N\EUWË LE1DSCHE COURANT VAN MAANDAG 6 DECEMBER 1926 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Het Belgisch Verdrag. Naar aanleiding van (het adres in, zake het Belgisch Verdrag, dat door den heer S. P. van Eeghen c.s. aan de Eerste Kamer is gezonden, schrijft ,De Tijd" (r.k.) o.a.: De adressanten zouden het derhalve wenschelijk achten, dat alsnog de on derhandelingen met België werden heropend op dezen grondslag, dat de bepalingen betreffende het kanaal AntwerpenMoerdijk uit het tractaat .vielen en dat de Belgische reserve en aanzien van de vaart van oorlogssche pen op de Schelde, voorkomende in de Mémorie interprétatif, werd terugge nomen. Daartegenover zou dan in Ne derland het Belgisch standpunt inza ke de Wielingen kunnen worden aan vaard. Met andere woorden: België kan de Wielingen, een stuk van Ne derland cadeau krijgen, als het afziet ivan een kanaal naar den Moerdijk en 'de Regeering te Brussel een naar ons oordeel volkomen overbodig briefje wil schrijven, waarin ons onbe twistbaar recht tot sluiting van de [Schelde voor Belgische oorlogssche pen formeel wordt erkénd. De Belgen zullen allicht denken, dat 2e niet duur zijn deze kruideniers. 'Voor Nederland staat de zaakeenigs zins ander* Het is voldoende te her inneren aan Van Kamebeek's woord: wie Wielingen zegt, zegt Schelde; wie Schelde zegt, zegt Zeeuwsch-Vlaande- ren; wie Zei&uwsch-Vlaanderen zegt, zegt Nederland. Afstand van de Wielingen heeft on ze Regeerinjg in 1920 geweigerd. De ..Tweede Kamer heeft die houding een stemmig goedgekeurd. En'van de drie voorstellen, die de Nederlandsche Re geering toem heeft gedaan: 1. de quaes .'tie onderw/arpen aan arbitrage; 2 ver- tdeeling voilgens den dal weg; en 3. de Zaak latent zooals ze iis, omdat ze prac- 'itisch. geenerlei moeilijkheden mede brengt; heeft België, na eerst de "tdrie voorspellen van de hand te heb ben geweien, ten slotte zich noodge- jdworigen l'öij het derde neergelegd. Wie onne précaire positie in het Zui den. kent, weet dat onze Regeering hiet verder kon gaan. He>t blud besluit: Hetgeem hier wordt voorgesteld door particulieren, die de quaestie blijk baar niet voldcen'de hebben bestu deerd, ii? een marchandeeren met na- Ttdonale belangen, waarhij alle kana- lenquaefijties in het niet verzinken. r Een taaie legende. 1 In eem door den Franschen genera- ien staf uitgegeven werk over den gpooten; oorlog, schrijft de Maasbode, (Werd i/ü het aanhangsel ook het tele gram van dpn Franschen gezant te Brusse l d.d. 4 Augustus 1914 opgeno men, 1 vaarin deze vermeldde, dat de ïhiitsc he troepen in liet begin van den oorlog Nederlandsch grondgebied in >Üe 5»rovincie Limburg geschonden -Boude n hebben. De Nederlandsche regeering liet on- triiddjellijk tegen deze valsche voorstel ling van feiten te Parijs protesteeren, 'In hfat tweede deel van bovengenoemd jWerU:J is nu, naar de ..Gazette de Hól land meldt, tusschen de titelpagina jen 1?»et voorwoord een rectificatie op genomen, welke als volgt luidt: „Het eerste deel van het huidige twelfe, bevat op pag; 91 den tekst van eert telegram van den Franschen ge- j^aijit te Brussel, gedateerd 4 Augustus 1914(, waarin gezegd, wordt, dat de Duit Scjters bij Eijsden met hun artillerie Wel* de grens getrokken zijn en aldus Nederlandsch grondgebied geschon den hebben. Ibe Nederlandsche regeering heeft tegen de bewering in genoemd tele gram geprotesteerd, met verwijzing' bfear de verklaringen, welke in het Oranje-beek van September 1916 (pag.. si—21) voorkomen. Volgens deze verklaringen, voortko mend van ambtenaren en particulie ren, welke ter pilaatse wonen, zou er tijdens den opir/arseh der Duitsche troepen naar België in Augustus 1914 geen scheiding van het Limburgsch grondgebied hebben plaats gehad. Ofschoon het protest der Nederland sche regeering wel op een in het oo-g springende plaats is afgedrukt, kun nen wij ons met deze tegenspraak toch niet geheel bevredigd verklaren. De Fransche generale staf toch hand ihaaft de voorwaardelijke wijze van uitdrukikng: ,,Zou er geen scheiding hebben/ plaats gehad." Daaruit blijkt, dat de Fransche generale staf vaq. de valsehheid der taaie legende nog niet overtuigd is. Het door de Nederland sche regeering verschafte materiaal biedt toch alle gelegenheid tot een de finitieve en categorische tegenspraak. Zal die in een derde deel volgen? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wommels c.a., H. J. Engelke3 te Haarloo. Te Meppel, A. Edelkoort te Dedemsvaart (0). Bedankt: .Voor Uitwijk c.a., J. de tWit, hulppred. te Heemstede. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Ede, J. H. Kuyper te iDraohten en C. v. d. Woude te Gorre- idijk. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Maarssen, A. H. Hil- bers te Enschedé en Joh. v. d. Yegt te Doesburg. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Zuidwolde (Dr.), de heer Smit, cand. te Weerdinge (Dr-)- VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Apeldoorn, W. D. iLindhout te Dordrecht. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. De bevestiging en intrede van Ds. H. H. van Kapel in de Geref. Kerk te Kooten zal niet 12, maar 19 Dec. plaats vinden. PROF. LINDEBOOM TE KAMPEN. Naar het Handelsblad vernam, is de bijna 82-jarige professor L. Lindeboom die kortelings nog actief deelnam aan de Asser Synode, opnieuw ernstig on gesteld. NIEUWE KERK. Gistermiddag is de laatste dienst in het oude kerkgebouw der Ned. Herv. gemeene te Hoek van Holland gehou den. Het nieuwe kerkgebouw wordt Woensdagavond half zeven in gebruik genomen. In beide diensten zóu ds. Van der Horst voorgaan. NED. HERV. GEM. TE HAARLEM. Volgens het ..Haarl. Predikb.blad" zal door den Alg. kerkeraad der Ned. Herv. Gem. aan het 'classicaal be stuur worden verzocht een nieuwe pre dikantsplaats te stichten voor bijzon dere doeleinden. Door den Alg. kerkeraad word een concept-voorstel aangenomen betref fende het'benoemen van den predi kant van het Diaconessenhuis tot 8en predikant. KRING VAN BEZWAARDEN. In verband met het, ook door ons Zaterdag vermelde, bericht omtrent den Kring v. Bezwaarden die te Utrecht is opgericht schrijft de Standaard. Gisteren namen wij op een gedeelte van een ontwerp-reglement in de over tuiging dat dit door het bestuur aange boden ontwerp \va3. Wij zijn echter tot ons Jeedwezen het slachtoffer van een misverstand geworden, daar het bedoel de ontwerp van een der aanwezigen af komstig was. WJf laten hieonder volgen een uit treksel uit het goede reglement zooal3 dit is aangenomen. Art. 1 van het Regiement luidt: Er bestaat een Nationale Bond van leden van Geref. Kerken, die bezwaard zijn over de uitspraken en besluiten der Bui tengewone Generale Synode van Assen 1926 en hierop gegronde kerkelijke beslissingen, kortweg genoemd: Bond van Bezwaarden. Volgens art. 2 van het Reglement is het doel van den Bond: a. een band te vormen tusschen de bezwaarden; b. het leiding geven aan hen, die zich plaatse lijk willen samenvoegen in comité's of vereenigingen; c. het bevorderen van alles wat kan dienen tot herstel der een heid in de Geref. Kerken. Volgens art. 3 kunnen o.a. leden zrjn van den Eonda. Comité's of vereenigin- en v. bezwaarden b. verspreid wonende ezivaarden; c. leden' van Geref. Kerken van het hersteld Kerkverband. Volgens art. 9 bevordert het Dage- ljjksch Bestuur het geven van voorlich ting; zoo mogelijk in overleg met aange sloten comité's en vereenigingen, het beleggen van vergaderingen in verschil lende streken des lands,; de Commissie voor voorlichting belast zich, in overleg met hef Dagelijksch Bestuur met de ver spreiding van lectuur. Verwacht kan worden, dat reeds bin nenkort voorstellen gedaan zullen wor den in verband met art. 2 0. van het Reglement. DE NED. GEREF, KEKKEN. Blijkens het verslag yan de vergade ring van den Kerkeraad der Ned. Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid is besloten, dat deze Kerk voorbereidingen zal tref fen voor de te houden eerste classioale vergadering. Dr. W. E. ENGELKES. Dr. W. E. Engelkes te Harderwijk schrijft thans aan dé Stand.' dat hij een benoeming tot conrector aan hot in 1927 to openen Chr. Lyc. te Bans doenig niet heeft Ontvangen. LEGAAT. Kerkvoogden der Ned. Herv. gem. van Delfshaven hebben ten bate der gemeentelijke administratie van mej. J. van S. onlangs overleden, f 1000 ont vangen. ARBEID ONDER ZEEVARENDEN. In een dezer dagen gehouden verga dering van leiders en leidsters van mis- sionairen en philanthropischan arbeid onder zeevarenden, uit Rotterdam en Amsterdam, en verschillende predikan ten en ouderlingen uit havengemeenten en visschersplaatsen is in beginsel be sloten tot oprichting van een centrale commissie, waarin de verschillende be staande kleine corporaties zich zullen vereenigen tot het voeren van gemeen schappelijke financieele actie, gemeen- meenschappeljjke propaganda en ge meenschappelijk contact met buitenland sche vereenigingen. Einde Januari zal de eigenlijke op richtingsvergadering in Den Haag ge houden worden. De algemeene secretaris der commis sie is Ds. L. D. Poot te Haarlem. ZANGKOOR IJMUIDEN. De bezoekers van de jeugdkerk der Ned. Hery. gemeente te IJrnuiden heb ben een kerkkoor opgericht met ruim 40 leden. Dit koor stelt zich uitslui tend en doel, het kerkgezang te ver beteren en door het zingen van toe passelijke liederen den samenkomsten op de feestdagen een bijzonder karak ter te geven. VARIA. De Hongaarsche legerbisschop Jo- han Zadravete, wiens naam in hot valschemunters-proces zoo vaak werd gencemd, heeft zich thans in het kloos ter teruggetrokken, waaruit hij in de na-bolsjewistische periode zoo snel was opgeklommen. Hij zal nu in de Franciscaner orde een theologischen leerstoel gaan bezetten. Uit het Sociale Leven. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. Vrijdagmorgen werd de vergadering om 9 uur yootrgezet. Aan de orde was collectief deelnemerschap aan het T. B. C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" voorstel der afd. Leiden en Lisse. Het H. B. ontraadt dit voorstel, om dat nog te weinig leden vrijwillig zich hebben aangesloten. Wel is noodig, dat voor het fonds goede propaganda1 wordt gemaakt. In bespreking werd thans gebracht een concept beginsel- en actie-program Het H. B. achtte het wenschelijk dat de organisatie zich over verschillende vraagstukken, rakende het sociaal en economisch leven, uitspreekt. Terwijl door een program leiding kan en wordt gegeven aan de actie. Het program bevat de wenschen der leden, verdeeld in 6 hoofdstukken: le. de beginselverklaring 2e. doel en mid- de.'en: collectief arbeidscontract, ar bitrage," staking, loonvormen; 3e. so ciale wetgeving, Ziektewet, Landar- beiderswet, Land- en Tuinbouwonge- v allen wet, Landbouwarbeiderswet, bindendverklaring C. A. O., Medezeg genschap, Pachtrecht, Invaliditeits wet; 4e. de verhouding tegenover de politiek en tegenover de Chr. politieke partijen zij er steeds een van strikte neutraliteit. Gelet op. de tariefmuren, meenen zij dat verweer op handelsgebied in de ge geven omstandigheden geboden is. In bijzondere omstandigheden bij econo mische crisis en valutaconcurrentie kan overheidssteun aan bedrijven ge boden zijn; 5e. betreft het werkloos heidsvraagstuk; 6e. samenwerking met andere organisaties. Het volgend telegram werd verzon den aan den Minister van Arbeid: „De N. C. L. B. in algemeene verga dering hijeen, in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht., met dank vaststellende uw voorne mens tot het treffen van wettelijke maatregelen ter regeling van den ar beidsduur voor vrouwen, jeugdige per sonen en kinderen en van voorzienin gen ter bestrijding van ongevallen in den landbouw, bij vernieuwing onder uw aandacht brengend, dat beperking van den arbeidsduur van volwassen mannelijke arbeiders wettelijke re geling behoeft; bidt u voor persoon en arbeid Gods onmisbaren zegen toe. De begrooting voor 1927 in eindcij- fei de som van f 60930 bedragen, wordt met algemeene stemmen aange nomen. De heer Kruithof, voorzitter van het C. N. V., sprak de vergadering eenige zeer waardeerende woorden toe. De heer Zalman, secretaris der R.-K. landarbeiders, sprak zijn blijdschap uit, dat hij voor deze vergadering een uitnoodiging had ontvangen en hoopt dat ook in de toekomst de samenwer king zoo moge blijven als die thans is. De heer Oudekerk sprak een slot woord, waarna de vergadering met dankzegging werd gsloten. STAKING TE BEVERWIJK. Bij den aannemer Schelvis, te Be verwijk, die o.m. den bouw van het Roode Kruis Ziekenhuis aan de Von dellaan heeft aangenomen, is Zater dag een staking uitgebroken onder de metselaars en opperlieden. Het betreft hier een looneisch, waar aan de heer S., die orh reeds ver bo ven het contractloon uit betaalt, niet kan voldoen. Dit contractloon bedraagts aldaar voor metselaars f 33.60 en voor oppenlieden f 29.76 bij een 48-urige werkweek; hun werd betaald resp. f 41.en f 38.50. De eisch is nu voor de metselaars f 48 en voor opperlieden f 43. De staking omvat niet alleen het Ziekenhuis, doch ook 51 woningen voor de firma Van Gelder en Zonen te Velsen en andere bouwwerken. Het aantal stakers is ongeveer 40. Alles is ru9tig, er wordt in het geheel niet ge werkt. DE SALARIEERING VAN HET RIJKSPERSONEEL. Vrijdag is het comité ter behartiging van de algemeene belangen van het overheidspersoneel (A.C.O.P.), te Am sterdam in vergadering bijeengeko men ter bespreking van de situatie, welke is ontstaan door de aanneming der moties Bulten en Ter Laan en de blijkbare voornemens der regeering om aan deze moties niet of pas in veel later stadium gevolg te geven. Besloten werd hierover nog vóór de openbare behandeling van de begroo ting van financiën waarmee waar schijnlijk 7 December een aanvang zal i worden gemaakt, een bespreking te hebben met de soc.-dem. Kamerfractie. Zeer spoedig zal thans in een op- laag van 100.000 exemplaren een spe ciaal orgaan van het A. C. O. P. ver schijnen, waarin het overheidsperso neel de beteekenis der oogenblikkeiij- ke situatie zal worden uiteengezet. Omtrent de verder te voeren actie hadden eveneens besprekingen plaats. DE BEKWAME EN GESCHOOLDE INVALIDE. In „De Schakel", het gemeenschap pelijk orgaan van de instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon te Am sterdam, schrijft mr. J. E/verte onder het opschrift: „De invalide en de ge meenschap" o.m. het volgende: )rDe moeilijkheid die wordt onder vonden bij het te werk stellen van in validen-, is wel van zeer gecompliceer- den aard. Een treffend voobbeeld uit de practijk ontmoette ik dezer dagen toen ik bericht kreeg van een invalide die beide armen mist, doch door zeld zame energie en bekwaamheid niette min gediplomeerd boekhouder is. De- zo man, met wien ik reeds jaren in relatie sta, zeide mij, dat hij overal om zijn gebrek werd afgeweken en thans op de fiets(naar België zou vertrekken, om te zien of daar vofi* een overigens bekwamen invalide wel werk zou zijn te vinden. Waarom was zulk werk hier niet te vinden? Niet alleen omdat, het er niet is; tal van andere bezwaren stapelen zidh op. Voor dezen invalide had ik bij goe de vrienden zelf een plaats gevraagd. Het .et niet, want de mede-arbeiders op h i.antoor voelden zich zoo afge leid -. jr het aanschouwen van de kunststukken van den invalide, die zich op de wonderlijkste wijze zelf wist te helpen. Een ander antwoord de: „zaken zijn zaken en ik kan voor hetzelfde geld een volwaardige nemen, dan een, zelfs bekwamen invalide." Er is een algemeene onlust, zoowel bij werkgevers als bij werknemers, om ten behoeve van den invalide ook maar eenige concessie te doen. Zou iemand nu werkelijk kunnen beweren, dat er voor den bovenbedoel den bekwamen en bruikbaren invalide geen werk aanwezig is? Het vraag stuk der tewerkstelling van invaliden is zeker voor een deel een zaak van juiste arbeidsverdeeling, doch onge twijfeld zijn er voor een niet gering deel moeilijkheden van psychischen aard, zoowel hij den werkgever en zijn werknemers als bij deze invaliden, die de. practijk sterk beïnvloeden." BELASTING OP TABAK. Resds 300 jaar geleden werd aan minister Richelieu de tabak aanbe volen als een prachtig middel tot in voering van belasting. Alphonse Karr beschrijft dit op deze wijze: Op zekeren dag, toen Richelieu zich suf dacht hce hij door een nieuwe» belasting de ontbrekende millioenen1 in Ide Staatskas zou doen vloeien, kwam een vreemdeling bij hem, die ■hepi ieen eenvoudige plant aanbood met de woorden: Neem ze en breng ze in omloop onder de bevolking. Ze zul len u 50.000.000 per jaar daarvoor betalen. De minister: De plant draagt! dus heerlijke vruchten? Vreemdeling: Ze draagt in het geheel geen vruchten. Minister: Heeit ze dan bloesem] met heerlijken geur? Vreemdeling: Volstrekt niet, haar bloemen zijn zeer gewoon en geven minder geur dan witte cichorei. Minister: Ik begrijp u, het is een kostbaar geneesmiddel. Vremdeling: Het is een vergit, dat sneller werkt dan de gevlekte scheerling. Minister: Welk gebruik zal het volk dan van deze plant maken? Vreemdeling: Ze zullen haar als poeder in den neus stoppen. Ze zul len haar tusschen de tanden kauwen, ze zullen haar verbranden en den reuk met mond en neus inademen. Minister: en zal hun dat genoe gen doen? Vreemdeling Dat zal hun deni eetlust benemen, hen ziek maken, hun geheugen verzwakken, soms aan lip pen, mond ot neus gezwellen veroorza ken, in één woord, ze zal hen vergifti gen. Minister: U denkt dus dat onze tijdgenooten gek zijn? Vreemdeling: Ik denk, dat zo menscheri zijn. Daarmede was het gesprek uit. Da minister liet den vree indeling buiten de deur werpen, wijl hij niet dacht dat de menschelijke dwaasheid 20a groot zou zijn. Maar zijn opvolgers haddan beter neus dan hij, want wat al schatten verschaft ide tabaksregie niet aan Frankrijk FEUILLETON. Opoifering beloond. »r -Aanstonds na beëindiging zijner s-tu diën kwam de jonge man als surnu merair aan de Fransche bank; en de korte oogenbli/kken vrijen tijd, die hij had, benutte hij om de boekhouding •waar te nenten van een handelhuis, om óp die manier zijn inkomen te ver- grooten en beter te kunnen zorgen ivoor het onderhoud zijner moeder, op dat zij den pijnlijken achteruitgang niet merken, zou. De erfenis.van een oom kwam hem eenige jarenj later weer zijn onafhan kelijkheid terugbrengen. Hij had toen makkelijk kunnen leven zonder iets te 'do$n; maar Karei De Verbrugge, de stoere werjker, dacht daar geen ooigen- 'bliik aan. H/ij besloot zelf het beheer op zich Jte nejmen over zijn kapitaal, door een Ibankinstelling op te richten. En zijn bekende, hartelijke welwillendheid en gedienstigheid bezorgden hem spoedig ieen uitgebreide cliënteele. Twee of hrie jare/n latei' maakte een gelukkig huwelijk; van den jongen man een der Tijkste financiers van de geheele stad. Onder zijn koud, streng uiterlijk (Yerboig: mijnheer De Verbrugge een grootmoedig, een strikt rechtvaardig hart. Bfrij hefw^ea gaarne diensten, en degenen, die zijn hulp inriepen, be toonde hij de grootste belangstelling; hij was gezien bij allen, inzonderlijk bij zijn ondergeschikten. De inlichtingen, die hij had ingewon nen betreffende Lenooy, hadden hem zeer gunstig jegens dezen gestemd Toch wilde hij hem eerst aan liet werk zien, vooraleer hem geheel zijn ver trouwen te schenken en hij besloot daarom hem gade te blijven slaan. Zijn persoonlijke indruk kon slechts den goeden indruk, door informaties gekregen, versterken en de eerste dienstmaand was nauwelijks voorbij of de bankier ontbood op zekeren avond Lenooy bij zich aan huis. „Beste vriend" zoo bégon bij zonder omwegen, „ik ben blij je te kunnen zeggen, dat lik volkomen tevreden over je ben, ik hoop,' dat we nóg lan gen tijd samen zullen werken."' „Ik wensch ook niets liever mijn heer." „Mooi!.... Ik ben naar den curator geweest en heb op uw naam de over gebleven schulden kunnen betalen. Ik blijf dus je eenige sckuldeiscljer, dat is veel eenvoudiger en ik geloof ook veel minder bezwaarlijk voor jou. Je bent dus publiek weer geheel in je eer hersteld: je hebt je dus niet meer on gerust te maken over dat onderwerp, je kunt tegenover mij met kleine beek jes je schuld vereffenen, naar gelang je kunt. Je hebt een goede gezondheid hoodig, om te lombaren te kuaas.n op voeden. Beste vriend, ga voort met Je werkzaam, eerlijk, geregeld leven. En God zal je zegenen." Piet stond verbaasd over zulk een verwonderlijk groote edelmoedigheid; hij vond geen woorden om zijn leven dige dankbaarheid uit te drukken. De ontroering verlamde hem. Tranen, maar tranen van geluk ditmaal, schit terden in zijn oogen en vielen lang zaam af op zijn fier gezicht. „Ik zou u willen bedanken mijnheer, maar ik voel mij niet in staat om uit te drukken wat er in mij omgaat" stamelde hij met gesmoorde stem. En zijn handen vouwend stortte hij zich plotseling ui-t in een overstroo ming van dankbaarheid: „Zoo zal ik dan, dank zij uwe edel moedigheid, mijn hoofd weer kunnen opheffen, reijn kinderen zuilen niet meel* behoeven ie blozen over hun naam!Dat is de eer, die u ons bewezen hebt. Ach! Wat kan ik toch doen, om zulk 'n weldaad.tebeloonen? „Laten- wij daar niet meer over spre ken. Ik verzeker u, dat ik blij ben u een kleinen dienst te kunnen bewij zen" voegde hij er aan toe, hem de hand gevend en de deur uitleidend. En toen Piet vertrokkenen was, zeide hij in zich zelf: „Een der heerlijksteg enoegens hier beneden is. zonder tegenspraak, men- schen gelukkig te maken. Wat een za ligheid sluit dat éene voorschrift in: „Bemints elkander." Als wij het allen opvolgden, wat zou het aanschijn der a a rde veranderen Als hij getuige geweest was van de vreugde bij de familie Lenooy, toen Piet, terwijl Walter nauwlettend te luisteren zat, aan zijn wouw vertelde wat er gebeurd was. wat zou dat voor zijn edelmoedig hart. een voldoening geweest zijn en wat hij zich nog meer verheugd hebben om zijn goede daadï „Wat is dat dan. de „eer" dat u zoo blij bent van avond en Moe ook?" vroeg de kleine jongen nieuwsgierig. „O kind, de eer i3 een heilige zaak. Onthoud dat!" antwoordde de huis vader ernstig. „Het is menschelijker- wijze gesproken de grootste schat van den mensch. Je bent te jong om te we ten, wat dat woord beteekent. Maar je zult 't later -begrijpen en dan eerst zal je de groote weldaad kunnen inzien die wij opnieuw aan de familie De Ver brugge te danken hebben." Toen nam hij zijn zoon op zijn knie- en en zeide: „Vergeet nooit dezen dag, lief kind. En zweer mij. als je later gelegenheid hebt, met geheel je ziel en met al j£ krachten onzen weldoener je dank baarheid te toonen." Deze woorden, op bewogen, bijna plechtigen toon uitgesproken, moesten zich voor altijd in de ziel van Walter vast hechten. ,.Ja pa. dat zweer ik!" beloofde hij; en in een opwelling van liefde vloog hii zijn vader om den hals en sloeg op zijn moeder een blik vol beminlijke aanhankelijkheid. Van nu af verhelderde de toekomst voor de familie Lenooy. De bouwvallige, ongezonde woning werd verlaten en een nieuwe werd be trokken, zindelijk en zuiver, rondom beschenen door zonlicht. Bloemen stonden in de vensters en verspreid den haai* geuren door de drie ver trekken, waarin vroolijk kindergelach weerklónk. Het was geen rijkdom, maar 'twas toch betrekkelijke welvaart: alles ademde orde en netheid: eenvoud en sierlijkheid vorm dim een volmaakte harmonie en getuigden in alles van den fijnen smaak en schoonheidszin *van Ohristien. Mijnheer en mevrouw De Verbrugge ble-ven hun rol van beschermers der familie Lenooy vervullen. Terwijl de bankier niet den dag de bekwaamheid van PVt meer leerde waarde eren en hem .bij elke gelegen heid gewichtige posten toevertrouw de, had zijn vrouw steeds grooter be wondering gekregen woor Christien en haar twee kinderen, die ongeveer van denzeifden leeftijd waren als de hare. Dat was heel natuurïijk gekomen. Op een Donderdagmorgen was Chris tien met haar twee kflnderen bij de Verhrugges gekomen om aan de vrouw van den bankier een borduurwerk te brengen, wat deze haar had opge dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5