NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 6 DECEMBER 1926 GEMENGD NIEUWS. SPOORWEGONGELUK BIJ ZOETER MEER. Zaterdagmiddag is met trein no 168, welke om 4.56 uit Utrecht vertrok, hij Zoetermeer een ongeluk gebeurd, waarhij geen persoonlijke ongevallen voorkwamen. Echter is er groot© stag natie in het verkeer teweeggebracht. Een eerste- en tweede klas wagon werden dwars over de rails gezet, wijl een der wielbanden brak. Hierdoor werd het voorste gedeelte van den wa gen uit de rails gelicht. De luchtdruk werd verbroken, waardoor de rem aan gezet werd en de trein onmiddellijk tot stilstand kwam. Het verkeer in beide richtingen werd hierdoor geheel gestremd. Volgende treinen uit de richtingen Den Haag en Gouda wei> den tijdig tot stilstand gebracht. Het voorste gedeelte van den trein, waar mede het ongeval gebeurde, reed door naar Den Haag, terwijl volgende trei nen naar het station Rotterdam-D.P. geleid werden. Zoo goed en zoo kwaad als bet ging, werd het verkeer dus door overstappen onderhouden, terwijl dadelijk na het bekend worden van het ongeluk hulptreinen met perso neel en materiaal uit Utrecht en Den Haag gerequireerd werden. Gisteren (Zondag) was het spoor van de lijn Den Haag—Gouda, waarop Za terdagmiddag een personenrijtuig van trein 168 ontspoorde, in beide richtin gen weer vrij en kon het verkeer ge heel normaal plaats hehhen Een protest van passagiers. Naar wij nog vernamen hadden an dere treinen, die deze lijnen moesten passeeren, een aanmerkelijke vertra ging ondervonden door het ongeval, en heerscihte onder de passagiers groo- te ontevredenheid over het feit, dat men hen aan de hoofdstations, o.a. Den Haag, niet had gewaarschuwd. Dan hadden zij een andere route kun nen kiezen en geen aansluitingen be- hoeven te missen* zooals thans voor velen het geval was. Van één trein zouden de passagiers zich gezamenlijk ipet een protest tot de Directie der Ned. Spoorwegen te Utrecht wenden, met een ernstige aan klacht over de verregaande negatie der belangen der passagiers door de spoorwegautoriteiten. Men beeft niet de minste moeite gedaan de reizigers afdoende in te lichten. Verder komt in de Tel. nog een ver haal voor van onheusche behandeling van journalisten door spoorwegperso neel, waarbij zelfs met steenen ge gooid zou zijn. Door deze vijandige houding van sommige autoriteiten zal de kwade reuk, waarin de spoorwegen den laat- sten tijd staan niet verbeteren. Aan d© Maasbode wordt nog nader gemeld: Van trein 168 uit Utrecht is te onge veer half vijf ter hoogte van Bleiswijk de laatste wagen, een bagage-wagen, uit de rails gesprongen. Omtrent de oorzaak van het onge val, dat gelukkig geen persoonlijke on gelukken tengevolge had, kon men ons nog niets mededeelen. Om 4.46 uur, het tijdstip, waarop trein 168 te Den Haag had moeten aan komen vertrekt trein 59 van Den Haag naar Utrecht. Daar toen in Den Haag van het ongeval nog niets bekend was. is deze trein gewoon op tijd vertrok ken. Te Zoetermeer werd deze trein echter opgehouden, daar beide sporen versperd waren. Intusschen was ook trein 168, behal ve dan de gederailleerde bagagewagen aldaar aangekomen. De reizigers voor Utrecht moesten toen in trein 168 over stappen en werden naar Den Haag teruggebracht, vanwaar zij via Rotter damGouda Utrecht konden bereiken Zoo spoedig mogelijk werden door de Spoorwegen z.g. convooitreinen in dienst gesteld, zoowel van Den Haag als van Utrecht uit. Deze treinen re den tot de plaats van den verongeluk ten bagagewagen, waar de reizigers moesten overstappen. Van 7.49 uur af kon op deze wijze de gewone dienst weer vrij regelmatig worden onderhouden. De Berlijnsche D-trein, welke om 6.32 uur uit Den Hlaag S.S. naar Duitschland vertrekt en de versperde lijn moest passeeren, werd via de H. S.M. over HaarlemAmsterdam C.S. Amersfoort geleid. In Oldenzaal werd het Rotterdamsche gedeelte Van dezen D-trein nu met het Haogsche stuk ver- eenigd. Met het opruimingswerk is zoo spoedig mogelijk een aanvang ge maakt, zoodat verwacht wordt, dat he den de dienst op de lijn Den Haag Utrecht weer op normale wijze zal kunnen plaats hebben. A a n r ij id i n gv In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks halt leen heeft op het Spui te Den Haag) leen ernstig ongeluk plaats gehad? t meldt „Het Vad." Een taxi kwam uit de richting Zie ken. Een dame en een heer, komende uit de Kalverstraat (nieuwe verkeers weg; wilden het Spui oversteken. De chauffeur gat signalen, doch de twee schenen niets te'nooren. De chauffeur hemde uit alle macht, maar de taxi slipte op de tramrails en reed beide voetgangers aan. De heer sloeg tegen/ Ide straat, kreeg een bloedende hoofd) wonde en geraakt© bewusteloos. Ook ld© dame was even buiten kennis. De| beide slachtoffers werden naar het iGem. Ziekenhui/s aan den Zuidwal ge bracht. Zij zijn 'buiten direct levensge vaar. De chauffeur moest mee naar het politiebureau. De auto werd in beslag Igienomen. Het tramverkeer ondervond veel ver traging. Het overige rijverkeer werd omgeleid. Straatroof. Vrijdagmorgen ïs een 63-jarige vrouw te Gaanderen door een marskramer aangerand. Toen aan zijn eisch om geld met werd voldaan,, sloeg hij de vrouw met een stok be wusteloos. Later werd zij aan den weg glevonden. Be r o o v i n g. De gemeente-p o- Iitie te Leeuwarden heeft ter beschik king van de justitie gesteld twee vrou wen en drie plannen, verdacht van be- rooving van een biiitenman voor een aanzienlijk bedrag. Het misdrijf wera gepleegd in een kroeg te Leeuwarden ot tijdens een autotocht. Motorongeluk. Te Heeren veen is de aannemer Sytsma ten ge volge van een motorongeluk overle den. Zwaar dn wie der. Bij het he vige onweer, dat zich Vrijdagavond! boven Bussum ontlas.tt©, ging het eleci trisch lidht plotseling .geheel uit. Ge durende tien minuten heerschte een volslagen duisternis. '0 nge 1 ukk iga val.De. arbei der J. Meijer'uit Ónderdendam stortte in de melkfabriek' te Bediim van een hoogte in den kelder en' werd; bewus teloos, met ernstige inwendige kneu zingen opgenomëfi; Hij 'is naar het zie kenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Er nstige.aanrijding. Vrij dagmiddag had op <fe provinciale brug onder Barendrècht een ernstig onge luk plaats, dat hoogstwaarschijnlijk aan een persoon, het leven zal kosten. Er passeerde daar een sïèeperswagen bespannen imet twee paarden, juist toen uit de richting ^Rotterdam, een goe derentram over dé brug reed. On geveer halverwege de brug werd de sleeperswagen, bestuurd door 'een ze kere AI. van den 's-Gravenweg uit Rotterdam gegrepen. De sleeperswa- gen wera volgens de „Voorw.' totaal door de leuning def brug heen gedron gen en de paarden plat op den grondi geworpen. De heer M. werd van den bok tegen de locomotief geslingerd en 'raakte bekneld tusschen de loco- motiet en den wagen. Na ruim een kwartier kon hij uit deze positie, deerlijk gewond, verlost worden. Beide beenen werden totaal verbrijzeld. In het ziekenhuis, waar heen de'man werd vervoerd, moesten, beide boenen geamputeerd worden. De paarden bleven ongedeerd. De werkipg van den Vesu vius. Men schrijft uit Rome d.d. 2 dezer: De uitbarsting van den Vesuvius! is zwakker geworden. Gelijk bekend staan de beroemdel zwavelbronnen van Pozzuoh met den Vesuvius ondergronds in verbinding. Als nu de Vesuvius Weer tot uitbar sting komt, wordt zulks door de zwa velbronnen van te voren reeds aan gekondigd en gedurende de uitban sting zelf is de Deweging in die bron nen bijzonder, sterk. Zoo ook'weer in deze laatste weken. Sterk, naar zwavel riekende damp stijgt boven da geheim zinnige bronnen van Pozzuah óp, en. in de bronnen zelt kookt en borrelt da vloeibare zwavel. Van de heuvels rond den ouden krater stijgt dikke dampi omhoog, in wonderbare kleurnuances. Maar ook dit interessante verschijnsel van Pozzuoli is zonder ernstig gevaar, evenals de uitbarsting van dit jaar van den Vesuvius zelf. Vrouwen als -sterrenkundi gen. —r Mrs. Charles Ratcliffe is de zer dagen tot lid van het Engelschi Koninklijk Astronomisch Genootschap benoemd.. Naar aanleiding van dit feit deelt de „Daily Chronicle" mede, dat het genootschap thans reeds 50 vrou welijke leden telt. De eerste groote vrouwelijke ster renkundige was Caroline Herschel, dia assistente was, van haar beroemden broeder Sir William Herschel en dia acht kometen heeft ontdekt. Het Britsch Astronomisch Genoot schap telt 70 vrouwelijke leden, waar onder een der bekendste is Mrs. Gracei Cook, een autoriteit op het gebied van meteoren. Een van de merkwaardigste vrou wen op het gebied- der sterrenkunde is de- Amerikaansche dr. Aniiie Can non, die een" monumentaal werk heeft geschreven .over spectra der sterren. Ze heeft 70.000 sterren geclassificeerd) en kan haar' afstand in het spectrum) bij 'een enkelen oogopslag bepalen. Auto door sneltrein giegjre- pen. Zaterdagavond reed een auto waarin drie keer en gezeten waren, op den Muiderstraatweg in de richting naar Amsterdam» .De aisluitboomen aan den spooroverweg tusschen het MerwodekanaaJ, en de Vinkenbrug wa ren neergelaten, omdat;- trein '375, wel ke om ±1.40 van he.t Centraal Sta tion te Amsterdam naar Amersfoort vertrekt, in aaiitocht was. De bestuur der van den vorfengenoemden auto schijnt niet gezien te hebben, dat da spoorboomen gesloten waren, met het gevolg, dat hij met zijn wagen in voile» vaart tegen apn af sluitboom opreed. Door den schok vloog de boom. om hoog en reed de wagen den overweg' op. Op hetzelfde ogenblik passeerde.: de sneltrein, zoodaf'de auto in bot sing kwam met de locomotief. De schok was van dien aard, dat de auto achteruit rolde en bij 'den afsluitboom terecht kwam. De inzittenden waren allen gewond. Door een voorbijganger werd onmid dellijk burgemeester- De Wolff, van Diemen, gewaarschuwd, ook een ge neesheer uit dié geme nte kwam spoe dig ter plaatse. Per auto* van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Amsterdam- werden de drie hoeren naar een dér Amsterdams che ziekenhuizen vervoerd; De sneltrein, waarvan de machine met den auto- inbotsing was geweest, had door het gebeurde twintig minu ten vertraging; de locomotief werd beschadigd. Auto-ongeluk. Té Zaandam is gisteren, Zondagmorgen, de 74-ja- rig© walker Th. van de .Vennep toen hij van zijn werk naar huis Je eer dei m de Westzijde.doo-r een auto over reden. Kort na zijn overbrenging naar het ziekenhuis is de man aan ae be komen verwondingen overleden. De auto .is door de politie in be slag genomen. Ernstige vechtpartij. Za terdagnacht heeft in het Wies temde te Den Haag een vechtpartij plaats ge had, waarbij een 6-tal personen betrok ken was en Welke tot gevolg had, dat twee hunner vrij ernstig letsel be kwamen. De 23-jarige caféhouder P. T. bekwam een diepe snijwond in den nek; hii is door deh Gen. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht en daar ter verpleging opgeno men; zijn toestand 'is met levensge vaarlijk. De tweede, A. v. N., een 27-jarig© glazenwasscher bekwam een snijwond aan "dén linkerduim, wélke het noodig maakte, het eerste lid van den duim .onmiddellijk te- amputeeren, waarna dé man naar fcijn woning kon wordep gevoerd. Volgens v. N. zouden beide ver wondingen zijn toegebracht door ze keren "W. V., zonder bekende woon plaats. Een ooggetuige, van de vecht- hesft tegenover de politie ver- dat hij genoemden V. een dolk ines heeft zien trekken. UIT DE OMGEVING. WARMOND, üazaai Waimondsche Wijkverpleging Van den openingsavond gaven wij reeda een uitvoerig verslag, maar ver zuimden nog te melden, dat de heer J. W. Schrijvers, agent van de beste pathe- foonmerken, met zijn prachtig klinken de Columbia Grafonola aanwezig was en met zjjn gerenommeerde platen veel te genieten ga£. Den tweeden dag, circa half drie, arriveerde te paard St. Nicolaua met zijn zwarten knecht, die aan alle op den bazaar aanwezige kinderen kleine geschenken uitreikten. Door de groote vrijgevigheid van één onzer ingezetenen gingen de kleinen,,, wier aantal zeker op ruim 200- mag worden geschat, ver genoegd en met d? handjes vol naar huis. 's Avonds was de zaal wederom goed gevuld, waaronder zeer vele kooplusti gen, terwijl de jongere bezoekers de trektent, grabbelton en sjoelbak alle eer aandeden. Den geheelen avond heerschte er dan ook een prettige, gezellige drukte, wel ke zeer zeker de rceette ten goede kwam maar eenigszins afbreuk deed aan de prachtige muziek, die het Warmondsch strjjkje „Spérahza'' Onder leiding van den heer iuanceau,. deed hooren. Nog ha.cfen de uitlotingen plaats van verschillende loterijen, waarvan de loot jes reeds verkocht waren. De gelukkigen waren: Mej. de Wed. Koning, een raart, Cor van der Sleet, een etui met lepeltjes; terwjjl de jonge heer Frans fjjnaeker Hordijk den' naam van de pop „Agatha" bleek te hebben geraden. Onder luid applaus werd verder be kend gemaakt, dat zuster Tempelaar eigenaressen was geworden van den tentwagen, wat eenige heeren aanleiding gaf ilp medédoeling te doen, dat zij van meening waren, dat bjj een wagen een paard behoorde en zij daarom een paard gaven, om ten bate van de wijkverple ging te verloten. Deze mededeeling vond veei bijval en de lootjee waxen dan ook weldra verkocht. Cor van der Sleet bleek weer door For tuna begunstigd te worden, zij toch had het paard getrokken. Onder veel hilariteit werd haar een speelgoed-paaxdje .overhandigd. Derde dag. Van 2 tot 5 uur was de bazaar ge opend, niet zoozeer voor de koopsters, maar nu in hootuzaak voor de verkoop sters, om ze in de gdtegënheid te stellen ook eens van def vermakelijkheden te rofiteeren, waarvan dan ook een dank aar gebruik werd gemaakt, wat alweer de kas ten goede kwam. 's Avonds was de stemming, evenals de vorige avonden, zeer geanimeerd en was de zaal overvol, wat niet te ver wonderen was, daar Warmond's fanfare onder de eminente leiding van den heer Bolderdijk haar medewerkiog had toege zegd. in de pauze nam Mevr. Langelaar, presidente van het Bazaar-comité het woord en sprak de aanwezigen als volgt toei „Nog eenige uurtjes en de derde ba zaar van onze wijkverpleging behoort weer tot bet verleden. Nogmaals een woord van hartelijken dank aan allen, voor hun medewerking en steun, zoo ruimschoots ondervonden. Een bijzonder woord van dank aan Warmond's fanfare, haar directeur, haar bestuur en leden, voor de welwillendheid dezen avond haar vroolijke tonen te willen opluisteren en, zoo ooo- dig u de gewenschte kooplust in te blazen, want wij hebben een kooplustig publiek uoodig. Niet, dat wij over de ontvangsten van de vorige dagen te klagen hebben, maar het is een traditie geworden, dat op den Fanfare-avond het meeste gekocht wordt en wij vertrouwen dan ook, dat u ons niet teleur zult stellen. Speciaal voor dezen avond hebben wü de prijzen verlaagd, en een ieder kan nu voor een koopje iets van zijn ga ding vinden. Het comité heeft dan ook besloten, ditmaal niet den gebruikelijken afslag te houden. Bovendien zon nie mand uwer het aangenaam vinden, wan neer ziin bijdrage, waaraan dikwerf tijd of geld is besteed, voor een appel of een ei verkocht werd; en daarom, zoo als reeds gezegd, de fanfareavonü span ne ook ditmaal de kroon. Tot slot een woord van bijzonderen dank aan de familie Papot, dia ons in alles zoo terwille was en aan wier mede werking wü zeer veel te danken heb ben. Tusschen de verschillende muzieknum mers door werden de trekkingen der verschillende verlotingen bekend ge maakt. De gelukkige winners waren: Drie stel Java-Bantam krielkippen op der nrs. 116, 42 en 18, resp. ten name van de heeren Glerum, B. Landman en G. Schpf. Mej-. Pietje Sikking op no. 20 sprei A. Mej. A. van der Voet! op no. 24 sprei B. H;t wiegje met babvpip- viel ten deel aan Alie -Kortekaas, die den ge boortedatum 2 Febr. van het popje geraden had. De naam van de pop door de Klok-zeepfabriek als recla me voor haar zeeppoeder „Sneeuwwit" afgestaan, en daarom Sneeuwwitje" genoemd ,werd door vier dames geraden bü loting ontfer dezen, bleek mej. van Oosterom de gelukkige te rijn. Circa 12 uur werd de zaal gesloten. En al was de_voorraad, die zeer groot was, niet geheel uitverkocht, toch mag de bazaar zeer zeker ges'aagd heeten, en zal de netto-ontvangst wel iets meer bedragen, dan die van den vorigen ba zaar. Het juiste bedrag en de wgze, waar op de overgebleven artikelen aan den man zullen worden gebracht, zullen spoe dig .vermeld worden. UIT ONZE INDIEN. HET COMMUNISME OP JAVA. De regeeringsverklariig. In den Volksraad beeft mr. Schnec- 'k© bij het afleggen van de regeermgs verklaring in zake het communism© fézegd. dat de aandacht van de belang ebbenden in die mate geconcentreerd' wordt op het nemen van maatregelen tot herstel van dé rust en tot voorko ming van nieuwe ordeverstoringen, dat voor de rustig© beschouweng van den toestand en een volledig© critische ver werking van het toestroomendei mate riaal, voldoende gelegenheid ontbro ken heeft. Diepergaand onderzoek zal eerst denkbaar zijn, wanneer de ver houdingen meer normaal zijn gewor den. Toch leidt het beschikbare en gecon troleerde materiaal aanstonds tot de conclusie, dat de onlusten, die in Wiest Java zijn uitgebroken en ook elders, voorbereid waren, de vruchten zijn géi weest van een „reeds vroeger door de communistisch© leiding breed opgezet plan, tot omverwerping van het ge zag. De conclusie noopte de regeering, zich niet voorshands te beperken tot het nemen vaii maatregelen tot onmid dellijke beteugeling van feitelijke aan slagen tegen net gezag en bevordering van een snel en deskundig geleid on derzoek, met daarop Volgende snelle berechting van de deelnemers aan de f©pleegde feitelijkheden, doch dwong' aar aanstonds te overwegen, op wel ke wijze dergelijke uitbarstingen voor de toekomst zoo niet onmogelijk ge maakt, dan toch doenlijkerwijze voor komen zouden kunnen worden. Het onomstoo.elijk vaststaande rechtstreek- sche verband tusschen de onlusten en de actie van de communistische or ganisatie hier te lande laat geen an dere oplossing toe, dan een afdoend; onschadelijk maken van de leiders der orgamsatie in haar oentrum en in de vertakkingen. In overeenstemming met de intree rede van den landvoogd en de regee- ringsverklaring van 13 November be sloot de regeering, de communistisch© leiders, indien bii het bestuur en het hoofdparket voldoende zekerheid be staat, dat zij als zoodanig gesignaleerd moeten worden en zij niet wegens de jongste onlusten voor een gerechte lijke vervolging in aanmerking 'komen, met strikte-toepassing van art. 37, te interneeren. Al zal deze maatregel zich niet verder uitstrekken dan tot diege nen. die de kern van het communis tisch drijven vormen, ook met inacht neming van deze beperking, zal het aantal van hen, die daardoor getroffen werden, niet onaanzienlijk zijn. Boven dien zal een zelfde lot beschoren zijn aan allen, die zullen pogen de organi satie^ weder op te bouwen of die daar bij assisteer.en. De regeering aanvaardt de volle ver antwoordelijkheid voor dezen maatre gel, te meer, waar zij weet, dat zij han delt in overeenstemming met de wen schen van de o-vergroote meerderheid van de bevolking van Indie. Er is geen reden tot bezorgdheid, dat da overheid zich mede zal keeren tegen de inlandsche organisaties, wier uitin gen het streven naar een gezond eigen leven aanwijzen en- die constructieve kracht bezitten, ook voor zoover dit streven somtijds gericht is op wat mét, of wat nog niet te verwezenlijken is. De regeering is ér van verzekerd, dat zij 'bij den Volksraad, zoodra deze volledig ingelicht zal zijn, den liarte- lijksten steun zal vinden. Binnenkort zal het college een schriftelijk over zicht bereiken van hetgeen bekend is omtrent de organisatie en strijdmidde len van de P.K.I. en haar onderdee- len. Deze nota zal de overtuiging ves tigen, dat aan de staatsgevaarlijke ac tie van deze organisatie paal en perk moest worden gesteld. Dit was alleen mogelijk, door aan de leiders hun be wegingsvrijheid te ontnemen. INSTEMMING IN DEN VOLKSRAAD. In iden Volksraad heeft de heer Kerkkamp (N.I.V.B.) het toegejuicht dat in de verklaring van de regeering een politiek onderzoek in Bantam aan gekondigd werd. Dé heer Soejono ^N.I.V.B.; is door de verklaring van de regeering ver sterkt in het vertrouwen, dat de ge beurtenissen den koers van de regee ring in het belang van het inlandsche volk niet zullen beinvloeden. Hij ver zekerde, dat alle intellectueelen achter de regeering staan. De heer Dwidjo Soewoio (B.O.J be loofde zeer krachtige medewerking, te gen het communisme. Ook de sprekers der overige par tijen hechtten hun goedkeuring aan het optreden der regeering. Mr. Schriecke verzekerde den heer Kerkkamp, dat, te oordeelen naar het gieeh thans bekend is, de regeenng geen grond heeft om te twijfelen aan de loyaliteit van eenigen Inlandschen hoofdambtenaar. Meerdere toepassing van het vergaderverbod is thans min der dan ooit te verwaohten. Verster king van het leger en betere bewape ning van. de politie zijn reeds in oven weging. Spr. zegde den heer Dwidjoi Soewoijo toe, dat de kwestie van hec meer vertrouwen stellen in de Javaan- sche intellectueelen op 'de a.s. resi- denten-oonferentie besproken zal wor den. Land- en Tuinbouw. EI DEN AARDIGE BEROEPSZIEKTE. Bij arbeiders, die bloeanhollen schoon maken, sorteeren en verpakken, komt veelvuldig een huidontsteking voor, die in geen ander bedrijf wordt waar genomen. Dr. Overton, de medische arbeidsinspecteur in Engeland heeft een nader onderzoek naai* de oorzaak daarvan ingesteld. De aandoening, welke tot de huid onder en rondom de nagels beperkt blijft en daar fijne barstjes veroor zaakt, is buitengewoon pijnlijk en kan een ernstig beletsel bij het werk zijn. Zij treedt reeds enkele dagen, nadat de menschen in de bloembollen gaan werken, op en blijft bestaan, indien zij geen maatregelen nemen om bun han den met handschoenen te beschermen. Van verschillende planten men denke slechts aan de primula, is bekend, dat zij huidontstekingen kun nen veroorzaken. In dit geval kwamen vooral bollen van hyacintben, narcis sen en tulpen in aanmerking. De ar beiders zelf schrijven de ontsteking voornamelijk aan het ver wérken van tulpenbollen toe. Het bijzondere van den tulpenJbol is nu, in tegenstelling met andere, dat de vleezige ischubben of rokken slechts door één buitenste droge schil omgeven .zijn. Deze gaat gemakkelijk kapot, waardoor de huid, die door het hanteeren van lïet ruwe, zanderige materiaal allicht wfivt is ge schaafd, in aanraking komt met het bijtend sa.p van het binnenste van den bol. Door het inwrijven van dit sap kon Overtonr bij zichzelf en bij 4>en col lega ook op andere» plaatsen vtan zijn huid een soortgelijke ontsteking ver oorzaken. Welk bestanddeel er voor verantwoordelijk gesteld moet morden is nog niet uitgemaakt. Het herkennen van deze beroeipsziek te, die ook in ons land niet onbekend is. is daarom van belang, omda t het euvel met zulke eenvoudige mid lel en, kortknippen van de nagels en het dragen van handschoenen onder het werk kan voorkomen worden. Scheepstij dingen. BOLLAND-AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, 3 v. R'dam te Boston. VEENDAM, R'dam n. New-Orlèanj9 3 BEEMSTERDIJK, R'dam n. Galveston p. 3 Ponta Delgade. MONTGOMERSHIRE, Vancouver n. R'dam 2 v. Cristobal. VOLENDAM, 4 v. R'dam te N.-Yor'k. LEERDAM, R'dam n. N.-Orleans 3 Vigo. NIEUW AMSTERDAM, R'dam n. N.- York, 3 (2.3 v.m.) 125 mijl Z. v. Va^ ilentia. LOCHKATRINE, Vanc. n. R'dam 2 Tacoma. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. ROEROE (uitr.), 3 (11.1 v.m.) 55 mijl Z.-O. v. Land's End. NIAS (thuisr.) 2 te Delagoabaai. B1LDERDIJK (thuisr.) 3 te Zanzibar. SALABANGKA (thuisri) 3 v. Genua. HOLLAND WEST-Al'RIKA LIJN, REGGESTROOM (uitr.) 3 v. Genua, KON. ELOLLAND3CKE LLÜÏD. ZEELANDIA (thuisr.) 3 (11.10 n.m.) Needies FLANDRIA (uitr.) p. 3 Ouessant. GAASTERLAND, Melilla n. Emden p. 4 Ostende. WATERLAND (thuisr.) p. 3 Fern. N- ronha. ORANIA (thuisr.) 3 v. Montevideo. ROTTERBAMS'JHE I.LOYB. INDRAPOERA (uitr.) p. 4 (vm.) Oues sant. TAPANOELI (uitr.) p. 4 Gibraltar. MODJOKERTO (uitr.) p. 3 Kaap del Armi DELI (uitr.) 3 te Belawan. BANDOENG (thuisr4 v Sabang. SLAMAT (uitr.) 4 (9 v.m.) tp Batavia. KERTOSONO, 4 v. R'dam n. Hamburg PALE MB AN G, 4 R'dam n Hamburg. INSULINDE (thuisr.) 4 v. Marseille SITOEBONDO, 4 v. Bremerhaven n. Rotterdam. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 3 v. Singapore. BENGKALIS, 2 v. Japan te Batavia BAWEAN (thuisr.) 2 te Penang. BATJAN, 4 v. A'dam n. Antwerpen PRINSES JULIANA (thuisr.) 5 (3 nm.)' verwacht. JOHAN DE WITT (thuisr.) p. 2 Parim

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6