NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1920 UIT DE OMGEVING, ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Johan nes Theoaorus, z.v. Petrus Oomen en Jacaba Theodora Éietbroek. Johannes Petrus, z.v. Johannes Adrianus Verdeer en Sophia Maria van der Poel. Frans, z.v. Leendert Jan "VJugt en Lusje van Vliet. Jacoba Maria, a.v. Jacobus van der'Hoorn, en Alida van Hameren. Ger dina Maria, d.v. Antonius Spruit en Aeatha Spruit. Christianus Adrianus, zv. Cnristianus van Leeuwen en Agatha Ma ria Warmerdam. Franciscus Petrus The- odorus, z.v. Johannes Josephus van der Meer en Oornelia Maria Bakker. Overleden: Petronella van Leeuwen wed. van Th. Groen in 't Woud, 75 j. KOUDEKERK. Tot leden van het kiescollege voor de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren Ant. van Egmond, A. van Hei ningen en Ph. Qualm, terwijl in de plaats van den heer J. van der Sterre, welke onlangs is gekozen tot ouderling, is ge kozen de heer A. van den Ent. NOORDWIJKERHOUT. In de Ned. Herv. school is Vrij1- dagavond een Ouderavond gehouden, welke uitstekend geslaagd is. De op komst was flink. Ruim 7 uur opende de voorzitten van het Schoolbestuur, Ds. P. Hot stede, verzocht te zingen Gez. 194:1 en 4 en ging voor in gebed'. In zijn Openingswoord wees de voorz. er op, (dat de school een machtig hulpmiddel is om de kinderen tot Jezus te brengen. In 't afgeloopen jaar moesten wij de' eerste leerling onzer school aan den ischopt der aarde toevertrouwen; wiji (hopen, dat wij zoo'n treurigen plicht niet spoedig veer zullen moeten ver vullen. Naar aanleiding van Gen. 27 be paalde spreker ernstig bij de goede en verkeerde wijze van opvoeden, wees vooral op het ernstige gevaar van dei kinderen verwennen. De geschiedenis iheeft juist geleerd, dat de groote man nen, mannen van beteekenis, meestal uit groote gezinnen zijn voortgekomen, waar voor verwennen weinig tijd en gelegenheid is. Hierna zongen een aantal der oud ste leerlingen een 4-tal liederen, n.l. LRecht op", „Hollands Zee", Wie geliedje" en „Ook Mij". Deze liederen waren goed ingestudeerd en klonken (werkelijk aardig. De onderwijzeres, mej. v. d. Berg, (hield daarna een inleiding over: „Het Zangonderwijs". Vele ouders, aldus spreekster, acht ten vroeger het zangonderwijs minder noodzakelijk en al willen wij niet ver klaren, dat hiet een der hoofdvakken Ss, toch stemt het dankbaar dat zeer velen thans het zangonderwijs nuttig en noodig oordeel en. Vooral de jon- (gieren moet men zeer zacht leer en zin gen, bij hard zingen misvormen de jeugdige stemmen. Het schoonheidsge voel moet gekweekt en aangewakkerd worden. .Er moet gelet op een goede* tütspraak en een goede voordracht. iKinderzang is nu eenmaal geen kunst rang, doch kan toch zeer aardig klin ken. Spreekster wees er op, wat Rt- fcjhard1 Hol, Worp en Dan. de Lange voor onzen kinderzang hebben gedaan. De communisten leeren hunne kinde ren reeds vroeg „De Internationale" wij' moeten naast de Psalmen, Gezan gen en Chr. Liederen, vooral onze/ kinderen onze Vaderlandsche liederen leeren. Lied-qgpn blijven bij, liederen lonzer kinderjaren vergeten we niet (spoedig. Hoeveel kracht gaat er niet uit van (den zang. Voor hoevelen is hij niet) ten zegen geweest. Toen Jan de Bak ker zijn doodsvonnis vernam, begon Ihj te zkigên: „U o-God, U loven wij". Laten ook wij den zang blijven beoefe nen tot verrijking van ons leven, doch bovenal tot eere Gods. De hper K. J. Noy, Hoofd der school, hield daarna een inleiding over „Domheid". Spreker begon met de verklaring, idat er meer studies zijn .gemaakt over ide achterlijken dan over de dommen. De dommen zijn zij, die nog bij de normalen behooren. Toch is voorzich tigheid geboden alvorens het woord „dom" mag worden gebruikt. Sommige kinderen zijn aanstonds klaar met een antwoord, terwijl ande ren eerst diep nadenken en dus de zaak breeder bezien; bij mondeling werk schijnen dezen niet tot de vlugr ste te behooren en toch is deze con clusie dikwijls onjuist. Onwetendheidi is ook altijd lang geen domheid. Ook zijn er vele zaken welke bij de ontwikkeling der leerlingen nadeeligèi gevolgen uitoefenen. Zoo kan lichaams zwakte een oorzaak zijn van minder vlug leeren. Verandering van woon plaats, waardoor een andere school bezocht moet worden, verandering van onderwijzend personeel, is voor het lee ren der kinderen vaak hinderlijk, ve len moeten dan eerst weer tijd hebben om zich in te leven. - De groote paedagoog Herbert heeft gezegd: redeneer niet te veel met kin deren. Men moet de kinderen leeren ken nen. Gemoedsberoering kan soms een stuwende kracht hebben, doch brengt ook dikwijls tot drift en hartstocht. Zelfbeheer selling moet geleerd wor den; één leerling, kan een geheele klas (hinderlijk zijn. Vrees kan ook een ernstige belem mering zijn bij het leeren. De opvoe ding eisent veel tact. Er is ook domheid wegens gemis aan aandacht; sommige kinderen zijn fer 's Maandags lang zoo goed niet bij: als de andere dagen der week. Vol harding ontbreekt ook bij veie kinde ren; dit moet aangekweekt worden met veel gteduld, doch met het eischen van (trouwkindoren moet men aap hun (afspraken houden: Wij moeten onze kinderen waarne men en samen zoeken naar wegen, waarlangs wij ons kind met Gods hulp hebben te leiden. Dommen gevoelen hun eigen dwaasheid niet, hun mede gevoel is niet diep en toch is er dik wijls gevoel voor iets moois aanwe zig. Hun moet alles zoo beknopt en duidelijk mogelijk worden gegeven. Men mo t ze n mmer b spott n d,ch ook niet prijzen, wel vee i liefde b> toonen. De liefde kan hun belang stelling vergrooten. Deze beide inleidingen verwierven een dankbaar applaus. Daarna was er gelegenheid het werk der kinderen te bezichtigen, alles was keurig gerangschikt en zeer gemakke lijk voor ieder te vinden, terwijl het per soneel het druk had met het geven van inlichtingen. Het bleek dat de ouders hierin zeer vèel belang stelden. Hierna was er gelegenheid over de inleidingen vragen te stellen. De heer Noy deed nog eenige mededeelingeni over schoolbezoek door de óuders, stand der bibliotheek waarvoor in da vorige vergadering nog f 11.16 was ga collecteerd en over het schoolfeest op 31 Aug. Uit de vergadering kwam het verzoek om voortaan op 31 Aug. steeds met de kinderen feest te vie ren, doch ook om met de oudste leer lingen een schoolreisje te maken. Dit vond algemeene instemming. Het laatste vers van Ps. 72 werd ga zongen, waarna de voorzitter eindigda met dankzegging. j OEGSTQEEST. Jaarvergadering Oegstgeester IJsclub. Vrijdagavond vergaderde in Hotel „Het Wapen van Oègstgeest'h onder voorzitterschap van B. J. M. Kortman, de ijsclub het houden harer jaar- lijksche vergadering. Deijsclub streeft na een tweeledig doel n.l. werkverschaffing en bevordering det ijssport en bezit een populariteit, zoo als geen tweede vereeniging op bogen kan. Ook ditmaal waren er weer 64 leden >e voorzitter heette allen hartelijk welkom, en hoopte dat deze vergadering evena's altijd een aangenaam en gezel- megen zijn aan den bloei der vereeniging Hp memoreert wat door het bestuur sinds de laatste jaarvergadering is ge daan en wijst op net voordeel, dat onze vereeniging is aangesloten brj den Z.H. IJsbond, welke ditmaal alhier heeft ver gaderd en waarbij nuttige besprekingen en besluiten zpn genomen. Hierna leest de heer L. Schouten, de ijverige secretaris, zijn keurig verzorgde notulen voor, welke ongewijzigd en on der dank worden gearresteerd. De penningmeester, de heer van den Ameele, was wegens droeve omstandig heden verhinderd, zoodat de secretaris tevens financieel verslag uitbracht. Inkomsten f1165,50, uitg. f313,71, alzoo een mooi batig saldo,"wat echter spoedig is Uitgegeven, als er wat ijs zou komen. De bescheiden worden nagezien door de heeren Hoitink en Kuppers en bij monde van den heer H. wordt verslag uitgebracht en alles keurig in orde be vonden, zoodat ook de penningmeester onder dank word# gedechargeerd. Vervolgens leest de secretaris zijn jaarverslag, waaruit o.m. blijkt, dat de vereeniging 200 leden en 4 donateurs telt De voorzitter spoort nog aan als lid of donateur(trice) toe te treden, wat slechts een uitgaaf van resp. f 1 oi f 2,50 beteekent. Het komt ons voor, dat ieder lid moet zijn van deze vereeniging om haar mooi sociaal werk te steunen. Hierna stemming wegens periodieke aftreding van M. O. van der Burg, G Koelman, J. Schrijvers Sr. en G. van de Ameele.* Als stemopnemers furgeeren Mr. Kap peine van de Copello en Donk. Deze stemming bracht aan het licht, dat onze vereeniging nog dichterlijk ge- inspireerde leden onder zich heeft Wat zegt men b.v. van: De oude Jan, die moet er in, Dan heeft ook hij het naar zijn zin. Dus in 't bestuur zeer op zijn p'aats. Hij is uitstekend op de schaais, Het getuigt wérkelijk van talent Bp de eerste vrije stemming werden gekozen de altredende leden van der urg en van de Ameele en brji de tweede vrije stemming kreeg Mr. Kappeine de Copello een meerderheid, terwijl hei> stemming moest plaats heSben tussche-n G. Koelman en Schrijvers, waarbij Schrii vers. of te wel „Jan uit het couplet" werd gekozen. De aanwezige benoemden of herbe noemden verklaarden de benoeming aan te nemen. Daarna is er gelegenheid zich aan te melden als deelnemer aan de wed strijden der Z. H. IJsbond, welke op de Ilaagsche ijsbaan zal gehouden worden Als deelnemers gaven zich op H. H. Steenberg, P. Vink, J. Schrijvers Jr. en L. Wijsman. Hierna rondvraag, waarvan een be scheiden gebruik werd gemaakt, waar na verloting. Eerste prijs een paar schaatsen, 2de prijs, idem, P. Vrij. Derde prijs een pijp, L. Schouten. 4de prijs, sigaren, W. ae Kuiter. 5de prijs, H. Breedijk, sigaren. 6de pr. sigaren. Krijger, 7de pr. idem, J. Kamsteeg. De heer Donk bracht namens alle le den het bestuur dank voor zijn vele werkzaamheden in het belang <j,er ver eeniging gedaan.. Deze arbeid, welke de laatste jaren, wegens gebrek aan ijs, niet zoozeer naar buiten treedt, dient volgens sur. onze volle aandacht en hn huldigt aan ook het besbiur in haar goneeL De voorzitter dankt voor deze woor den en doet nog eenige mededeeling, waarna sluiting. De verdere avond werd in gepaste stemming doorgebracht en met genoe gen kunnen- we op dezen avond terug zien J. C. Wirte Czn. viert de heer J. 0. Wirtz Czn. alhier de bekende voorvechter voor het Chr. Onderwijs en oud-inspeo teur van het L. 0. in ae inspectie Win schoten zijn 7o-sten verjaardag. Johannes Cornelis Wirtz werd 29 Nov. 1856 te Rotterdam geboren. Hij bezocht de Chr. School in de Hovenierstraat aldaar en werd op verzoek van het schoolbestuur kweekeling aan die school oud zijnde u jaar en 3 maanden. Zijn onderwijzersopleiding ontving de jarige voor een deel aan ae gem. vorm school te Rotterdam en op 14-jarig en leeftijd stond hij als onderwijzer aan het noofd van een klas met maar 80 leerlingen. Op 18-jarigen leeftijd haalde hij de hulpacte en arbeidde als onderwijzer te Rotterdam, Emmikhoven en Klundert om in 1881 hoofd te worden te Amster dam. Later stond hij achtereenvolgens als zoodanig te Goes en Bedum,' waar hij tevens directeur.van de Normaallessen was. In 1901 trad hij op als hoofdredacteur van de (A. R.) „Nieuwe Prov. Groa Courant", terwijl hij in 1902 arrondis sementsschoolopziener werd. In 1905 tot Districtsschoolopziener benoemd in het district Winschoten, legde de heer Wirtz zijn functie ©.ls hoofdredacteur neer. De heer Wirtz is oprichter van de kweekschool met den Bijbel te Gronin gen en van de Geref. scholen aldaar. Dat de nu in aanbouw zijnde nieuwe school in Groningen, J. C. Wirtzschool heeten zal, is een dankbare hulde jegens den 70-jarige. In 1920 werd de heer Wirtz tot in specteur in de inspectie Winschoten be noemd, welke functie hij echter in 1921, wegens het bereiken van den 65-jangen leertijd moest neerleggen. Bij het verlaten van den actieven dienst erkende H. M. de Koningin de verdiensten van den heer Wirtz door hem te benoemen in de orde van Oranje Nassau. De heer Wirtz vestigde zich toen al hier. Op velerlei gebied maakte hij zich verdienstelijk. De institueering der Geref. Kerk al hier kwam onder zijn leiding tot stand en tot op de intrede van den predikant diende hij den kerkeraad als praeses. 3 jaar was de heer VVirtz ook voor zitter van de oudernngenconfereniie in de chassis Leiden. Het Geref. school verband in het district Leiden richtte de heer Wirtz eveneens op, en dient hij a.s voorzitter, terwijl de heer Wirtz liü is van de Jeugdcommissie van de Vereeniging voor Vo.kenbonci en Vrede Maar zijn groote bekendheid in den lande verwierf de heer Wirtz toch als publicist, als schrijver op het gebied van paedagogiek en onderwijs. Met groote activiteit hanteert de heer Wirtz tot op heden nog de pen en het eene geschrift na het andere ziet van zijn bekwame hand het licht. In 1921, bij het veriaten van het enderwijs, is de heer Wiruz op groot- sche wijze gehuldigd, waartoe ae open bare onuerwijzers het initiatief namen en bij weike gelegenheid hem zijn ge schilderd portret is aangeboden. Daarom wenschte hij nu heden zijn 7osten geboorteda'g siechts in stilte te mi.clden der zjjnen te vieren, waarom de heer Wirtz zichi aan feestbetoon ont trokken heeft. GEMENGD NIEUWS. Alweer de onbewaakte. Vrijdagavond tegep. halt zeven is op den onbewaakten overweg onder Tete- ringen, even voorbij den viersprong, een ongeluk gebeurd. Een fustwagen van de bierbrouwerij „De Gekroonde Bel', uit Ooster„out, we d aangereden door een sneltrein, komende uit de richting Tilburg. De wagen, waarop één persoon gezeten was, kwam door den schok tegen bet voormalig wach tershuisje terecht en werd totaal ver splinterd. Het paard werd losgerukt en zette het op een loopen. Een der leege fusten verbrijzelde het kozijn van het huisje. Een ander fust werd boven op de iocomotiet gesmeten. De knecht werd van don wagen geslingerd en iiep eai; inwendige, met ernstige kneuzing op. De trein had ten gevolge van dit ongeval pl.m. een had uur vertraging. Het betreft hier den overweg, tegen welks opheffing de gemeente i'eterin- gen indertijd krachtig heeft geprotes teerd. Een Parijsche dame beroofd. Met den D-trein die omstreeksi tien minuten voor vijven aankomt, te 's-Gravenhage, kwam Vrijdag een Pa rijsche dame, mevr. S. V. mee. Zij was1 van plan daar eenige dagen door te brengen en had daarom een kamer in een hotel aan den Stationsweg ge huurd. Toen zij uit haar coupé stapte, droeg zij een taschje, waarin eenige juweelen waren en ongeveer tweehon derd gulden aan Hollandsch geld. Zij had gezien aldus verklaarde zij la ter dat het taschje nog dicht was. Maar op het Stationsplein gekomen, bemerkte ze, dat het open stond en de inhoud verdwenen was. Eerst meende zij, dat door het open gaan van het: taschje, de sieraden er uit gevallen waren. Maar toen zij nog eens terugge gaan was, vond zij niets. Zij "heeft dan ook de politie er direct in gekend, om dat er wel sprake van zal zijn. dat de inhoud gerold is vermo,edeiijk in de donkere hal. De inhoud bestond uit een paar dia manten oorringen, een diamanten haar speld en een diamanten collier en een (aito sierspeld, alles gievat in platina. Deze voorwerpen ter waarde van fr. 100.000, zijn met het schildpadden doosje waarin zij geborgen waren, ver dwenen. De commissaris van politie, afdi. E. verzoekt dan ook ieder, die ter zake in lichtingen kan geven, zich op zijn bu reau. Alexanderolein, te vervoegen. Wij kunnen nog melden, dat de da me een flinke belooning de waardei had zij niet vastgesteld toegezegd, heeft voor den eventueelen terugbe zorger der juweelen. Maas. Maas te ag plaats ge had tusschen het sleepschip „Gertrud Helene", dat door de sleepboot „Zana kreek" van P. Smit Jr. de Waalha ven werd uitgesleept en het sleepschip „Elisabeth", gesleept door de sleep boot „Hendrik", vermoedelijk door n verkeerde manoeuvre van de Hendrik. De „Elisabeth" werd in het midden aan stuurboordzij getroffen, waardóór een groot gat ontstond en het vaartuig veel '"syater maakte. De pompboot „Stormvogel" van de Wit BergmgS- maatschappij 'heeft de Elisabeth drij vende gehouden. Het schip is later aan den grond gezet. De „Gertrud Helene' bekwam slechts lichte averij. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. E en goede vangst. De Haar- lemsche recherche heeft aangehouden den 27-jarigen Wi. V., los werkman al daar, verdacht van de inbraak die j'.l. Zondag ten huize van den heer Z. in de Karei van Manderstraat hééft plaats gehad. Als verdacht van heling der ge stolen voorwerpen is aangehouden de 30-jarige H. v. R., eveneens los werk man aldaar. De recherche blijkt een goede vangst te hebben gedaan, want uit het onder zoek is gebleken, dat deze twee pian- nen zich tevens hebben schuldig ge maakt aan den diefstal met inbraak. Donderdagavond .gepleegd bij den heer B. aan de Julianalaan te O ver veen, waarbij voor f'1000 aan siera den werd ontvreemd. V. heeft bekendi zich aan de beide inbraken te hebben schuldig gemaakt, v. R. blijft nog ontkennen. Een redding. Door zich ge kleed te water te begeven heeft een agent uit het Noord-Hollandsch Ka naal gered een zes-jarig knaapje, dat spelendenvijs te water was geraakt. Nadat de kunstmatige ademhaling met succes op hem was toegepast, is de jongen naar zijn woning vervoerd. De verdwenen actetasch. Een aanrijding tusschen twee auto's op den N. Z. Voorburgwal te Amster dam, heeft weinig te beteekenen, maar toch zoovéél, dat van één der auto's een wiel is ontzet en montage van een nieuw noodig is. De chauffeur ver richt dit werk, de eigenaresse van den wagen, een 42-jarige dame helpt mee: zij legt haar actetasch even op net spat bord; zij heeft alle aandacht voor net werk, Iet niet op de toeschouwers. Als zij weer opkijkt is de tasch ver dwenen. Inhoud: f125 en familiepa pieren, welke voor de dame van veel waarde zijn. Hoofd verpletterd. De 34- jarige ongehuwoe machinist Van Ori- ning is vrijdag op de steenfabriek] der N.V. steenfabrieken v.h. S. G. van de Pol en Co. te Eek-en-Wiel, tusschen de looomotief van het grond spoor en den kipwagen-trein gekomen. Zijn hoofd werd verpletterd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. De moord te Oversclue. De 27-jarige Delftsche straatventer M. die als verdacht van medepliohtighéidi aan den diefstal met geweldpleging te Overschie is aangehouden, is Vrijdag op vrije voeten gesteld. Hij kon een volledig alibi bewijzen. De zaak tegen Vonk zal nu over drie weken voor de rechtbank dienen. Inbraak. In den nacht van Vrijdag pp Zaterdag bemerkte een nachtwaker van den Gecontroleerden Particulieren Nachtvei.igheidsdienst, dat de deur yan het sigarenmagazijn „Industria" aan den Coolsingel te Rpt terdam qpen stond. Bij een onder zoek dat onmiddellijk daarna door de politie werd ingesteld, bleek, dat in gebroken-was. Uit een kantoor achter den winkei is uit een schrijfbureau ruim f2500 gestolen. Ongeval te IJ muiden. Za terdagmorgen heeft op het werk voor den bouw van een meuwe schutsluis te IJ muiden een ongeval plaats gehad. Bij het heiwerk voor den bouw van het buitensluishoofd, uitgevoerd door de firma Broekhoven van Zuijlen, is een heimachine, een zgn. Halbach- hamer, bij het afrijden van een helling gekanteld, waardoor het geheele ge vaarte naar beneden in den sluisput stortte. Persoonlijke pngelukken kwamen met voor. Aan het heiwerk van de sluis is geen schade toegebracht. Da schade aan de heimachine bedraagt ongeveer f15.000. De oorzaak is ver moedelijk het breken van een kabel. Land- en Tuinbouw. NIEUW BLOEMBOLLEN VEILINGS GEBOUW TE HAARLEM. In een buitengewone algemeene le denvergadering van de coöperatieve Haarlemsche groenten- en bloemboi- lenveiling is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van het be stuur tot aankoop van een terrein van de heeren Polman en Mooy aan den Kleinen Houtweg en het stichten daarop van een nieuw bloembollen- veilingsgebouw. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. De Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur zal Maandag 20 Dec. 11 uur, in het gem. concertgebouw te Haarlem haai' L54e algemeene vergadering hou den. Op deze vergadering zal o.m. aan de orde komen: mededeeling van het bestuur over de eig e nrgebouw-kwee- tie. Verder is er een voorstel van de afdeeling Lisse om herziening van de uitspraken van het scheidsgerecht mo gelijk te maken, met een prae-advies van het hoofdbestuur om de mogelijk heid eh wenschelijkheid hiervan door een deskundige commissie te doen on derzoeken. De heer ir. J. F. H. Koopman te 's-Gravenbage zal op deze vergadering een voordracht houden over: „Het koe len van bloemhollenschufen." RENDABEL KIPPEN HOUDEN. In „De Kleinveeteelt" wordt gewe zen op de fout welke kippenhouders maken door een onjuiste verhouding te hebben van het aantal jonge leggen de hennen en het aantal oudere hen nen. Deze fout zal zich in een zooge naamd eierbedrijf, waar telken jare do jonge hennen zoodra hun eerste legperiode beëindigd is, opgeruimd worden, natuurlijk niet voordoen. Maar op een bedrijf, waar ook gefokt wordt en waar de beste van de over jarige dieren aangehouden worden als fokdieren, kan het gebeuren dat het aantal oude hennen te groot wordt ten opzichte van het aantal voor eigen bedrijf gefokte hennen. De ervaring nu heeft geleerd, dat de juiste verhouding van het aantal oude tot het aantal jonge hennen is 3 7. Indien er 70 jonge dieren ge houden worden tegen 30 oude, dan zal de lijn die de dagelijksche produc tie van alle hennen weergeeft, zoo hoog mogelijk liggen en een vrijwel horizontaal verloop hebben in de maanden waarin de eieren schaarsch en duur zijn, terwijl in de daarop vol gende maanden de lijn stijgt en een top vormt in April en Mei. Dit betee kent dat de eierenproductie in de voor een fokbedrijf ongunstige maanden zoo groot mogelijk is en iederen dag vrijwel constant hoog is en dat de pro ductie maximaal is als de prijzen laag zijn. Wil men verder bereiken, dat de top van hooge productie in lente en vroe de zomermaanden niet gevolgd wordt door een scherpe daling in den na zomer, m a. w. wenscht men de eieren productie zóó over het geheele jaar te verdeelen, dat zij zooveel mogelijk winst afwerpt, dan moet men niet al leen zorgen voor de juiste verhouding maar ook voor het juiste eve.cwicht wat de 70 pet. jonge hennen Letreft Hier heeft de ervaring geleerd, dat men de gelijkmatigste jaarproductie, gepaard gaande met de hoogste be- dryfswinst verkrijgt, wanneer de jon ge dieren bestaan uit drie even ./groote partijen, die telkens met een verschil van drie weken uitgebroed zijn» Voor een eieren- zoowel als voor een gokbe drijf werpt het voordeel af, niet alle dieren van denzelfden ouderdotu te hebben; April-kuikens zijn prachtig, maar de in Maart en Mei geboren kui kens kunnen in een rendabel bedrijf niet gemist worden. S cheeps tij dirlgen. HOLLAND.AMERIKA LIJN. I.OCHMONAR, R'dam 11. Vancouver, 26 v. Londen. DINTELDIJK, R'dam n. Vancouver, 25 te Los Angeles. EDAM, R'dam n. N.-Orleans 26 te Havana BOSCHDIJK, 26 (n.m.) v. R'dam te Philadelphia. RIJNDAM (wereldr.) 26 v. Yokohama te Manilla. NARENTA, Vancouver n. R'dam, 27 te Glasgow verwacht. LEERDAM, R'dam n N.-Oorl. 27 (8 n.m.) v. Boulogne. LOCHGOIL, Vancouver n. R'dam 27 (njn) v Londen. 28 (4 v.m.) verwacht BEEMSTERDIJK, 27 v. R'dam n. Gal veston. WESTERDIJK, 27 v. Glasgow te R'dam HOLLAND-AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN (thuisr.) p. 25 Da kar. JAVA (uitr.) te Delagoabaal. KLIPFONTEIN (uitr.) 27 te Delagoa- baai. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. ALBIREO (thuisr.) 26 v. Las Palmas. DELFLAND (uitr.) 25 v. Monrovia n. Seccondee. EEMSTROOM (uitr.) 24 v. Monrovia REGGE STROOM (uitr.) 26 te Winne- bah. SCHELDESTROOM (thuisr.) 26 van Freetown. IJSTROOM (thuisr.) 27 te Burutu. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GAASTERLAND, 26 v. Melilla n. Em- den. ZAANLAND (thuisr.) p. 26 Dungeness ROTTERDAMSCHE LLOTD. SLAMAT (uitr.) 27 (n.m.) v. Colombo. MODJOKERTO (uitr.) p. 27 Gibraltar. KERTOSONO (thuisr.) p. 26 (9 n.m.) Gravesend naar Londen. MERAUKE (thuisr.) 27 v. Colombo. TJERIMAI (thuisr.) p. 27 Ouessant, wordt 28 (8 v.m.) te Cowes en 29 (v.m.) te R'dam verwacht. KEDOE (thuisr.) p. 26 Kaap del Armi. PATRIA (thuisr.) 26 v. Singapore. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. MADOERA (uitr.) 26 v. Sabang. PRINSES JULIANA (thuisr.) 27 te Genua. RIOUW (thuisr.) 27 v. Port Said. SAPAROEA (thuisr.) p. 26 Ouessant. ROEPAT, 27 v. A'dam naar Batavia. SAPAROE, v. Batavia 27 (10.30 n.m.) 25 mijl O. v. N. Foreland. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) p. 26 Ouessant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6