religie, dan die van de verlokkin gen van het Bolsjewisme bewijst het ^indertijd te Madioen gehouden con gres, waar men zich met overweldi gende meerderheid voor de religieuse revolutionairen uitsprak, d.w.z. voor de partij van Tjokroaminoto en niet voor die van. Semaoen, de anti-religi- óuse. Van dien tijd dateert een meer religieus getint communisme in Indië, welke meer en meer doordringt in de lagen der inlandsche bevolking. Onder de in Indië 5 maal zooveel voorko mende straatventers dan in ons land bevinden, zich vele communistische propagandisten. Er worden yereeni- gesticht. 0.a. de Sarekat Rak jat, welker geheim streven haar Mos- kóu's model is. Ze brengt de inlan ders daardoor in den doolhof, men belooft misstajiden en grieven weg te nemen. Haai* hoofddoel is echter de revolutie. Batavia, Bandoeng en Ban tam waren dan ook de steunpunten m,jde jongste revolutie voor de Sare kat Rajat's. Uit deze geheele revolu tie blijkt ook de intellectueele leiding. Uit den invoer van wapenen dat deze leiding in handen van het buitenland berust. De Regeering heeft echter .^krachtdadig ingegrepen. De opstand is mislukt. Opmerkelijk, dat ons com munistisch kamerlid, Lou de Visser, thans naar Rusland vertrekt. Men maakt hem verwijten. Hij ^chijnt een taak gehad te hebben, an ders kon men hem geen verwijten ma ken. 'Het ie buiten kijf, dat er ook rechtstreeks verband bestaat tusschen communisten hier en in. Indië. Dit al les geeft ernstig te denken. Aan het elot van zijn zeer interessante uit eenzetting, vermaant spr. ook met het öog o^ de a.s. verkiezin^n. om eiken .strijd te zien uit zijn nationale en ook internationale beteekenis. Verder be sluit spr. zijn voordracht met den wensch, dat hetgeen wij doen God wil .doen strekken om de revolutie door Sociaal Democratie en Communisme ingeroepen, te doen tegenhouden. Zegene Hij ons in dien strijd en .vinde Hij een ieder op zijn post. Verder sluit spr. op verzoek van den 'voorzitter de bijeenkomst met gebed. 0EG5TGEEST. Van bevriende zügde deelt men ons toede, dat sommvge Anti Revolutionairen tóch ges too tan hebben man pnze aanbe veling om de rede van Mr. Schokking oud-Minister van Justitie, te gaan hoo- ren. Wü willen opmerken dat de woorden door onzen berichtgever gebezigd, mis schien van de zijde der redactie anders zouden geluid "hebben. In de drukte op een redactiebureau kan men niét elk woord wegen. Maar nog eens nalezende wat in ons Zaterdagnummer stond, meenen wij toch ook, dat dit geen ergernis behoeft te wekken. Een aanbeveling om een spr. te hoo- ren, be teekent nog niet dat men woord voor woord instemt met hetgeen hü zeg gen zaU Intu^schen zou het ons wat waard zijn, ais er tusschen de Anti Revolutionairen en Christelijk Histori- schen weer zooveel waardeering kwam, dat men met handhaving van eikanders beginselstandpunt gevoeligheden ontzag en streefde naar een vriendschappelijke behandeling. Daarom geen ergernis geven, maar ook geen ergernis nemen. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stands Geboren: Jan netje, d.v. W. F. de Leeuw en J. M. de Krnger. Overleden: Dirk Langereis, 68 jaar, wedr. van S. Dekker. Johannes van Workup 81 j., wedr. van C. M. Lam- boo. WOUBRUGGE. In he<t locaal I mmanuelwerd, ond"ér leiding van Ds. Kijne een eer ste Gemeente-vergadering gehouden, met de leden der Ned. Herv. Kerk. Zijn eerwaarde opende met gebed en Psalmgezang en gaf daarna het woord aan den secretaris-kerkvoogd, de heer W, A. Boot, welke tot onderwerp had: „Waarom een Gemeente-avond Spr. bepleitte het nut van zoo'n avond en de wenschelijkheid dat dit ook jn de Herv. Gemeente moest plaats grijpen. Daarna verkreeg de kerkelijke ont vanger, de heer W, Buntsma, het woord, die een levensschets gal van den eersten martelaar in de Noorde lijke Nederlanden, den bekenden Jan de Bakker, waarna spr. een financieel overzicht gat van de kerkelijke kas. De voorzitter gat daarna gelegen heid tot het stellen van vragen, weikei door den ontvanger werden beant woord. In de pauze werd door eenige jonge dochters koffie gepresenteerd. Daarna nam Ds. Kijne het woord, die tot onderwerp- had gekozen „Onze liturgie en Eereaienst". Z.Eèrw. zette uiteen, hoe en waarom alles bij den Godsdienstoefening geschiedt van af den voorzang der Gemeente tot dei zjegenbejde bij 'het einde der predikatie to]©. Heit was een söhoo-ne rede, welke met bijzondere aandaóht wtérd gevólgd Tammer, dat de belangstelling, in ver houding tot het zielental der Gemeentel niet gxooter was. Na dankgebed door Ds. Kijne, sloot Z.E©rw. dezen goed geslaagden avond. GEMENGD NIEUWS. Een klopjacht. Gisternacht heeft te Deventer een groote politie macht, bestaande uit giemeentepolitiei rijksveldvacht, marechaussees en mi litaire poliitie, ondér leiding van den heer A. P. van T richt, commissaris van politie en meit behulp van honden, gespeurd naar de verblijfplaats van tweè mannen, vermoedelijk Duitschers die eergisteren in den laten avond een aanslag hebben gepleegd op twee politieagenten aldaar. Om den dader van een berooving op te sporen zochten de agenten Rouwen- dal en Kieftenbelt in een zaadhoop, waaruit plotseling twee personen te voorschijn kwamen. Een er van vlucht te in de duisternis het veld in, de an dere werd gefouilleerd. Plotseling riep de rtian, die ontkomen was doch weer naderbij trad, den politiemannen toe: „Handen op" en meteen schoot hij met een revolver op hen. De politie mannen lieten, terwijl zij terugschoten,, hun arrestant een oogenblik los. Deze maakte zich toen snel uit de voeten met dengene, die het schot had gelost. Blijkbaar heoben de schoten, die den vluchtelingen pzijn nagezonden, hun doel gemist. Met het oog op het feit, dat men kennelijk hier te doen heeft met personen, die niet terugdeinzen voor wapengeweld, liet de commissa ris de geheele omgeving van Deventer afzoeken, tot nu. toe- tevergeefs. Het signalement der gevluchten, dilel Duitsoh spreken, is van den een: leef tijd 25 jaar, lengte 1.70 tot 1.75 m.„ schraal postuur, gieen baard of knevel, haar licht blond, bruinachtig costuumi iockeypet, slappe boord, geelachtig kunstzijden dasje, jacht vest van grijze wol met rood afgezet, lederen riem! om het 'middel met twee gespen, on der de jas een roodachtige das. HetJ signalement van den andere: leeftijd 35 jaar, flink postuur, nogal gezet* rood gezicht, lengte 1.751.30 m., donker uiterlijk,donkergrijs costu.um,, vermoedelijk grijze jóckeypet. iVan het panrdj gevallen. Toen gistermorgen een aantal huza ren te paard den Platvoet bij Deven ter passeerden en het commando toti draven werd gegeven, wierp een der dieren zijn berijder, een huzaar, .at, Idie tegen een boom terechtkwam en aan den voet daarvan bloedend en bewusteloos bleet liggen. Na voorloo- pig te zijn verbonden, werd de ge wonde ruiter naar het St. Josephge- sticht te Deventer vervoerd, waar bijl hemh ersenschudding werd1 geconsta teerd. Het 'avo,ntuur in 'den bak kerswinkel. De „aanslag", ge pleegd in een bakkerswinkel op de iWieteringschans, (welke aanvankelijk eenige sensatie had gewekt, schijnt tenslotte tot een flauwe glrap te moeien» woeden teruggebracht. Dat men met een doortrapten boosi wicht te doen had, leek al dadelijk on waarschijnlijk, doch wel dacht mem aan een wanhoopsdaad, van een ar men. stakker. Evenwel, uit 'de verklaringen van 'de meisjes is gebleken, dat de man netjes was gtekleed en heelemaal niet Iden indruk maakte van een honger lijder. Mogelijk is het, dat het er den be zoeker alleen om te doen is geweest,, een praatje met de winkeljuffrouw te maken. In elk geval, wat ook de bedoeling moge zijn geweest, een slechte klant was Ide man niet. Hij heeft twee dub beltjes betaald voor een broodje van 14 cent, zijn zes tenten niet terug gehad en het broodje tenslotte nog achter gelaten. De 'moord in de De Riëmer- straat. In den zomer van 1924 weid de 67-jarigle heer v. d. Stijl,, uit de De Riemierstraat te 's-Graven- hagle onder zeer geheimzinnige' omstan idieheden vermoord. Hij wérd in den gcntend, omstreeks 11 uur, in zijn uiskamer dood gevonden, terwijl de kamer in, de grootste wanorde ver keerde en alleö op een ernstige wor steling tusschen dén aangevallene en zijn moordenaar wees. Het gelukte de politie niet, den moordenaar te ontdekken, wel hadden, vooral in de eerste dagen, talrijke ar restaties plaats, maar de aangehoude nen moesten allen na korten tijd weer op vrije voeten gesteld worden. Zaterdag j.l. heeft de politie te 's- Gravenhage aangehouden, als ernstig verdacht van dezen moord, den 41- jarigen A. L. M., fotograaf van be roep. D e aangehoudene is een Rus van geboorte, doen woont reeds geduren de ruim 12 jaar in ons lancb M. behoorde tot de personen, welke kon na den moord ook reeds door de politie zijn verhoord, maar toen we gens gebrek aan bewijs weer óp vrije voeten moesten worden gesteld. Thans schijnen echter nieuwe, .voor M. bezwarende feiten de politie ter 001e te zijn gekomen en zit neett daar in aanleiding gevonden M. aan een nader verhoor te onderwerpen. De resultaten van dit verhoor waren van dien aard, dat hij is vastgehouden. Een der aanwijzingen tegen M. zou zijn, dat ernstige twijfel is gerezen om trent de waarheid en de waarde vna het alibi, dat hij bit zijn eerste verhoor kort na den moord, aan de politie had opgegeven. in den kring van zijn familie en vrienden wordt echter vermoed, dat men hier te doen heeft met een wraak neming. M. wordt yandaag; voor den rech- ter-oommissaris geleid. De inhr aak Delft. Gis teren heeft de officier van justitie in Den Haag den smid J. E. F. J.; die gearresteerd is inzake de inbraak in het Prinsehof te Délft, een verhoor afgenomen. Hoewel de verdachte bleef ontken nen, meende de officier toch, dat er voldoende termen aanwezig waren om de verdachte in bewaring te houden en is J. ter beschikking van den rech- ter-oommissaris gesteld. Naar verluidt zou de verdachte ook bij andergevallen zijn betrokken. Brutale inb ra Et k. Wederom heeft te Beverwijk een brutale inbraak plaats gehad, ditmaal in een boerderiji staande in den polder onder die ge meente. Men verschafte zich in den naccht toegang door een W|.C.-raam pje en bereikte door verschillende gan gen de slaapkamer. Hier werd zon der de slapenden te storen de brand kast geopend. De inhoud, bestaande uit een aantal sieraden en juweelen, werd zoolang in een kistje gedaan, waarna de inbreker nog kans zag uit een aan het ledikant hangende pan talon een portemonnaie met geld te stelen. Dit was evenwel wat veel gewaagd, want de vrouw des huizes ontwaakte,, zoodat de inbreker genoodzaakt was de vlucht te nemen, waarbij hij! het kistje moest achterlaten. Alleen de portemonnaie werd medegenomen. De politie heeft den dader nog niet kun nen vatten. Mishandeling). De onbleeol- idige rijksveldwachter Brekelmans uit Riel, is met een familielid, zekeren H. uit GoirLe in .de Kloosterstraat te| Goiirle, onverhoeds door een aantal personen aanbevallen. Er,ontstond 'n formeele vechtpartij, waaraan 15 h 16, personen deelnamen, meldt het „N. v. h. zr Brekelmans wórd zeer ernstig ge wond. Hij kreeg een steek in de borst, één boven het linkeroog en één in den arm. De zeereerw. heer pastoor ver leende geestelijke hulp, waarna de ern stig gewonde per auto van den heer v. D. naar zijn woning te Riel werd] overgebracht. Ook zijn familielid van H. bekwam eenige verwondingen. Voorloopig zijn de gebroeders v. H. als de vermoedelijke daders door de politie gearresteerd. Inbraak. Te Dongen is inge broken in de schoenfabriek der firma G. ien A. Riemslag, De brandkast werd geforceerd., en daaruit een be drag van f2401 en voor ongeveer f20 aan post- en rentezegels gestolen. Me de werden nog twee paar heerenschoe nen ontvreemd, waarvoor een paar oude werd achtergelaten. RECHTZAKEN. I KANTONGERECHT LEIDEN. H. K. te Voorschoten, geen timmer man, zooals in de dagvaarding stond, maar houthandelaar, had daar op een rijwiel gereden zonder licht. Hij had maar haei eventjes spades licht fifi- reden omdat de lantaarn was uitge gaan van het schudden. Maar „heel eventjes" mag ook niet. De waarnemend ambtenaar, van het OM. mr. Coebergh, eischte hierop fl boete of 1 dag hechtenis. K. vond dit veel. J. B. te Rijnshurg. had op een bon- de kar gezeten. B. zeide dat hij daar niets aan kon doen. Hij keerde naar huis terug en dan loopt het dier zoo hard, dat hij het niet bij kan houden. Van het harde loopen kreeg hij dan ook.... pijn in zijn zij en toen is hij op den wagen gaan zitten. Dat zal de hond niet pleizlerig ge vonden hebben, merkte de kantonrech ter op, en het O.M. onderstreepte de ze opmerking door f 2f boete of 2 dagen hechtenis tegen B. te elschen. B. kon niet begrijpen waarom hij beboet werd, want een dame in Den Haag had hem nog gezegd, dat hij zoo'n besten hond had. K. H- de W. betonwerker te Leiden, was zonder werk. Blijkbaar waren zijn kameraden daar zoo me© ingeno men, dat zij hem hadden getracteerd en toen is hij dronken geworden. Het O.M. vroeg hierna fl boete of 1 dag hechtenis. J. M. chauffeur te Lisse, had zich daar met een auto op den weg be vonden, zonder dat de lantaarns brandden. Volgens hem kon het niet anders of kwajongens hadden zijn. lampen uitgedraaid. Dan had je bij je wagen moeten blijven, aldus de kantonrechter. 5 gulden boete of 5 dagen hechte nis was de eisch. C. K. te Noordwijkerhout, had daar op het Bokkeveld geloopen. De bedoeling was geweest om te stroopen. K. hoorde een konijn en wil de dat bemachtigen. Hij is toen be keurd wegens bet loopen op verboden terrein. De Kantonrechter meende dat hij eigenlijk wegens stroopen moest terecht staan. De kantonrechter vond het daarom maar het beste de behandeling verder uit te stellen om de verbalisanten te hooren. C. P. I. chauffeur te Noordwijk, had met een auto gereden, zonder dat het nummer- en letterbord verlicht waren Het licht brandde wel, maar weinig, zei I. Dat is niet voldoende) vond de kantonrechter en blijkbaar ook het OM. dat f5 boete vroeg. I. vond dat veel. Het is de 2e keer in 4 jaar dat hem dit is overkomen. Dan zullen we je met fl boete naar huis sturen, zei de kantonrechter. De jongens te Leiden schijnen er niet beter aan toe te zijn dan die te Lisse. Dit ondervond I. v. d. V. chauf feur bij de firma Waals alhier. Hij was 's avonds op de Haarlemmerstr. aangetroffen met een auto zonder lichtgevende lantaarns en zonder ach terlicht. Dat hebben jongens gedaan, terwijl ik ergens in huis was om geld te ont vangen. V. kwam er minder goed af dan zijn collega te Lisse, want tegen hem wer den 2 geldboeten van f5 -ëischt. V. vond dit veel. U komt telkens hier wegens overteding. merkte de kanton rechter op en 'tis gevaarlijk te rijden zonder licht. Land- en Tuinbouw. HAARLEM's GEMEENTERESTUUR EN DE ZETELKWESTIE. Naar het „Weekbl. v. Bloembollen cultuur" schrijft, komt in de heden middag gehouden vergadering van den Haarlemschen Gemeenteraad aan de orde (punt 10 der agenda) een voor stel van B. en W. om aan de Alg. Vereeniging een antwoord te zenden op haar adres van 24 November. In het tot den gemeenteraad van Haarlem gericht adres van het Hoofd bestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werden de volgende vragen gesteld: 1. Is uw bovenbedoeld besluit (van 24 Maart 1926) van toepassing op even tueele vestiging der vereeniging op „Spaar en Hout", in geval de aanhan gige grenswijziging doorgaat en hand haaft in dit geval uw raad ten op zichte van onze vereeniging de door de gemeente Heemstede gevraagde koopsomvoor het door haar aan onze vereeniging te koop aangeboden ge bouw en terrein? 2. Is uw besluit van toepassing op eventueel© vestiging der vereenigihg op „Spaar en Hout" ingeval de grens wijziging niet doorgaat? Het gold hier het besluit door den raad genomen op voorstel der heeren Loosjes cs., waarbij B. en W. werden gemachtigd aan de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur ren som aan te bieden gelijk staande met 50 pet. van hetgeen benoodigd is voor stichting en inrichting van een gebouw ten behoeve van Bloembollencultuur tot een maximum van 100.000, wan neer de zetel der vereeniging te Haar lem blijft. In de raadszitting van Donderdag 25 November brachten B. en W. dienaan gaande mondeling advies uit. Na eenige discussie besloot de raad toen op voorstel van den heer Klein met 27 tegen 4 stemmen de zaak aan toehou den. Thans is het schriftelijk prae-ad- vies van B. en W. verschenen. Zij mer ken op: De strekking van het aangehaalde raadsbesluit was een financieel offer uit de gemeentekas te brengen, ten einde den zetel, van „Bloembollen cultuur" voor IJaarlem te behouden. Gaat de grenswijziging door, zoodat „Spaar en Hout" bij Haarlem komt, dan bestaat er o.i. geen reden om te gen vestiging aldaar bezwaar te ma* Het eerste gedeetta 4fiC Sttb 1 in stelde vraag kon naar onze meening daarom toestemmend worden beant woord. Het tweede gedeelte van die vraag, n.l. of Uw Raad in dat geval handhaaft de door Heemstede aan „Bloembol lencultuur" gevraagde koopsom voor het aangeboden gebouw en terrein kan, zonder een stap in het duister te doen, thans nog niet zonder meer met ja worden beantwoord. Omtrent het tijdstip van tot standkoming der grens wijziging bestaat nog geen zekerheid. Bovendien is niet bekend op welk be drag de buitenplaats aan Haarlem in rekening zal worden gebracht, terwijl Heemstede bevoegd is nu reeds ge deelten er van tegen niet te beïnvloe den bedragen te verkoopen. Zou Uw Raad zich nu reeds tegenover de Ver eeniging verbinden tot handhaving van den door Heemstede bepaalden prijs, dan is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat het aan Haarlem komen de resteerende terrein niet tegen den kostprijs verkocht zal kunnen worden, omdat mogelijk de prijs van 75.000 voor het aan „Bloembollencultuur" af te staan gedeelte onevenredig zwaar op het overblijvende gedeelte drukt. Voor zoover thans de zaak is te over zien, meenen wij, dat een koopprijs van 130.000 zou moeten worden ge steld, om te voorkomen, dat Haarlem voor het behoud van den zetel geen 100.000, maar feitelijk een veel hoo- gea* bedrag beschikbaar zou stellen. De vraag of dit gewettigd is, achten wij thans, nu nog geen zekerheid om trent de nieuwe grenzen bestaat, nog niet voor beantwoording vatbaar. Om deze redenen meenen wij, dat op de gestelde vraag "vooralsnog niet kan worden geantwoord. De tweede vraag zouden wij bevesti gend willen beantwoorden. Wel is waar biijft dan de zetel der Vereeni ging niet binnen Haarlem, doch de ligging van „Spaar en Hout" ten op zichte van Haarlem is zoodanig, dat feitelijk het beoogde doel door vesti ging aldaar evenzeer wordt bereikt. De minderheid van ons College kan zich met ons voorstel niet vereenigi- gen. Nu omtrent de grenswijziging geen zekerheid bestaat, kan geen af doende beslissing worden genomen, hetgeen ook blijkt uit het voorste] der meerderheid, die een voor de Vereeni ging ongetwijfeld zeer belangrijke vraag eveneens onbeantwoord wil la ten. Onder deze omstandigheden acht de minderheid van ons College het te- ter aan „Bloembollencultuur" te be richten, dat thans beantwoording der door haar gesteide vragen nog niet mogelijk is, terwijl de minder hei 1 bet wenschelijk acht, dat de Algemeen© Vereeniging voor Bloembollenacu'tiuir zich thans allereerst uitspreekt over de plaats harer vestiging". Den raad wordt voorgesteld te ne men het volgende besluit: De raad der gemeente Haarlem, Gelezen het adres van het Hoofdbe stuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur d.d. 23 November 1926, gelezen het voorstel van B. en W. besluit: In antwoord op genoemd adres te berichten, dat de daarin sub 1 eerste gedeelte en sub 2 gestelde vragen be vestigend worden beantwoord, doch dat beantwoording der sub 1 tweed© gedeelte gestelde vraag, n.l. of Haar lem bij tot standkoming der aanhan gige grenswijziging de door Heemste de bedongen koopsom voor gebouw en gedeelte van het terrein van „Spaar en Hout" handhaaft, thans nog niet mogelijk is". Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. RIJNDAM (wereldr.) 11 te Singapore. PARANA Portland (O.) n. Rott. IS v, Chriatübal. BURGERDIJK 14 van Baltimore te Rotterdam. NOORDERDIJK, Rott. n. Vanc. 13 t» San Francisco. DINTELDIJK, Vanc. n. Rott. 18 te Portland (Ore). GAASTERDIJK, Tampico n. Rott. 13 (13.10 n.m.) 1100 mijl van Bishop'*. NEBRASKA, Rott. n. Vanc. 11 van Los Angeles. DRECHTDIJK, Vanc. n. Rott. via L.- pool 13 (11,2 v.m.) 10 mijl Z. van Fastnet. VEENDAM, Tampico n. Rott. 13 (iuü. van Vera Cruz. EDAM, 14 van Rott. te N.-Orleans. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIJPERKERK (then) 12 v. Algoahaal, JAGERSFONTEIN (uitr.) 12 te Beira. SALABANGKA (thuisr.) p. 18 Oues- sant. MELISKERK (uitr.) 14 te E.-London. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LUN. SCHEUDESTROOM (thuisr.) 13 (1.40 n.m.j 70 miil Z.W. van Niton. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GAASTERLAND 14 van Rott. naar Santa Fé. KENNEMERLAND (uitr.) 18 v. Bahia. ROTTERDAMSOHE LLOYD. MADIOEN (thuisr.) pass. 14 Kaap Bon. SCHOUWEN (uitr.) pass. IS Sagres. MODJOKERTO (uitr.) pass. 14 Pertm. BANDOENG 12 v. Cuddalore n. Porto Novo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINS DiER NEDEKL. (uitr.) pass. 12 Perim. KARIMOEN (uitr.) 13 te Medan. P. C. HOOFT (uitr.) p. 13 Gibraltar. BOETO'N (uitr.) 13 te Sabang. MOENA, 14 v. Amst. n. Antwerpen. SINGKEP (uitr.) p. 12 Dungenesa. RJOUW, 14 v. Batavia te A'dam. GROTIUS 13 v. A'dam te Batavia. JQHAN DE KT®! itbuisai 13 van,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6