50 H.L. TULPEN Gashaarden! our! d>enTm SI NI COLAAS CADEAUX mm Veevoeder LE CLERQ I MES VERKOOPSNG HEN EK ERVEN, DAMES-HANDSCHOENEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1926 Eaciio-jfroéramma. Wat er vauavontl te hoozen is. UAVEJSITKY, ióoo M. 5.3S Kinderuurtje. 6.20 Concert. 7.20 'lijusein, weerbericht, nieuws. 7.50 Concert. 8.— Lezing. 8.20 Programma samengesteld door 'n Pionier op Radiogebied. 9.50 Lezing. 10.05 Zang en muziek. 10.20 lii,..-ein, weerbericht, nieuws. 10.35 Concert. riiLv lkjsum, 1050 M. 5.Kinderuurtje. 6f.rConcert. 6.30 Tuinbouw praatje. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politiebericht. 8.10 Gemengde avond. 10.Persberichten. KÖMIGJSVVUEPERH., 1300 M. 8.20 Concert. Daarna nieuws. Voor muntgasmeters is geen huur verschuldigd, daarentegen is de gas- prijs bij het gebruik van deze meters een cent per M3. hooger. Zeer terecht meenen B. en W„ dat de bemoeiing met de levensmiddelen voorziening alleen gerechtvaardigd is wanneer de normale voorziening tk kort schiet. Zoo kan een voorstel tot groentenvoorziening van B. en W. niet verwacht worden. De vragen en wenschen omtrent ge meentelijke los- en laad-inrichtingen waren zoo vaag, dat B. en W. eerst na dere omschrijving van de wenschen afwachten. Alle dergelijke inrichtin gen zijn in particuliere handen. Overheidsdiensten. Terugkomen op de beslissing van 16 'Juni 1924, waarbij de 8-urige arbeids dag respectievelijk 45-urige arbeids week werd omgezet in 8 -urige ar beidsdag en 48-urige werkweek ach ten B. en W. ongewenscht. Dat de werklieden te lang in lossen dienst worden gehouden weersprak B. en W. Uitbreiding van de reparatie-werk plaats, zou naar het oordeel van B. en W. oneconomisch zijn. Het werk aan zaal-, markt- en tuin- aienst nu verricht door werklieden van de gemeente opdragen aan los personeel achten B. en W. onge wenscht. Op de vraag omtrent Medezeggen schap meenen B. en W. niet te be hoeven te antwoorden omdat de Raad herhaaldelijk motie's in die richting verwierp. Verkeersveibeteringen. B. en W. beantwoorden enkele vra gen omtrent besproken verkeersver- fceteringen, o.a. verbreeding van de rijndijken, demping van Mare en Le vendaal, enz. Sommige plannen, zoo deelen B. en W. mede zijn reeds ingekomen of worden spoedig verwacht. Andere wachten op uitvoering van het door de Tweede Kamer aangenomen ont werp wegenfonds. Zij bespreken daarbij aanleg van trottoirs, asfalteering van straten, verontreiniging van grachten, enz. Zij kondigen aan een wijziging van d«; maxmum-snelheidsvsrordening. Volkshuisvesting. B. en W. meenen* dat de kwestie van een badhuis in de Tuinstadwijk kan rustn tot de zaak officieel aan de orde komt. Medezeggenschap van de bewoners van gemeentewoningen achten B. en W. onjuist. Of nog plannen tot bouw van meer werkmanswoningen zullen worden in gediend hangt af van een onderzoek, dat wordt ingesteld. B. en W. willen een afwachtende houding aannemen met betrekking tot een bijslag wegens huurverlies van de woningbouwvereenigingen. Werkverschaffing. Voor Bestrijding van de permanente werkloosheid meenen B. en W. dat de stad Leiden geen werken kan doen uit voeren. Voor bestrijding van de tijde lijke werkloosheid worden enkele wer ken genoemd, die daarvoor in aanmer king komen. De steunregeling behoeft naar hun oordeel geen wijziging. Overbrenging van de Armenzorg naar den dienst voor Sociale Zaken zou in strijd zijn met de Armenwet. Politie. Er is geen aanleiding om wederom terug te komen op de toepassing van de Zondagswet. Klachten over nachtelijke optochten van studenten, die alleen in een klein gedeelte van de Breestraat worden toegelaten, werden niet vernomen. Vaste verkeers-agenten, hoezeer ook de voorkeur verdienende, kunnen hier niet aangesteld worden omdat het korps te klein is. Het aanbrengen van verkeersstre- pen zal worden overwogen. Verder worden nog enkeie punten van de interne organisatie besproken, terwijl eindelijk aan de hanct van over gelegde cijfers wordt aangetoond, dat vermindering van politiepersoneel onmogelijk is. Gemeenteraad Leiden. Geopend 2 uur. Voorzitter de burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gij sol aar. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: De heeren .T. P. Mulder en H. B. Blote nemen hun 'benoeming tot lid van het Burg. Armbest, aan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Twee verzoeken van de Geref. Schooi vereen, worden in handen van B. en W. gesteld. Verzoek van den heer Van Stralen om een interpellatie te mogen houden over het niet beschikbaar stellen van de stadszaal voor de vertooning van de potemkinfilm in besloten vergade ring. Wordt besloten dat verzoek toe te staan en te doen plaats hebben na afloop van de gedrukte agenda. Verschillende voorstellen en moties van raadsleden zullen worden behan deld bij algemeen© beschouwingen der begrooting of bij bepaalde begrootings artikelen. Een adres van den Typografenbond betreffende gemeentedrukwerken zal worden behandeld bij do begrooting. Naar aanleiding van de toegezonden resultaten woningtelling vraagt de heer Witmans behandeling hij de he- grooting. De heer Sclioneveld wil daarentegen liever uitstel. De Voorzitter feliciteert den heer Sytsma met zijn 70sten verjaardag op lieden en wenscht hem nog vele jaren van voorspoed met zijn gezin. Applaus De heer Sytsma dankt voor deze woorden. De lieer Van Eek merkt op, dat de publieke tribune afgesloten is niette genstaande die nog niet vol is. De Voorzitter kan daar niets aan deen. Hij verzoekt spaarzaam te roo- ken en vooral bij de avondvergaderin gen niet teveel te rooken. Voorts vraagt spr. om verzoeken voor besloten vergadering zooveel mo gelijk tezamen te doen. 1. Voorstel tot vaststelling van een tabel van afschrijvingen voor de vaste bezittingen ider Gasfabriek en der Electriciteitsfabriek. Aangenomen. 2. Begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst 1927. Algemeene beschouwingen. De heer.van Eek (S.D.) 'merkt op, dat het komende jaar belangrijk is, omdat de meesters van de vertegen woordigers, de kiezers, zullen moeten uitspreken ot de taak good is vol bracht. Vooral voor de S.D. van be lang omdat de S.D.A.P. zich heeft bereid verklaard eventueel zitting te) nemen in het College van B. en W. Do S.D. staan op. het standpunt, dat in de gemeentepolitiek een sterk' moreel element moet liggen. Door het kapitalisme is de bevo'king enorm ter neergedrukt. Spr. noemt enkele cij fers. De gemeentewet geeft macht en gelegenheid om die al lende weg te. nemen. Een vierde van de stadsbevol. king is de S.D.A.P.-beginselen toege daan, daarom mogen die beginselen zich hier doen gelden. In de begroo ting valt op te merken, dat soms be zuinigd wordt daar waar niet bezui nigd moest worden. Iiier weer de al gemeene regel: hij die hot eerst be zuinigen moest, doet het niet. De so cialistische idealen hebben noodig: macht, invloed en geld. Wanneer nu de kiezers aan de S. D.A.P. nog meer macht toekennen dan wil de S.D.A.P. ook niet één maar twee leden in het college hebben. Dan alleen is er van eenigen invloed sprake Verschillende leden interrumpezren. Spr. vervolgt en zegt dat het oolc billijk is. Nu hebben 6 Chr. Hist, leden twee wethouders. Waarom niet de S. D.A.P. eveneens twee? Het is noodig wanneer de S.D.A.P. actief deelneemt aan de leiding, dat er middelen zijn. Werkverschaffing is slechts een, noodzakelijk kwaad. Werkloosheid de moraliseert. Bij den noodtoestand mo gen wij ons niet neerleggen. Ook hier mogen wij ons niet bij dien noodtoe stand neerleggen. Spr.'s partijgenoot Van Stralen zal meer in het bijzonder deze werkloos heid bespreken. Voor de hoogere voorziening van be hoeften, welvaart te brengen, waartoe de S.D.A.P. in staat is en waar zij gaar ne aan meewerkt is veel geld noodig. De gegoeden zullen daartoe meer moe ten opbrengen. De theorie van den heer Wibaut moet worden toegepast, niet vragen wat zullen wij van den rijke halen, maar wat zullen wij hem laten. Dat is belasting naar draagkracht. De gemeente moet aandringen op hetere financieele verhouding tus- schen rijk en gemeente. Maar ook moet van de tegenwoordige regeling meer geprofiteerd worden. De gemeen ten weten heter dan de landsregeering wat noodig is, daarom moeten de ge meentebesturen op betere financie ring aandringen. Hier is ook op zijn plaats een protest tegen de bekende circulair© van den Minister van Bin nen!. Zaken. Spr. noemt enkele cijfers, waaruit blijkt, dat de verhoudingen tusschen de gemeenten niet goed zijn. Sommige gemeenten tappen van andere belas ting-objecten af. (Wordt vervolgd). VERKOÓPINGEN. Gehouden verkooping in het Nota rishuis alhier, op Vrijdag 26 Novem ber. ten overstaan van B. H. Stumpel. notaris alhier: Tien perceelen m de Fagelstraat. uitkomende aan de Van Oldenbarneveldstraat. Kooper P. B. Ier Laag voor f51200. J. A. van Hamel, notaris alhier: Kempenaerstraat No. 11 te Oegs'geest, W. Mulder voor f 6750, Kraaierstraat 4, J. W. P. Licht, q.q. voor f 47CO. Varkensmarkt 30, 30a is niet gegund TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) BERLIJN, 29. Nov. (VD) Op de mijn „Dewendel" bij Hamm hadden Zondagnacht 2 ontploffingen plaats. Vijf mijnwerkers werden gedood, en tv/aalt gewend. TOKIO, 29 Nov. (VD) Officieel wordt medegedeeld, dat de toestand" van den Keizer achteruit gaat. GRADOCK (Kaap de Goede Hoop) 29 Nov. (VD) Ds. v. d. Merwe praeses van de Nederlandsche Gereformeerd0 Kerk lijdt aan slaapziekte. Zijn toe stand is ernstig. LONDEN, 29 Nov. (VD) Uit Pe eking wordt gemeld, dat het Chinee- sche Kabinet is» afgetreden 1441 schapen of lamm. 1016 varken». Vette koeien 4750. 41—48, 27—81. Ossen 46394133. Kalveren 87*—90, 72—75. 57—60. Binn. schapen 18—26, lamm» 18 varkens 35. Koeien en ossen. red. handel, prijzen onveranderd. Vette koeien, williger handel, prij zen onveranderd. Schapen en lamm. Handel redelijk, weinig veranderde prijzen. Varkens. Vlugge handel, pr. lager. -*■ AMSTERDA 29 Nov. Veemarkt. 436 vette koeien 96-»110, 8096, 6680; 100 melk- en kalfkoeien, 100—110, 80 100, 7080; 55 nuchtere kalveren, 12 19; 152 schapen, 2330; 586 varken3 8384, 8283; overz. en geld. 8384, 8283; enkele varkens 85; vette var kens 80—82; 75 paarden 100—200. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemïngeD verricht in den morgen van 29 November, medege deeld door het Kon. Ned. MeieoroJo- rologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.8 te Var dö- laagste 750.9 te Brest. Verwachting tot den a\\van 30 Nov.. Matige Z.O. tot O. wind. Gedeeltelijk bewolkt, eenige kans op regen of sneeuw, in het Zuiden lichte vorst 's nachts, overdag temperatuur om hert vriespunt. Barometerstand. MARKTBERICHTEN. DELFT, 27 November. Kaasmarki. Aanvoer 5 stapels komijnen* kaas. f 0.90—0.96 p. kilo. ROTTERDAM, 29 Nov. 1926.Veem. Aangev. 545 vette rund. 160 graskalv. De stand va'n beden middag 3 uur is aangegeven door den wijzer. Stand v. Zaterdagmiddag 12 uur LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 3.4 gr. C. LICHT OP VOOR Fl£HS-iR8 e.a. Maandag 29 Nov. 1926: 4.1S n.m. Wisselnoleeringea. (Amsterdam). Berlijn 59,37 Londen12.13 New-York 2.591/» Parijs9.16 Brussel 34.87 «iürich 48.23 Rome 10.60 Oslo6395 Kopenhagen 66 60 Stockholm 66.70 Weenen 35.32'/, Praag 7.41 Madrid 37.95 Advertentiën Heden overleed zacht en kalm, in zijn Heere en Heiland, onze ge liefde Vader, Be huwd-, Groot- O ver-Grootvader CORNELIS COLIJN, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Namens de geheele familie A. COLIJN. Voorhout, 28 Nov. '26. Aangeboden: Bloemisten SASSEN HEIM LUNA ZILVER blijft wit in 't gebruik zonder poetsen. In ruime keuze voorhanden Magarijn van Huishoud. Artikelen A, v, d. Ouweelen Hooigracht 106, Tel. 1069 Wegens c ener groote muziekzaak, jden eiken Salonkast, staa,. ..pparaat, Zwit- sersch dubbel vcerwerk met pracht platen, van f 95 nu f 55, en een van f 125 voor f 75. Vrouwenstecg 12, Sigarenma gazijn. Verloren een portemonnaie inhoudende pl. m. F. 27.gaande van Voor schoten naar Sassenheim. Tegen belooning terug te bezorgen S. de Groot, Kerklaan 24, Sas senheim, of Burgem. Vernedepark 33. Voorschoten. 8345 Openbare Vrijwillige in het Notarishuis JArimi. aan den Burcht te Leiden, bij opbod en afslag op 10 en 17 De cember 1926, telkens 's avonds 7 uur, ten over staan van C. VERSLUYS, Notaris, te Leiden, van te Leiden. 1 t/m. 6. Zes goed onder houden, zeer gunstig gele gen, ruim uitzicht hebbende Heerenhuizen met erven en achteruitgang aan de Boi- soitkade, Nos. 8, 7, 6, 5, 4 en 3, samen groot 3.22 Are. Alle ongeveer gelijk inge richt, en bevattendebene den, gang, kamers en suite, keuken w. o. sous-terrain, met plaats en kastle étage voorkamer met-bal con, tus- schenkamer en kabinet, en gang; 2e étageportaal, zolder en slaapkamer. No. 8 is in eigen ge bruik en ontruimd te aan vaarden 1 Maart 1927, ver der verhuurdnos. 7, 6, 5 en 3 resp. voor f 35, f 41,—, f 67,—, f 35,— en f 35,per- en bij de maand, no 4 tot 30 April 1929 a f 41,67 per maand. 7. Het op prima winkel stand gelegen, geheel mo dern ingerichte winkelhnis met woning, aan de Pieters kerk Choorsteeg No. 4, groot 42 centiare, .bevat tende ruime winkel, kan toor, keuken, berghok, flin ke kelder; boven: voor- en achterkamer, gang, keuken daarboven voor- en ach terkamer en zijkamer. Verhuurd voor f 20. per- en bij de week. 8. Het op eersten stand gelegen huis met erf, aan den Stationsweg No. 17, groot 38 Centiare, bevat tende benedengang, voor- en achterkamer le étage: voorkamer, portaal en keu ken, daarboven2 kamers. In eigen gebruik te aan vaarden 1 Maart 1927. Betaling der kooppen ningen 18 Januari 1927. Be zichtiging in de weken van veiling en afslag, op Dins dag en Donderdag van 24 uur n.m. ge- Verhoogingen bruikelijk. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris, Hooigracht 76. Steurii de Chrisieiijke Pers f35ZSl met afvoer verwarmen g SNEL en ZINDELIJK! zonder eenige PULLEN POTTEN KANNEN en nog zeer v?!e modellen. Spotgoedkoop. Een aardig Cadeau! Veevoeder Reiziger gevraagd Br. Bur. van dit Blad onder No. 8335. RADIO. Inlichtingen omtrent toestellen, die natuurgetrouwe weergave ge ven van muziek en spraak. Zon der verplichting kunt U hooren wat Radio thans zijn kan I A. L. TIMAN, Drie-Octoberstraat 13, Leiden. De Gedeputeerde Siaien derProvincie Zuid-Holland maken bekend, dat de stukken betreffende aan vragen om vergunning tot bet in werking brengen van een autobusdienst tus schen Leiden en Haarlem, ingediend door de direc tie der Nederlandsche Brockwaybus Maatschap pij te Amsterdam en door de Naamlooze Vennoot schap „de Sleutelstad", te Leiden; tusschen Leiden en Alphen aan den Rijn, ingediend door de Naam looze Vennootschap M. O. D. A. te Alphen aan den Rijn en de Autobusonder neming A. D. W. A. L. te Woubrugge; tusschen Lei den en Rijnsaterwoude en LeidenLeimuidenAals meer, ingediend door Maarse en Kroon te Lei muiden, op de Provinciale Griffie, Korte Voorhout No 9 te 's-Gravenhage van 29 November tot en met 28 December a.s., iederen werkdag tusschen 9 en 5 uur (des Zaterdags tot 12 uur) voor een ieder ter inzage liggen. Een Commissie uit hun college zal in het open baar zitting houden tot het behandelen van de gedurenden bovengenoem- den termijn bij haar schrif telijk ingediende of op de zitting mondeling in te dienen bezwaren op Vrij dag 17 December a.s. des voormiddags te 10 uur in voornoemd Gebouw. TRIKOT met 2 drukknopen, div.tw^S 1 kleuren. 0.95^^ IM. SUEDE half gevoerd, div. f kleuren. .v. 0.85 IM. SUEDE, met fantasiekapje, div. kleuren 1.60 1.35 t IM. SUEDE, geheel gevoerd diverse kleuren 2.25 1.75 DUPLEX 2 drukknopen, div. kleuren 2.25 1.75 NAPPA met 2 drukknopen 2.90 2.50 GAZELLE met 2 drukknopen, - div. kleuren 7.50 5.90 f NAPPA met wol qa gevoerd, 2 druk- yr knopen 3.50 Bié NAPPA met wol nCL gev^ en biberette rand 4.75 4.25. GAZELLE geheel a aa gevoerd, met bont- kap 6.75 NAPPA -pion geheel met bont gevoerd NAPPA met wollen voering en bontkap 7.75 \J WILDLEDER prima kwal." wit. aqa geel en andere kleuren 8.50 VOOR KINDEREN NAPPA gevoerd 2?50 IDEM m. bontrand 2.90 Cadeaubons aan de Kczsq's verkrijgbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3