NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 1 DECEMBER 1926 het. voordeel zou brenjgen aan de be lastingbetalers. De aanstelling van - werklieden in vasten dienst verdient aanbeveling. Medezeggenschaap in de Bedrijven is geboren in Chr. kring. Dat is heel iets anders dan wat de S.D.A.P. wil De heer Van Eek heeft slechts een deel van.de stellingen van Mr. Gerbrandv naar voren gebracht. Spr. geeft de aaii vulling. Voorts haalt spr. aan enkele uitspraken van Socialisten waaruit blijkt dat men daar niet wil mede zeggenschap, maar zeggen schap, hetgeen geheel iets anders is. Wat het verkeersvraagstuk aangaat is naar spr.'s meening demping van het Levendaal noodig. Voorts wenscht spr. aandacht voor andere parallelwe gen en brugverbetering. Verder vraagt spr. naar het advies op de motie van den heer Huurman en spr. omtrent de Havenbrug. Betere opvolging van verkeersrege ls noodig. De politie moet opvoedend werkzaam zijn. De grachtvervuiling moet worden tegengegaan. Het is gebleken, dat bij de Arbeids beurs zich menschen doen inschrijven, die niet werkloos zijn, dat dient tegen gegaan. Ook de A.R. wenschen te steunen de pogingen om te komen tot werkver ruiming. Aandrang als van SDAP. zij de om nu reeds de Veemarkt te ver plaatsen, daar doen wij niet aan mee, te als zelstandig persoon. De A.R. raadsleden wenschen te handhaven den regel, als tot heden ge volgd inzake optochten op Zondag. De Zondag is niet onze dag, maar de dag des Heeren, dat is ons beginsel. Spr. verzoekt ten slotte de aandacht van den Burg. voor de werktijden van de politie. D© heer Wil brink (C.H.) zal niet volgen het voorbeeld van den heer Van Eek om zich te verantwoorden voor de kiezers. Als raadslid dient spr. naar C.H. beginselen, de gemeen te als zelfstandig persoon. Spr. meent dat de begrooting deze leemte vertoont, dat zij geen algemee- ne lijn omtrent de plannen geeft. Wat de uitvoering van plannen aan gaat, meent spr. dat er eenige samen hang moet zijn. Inzake het politiepost- huis was die samenhang er niet. De betonfundeering was er zonder de plannen voor verderen bouw. Wat de rioleering aangaat al evenzoo. Het stoomgemaal wordt gebouwd, maar de rioleering komt nog niet. De moties en voorstellen van de S. D.AJ5. zijn overbodig. Spr. critiseert de woorden van den heer van Eek. Diens betoog klopte niet met de praktijk van Wethouder [Wïbaut, op wiens theorie hij zich be riep. De theorie van den heer Van Eek [dat de hooge inkomens tot demorali satie leiden, klopt niet met de praktijk van d© SDAP. voormannen, die gaar ne over de ruggen der arbeiders om hoog klimmen. Het voorstel van den heer Van Eek tot wederinvoering van de zakelijke bedrijfsbelasting is toch schier niet in het belang van de arbeiders, omddt deze belasting de industrie tegenwerkt Onze verwachting en onze hoop moet gevestigd zijn op de industrie, daarom moet zeker niet die belasting worden ingevoerd. Het denkbeeld van den beer Van Eek tot oprichting van een levensmid- delendienst kan niet liggen op den weg der Overheid zoolang particulie ren dat goed doen. Maar ook prac- tisch is het geen voordeel. Spr. is er van overtuigd dat men te Leiden ver leden jaar betere aardappels heeft ge geten jals te Amsterdam en ook niet duurder. Over de medezeggenschap heeft de heer Van Eek practisch ook al geen goed denkbeeld. Het is niet noodig voor het verkrijgen van verbetering om deei te hebben in de directie. De werkverschaffing, door den heer Van Stralen besproken is zoo voorba rig, dat ze verbazing wekt. De inrich ting van de veemarkt moet wachten op het voorstel om de veemarkt te vestigen op het nieuwe terrein. Die be slissing is nog niet genomen. Samenvoeging van Burg. Armbest. «n Dienst van Soc. Zaken zou toch oerconservatief zijn. Men heeft vroeger verzorging door 'iBuxg. Armbest. gehad. D'fi. heer S p e n d e 1 (R.K.) begint, onder heftige protesten van de SDAP. leden, te betoogen, dat de SDAP. zegt vrijheidslievend te zijn, maar hun bla den zeggen anders, die beleedigen [Voortdurend het Christelijk geloof. Daarom is de taak van al wie rechts staat om te voorkomen dat de SDAP. geen meerderheid aan links krijgt. Wij zullen er voor moeten strijden dat de bepinselen van rechtvaardigheid en barmhartigheid blijven gehandhaafd. Te half 5 wordt de vergadering, om- 'dat het licht uitgaat tot half 8 's av. verdaagd. AVONDVERGADERING. De heer Ver we y (SDAP.) betreurt dat de voorstellen der SDAP. van te- Voren worden veroordeeld. Spr. verzoekt meer bekendheid te geven aan het resultaat van het ge neeskundig schooltoezicht. Op den duur moet men komen tot aanstelling Van een bijzonderen schoolarts. Spr. pleit voor wederinvoering van het 7e leerjaar. Voorts steunt hij het' voorstel-Knuttel tot het nemen van een proef met het Dalton-stelsel. Voorts verdedigt spr. zijn voorstel tot oprichting van nog een opleidings school voor Ü.L.O. Eveneens verdedigt spr. zijn voor stel om inrichting van meer speelter rein en daarmede te rekenen bij het Uitbreidingsp lan Spr, komt namens partijgenooten zich beklagen over de rede van den her Spendel. Spr. verzoekt zijn partij- genooten niet nu op die rede in te gaan omdat deze iii de eerste plaats hem blameert die ze uitsprak. De Voorzitter deelt mede, dat een adhaesieadres is ingekomen met het verzoek van den Typografenbond in zake gemeentelijk drukwerk. De heer Baart, (S.D.) bespreekt de invoering van den 8-urigen werkdag.. Dat is een kleinigheid voor de gemeen te, maar voor -de werklieden een be langrijk voordeel. Spr. heeft zich ont houden van een voorstel tot wederin voering van de 45-urige werkweek, om dat hij van tevoren weet dat het wordt verworpen. Spr. haalt een voorbeeld aan van 'n werkman, die, hoewel 8 jaren in ge meentedienst, nog niet vast.was aan gesteld, en wiens gezin b1i-^ijn over lijden onverzorgd achterbil Spr. haalt nog meer voorbeelden aan van menschen, die reeds vele ja ren in lossen dienst zijn en welke nog steeds niet in. vasten dienst worden opgenomen. Voorts hekelt spr. de wijze waarop aan de lichtfabrieken gewerkt wordt. Men heeft gezegd bij vaste aanstelling zou men gevaar loopen dat de men schen worden afgekeurd. Maar spr. meent dat men niet bevreesd moet zijn Moeten er enkelen ontslagen worden, dan moet men daar een middel op vinden. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter deelt spr. mede, dat de eerst door spr. genoemde werkman in 1914 hij indiensttreding den leeftijd van 51 jaar had bereikt. Wat betreft het reparatiewerk merkt spr. op, dat men personeel ontslaan moest, omdat men geen werk meer had en toch reparatiewerk naar bui ten werd uitgegeven. Spr. meent dat het veel voordeeliger voor de gemeen te zal zijn dit reparatiewerk in eigen beheer te houden. Een schildersbaasje heeft jaar in jaar uit al het schilder werk van de gemeente verricht. De personeelsreserve gaat ook al met hetzelfde slakkengangetje. Tel kens wordt verwezen naar het han gende zijn. Spr. dringt op spoed aan. Het loon van losse werklieden te bepalen op 4/5 van het minimumloon van de vaste werklieden is onbillijk, het is misbruik maken van de om standigheden waaronder die men schen verkeeren, Spr. eindigt met een wanne aanbeveling van de door hem ingediend voorstellen. De heer S c h o n e v e 1 d (A. R.) spreekt een woord van waardeering voor de wijze waarop B. en W. de be grooting hebben opgesteld. Spr. noemt eenige voorstellen der S. D.A.P. o.a. dat betreffende bet badhuis de woningbeurs, de medezeggen schap der huurders enz. en wijst er op, dat de groei der maatschappij niet zoo hard gaat als men aan die zijde wel geneigd is te denken. Als de toe standen rijp zijn, is spr. evenwel be reid deze voorstellen te steunen. Inzake de verlaging der huren van de woningen der woningstichtingen gelooft spr. dat van de landsregeering in dezen geen medewerking is te ver wachten. De woningbouw vereenigin- gen zullen voorts bun tegenstand te gen sommige controlebepalingen van B. en W. moeten opgeven, doch deze bepalingen moeten toch ook niet al te knellend zijn. Spr. zou gaarne van B. en W. de toezegging willen hebben, dat zij het totstandkomen van conver teeringen van leeningen zullen bevor deren, alsmede dat zij de medewer king tot verdere huurverlaging zullen losmaken van tiet rapport der drie or ganisaties. Aanbouw van arbeiderswoningen blijft gewenscht in verband met de toe name der bevolking. Ook maakt spr. nog eenige opmer kingen over de ingediende onderwijs- voorstellen, zooals dat betreffende bet Daltonstelsel. Een dergelijke proef zou echter niet met één klasse, doch met een geheelen leertijd moeten geno men, doch daarvoor acht spr. den tijd nog niet gekomen. De heer Baart heeft t voorts min of meer afgekeurd dat bij de Lichtfabrie ken bejaarde arbeiders zijn aangeno men. Moeten de menschen hoven de 35 jaar dan niet leiven? Er is toch niets op tegen dat deze menschen, al kunnen ze geen vaste aanstelling krij gen, op collectief contract werken. Spr. vindt het geen bezwaar, dat het gemeentepersoneel 48 uur per week moet werken, immers dit is overal in de vrije maatschappij, regel en het ge meentepersoneel woont toch niet op een' eiland, om het woord van een Am- sterdamschen wethouder te citeeren. Het geniet toch al zooveel voorrechten hoven de arbeiders in de particuliere bedrijven, hetgeen spr. het niet mis gunt. Integendeel is het een verheu gend feit, dat de gemeente nog in staat is, zulke loonen te betalen. De heer Kooistra (SDAP) maakt er bezwaar tegen, dat de begrooting niet op den wettelijk bepaalden tijd verschijnt, doch steeds te laat. Spr. ont zegt B. en W. het reoht, te zeggen dat de raadsleden geen studie van de be grooting behoeven te maken; spr. zal dit zelf uitmaken. Spr. hoopt dat in den vervolge met deze opmerking re kening zal gehouden worden. De heer Witman s (Deun.) begint met zijn sympathie voor de democra tie te betuigen. De heer Wilbrink (C.H.) zou er wel 'n half uurtje voor over hebben, als hij eens precies.kon hooren, wat democratie was (gelach). De beer Witmans merkt op, dat de voorstellen van den heer Van Eek bij uitvoering veel geld zullen kosten; dat moet gehaald worden waar bet zit en dat kan de Leidsche raad niet; de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten niGet herzien wor den. Aan bet geheele belastingstelsel kleven' groote nadeelen. Spr. is in tegenstelling met den heer van Eek tegenstander van de zakelijke bedrijfs belasting, die gegrondvest is op d© oude patentwet van het jaar 1819. Medezeggenschap in de bedrijven is een zaak, waar spr. voor is. en het verheugt spr. dat ook de heer Wilmer zich in dezen geest heeft uitgesproken al zegt hij dat hij ze anders opvat als de SDAP. De heer Eikerhout is spr. tegengevallen, van een arbeider had Spr. eem meer democratisch stand punt te dezen opzichte verwacht. Spr. keurt het optreden van den heer Spendel in de vergadering van hedenmiddag sterk af; dit is spr. heel erg tegengevallen. Spr. is voorstander van een ophaal- en stortingsdienst, zooals te Arnhem bestaat. De Voorzitter merkt op. dat de ze een tekort heeft van f 10.000. De heer Witmans is dit met den voorzitter niet eens. Spreker heeft het rapport van de woningtelling tweemaal moeten lezen. Het is onjuist te zeggen, dat er geen woningnood in Leiden is. Deze is er wel. doch alleen voor den kleinen man. De eerste 5 jaar zal de woning nood nog niet verdwenen zijn. Spr. ont zegt den directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht, die hier een blauwen Maandag is, het recht te zeggen, dat een woningreserve van 1 a 2 pet. voldoende is;' zoolang spr. Leiden kent was dit 3 a 4 pet. Spr. heeft van de verkiezingen hoo ren spreken, doch het gaat spr. niet om de personen doch om de beginse len. Spr. hoopt dat wie ook in den raad zullen terugkomen, hetzij van rechts of links, het in elk. geval men schen met een democratische gezind heid zullen zijn, opdat de nieuwe raad in die richting zal kunnen werkzaam zijn. De heer Schüller (SDAP.) be veelt aanneming zijner voorstellen be treffende vernieuwing der Groote Ha venbrug en aanleg van trottoirs in de Kraaierstraat vanaf de Hioogewoerd tot aan het Utrechtsche Veer aan. Spr. heeft al eens meer de aandacht van den raad gevestigd op de berucH- te veldkeien, men gebruikt zelfs puin om de straten in de arbeiderswijken te bestraten. Er is hier ter stede ook een proef genomen met asphalteeren; spr. weet niet of deze proef gelukt is, doch wel zou spr. den raad willen geven den baggerhoel in het eerste gedeelte van het Noordeinde op te ruimen. Vraag maar eens aan de winkeliers daar hoe die er over denken! Spr. wijst op de urgentie van de ver nieuwing der Havenbrug. Reeds in '24 dienden de heeren Huurman en Eiker hout een desbetreffende motie in met de bedoeling spoedig iets van B. enW. betreffende deze zaak te booren. Nu, 3 jaar latei', weten B. en W. nog niets anders te zeggen dan dat ze wachten op de beslissing der H.T.M.-directie. De H.T.M. moest liever de pin op den neus gezet worden! Spr. hoopt, dat de raad deze zaak ernstig overwegen zal, voor hij zijn voorstel zal verwerpen. De heer Eerdmans (V.B.) zal niet in politieke beschouwingen tre den. Spr. wil een tweetal punten be spreken. Vooreerst den toestand van de wateren, die hier elk jaar slechter wordt. B. en W. hebben toegezegd, de ze zaak nader te overwegen. Spreker hoopt, dat dit dan niet al te lang mag duren. Spr. wijst op eeu zi. onjuiste uitleg ging van eenige artikelen der bouw verordening, die tot moeilijkheden aan leiding kan geven. De heer Sytsma (V.D.) begint met de opmerking, dat het hem spijt dat dit de laatste begrooting is, die onder de leiding van dezen voorzitter behan deld wordt. Met lijdzaamheid en blij moedigheid. weet de burgemeester de besprekingen te leiden en spr. hoopt dat deze een aangename herinnering aan den raad mag behouden. Spr. vindt dat de algemeene beschou wingen wel wat te veel .tijd innemen; ook betreurt spr. den toon, die inzon derheid d enheer Spendel heeft aange slagen, dan trad dienis partijgenoot Mr. Aalberse indertijd heel wat hoffe lijker tegen de tegenstanders op. Wat de vele amendementen van de S.D.A.P. betreft^ gelooft spr. wel, dat dit groote aantal te verklaren is uit de verkiezingen die in 't zicht zijn. Toch zal spr. die voorstellen elk op zich zelf beschouwen. Voor sommige zal hij stemmen, b.v. medezeggen schap en zakelijke bedrijfsbelasting. Spr. bepleit voorts versobering van den gemeentedienst, waar dit mogelijk is door vermindering van het ambte narencorps, o.a. door samenvoeging van politie en brandweer. Spr. beveelt oprichting van een op haal- en stortingsdienst aan. Demping van het Levendaal acht spr. urgent; de toestand met het ver keer is daar onhoudbaar. Spr. hoopt, dat ook de overzijde voor dit voorstel zal stemmen. Spr. eindigt met de bespreking der wijtze waarop de benoemingen d. open bare onderwijzers en -essen plaats heb ben. De vele Leidsche jongedames en jonge mannen, die als volontair hier ter stede werkzaam zijn worden gepas seerd, het ware beter alleen in de ui terste noodzakelijkheid menschen van buiten hierheen te halen. Ook de an dere plaatsen doen zoo, waardoor de Leidenaars weinig kans hebben naar buiten benoemd te worden. Spr. hoopt dat met deze opmerkin gen in den vervolge rekening zal ge houden worden. De heer Huurman (AH.), was eerst niet van plan het woord te voe ren, aangezien het z.i. niet noodzake lijk is, dat ieder der raadsleden het woord voert. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Schüller, dat hij ook het woord gevoerd heeft om dat hij geen stemmachine wil zijn, merkt spr. op dat hij liever een stem machine dan een kletsmajoor wil zijn Spr. begrijpt niet boe de wethouder straks na zoo'n verwarde discussie een behoorlijk antwoord kan geven en nog minder weet spr. wat nog bij de artikelsgewijze behandeling besproken zal worden. Spr. keert zich tegen den heerSchül Ier. Herbestrating met veldkeien ge schiedt naar spr.'s inlichtingen niet. Ook vraagt spr. aan den heer Schül ler, of hij aanmerkingen kan maken op de bestrating in de nieuwe arbei derswijken onzer gemeentte. Spr. begrijpt niet, hoe de heerSchül Ier kan zeggen, dat hij nooit iets ge hoord heeft van de vernieuwing der Havenbrug; in geheime vergaderingen zijn dikwijls mededeelingen betreffen de deze zaak gedaan, cjoch er zijn ook financieele mogelijkheden. Dat zullen de heeren wel begrijpen als ze zelf wet houder zijn. Spr. komt vervolgens tot het door den heer Dubbeldeman gezegde inzake medezeggenschap der huurders. Spr. wijst, op de vlottende bevolking in die huizen; een groot aantal van die men schen woont er maar een maand of drie en verhuist dan weer. Waarom moeten die menschen die huizen dan helpen besturen? Dit heeft dan al zeer weinig zin. Tegen den heer Sytsma merkt spr. op, dat samenvoeging van politie en brandweer niet goedkooper werkt dan thans de brandweer in Leiden. De heer Sytsma: de brandweer wordt steeds duurder. De heer Huurman zet uiteen dat samenvoeging van politie en brand weer geen bezuiniging kan brengen, omdat dan weer nieuwe ambtenaren zooals een brandweer-commandant met plaatsvervanger, moeten worden aangesteld. Bovendien stelt de heer Sytsma oprichting van een nieuwen dienst voor: de Ophaal- en Stortings dienst. De heer Deumer (C.H.) vreest dat de winsten der lichtfabrieken een soort van sluitpost voor de begrooting worden. De voorzitter begint te antwoor den op de algemeene beschouwingen. Vroeger was spr. gewend, de begroo- ting geheel te verdedigen. Nu zal hij zich tot een klein gedeelte bepalen. Spr. merkt nogmaals op, dat dergelij ke debatten als hier gehouden zijn lie ver in de Stadsgehoorzaal, dan in de Raadszaal moesten gehouden worden. Men heeft gedoeld op de mogelijk heid dat volgend jaaar in het college van B. en W. een grondige wijziging zal plaats hebben. In dit verband wijst spr. er op, dat de heeren als ze zelf moeten regeeren een ander standpunt zullen innemen ten opzichte van de winst uit de bedrijven en het halen van het geld waar het te halen is. Een dergelijk artikel als thans hét „Haag- sche Volk" schrijft, zal dan volgend jaar de heer Knuttel tegen de SDAP. kunnen richten. Er is hier ter stede een zeer scherpe progressie, doch het eindpunt is hier spoediger bereikt dan elders. Daarom betaalt men in Leiden tweemaal zoo veel gemeentebelasting als b.v. in den Haag. Men zou de gemeente vermoor den als men de progressie hier nog meer zou verscherpen. Spr. waarschuwt tegen de dure plan nen die in verschillende moties en voorstellen zijn neergelegd. Men kan toch niet in eens alles doen; er is den laatsten tijd reeds zooveel gedaan om de economie der stad te vermeerderen. Men bepleit die plannen uit een oog punt van werkverschaffing, doch het percentage loon, dat in die werken zit is zoo,gering, dat dan steun verleening nog beter is. Met name doelt spr. hier op de demping van het Levendaal. Ook kan de gemeente niet steeds blijven leenen; dit richt de gemeente te gronde. Er zijn dingen die noodig zijn, zoo als de verplaatsing der markten; maar dit kan niet van de demping van het Levendaal gezegd worden. Andere voorstellen zijn in strijd met de wet, b.v. dat betreffende de uitvoering der Zondagswet of de aan stelling van verkeersagenten, deze zaak ressorteert onder den burgemees ter. Oplegging van raadscommissies met gedwongen hijwoning zou door Ged. Staten niet goedgekeurd worden. De gemeentewet weet daarvan niet. Invoering van het Daltonstelsel is een kwestie van het leerplan, en dit valt onder de competentie van B. en W. Opheffing van het Burgerlijk Arm bestuur is in strijd met de armenwet. We zitten hier toch niet in een repu bliek je, waar we onze eigen wetten kunnen maken! De vragen van den heer van Stralen betreffende den Leidschen Hout zijn ook niet voor beantwoording vatibaar. omdat het hier een zaak van het par ticulier initiatief betreft. En dit is een gelukkig verschijnsel; de dood voorde Universiteiten is dat het Rijksuniver siteiten zijn geworden in plaats van stichtingen; nu geeft niemand ze een legaat. Spr. heeft van den heer Knuttel een opmerking gehoord, die hem getroffen heeft: hij voegde den heer Heemskerk toe: Doe dan ook voorstellen die zijli in 't belang van den groei van je par tij. Dit is de -fout, dat men niet den groei en bloei der gemeente, maar van zijn partij op het oog heeft. Spr. begrijpt voorts niet, waarom de- heer van Éck het beleedigend vindt voor zijn partij, dat zij geen optochten met muziek op Zondag mag houden? het woord „vermakelijkheid" is enkel een verzamelwoord, ook concerten e.d. vallen daaronder. Spr. wil niet mede werken, iets wat in strijd is met dt> wet (in ca'su de Zondagswet) te hel pen invoeren. Te kwart over 11 wordt de zitting verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. UIT ONZE INDIEN. 1 DE JAARLIJKSCHE BESTUURS- CONFERENTIE, Naar de Sumatra Post verneemt, zal er het volgend jaar weder een vol- volledige bestuursconferentie, te we ten een conferentie van alle hoofden van gewestelijk bestuur, zoowel op Java als op de Buitengewsten, onder presidium van den gouverneur-gene raal plaats vinden. De conferentie zal worden gehouden tusschen 15 Maart en 15 April. NIEUWE ARRESTATIES VAN INDISCHE COMMUNISTEN. Aneta seint uit Batavia: De arrestaties in het Batatamsche duren voort. VERSNELDE MAIL. Naar het „N. v. d. D." te Batavia verneemt, heeft de Rotterdamsche Lloyd besloten om met ingang van 1 Januari 1927 den overtocht Marseille Batavia en v.v. te bekorten met twee dagen voor de nieuwste schepen en met één dag voor die van de oude re typen. Thans gebeurt het reeds geregeld, dat de schepen een of twee dagen eerder binnen zijn dan de mailtabel aangeeft. Voortaan evenwel zullen de „Tambora", „Insulinde", Tabanan" en „Tjerimai" officieel uiterlijk Zondags te Priok moeten binnen zijn en de „Patria", „Slamat". „Indrapoera" op uiterlijk Zaterdag. Niettemin blijft de Lloyd gebruik maken van elk tijds- voordeel dat zoowel op thuis- als uit reis kan worden behaald en dat dus steeds ten voordeele van het mail- en passagiersvervoer komt. Volgens een gerucht moeten de mo toren van de „Indrapoera" gemakke lijk eenige toeren per minuut meer kunnen maken dan zij thans doen en zou dit motormailschip het plan koes teren om een overtocht Marseille1 Priok in twintig dagen te volbrengen: dus Donderdagnamiddag te Priok binnen GEEN OPIUM-JAGERS. De Volksraad verwier# een motie- Kernkamp, waarin wordt aangedron gen op den bouw van Opium-jagers, tot bestrijding van den smokkelhan- uel in opium.' VIER MANNEN DOODGESCHOTEN. De korporaal, die amok maakte, is met den trein naar Poerwakarta ver trokken. Hij is gistermiddag gearres teerd, nadat hij een poging tot zelf moord gedaan had. COMMUNISTISCH COMPLOT OP JAVA. Officieus wordt meegedeeld, dat er sterke aanwijzingen zijn, dat de lei ding van de communisten op Java, tengevolge van een omstreeks het einde van 1925 genomen besluit, plan nen gekoesterd heeft, reeds eerder in 1926 ongeregeldhed^i te verwekken en wel, zoodra zij de beschikking zou heb ben over de nooclige fondsen. Met de leiding van de P. K. I., waarvan een deel in het buitenland, o.a. in Singa pore, vertoefde, schijnt verschil van meening ontstaan te zijn over de vraag, of het verwekken van ongere geldheden afhankelijk gesteld moest worden van het bezit van geld of van voldoende kracht, die door de volge lingen ontwikkeld zou worden. De plannen tot het verwekken van ongeregeldheden in den nacht van 12 op 13 November zijn besproken op 7 November, den herdenkingsdag van de stichting van cle sovjet-republiek. Op verschillende plaatsen werden toen besloten bijeenkomsten gehouden, en het tijdvak van 7 tot 12 November is gebruikt tot het bezoeken van de ver schillende secties van de P.K.I. De order tot het verwekken vq,n ongere geldheden in den nacht van 12 op 13 November is nauwelijks een etmaal tevoren uitgevaardigd. Dat de ongere geldheden zich tot dusver niet verder konden ontwikkeien, moet behalve aan de genomen maatregelen van de Overheid, tevens worden toegeschre ven aan de onvoldoende organisatie en ontwikkeling van de afdeelingen van de P.K.I. UIT ATJEH. Een patrouille van de bevolking heeft in Boven-Tripa een kwaadwilli ge neergelegd en het bendehoofd Pangkarim verwond. Militairen zet ten de achtervolging voort. KORTE BERICHTEN. Te Bandoeng is opgericht een vereeniging, beoogende de stichting van een anti-opiumhospitaal, waar voor de landvoogd groote belangstel ling koestert. Resident van Gesseler Verschuur is voorzitter. Een windhoos heeft de tabaks onderneming Djiwo in het Klatensche geteisterd en tien loodsen en een ge deelte van den aanplant vernield. In de week eindigende 31 October hebben zich drie pestgevallen te Soe- ranaja voorgedaan. Dat de stad met pest besmet verklaard zal worden, is waarschijnlijk. Te Bandoeng is de Ned. Ind. Ver. voor Astrologische Studiën opgericht, welke een tijdschrift zal uitgeven en samenwerking zal zoeken met buiten- Jandsche organisaties van dezen aard

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6