NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 DECEMBER 1926 DAG-AGENDA. Sassenheim. Dinsdag 7 Dec., 's av. half acht. „Concordia": De heer H. Die- mer over „Medezeggenschap", voor Patrimonium. Woensdag 8 Dec., 's av. kwart voor acht. Nutszaal, Steens "huur: Leiders vergadering van den Nederlandschen Bond van J. V. op G. G., af<l. Z.-Holland Sassenheim. Woensdag 8 Dec., 's av. half acht, „Concordia": Openbare Ver gadering v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing met lichtbeelden door Dr. J. G. van Es, te Leiden Donderdag 9 Dec., 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal: Concert van eten Leidschen Kunstkring „Voor Allen". Donderdag 9 Dec., 's av. acht uur. „Prediker", Janvossensteeg: Verg. v. d. Nationalen Christen Geheel Onth. Bond. Spr. Ds. Mondt. Vrijdag 10 Dec,, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Gecomb. uitv. der C.hr. Zanver. „Halleluja" en de Chr. Reciteerclub „U. V. H." Maandag 13 Dec. 's avonds acht uur „Jeruël". Middelstegrcht 3: Lezing met lichtbeelden door den heer v. d. Horst. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 December a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" ICempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. We hadden gelijk. Want ongevallen kannen ons overal treffen. Ons leven is immers elk uur in gevaar. En in den trein zaten we betrekkelijk zeer veilig. Doch thans schijnen de sporen met de zee, de stormen, de mijnen en de vliegtuigen te wedijveren, wie de mees ie slachtoffers kan maken. Om den anderen dag een ontsporing of een aanrijding pp den onbewaakten overweg. De dagbladen reserveeren een vaste rubriek voor de- lotgevallen der reizi gers, die zich tusschen de wielen wa gen. Met een variatie op Vondel zouden we kunnen zeggen: 'k Zal me 'op deez' wagen wagen, Die wil rCiij naar Leiden leiden; Hoe zal -men ons met plagen plagen. En laat men ons weer lijden lijden? Onbedoeld en geheel te goeder trouw, dat staat vast, verzekert de Mi nister ons tusschen twee ongevallen in, dat er geen reden is om ongerust te zijn. Weg en materiaal zijn prima. "Lijkt 't, zijns ondanks, geen cyni sche verklaring vol bittere satire? Te bitterder, als de verhalen volle waarheid bevatten, dat de pers op on- hcusche wijze weggedrongen wordt, opdat de kranten zoo weinig mogelijk kannen publiceeren! Dat openbare instellingen trachten het publiek te negeeren, wordt meer gehoord. Maar dit zou wel het toppunt zijn. Het vervoer van reizigers en goede ren is geen particuliere liefhebberij van eenige heeren, doch een openbare instelling; een zaak, welke heel 't volk raakt en daarom onder de pu- b'ieke controle staat. Wordt er door fantasten of roeke- looze critici overdreven, dan kan hiertegen geprotesteerd worden. Maar publicatie is noodig. Het publiek heeft er recht op te weten, hoe voor de vei ligheid op dè sporen gezorgd wordt. Met een zekere gerustheid, voorzoo ver dit menschelijkerwijs mogelijk is, stapten we tot heden in de treinen. Hierin is een ongunstige verande ring gekomen sedert den dag, dat het eerste ongeluk bij Leiden gevolgd werd door andere, zij het minder vreeselijke, rampen. leder weet, dat menschelijke macht en voorzorg falen kan; maar hier rijst de vraag: wordt gedaan, wat mensche- lijkerwijze mogelijk is? En de offcieele bevestiging klopt niet op den twijfel, welke er onder 't publiek leeft. Want die twijfel krijgt eiken dag nieuw voedsel. OVERTREDING VAN DE OCTROOI- WET. De heer G. V., vertegenwoordiger van de Total Gesellschafft te Charlot- tenburg (Duitschland) heeft bij de po litie te 's-Gravenhage namens die maatschappij aangifte gedaan van overtreding der Octrooi wet door de Manufacturing General Caoutchouc. De Total-Gesellschafft heeft brand- biusqhapparaten in den handel ge bracht, waar een Hollandsch octrooi op verleend was. De heer V. trof nu in eon winkel van een Engelsche firma in de Korte Houtstraat te 's-Graven- hage precies dezelfde apparaten aan, welke de Duitsclie fabriek verkocht. Een groote partij apparaten, welke voor f 28 per stuk verkocht worden, heeft dé politie in beslag genomen. - Tegen den filiaalhouder in de Korte Houtstraat is procesverbaal opge maakt. DE BETUWSCHE KANAALVER- EENIGING. Men meldt uit Tiel: Dr. C. Lely oud-minister van water staat, heeft de tot hem gerichte uit- noodiging, om zich te willen belasten met het adviseurschap van de Betuw- sche kanaalvereeniging, aanvaard. Het ligt in de bedoeling om, zoodra het rapport Wentholt is gepubliceerd, en eveneens het rapport van de Linge- -lommias-ie. eau vergadering te beleg- RECLAME. Wie zenuwachtig is Onrustig en Overspannen en^zijn gewone Kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijnhardi's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. gen te Tiel, waar Dr. Lely deze rappor tfn zal toelichten en in onderling ver band bespreken. NOG EEN SPOORWEGONGELUKJE. „De Rsb." meldt: Gistermiddag ruim 3 uur is tijdens het rangeeren, circa 100 M. van den overweg bij de Charlotte-de-Bourbon- straat (z.g.n. Nova Zembla, Den Haag), .een ongeval gebeurd met een perso nenrijtuig. De lijn Den Haag S. S.— Gouda is daardoor versperd. Met alle macht heeft men getracht de lijn vrij te maken, om den trein, die om 4 uur van Gouda moest bin nenkomen, zonder oponthoud te laten •passeeren. Naar een spoorwegman mededeelde maakt het ontspoorde rijtuig deel uit van "den trein, die j.l. Zaterdagmiddag bij Zoetermeer gederailleerd is. De oorzaak van het ongeval is: het breken van een as van het personen rijtuig, waardoor dit op de ralis te rechtkwam. De hoofdbaan van Gouda is nog versperd, doch de trein van 4 uur is blijkbaar in Voorburg over een wissel op het linkerspoor geleid, dus op de lijn van Den Haag naar Gouda. Het ongeval gebeurde tusschen den overweg en de viaduct van de lijn Den Ha^g—Amsterdam. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HAARLEM. Uit een onderzoek van de justitie naar de oorzaak van het spoorwegon geluk aan de Kleverlaan bij Haarlem is gebleken, dat het ongeluk te wijten is aan verkeerden wisselstand. De wissel was door den wissel wachter wel overgehaald, maar niet in den goeden stand gekomen. De spoorwegautoriteiten zullen ook een onderzoek instellen, dat evenwel niet openbaar zal zijn. HOOGLEERAAR TE GRONINGEN? Naar de „Tel." verneemt komt mr. dr. P. van Heijnsbergen, substituut- officier van Justitie bij de arrondisse ment rechtbank te Amsterdam, zeer ernstig in aanmerking voor de vervul ling van de hoogleeraarsplaats aan de Rijks Universiteit te Groningen, welke is opengevallen door het vertrek van mr. J. Simon v. d. Aa naar Genève. Prof. Simon van der Aa doceerde, naar men weet, strafrecht en strafvor dering. EEN MOOIE SCHENKING. Aan den heer G. van Roekei, secre taris van den Armenraad te Arnhem, is ten geschenke aangeboden een groot buiten met bosch en wandelter rein in de provincie Gelderland, te be stemmen voor een tehuis van ouden van dagen of voor chronische zieken. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. De openingsvergadeiüng. In de gisterochtend geopende tine en veertigste! zitting van den Volken bondsraad zijn juist die helft van de veertien leden door hun ministers van Buitenlandsche Zaken vertegenwoor digd. Briand, Chamberlain, Strese- mann, Benesj, Van Karnebeek, Van- dervelde en Zalesky zijn de aanwezige) ministers, terwijl van de Europeesche) staten alleen Italië en Roemenië hun minister niet hebben gezonden. Scia- loja en Titulesco zijn echter algemeen bekende Volkenbondsfiguren. De niet Europeesche staten Japan, China, Cor lumbia, Chili en San Salvador, zijn. door hun gewone gedelegeerden graat Ishji, Sjoe, Urruttia, Villegas en Guer rero vertegenwoordigd. Overeenkomstig de verwachting, beeft Stresemann die aan de beurtt van het voorzitterschap was, bij del opening van de zitting verzocht, dit maal daarvoor niet in aanmerking te komen en Voorgesteld, Vandervelde» tot voorzitter te benoemen, betgeenj Jdan ook geschiedde. Stresemann Jieeft blijkbaar nog) steeds hoop, dat het mogelijk zal zijn,, bij volkomen helderen politieken ne- mel Neen der eerstvolgende Raadszit tingen te Berlijn te houden, onder zijn voorzitterschap. Daarvoor is echten noodig (een voorafgaande oplossing van het vraagstuk van het toezicht op de Duitsche bewapening. Het wordt) nog betwijfeld,.of ait onderwerp reeds m deze Raadszitting zoo. afdoende kan worden geregeld, aat de Maartzitting zonder bezwaar te Berlijn kan plaats vinden. Moch de oplossing der moei lijkheden nog niet zoo snel kunnen ge schieden, dan zal Berlijn wellicht del Junizitting van den Raad mogen ont- vangen. De bespreking van Zondag tusschen Briand en Stresemann droeg nog tel zeer slechts een voorbereidend karak ter om hierop reeds eenige voorstel ling te kunnen gronden. Alleen bleeks het gelukkig, dat de goede persoon lijke verstandhouding tusschen Briand en Stresemann nog onverzwakt voort- bestaat. In de vergadering van gisteroch tend werd geen woord van hooge po litiek gesproken. De VoVkenbonasraadi heeft net denkbeeld van de Volken- bondsvergadering overgenomen dat hiv ieder halt jaar den toestand van aè Volkenbondsconventies, in verband met de ratificatie ervan, onder de pogen zal zien. Het secretariaat zal in de Maartzitting een overzicht van den stand van zaken geven en daarna we- der in Augustus. Zalesky, die over dit onderwerp rap porteur is, zal dan eens beginnen ie overwegen, wat de Volkenbondsraadi zou kunnen doen om de ratificaties te 'bespoedigen. Snel gaat dit weer nier nn de Volkenbondsvergadering Aan het volgende jaar zal bezwaarlijk den Raad een complimentje kunnen ma ken over de toewijding, waarmede hij, ernaar gestreefd heeft, aan dit denk beeld van de Vergadering een practi- sche en nuttige uitvoering te geven.. De Japanner Sugïniura "is benoemd! tot directeur van de politieke af dee ling van het Volkenbondssecretariaat,, in plaats van den vertrekkenden Franschman Mantoux. EEN VOORVADER VAN MUSSOLNI. Toen de keizer van Oostenrijk zich gledwongen zag, zijn dochter uit te hu welijken aan Napoleon, interesseerdej Ihem niet zoozeer het feit, dat de; beidel aanstaande ©chtgenooten elkaar nog) nooit glezien hadden, als wel de om standigheid, !dat de keizer der Fran- "slctoen gieen vorstelijk blo'ed in zijOj aderen had. Hij liet du9 den onder zoek instellen in de archieven van dei Itab'iaansche steden, waar personen van den -naam van Bonaparte g'eleefdi hadden én dit leidde tot de ontdek- king dat 'i'n, ik weet niet meer welk, stadje een voorvader van Napoleon! het equivalent van doge was geweest) en dat aan dat dogenschap een prin selijke rang verbonden was. Toen hiji het blijde neuws aian zijn a.s. schoon zoon liet mededeelen, was deze vol strekt niet int de wolken over zijn: (hooge afstmammg, en gat bits te ken nen: „Ik ben geen afstammeling; ik) ben zelf voorvader". Hij was het eigenlijk nog niet, én is het nooit in hooge mate geworden. De eenigie zoon, dien hij kort daar na krijgen zou, zou op jeugdigen leef tijd kinderloos sterven. Signor Mussolini schijnt meer be lang te stellen in zijn voorouders dan Napoleon. Hij stamt at van een ge goede boerenfamilie in de Romagna^ imaar slechts omtrent één voorvder heeft hij zekerheid, n.l. den in 1735 gieboren Cesare Mussolini, die, vol gens de verklaringen van den dictator, in het buitenland, en wei te Londen,, moet gewoond hebben, waar hij „be vallige en geestige composities heeft: samengesteld waarvan er mij verschei dene van Engeland uit zijn toege»- zonden". De Daily Mail" is er nu in ge slaagd, één' van Cesare Mussolini's; werken te ontdekken, Het titelblad is' niet gedateerd, doch de letters doen. vermoeden, dat het stuk dateert van omstreeks 1785 of 1790. De titel luidt: Six New Songs And Six Minuets Composed by Cesare Mussolini With a New Pastoral Air By the Same Properly Adopted for yet Guitar and Mandolin. Verder staat er te lezen, dat de lie deren zijn „printedand sold by thei author at Mr. Forsyth (dit had moe ten zijn Forsyth's) in Broad "Street* Carnaby Market oppositie Dufoirs Court. And at all the music shops inj London and Westminster 2/6". Do tekst der liederen is in het Ita- liiaansch. Of zij ook van Mussodini is, blijkt -niet. Het eerste couplet van één der lied jes luidt, in de vertaling: „'Ongielukkig meisje, dat ik ben. Ik: wilde graag een man vinden, maar! hoe meet Ilk het aanleggen? Ik zoek) hier en ik zoek daar, en den eenigen1 .man, dien ik gevonden heb, is een blinde". Zoo deze woorden van Cesare zijn, dan meet men const ateerën, dat er in anderhalve eeuw, tijds wel wat ver anderd is in den stijl van de. heeren Mussolini, schrijft de „Msb.", waar aan we dit artikeltje ontleenen. HEVIGE SNEEUWSTORM IN DE VEREEN. STATEN. Talrijke slachtoffers. Telegrammen uit New York melden, dat in het Noord-Oostelijk gedeelte van de Vereen. Staten een sneeuw storm heeft gewoed, zoo hevig als se dert veertig jaar zoo vroeg in den win ter niet is voorgekomen. Te New York ligt de sneeuw op som mige plaatsen bijna 18 c.M. hoog, doch meer naar het Noorden is wel de dub bele hoe-veelheid sneeuw gevallen. Tal rijke personen zijn door de. koude be vangen en- overleden. Het spoorwegverkeer in de weste lijke streken is-.stopgezet. Te New York werken tienduizend man dag en nacht om de sneeuw op te ruimen en het verkeer mogelijk te maken. KORTE BERICHTEN. Op de voorloopige agenda van 'de Volkenbondsraad komen als be langrijkste punten voor: de voorberei ding der ontwapenings-conferentie; het rapport over de taak van "den Raad- bij de beslechting van internationale) geschillen: de aanbeveling voor een Volkenbondsleening voor Danzig, het vraagstuk der terugtrekking van de) Fransche troepen uit het SaargebiedJ en de benoeming van een voorzitter* Ider investigatieoommissie. Te Genève is een vertegenwoop (diging van de Zuid-Chineesche regee ring aangekomen. Deze verregenwoor- fdiging heeft sir Eric Drummond la ten weten dat de regeering. te Kanton alle door de centrale regeering ge sloten verdragen met Europeesche mot jgendheden ongeldig en vervallen ver klaart. Het denkbeeld van een aparte conferentie tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland Frankrijk, Engeland en Italië is voor goed van de baan. Van officieus© Fransche zijdie wordt medegedeeld, dat op het oogen blik 71.000 man Fransche troepen in het bezette Rijnland liggen. De Zwitsersche T) urged ij ke par tijen hebben een g<emeenschappelijken candidaat voor het voorzitterschap der Tweede Kamer doen zegevieren. D© algemeen© staking in Han kow is niet "doorgegaan. De toestand wordt veel gunstiger beoordeeld. Het Berliner Tageblatt" beves' tigt de onthullingen van de „Manches ter Guardian" omtrent de relaties van de Duitsche rijksweer met Russische oorlogsindustrieën. Te Parijs is een Duitscher we gens diefstal van luchtvaartdocumen ten gearresteerd. KERK EN SCHOOL. „IK WENSCHTE TE KUNNEN SCHELDEN." In het maandblad van de Ned. Ver. voor Middernachtzending komt het vol gende artikeltje voor. Toen ik mij zette om iets1 te schrijven uit de practrfk van onzen arbeid, kwam mij voor den geest de wensch, hierbo ven neergeschreven, die voor meer dan 25 jaar door een onzer voormannen in een openbare vergadering werd geuit. ,,Ik wenschte te kunnen schelden". 'k Klonk toen, en 't klinkt misschien ook nu wel vreemd zulk een wensch te hooren uitspreken, omdat er in den re gel bij scheiden gedacht wordt aan laa-g- Dij-den-grondsche taal, welke over de lippen stroomt door den drang der lage driften en onheilige gedachten. Zoo behoeft het echter niet te zijn; schelden kan verheven ziin. Want im mers ook God scheldt in Zijn Woord. Welnu, zoo, in verheven zin. werd het destijds bedoeld en ook in dien zin voel ik 'meermalen den wensch opko men van te kunnen schelden. Maar ik kan 't niet. Zoo ik het kon, wat zou ik ook óp vele dingen en op vele mannen en vrou wen van onderscheiden leeftijd schel den, omdat zh* recht en waarheid ver krachten, omdat zij het goede kwaad en hei" kwade goed heeten. Ik zou schelden op het z.g. Neo Mal thusianisme met zijn verderfelijke prac- tgken. Ik zou schelden op menig filmopera teur en bioscoop-exploitant, omdat door zoo menige rolprent de moraal geweld wordt aangedaan en zielen bezoedeld. Ik zou schelden op meer dan een too- ineelvoorstelling, waarin de ondeugd en het kwaad wordt verheerlijkt en de ze den in gevaar worden gebracht. Ik zou schelden op al die vrouwen en meisjes, die door ae wjjze, waarop zij zich "kleeden, hunne eerbaarheid als het ware te grabbel gooien. Ik zou schelden op vele jonge en niet meer jonge mannen, die meenen tegen over 't meisje en de vrouw zich „alles" te mogen veroorlooven. Ik zou schelden op die vele mannen, die het meisje zoo zoetelijk spraken van „liefde" en van „trouw", die beloofden naar „nooit" aan naar lot te zullen over laten en ze toch met haar kindje wreed van zich stootten. Ik zou schelden op menig politie-auto- riteit, die ter bestrijding van de zede loosheid maar 't liefst zo-o weinig mo gelijk moeite zich getroost en doet als of er geen zedelijkheids wetten en politie verordeningen bestaan. Ik zou schelden op de autoriteiten, die met kwistige hana vergunning ver- leenen voor allerlei dansgelegenheden en cabarets, open tot in net holst van den nacht, waardoor zoo onnoemelijk veel kwaad wordt in de hand gewerkt. Maar ik kan niet schelden en moet dus zonder schelden mijn afkeuring over veel en velerlei wat ik hoor, wat ik zie, waarmede ik in aanraking kom, te ken nen geven. En zoo ik schelden kon, misschien zouden de gescholdenen er zich niets van aantrekken, zoo goed als er velen zijn, met wie wij in aanraking komen, die zich niet laten gezeggen. Zoo o.a. die jonge man, Dezoeker van Haarlem's cabaret „Modern". Nog niet lang getrouwd. Volgens zqn eigen ver klaring is zijn vrouw een goede vrouw goed voor hem, goed 'voor haar taak, kortom, niets op haar te zeggen, en tochen toch meende hjj zich wel de vrijheid te mogen veroorlooven tot ver over het middernachtelijk uur met andere meisjes over den dansvloer in „Modern" te zwieren. Wat ik ook tot hem sprak, het stuitte alles af op zijn botte ziel'. Voor inzicht van verkeerde handelingen blijkbaar niet vatbaar. Mijn waarschuwing, dat hü niet alleen zijn gezin, maar zichzelf in de ellende zou storten en zijn zaak er onder door zou gaan, hoorde hij kalm iaan, maar hij stoorde er zich weinig, of beter gezegd, in 't geheel niet aan. Hp ging zijn gang, bleef uitgaan, bleef dansen, en 't gevolg is, dat nu izijn ellende al is begonnen. Moedwillig heeft hp zijn heele geluk verbrijzeld. Als ik schelden kon a;wat zou ik op zulke lafaards, die zich mannen noe men, schelden, misschien zou dat eeni gen invloed ten goede oefenen. Maar als ik schelden kon. dan zou ik het niet alleen doen op zulke mannen, maar ik zou 't vooral doen op inrich tingen en exploitanten, die mede oor» zaak zijn, dat gezinnen worden uiteen geslagen en zielen verwoest door tq pa rasiteeren op anderer leed en ellende. EIGENAARDIGE KERKRECHTE LIJKE MOEILIJKHEDEN Men schrijft aan de „N. R. Gt.": De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Scheveningen heeft er geen gras over laten groeien: in de vacature van Noppen is thans reeds een beroep uit- febracht op den predikant van Alm- erk. Is daarmee misschien reeds spoedig een eind te zien aan den gru*vel_ van vrijzinnige prediking op Schevening- fechen kansel, anderzijds opent zich de kans op nieuwe moeilijkheden. Wanneer ten minste de Almkerksche pastor yrymoedigheid .vindt wa dit be roep aan te nemen, zal waarschijnliik het beginselvast confessionalisme in den kerkeraad aldaar steun vinden in één zijner predikanten en toestanden onder het vergrootglas leggen, die feitelijk niet door den confessioneelen beugel kunnen Daaronder zijn er, die meer interne aangelegenheden raken* maar ook, die van belang zijn voor de Ned. Herv. kerk in haar geheel. Het zou ons toch niet verwonderen, als een goed confessioneel predikant zijn medewerking weigert aan de bestaande betrekking tot de Duinoordkerk. Wat toch is het geval? In het kerkelijk handboek van Van Alphen komt een lijst voor van „bij de legeering bekende kerkgenootschappen 1 en zelfstandige kerkelijke gemeenten." Onder deze prijkt ook de stichting Duin oordkerk te Gravenhage. Ten gerieve van de Ned. Herv. leden van deze stichting worden in haar kerk gebouw kinderen gedoopt en lidmaten be vestigd onder de auspiciën van den Sche veningschen kerkeraad. Blijkbaar is deze nooit confessioneel genoeg geweest om zich rekenschap te geven van de kerk- réchtelüke onbestaande figuur, die-daar mee geschapen wordt. Wij herinneren ons althans een be- langrijk proces, waarin wijlen Dr. A. Kuyper een hoofdrol speelde, een uit spraak van den Hoogen Raad, dat nie mand tegelgkertijü M kan zijn van. twee kerkgenootschappen. Dat kan dus evenmin van de Duin- Oordkerk en van de Ned. Herv. Kerk, Leden van de Duinoordkerk kunnen 1 feen lidmaten zijn van de Ned. Herv. erk te 's Gravenhage of Scheveningen. Daarmede is in uen loop der jaren reeds een zeer eigenaardige toestand ontstaan in de lidmaaenregisters van Den Haag en Scheveningen. De kerkehjke verkiezingen van den tijd, dat de leden der Duinoordkerk staan ingeschreven, zouden zonder twij- fel bü een kerkelijke procedure ongel 1 dig verklaard moeten worden, j Immers: door lid te worden van de Duinoordkerk toont iemand ten duide lijkste zich af te scheiden van de Ned, Herv. Kerk. (Art. 3 Alg. Regl). Mag en kan een confessioneel predi- kant of ouderling daartoe medewerken?, j Mag en kan een confessioneele kerke- raad er de hand toe leenen dat iemand lid wordt van een der andere bij de regeering bekende genootschappen? BÜ de bepaling van zü'n keuze zal het 1 dezen of een anderen geroepene naar Scheveningen niet gemakkelÜK vallen te beslissen, of hü zijn hand zal stekeni in een kerkrechtelük wespennest, wat j Scheveningen en Den Haag inderdaad worden moeten, wanneer eens het clas- sicaal bestuur van '3 Gravenhage 1 zal wat in dezen op zü'n weg ligt. j GEMENGD NIEUWS. Betonregen. Gisteiroohterid tej ongeveer halt twaalf, hoofden zij, die): in de eerst© Vijzelstraat te AmslieiV 1 idam liepen, hoog in de lucht .gief» I kraak, gievolg'd door een zwaren slag. In een oogwenk had zidh een op1-1 loop van nieuwsgierigen gevormd. J iwat was er gebeurd? De betonwerken voor het nieuwe) i ihotel zijn thans reeids tot een flinke) (hoogte gevorderd. Naast den boven-1 sten steiger was een bekisting vol ge- goten met beton. Het hout schijnt evenwel op teen oogienblik aan Óeni druk geen weerstand te hebben kun- nen bieden: het begon te kraken, de/j bekisting bezweek. Stukken hout vielen naar beneden. 1 De arbeiders, die op de lagier gelegenj verdiepingen werkten, hadden tt'digi het gevaar, dat dreigde, bemerkt. Met' kreten: „Berg je", waarschuwden zul elkaar. Allen konden zich in vedligjheidj1 brengen, althans in zooverre, dat me- mand werd gewond. Niet alleen echter viel er hout, dei nog vloeibare beton droop naar bene- den. En aan dezen „regen" konden! niet alle arbeiders ontkomen. Een! paar van hen droegen plotseling klee ding van beton, de pakjes zullen wel1 bedorven zijn, wat zeker niet aange naam is, maar toch altijd beter, dam 1 gebroken ledematen. Alles was naar binnen gevallen, vlak naast den doorgang naar de Reguliers» (dwarsstraat. ,Van het publiek op straat) heeft niemand 'eenigje nadeeJigie ge volgen van het ongeluk gehad1. j B ij t iji di s gered. De ëdirtg& inoót© van den heer J. B. te ^Vormei* 1 zette gisteren in dien vroegen morgen,, vermoedelijk in overspannen toestand,11 die gaskraan oipen in de kamer, waar! 1 haar drie jeugdige kinderen sliepen.. Daarna begat ze zich naar hajax! man, die te Koog aan die Zaan werkt. Zij overhandigde hem 'den sleutel der woning, terwijl zaj 'hemi tetveus met haar (daad in kennis stekte. 1 De man deelde het gebeurde ter- stond aan leen politieagent mede, did zich ijlings per rijViel naar fcte woning) (begaf. Hij vond daar die kinderen alle nog in leven. In de woning is n.l. jeien munt- meter geplaatst. Daar te weinig munt stukken waren ingeworpen, was dei gjastoevoer opgehouden. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Zondagmorgen, is alhier het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk aan de De Ruyterstraat in gebruik genomen. Ds. Schouten, die ün dezen dienst voor ging, had tot tekst Jes. öo:i: „Maak ,u op, wordt verlicht want uw licht komt, en de heerljjknöid des Heeren gaat over u op". Spr. wees op de duisternis, die den da geraad voorafging, op kot licht, waar heen de dageraad leidt efl op .de levens roeping, die .dit licht aanwijst. In het nieuwe kerkgebouw zqn onge veer ioo zitplaatsen* 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2