CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS! NUMMER 1992' ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Dit nummer hestaai uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Het verband. 'Wij wezen er indertijd reeds op dat de Communistische relletjes op Java ditmaal een ander karakter vertoon den dan vroegere opstootjes. Er zat meer organisatie in. Dit wees er naar onze meening op dat wij hier aan een internationale actie moeten denken. Opmerkelijk is wat nu zoo langza merhand daarover aan het licht komt. In Rusland, zelf is men nog uiterst voorzichtig en dat is begrijpelijk, nu de toeleg gelukkig als totaal mislukt kan worden beschouwd. De Russische medewerker van het Handelsblad schrijft daaromtrent: Dat de bolsjewistische bladen veel werk van de ongeregeldheden op Java zouden maken, lag voor de hand. De vraag was alleen, hoe zij de gebeur tenissen zouden voorstellen. De Rus sische bladen geven nu een antwoord op deize vraag. De „Izwestia" -en de andere bolsje wistische bladen geven uitvoerige be richten over de beweging in Oost-In- dië, waarbij de toestand natuurlijk in zeer donkere kleuren geschilderd wordt. Het bolsjewistische staatsblad beweert, dat de opstand steeds meer en meer om zich heen grijpt, dat op Java een heilige oorlog was uitgebro ken. In de telegrammen, die de offi- cieele bolsjewistische agentschappen van hun agenten te Amsterdam enz. ontvangen, wordt gesproken over een paniek in Indië, over de vlucht van de Europeesche bevolking der steden, over de volkomen isolatie van sommi ge Indische steden, die door de op standelingen zijn omsingeld enz. Gehoorzamend aan de ontvangen instructies beweren de bolsjewistische bladen, dat de bolsjewiki bij dezen op stand niet betrokken zijn, dat het uit sluitend een nationalistische In pari- Islamitische opstand is. De Comintern vindt het dus voordeeliger zijn aan deel aan de beweging geheim te hou den, althans voor de eigen bevolking. Het is opmerkelijk, dat de bolsjewis tische bladen eenigg dagen wachten met het publiceeren van berichten over den toestand op Java. Het is dus waarschijnlijk, dat de Comintern zijn houding wilde bepalen in verband met het wel- of niet slagen van den op stand. Was de .aanslag gelukt, dan had de Comintern vermoedelijk zijn aandeel aan de beweging niet alleen niet ontkend, maar wellicht zelfs groo ter voorgesteld dan het in werkelijk heid was. V Niet regelmatig en onwaardig Prof. H. Visscher heeft gemeend in een Liberaal blad de Groene Am sterdammer" zich te moeten beklagen over de A.R. partij bij de behandeling van het Belgisch Verdrag in de Twee de Kamer. Het is niet gebleken dat de Stan daard of een van de andere A.R. dag bladen aan Prof. Visscher gastvrij heid hebben geweigerd. Dvènmin kan men zeggen, dat aard of omvang van het betoog van den bezwaarde van dien aard was, dat men plaatsing zou moeten weigeren. Daarom is het bevreemdend, dat 'n lid der A. R. partij met voorbijgang van eigen bladen, ja zonder ook zelfs van te voren van het voornemen te doen blijken, een orgaan der tegen standers kiest om een afwijkende mee ring te zeggen. Maar er is nog meer. De verklaring van de Kamerclub toont duidelijk aan, dat de beer V. ook daar zijn bezwaar niet heeft ken baar gemaakt. Nog zijn we er niet. Ook heeft Prof. Visscher gezwegen, toen spreken plicht was. Terecht laakt o.a. De Zeeuw deze houding. Was het, zoo le-zen wij in De Z., en het blad citeert hier Prof. V. zelf, niet roeping geweest, waar het een zoo gewichtig tractaat gold. een trac- taat, dat door zijn unilateraal en on- opiTegbaar karakter voor een onaf zienbare toekomst servituten legt op ons volk een andere methode te vol gen en de kiezers voor te lichten? Maar de heer Hugo Visscher zweeg. Hij liet de voorstanders van he,t door hem zoozeer verfoeide en als in strijd met de A. R. beginselen veroor deelde tractaat spreken, maar hij zweeg. Hij bepaalde zich er toe bij de stemming zijn tegen te laten hoo- ren. Het komt ons voor, dat iemand die zoo optreedt, en die zoo zijn roeping als volksvertegenwoordiger opvat, hei zedelijk recht mist. en dan neg wel in een liberaal orgaan, zijn partij en par tijgenooten aan te vallen op de wijze zooals hij dat deed. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Ter versterking van zijn betoog wijst Prof. V. er op, dat Mr. Heemskerk had moeten letten op het volk, dat hij vertegenwoordigt. Wij weten niet of Mr. H. dit gedaan heeft. In'elk geval is het goed als hij zich daardoor niet heeft laten leiden. Maar misschien heeft hij er mee gerekend. In Zeeland en e«n deel van Zuid-Holland heeft ook een deel van ons A.R. volk tegen het Verdrag ernstige bezwaren. Maar geldt dit ook van de andere provin ciën? Wanneer een referendum ge houden werd, zou weieens het tegen deel kunnen blijken. Tegen de verdachtmaking door Prof. V. in zijn stuk geuit treedt De Zeeuw aldus op: Dit alles is echter niet ons voor naamste bezwaar tegen het optreden van Prof. Visscher. Wanneer hij meent het tractaat, zij het achteraf en voor hem als volks vertegenwoordiger telaat te moeien bestrijden, dan is er niemand, die hem. het recht daartoe ontzegt. Maar wat wij zelfs in Prof. V. niet kunnen dragen, het is dit, dat hij de voorstelling kweekt, dat de A.R. Ka merfractie zich hier liet leiden door coalitievrees. Dat is een verdachtma king, die vooral in dezen tijd nu de volksgeest reeds zoozeer vergiftigd is, niet toelaatbaar mag worden geacht. Evenmin, als wanneer het verder heet, dat de A;R. voorstanders van het tractaat zelve overtuigd waren van de eigenlijke onaannemelijkheid. M.a.w. zij hebben gehandeld tegen beter weten in. Zij hebben opzettelijk en met voorbedachten rade, het lands belang geschaad. Een zoo infame beschuldiging heb ben wij zelfs van de meest verwoede tegenstanders van het Verdrag nog niet vernomen. Over en weer, heeft men tot nu toe aan eikaars goede trouw, althans nog niet getwijfeld. Dat «en man als Prof. V. zichzelf in zijn onbekookten aanval zoozeer vergat, dat hij dit wel deed, betreuren wij in hooge mate. Wij zijn het hiermede volmaakt eens. Het bezwaar is niet regelmatig voorgebracht en de aanval is uiter mate onwaardig. - Wij twijfelen niet of na de verkla ring van de A.R. Kamerclub zal nog wel een hartig woordje gesproken worden binnenskamers. Maar ook zal ons volk vragen om nadere verklaring Daar heeft het naar onze meening recht op. Prof. V. staat bij ons volk in achting en mag niet op deze wijze zichzelf vergeten. STADSNIEUWS. PATRIMONIUM. Wij wekken onze leizers nog eens op om morgenavond toch vooral niet te verzuimen de vergadering van Pa trimonium in Prediker. Twee Leidsche predikanten, Ds. Bee kenkamp en Ds. Thomas en de heer Hollander zullen alle drie zeer belang rijke dingen hebben te zeggen. Maar vooral Patrimonium heeft ons aller steun noodig voor zijn Jubileumfonds. Daarom allen naar Prediker, Jan Vossensteeg morgenavond 8 uur. We vernemen, dat d© spreekbeurt van Dr. K. Dijk voor den Christ. Be sturenbond op 10 December door on verwachte verhindering van den spre ker niet kan doorgaan. EEN BELANGRIJKE VERGADERING Op Donderdag 9 December zal door de afdeeling Leiden van de Christelij ke Middenstands-Vereeniging een ver gadering worden gehouden in 't Nuts- gebouw, zaal 10, waar ook geestver wanten (niet-leden) welkom zijn. De agenda bevat o.a. een inleiding van den heer A. Roodenburg, Surnumerair der Registratie en Domeinen te Lei den, over: de voornaamste Rijksbelas tingen. Vepl kennis van den inhoud der be lastingwetten heeft een Middenstan der niet; het eenige wat hij zeker meent te weten, is dat er te veel van die wetten zijn. Op deze vergadering zal hij nu vol ledig kunnen worden ingelicht over de voornaamste Rijksbelastingen en wij meenen dat hij deze kans niet on gebruikt moet laten voorbijgaan. De Middenstander denkt liefst z,oo min mogelijk aan belasting. Toch is dit onjuist. Door de zielkunde is ons bekend, dat een met geweld uit ons bewust zijn gedrongen gedachte in ons onder bewustzijn voortleeft. Wanneer aan zulk een verdrongen gedachte geen recht wedervaart, dat wil zeggen, wan neer zij niet wordt verwerkt door ons bewustzijn, dan zal zij als een opstan dige ons zenuwstelsel kunnen schaden Wij moeten haar in ons bewustzijn verwerken. Zoo is het ook eenigszins hier. De Middenstander zal zich helder bewust moeten maken, welke werking, welke oorzaak en welk gevolg iedere belas ting voor hem heeft, en dan zal het zuiver inzicht hem den weg wijzeh, dien hij te gaan heeft om te zorgen, dat hij met wede in het hart aanzijn belastingbiljet kan denken. Als nu de Leidsche Middenstander zich deze gelegenheid tocli maar ten nutte zal maken. EEN NIEUWE VEREENIGING. Door de afdeeling Leiden van de Vereeniging van den Christelijken Hande 1 d rijven den en Industrieelen Middenstand wordt op Dinsdag 7 De cember te Oegstgeest een vergadering belegd in Irene, des avonds om 8 uur, om te komen tot oprichting van een afdeeling Oegstgeest van genoemde vereeniging. Wel waren verschillende Oegstgeestsche Middenstanders reeds jaren lid van de Leidsche afdeeling, doch Oegstgeest wordt langzamerhand een plaats van zoodanige beteekenis, dat een eigen afdeeling reden van be staan heeft. Vermoedelijk door de laatste win kelweek tijdens het Koninginnefeest van dit jaar gehouden, is de behoefte aan een eigen afdeeling weer opnieuw gevoeld, waar alleen de R.K. Hanze een afdeeling te Oegstgeest had en de andere winkeliers of niet vereenigcl, of lid van een Leidsche Middenstands- Vereeniging waren. Ni> is dezer dagen onderstaande cir culaire verzonden: Vele zijn de gevaren, die den Mid denstander van verschillende kanten bedreigen. Naast de moordende concurrentie uit eigen kring, noemen wij slechts de aanvallen, welke zoowel door het' so cialisme als door het grootkapitaal worden ondernomen, die den Midden stander het bestaan moeilijk maken. Om hieraan het hoofd te kunnen bie den is het noodzakelijk dat de Mid denstand zich meer en meer gaat or- ganiseeren. Deze organisatie zal echter een Chris telijke noeten wezen, omdat wij over tuigd zijn datsalleen de geestelijke en zedelijke krachten die wij npg bezit ten, de maatschappij kunnen redden. Dit is ook gevoeld, door enkele voor aanstaande Mddenstanders in Oegst geest, en deze hebben zich tot ons ge wend met de vraag mee te helpen aan het oprichten van een afd. van den Chr. Handeldrijveiuden en Industriee len Middenstand in Nederland. Om tot dit doel te geraken hebben wij besloten een vergadering te hou den met geestverwanten op Dinsdag 7 December in Irene" waar de heer Attema van Hilversum, Directeur van de Chr. Ver. van Hand. en Ind. Mid denstand zal spreken over het goed recht van deze organisatie. Het bijwonen van deze vergadering wordt ernstig aanbevolen door de hee- ren: A. F. Kraan, De Kempenaerstr. 68; H. Kranenburg, id. "25; B. J. van der Meene, Endegeesterstraatweg 3; J. den Ouden, Prins Hendriklaan, A. Spruit, Rijksstraatweg 40. Wij hopen ook u daar aanwezig te •zien. Voor de afdeeling Leiden, J. VAN DER STEEN, Voorzitter. M. ZIEGELAAR, Secretaris. Wij hopen van harte, dat alle Oegst geestsche Middenstanders, die daar voor in aanmerking komen, niet al leen deze "vergadering zullen bezoeken maar zich ook als lid zullen opgeven. TROPISCH KOLONIALE STAAT HUISHOUDKUNDE. De heer J. van Gelderen, hoofd van het Centraal kantoor voor de Statis tiek van Ned.-Indië, heeft vanmiddag ao, reeks lezingen, die hij op verzoek van het Leidsch Universiteitsfonds in liet klein auditorium der Universiteit over Tropisch Koloniale staatshuis houdkunde heeft gehouden, gesloten. Tot slot behandelde spreker de Indi sche handelsbalans. Aan de hand van statistische gege vens ging spr. na, welke eigenaardig heden de invoer en uitvoer van Indië vertoonen. De handelsontwikkeling daar te lande wordt niet slechts gety peerd door een bijna onafgebroken stijging van de waarde van in- en uit voeren, maai* eveneens door de toe neming van de mate, waarin de som oer uitvoeren die der invoeren over treft. Op grond van deze feiten be sprak spr. verder welke de bijzondere verhouding is, waarin de handels balans van Indië tot de betalingsba lans van Indië staat. In bet geleidelijk toenemend uitvoeroverschot blijkt aan den dag te komen de som van in- tirest en dividend, die Indië uit hoof de van de aanwezigheid der met bui- tenlandsch kapitaal gedreven bedrij ven aan het buitenland, inzonderheid aan Nederland, te betalen heeft. Een theoretische analyse van de samen stellende deelen van in- en uitvoeren maakte het verband duidelijk, dat tusschen het koloniaal karakter der Indische economie en de geaardheid van de handelsbalans bestaat. Spr. besloot met de beteekenis uit een te zetten, welke het koloniale stel sel zoowel voor de wereldhuishouding ais voor de bevolking van Indië zelve heeft. In de verdere ontwikkeling van het land kan het er slechts om gaan de productieve functie van het ruil verkeer te behouden, en tevens er naar te streven, dat de inheemsche bevol king door eigen organen meer en meer aan dit ruilverkeer deelneemt. INGESCHREVEN STUDENTEN. Voor den loopenden cursus zijn tot op heden voor de eerste maal aan de Universiteit alhier ingeschreven 468 studenten, verdeeld als volgt: rechten 125 (o.w. 33 dames), geneesk. 135 (o.w. 25 dames), wis- en natuurkunde 92 (o.w. 27 dames), letteren en wijsb. 46 (o.w. 28 dames), godgeleerdheid 18 (on der wie 4 dames) en rechten en lette ren (Indologen) 51 (o.w. 2 dames). RIJKSOPVOEDINGSGESTICHT. Bij Kon. be-sluit van 27 November is aan G. van Breda Kolff, directeur van het tijdelijk rijksopvoedingsgesticht aü hier, op grond van de omstandigheid, dat zijn werkzaamheid overbodig is geworden door de verandering in het dienstvak, waarhij hij werkzaam is, met ingang van 16 December, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewe zen diensten. De 12-jarige J. O., wonende aan de Oude Vest, is hedenmorgen met zijn rijwiel in de Oude Vest gereden. Hij ging geheel kopje onder. De heer J. v. d. Reyden, eveneens wonende aan de Oude Vest, bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te water. Hij mocht het genoegen smaken den drenkeling op het droge te brengen. Voorwaar een frisch bad bij dit kou de weer. GEVONDEN VOORWERPEN. Jongenspet, paspoort van A. S. Da vidson, kralen damestaschje (ledig), rolletje centen, gulden, zilveren bril zonder glazen, pelüchen tafelkleed, sleutels, handschoenen, broche met paarsen steen, lipssleutel, paar zwarte kinldercshoenen;, rijwielbelastingplaat- je, rozenkrans in alpacca etui, witte kralen ketting, pakje inh. boorden en kousen, damestaschje met inhoud, padvindersmes, gleufhoed, knot sajet, koopmansbeurs met inhoud, portemon naie met inhoud, bril, gasaansteker, portemonnaie van Verlind, vulpotlood, oude rijtuiglantaran, cirkeltrekker, medaillon (boekvorm) met 2 portret ten, postduif, lap katoenen stof, biljet a 2 millioen mark, gouden zegelring met rood steentje, glas met rand van een rijwiel lantaarn, duimstok, kinder manteltje, rijwielkaarslantaarn, rij- wielpomp, damesparapluie, witte ten nisschoen, nikkelen liondenhalsband, etui met schrijfbehoeften, tang van 'n Fordaauto, kindertaschje met inhoud, gouden zegelringetje, blauwe muts, brilétui van L. Wesselius, zilveren hee renarmbandhorloge. gouden lorgnet, horloge in etui, damesbont, bril in etui, zilveren rozenkrans in etui, ijze ren gewicht, s teeksleutel, zilverbon, motorrijwielketting, stethoscoop, da me shand werkje, zwart dekzeil van 'n automobiel, aipacca beursje, honden. Gevonden in de Electrische Tram: damesparapluie, schcoltasch, porte monnaie met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdagen Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. BINNENLAND. DE MOTIES BULTEN EN SURING. Het Haagsche Correspondentie-bui*, meldt: In tegenspraak met hardnekkige be richten in sommige bladen verne men wij van de meest bevoegde zijde, dat de Regeering geen uitvoering zal kunnen geven aan de beide door de Tweede Kamer aangenomen moties tot salarisverhooging en tot onver wijlde invoering van het zevende leer plichtjaar. Zooals in de Memorie van Antwoord over de begrooting* van Financiën voor 1927 is meegedeeld zouden die beide moties tezamen 20 millioen 's jaars kosten; zijn deze millioenen „zelfs voor geen gering deel beschik baar" en kan „reeds om die reden aan die moties geen gevolg worden gegeven". Ter overbrugging van de kloof tus schen Lager-onderwijswet en Arbeids wet zullen binnenkort worden inge diend een wijziging van art. 203 der Onderwijswet en een regeling van het leerlingwezen. Dat de Regeering bij één van die twee ontwerpen zou „over nemen" gelijk bericht wordt m of ook Gewone adverteailën per regel 227» Ingezonden Mededeelingen, dubbel Bi) contract, belangrijke reductie, f Kleine advertentlSn bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dago*. Itiks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer, Binnenland. Invoering van de vereenvoudigde spelling bij het onderwijs? Buitenland. Het einde van het Britsche mijnt conflict. Commissievergaderingen van den Volkenbondsraad. De a.s. zitting van den Volken, bondsraad zal door Belgid gepresideerd worden. Dnitschland zajj van het voor zitterschap af. Nieuwe overstroomingen en hevige regenval in Z.O. Frankrijk. maar aanvaarden een amehdement tot herstel van het zevende leerplichta jaar is uitgesloten. Zoodra zich een nieuw overschot op de begrooting voordoet, zal het herstel Van het zevende leerplichtjaar prefe rent zijn aan verdere belastingverla ging. Wanneer dit het geval zal we zen, valt niet te voorspellen. De onlangs totstandgekomen belas tingverlaging bedraagt SVi millioen méér dan het overschot op de begroo ting voor 1927. Bovendien gaat de op brengst der rijwielbelasting, thans nog voor een deel onder de gewone midde len geraamd, straks geheel naar bet wegenfonds en staan eenige onver mijdelijke nieuwe uitgaven, als het herstel der invaliditeitsbljdrage en andere, voor de deur. Van het succes der reorganisatie en van het voort gaand accres der middeler zal het af hangen, of een nieuw overschot zi li eerlang zal voordoen. EEN VERKLARING VAN DE ANTI* REVOLUTIONAIRE KAMERCLUB. Naar aanleiding van het ook door ons uit het Handelsblad overgenomen betoog van Prof. Visscher, schrijft ,De Stand." als volgt: Het lid der Tweede Kamer, Prof. Dr. Hugo Visscher, heeft het noodig ge acht, in de groene „Amsterdammer" nog wel, een artikel te schrijven, waar van de titel luidt: „Antirevolutionair dus tegen". Het artikel loopt over het Belgisch Verdrag en uit den titel blijkt wel, hoe dit Antirevolutionaire Kamer lid van oordeel is, dat de lezers van cl6 Groene er van op de hoogte behoo- ren te zijn, dat hij, Prof. Visscher, 't in zake het Belgische Verdrag niet eens is met de Partijleiding; met de rede van Mr. Heemskerk; met de be schouwingen van „De Standaard"; wijl het Antirevolutionair beginsel zou meebrengen afwijzing van het verdrag. Het blijkt, dat de Antirevolutionaire Kamerclub eenigszins verrast was door dit optreden van haar mede-lid, Prof. Visscher, want deze club ver zoekt ons het volgende schrijven te publiceeren: De Anti-Revolutionaire Kamer club bericht ons, dat zij met be vreemding heeft kennis genomen van het artikel, door Prof. H. Vis scher geschreven in „De Groene Am sterdammer" van 27 Nov. 1-2G; dat wel in eenige vergaderingen der club, Welke gewijd waren aan de bespreking van hei, Nederlandsch- Belgisch tractaat, door verschillen de leden bezwaren naar voren zijn gebracht, doch door Prof. Visscher daarbij geen beroep is gedaan öp de Anti-Revolutionaire beginselen. HET NEDERLANDSCH BELGISCH VERDRAG. De Middelbrugsche Crt. schrijft naar aanleiding van de na veel moei te eindelijk verkregen machtiging om de adviezen van Gedeputeerde Sta* en van Zeeland over de bij het trac* taat met België betrokken belangen van Zeeland vertrouwelijk ter inzage te leggen voor de leden der Provin ciale S aten: „Deze kwestie wordt met den dag wonderlijker! Dus eindelijk nog slechts een ver lof om „vertrouwelijk" dus onder ge heimhouding het uitgebrachte advies aan de leden van de Provinciale Sta ten ter inzage te geven. Alsof die vraag om publicatie lou ter uit nieuwsgierigheid der Statenle den ontstond. Wij meenden altijd, dat de bedoeling van den aandrang tot publicatie ontsprong aan den wensch, dit advies te? kennis te brengen o.a. van hen, die de beslissing in handen hebben: de leden der Staten-GeneraaL Is het nietdwaas, dat de leden van de Prov. Staten het wel mogen le zen, maar er niets van openbaar ma ken, er ook niets van mogen meedee- len aan de leden der Eerste Kamer, I die binnenkort hun stem ov«r dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1