VOOR SLACHTOFFERS VAN SLECHTE SPIJSVERTERING tmiêuwe leidsche courant van vrijdag 3 december 1926 DAGAGENDA. 26 November6 December: Winkel week in „Het Centrum." (N. Rijn, Visch- markt, Botermarkt). Vrijdag 3 December,, 's av. acht uur. „Prediker" Janvossensteegsteeg: Prop. vergadering voor het Jubileumfonds van „Patrimonium". Sprekers Ds. G. II. Beekenkamp, Ds. H. Thomas, bei den te Leiden; en J. Hollander, van Den Haag. Sassenheim. Dinsdag 7 Dec., s av. half acht. „Concordia": De heer H. Die- in er over „Medezeggenschap", voor Patrimonium. Woensdag 8 Dec„ 's av. kwart voor acht. Nutszaal, Steenschuur: Leiders- vergadering van den Nederlandschen Bond van J. V. op G. G., afd. Z.-Holland Vrijdag 10 Dec.f 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Gecomb. uitv. der Chr. Zanver. „Halleluja" en de Chr. Reciteerclub „U. V. H." De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Nv. tot en met Zóndag 5 Dec, a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telefoon 136. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. en vraagt om verbetering te brengen in enkele onderdeelen daarvan. De heei* DROP (SDAP.) bespreekt enkele personeelsaangelegenheden in verband met het rapport Nolting. De heer VAN BRAAMBEEK (SDAP) verzoekt in verband met op til zijnde veranderingen te voren overleg te ple gen met de Kamer. Voorts critiseert spr. dat men het girobedrijf niet mo nopolistische!* maakt. De heer OUD (VD.) vraagt opne ming van twee leden van het perso neel in de Commissie van advies. Voorts bespreekt hij de salarieering en dringt aan op enkele verbeteringen. Mej. WESTERMAN (V.B.) pleit voor de oud-Directeuren en oud-commiezen Ook pleit zij voor betere inrichting van den luchtpostdienst. De heeren WEITKAMP en LANGE- MAN (C.H.) bespreken de kantoorhou- derspositie en vragen enkele verbete ringen. De heer VAN GIJN (V.B.) wijst erop dat de postgirodienst groote concur rentie aandoet aan de plakizegelhelas- ting, daarom wil hij voor elke giree ring een bepaalde vergoeding eischen. De heer SMEENK (A.R.) pleit ook voor vertegenwoordiging van het per soneel in den raad van advies om zoo doende kwesties te voorkomen. De Minister van Waterstaat, de heer VAN DER VEGTE kan nog niet zeg gen hoe hij denkt over rentevergoe ding van den Postgirodienst. Spreker meent dat een kleine rentevergoeding kan gegeven worden. Spr. heeft medelijden met de oud directeuren, evenwel zijn ze niet on rechtvaardig behandeld. Spr. over weegt om hen te helpen. Met kracht wordt gestreefd naar verlaging van tarieven. Spr. kan niet enkele groepen uit do salarisregeling lichten, daarom kan spr. ook geen plooi glad strijken. Spr. kan nog niet zeggen hoe hij over het rapport Nolting denkt. Spr. vraagt tijd en gelegenheid. Daarna wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt te 2 uur ver daagd tot 2 uur Vrijdagmiddag. BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. Naar den normalen toestand. De Britsche minister van binnan- landsche zaken heeft gisteren in het Lagerhuis meegiedeeld, dat er een ko ninklijk besluit is verschenen, waarbij meti ngang van heden, middernacht, het grootste deel van de buitengewo ne bevoegdheden van de regeering, die! tijdens de mijfawerkersstaking van kracht zijn geweest, worden ingetrok ken. De' bevoegdheden, die nog ge handhaafd worden, betreffen vooirna- imelijk de distributie van kolen. Minister Lane Fox heeft in het La gerhuis verklaard, dat ongeveer een derde van de mijnwerkers het werk her vat öp den grondslag van den acht- urigen werkdag. Sinds gisteren midder nacht is de uitvoer van steenkool uit iZuid-Wales toegestaan in geval er geen markt voor de kolen in Engeland; te vinden is. De uitvoer van cokes; is nog verboden. Voorts deelde Lane Fox mee, dat 'de regeering in totaal 2Vs millioea ton kool uit het buitenland heeft ge kocht, waarvan nog geen 10.000 ton onverkocht is gebleven. De regeering] heeft thans haar aankoopen gestaakt. Den motie van afkeuring van de Arbeiderspartij. De mededeeling van den speaker van het Lagerhuis, dat de motie van wantrouwen tegen <Je regeering Wpens dag in behandeling zal komen, werd met ironische toejuichingen begroet. De motie zal door MacDonald wor den ingediend en worden gesteund door Clynes en Stephan Walsh en zal als volgt luiden: Dit Huis, de politiek betreurende,, 'die gevolgd is door de regeering gedu rende de uitsluiting in ae mijnindus trie, verklaart, dat de regeering] ai- keuring verdient, omdat zij de advie zen van de steenkoolcommissie in den wind heeft geslagen, omdat zij partiji Jheeeft getrokken v,oo;r de mijneige naars, omdat zij gefaald heeft toezicht op den prijs van de kolen uit te oefe nen en omdat ze den 8-urendag heefli ingevoerd, hetgeen tengevolge heeft gei had, dat het conflict is verlengd en ver bitterd en voorts omdat verdragsvoor waarden zijn opgelegd aan mannen, die den tegenstand niet langer konden volhouden. Dit Huis, verklaart voorts dat een redelijke levensstandaard en een redelijk lcbn thans slechts aan de} mijnwerkers kan worden verzekerd als de natie de mijnindustrie overneemt en reorganiseert". De overtollige werkkrachten. De parlementaire medewerker van de Daily Mail wijst er op, dat men het aantal mijnwerkers waarvoor na de hervatting van den arbeid in de 'mijnen geen plaats meer zal zijn schat «op tusschen de 200.000 en 300.000. Deze zouden allen voor onderstand! wegens werkloosheid in aanmerking! komen, doch het zou natuurlijk veel beter zijn, als men werk voor henj zou kunnen vinden. Een deel hunner komt van het land en zal wellicht als landarbeider weer aan den slag kunnen gaan, doch voor da anderen zal men nieuw werk moe ten zoeken, waarvoor zij eerst zullen dienen te worden opgeleid. De medewerker van de Daily Mail heeft vernomen, dat de regeering be reid zou zijn elk gezond voorstel te overwegen, dat inderdaad uitzicht zou, bieden op het verschaffen van werki op groote schaal aan deze mannen en dat zij ook het toekennen van finan- cieelen steun daartoe in welwillende overweging zou willen nemen. CHAMBERLAIN'S BEZOEK TE PARIJS. Sir Austen Chamberlain is gisteren uit Londen naar Parijs vertrokken, waar hij een bespreking met Bnandj zal voeren over de ontwapening van Duitschland en over de militaire con trole, die de geallieerden daarop uit oefenen. Daarna gaat hij weer naai? Genève. Hij "hoopt binnen een dag of' acht of tien weer te Londen terug te zijn. Te 5.40 is hij te Parijs aangekomen. Briand haalde hem at 'en de beide staatslieden voerden een hartelijk ge sprek, waarin zij overeen kwamen, el kaar morgen op het Engelsche gezant schap te ontmoeten. Na het déjeuner, dat Briand heden, gat (ter eere van Chamberlain en waaraan ook Poincaré aanzat, hadden de drie staatslieden een onderhoud over de vraagstukken van buitenland sche politiek, waarmee de Volken bondsraad zich bezig zal houden. FRANKRIJE's ECONOMISCHE TOESTAND. Voor de socialistische Kamergroepi heeft Jouhaux, de secretaris-generaal van het algemeen verbond van vakver- eenigingien, een uitenzetting gegeven van den economischen toestand. Vol gens de'inlichtingen, die hij verstrekte,, is de crisis van werkloosheid, die een gevolg is van de revalorisatie van den franc, reeds begonnen. De Kamergrcep besloot na de af doening van de begrooting een afvaar diging naar Paincaré te zenden om de -.zaak met hem te bespreken. KORTE BERICHTEN. Gisteren heeft i'sjitsjerin bif 'Stre- "semann gedejeuneerd. Vele officieels Duitsche en Russische personen zaten mede aan. In de Belgische Kamercommissie voor kunsten en wetenschappen heeft minister Huysmans aangekondigd, dat hij. spoedig een wetsontwerp zal in dienen om den uitvoer van Belgische kunstwerken te beletten. Een officieels Mexicaan sche ver klaring is gepubliceerd, dat de rech ten der buitenlandsche petroleum-maar schappijen geëerbiedigd zullen blijven. Tusschen de Noordelijke en Zui delijke Chineesche strijdkrachten heeft een treffen plaats gehad bij Foechow, in de provincie Foekiën. Er zouden 1000 dooden gevallen zijn. In de Antwerpsche diamantnij verheid dreigt een partieèle staking. Zoo deze doorgaat, zuilen de patroons besluiten, met ingang van a.s. Maan "dagmcrgen alle fabrieken te sluiten. Heden zou de aigemeene staking te Hankow ingaan. He Britsche ge zant te Peking is met algeheele vol macht naar Hankow vertrokken. Overdracht van het lucitersmonoi- polie in Frankrijk aan particuliere fa brieken wordt overwogen. Een nieuwe opstand tegen dei Spanjaarden in Marokko wordt ge- meid; Tazeroet is heroverd. UIT DE OMGEVING. WARMOND. Bazar Warmondsche Wijkverpleging. Dinsdagavond gat de groote) feestzaal van hotel „De Zon" een ver rassenden aanblik. Tal van stands met (donker rood afgezet, waarin, keungi geëtaleerd, tal van fraaie handwerken fonkelend kristal, galanterieën, speel goed enz. enz., waarbij niet te vergeten de vriendelijke en aardige verkoop sters, die tot koopen noodden. Op den achtergrond een smaakvolle planten en bloemenversiering, door een onzer ingezetenen voor dit doel bereidwillig) afgestaan. Mevr. Langelaar— Landsman, pre sidente van het comité, wat zich voor dezen bazaar gevormd had, opendei circa half acht den avond met de vol gende toespraak: Dames en Heeren, Het is mij ditmaal een groot genoo- gen u allen hier het welkom toe te roe pen en in het bijzonder onzen hoog- geachte n Burgemeester, die zich be reid verklaard beeft, zoo straks, den- bazaar officieel te openen. RECLAME. Indien U gekweld wordt- door maaglij* den, eenige uren nadat gij Uw maaltijden hebt genuttigd, of gedurende den_ nacht, dan is het meer dan waarschijnlijk, dat gij £an hyperchloorhydrie lijdt, of in eenvoudige woorden, aan verhoogd zuur gehalte van het maagsap. Indien gij de schadelijke invloeden van deze overmaat van zuur neutraliseert, dan verdwijnt Uw maaglijden en Uwe spijsverteering geschiedt weder op normale wijze. Het voortreffelijkste nnddel ter neutralisee ring van het zuur is Gebismureerd Mag nesium, hetwelk gedurende vele jaren algeheele verlichting heeft gebracht in gevallen van zure oprispingen, bran ding in de maag, ophooping van gassen in de darmen, slechte spijsvertering, dyspepsie, enz., enz. Gebruik een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in een beetje water na de maaltijden of wanneer de behoefte daartoe zich doet f ©voelen en otertuig u er zelf van. erkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten a f i per flesch. Alvorens den Burgemeester hiertoe uit te noodigen, meen ik er aan tei moeten herinneren, dat met de voorbe reiding van dezen bazaar ree ds in ^No vember 1924 iverd aangevangen. Van Idien tijd af hebben de dames van Iden wijkkrans hare- vrije uurtjes be steed óm allerlei fraaie en nuttige handwerken te vervaardigen, welke, thans in deze zaal zijn uitgestald en idank zij den grcoten steun en mede werking, welke wij van alle zijden van ingezetenen mochten ondervinden is het ons niet alleen mogelijk gemaakt een bezaar te houden, maar u o oven dien een zoo rijke keuze in smaakvolle en huishoudelijke artikelen te bieden, dat het plagen van den bezaar hier door reeds vrijwel verzekerd is. In de eerste plaats moet ik dan oolo aan allen, die niertoe door giften of anderszins medewerkten, namens del Wijkverpleging een woord van harte- 1 ijken dank brengen. Verder wil ik er op wijzen, dat dit maal een eere-comité het bezaar-co; vté ter zijde stond en ons op de meest welwillende wijze met raad en daad steunde. Ik voel mij 'dan ook gedron gen u, dames van het eere-comité, har telijk dank te zeggen voor uwe aan gename samenwerking, welke wij ten zeerste op prijs stellen. Als presidente van het bezaar-co-mité. rust op mij 'de plicht een woord van hulde te brengen, aan die dames, die mede met mij in genoemd comité zit ting hebben en die ieder op haar wijze hebben medegewerkt om den bazaar tot stand te brengen. Ten slotte een woord van hartelij- ken dank aan Mevr. v. Leeuwendel Paauw en aan Mej. Dixhoo-rn, diei zich bereid verklaarden geheel belang© loos dezen avond met zang en piano op te luisteren. Burgemeester A, S. Schölvinck, nu het woord verkrijgende, sprak als volgt: Dames en Heeren, Tot mij is het ver eerend verzoek gericht cm den bezaar van de "YViar- mcndsche Wijkverpleging met een en kel woord te openen. Met zeer veel ge noegen voldoe ik daaraan, omdat met dezen bazaar een liefdewerk wordt ge- stteund, dat bij een ieder de grootst mogelijke sympathie ontmoet. Het Dames- en Heer en-comité heeft al zijn krachten aangewend cm het ons ge makkelijk te inaken dezen steun te ver- leenen. Voor al uw moeite, voor ai uw zorg, belangeloos gebracht voor dei instandhouding der Wijkverp.eging, breng ik u, comité-leden, een woord van fiartelijken dank, waarbij ik ge loot geheel naar uw meening, te Opre ken, wanneer ik, inzonderheid een woord van oprechten dank en hulde) breng aan Mevrouw Langelaar, waai* bij ik ook haar echtgenoot niet mag| vergeten, waarvan het mij bekend is, dat hij zulk een werkzaam aandeel in do totstandkoming en de regeling van dezen bazaar heeft gehad. Hoogge;- achte heer en mevr. Langelaar, dezei woorden mag ik stellig wel tot u rich ten, overtuigd als ik ben, dat ik daar mede niemand te kort doe. Over uw toewijding voor het schoone doei spre kende, nog een zeer speciaal woord tot u, mevrouw Langelaar: Enkele dames' hebben mij verzocht, u, namens haar,, voor al uw moeite en zorg die u ziohi voor dit schoone. liefdewerk wel heeft1 willen getroosten een kleine attentie te mogen bewijzen en het is mij: ook een groote eer u dit divan-kussen alsi een blijvend souvenir, namens deze) (dames te mogen aanbieden. ,Van deze gelegenheid wil ik tevens gebruik maken om zuster Tempelaarl dank en hulde te brengen voor haar bijzondere zorg en toewijding, die zij' aan de verpleging der lijdende menschj lieid besteedt. Ik spreek zeker uit .naam van u allen, wanneer ik den wensch uit, dat zuster Tempelaar haar taak, welke haar lief is, nog jaren lang in deze gemeente zal blijven ver vullen. En ten slotte u, 'dames en heeren, gij! zijt hier niet alleen gekomen om daar mede een blijk van sympathie te ge ven, maar voornamelijk om te offeren. Doet dit en doet dit ruimschoots. De) [Wijkverpleging zou dezen bezaar niet houden, wanneer zij geen financieeleii steun noodig had. Daarom, dames en heeren, geeft en doet dit met opgeruimden zin. Het steunen van dit liefdewerk is welge vallig aan God en het zal u voorzeker ruimschoots vergolden worden. En met de.ze woorden open ik den bezaar ten bate van de [Warmondschei (Wijkverpleging Na een spontaan applaus nam zus ter Tempelaar het woord en overhan digde Mevrouw Langelaar, dank br-en gende voor de gezellige kransavondjes! een fraai'bloemstuk. Mevrouw v. Leeuwen'de Paauw,, sopraan te Leiden, heeft met een zes- tel liederen veel te genieten gegevén, de uitstekende begeleiding op de. piano, door Mej- Dixhoorn verhoogde den indruk. De schcone so-praanstem van; de zangeres, die zoo prachtig helder en frisch klonk en de doorvoelde voor dracht verdienen zeer zeker het krach tige applaus. Veel publiek, waaronder alle nota belen, waren aanwezig. De stemming* was zeer geanimeerd, koopers en ver koop ers kwamen weldra handen te kort om het gekochte en verkochte} op de plaats fan bestemming te "Krij gen, terwijl de verlotingen, trek tent, grabbelton en sjoelbak veef aftrek vonden. HAZERSWOUDE. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Voorm. 9.30 en nam. 6.39 uur, Ds. Luu- lm<?eref. Kerk.Voorm. 9.30 en nam. 2 uur, Ds. Gispen. De inlevering van Röksgoederen der verlofgangers van de lichting 'ir zal voor deze gemeente plaats hebben op Donderdag 23 Dec. a.s., des voorm. 9.30 uur in het Gymnastieklokaal van de 0. L. school te Aiohen aan den Rijn. Aan belanghebbenden deelen we mede, dat op Donderdag ,9 Dec. a.s. zitdag van den Rijksontvanger alhier, bji „hem gelegenheid zal zijn tot aan vrage van een kosteloos rijwielplaatje voor het jaar 1927. Woensdag 8 Dec. a s., des avonds te 7 uur hoopt in het lokaal Salvatori alhier op te treden Ds. B. J. C. Ren ders, Zendingsdirector te Rotterdam. Bn deze spreekbeurt zal een collecte worden gehouden voor de Zendingsver- eeniging. De heer G. FaRering, die geduren de 40 jaren directeur is geweest van het zangkoor der R. K. Kerk op het dorp alhier, heeft als zoodanig ontslag genomen. Als zijn opvolger is opgetreden de heer N. Kaptein. Bii de door B. en W. gehouden inschrijving voor het beleggen van de kamers van het nieuwe raadhuis met taue^trie en linoleum, waren 7 biljetten ingekomen van leveranciers uit onze gemeente. Hiervoor werd iDsrexehrevo» door: fh van Aalst Czi f 546,89 W. Looman 523,— P. Brugman 517,25 J. Zwemstra "505, H. Koot 490, J. Huisman 457,25 W. v. d. Spek 435, Aan den heer W. v. d. Spek is de levering opgedragen. KOUDEKERK. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Voorm. 9.30 uur, Bed. H. Doop, en nam. 6.30 uur, Ds. Israël. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur, Ds. Kaspers. Tot ouderlingen in de Geref. kerk alhier zjjn gekozen de heeren N. Fran ken en J. C. Ketel en tot diakenen de heeren Th. Molema Wzn. en J. de Kort. tDe aandacht wordt er op geves tigd, dat de Rijksontvanger van Bos koop op Woensdag 8 Dec. a.s. van half één tot half drié in de 0. L. school alhier zitting zal houden en alsdan de gelegenheid zal bestaan om een. aan vraag te doen tot verkrüging van een gratis rijwielbelastingmerk voor 1927, voor hen die daarvoor in aanmerking komen. T- Woensdagmorgen had 'de land bouwer K. de J., wonende in de Lage- \raard alhier, toen hij met zijn auto van zijn erf den weg op reed, het on geluk, dat hij zjjn draai te vlug nam, en tengevolge hiervan de auto met vier inzittenden in de diepe stoepsloot voor zjjn woning omsloeg. Slechts met groote moeite konden de inzittenden zich uit hun benarde en natte positie redden. Het geval liep wonderlijk en zonder persoonlijke on gelukken af. Door het personeel van het Motor huis te Leiden is de auto op het droge gebracht en naar Leiden gesleept. Een belangrijke post voor den eige maar, die, naar mea verneemt, niet is verzekerd. Gevestigd Van Leiden, Jan Kerver en gezin. Van Boskoop, Willem van Harskamp en ge zin. Vertrokken: Naar Alphen aan den Rijn, Hoofdstr. 109, Gerrit van Eijk met gezin. Corne- o!ia de Jong en kinderen, echtg. van M. de Köoter. Naar Alphen aan den Rijn Prins Hendrikstr. 20, Nicolaas Epgel- bertus Zwartjes. Naar Alphen aan den Rjjn, Vinkenbuurt 88, Marigje Verdouw Naar Katjjk aan den Rijn, Voorstr. 83, Jacobus Marinus van Velzen. Naar Ha- zerswoude, Hooge Rijndijk T 128, Rob bert Christiaan Schellingerhout. Naar Leiden, Oude Vest 103a, Johanna Pe- tronella van Hooidonk. Naar Hazers- woude, Hooge Rijndijk no. 7, O. Hooge- nes met gezin, Naar Alpnen aan aen Rijn, 's Molenaarsbuurt, Margje Vonk Naar Katwijk aan den Rijn, Anna Jon- UIT ONZE INDIEN. BE COMMUNISTISCHE WOELINGEN Uit Weltevreden zijn 350 communis ten van Tanah Abang, meerendeels op gelijke wijze gekleed in het wit met een zwart hoofddeksel naar het regent schapskantoor gegaan. Zi.« wenschten vergiffenis aan het Bestuur te vragen, Het voorerf van het kantoor was stampvol met belangstellenden. De Communisten verklaarden: „wij zijn ontmoedigd en wisten het doel van het communisme niet, wij hebben nu Gemeentelijke Aankondigingen VLEESCHKEURINGSWET. Burgemeester en [Wethouders vaiï Deiden; ge ret ojp de artt. 19 en 47 der Vleescbk-euringswet 1919, Staatsblad no. 524, en oip het, ter uitvoering van art. 19 dier wet vastgesteld, Konink lijk Besluit van 10 Juli "1926, Staats blad no. 233; brengen ter kennis van belangheb benden, dat de bij art. 19 der Vleesch) keuringswet genoemde inrichtingen als, vleesch winkels, werk- en bewaarplaat sen van vleesch, vleeschwarenfabrie ken, trook-erijen en zouterijen van vleesch enz. op 1 Tuni 192 aan de m genoemd' Koninklijk Besluit nader omschreven eischen moeten voldoen en noodigen belanghebbenden uit tijdig de in bovenaangjehaald Konink lijk Besluit geëischte maatregelen te treffen. Leiden, 3 December 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. spijt". De patih gelastte hun zorg te dragen, dat geen communisten hun kampongs zouden binnenkomen en zeide daarop „arresteer hen en lever cie vuurwapens in". De communisten antwoordden „wij zullen degenen, die nog communist zijn, arresteeren. Dit beloven wij'. Een Regeerings-verklaring. Zaterdagmorgen zal Mr. Sclirieke in den Volksraad een Regeeringsver- klaring afleggen over communistische wandaden. De gearresteerde hoofdleider Mo hammed Ali is naar Semarang over gebracht. De pers en de onlusten. De regeering heeft in antwoord op een desbetreffende schriftelijke vraag van Mr. Dr. Schmutzer (I. K. P.)), waarin geprotesteerd werd tegen liet journalistiek bedrijf van het Nieuws van den Dag geantwoord, dat het Nieuws van den Dag zich ongunstig onderscheiden heeft in zijn berichtge ving en beschouwingen over de on lusten. Het wekt daardoor rechtmati ge ontstemming en verbittering bij de niet-Europeanen en vertraagde den terugkeer van rust en vertrouwen van cie Europeanen. De bestaande voor schriften houden echter geen rekening met dergelijke penvoering. De Regeering betwijfelt echter of bedoeld geschrijf van voldoende ge wicht is om maatregelen tot beperking van de persvrijheid te overwegen. DE ONRUST IN ATJEH. Marechaussees legden in het Ta- .patoeansche een lid van de bende van Aloer-Pakoë neer. Een patrouille leg de in Boven-Bakongan twee kwaad willigen neer, waaronder Teungkoe Nagor. Drie verzetslieden hebben zich aan gemeld. VOLKSRAAD. De Volksraad heeft de schepenor donnantie aangenomen. De lteer Stokvis (I. S. D. P.) diende een motie in tot geleidelijke afschaf fing van de poenale sanctie. Verschil lende sprekers achtten een herhaling van een principieel debat thans onge- wenscht. EEN POLITIEAGENT DOOR KOELIES VERMOORD. De contractkoelies op een Menadosche koffieonderneming staakten wegens een loongeschil en namen een vijandi ge houding aan. Een politiesergeant werd vermoord. Versterking, die iu zeven auto's aankwam, herstelde de rust. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. J. v. d. L. een Rotterdamsch va^ reais'gezel, had een pijp zitten rooken, in een niet-rookcopé in den trein. Get. Ten Bokkel Huininik bad dit' gezien». Dat pijpje kwam den varens gezel op f4 te staan. G. A. S. uit Leiden, die al eens meer tegen de spoortbepalingen aan den Hiaa-giweg heeft gezondigd, was er nu weer met zijn auto sneller doorgere den dan 10 K.M. Nu kwam hij er echter niet- zoo goed af, daar de ambtenaar nu f 10 of 10 dagen eischte. Ook een viertal slachtoffers van den Raad van Arbeid waren present. Het waren J. van K., C. M., G. W. allen uit Leiden en N. V. uit Voorschoten, die de wetten, volgens welke de Raad vas Arbeid werkt, hadden overtreden. Zij hadden geen remtekaart Ingestuurd of geen inlichtingen verschaft en dit kostte nu ieder van hen f 10 of 10 d. Daarna kwam er weer een gezel schap van vier, allen beklaagd, dat zij1 een op boter gelijkende zaak, niet van melk afkomstig, als boter in hun zaak1 aanwezig hadden gehad. Het waren D. van D. uit Katwijk en W. V.. A. H. R. en J. R. uit Leiden. Tegen D. van D. en W. V. eischte de ambtenaar f50 of 50 d. en tegen A. H. R. en J. R. f60 of 60 d. terwijl tegen den laatste bovendien nog f10 werd ge is ebt, daar geen briefje op deur of raam de aanwezigheid van margarine verkondigde. Een Duitscher, G. W. een aannemer uit Noordwijk, had de arbeidswet overtreden. In een» lang betoog verde digde hij zich met luide stem. De ambtenaar vroeg 16 maal fl. A. H. R. een Amsterdamsche sport liefhebber had zich verlustigd in het

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2