NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1928 DAG-AGENDA. 26 November—6 December: Winkel week in „Het Centrum" (N. Rijn, Visch- markt, Botermarkt). Dinsdag 30 Nov., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitv. van Oud-Hol- landsche muziek door een Leidsch a Capella-koor. die alleen erkent, dat zij niet van .in komsten" had moeten spreken, maar van de opbrengst van commercieele ondernemingen. Laat ons hopen, dat de lezers van het blad uit het artikel van den heer Brants althans hebben bespeurd, dat de Nederlandsche koloniale politiek ae vergelijking met de Britsche niet behoeft te schuwen. sociaaldemocraten wenschen tusschen het Rijksweerministerie en den Rijks dag, tiisschen leger en volk een 'ver houding te scheppen van klaarheid en waarheid, dus een situatie die onge veer het tegendeel is van den thans bestaanden loestand. Het Centrum-orgaan de VG er mama" uit zich ongeveer in dezelfde bewoor dingen. .Volgens „Die Welt am Abend" 1s1 aan Gessier door de regeeringspart-ijen. te kennen gegeven, dat zijn werkzaam heid voor de buitenlandsch-polii iekei situatie een ernstig gevaar vormt en zou inzonderheid Stresemann op liet aftreden jvan den Rijksweerminister 'hebben aangedrongen. AMERIKA EN EUROPA. De s&huldenregeling. Be Amerikaansche ambassadeur fe Berlijn, Schurman, heeft ter gelegen heid van d. Aimerikaanschen Thanks giving Day aan een banket verklaard, dat Amerika bereid was de schulden, die Europa tengevolge van den oorlog bij Amerika heeft, tot 60 pet. te redu- ceeren. Dat beteekent dus. dat Ameri ka van de 1134 milliard dollar, die het aan Europa heeft geleend, slechts 7 milliard terugeischt Indien Europa dit feit voor oogen houdt, zeide de am bassadeur, z.al het leeren, de schulden- kwestie van een ander standpunt te bekijken. Voorts kwam de ambassadeur op te gen de bewering, dat de oorlog de oor zaak zou zijn van den economischen opbloei van Amerika. De Vereenigde Staten hebben alleen 50 millioen dol lar verloren, waar geen herstel of land uitbreiding tegenover staat. De econo mische boei is eenvoudig een gevolg van het feit, dat de Amerikanen, met inbegrip van de welgestelde klasse, veel meer ingespannen werken dan welk ander volk ter.wereld, de Cihi- neezen en Hindoes uitgezonderd. KORTE BERICHTEN. Volgens een telegram uit Napels; is de Vesuvius in werking. De zakenwijk van cle stad Broes- sa (Klein-Azieis afgebrand; 200 win kels zijn een prooi 'der vlammen ge worden. Er gaan geruchten dat de ko ning van Roemenië reeds overleden aou zijn. In Hankow (China) zijn vreemde lingenonlusten uitgebroken. Te Helsingfors wordt verklaard, dat de Russiscn-Finsch© onderhande lingen over een verdrag van non-agres sie definitief afgebroken zijn wegenst principieel© meeningsverschillen. Ramsay Mac Donald, de leider 'der Engelsche arbeiderspartij, is Zaterdag morgen, uit Afrika terugkeerende te Parijs aangekomen en terstond door gereisd naar Londen. Naar het heet, zou na de vol kenbondsraadszitting een vier mogend! heden-conferentie (Frankrijk, Enge land, Italië, Duitsohland') plaats heb ben over Duitschlands ontwapening en daarmee samenhangende kwesties. België heeft bij 'het permanent hot van internationale "justitie te 's- Gravenhag© 'dè zaak aanhangig ge maakt van «de eenzijdige opzegging; door China van het Chineesch-Bel- gisch verdrag. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Vergadering van den raad deze; gemeente op Dinsdag a,s., vm. 9.35 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Mededeeüng van ingekomen stub ken. 2. Voorstel tot wijziging der veror dening op het bouwen en sloopen. 3. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, bevattende bepalingen omtrent het vernaai op de Gemeente-ambtenaren van betaalde pensioenbijdragen. 4. Vaststelling van regelen voor de bebouwing van terreinen langs den weg van Wassenaar over Katwijk en Noord- wijk. 5. Vaststelling van regelen voor het bouwen langs den Noordwijkerweg, van af de Achterweg naar de brug over Rijn lands uitwateringskanaal. 6. Voorstel tot het leggen van bouw- verbod op gronden langs de Voorstraat te Katwijk aan den Rijn. 7. Voorstel tot aanvulling der Instruc tie van opzichter der gemeente. 8. Voorstel tot wijziging der .veror dening, regelende de bezoldiging van den hoofdopzichter en den opzichter dei gemeente. 9. Voorstel betreffende inwinnen van medisch advies door Hoofden der scho len. 10. Voorstel tot verhuur van grond 11. Voorstel tot verkoop van grond 12. Voorstel tot wijziging der Gemeen tebegrooting 1926. 13. Voorstel tot het maken van een nieuwe brug over den Rijn. 14. Rondvraag. CILLESCEL Voor de Chr. Geref. Genjeente hoopt Donderdag 2 December, 's avonds 7 uur op te treden Os. Jansen van Lei den. LEIDERDORP. Woensdagavond a.s. houdt Ds. Mondt, des avonds te 7. uur, Bijbelle zing. REJNS3U&&. Heden zullen door den heer v. d V. alhier de eerste tulpen aan de vei ling „Flora" worden geveild. De broeierij laat zich voor deze eer ste tulpen gunstig aanzien. NIEUWE WETERING. Donderdagavond werd de jaarlijk- sche ledenvergadering gehouden van de IJsclub „Ijsvermaak in het café van de Wed. De Wit. Aanwezig waren 34 leden. Door tijdelijke afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering door den tweeden voorzitter, den heer van de; Meer, met eenige toepasselijke woor den geopend. De notulen werden door den secreta ris, de heer J. Eekman, voorgelezen en door de leden zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Daarna werd door de penningmeaster, de heer Otto. verslag uitgebracht ove; het geldelijk beheer over het afgeloopen jaar. De rekening sloot met een batig slot van f 171,70. Zij werd door de heeren N. van den Berg en M. de Rijk nagezien en in orde bevonden. De voorzitter dankt den heer Ottu voor het financieel beheer van „Ijs vermaak" en hoopt, dat hij nog vele ja ren zijn diensten als penningmeester aan de vereeniging zal kunnen wijden. Inmiddels komt de voorzitter, de heei van Akkeren, ter vergadering en'neemi de leiding als zoodanig over. Spr. zegt om geldige reden niet eerder aanwezig te kunnen zijn geweest. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren M. Klerks en J. Eekman en N. Haazebroek, worden met meerderheid van stemmen Herkozen. Zij nemen allen hun herbenoeming aan. Nadat bij de rondvraag de heeren Struive, Roelofis en Spring in 't Veld aangaande de ijsfeesten te hunnen ge noegen zijn beantwoordt, dankt de voor zitter de leden voor hun opkomst^ en hun vriendschappelijke samenwerking met het bestuur en siuit dan de verga dering. Hierna werd overgegaan tot een verloting van sigaren. SA8SEWKEir5. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie her inneren we onze lezers aan de leden-" vergadering der A. R. kiesvereeniging, die morgenavond te 8 uur in de cate chisatiekamer der Geref. Kerk gehouden wordt. Het betreft hier een zeer belangrijke samenkomst, aangezien de definitieve vaststelling der .candidatenlijst van de Statenverkiezing op de agenda staat. Nu kan men derhalve als men aan wezig is, invloed uitoefenen op den gang van zaken en mede helpen bepalen, in welke volgorde de Candida ten op de candidatenlijst voor de Prov. Staten zul len voorkomen. Onze plaatsgenoot M. was ver leden week voor de gemeente werkzaam geweest. Als ongeorganiseerde had hij eleGhts recht op een loon van f 18, maar men besloot hem f 24 toe te ken nen. Bij deze meevaller kwam echter een tegenvaller. Onze vriend had nog al wat achter stallige schuld aan het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf en nu werden er f 8 in mindering van zijn loon inge^ houden. Dit stond hem slecht aan. Twee kinderen, werden als St. Nico laas-surprise den burgemeester thuis- .gegtuurd, die de arme kleinen in de St. Bernardsstichting op liet nemen. Naar wij vernemen, vertrok de vrouw met nog een ander kind naar Hillegom, M. trachtte nu, door het innemen van wat geestrijk vocht eenigszins over zijn teleurstdurstelling heen te komen en ai; gaf hem zooveel moed, dat hg een poos je later bij den gemeentesecretaris een groote ruit insloeg. Natuurlijk was liet na deze gebeurte njs spoedig met zijn vrijheid gedaan. - Dat "de menschhe.d gemakkelijker klaagt dan roemt blijkt ook in verband mee de ondervonden moeilijkheden bij onze waterleiding. Wat is daar al over het slechte wate; gepraat en geschreven. Zware artikelen in de „groote pers" bleven zelfs niet achterwege. Maar nu sinds eenigen tijd de gebre ken zijn verholpen en ons water beslis t goed mag worden genoemd, hoort men niets. Toch nemen we aan, dat deze. verbetering jjpor de talrijke ingezete nen wel op prgs wordt gesteld. Voor de Chr. Geref. Gemeente hoopt hedenavond te 7 uur Ds. D. Drie sen van 's Gravenzande op te «treden. VOORSCHOTEN. De heer R. v. d. Ende alhier hield Vrijdagavond een lezing over Hygiëne in vroeger tijd, ten bate van de afd. Het Groene Kruis. De heer E. Vernède opende de matig bezochte bijeenkomst met een woord van welkom aan de aanwezigen en den spr. dien hij voorstelde als een plaats genoot, die zich gaarne verdiepte in de geschiedenis der oudheid. De heer v. d, Ende begon met te zeg gen,t dat hij uit de groote hoeveelheid materiaal over dit onderwérp enkele grepen zou doen. Hygiëne wil zeggen: middelen tot vooi komen van ziekten en het bewaren van een goede gezondheid. Antony van Leeuwenhoek ontdekte in 167; bacteriën in het regenwater; later ontdekten Pasteur, Koek en anderen, dat deze bacteriën verspreiders van ver schillende ziekten waren. Spr. toonde aan, hoe onze voorouders zich moesten behelpen bij de bestrijding van .verschillende ziekten, als pokken enz. Dat men reeds vroeg de noodzakelijk heid van goed drinkwater inzag, bewees spr. uit de waterleidingen in Egypte gevonden, van 2000 jaar voor Chr. Van de vroegste tijden af tot de mid deleeuwen vertelde spr. op interessante wijze van de bestrijding van ziekte en de maatregelen voor betere hygiëne. Aan liet ©inde (Jankte de voorzittel den spreker voor zijn interessante le zing. Voor het Jeugdverband zal Dr. Wielenga morgenavond optreden met 't onderwerp „Licht en Donker", verdui delijkt door lichtbeelden. Ieder is'welkom. WOuSKUGOB. Het geschil tusschen het gemeente bestuur en den raad van Arbeid te Lei-- Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders van- Leiden brengen ter algemeene kennis, idat door A. Yerstraaten, wonende te Leiden, ©en verzoeksohrift is inge diend, om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het kleini Ivoor gebruik ter plaats© van verkoop in het perceel Haarlemmerstraat no. ■153. Leiden, 29 November 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRTJEN, Secretaris. den, omtrent de h?er J. de O. alhier is thans opgelost. Eerstgenoemde oordeelde niet ver plicht te zijn voor genoemde heer zegels te plakken, laatstgenoemde meende van wel. De Raad van Beroep, alsmede de Cen trale Raad, stelde het gemeentebestuu? in 't gelijk, daar de heer 0. een geheel zelfstandige functie bekleed. Door de manslidmaten zijn tót ouderling en diaken bij de Periodieke af treding gekozen de heeren A. Kroon Mz tot ouderling en C. Wijsman tot diaken. Tot voor eenige jaren hadden onze winkeliers nog .hun kleine winkelramen. Thans hebben deze plaats gemaakt voor greote. 22 in getal. De lieer Zandstra spant nu de kroon met drie. Hg: opende zijn nieuwe winkel een sieraad in de kom van ons dorp. Door het verlaagd tarief van licht voor winkels is het des avonds gezellig in ons dorp. Burgerlijke stand. Geboren: Johan na, d.v. G. J. Verbij en J. M. van Tofl. Johannes Jacobus, z.v. J. J. van Legden en A. M. van der Meer. Maria Adriana, d.v. J. Vromans en A. M. de Graaf. Maria, d.v. M. Kamlade en G. Schijf. ZOETERWOÜDE. De raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag .a.s., des voormid dags te 9.45 uur. Agenda r. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting van het waterleiding bedrijf, dienst 1926. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeen tebegrooting, 1926. 4. Voorstel van B. en vV. tot wijziging van de instructie voor den gemeente ontvanger. 5. Bespreking van het rapport inzake de procedure Starrenburg, contra de gemeente betreffende het hebben van zinkers in de Meerburgerwatering. 6. Bespreking verbreeding .Vrouwen- weg. 7. Bespreking vernieuwing .Vrouwen brug. 8t Bespreking uitbreidingsplan aan den Vrouwenweg. 9. Rondvraag. DE GSMEENTEBEGROOTING. III. Personeelsvraagstuk. Op cle verschillende opmerkingen in de afdeelingen gemaakt gaan B.: en \V. slechts kort in. Van het aflaten van verhaal van de pensioen-stortingen voor het gemeen- lepersoneel Wijlen zij niets weten. De gemeente staat voor groote uitgaven te dier zake. Bovendien is nog eerst in Juni 1924 de laatste beslissing geval-, len. B. en W. meenen, dat ook ten aan zien van het losse personeel de gemeen te een ruim standpunt inneemt. Samenvoeging politie en brandweer. B. en W. betwijfelen of van die sa menvoeging aanzienlijke bezuiniging mag verwacht worden. Leiden heeft geen beroepsbrandweer, daarom is het bezit van eenig goed geschoold perso neel wel noodig. Intusschen, zeggen zij, zal deze aan gelegenheid nog nader onder de oogen worden gezien. Belastingen. Nieuws is ook hier niet te berde ge bracht. Van verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en van verhooging van de heffing van opcen ten op de Vermogensbelasting willen B en W. niets weten omdat in Dec. 1925 een motie van den heer Van Eek daartoe werd verworpen en d© .om standigheden sindsdien niet veran derden. Eveneens willen B. en W. om dezelf de reden niets weten van de wederin voering van de zakelijke bedrijfsbelas ting. Met het overwegen van een belasting op bouwterreinen willen B. en W. wachten totdat het nieuwe uitbrei dingsplan is vastgesteld. Van een gemeentelijken ophaal dienst verwachten B. en W. geen heil. Zij verwachten op grond van een inge steld onderzoek gepaard aan de er varing elders een nadeelige uitkomst. Het verstrekken van een belasting kohier aan de raadsleden strijdt met wettelijke bepalingen. Naar aanleiding van een vraag van een der leden, deelen B. en W. nog mede, dat de heffing van havengeld rekent met reizen en dat wanneer ie mand binnen 24 uur terugkeert, dit voor een reis geldt. Bedrijven. Verlaging van meterhuur van elec- triciteitsmeters ontraden B. enW., om óat de huur-bedragen het midden hou den van die in andere gemeenten en omdat de exploitatie geen overschot aangeeft. De gasmeterhuren geven wel een overschot. Na een hangend onderzoek kan een verlaging overwogen worden. Sassenheim. Dinsdag 30 Nov., 's av. acht uur, Catechisatielokaal der Geref. Kerk, Julianalaan: Ledenverg. der A.-R. Kiesvereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Nv. tot en met Zondag 5 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telefoon 136. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, dés nachts en des Zondags. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in het perceel Vliet 14, bewoond door A. v. d. L. Door een tweetal brandweerlieden Verd het brandje gebluscht. 1In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 235 volwassen perso nen en 6 kinderen, totaal 241 personen BINNENLAND. DE SPOORWEGONGELUKKEN BIJ LEIDEN. Ambtenaren gestraft. Naar de „Tel." verneemt, zijn, naai* aanleiding van de ramp bij „De Vink" de ingenieur van Weg en Werken Panthaleon baron van Eek, de hoofd- bouwkundige Leith en de opzichter van weg en werken Bergliuijs door de directie der Ned. Spoorwegen gestraft met een schriftelijke berisping. Een dergelijke straf wordt door het spoor wegpersoneel steeds als zeer zwaar be schouwd, en er is dan ook voorzien in de mogelijkheid, om van zulk een straf in hooger beroep te gaan bij een scheidsgerecht. Genoemd blad verneemt voorts, dat deze bestraffing ten aanzien van de heeren Eek en Berghuijs gegrond is op onvoldoende zorg voor de veilig heid en het niet genoegzaam acht siaan op ingekomen klachten. Ten aanzien van den heer Leith vindt de bensping hierin haar grond, dat hij niet zou hebben gehandeld naar het voorschrift van artikel 13 R. D. V. Dit artikel verplicht den spoorweg ambtenaar om, wanneer hij een bevel ontvangt, waarvan hij de uitvoering strijdig acht met wettelijke of andere bij de Spoorwegen geldende voor schriften, dit bevel niettemin op te vol gen (tenzij daaruit gevaar voor den dienst zou kunnen ontstaan) doch te vens van het bevel kennis te geven aan den chef van hem die het bevel gaf De directie der Spoorwegen stelt zich dus op het standpunt, dat de heer Leith, die gelijk bekend, de werkme thode van ir. van Eek bij de vernieu wing van het ballastbed, bedenkelijk achtte, de directie van zijn bezwaren in kennis had moeten stellen. De jongste ontsporing. Naar gemeld wordt, zal het onder zoek. vanwege de Ned. Spoorwegen naar de oorzaken van de jongste ont sporing bij Leiden, Dinsdag a.s. des voormiddags om 10 uur te Leiden aan vangen. De commissie van onderzoek zal zijn samengesteld uit dezelfde personen, die het onderzoek naar de ramp bij „De Vink" verrichtten. Gelijk bekend, zijn dergelijke onderzoeken vanwege de Ned. Spoorwegen niet openbaar. Werd ons dezer dagen van deskun dige zijde verzekerd, dat de snelheid van 30 a 35 K.M., waarmede de ont spoorde goederentrein 4016 reed, te groot was, gezien den toestand waar in zich het baanvak bevond, thans ver nomen wij, eveneens van deskundige zijde, dat veeleer deze, op zichzelf ge ringe snelheid, mede oorzaak der ont sporing is geweest, schrijft de „Tel." Hoogstwaarschijnlijk zijn meerdere personentreinen over den wissel met groote snelheid gereden, terwijl deze reeds in denzelfden toestand verkeer de, als op het oogenblik, der ontspo ring Ongetwijfeld moet dat, naar wij ver-, nemen, het geval zijn geweest met trein no. 1044, die kort vóór de ontspo ring den wissel passeerde. Immers na het passeeren van dezen trein was er, naar men ons verzekerde, absoluut geen tijd meer, om nog iets aan den wissel te veranderen. Trein no. 1044 heeft dus de gevaarlijke plek door zijn groote snelheid zonder ongelukken kunnen passeeren. HET COMMUNISTISCH COMPLOT. De „Manch. Guardin" had in een artikel aan het communistisch com plot op Java gewijd, beweerd, dat het 'erlandsche koloniale stelsel niet veranderd is in den loop der tij den en dat koloniën nog hoofdzakelijk worden bezien uit bet oogpunt der in komsten. Die waren meer dan de vooruitgang van Java doel der Neder- landsche politiek. Tegen die voorstelling komt de Londensche correspondent, der N.R.Crt. de hr. J. J. Brants, in een inger. stuk op. Met eenig maar, belaas, te gering succes ten aanzien van de redactie. Uit het Sociale Leven, LOONACTIE IN HET CONFECTIE BEDRIJF. Een ultimatum aan de werkgevers. Men schrijft van werknemerszijde: Woensdagavond kwamen de hoofd besturen, van de samenwerkende bon den in de kleeding-industrie, bene vens het bestuur van den bond van loonconfectionairs in het heerenklee- dingbedrijf bijeen, ter bespreking van de doorvoering der loonregeling bij de Confectief abri kanten te Amster dam, met betrekking tot de stukloo- nen van de thuiswerkende kleerma kers en lponconfectionairs. Voorloo- pige besprekingen vonden plaats, ten aanzien van een eventueel te stellen ultimatum, ingeval de fabrikanten bij hun afwijzende houding volharden. In den loop van de maand Decem ber worden de kleermakers en loon confectionairs opnieuw ter vergade ring genoodigd, mede ter bespreking van het te stellen ultimatum. HET CONTRACT IN DE MEUBEL INDUSTRIE. De besturen van de samenwerken de organisaties van meubelmakers hebben beraadslaagd over de contract actie. De drie bondsbesturen waren van meening, dat het contract geza menlijk moet worden opgezegd. Dien tengevolge heeft volgens „Het Volk" het hoofdbestuur van den modernen Meubelmakersbond aan de afdeelin gen bericht, dat in de vergaderingen over cleze kwestie nïoet worden be slist, waarbij het H.B. tot opzegging adviseert. BUITENLAND. FET BRITSCKE MïJNCONFMGT. Werkhervat'!Éag Sclhotlaud en Nort humberland. De Schorscne mijnwerkersconferen tie heeft de voorwaarden der overeen komst definitief goedgekeurd en den mijnwerkers instructie gegeven, he lden overal waar dit mogelijk is, het werk te hervatten. In Northumberland hebben de mijn werkers met groote meerderheid van stemmen beslóten cle '-voorgestelde re geling te aanvaarden. Er is instructie) Igiegieven het werk terstond te hén- vatten. De liquidatie der staking. Er zijn tot dusver geen onderhande lingen gevoerd in Leicestershire, Bris tol, Scmersst en Kent, maar in Lei cestershire zijn bijna alle mijnwerkers' reeds weer aan, den arbeid en m del drie kleinere districten bevinden zich nog slechts enkele duizenden m sta king. Men kan zeggen, dat m een aantal districten, die samen de helft van het ledenaantal der mijnwerkers- federatie omvatten, het conflict geëin digd is. In Yorkshire, Durham en Z.-Walesl waren verleden week reeds meer dan 100.00U man aan den arbeid. Het is niet onmogelijk, dat heden reedsi 600.000 man in de mijnen afdallen, vooral, wanneer in de mijnen van Yorkshire en Zuid-Wales de mijnwer kers in grooten getale het werk lier- vatten, zender o p het vaststellen van een overeenkomst te wachten. Over de afgesloten overeenkomsten, moet rapport worden uitgebracht aan de mijnwerkersfederatie, doch deze neemt geen nationale verantwoordelijk heid op zich voor de aldus getroffen otfereenko msten. De steun uit Rusland. De voorzitter en de secretaris der Britsche mijnwerkersfederatie, Smith' en Cook, hebben een telegram gezon den naar Moskou, waarin zij de goe de ontvangst bevestigen van 640.600 roebel. Zij vragen tevens, cm verderen steiln, ten einde de mijnwerkers m staat te stellen, bij 'de onderhandehn- fen met de eigenaars béter© voorwaar- en te bedingen. Krassfm's asch naar Moskou. Zaterdagavond halt negen zijn dei Russische marine-attaché admiraal Be- rens en twee leden der directie van het Londensche filiaal van de Moskou- Norodny bank naar Moskou vertrok-' ken met de urn, welke de asch van wijlen Krassin bevat. De urn zal onder de muren van het Kremlin worden bijgezet. DE POSITIE VAN GESSLER. De republiek eischt andere Rijksweer- leiding. De stemmen in de Duitsche pers,, die de positie van den Rijksweerminis ter Gessier précair achten, worden tal rijker. Zoo zegt het sociaal-democratisch orgaan de „Vorwarts" dat het niet on> den persoon van Gessier, maar om dei zaak van de Rijks weer gaat. De per soon van Gessier is slechts in zoo verre daarbij 'betrokken, als hij met' deze zaak onafscheidelijk verbonden is. De sociaal-democratie heeft tegen de toestanden in de Rijksweer zeer ern stige bezwaren en zij is van meening, dat de Rijksweer eindelijk eens zooda nig behoort te worden geleid, dat zij; ophoudt een gjevaar te zijn voor de bin nen- en buitenlandsche oolitiek. De

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2