NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 DECEMBER 1926 personeel en verhooging van de som voor administratie. De heer S c h 11 e r (SDAP.) zegt, dat naar zijn meening het losse per soneel ongeschikt is, omdat het te wei nig geoefend is. Dit 'is gebleken bij de demonstratie van het materiaal, de ladder en het brandzeil werden on juist bediend, het slangen leggen ge schiedde eveneens onjuist. Daarom vraagt hij meermalen oefe ning per jaar. Wethouder Mulder merkt op, dat de brandweer los staat van de gemeen te. De belooning voor administratie wordt in haar geheel gegeven, de ver deeling is voor rekening van de brand weer. Spr. zal het meermalen oefenen met den Commandant bespreken. Spr. verwacht er niet veel van. De vrijwil lige brandweer dient slechts als re serve. De heer Kooistra (SDAP.) wijst er op, dat de belooning voor de admi nistratie wordt opgestreken door een ambtenaar. Het ware beter dit aan den ondercomTnandant te geven. Volgn. 245. Hierbij de begrooting .Gezondheidscommissie. Volgn. 260. B. en W. stellen voor dit te verminderen met f575. Accoord. Volgn. 262. De heer Baart stelt voor het tarief van het baden in de zwem inrichting de Zijl te wijzigen. De Voorzitter merkt op, dat dit ta rief door den Raad is goedgekeurd, en verder buiten 'sRaads bevoegdheid ligt. De heer B a.a r t (SDAP.) licht zijn voorstel toe met op te merken, dat het tarief te hoog is voor de weinig draag- krachtigen, omdat niet alleen het ba den moet betaald worden, maar er ook nog bijkomende kosten zijn. Wethouder Mulder verwondert zich dat men hier weer bij den Raad komt, laat men toch dat particulier doen. De verbooging van bet tarief heeft gebracht de verbetering van de vervuiling der kleedkamers. In geen enkele stad heeft men zoo goedkoope zwemgelegenheid. De heer Wilmer (RK.) vraagt nog hoe het bestuur over dit tarief denkt. De heer Knuttel (C.P.) komt er tegen op, dat men door tariefsverhoo- ging sommige categorieën uitsluit. De heer Baart weerspreekt dat door de kinderen de kleedkamers be vuild worden. De heer Eikerbout (AR.) gevoelt ook voor de gedachte in de motie neer gelegd, maar dan uitsluitend voor kin deren beneden de 16 jaar. De Voorzitter wil dit subamende ment aanvaarden, mits de Raad het nu aan B. en W. overlaat. Spr. wijst er op, dat bet tarief niet hoog is en de rentabiliteit ook moet betracht wor den. Spr. onderstreept bet denkbeeld van wethouder Mulder om dat nu eens particulier te doen. Wethouder Mulder deelt nog me de, dat het bestuur geen verlaging van tarief wil. De motie-Baart wordt verworpen met 17 tegen 14 stemmen. De heer Eikerbout (A.R.) ver zoekt aan B. en W. om met het be stuur overleg te plegen om voor kin deren uit arme gezinnen beneden 16 jaar goedkoope zwemgelegenheid" te geven. Volgn. 286. Een voorstel van den heer Schüller tot aanleg van trottoirs langs sommige straten en andere maatregelen, wordt door hem toege licht. Spr. wenscht opruiming van de mestvaalt in het park. Voorts pleit hij voor wegneming van de bocht in den Zijlsingel. Spr. noemt de door hem voorgestelde trottoirs urgenter dan die door bet College voorgesteld. De Kraai erstraat is zonder trottoirs gevaarlijk. De heer SPLINTER (CH.) bestrijdt het denkbeeld om de Kraiaerstraat van trottoirs te voorzien. Laten B. en W. het volgend jaar het geheel van de verbeteringen onder het oog zien. Wethouder Mulder deelt mede, dat B. en W. gaarne volgend jaar dit op de begrooting zullen brengen. De heer S c h 1 1 er trekt daarop zijn voorstel in. Volgn. 288. De heer Groeneveld (SDAP) verdedigt zijn voorstel om van het marktwezen een afzonderlijk be drijf te maken. Nu is de rentabiliteit niet te beoordeelen. Wethouder Reimeringet ziet het nut van het vormen van een af zonderlijk bedrijf niet in. Het kost al licht meer geld. De> Voorzitter meent, dat Let uit 'n geldelijk oogpunt wel gewenscht is. Maar de Raad moet niet ver geten dat ongewild eigenlijk alle be drijven aan de controle van bet Col lege ontglippen. Spr. zou liever willen naast de begrooting een staat met overzich tel ijke cij fe rgroepeeringen De heer Groeneveld (SDAP.) heeft vooral het oog op de nieuwe markten. De heer EERDMANS (VB.) meent dat het een vragen naar den bekenden weg is, er zijn cijfers genoeg. De V oorzitter geeft in overwe ging advies van de Marktcommissle en B. en W. te vragen. Aldus besloten. Volgn. 289. De heer Schüller (S. DAP.) vraagt nu nader antwoord op zijn opmerkingen over den mesthoop in het plantsoen. De Voorzitter merkt op, dat dit niet besproken is in de afdeelingen. Het is geen mesthoop. Volgn. 317. De beer Coster (RK-) bespreekt de ventilatie van de gehoor zaal en meent dat die onvoldoende is. Wethouder Mulder meent dat dit reeds afdoende verbeterd is. Volgm 330. Het voorstelKnuttel (CP.) om een projectie-apparaat aan te koopen, wordt verworpen met 20 tegen 8 stemmen. Volgn. 383. B. en W. stellen voor dit te verhoogen met f1000. Aldus goed gevonden. Volgn. 424. Hierbij de begrooting van de plaatselijke schoolcommissies. Volgn. 428. De heer Knuttel (CP.), merkt op, dat aan de school van de Paul Krugerstraat veel minder wordt gebruik gemaakt van de scboolbaden dan andere scholen. Wethouder Meynon zal 'tonder zoek ern Volgn. 429. De beer Ver we y heeft voorgesteld ook in de vacanties aan daarvoor in aanmerking komende schoolleerlimgen voeding en kleeding te verstrekken. voeding en kleeding te verstrekken. De heer Heemskerk (R.K.) merkt op, dat het practisch onmogelijk is, omdat het personeel dan niet aanwe zig is. Spr. beeft ook principieel be zwaar. De heer Witman s heeft ook prac- tische-bezwaren. De voeding en klee ding worden verstrekt om hét school bezoek te bevorderen. De heer Verwey (SDAP.) merkt op, dat deze. zaak betreft een categorie menschen die grooten nood hebben. Het is gewenscht om tijdens de vacan- tie de lichamen van deze kinderen in goede conditie te houden. Het voorstel van den beer Verwed- wordt verworpen met 20 tegen 11 st. Volgn. 450. Mevr. VAN ITALLIE VAN EMBDEN (V.D.) verzoekt inlich tingen over het Gymnasium in gehei me vergadering. De beer Huurman (A.R.) stéunt dit en vraagt spoed. Liefst nog heden middag. Volgn. 460. Hierbij het voorstel van den heer Verwey om aan het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling f 500 subsidie te verleenen. De beer Verwey (SDAP.) licht het voorstel toe. De heer Witmans (DP.) steunt 't voorstel. Het particulier initiatief doet wat bet kan. De heer Eikerbout (AR.) meent dat op principieele gronden 't onmo gelijk is het verzoek in te willigen. Het is een gift aan een zekere inrich ting, die niet spr.'s sympathie beeft. Wethouder Meynen merkt ook op dat bier slechts een enkele inrichting, vertegenwoordigende slechts een en kele bevolkingsgroep,' van profiteert. Bovendien, de aard van de ontwikke ling ligt niet op algemeen terrein, zoo als de onderwerpen bewijzen. De heer Verwey (SDAP.) merkt op, dat spr.'s fractie nooit vraagt naar den aard van het onderwijs, bij subsi dieaanvragen. De heer Knuttel (CP.) wiist er op, dat bet instituut voor arbeidersont wikkeling niet van een bepaalde par tij uitgaat, daarom kan het voorstél door spr.gesteund worden. De beer Van Stralen (SDAP.) deelt nog mede, boe bet instituut werkt, o.m. aan ontwikkeling van de werkloozen. Spr. is zelf penningmees ter en deelt mede, dat het particulier initiatief hier tekort schiet. De heer Eerdmans (V.B.) merkt op, dat er twee inrichtingen op neu traal terrein zijn, het volksbuis aan den Apothekersdiik en een inrichting aan de Langestraat, daarom wil spr. geen aparte inrichting van SDAP.- zijde steunen. Ook de heer Sytsma (VD.) jJleit voor de genoegzaamheid van de beide inrichtingen, door den heer Eerdmans genoemd. Het voorstel van den heer Verwey wordt verworpen met 20 tegen 11 st. De heer Sytsma (VD.) vraagt nog venhoogine- van het salaris, van den Adj. Directeur van de Lakenhal. De heer Court is een uitstekend Ambte naar. Hij heeft bovendien kennis van restauratie aan schilderijen. Spr. stelt voor het salaris van f3000 tot f35CÓ te verhoogen. De Voorzitter meent dat het niet de juiste weg is nu dit voorstel te behan delen. De heeren Heemskerk en Huur man merken op, dat juist na bespre kingen in de .sectie besloten is het niet in het verslag op te némen. Volgn. 461. De heeren V an E c k en Knuttel verklaren zich tegen en vragen stemming. De post wordt aan genomen met 21 tégén 9 stemmen. Volgn. 485. Hierbij tevens de begroo ting van het Burg. Armbestuur. Volgn. 509 .(Kosten dienst voor So ciale Zaken). Hierbij een voorstel van de heeren Kooistra en Witmans om dezen post met f 750 te verhoogen. De beer Kooistra (SDAP.) licht dit voorstel toe en vraagt gelijkstel ling van dit personeel met dat bij an der© diensten. Spr. noemt enkele voor beelden waaruit blijkt dat deze men schen te weinig verdienen. Het tus- schentijds voorbrengen van deze zaak is noodig omdat hier hood is. De beer Heemskerk (RK.) heeft ook van ontevrédenheid vernomen. Maar het gebrek van het voorstel is, dat geen bepaalde voorstellen voor be paalde personen worden gedaan. Spr. stelt voor het voorstel in te trekken en van B. en W. te vragen deze zaak te behartigen. De heer Witmans (DP.) wijst er op, dait de opzet van het bureau eerst geweest is tijdelijk. Nu is het anders geworden, men beeft nu een definitie ve dienst gekregen. Spr. wil ook spre ken voor den boekhouder, die een ver antwoordelijke positie heeft en die te laag bezoldigd wordt. Wethouder Sanders verwondert zich over dit voorstel. De benoeming berust bij B. en W. De ambtenaren zijn overgenomen van andere takken van dienst. Spr. noemt een der ambte naren die regelmatig is verhoogd ge worden; nü het voorstel gedaan wordt om hem vast aan te stellen, komt er oen stnrm onzetten* Spr. meent dat moot worden afge wacht of de dienst voldoende reden van bestaan heeft. De boekhouder is een man van ruim 50 jaar. Het is vreemd dat men nu met dit voorstel komt. De Ambtenaren door B. en W. voorgedragen voor vas te aanstelling munten uit boven ande ren. Te hunnen opzichte is dus uitzon dering gewettigd.. De heer Kooistra komt op tegen het betoog van den wethouder.Het gaat hier om wegneming van- onbil lijkheden. De salarissen zijn niet in overeenstemming met de verordening. De heer Witmans merkt nog- op, dat bij instelling van den dienst de salarissen te laag gehouden zijn. De heer Eikerbout (A.R. merkt op, dat verbetering volgens bet voor stel geen verbetering van beteekenis zal zijn. Beter is dat B. en W. nog eens verbetering overwegen. De beer Heemskerk sluit zich hierbij aan. Wethouder Sanders deelt nog mede, dat de verbetering van positie voor deze personen niet bij anderen zijn achtergebleven. De voorzitter wijst ér op dat B. en W. is opgedragen" dit. bureau te re gelen en te bézoldigen. Spr. deelt nog ^ede dat de beer Wijkimans, de Di recteur van hét Bureau wel royale voorstellen deed." Toen héb-ben B. en W. moeten ingrijpen en de salarissen moeten regelen zooals voor andere bu reaux. Het voorstel wordt verworpen met 19 tegen 12 stemmen. Volgn. 547 wordt teruggebracht op nihil. Volgn.'554. Hierbij verdedigt de heer Kooistra 'zijn voorstel om de rechts positie van het véïplégend personeel der stichtingen te 'regelen. Spr. laakt de langzame wijze van behandeling van een concept-regeling. In het geor ganiseerd overleg is deze zaak nog niet aan de orde geweest. De wethouder zal antwoorden in de avondvergadering. Daarna gaat de raad in geheim co mité en wordt de openbare vergade ring geschorst. Avondzitting. Wethouder Reimeringer ant woordt den heer Kooistra, die volgens spr. niet juist is ingelicht. Het verple gend personeel valt niet onder de re geling van de andere ambtenaren. Df arom moest een aparte regeling worden getroffen. Na overleg werd overeenstemming bereikt Daar de re geering een Algemeenen Regel van Bestuur in overweging had, kon men de concept-regeling niet aan den raad aanbieden. Thans is het bezwaar ver vallen en komt binnenkort de regeling lot stand. Daarna komen de uitgaven van den kapitaalsdienst in behandeling, die al le zonder bespréking worden goedge keurd. Bij de behandeling der inkomsten wordt het voorstel-Van Eek om de op- renten op de vermogensbelasting van 15 tot 50 pet. te verhoogen verworpen met de ste*mmen der soc.-dem. en dem. voor. Bij de bedrijfsbegrootingen ver klaart de beer Van Èck (S.D.A.P.) dat zijn fractie wil geacht worden te hebben gestemd tegen de retributie en winst van de gas- en electriciteitsfa- briek. Bij post 150 (Gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest) merkt de heer Kooistra (S.D.A.P.) op, dat de menschen in die gestichten z.i. te wei- njg gesehoren worden (1 maal per week). Weth. Reimeringer wijst er op, dat 't voor meerdere verpleegden een kwelling is, met een mes behandeld te worden. De inkomsten van den kapitaal- dienst worden zonder bespreking goed gekeurd. Bij onvoorziene uitgaven komt aan de orde het voorstel-Van Eek dezen pv»st met f 50 te verhoogen. De heer Knuttel (C.P.) zal tegen dit voorste] stemmen, dat tot een noo- delooze opvoering van het belasting- cijfer zal leiden. De heer Van Eek is dit met den hter Knuttel niet eens. Wethouder Sanders is 't met den heer Knuttel wel eens; dit voorstel is slechts een phrase. In Zaandam is voor dezen post f 2520 uitgetrokken, wat bewijst, dat we hier met een fic tief cijfer te doen hebben. De heer Van Ecl: vreest, dat in een laag bedrag voor „onvoorzien" ten tendenz ligt om de uitgaven laag te houden. Het voorstel-Van Eek wordt verwor pen met de stemmen der soc.-dem. en ^an den comim. (die inmiddels be keerd is) voor. Ten slótte wordt de post plaatselijke belasting naar bet inkomen met f 5.664 verhoogd en gebracht op f 2.075.664, waarna de begrooting sluit. Daarna vraagt de voorzitter of iemand stemming over de geheele be- prooting wenscht. De heer Knuttel vraagt stem ming. De heer Van Eek wijst op het on- practische van den heer Kunttel, die tegen de begrooting zal stemmen hoe wel hij er geen andere voor in de plaats kan stellen. Dit is toch zeer wanordelijk van den beer Knuttel, die zegt zoo voor de orde te zijn. De heer Knuttel is tegen de kapi talistische oorde. Hij zou alleen kun nen stemmen voor een door een ar- beidsmeerderheid opgestelde begróo- ting. Daarna wordt de begrooting van delf gewonen dienst, sluitende in ont vangsten en uitgaven op f 7.815.113, goedgekeurd met alleen de stem van uen heer Knuttel tegen. De begrooting van den kapitaal- «lienst. ziinde f 5 231.975 in inkomsten en f 4.302.624 in uitgaven wordt z. h. s. goedgekeurd. Benoemd werd tot onderwijzeres aan de school Vrouvvenkerksteeg A: 'Mej. J. Keja, onderwijzeres te Lopik: idem aan de school Schuttersveld B: Mej. J. J. Voskuil, onderwijzeres ie Raalte; idem aan de school Mc-dusastraat A. Mej. M. Slothouwer, tijdelijk onderwij zeres te Tiel; idem -aan de school Zuidsingel B: Mej. L. G. Tuk, -kwèekelinge te Leiden; idem aan de schooi Paul Krugerstr. B: Mej. Chr. van. Wèïzen, tijdelijk on derwijzeres te Leiden; idem aan de school Haverstraat B: Mej. M. J. Schophuizen tijdelijk onder wijzeres te Leiden. Benoemd werd tot onderwijzeres in het handteekenen aan de Meisjes school voor U.L.Q.: Mej. J. M. Bosch, letrares in het teekenen aan de Rot- terdamsche Industrieschool te Rot terdam. Prae-avies op het verzoek van de N. V. voorheen R. M. Beuth en Zonen, om vergunning tot het overbouwen van de Zegersteeg. B. en W- geven in overweging aan ie naamlooze vennootschap voorheen R. M. Beuth en Zonen, vergunning t<? verleenen tot bét overbouwen van de Zegersteeg, onder de navolgende voor- waarden a. dat de overbrugging geschiede overeenkomstig de ingediende teeke- ningen en worde uitgevoerd in allen deel© ten genoege van Burgemeester en Wethouders; b. dat in den ondervloer der over- biugging geene beweegbare gedeelten of blijvende openingen worden ge maakt; c. dat het verkeer voor voetgangers ioor de Zegersteeg tijdens de uitvoe ring niet worde belemmerd; d. dat de onderdoorgang worde ver licht voor rekening van adressante met een lantaarn, die tijdens de uren der gewone straatverlichting branden de moet worden gehouden; e. dat daags vóór den aanvang der werkzaamheden daarvan kennis wor de gegeven op het Bureau van Gemeen tewerken; f. dat deze vergunning vervalt, indien daarvan op 1 Mei 1927 geen gebruik is gemaakt. Goedgekeurd. Vooorstel in zake het verleenen van een extra-ondersteüning in de Kerstweek aan gehuwden, kostwin ners en alleenstaande personen, die door het Burgerlijk Armbestuur of door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken worden ondersteund. B; en W. herinneren er aan dat in gevolge raadsbesluit van 24 December 1925 in de Kerstweek van dat jaar aan gehuwden, kostwinners en alleen staande personen, die. hetzij door het Burgerlijk Armbestuur, hetzij door den Gemeentelijken Dienst voor Socia le Zaken, werden ondersteund, een extra ondersteuning van 25 pc. op de gewone uitkeeringen verleend werd. De kosten, die op ongeveer f 2500 waren geraamd, bedroegen voor het Burgerlijk Armbestuur f 781.12 en voor den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken f 1157.68. Dat is in to taal f 1938.80^. Aangezien bet College van oordeel is, dat in de omstandigheden, waaron der in 1915 besloten werd een Ker9tuit keering te verstrekken, geen wijziging gekomen is, geven zij in overweging óck dit jaar een extra ondersteuning van 25 pet. op de gewone uitkeeringen in de Kerstweek te verleenen. Op de betreffende begrootingsposten zijn de vereischte gelden beschikbaar. Goedgekeurd. Hierna had de interpellatie-Van Stralen plaats, die den burgemeester de vraag stelde, waarom de Stadszaal was geweigerd voor eer. opvoering in besloten kring van de Potemkinfilm. De Voorzitter antwoordt, dat hij de openbare vertooning van deze iiim heeft verboden omdat deze in strijd is met geloof en zeden, en met rl© openbare orde. Consequentie van dit standpunt is natuurlijk voor dit doel geen gemeentelijk gebouw af te Den heer van Stralen (S.D.A.P lijkt het onjuist te zeggen, dat deze vertooning in strijd is met het geloof en de góede zeden. De Voorzitter antwoordt dat daar de interpellatie niet over gaat. De heer v. Stralen vindt deze zaal weigering nog ernstiger dan het ver bod van de openbare vertooning. Men kan hier bijna van zaalafdrijving spre ken* De Voorzitter zet nog eens uit een wat de uitdrukking „tegen de openbare orde" beteekent. Dit wil zeggen: tegen de gestelde machten. De burgemeester van, Amersfoort, een vrijzinnig man, die tamelijk iinks staat, is het in dezen met spr. eens, hetgeen spr. bewijst door diens ver klaring met betrekking tot deze film voor te lezen. Spr. deelt nog mede, zelfstandig zijn oordeel in deze materie gevormd te hebben, zonder beïnvloeding door den garnizoenscommandant, den heer Rei meringer of wie ook. De heer Wilmer (R.K.) vindt bet besluit van B. en W. zeer rationeel. Waar de burgemeester heeft uitge sproken dat hij de vertooning van de ze film ongewenscht acht voor de be volking, zou het toch wel zeer onlo gisch zijn, indien B. en W. voor dit doel een gemeentelijk geibourw afston den. De heer Van Eek acht het een ze gevieren van het partij-inzicht van B. en W. dat de Stadszaal geweigerd is. De voorzitter zegt: 'tis een schandelijk ding, die Potemkinfilm. Er wordt in tot moord en doodslag aangespoord. Spr. wijst er op. dat de SDAP. oven zoo zou .handelen als het tegen haar ging, hetgeen spr. bewijst door een schrijven van den secretaris der SD,. AP. tegen de opvoering van een stuk dat de AJC. de jeugdorganisatie der SDAP. bespottelijk maakt. De beer v. d. Reyden (C.H.) be grijpt niet hoe een hoogstaand man als Mr. van Eek het voor zoo'n film durft opnemerf. Er zit niets geen op voedende kracht voor de gemeente in. De heer Knuttel (Comm.) vreest, dat er op die wijze van de geestelijke vrijheid heelemaal niéts overblijft. Uit voerig bestrijdt spr. 't standpunt van B. en W. D© heer Verwey (SDAP.) is nogal warm voor deze film gestemd, doch zal zich niet op glad ijs bewegen. 'n Stem: dat smelt als je zoo warm bent. De heer Verwey brengt in herin nering, dat er wel eens in de,Stadsge hoorzaal een zeer onsympathiek tafe reel is opgevoerd: de hongerkotiing. Spr, zegt, als deze film in besloten kring was opgevoerd, was de geheel© gemeente tevreden gesteld. Nu is «en deel der ingezetten niet in staat een film te zien, die kunstwaarde bezit. De heer W i 1 b r i nk (C.H.) bestrijdt den heer van Eek. Moet dan een min derheid in de gemeente uitmaken wat toelaatbaar is? Aan den heer Knuttel vraagt spr. of in Rusland de geestelijke vrijheid, zoo groot is. Of in de comm. partij in Holland? De heer Groeneveld (SDAP.) zegt, dat de voorzitter wel meent bo ven de partijen te staan, maar dat diens uitlegging van de wetsartikelen altijd is ten nadeele van' spr.'s partij. Nadat de beer Knuttel den beer Wilbrink beeft beantwoord, komt aan de orde een motie-van Stralen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de houding van B. en W. inzake de wei gering der gehoorzaal. De heer Eerdmans (VB.) betreurt dat door deze geschiedenis zulk een ongewenschte reclame voor deze film is gemaakt. Uit een oogpunt van de openbare orde is spr. tegen de motie- van Stralen. De motie-van Stralen wordt verwor pen met de stemmen der soc.dem. vr.- dem. dem. en den comm. voor. Bij de rondvraag trekt de beer van Stralen bet door hem gezegde over den wethouder, die de wet niet hield, in. Er was geen vergunning noo dig voor de N.V. Sanders om de niet gewerkte uren op Allerheiligen in te halen. De heer B a a r t spreekt van bet ernstig ongeluk, dat Zondagavond in de Borneo straat gebeurd is. Kan daar niet voor behoorlijke verlichting des avonds gezorgd worden. Wethouder Sanders zegt overwe ging dezer zaak toe. Te half 11 sluit de voorzitter de ver gadering en gaat de raad op verzoek' van Mevr. van Itallie in geheime zit ting. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. GROO'TENDIJK, R'dam n. Vancr. 6 v. Antw. LOCHGOIL 5 v. R'dam n. Vancr, MAASDAM, 5 v N-Orleans te R'daml BREEDIJK, 4 v. N.-York n. R'dam. N'ARENTA, .Vancr. n. R'dam p. a Lizard. LEERDAM, R'dam n. N.-Orleans p. 6 Ponta Delgada. NOORDAM N.-York n. R'dam 6 (ia nm.l op 45 mijl W. v. Lizard. .SPAARNDAM, N.-Orleans n. Rot terdam 4 v. Vera Cruz. EDAM, R'dam n. N.-Orleans 5 te) Tampico. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BILLITON 5 v. Hamb. n. Antw. SALABANGKA, thuisr., 4 te Mars. HEEMSKERK, 4 v. R'dam te Hamb. MELISKERIC uitr., 6 te Kaapstad', ARE.S, uitr., 5 v. Pt. Sudan. NIJKERK, thuisr., p. 6 Suez. HOLLAND WEST-AFRIEA LIJN.' HELDER, 6 v. Hamb. te A'dam. ALBIREO, thuisr., 5 te A'dami MINERVA, uitr., 4 v. Bordeaux. SCHELDESTROOM, thuisr., p. 4 Las Palmas. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELANDIA, 5 v. B-Ayres te A'dam) EEMLAND, uitr., p. 5 Fem. Na)- ronha. FLANDRIA, uitr.. 5 v. Lissabon. KENNEMERLAND, uitr., 5 te Per* nambuco. GAASTERLAND, 5 iv. Melilla te) Emden. DRECHTERLAND, thuisr'., W Montevideo. ROTÏLfiDAMSCHE LLOYD. PALEMBANG, 6 v. R'dam te Hamhl KERTOSONO, 6 v. R'dam te Hamb. SCHOUWEN, uitr., 5 te Londen. TAMBORA, uitr., p. 5 Penm. KEDOE, thuisr., p. 5 Finisterre. GORONTALO, thuisr., p. 3 Finist. MADIOEN, thuisr., p. 4 Penm. SITOEBONDO, 6 v. Bremen te Rottl INSULINDE, Batavia n. R'dam p. 6 Gibraltar. MEDAN, 5 v. Batavia te Soerabaja. Blitar thuisr., 6 v. Batavia. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BAIWjEAN, thuisr., 6 v. Sabang1, MANOERAN, thuisr., 4 v. Sabangi MAP IA, thuisr., "5 te 'Havre. JOH. DE WITT thuisr.. 6 v. Pt. Saki. BATJAN, uitr., 5 te Antwerpen. GROTIUS, uitr., 5 v. Colombo. RINU.W, thuisr., 4 v. Marseille RADJA, 3 v. A'dam to BataviaL RONDO, 4 v. Batavia n. Adam. PRINSES 'JULIANA, 5 v. Batavia) te A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6