NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1926 Pro-f. V. wijst op „hot roekelooze eener politiek die een tractaat wil op dringen. dat ons volk niet begeert, om dat liet wordt aangevoeld als een vol komen ongemotieveerde afstand van natuurlijk bezit en een bedreiging van toekomstige belangenAlleen dit is zeker: de nadeelen zijn voor Neder land." Van Karnebeek wil geen gunst vra gen aan België, maar als dat verdrag gesloten wordt, rnoet zijn opvolger goedgunstige wijzigng gaan vraen, wat nu door overleg te regelen ware ge weest. Hoe wil een regeering niet gesteund door den volkswil 'n zoo veeleischend tractaat naar behooren uitvoeren? Aan dit tractaat ontbreekt de rechts hasis. daartfin kan een antirevolutio nair er niet voor zijn. KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Bergschen- hoek: L. G. Bruijn ,te Oene (G.). Naar Schagerbrug c. a. (Noord-Zijpe): H. J. Witkop Ezn., te Wormer. Bedankt: voor Enter; R. Steen beek, te Waperveld. GEREF. KERKEN, Bedankt Voor Anna Jacobapol- der: S. O. Los, te Den Haag-Oost. Voor- Tijnje en Schoonoord: cand. F. Slomp Jz., te Ruinerwold. Tweetal: Te Meppel: A. J. Bou- ma te Warnsveld en P. Deddens, te Rijswijk (Z.-H.). Aangeft cum en: N aar Haarlem mermeerSloterweg: F. H. van Loon, te Smiide. Naar Nieuwerkerk a. d. IJssel: J. H. Meuleman, te Hooger- smilde. Naar Nieuwlande (Dr.): cand. F. Slomp Jz., te Ruinerwold. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Rozenburg: G. W. Alberts, te Zutphen. Dr. A. KUYPER JR. Naar wij vernemen is de toestand van Dr. A. Kuyper Jr., Geref. predikant te Rotterdam, goed vooruitgaande. Benige weken geleden movht hij be ginnen met dagelijks een paar uur op te staan En thans brengt Dr. K. reeds talrijke uren per dag op zijn studeer kamer door. Ds. S. P. VERMEER. Van bevoegde zijde ontving ,.De Stand." bericht dat Bs. S. P. Vermeer le Oudemirdum niet door de classis Workum geschorst is, maar dat deze heeft uitgesproken, dat er voor de schorsing (door de Kerkeraden van Oudemirdum en Hemelum) genoeg zame reden" bestond. Deze kerkera- 'den hebben inmiddels vergaderd en de schorsing uitgesproken, en we1, voor drie maanden „met de bede, dat God cleze schorsing zegene, zoodat Ds. Ver meer binnen of met dien tijd op be vredigende wijze aan den eisch van de classis (conformeering aan de uit spraak der Synode omtrent Gen. 2 en 3; voldoe". DE BEZWAARDEN TE 's-GRAVENHAGE. Blijkens officieele mededeeling van den Raad der Geref. Kerk van 's-Gra- venhage-Oost heeft de heer H. ten Haven, bestuurslid van de vereeniging „Woord en Geest" aldaar, zich aan de gemeenschap dier kerk onttrokken. BEZWAARDEN TE AMSTERDAM NOORD. Naar aanleiding van het optreden van Dr. J. G. Geelkerken in het IJ- Faviljoen, op Vrijdag 19 November, wordt vanwege de bezwaarden in Am sterdam-Noord, in de bovenzaal van het Tolhuis, aldaar, hedenavond een vergadering gehouden, ten doel heb bend o.a. een blijvend contact met el kander te bewerkstelligen. DE GEREF. KERK VAN SCHEVENINGEN. De Geref. Kerk van Seheveningen zal dezer dagen haar 50-jarig bestaan herdenken. Door den Kerkeraad wor den plannen overwogen om dit gou den feest te vieren. GEREF. KERK 's-GRAVENHAGE. De kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West heeft een finan cieel plan voor den houw van een der de kerk goedgekeurd. Vanwege de commissie van beheer zal nu binhenkort begonnen worden met stelselmatige inzameling van giften voor dit doel Het fonds voor den bouw dezer kerk bedraagt reeds f 284(3.74. De kerkeraad heeft besloten dat op Zondagavond 12 Dec., als Ds. M. Schuurman wegens bekomen emeri taat zijn afscheid neemt in de Nieuwe Zuidarkerk geen dubbele diensten zullen gehouden worden. De dienst zal dien avond in dit kerkgebouw, waarin Ds. Schuurman zijn afscheid preekt, om 7 uur aanvangen, terwijl de dienst in de Westduinkerk op 5 uur blijft gehandhaafd. KEP.KIN STITUEERING. De classis Zaandam der Geref. Ker ken heeft toegestemd in de aanvraag Van de Kerk van Oostzaan tot insti- tueering van Tuindorp als zelfstandi ge Geref Kerk. DE ZENDINGSWEEX. De ontvangsten van het Zendings- bureau te Oegstgeest in of naar aan leiding der Zendingsweek zijn geste gen tot f 72.994.84. D. CROMMELIN ZENDINGS- DIRECTOR. De afgetreden Zendingsconsul, D. Cramimelin, is door de Besturen der Samenwerkende Zendingscorporaties met ingang van 1 Januari 1927 tot zendingsdirector benoemd. Door deze benoeming is de laatste vacature in de Directie vervuld. De heer Ci'ommelin, geboren te Am sterdam, studeerde te Utrecht theolo gie. Na het voleindigen der studie stelde hij zich echter niet beroepbaar in de Ned. Herv. kerk, maar werd hij zendeling in dienst van het Ned. Zend. Genootschap, dat hem in 1907 uitzond naar Oost-Java, waar hij in het beken de Modjowarno het w,erk van zende ling A. Kruyt overnam. Gedurende een verlof van den toenmaligen Zen dingsconsul, Dr C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam in 1912 nam hij diens werk waar; en na diens aftreden in 1919 werd hij in zijn plaats benoemd. In den loöp van dit jaar werd de heer Crommelin als zendings consul vervangen door Dr. N. A. C. Siotemaker de Bruine, en kwam hij naar Nederland om hier te lande de zending te dienen. KINDEREN BIJ HUISWERK HELPEN? In het „Tijdschrift voor Ervarings-' opvoedkunde" wordt omtrent het bo venstaande geschreven: Ge moet zeer zeker de lessen van uw jongen blijven overhooren en zijn werk controleeren. Daar ge dit tot nog toe steeds hebt gedaan, deedt ge dat, omdat ge het blijkbaar noodig oordeeldet. Het kind had behoefte aan den steun van uw contröle. En er is' geen enkele Teden waarom die behoefte nu ineens, met liet gaan naar de H. B. S., werkelijk zou zijn vervallen. Hij vindt het '„kin derachtig"; waarschijnlijk ook, door dat ge hem dagelijks hebt voorgehou den, dat hij nu geen „kind" meer is maar daarom is hij het nog wel! Het overhooren is zoo nuttig, omdat men de kinderen er vaak op kan wij zen, dat ze niet voldoende hebben op gelet Dit is een gróote kunst voor de jongens cm te leeren, steeds op te let ten, steeds er aan te denken, dat op H. B. S. en Gymnasium de stof als re gel slechts één keer uitvoerig wordt behandeld. We moeien hen helpen leeren, en dit .kunnen we het best, door er licn op te wijzen, dat ze, door er niet altijd „hij" te zijn, dingen van waarde ver zuimen. Door enkele vragen brengen we hen tot de erkenning daarvan: al leen behoeft dit niet altijd te worden uitgesproken. Ons helpen moet er op gericht zijn, hen zelfstandig te maken, hen te lee ren begrijpen; dat, wat ze doör onop- TWEEDE BLAD. m DE BüJlSjöi ZEGGEN. Het Belgisch Verdrag. Prof. dr. Hugo Visscher schrijft, zoo lezen wij in liet Handelsblad over het verdrag, onder het hoofd „anti-revolu tionair dus tegen" in „De Groene' Prof, V. die zelf zijn stem tegen bet verdrag heeft uitgebracht, zegt. dat een deel zijner fracfiegenooten niet ob jectief tegenover het tractaat stonden, omdat, ze niet vrij meer waren. Ik heb grooten eerbied voor dr. No- lens' politiek genie Niet ieder verstaat als hij de kunst te spreken als Del phi s orakel. Doch ditmaal was hij cy nisch openhartig. iH<ij herinnerde do gegadigden onomwonden aan hun sla- veniboei, claar het tractaat was voor bereid met hunne medewerking en on der hunne verantwoordelijkheid. Vijf leden wees hij als met den vinger aan en dwong hen vollen steun aan het ontwerp te geven. „De heer Heemskerk kromde zich in zijn gareel." De antirev- partij bewees bij deze gelegenheid weer te lijden aan „ap pendicitis coalitica." Zou dr Kuyper aan dit tractaatzijn stem gegeven hebben? Ik geloof er niets van. Hij zag veel te diep in bet heden, in het hart zijner menschen, te he-lder in de toekomst en steeds bij het licht der beginselen. De heer Heemskerk heeft gepoogd den indruk te vestigen, dat dit trac iaat niets met de antirev. beginselen te doen had. Dat bestrijdt prof. V. Dit schijnt mij evenmin juist. Heeft de A.R Partij, geen eigen beginsel met betrekking iot de internationale vraag? Ongetwijfeld, zij reist niet mee in den internationalistischen luchtbal lon, waarin sommigen schijnen uitge varen. Ook dan niet als de Kamer fractie met den heer Vliegen vliegen gaat De AiR. Partij is meer dan eenige andere .nationaal. Daarom schreef zij in^art. .17 van haar beginsel-program: „Kracht tot handhaving van onze na tionale zelfstandigheid zoekt zij in de bevordering van kennis onzer historie, in de bevestiging onzer volksvrijheden in de versterking van het internatio nale rechtsbesef." Voldoet dit tractaat aan die beginselen? Het kwam niet tot stand uit een diep gevoel onzer Zelfstandigheid. Het is geen product ..der z^lfsiandigheidspolitiek" van den heer V"<an Karnebeek, maar het werd geboren uit den roes der verdwazing, die na< den wapenstilstand overwin naars en overwonnenen bevangen had Hoe Ir adelen wij daaraan geheel vrij kunne.-p blijven! Proff. V. erkent van Karnebeek's groot-ta Verdiensten. Hij was min of meer gebonden aan het dooi' de Bel gen verworpen resultaat van 1920. Ons volk niet. Vanrantirevolutionair standpunt ge zien iis dit. tractaat niet nationaal. De heer Heemskerk heeft dit gevoeld. Er was zelfs geen rechtsbasis voor te vin den. Daarom, wijl hij toch een basis moeist hebben, deed hij een beroep op de naastenliefde. Welk een schoon ethïsch beginsel! Dat verwonderde mij van den jurist mr Heemskerk. Het geldt hier een tractaat en» niemand minder dan Gnotius sluit relaties, die zuiver als actus mere benefici" kun nen gequaüfi'ceerd worden buiten de traeftaten. Prof. V. wijst er op, dat de houding 'van de „Standaard" die maandenlang absoluut zweeg in flagranten strijd is met Kuyper's program dat eischt: „Het volk door gesprekken, door le zingen, door meetings, door staatkun dige geschriften en door de dagblad pers zich aan de hand zijner politieke leidslieden, een meendhg te laten vor men over de ^'chiing, waarin 's lands zaak -moet gestuurd worden." (Ons Program, Amsterdam, 1892 ,blz. 131). Was het niet roeping geweest, waar het een zóó gewichtig tractaat-geldt, een tractaat, dat door zijn unilateraal en onopzegbaar karakter voor een on afzienbare toekomst servituten legt op ons volk. deze door dr. Kuyper aangegeven methode te volgen? FEUILLETON. Opoffering beloond. S) Niettegenstaande de offers, die zij zich hadden opgelegd, om afstand te doen van vele voorwerpen, die hun zoo dier baar waren om de eraan verbonden herinneringen, zoodat zij niets dan het strikt noodzakelijke overhielden, had den zij toch het verhoopte cijfer, niet gehaald. Er bleef nog een tekort van eenige duizenden guldens en zonder nog te clenken aan de afdoening van deze schuld, moesten zij toch leven en hun kinderen doen leven en wel op zulk een wijze, dat de dierbare kleinen niet ai te zeer de verandering zouden merken. Dat was vooral het zwaarste offer ivoor die teere, minnende harten. O, hoe vindingrijk waren ze, Pleten Christien, beiden in vurigen wedijver, om de buitengewone ontberingen, die zij zich ..moesten opleggen, voor hun kinderen niet merkbaar te maken. Dagen gingen' voorbij, weken volg den op weken, maanden op maanden en er kwam geen werk. hoe vurig het ook verhoopt, hoe ijverig er ook naar gestreefd werd. v En toch had 'Piet zijn natuurlijke bedeesdheid overwinnend, zijn trots met voeten tredend, persoonlijk bij een groot deel van z$i oude klanten zijn kaartje wezen brengen. Zij bekeken het. „Piet. Lenooy, juwelier!" Hij werkte goed, die man, hij-leverde zijn opdrac-h ten accuraat af. Hij is ongelukkig ge weest,, hij verdient geholpen "te. wor den, de arme kerel!.... Zeg hem, dat we nota zullen nemen van zijn nieuw adres, we zullen aan hem, denken, zoodra we hem noodig hebben." Zoo spraken de meest wel willenden. Maar hun medelijden hield hiermee op. Dat alles' werd. evenals vele an dere, in een laadje gestopt, of raakte verzeild op den bodem van een papier mand. Men dacht er niet meer aan. En niemand scheen er aan te denken, dat door het wegblijven van den be loofden, den reddenden arbeid, de el lende zich van dag tot dag meer ves tigen ging aan de haardstede der fa milie Lenooy. De opbrengst van enkele borduur werkjes. die Christien had vervaar digd. het slecht betaalde copieerwerk. wat Piet, na vel© pogingen, had ge kregen van een grooten muziekuitge ver, beteekenden nog niet veel voor de onmisbare uitgaven van het dage-, lijksch leven en veroorloofden nog niet eens om voor de versleten kleeren en de al te kleine schoentjes der kinderen nieuwe aan te s-chaffen. Eén voor één waren de netste meu beltjes, de beste kleeren en eenige kleine familiestukken, overblijfselen uit hun- tiuL van welvaart. door Christien naar de bank van lee- ning gebracht, om tegemoet te kunnen komen in de kosten van huishuur en van verwarming. Maar er bleef niets, meer over tenslotte, wat nog iets noe menswaard kon opbrengen. En tegen- ever die absolute ontbering, kwam een bittere moedeloosheid heimelijk het krachtige werkmansgestel van Piet ondermijnen. Hij streed er haast niet meer tegen, hij had geen kracht meer. Op zekeren X o vember- a von d kwam een naamkaartje, met een adellijk fa miliewapen, gebracht door den huis knecht van een rijke klant uit vroeger dagen, een lichtstraal brengen in het sombere huis. Volgens den bedieoide meest het een gewichtige opdracht zijn, een geheel diamanten collier moest in elkaar ge zet worden. De markiezin A. had zelf de teekeningen gemaakt van-het werk dat zij verlangde en niemand dan Le nooy. met zijn bekende bekwaamheid, was in staat, naar zij beweerde, haar plan kunstvol uit te voeren. De markiezin was eigenzinnig en daarbij wantrouwend, maar z,ij was onmetelijk rijk; zij betaalde royaal en het werk, waarvan sprake was, zou maandenlang de huishuur en 't nood zakelijke levensonderhoud der familie cp brengen. Verscheidene malen gedurende dien nacht was Piet wakker geworden en had gedsxkt aan het geluk wat de zij- lettendheid of speelschheid verzui men, niet gemakkelijk meer wordt in gehaald zoodat ze uiterlijk aan het einde van de derde klas, zelfstandig zijn. VARIA. Te Dokkum is het tweede kerkge bouw der Geref. Kerk, de Oosterkerk, plechtig geopend onder leiding van Ds. J. P. Klaarhamer, die sprak naar aanleiding van Jes. 661 en 2. BINNENLAND. PRINS HENDRIK. Prins Hendrik heeft Zaterdagmid dag voor zijn vertrek naar Het Loo een bezoek gebracht aan de 2e HBS. voor Meisjes, Beeklaan te 's-Gravenh. waar de leerlingen van de HBS. 'n ba zaar hebben georganiseerd ten bate van het Ziekenhuis van het Roode Kruis. De Prins heeft eenige inkoo- pen op de bazaar gedaan. PROV. STATEN VAN ZUID HOLLAND. Ged. Staten stellen voor een 'bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen voor aankoop van eenige gronden ter ver betering van de Oostelijke Gouweka de onder Boskoop. Ged. Staten stellen voor voor 1926 aan de Vereeniging „Kunst aan het Volk" te Delft een subsidie te verlee- nen van f250 als tegemoetkoming in de kosten van restauratie van het huisje Kerkstraat 25. Het bestuur van de afd. Delft van de Zuid Holl. Ver. Het Groene Kruis, had zich, in verband me? de omstan digheid, dat het in moeilijkheden ver keerde tengevolge van den achteruit gang van patiënten in het dag- en nachtverblijf voor tuberculose-patiën ten te Delft, tot de Rijksverzekerings bank gewend met het verzoek er ge noegen mede te nemen, dat de beta ling van rente en aflossing één jaar worde verschoven. De Rijksverzeke ringsbank heeft echter bericht niet in staat te zijn aan dat verzoek te vol doen. Aangezien het dus zoo goed als zeker kan worden geacht, dat de pro vincie krachtens haar garantieplicht tot betaling van den eersrvolgenden termijn rente en aflossing zal worden genoodzaakt, hebben Ged. Staten daar voor een post van f 8750 op de begroo ting gebracht. Ged. Staten stellen voor, aan de afd. Dordrecht en omstreken van den Ned. Vrouwenbond tot verhoogingvan het zedelijk bewustzijn, gevestigd te Dordrecht, met ingang van 1927 tot wederopzegging te verkenen een jaar- lijksche subsidie in de kosten van ver pleging vaft vrije pupillen uit Zuid- Holland ten bedrage van f0.50 per ver pleeg week over het afgeloopen ka lenderjaar tot een maximum van 75 pet. van het totaal bedrag, door Zuid- Hollandsche gemeenten in dat jaar als subsidie toegekend. Ged. Staten stellen voor de regeling, waarbij de provinci# zich belast met het onderhouden van de haven van Stellendam, weder met S jaar te ver lengen. Ged. Staten van Zuid-Holland stel len voor, het tarief voor het veerrecht van Puttershoek op Groote Lindtnog voor den tijd van ten hoogste een jaar onveranderd te laten. Verder stellen zij voor, het brug- recht over de Giessen te Neder Slinge- landt, gom. Peursum (het vroegere Pinkeveer), voor den tijd van drie ja ren wederom vast te stellen. EET VERSLAG DER SCHEEPVAART COMMISSIE. „Het Volk" verneemt, dat de heer A P. Muller, hoofdinspecteur voor de scheepvaart, naar aanleiding van het eerste verslag van de scheepvaart commissie, een geheim tegenrapport hij den minister heeft ingediend. In dit rapport komt hij voor een gedeelte terug op zijn in het verslag der com missie opgenomen verklaringen HANS FRANCO MENDES. Bij G. Alsbach en Co. te Amsterdam is zoo juist verschenen: „3e Etude", voor piano van den pianist Hans Franco Mendes. nen wachtte. De versleten schoenen van Walter zouden door nieuwe ver vangen worden: een nieuwe japon zou Christien op haar wandelingen be schermen tegen de winterkou, die zich met buitengewone strengheid aankon digde; en versterkend voedsel zou weer kleur brengen op de bleek©, in gevallen wangen van het kleine ben- jaminnetje. En dan, wie weet?.... Spoedig zou den misschien andere opdrachten vol gen; en evenals vroeger zouden de be stellingen ingeboekt worden, in af wachting dat zij. een voor een zouden worden uit/gevoerd: want de markie zin A. had uitgebreide kennissen, zij zou hem klanten brengen, al was het alleen maar om des te eerder en des te meer van nabij haar kunstwerk te laten bewonderen. Met een hart, kloppend van een blij vertrouwen, dat hij in langen tijd niet meer gekend had, belde Piet den vol genden dag aan een der rijkste wo ningen in een deftige wijk. Aanstonds binnengelaten in de voor kamer van een elegant donkerblauw- beliangen boudoir, waarin de markie zin haar leveranciers ontving, moest hij langen tijd wachten, omdat de freule juist bezig was te redeneeren met haar behanger, over de kleurscha- keering en nuanceering van het be hangsel voor een Chineesch salon, dat zii .mauw wilde lAtan inrichten. AAN HET ZOEKUCHT. Leiden, 29 Nov. 1926. In een oude brochure van Groen van Prinsterer (uit 1869) las ik, hoe deze er zich over beklaagt, dat hij met zeer ongelijke wapenen tegen de tegenstan ders strijden moest, omdat hij geen politieke courant had. Daardoor was hij genoodzaakt, zoo schrijft hij, zeer gebrekkig te verrichten wat gewoon lijk met veel minder getob en omslag, beter geschiedt. Met een zekere ja- loerschheid schrijft hij over hen, die het voorrecht genieten dat hun orgaan hun courant, eiken dag, al is het met één enkel veelbeduidend woord, geest verwanten en tegenstanders bereikt en dat, naar den eisch eener schrandere taktiek, telkens hun hoofdgedachte, heden in een paar regels, morgen in een vertoog ontwikkeld, en, dag aan dag, zoolang zij het begeeren, onder een onuitputtelijke verscheidenheid van vorm en toon, aangedrongen en herhaald wordt. Vergelijk daarmee nu eens den toe stand van thans, nu onze partij over zooveel leidinggevende organen, zoo wel landelijke als plaatselijke, be schikt! Waardeeren wij dit voorrecht vol doende en doen wij in dezen wat onze hand vindt om te doen? OBSERVATOR DE VALSCHE FRANSCHE BANK. BILJETTEN. De heer K. ter Laan, iid van de Tweede Kamer, heeft aan den minis ter van justitie de volg.ui do vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeelingen, die onlangs in de pers zijn verschenen aangaande de bevoorrechting, die de drie Hon- gaarsche gevangenen genieten in de bijzondere strafgevangenis te Scbe- veningen Is de minister bereid, naar de juist heid dier mededeelingen een onder zoek in te stellen en het resultaat van dat onderzoek ook aan de Kamer me de te deelen? ALG. CENTR. BANK VOOR DEN MIDDENSTAND. Het Tweede Kamerlid, de heer J. B. van Dijk, heeft, onder dagteekening van gisteren, den minister van Finan ciën gevraagd, of deze bereid is het overzicht van de baten en de lasten van de Algemeene Centrale Bank voor den Middenstand met de daarbij be- lioorende nota's, welke als vertrouwe lijk zijn -neergelegd, ter inzage van de Kamerleden, alsnog als bijlage van de Memorie van Antwoord van hoofd stuk VII B (Financiën) te doen ver schijnen. De minister heeft op deze vraag onmiddellijk geantwoord, dat hij tot de bedoelde overlegging niet gerech tigd is VERGADERING DER CONTACT COMMISSIE. Wij vernemen nog met betrekking tot de vergadering van de Contact commissie voor het Mijnbedrijf het volgende Omtrent de ter vorige bijeenkomst toegezegde vijf procent loonsverhoo- ging over December dëölde de direc tie mede, dat deze verhooging aan al le arbeiders zal worden uitgekeerd bij wijze van tijdelijken loontoeslag. Voor de ondergi'ondsche werklieden zal de toeslag worden berekend naar het con tractueele gemiddelde loon hunner categorie. De houwers zullen ontvan gen dertig cent per dienst en de overi ge arbeiders het bij de loonovereen- komst bepaalde percentage hiervan. Voor de bovengrondsche werklieden zal de toeslag vijf procent van het persoonlijke tijdloon bedragen. Over eenkomstig den door de vakbonden geuiten wensch zal de toeslag afzon derlijk op de loonkaarten vermeld worden. De vertegenwoordigers der mijn werkersbonden namen van deze mede deeling met instemming kennis. Eindelijk kwam Piet aan de beurt. Rechtop staande voor een klein tafel tje, waar een kamer juffrouw, op last barer meesteres, de diamanten had neergelegd, bekeek Lenooy aandachtig de kunstvolle origineele teekeningen. raadde hier en daar een verandering aan in de schikking der diamanten en in de sluiting van het collier. De markiezin betuigde haar volle instemming met zijn opmerkingen en stelde de aanmerkingen van den vak kundige op hoogen prijs. Vervolgens, toen alles vastgesteld was, zeide zij op haar eigenaardig sleependen toon: „Dat is dus afgesproken, mijnheer Lenooy. Ik reken op uw bekwaam heid, om mij een onberispelijk, wer kelijk artistiek werk te leveren. Lever goed en vlug werk. dat zijn mijn ee nige eischen; ik wil geen prijs'bepalen ik ben overtuigd, dat u naar billijk heid met mij handelen zult. Voor mij te werken is reclame, dat weet u. Laat ons zien, wanneer zoudt u iets klaar kunnen hebben? Als ik vandaag over veertien dagen eens bij u kwam, zoudt u dan al zoover gevorderd zijn, dat ik over het geheel een oordeel zou kunnen vellen?" Bij de gedachte, dat die rijke vrouw in zijn povere woning zou komen, waar hij zoo fier zijn armoede verbor gen hield, kwam er een ang9tige sid dering op bij den juwelier. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5