CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7JAARGANG DONDERDAG 9 DECEMBER 1926 NUMMER 1998' OORABT ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 TeL 1278, Postgiro 58936 Leiden Postbox 20 - ADVERTENTIE-PRLJSi In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Gewone advertentiën per regel centj Ingezonden Mededeelingen,dobbel taxiai/ BI) contract, balangrijka reductie. A Kleine advertentiëa bi) vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dagey li)ka geplaatst ad 40 dent. Oil nummer hestaai uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Ter ziele. Verleden week Donderdag heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp aan genomen om de speelkaartenbelasting af te schaffen. Deze wet van 1919, door den Minis ter de Vries in het leven geroepen, is van het begin af op alle mogelijke wij zen tegengewerkt. Naast de trek die leeft in ons volk, om elke wet en elke belasting als een knellend juk te. be schouwen, kwam hier een verzet uit nog minder edele motieven bij. Langzamerhand werd het noodig om geheel bijzondere middelen te werk te stellen om de ontduiking van de belasting tegen te gaan. In hoeverre deze middelen de juiste geweest zijn, laten wij nu in het mid den. Dat ze noodig waren, getuigt van een geest in ons volk die niet te prij zen is. Dteze belasting bracht het laatste jaar 89 duizend gulden op, maar de controle op de heffing verslond een nagenoeg even groot bedrag. Daarom was er aanleiding ze maar in te trek ken. Ze is ingetrokken zonder bespreking en zonder stemming. Dat verwondert ons wèl een weinig. Was er niemand van Anti-revolutionaire of Christelijk Historische zijde, die behoefte had om eens te wijzen op den kwaden geest, die de intrekking noodig maakte? Een drukkende of een slechte belas ting was het toch niet;-ze was in we zen goed. Meer nog dan de rijwielbelasting of de takakslbelasting was het een belas ting op de luxe. Van een ondragelijken druk is dan ook nimmer sprake geweest. Daarom is het jammer, dat juist de ze belastingheffing misgeloopen is. V Denemarkens voorbeeld. In dubbel opzicht is Denemarken voor ons land den laatst en tijd een voorbeeld geweest. Denemarken was het land dat ge hoor gaf aan den oproep om door een zijdige nationale ontwapening een stap te doen om langs dien weg te komen tot internationale ontwapening. Het Deensohe volk is bezig van dien onberaden stap terug te keeren. Zelfs de sociaal democratische regeering Iheeft het niet langer aangedurfd de weerlodsheid te prediken. Meer en meer ontwaakt ook in De nemarken het besef, dat men gevaar lijk spel speelt. Aan de landsverdedi ging zal dan ook voortaan weer meer aandacht geschonken worden. Dat is een voorbeeld voor ons. Een voorbeeld dat naast het Belgische, de roode heeren wel eens voorgehouden mag worden. Maar Denemarken is nog in ander opzicht ons voorbeeld. iHet' socialistische kabinet heeft het aangedurfd een theorie in een daad om te zetten. De theorie n.l. dat men de belasting haalt waar ze te halen- is en dan niet vraagt: wat mag ik van den belastingplichtige nemen, maar wat moet ik hem laten. Voor werkverschaffing en werkloos heidsvoorziening was rond 30 a 60 miilioen noodig. Welnu, wat was naar de oude theorie eenvoudiger dan een heffing van de vermogens. Men stelde de grens op f30.000. Het is ons op dit oogenblik onbekend hoe zwaar die last zou drukken, maar wel weten wij dat er groot verzet kwam. Denemar ken heeft veel minder groote inko mens dan b.v. Nederland, maar vooral Denemarken is veel meer een land- bouwstaat dan een handelsstaat. Een zware heffing op het vermogen leidt dan ook daar eerder tot aantasting van dat vermogen. Het verzet werd dan ook zoo groot, dat het Parlement het wetsontwerp verwierp. Men heeft toen den moed gehad om het Parlement te ontbinden en een uitspraak van de kiezers te vragen. Dit is nu voor de Socialistische meerderheid noodlottig geworden. De kleine meerderheid die ze hadden, in hondgenootschap met de radicalen, Is omgezet in een minderheid Nu is wel d^e- rechtsche meerderheid die ontstaan 19, eveneens klein, maar de uitslag der verkiezingen wijst in de richting van doorwerking der be ginselen, die tegengesteld zijn aan de sociaal democratie. Ook in dat opzicht moge Denemar ken ons ten voorbeeld zijn. Worden wij bewaard van ons te moeten krom men onder het juk van de alle initia tief doodende zucht om alles van Over heidswege te ondernemen. Hoe aanlokkelijk de roode theorie ook geschilderd wordt, ze is het in wezen niet. STADSNIEUWS. VERGADERING A.R. KIESVER- EENIGING. Gisteravond vergaderde de Kiesver- eeniging Nederland en Oranje in Pre diker, Jan Vossensteeg. De vergadering werd door den Voor zitter, den heer G. Kuyper, met gebed geopend, waarna hij voorlas een ge deelte van Hand. 9 vanaf vs. 21. Ver volgens werd gezongen Ps. 103 vs. 9. De Voorzitter drukt er zijn blijd schap over uit dat de opkomst zoo groot is. T$r wille van de dames verzoekt hij voor de pauze het rooken te willen nalaten. Spr. heeft gelezen Hand. 9, dit mejt het doel om aan bezwaarde broeders gelegenheid te geven hun meening te uiten over het Beleisch Verdrag. Maar het Bestuur rekent er op dat het met orde zal geschieden. Spr. herinnert aan den schrijver die een boek geschre ven had en toen hij, opgetogen over eigen werk dat voorlas, ten antwoord kreeg: „het ia goed." Opstuivende over dat antwoord, dat z.i. anders had moe ten luiden, merkte de tegenstander op dat hij ontving wat God van zijn eigen werk bij de schepping getuigde: „het was goed." Zoo moeteh ook wij be scheiden zijn in onze eischen betref fende anderer meening. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het Bestuur met de 3 Octobervereeniging in overleg is getreden over de feest viering. Eerlang kunnen daaromtrent mededeelingen worden verwacht. De Voorzitter deelt mede, dat het Bestuur naast den heer Warnaar, af tredend lid, de vier in het eerst ge noemde Leidsche heeren als nos. 2 tot en met 5 en vervolgens de andere na men van de voorloop!^ groslijst aan beveelt. De Secretaris deelt nog mede welke regelingen voor de stemming bestaan. De Voorzitter wijst er nog op dat het Bestuur van de Staten Centrale verzocht heeft aandacht te schenken aan den naam van den heer Segers. Uit de vergadering komt nog de vraag of in plaats van den heer War naar ook een ander no. 1 geplaatst kan worden. Het Bestuur ontraadt dit, omdat het geen succes zal brengen voor een tweede plaats op de lijst en het voor het prestige van den heer Warnaar niet gewenscht is. Hoeveel sympathie men ook voor den heer Warnaar lieeft, zoo meenen sommigen, het gaat hier om een klin kende Leidsche naam als no. 2 op de candidatenlijst, waarvan we straks mo gen verwachten dat hij'een groot aan tal stemmen zal krii°en. Eén lid beveelt aan als no. 1 Dr. de Bruyne, als no. 2 den heer Warnaar en de anderen daarna, dan komt toch de heer Warnaar wel no. 1 door de buitengemeenten en komt onze candi- daat no. 2. Het Bestuur ontraadt sterk deze tak tiek, omdat dit een slecht licht zou werpen op onze Kiesvereeniging, ter wijl het ook ingaat tegen de lijn in de vorige vergaderirg getrokken. Daarna heeft de stemming plaats. Er zijn ingeleverd 117 stembiljetten. Een commissie wordt benoemd, be staande uit de heeren G. Kuyper, Mr. van der Tas, T. S. Goslinga en G. de Jong, dfo den uitslag zal bepalen, wel ke in de N. Leidsche Courant zal wor den gepubliceerd.' Mr. Karstens verzocht om voortaan niet meer in Amicitia t,e vergaderen. Het Bestuur wil daaraan zoo mogelijk voldoen. De heer van Weeren vraagt voor taan steeds de oproeping per convoca tie te doen. Het Bestuur zal het overwegen.' Ds. Thomas* opent de rij der spre kers over het Nederl.-Belgisch verdrag Hij is, lezende het verdrag en wat daarover geschreven is, bloot beschou wende de stoffelijke zaken, verwon- drt dat de Regeering met zoo'n ver drag komt. Maar er zit natuurlijk iets anders achter. De diplomatie zit er achter. Dat zal dan ook wel de reden zijn die dit verdrag noodig maakt. Spr. vraagt of er in de geschiedenis ook richtlijnen zijn, waaruit zou blij ken dat België er recht op heeft. In de tweede plaats vraagt spr. of er mi litaire bezwaren zijn tegen het ver drag. De heer Kuperus vindt het opmer kelijk, dat iuist de A.R. partij er en bloc voor was. Dat zal ons prestige schaden. Een ander lid meent dat het geen beginselkwestie is. De Voorzitter neemt een uiteenzet ting op zich. Ook persoonlijk is spr. teleurgesteld. Maar het is geen begin selzaak. Als Prof. Hugo Visscher dan ook zegt: het is anti-nationaal, dus tegen het anti-revolutionair© beginsel, dan bewijst hij daarmede niets. Onze voormannen hebben meermalen anti nationaal moeten' handelen, omdat 'n hooger beginsel anders gebood. Het is hier als met de vraag homeopathie of allopathie in de geneeskunde, wat is beter. Of als met een koop, 'tis do vraag of mij iets, een kast b.v. den ge- vraagden prijs waard is. Agitatie heeft in dit geval een on aangename uitwerking. Dat is nooit goed. Het kanaal AntwerpenMoer dijk wordt als het voornaamst© be schouwd. Maar een deskundig Kamer lid zeide tegen spr. dat dit kanaal or wel nooit zal komen, omdat het prac- tisch wel onmogelijk zal zijn bij ee- nigszins ruw weer binnen te varen. Het is geen eenvoudig vraagstuk. Spr. meent dat internationale vraag stukken het voornaamste motief zijn. Achter België staat Frankrijk. Daar achter do Volkenbond en nu zijn or nog steeds mogelijkheden, dat men ons tot iets zal dwingen dat nog veel verder gaat. 't Is maar de vraag hoe groot vertrouwen men in de recht spraak van den Volkenbond stolt. Heb ben de voorstemmers, en ook onze lol- ders, niet gevreesd voor de bekende commissie van 14, die ons wel iots veel nadeeligers konden brengen? Mis schien hebben de tegenstanders voel grooter vertrouwen. Spr. en voel Anti- Revolutionairen hebben dat vertrou wen niet. Maar waar we voor moeten waken is, dat goen smot geworpen wordt op onze mannen die er vóór waren. Zij hebben geen vrees gekoesterd voor verlies van kiezersgunst en dat is hun eer. Spr. meent dat ons land er goen militaire- nadeelen van zal ondervin den. Antwerpen mocht vroeger geen oorl'ogshaven hebben. De-ze bepaling sproot voort uit oen verdrag moit do Mogendheden van Europa, waarin Bel gië door ons toedoen getreden was. Het was een soort zorgend toezicht op België. Dat heeft nu opgehouden, nu België zelfstandig geworden is. Het is onzin om nu nog vol te houden, dat wij dat zouden kunnen beletten. Voorts goeft spr. nog enkele techni sche uiteenzettingen van do militaire beteekenis. Naar 9pr.'s meening zal er weinig veranderen door het verdrag. De vergadering betuigt onder ap plaus instemming met het gesprokene- Daarna wordt de vergadering ge sloten en gaat de heer Blommendaal voor in dankgebed. De stemming voor de groslijst voor de verkiezing van de Provinciale. Sta ten had gisteren den volgenden uit slag: Aantal geldige stembiljetten 108. Aantal punten: W. 'Warnaar 832, T. S. Goslinga 758, Dr. G. A. de Bruyne 747, Dr. G. J. van Es 650, F. Eikerbout 516, J. van der Steen 499, J. P. Segers 419, J. B. H. GrotenÜiuis 223, J. Noor- lant 186, C. Eggink Jr. 173, Mr. F. H. v. d. Tas 158, R. Ouwehand 125, T. v. Fgmond 108, S. Schoneveld 78, J.^O. Venneer 61, H. v. Zonneveld 56, *,A. Bergman 56, J. Veldhuyzen v. Zanten 50, A. Warnaar Jr. 47, T. Kralt 40. LEIDERSVERGADERING J.V. OP GEREF. GRONDSLAG. Gisteravond hield in het „Nut' do afdeeling Zuid-Holland van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag voor do vereenigingen in het N. dezer provincie een leidersver gadering. De voorzitter, de heer de Gelder opende de vergadering, liet zingen Ps. 119:1, ging voor in gebed, las Ps. 78 vs. 1—8 en sprak daarna een kort ope ningswoord. Hij heette de aanwezigen welkom en gaf daarna het woord aan den voorzitter dor af deeling Zuid-Hol land, den heer van Rijn, tot het hou den zijner inleiding' over: „De beteeke nis der Jongelings-vereeniging voor 't Jongelingsleven." De periode van strijd ligt thans ach ter ons, zoo begon spr. de apathie en antipathie hebben plaats gemaakt voor sympathie voor de J.V. Dit be wijst dat de mannen van '88 juist heb ben gezien; ook blijkt daaruit dat dit niet een werk van menschen, maar van God is geweest. Aan waardeering ontbreekt het ons niet. nu komt evenwel het gevaar waarop de hoer Golijn gewezen heelt; dat we mechanisch worden. Het ont breekt in onzen tijd aan geestdrift, wo raken niet meer in vuur. 'tKornt bij ons hoogstens tot weten, niet tot ken nen, nog minder tot belijden. Hoepe len zijn er niet, die later in do practijk des levens alle idealisme verliezen, ja zelfs tot openlijke dwaling komen. Het wordt steeds moeilijker, voor prinefpi- eelen arbeid de noodige menschen te vinden die zich daarvoor geven willen Ook do J.V. bobben in dezen schuld. Do J.V. is hot opvoedingsinstituut dat de geestelijke schatten der voorouders overgeeft aan het volgende geslacht. Alle jongelingen hebben de J.V. noo dig; zij vormt het sluitstuk der opvoe ding. Zij moet de Calvinistische le vens- en wereldbeschouwing indragen in het tegenwoordige geslacht. Wat houdt dat Calvinistisch begin sel in? Daarvoor dient juist de J.V. om dat duidelijk te maken. Spr. ci teert uit Dr. Kuypers Stone-lezingen, hoe deze het Calvinistisch beginsel definieert als het staan in zijn geheele levensopenbaring voor Gods aange zicht. Spr. wijst op de gevaren, die liggen in vele geestelijke stroomingen van onzen tijd: op de machten van buiten en invloeden van binnen, waartegen wij positie hebben to kiezen. Wij moe ten weer aan den arbeid in onze J.V., ons kennen der beginselen moet ge dragen worden door onze liefde. Hot gebeurt tegenwoordig vaak, dat men op 21 of 2-2-jarigen leeftijd de J. V. reeds verlaat, terwijl de ouderen juist zoo goed leiding kunnen geven en ©en voorbeeld zijn voor de jongeren. Doch wij zelf moeten ook andere menschen worden. Ons leven moet een biddend leven zijn, willen we met heel ons teven staan voor Gods aange zicht. Als wo ootmoedig zijn, wordtin ons geboren een geestelijke kracht. Aan onze J.V. is nog een grooto en schoone taak weggelegd in den ko menden tijd. De huidige periode is be slissend voor de toekomst. Wij gaan nog vooruit in getal, doch dit is niet voldoende. Wij moeten getrouw zijn, dan alleen kunr.en we, staande blij ven in den strijd die ons wacht. Nadat gepauzeerd was, was er ge legenheid voor discussie over de in leiding van den heer van Rijn, waar aan door een zestal vrienden werd deelgenomen. ELEKTRIFICATIE DER SPOORBAAN AMSTERDAM—ROTTERDAM. Naar wij vernemen wordt de spoor baan AmsterdamRotterdam nu deze bijna gereed is gekomen voor de elec- trificatie, ten slotte nog eens zeer gron dig nagezien door den dienst van Weg en Werken. Bij het onderzoek is nu gebleken, dat ter bevordering van een rustigen gang van den trein vele wis sels vernieuwd moesten wordn, aange- z'en deze tusschen de nieuwgelegde zware rails een eenigszins rammelend geluid veroorzaakten. Mot name was dit het geval op het traject Amsterdam Haarlem ter hoogte van Halfweg. Intusschen zijn te Haarlem in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. reeds twee nieuwe wissels aange bracht. Verder zullen ook nog enkele boch ten verbeterd worden. SEMPRE CRESCENDO. Het Leidsch Studentenmuziekgezel schap „Sempre Crescendo" de oudste suto-vereeniging van het Leidsch Stu dentencorps, heeft gisteravond zijn 19© lustrum gevierd met een invitatiecon cert in de Stadsgehoorzaal welke door de talrijke keurige damestoiletten en de keurige palmengroepen een recht feestelijken aanblik bood. Nadat het Collegium van het Leidsch Studenten corps en de besturen van de bevrien de studentencorporaties met een staan de gespeeld en aangehoord „Io Vivat" ontvangen waren, werd onder de voor treffelijke en enthousiaste leiding van den directeur F. E. A. Koeberg de eer ste sympihonie van Beethoven vertolkt waarna de heer Sam Swaap een viool concert van Mozart ten gehoor© bracht waarmede hij veel applaus oogstte, en waarbij het orkest op voortreffelijke wijze den solist begeleidde. In de pauze heeft jhr. mr. J. H. van Riheenen, eerelid en voorzitter van het eere-comité voor dit lustrum, 't woord gevoerd. In. zekeren zin was deze dag voor hem ook een lustrum, omdat hij 60 jaar geleden lid van Sempre is ge worden. Spr. haalde verschillende her inneringen uit het verleden op en deed daarbij uitkomen, hoe onder de emi nente leiding van Koeberg het met „Sempre" sempre crescendo is gegaan. Spr. eindigde met een saluut aan den eenen goeien Leidenaar, burgemeester De Gijselaar en overhandigde hierna den voorzitter namens het eerecomité een enveloppe met inhoud. De praeses van „Sempre" de heer De Vries Robbé, dankte voor de ge brachte hulde en richtte vervolgens ook het woord tot den burgemeester, die voor het laatst als zoodanig aan wezig was. Spr. uitte zijn besté wen- schen voor diens volledig herstel. Ver der bedankt hij het bestuur van den academischen senaat en de deputaties van de bevriende vereenigingen voor hun tegenwoordigheid. Nadat talrijke bloemstukken en kransen waren aangedragen, werd in een hartelijk speechje de trouwe bode van „Sempre", de heer P. M. Bleek- styn, met het oog op zijn 40-jarige Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Minister De Geer over de niet-uifr voering der moties. Spoorwegongelnkje op de lijn Leideri Haarlemmermeer. De economische Volkenbondsconfew rentie zal niet te Amsterdam maar tof Genève worden gehouden. Buitenland Overeenstemming inzake een Doitsch* Iialiaansch arbitrageverdrag te Genè- ve bereikt. Het koninklijk paleis te Boekarest is gedeeltelijk afgebrand. D© motie van afkeuring der Labour-* partij is door het Lagerhuis verworpen ambtsvervulling gehuldigd. De voor zitter overhandigde hem vervolgens de zilveren medaille, verbonden aan. de Oranje Nassau-Orde, welke H. M. de Koningin hem ter gelegenheid van dit jubileum had verleend. Namens het huldigingscomité werd den jubila ris een enveloppe met inhoud over handigd. Na een druk bezochte receptie van het bestuur in de solistenkamer, werd het tweede gedeelte van het program ma afgewerkt, bestaande uit „Avond- muziek van Koeberg, Rondo Capricio- so van Saint-Saëns (door Jan Swaap) en de ouverture Egmont van Beetho ven. De feestelijkheden werden beslo ten met een souper op de sociëteit Minerva en met een bal in de Stads gehoorzaal. x Gistermiddag te kwart over drie ontstond een begin van brand op de eerste verdieping van perceel Oude Rijn 7, bewoond door de K. De echtgenoote van de K. was met een kindje in de kamer. Toen zij de kleine een oogenblik alleen liet om naar de keuken te gaan, legde het kind een kussen op de kachel, waar door dit vlam vatte, waarna het vuur zich mededeelde aan de gordijnen. Mej. de K. riep spoedig om hulp, waarna de gemeentewerkman De Jong, die daar werkte, naar boven ijlde en het vuur bluschte. Mej. de K. had aan de rechterhand vrij ernstige brandwonden bekomen, zoodat de dokter van den E.H.D. hulp moest verleenen. Gisteravond kwart over 7 stond in de Haarlemmerstraat de melkhan delaar v. H. met zijn met 2 paarden bespannen wagen melkbussen te los sen, toen uit de richting van de Haven een eveneens met 2 paarden bespan nen rijtuig, bestuurd door de L. aan kwam. Het laats tie wilde passeeren, met het gevolg dat de melkwagen aan gereden werd en een der melkbusseri eraf viel, waardoor 45 L. melk verlo ren ging. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een heerenrijwiel, dat onbeheerd op de Steenstraat is ge vonden. Voor het examen apothekers assistent zjjn geslaagd de dames Z. M. van Beckum en W. A. de Graaf, bel den te Rotterdam. BINNENLAND. DE ANNEXATIE VAN SCHIEDAM. Het departement Schiedam van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft op voorstel van het bestuur besloten tot het instellen van een stu die-commissie voor de kwestie der annexatie bij Rotterdam De commis sie heeft in opdracht zoowel pro als contra nauwkeurig na te gaan. TEGEN NACHTELIJK HANEN GEKRAAI. B. en W. van Rotterdam zullen den raad voorstellen, evenals dit al se dert jaren te 's-Gravenhage i9 vastge steld, een verordening uit to vaardi gen, waardoor ieder verplicht wordt er door voorzorgsmaatregelen voor te wakjen dat onder zijn hoede staande hanen des nachts geen rumoer of bu rengerucht verwekken. De commissie voor de strafverordeningen wilde zich te dezen opzichte nog niet uitlaten. KANAAL WESSEMNEDERWEERT De werkzaamheden aan het kanaal WessenxtfNederweert zijn thans ge ëindigd. Na de laatste uitbaggering, waarmee na den winter zal worden aangevangen, zal het kanaal voor de scheepvaart geschikt zijn. MIJNVELD VLODROP. In den boortoren te Vlodrop, Mijn- weg, i9 thans op een diepte van nog geen 600 Meter een flinke steenkolen- ioag aangeboord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1