N IEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 DECEMBER 192S FEUILLETON. tfffifl-jT. Opoffering beloond. 17) Mevrouw Do Verbrugge was door die lange weken aan de gezonde, ver sterkende zeelucht weer geheel her steld. En zij kon de eenzaamheid niet langer uithouden „Kees moet afleiding hebben. Ik kan mijn.lief kind toch niet laten verknie zen van verveling met niets anders :dan zijn automobiel en zijn jacht" zei-de zij tot Piëta, terwijl zij haar se ries uitnoodigingsbrieven dicteerde. En sinds de eerste dagen van Au gustus werd „De Zeemeeuw" letterlijk bestormdzoowel in 't Zwitsersch landhuisje, als in 't zomerhuis en in den toren waren alle kamers bezet. Dat banale conventie-leven van al lerhande onophoudelijke plieziertjes, Wat Piëta altijd zoo verafschuwd had, was nu in nog- koortsachtiger 'drukte teruggekeerd. Het is niet het eeuwig durend passen, het gedraaf om aller lei snuisterijen te koopen, wandelin gen, bals, concerten, waarmee haar dagen voorbij gingen in de hoofdstad, maar toch met een weinig variatie was het op die kusten van Bretagne hetzelfde overspannen leven, met me- kanieke beweging als 'tware lang zaam voortrollend. Het jonge meisje betreurde het, maar zij was geen meester meer over zich zelf, zij moest zich mee laten sleuren door den stroom, waarin haar positie haar ge bracht had. Zij dankte aan. haar opvoeding door haar moeder die wereldkennis, die be staat in het verbergen van zijn eigen gevoelens onder een glimlach of een ernstig gelaat, met altijd dezelfde nietszeggende zinnetjes, honderdmaal herhaald. En om dat doel te hereiken, werd niets gespaard: salon-tooneelvoorstel- lingen, concerten, tennis-spelen,. uit stapjes op ezels, watertochtjes over zee, iedere dag bracht nieuwe aflei ding. Het jacht met luidruchtige pas sagiers bemand doorkliefde de wate ren van het eene eiland naar het an dere. Gézembre, kaap Fréhel, de eilan den Ghaussey, Jessey en Guernesey ontvingen het vroolijke gezelschap. Toen kwamen de automobiel-toch ten naar de naburige casino's. Kees heeft een ongelooflijke volharding, niets houdt hem tegen, niets kan zijn drang naar leven en 'beweging tegen houden. Ook de wedrennen trekken hem aan meer dan wenschelijk was. Hij wint er soms, maar meerdere malen verliest hij ook groote sommen: en terwijl de ouderen en de zwakkeren van het ge zelschap uitrusten van de vermoeienis sen, geeft hij zich over aan zijn ver lokkelijke, steeds aangroeiende harts tocht, Tevergeefs heeft Walter getracht zijn vriend de gevaren te doen inzien, waaraan hij zich bloot stelt; tever geefs ook heeft Piëta hem gewezen op het misnoegen, dat hij door die verfoei lijke gewoonte zijn vader zou aandoen, niets heeft den jongen man kunnen terughouden van dien gevaarlijken weg. Mevrouw De Verbrugge ziet or slechts een onschuldig vermaak in; zoozeer is zij verblind door de zwak heid van haar zoon; het is een nieuw middel om hem genoegen te doen, om. hem hij zich te houden, dat is genoeg. Haar beurs opent zich steeds in over vloedige mildheid om Kees in staat te stellen aan zijn opkomenden harts tocht voldoening te geven. Nog nooit heeft die al te zwakke moeder neen kunnen zeggen tot haar afgod; een kus, minder nog', een glimlach van haar zoon is voldoende om allegedach te aan weerstand van -haar kant weg te nemen. Dat hij gelukkig is en zich niet van haar verwijdert, dat is alles, wat z-ij verlangt. De .zoon van den bankier isdetoon- aan-gever van het seizoen. Hij heeft zoo'n voorramen en eleganten smaak, dat de jongeren hem in alles trachten na e volgen: de jonge dames hunke ren naar zijn goedkeuring en vragen zijn raacl bij het aanleggen hunner partijtjes. Hij heeft in gezelschap van allen de innemendste vormen, hij speelt prachtig op de mandoline en draagt uitstekend, voor, hij speelt heeft het beloofde land gezien, doch daar niet mogen ingaan. Om echter cle kleine kerk te troosten en te bemoedigen stond spreker stil bij cle heerlijke belofte, beschreven in Jo- zua i5b9. Daarna werden de gekozen broeders in het ambt bevestigd. Hierna heette Ds. Wielenga, de Kerk van Gent welkom in de classis Dor drecht. Spr. wees er op, dat ook Satan weet, dat er nu een Geref. Kerk in Gent is en zal niet nalaten haar te bestrijden. Hij maande haar tot eensgezindheid en broederlijke liefde en wekte haar op tot den strijd. Ds. van Helsdingen sloot zich aan bti den vorigen spreker en sprak den wensch uit, dat de Kerk van Gent mocht groeien en bloeien. Vervolgens spraken namens Antwer pen br. Mulder en namens Brussel br. Postma. Ook was ingekomen een schriftelijke gelukwensch van Ds. A. Lauwers van Brussel. Tenslotte bracht br. Louwerse een woord van dank aan Ds. Couvée en den kerkeraad van Brussel, voor de voll'e toewijding en opofferende liefde,, waar mede zij Gent nu bijna drie jaren eiken rustdag gediend hadden. Na het zingen van Ps. 78:1 sloot br. Lenders de vergadering met dankzeg ging. De collects, gehouden tot aanschaf fing van een avondmaalstel, bracht op f i2;io en 128.50 francs. Hierna ging de gemeentehuiswaarts, Hierna ging de gemeente huiswaarts, verblijd over al het goede dat de Heere aan haar bewazön had. BINNENLAND. DE PRINS NAAR TWENTE. De prins, die gisterochtend naar Het Loo is vertrokken, vanwaar hij a.s. Zaterdag te Den Haag wordt terug verwacht, is voornemens Donderdag 16 dezer van Het.Loo uit in den voor middag een bezoek te brengen aan de fabriek van de firma Van Heek te Enschede en in den namiddag van dien dag een kort bezoek aan de N.V. Hazemeyer's fabriek van electrische apparaten te Hengelo. PRINSES JULIANA. Naar de „Ned." verneemt, ligt bet in de bedoeling, dat H. K. H. Prinses Ju liana in het voorjaar belijdenis des ge- loofs zal afleggen om daarmede lid maat te worden der Ned. Herv. Kerk. De bevestiging zal plaats hebben op Goeden Vrijdag in de Julianakerk te 's-Gravenhage. In dezen dienst hoopt Ds. W. L. Wei ter voor te gaan, terwijl de Prinses bij deze gelegenheid geen plaats zal ne men in de Hofbank, maar haar plaats zal kiezen tusschen de andere leerlin gen. NEDERLANDERS TE BRUSSEL. Op 19 Febr. 1927 zal de Nederland- sche vereeniging voor weldadigheid te Brussel haar 60-jarig bestaan herden ken. Het voornemen bestaat dan een „Prinses Julianafonds" op te richten, waarvan de rente zal worden gebruikt om behoeftige Nederlanders geduren de de wintermaanden extra te onder steunen. De Koningin zal zich bij deze her denking doen vertegenwoordigen door haar Kamerheer i. b. d. jhr. Van de Poll, burgemeester van Vught. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Het door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in uitzicht ge stelde ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet is thans in voorontwerp aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies toegezonden. Het wetsontwerp bevat vooreerst een aantal voorstellen tot wijziging en aanvulling der Ziektewet, welke er op gericht zijn om die wet aan de sinds 1913 gewijzigde economische verhou dingen aan te passen (welstand, g ëns) en de wet in overeenstemming te bren gen met sinds 1913 tot stand gekomen wettelijke regelingen en internationa le verdragen. Daarnevens bevat het ontwerp voor stellen, welke beoogen meer plaats in te ruimen, dan de Ziektewet doet, aan voorzieningen, welke uit 't maatschap pelijk leven opkomen. De ontworpen regeling komt in hoofdzaak hierop neer, dat als gelijkwaardige voorzie ning in geldelijke gevolgen van ziekte naast de verzekering bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid worden er kend verzekering bij bijzondere kas sen, opgericht dooi* de verzekerden zelf, bij ondernemingsziekenk ü-ssea, opgerichtvoor de verzekering van ar beiders in dienst van een of meer be*j paalde ondernemingen, verzekering bij een bedrijfsvereniging en ten slot te de ziekengeldvoorziening, opgeno men in collectieve arbeidscontracten. De arbeiders voor wie op een d*r vo rengeno einde wijzen een voorzierdig tegen geldelijke gevolgen van ziekto is getroffen, zullen niet verzekerd zijn bij de ziekenkas van een Raad van Arbeid. Het ontwerp bevat verder ver schillende voorschriften, ter waarbor ging dat de arbeiders, die onder een bijzondere ziekengeldregeling vallen, met betrekking tot hun aanspraken op ziekengeld, niet achterstaan bij de overige arbeiders. Bepaald is, dat de bijzondere ziekengeldregeling niet min der gunstig mag zijn dan de wettelijke regeling. Voorts worden voorwaarden gesteld inzake de zeggenschap der ar beiders over de toekenning van zie kengeld en wordt de eisch gesteld van onpartijdige beslissingen bij geschil len over aanspraken daarop; tevens wordt het stellen van zekerheid gevor derd voor de Verhaalbaarheid van de aanspraken van den arbeider op zie kengeld. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft den Hoogen Raad van Arbeid verzocht zich bij zijn advies te willen bepalen tot het uitspreken van een oordeel over de technische zijde van het voor-ontwerp en niet te treden in principieele beschouwingen inzake de wenschelijkheid van de invoering der Ziektewet 1913. BEDRIJFSLEIDER IN HET BAKKERSBEDRIJF. Dei procureur-generaal bij den Hoo gen Raad, mr. Besies heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van G. v. A., bakker te Grafhorst, die door de rechtbank te Zwolle, met vernietiging van een von nis van den kantonrechter, te Kampen is veroordeeld tot 5 boete wegens een overtreding van de arbeidswet. De „arbeider" van wien hier sprake is, werd door den requirant beschouwd als bedrijfsleider. De Ned. Bakkers- bond wenscht van den Hoogen Raad een uitspraak omtrent het criterium, dat aangelegd moet worden om iemand in het bakkersbedrijf als bedrijfsleider te kunnen beschouwen. Arrest 24 Januari. DE RELLETJES TE EDE EN ASSEN Op vragen van het lid in de Tweede Kamer, den heer K. ter Laan: 1. Hebben de heeren Ministers reeds stappen gedaan, om te bevorderen, dat de verdachten van strafbare handelin gen ter gelegenheid van de herhalings oefeningen uit de voorloopige hechte nis, worden ontslagen? 2. Zoo neen, zijn zij bereid, om ten spoedigste deze stappen te doen? 3. Indien de heeren Ministers niet bereid mochten zijn, hun medewer king te verleenen tèn aanzien van al de genoemde verdachten zijn zij dan althans bereid dit te doen voor de sol daten v. de wacht te Assen, die gewei gerd hebben patronen in ontvangst te nemen? hebben de Ministers van Justitie en van Oorlog geantwoord: Ad 1' en 2. Deze vragen worden ont kennend beantwoord. De eerst onder- geteekende beeft echter aan dm audi teur-militair opdracht gegeven te be vorderen, dat een spoedige berechting ter zake zoude plaats hebben. De be handeling ter terechtzitting is inmid- middeis bepaald op 14 Dec. Ad 3. Deze vraag kan buiten beant woording blijven, waar blijkens berich ten van den auditeur-militair ter zake van het weigeren patronen in ont vangst te nemen door soldater van de wacht te Assen geen personen in voor arrest zijn en ook nimmer in voorar rest geweest zijn. ONGESTELDE KAMERLEDEN. De leden der Tweede Kamer Beu- mer en "Wintermans waren gisteren verhinderd, wegens ongesteldheidpom de vergadering dier Kamer bij te wo* nen. TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. j.i 'j. 1 Onderwijs-cljfers. De Stand aard driestart: Voor een paar weken berekenden .Wij uit de toen beschikbare cijfers, dat 1 Januari 1926 het aantal leerlingen vder bijzondere school tot ongeveer 590.000 was gestegen, waartegenover de openbare school haar leerlingen Vermoedelijk tot belangrijk beneden $00.000 zag dalen. In de Memorie van Antwoord be treffende de Onderwijsbegrooting wor 'den thans de officieele cijfers van 1 J.anuari 1926 medegedeeld, die voor de bijzondere school nog aanmerkelijk* gunstiger zijn. Ziehier de cijfers voor 1 Januari '24, '25 en '26, gelijk die in genoemde me morie te vinden zijn: 'AantaJ leerl. op 1 Jan. 1924 1925 1926 Openb. school 527.585 500.768 483.992 Bijz. school 561.618 577.184 592.840 In twee jaar tijds is dus de open- pare school 43.000 leerlingen terugge- lcopen, en de bijzondere school 31.000 leerlingen gestegen. Had de bijzondere school in 1924 51 Yt pet. van het aantal leerlingen, in 1926 was het .percentage tot 55 geste gen. En de beweging staat nog niet $til: in 1926 werden toot 15 November 147 nieuwe lagere scholen geopend, waarvan 29 voor openbaar onderwijs en 118 voor bijzonder onderwijs. In een snel' tempo beweegt ons on- clerwijs zich in de richting der leuze: bijzonder ondierwijs regel, openbaar onderwijs aaiavulling. Daaraan kam-het knabbelen aan en- fcele lijsten met handteekeningen niets Veranderen. De volksovertuiging wendt zich «almeer van de openbare school af. Zolfs Ds. Lingbeek kan dat niet veranderen. j Goed recht. Mr. Dr. P. A. Roeper Bosch schrijft 4n het Weekblad van het Recht: „H«rhaakïelijk hoort en leest men (klachten, d/at de molens van het recht Zoo langzaam malen. Wanneer men jéchter ziet, hoe overijld in andere laa iden over zeer gewichtige kwesties ge procedeerd!! wordt, kan men zich ge lukkig pr/ijzen. dat in Nederland pro cessen wol is waar langzaam, doch in «Ik gevail grondig worden gevoerd." Als waiarschuwend voorbeeld voor jdiegenen, die ook hier te lande het Duitsche systeem zouden willen invoe ren, volgft dan de geschiedenis van een iNederlauiider, d'ie bij onze Oostelijke naburen, als nemer van een geprotes- teerden geaccapteerden wissel, groot 87.000 R.M. een proces had te voeren ftegen trekker en acceptant. Hij gaf de «aak in handen van een Duitsch advo caat om betaling van dit bedrag te verkrijgen, stortte 1000 Mark voor schot <:n den 2en November werd een •Klageschrift bij het Landgericht in gediend. Op .4 Nov. bepaalt de handelsrech ter de;n dag van verschijning van par tijen. Op 8 Nov. stelt zich schriftelijk een arivocaat voor den trekker van den (wissel, die reeds den 9en Nov. Voor antwoord concludeert. De accep tant, een Oostenrijker, verschijnt niet 4n rtechte. Bij antwoord worden door j&en. gedaagde den eischer drie eeden opgedragen, welke op 16 Nov. zullen moeien worden afgelegd. In dit tempo Wordt de zaak voortgezet en op 23 'Nov. zijn de pleidooien. Gdheel uit eigen beweging gevoelt Se rechter zich geroepen tijdens de pleidooien aan den advocaat van den Nederlander een beslissing van het Reichsgericbt voor te leggen, waaruit moest blijken, dat het recht niet aan rijn zfjde was. Vanzelfsprekend heeft deze niet de gelegenheid de overge legde beslissing op dat moment nauw keurig na te gaan. En het vonnis wordt, inmid/dels vastgesteld op 30 Nov. De Nederlander verliest zijn zaak in venband met de bewuste beslissing van het Reichsgericht. Na het plei- 1 dool had de eischer door middel van zijn advocaat van den rechter de be slissing van het Reichsgericht ter leen ontvangen. Mr. Roeper Bosch, die deze zaak bestudeerde, schrijft dan verder: „Bij rustige voorbereiding zou zoo wel de rechter als de advocaat van den Nederlander gezien hebben, dat beide gevallen niet parallel liepen. De rechter, die zijn jurisprudentie maar doodleuk afstaat, hoewel hij het von nis nog moet maken, heeft dus blijk baar geen behoefte om de zaak nog eens kalm te overwegen en de advo caat van den Nederlanders is nu even „felsenfest" overtuigd, dat de zaak verloren is, als hij eerst bij hoog en laag gegarandeerd heeft dat deze ge wonnen zou worden. Wanneer men ziet, hoe bij onze oostelijke naburen over een belang van ruim f22.COO zonder behoorlijke voorbereiding van advocaten en rechters maar in een vloek en een zucht wordt geoordeeld, rijst toch de vraag, of wij ons niet moeten verheugen, dat hier te lande de pogingen tot het verkriigen van dusdanig „snel" recht nog zoo weinig hebben uitgehaald. Liever dan toch maar goed recht, ook al gaat het wat langzaam." KERK EN SCHOOL. - NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Maassluis en Rozen burg, B. C. Verhagen te Wateringen. Aangenomen: Naar Berg-Ambacht J. G. Dekking te Resteren. Bedankt: Voor Nieuwpoort, J. G. Dekking te Resteren. GEREF. KERKEN Beroepen: Te St. Jaoobi-Parochie (Fr.), A. F. Reuchenius. cand. te 'sGra vennage. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Barendreoht, J. Ree sink te Aalten. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te 's Gravenhage, H. A. Minderman. te Lisse. Ds. T. WIELINGA. Het Prov. kerkbestuur van Drente heeft aan Ds. T. J. Wielinga, predikant der Nederduitsch Herv. Gem. te Nieuw- Amsterdam, op diens verzoek wegens zijn benoeming tot predikant bij de Prot. kerken in Ned. Oost-Indië, tegen 29 de zer eervol ontslag gegeven. ZENDING. In en naar aanleiding van de Zen- dingsweek heeft het Zendingsbureau ont vangen f 165.562. GEREF. IN DUITSCHLAND. Vanwege het comité tot versterking van het Gereformeerde leven in Duitsch land, zijn drie Duitsche theologische studenten in staat gesteld, aan de Vrije Universiteit en de 'Theologische school hier te lande de college's te volgen, teneinde op de hoogte te komen van de Gereformeerde Theologie. GIFTEN EN LEGATEN. Ds.. J. R. Wolfensberger, predikant der Ned. Herv. Gem. te Zevenhoven, ontving dezer dagen van Mevr. de Wed. K. van Wierineen van Soest te Mijdrecht een gift van f 1000, voor aflossing van de schuld voor het nieuwe kerkorgel. Thans is dit instrument geheel afbe taald. CLASSIS HAARLEM. Men schrijft aan de ,,N. R. Crt": De classis Haarlem der Gereformeer de Kerken heeft gister een belangrijke vergadering gehouden. De genomen be slissing ,is ongetwijfeld van zeer veel beteekenis voor alle Geref. Kerken in in ons land. Het officieele persverslag wordt pas hedenavond gepubliceerd, maar reeds uu kunnen vvjj, omdat de beraadslagen voor alle belijdende leden der Kerk toe gankelijk waren, eenige algemeene bij zonderheden mededeelen. De geheele dag werd besteed aan de zaak van Ds. J. C. Brussaard te Bloe- mendaal, van wien bekend was, dat zijn sympathieën uitgingen naar dé Geel- kerkianen. Hij trad in deze kwestie zeer sterk op den voorgrond hetgeen ook wel bleek toen zijn zaak op de Generale Synode te Assen behandeld werd. Bovendien trok de publicatie van zijn schriftelijke gedachtenwisseling met Prof. Ridderbos namens de synode veel belangstelling. De classis Haarlem had opdracht van de synode toe te zien, dat Ds. Brussaard aan de verwachting der synode zou vol doen, en dat hij zich in het vervolg zon conformeeren aan de besluiten der Sy- no'de. De vergadering der classis had de vorige week reeds eenige uren aan de zaak Brussaard besteed. Nu is men tot afdoening gekomen. Ds. Brussaard had een verklaring op gesteld, waarin hij verschillende be zwaren tegen de uitspraken der synode handhaafde, maar toch tenslotte tot de conclusie kwam, dat hij zich zonder voor behoud kon conformeeren aan de uit spraken van de synode. Met algemeene stemmen heeft de clas sis met die verklaring genoegen genomen De juiste bewoordingen van de verkla ring en het besluit der classis worden opgenomen in het persverslag. Algemeen werd in de classisverga- dering de belangrijkheid van de geno men beslissing gevoeld. Met een der voormannen van de bezwaarden was 'n compromis getroffen. De deputaat der Generale Synode, Ds. Breukelaar uit Zaandam, heett daaraan medegewerkt en zjjn vreugde betuigd over het bereikte resultaat. De broeders waren zoo verheugd, dat staande een Psalm gezongen werd om God te loven voor het verkregen resul taat. Daarna diende Ds. Brussaard een voor- ,stel in, om aan de Provinciale Synode van Noord-Holland te verzoeken aan de Generale Synode van 1927 te ver zoeken een commissie te benoemen, die op de basis van de gevoerde corres pondentie Ridderbos-Brussaard met de bezwaarde en geschorste en afgezette broeders samenspreking ml houden om te trachten bestaande misverstanden uit den weg te ruimen en zoo mogelijk te komen tot herstel van de breuk in de Gereformeerde kerk. Dit voorstel werd met sympathie ont vangen. Het zal eerst in de kerkeraden besproken worden en daarna in de clas sis nader pan de orde komen, Ook de deputaat der synode begroette het met sympathie, hoewel hij minder verwach tingen daarvan koesterde dan ds. Brus saard. Officieel is dus uoor, de classis Haar lem het eerst de kwestie van herstel der kerkeenheid naar voren gebracht. Dit is steeds het streven van Ds. Brus saard geweest, zoodat hij met het aan vankelijk verkregen resultaat tevreden kan zjjn. Het moet thans afgewacht worden hoe men in het land algemeen op deze ver zoeningspoging zal reageeren. OOK IN DEN HAAG. Naar ,,De Ned." berichtjiebben.de te 's-Gravenhage wonende leden van de Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid bui ten het synodaal verband aan bun ker- keraad (dus aan den kerkeraad der Ned. Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid) het verzoek gericht in Den Haag des Zon dags een geregelden predikdienst te wil len instellen. KERKINSTITÜEERING TE GENT. Vrijdag .10 Dec. was het voor de Ge ref. Kerk van Gent een ware feestdag. Op den avond van dien dag bad in de Engelsche Kerk, onder leiding van Ds. D. J. Couvée van Brussel, de in- stitueering der Geref. Kerk plaats. Na het zingen van Psalm 138:1 las Ds. Couvée een gedeelte van het iste hoofdstuk uit het boek Jozua, waarna bjj in gebed voorging. Vervolgens riep spr. een hartelijk welkom toe aan de deputaten der classis Dordrecht, Ds. Wielenga en Ds. van Helsdingen, alsme de aan de afgevaardigden en bezoekers van de Kerken Antwerpen en Brussel, benevens aan hen, die, hoewel nog niet in kerkelijk verband met hen levende, toch gerégeld de godsdienstoefeningen der Geref. bijwonen en ook dezen avond door hunne aanwezigheid, blijken van belangstelling gaven. Hierna werd overgegaan tot verkie zing van ambtsdragers. Alsnu hield Ds. Couvée een korte predicatie. Spreker begon met te zeggen, dat er slechts in den hemel een vreugde zal zijn, waarover geen schaduwen vallen. Immers ook over de feestvreugde van dezen avond ligt de schaduw van den dood van onzen pas ontslapen broeder Rooze. Hoe had ook hij begeerd1 dit heu gelijk feit te mogen beleven. Helaas, bij voortreffelijk boston whist en in alle takken van sport evenaart niemand hem in vlugheid en moed. Zijn moeder is verrukt over het suc ces van haar zoon. Zij begrijpt steeds minder de afkeurende verwijten van haar echtgenoot en tracht hem in haar bewondering voor Kees te doen deelen Leunend op het halcon, aanschouwt zij den jongen man, zoo flink ge bouwd, in zijn gedistingeerd tennis- kostuum: korte broek en bol zwellend overhemd van wit flanel. ,.Zie eens, beste man, hoe niemand der spelers kan vergeleken worden met onzen dierbaren Keesl Wat een vaste en toch onverschillige-wijze, die hem alleen eigen is, om den bal op te vangen en terug te kaatsen. Wat een bevalligheid! Wat een handigheid in zijn bewegingen! Ik wed, dat hij het wint, volg liet spel eens." „Play." Ready." „Out." De volle, welluidende stem van Kees klinkt boven allen uit als hij ze gevierend die Engelsche woorden op zijn beurt herhaalt. Mijnheer De Verbrugge glimlacht spottend. ,Ik geef toe. dat uw zoon een zeer gezocht persoon is in gezelschap, en constaieer nogmaals het feit, dat hij uitstekend de kunst verstaat uw in komsten op te maken" antwoordde hij op ironischen toon. Toen ging hij ern stig voort: „Overigons, hoe ik ook toezie, kul ik niets in zijn karakter of zijn ge drag vinden, wat mijn bewondering waard Is." „Hij is edelmoedig." „Als de verkwisters, wien het niet» kost, als ze iets geven, en die er zich geen ontberingen voor behoeven op te leggen." „U zult altijd streng en onrechtvaar dig tegenover Kees zijn. U kunt toch niet eischen, dat dit arme kind ,op vier-en-twintigjarigen leeftijd even strenge opvattingen heeft als u 0® vijitigjarigen. Over eenige jaren zullen we hem uithuwelijken en u zult even als ik. blij zijn, hem een gelukkigen, jeugdtijd te hebben laten doorbren gen." „Gelukkig, zeker!.... Maar lui, dat nooit! Het spijt me, dat ik tot nu toe op dit punt zoo toegevend geweest ben. Dat Kees zijn ontspanning neemt gedurende den vacantietijd. dat is heel natuurlijk. Ik ben blij. dat Ik het hem verschaffen kan. Maar het is noodig tijd voor heen, geloof me, dat hij dit werkeloos leven ejnldigt Hij is op toogenblik sterk en goed gezond, ik wil dat hij werkt, dat hij zijn schoonste jaren niet zoo verspilt in verkwisting en luiheid. w*t tot niets goeds kan leiden. Ik zai hem er dezer dagen eens ernstig over spreken." (Word* vervedgtf).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5