NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1926 UIT DE OMGEVING. 8A8SENHEIM. „De bijbel als boek der schoonheid." Over tovengenoemd onderwerp snrak Pr. B. Wielen ga van Amsterdam Woens dagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier. Een kenmerk van onzen tijd is, zei Bpr., dat de Bijbel meer iri vimmen ,komt. Van sommige liberilen hooren we aandringen om den Bijbel wee? op de neutrale school te brengen. Teen aan een vijftigtal kunstenaars gevraigd werd. wat ze in hun eenzame afzondering zouden willen hebben voor boeken, kozen velen den Bijbel als num mer één. Dit is voor ons een aanspo ring om pns zelf af te vragenwaar- deeren wij den Bijbel zooa's het behoort? Waardeeren wij met name ook de schoon heid. die onze Bijbel bezit. Waarom is de Bijbel een boek van Schoonheid? Niet omdat, de schrijvers kunstenaars waren, d:e zoo mooi moge- fójk dit boek samenstelden, maar ornaat het uit de Israëlitische volksziel' is ge boren en door den Geest Gods is geïn spireerd. Zooals we staan tegenover de ischoonheid van een landschap of de pracht van een sterrenhemel, zoo zullen we van avond staan tegenover onzen Bijbel. Er is in den Bijbel een profetische, jeen koninklijke en een priesterlijke (schoonheid. Het profetische wordt in den Bijbel gevonden in het Woord. Het mooist8 .woord is dat: waar de beste gedachte in zit. De Bübel is d'e woordwording van de mooiste aller gedachten. Het schep pingsverhaal b.v. is bij de heidensche volkeren niet waar en niet mooi. Met voorbeelden werd dit bewezen. De schepping in den Bijbel beschreven is niet a'léen waar, maar ook bijzonder mooi. Het verlossingswerk is de mooiste gedachte, die er ooit geweest is in een izondige aarde, iets nog mooiers als het oorspronkelijke^ voortbrengen. Het be gin een Paradijs, het einae ook, maar mooier. Daartusschen een Kruis. Dat dit mooiere verwierf. Een goddelijk blijspel met aan het eind het geiuich der geza- ligden en het geween der, verlorenen. Ook de Koninklijke schoonheid vinden we in den Bijbel. Er is niets veronder- stellends in het geheele woord. Het woord heeft de heerschappij. Het weet de dingen en wil, dat anderen het ook weten. Het treedt op als een tweesnij dend scherp zwaard. Sterk en koninklijk. Er is een meerderheid in het zich aan bieden. Evena's een smid het ijzei smeedt, slaat de Bijbeltaal in op de ver keerdheden der menschen. De kunst is de daad van een wil. Deze kunst vinden we ook bp dp Bijbelschrijvers. Ze moes- .ten deze woorden schrijven. Hun wil dwong hen. Ten slotte priesterlijke schoonheid. Schoonheid genieten is een kwestie van schoonheidsgevoel. Muziek is mooi. ;Wij Jsomen er door in verrukking en gevoelvol zitten we 'neder. Doch de taal is sterker. De taal werkt nog meer op pne gevoel en bij pen schoon woord is het, alsof er in onze ziel een fijne snaar aangeroerd wordt. Dit doet ook de Bijbel. Ook daarin is gevoel C&oo dikwijls aanwezig. De minder mooie ge deelten willen we soms niet aan, maar die zijn er juist, om ons als een spiegel ons zelf te doen zien en ons daardoor op te heffen tot een beter leven. Het gevoel spreekt in denBpbe veel in de Poëzie. Meer nog, dan in onze vertaling te zien is, is de Bijbel een boek van poëzie» Dit begint reeds bij Adam, toen hiji uit Gods hand een vrouw ontving en gaat door in het geheele oude en meuwe Tes tament. Spr. maakte tenslotte de opmerking: niemand moet denken, dat we als het allervoornaamste van den Bijbel zijn schoonheid moeten beschouwen. Het al lervoornaamste is de weg der verlos sing. Maar we moeten Goa danken, Die ons in den Bijbel ook zooveel schoon heid gaf. Zoo zelfs, dat velen door de schoonheid van den Bijbel geïnspireerd zijn om zelf schoone dingen voort te brengen. Ook wij mc:*en door de Bijbelsche schoonheid ons gedrongen gevoelen, on ze kerken en diensten in overeenstem ming met die schoonheid te brengen. Dat zal mede onze ziel in hooger stemming brengen, zoodat we zullen krijgen een heiiig heimwee naar de eeuwige schoon heid, naar de plaats, waar gesproken wordt de schoonste taal. De 1aal van iGod. de ta<al der liefde, want God is Liefde. Op den loden dezer hield do ver eeniging van Huiseigenaren „Sassen- heim, en Omstreken", omvattende de gemeenten Sassenheim, Lis?se, Noord- wijkerhout, Voorhout en Warmond, haar 12de jaarvergadering in café De Oude Post te Sassonheim. De heer G. Lekkerkerker opende met een kernachtig woord de vergadering en herdacht daarbij het om gezond heidsredenen afgetreden bestuurslid A. Moolenaar van Lisse. Verder bracht hij naar voren het groote nut van de vereeniging waarbij hij wees op een ingezonden stuk in het weekblad „Ons Eigendom". Onder gezellig samenzijn der leden .werd da.arna de agenda verder afge werkt. Er werd medegedeeld, dat een bedrag van f 850 in lias was. Bij de be stuursverkiezing deelde de heer N. C. van der Zalm, vam Noordwijkerhout, mede om gezondb eidsredenen zijn be stuursfunctie te moeten neerleggen. De hö er W. van der Klu gt werd in zijn plaats gekozen, terwijl de heer P. P. A. Clemens, die op de v orige vergade ring voor één jaar wer i gekozen nu definitief werd benoemd L Nadat nog eenige zaken van ander 'geschikt be lang aan de orde waren geweest, volg de bespreking van het» belangrijke voorstel betreffende „Ve irzekering te gen hunrdepving door buand", De Se cretaris, de heer Lagerberg, lichtte dit voorstel toe en merkte op, dat de ge wone brandverzekering alleen de scha de aan het eigendom verzekert maar niet de schade voortvloeiende uit de huurderving, terwijl de huur voor ve le huiseigenaren van groot belang en dikwijls een bestaanskwestie is. Na een levendige bespreking waar aan door nagenoeg alle leden werd deelgenomen besloot men dat ieder lid voor elk aangesloten huis tegen huurderving door brand gedurende hoogstens 10 weken gratis zal verze kerd zijn. Deze buurverzekering, ge voegd bij het vele andere nuttige werk door de vereeniging verricht zal zon der twijfel voor vele huiseigenaren een aansporing zijn om zich bij de vereeniging aan te sluiten, temeer daar men immer veel klachten hoort over het weinige recht dat de huiseige naar bij de Nederlandsche Wetgeving erlangt. Nadat besloten was deze zaak in bijzonderheden uit te werken, werd de vergadering gesloten. KOUDEKERK. Wegbelastinff. Burgemeester en Wethouders schrift ven aan den Raad het volgende: In de laatstgehouden ËaadsvergadJe ring werd, meae met het oog u>p de plannen voor een gedeeltelijke bestra ting van den Hondsdijk en aen Hooge- waard, in beginsel besloten tot het in voeren van een wegbelasting. Ter voldoening aan de ons gegeven op dracht, om de invoering daarvan voor te bereiden, hebben wij de eer u de volgende toelichting te verstrekken. Vooraf volge een overzicht van de kosten der bi] de gemeente in beheer en onderhoud zijnde wegen, over de laatste drie jaren. In 1924 werd uitgegeven f 4392,15; voor verlichting f 991,68. Totaal dus f 5383,83. In 1925 werd uitgegeven: f 7037,90; voor verlichting f 1208,01. Totaal aus f 8245,91. In 1926 zullen de uitgaven bedragen: plm. f5224,23; voor verlichting plm. I 1435,57- Totaal dus plm. f 6659,80. -Onder de uitgaven van 1926 is be grepen een bedrag van f 393,22 voor rente en aflossing van het paardepad in den Lagewaardschen weg. Gemiddeld bedragen de kosten dus per jaar f 6763,18; doch hierbij valt op te merken, dat de kosten voor 1927 ver hoogd zullen moeten worden met een bedrag van f 376 voor rente en aflos sing van de niéuwe bestrate weggedeel ten tot de brug bij Zuijdwijk en de brug bij van der Bijl, terwijl de kosten der straatverlichting zeker niet lager dan die voor 1926 zijn te stellen, in ver band met de herhaalde uitbreiding van het aantal lichtpunten. Wettigen deze hooge uitgaven op zich zelf reeds de invoering van een matige wegbelasting; door de plannen voor ver defe bestrating, hetzij van de geheele bebouwde kom, hetzij van een gedeelte daarvan, springt de wenschelijkheid nog meer in het oog. Niet alleen omdat de jaarlijksche uitgaven voor de wegen 'door 'bestrating stijgen, doch ook om billiijkheidsoverwegingen. Het kan n.L niet worden ontkend, dat de ingezetenen, die aan een bestraat gedeelte wonen, sterk bevoorrecht zijn boven degenen, die van de vele voor- deelen van een straatweg zijn verstoken. Bjjna alle woningen toch belenden on middellijk aan den openbaren weg, zoo dat men bij het tegenwoordig verkeer in tijden van droogte voortdurend de na- dee.'en van stof en in regenperioden den last van het opspatten van modder te gen de woningen ondervindt. Wjj hebben ons daarom op het stand punt gesteld, dat de verhouding van de oelasUng, op te leggen aan bewoners van de perceelen aan een grintweg ge legen tot die. te voldoen door bewoners van aan een bestraat gedeelte belenden de woningen, behoort gesteld te worden op 1:3. Wij dienen volledigheidshalve thans ook even na te gaan, hoe hoog de jaar lijksche uitgaven vermoedelijk zullen zijn indien de geheele bebouwde kom wordt bestraat. De uitgaven hiervoor zijn volgens een globale berekening op grond van ge dane opmetingen, te stellen op f 30.000 Voor rente en aflossing ,(5 pet. ieder) berekenen wij dus per jaar rond f 3000. Voor grint ten behoeve van de .jaar lijksche wegbedekking (waaronder trans portkosten) zal minder worden uitgege ven f 800. Hierbij is nog geen rekening gehouden met het maternal voor de regelmatig voorkomende heistellingen. In verband met de aanwezigheid van een paardepad in den Lagewaard en als gevolg van de bestrating van de bebouwde kom zal minder aan werk- loonen zijn uit te geven: ruim f 1300. Met het oog op de mogelijkheid, dat in den winter een enkele maal een hulp kracht noodig is, rekenen wij echter veiligheidshalve op een vermindering in uitgaven van f 1000. Meer uit te geven f 3000. Minder uit te geven f 1800. De jaarlijksche uit gaven stijgen dus met f 1200. Het komt ons tenminste voor, dat dit meerdere bedrag van f 1200 be hoort te worden gevonden uit de op brengst der wegbelasting. Indien alsnog niet wordt overgegaan tot algeheele bestrating van de bebouw de kom, doch dit bij gedeelten geschiedt, zal de opbrengst der wegbelasting na tuurlijk minder zijn. Deze is naar de basis in de heffings verordening opgenomen, in dat geval te stellen op ongeveer f.500. Zooals u blijken zal, is de belasting gebaseerd op de belastbare huurwaarde van de grondbelasting. Na ampele overweging lijkt ons 'dit de meeat juiste grondslag,, welke trou wens bijna algemeen gevolgd wordt. Oorspronkelijk hadden wij de bedoe ling tot basis te nemen de huurwaarde van de woningen, zooais deze pok voor den abonnementsprijs der waterleiding, door ons wordt .geschat. Op deze wijze vallen evenwel buiten de belasting fabrieken, werkplaatsen, en bedrijven, hetgeen ons niet billijk voor komt. Een berekening per strekkende M, straat geeft in een gemeende als de onze geen goede resultaten, met het oog op de talrijke ongebouwde perceelen. Ten opzichte van de heifingsverorde- ning meenen wij te kunnen volstaan met de volgende opmerkingen: Art. 1. Onder de belasting vallen alie gebouwen, gelegen aan ot nabij den openbaren weg, dus ook achterwonin gen ad. Art. 2. In den regel zal worden aan geslagen de eigenaar. Art. 4. Ten einde fabrieken en zeer groote gebouwde eigendommen niet te zwaar te beiasten, is bepaald, dat de be lastbare opbrengst, waarnaar zal wor den aangeslagen, ten hoogste f 1000 zal bedragen. Art. 5. Het hier aangegeven percen tage is blijkens de in ons bezit zijnde gegevens voldoende, voor het verkrijgen van een opbrengst als hierboven werd becijierd. Art. 6. Het is gebruikelijk gemeente gebouwen en gebouwen voor openbaar nut als kerken, scholen, van de «be lasting vrij te stellen. De ovAï-ge bepalingen der heffings verordening, alsmede die der verorde ning op de invoering behoeven geen toelichting. KATVIS. Burgerlijke stand. Geboren: Maria dochter van Fl. Groen en G. Zwanen burg. Gifts, -zoon van J. van den Oever en L. Gurjt. Jannetje, dochter van J. ËMol en A. van Pelt. Elisabeth, d. v. van Duijn en C. van der Plas. Jan, z. v. B. Vlieland en M. Rovers. Ondertrouwd: M. van Rijn en G. van Beelen. Getrouwd: M. Plug en A. Haasnoot. T. Ouwehand en A. de Jong. Overleden: Willem Martinus van Bee len, oud 78 j., echtgenoot van H. Puis ter. Marijtje van Duijvenbode, oud 78 jaar, echtgenoote van H. van der Plas. KOOREWIJ2. Burgerlijke stand. Geboren: Adri- ana Theresia, d.v. J. C. Groenendijk en J. C. Westgeest Pieter, z.v. A. Plomp en A. Griffioen. Johanna, d.v. Jac. v. d. Wiel en L. A. Barnhoorn. Hendri- kus Jacobus Johannes. z.v. Th. Oost- dam en P. G. Warmerdam. Helena- d.v. J. Vink en A. de Groot. Johanna Maria Hendrika, d.v. J. Th. J. de Groot en C. M. Mulder. Ondertrouwd: Nicolaas Pieter van der Voet, 22 j. en Wilhelmina Klinkenberg 23 jaar. Jan Koudijs, 27 jaar te Noord wgkerhout en Wilhelmina van Oosten, 25 j. te Noordwijk. Overleden: Pieter van der Plas, 87 jaar, wedr. van M. v. d. Zwet, geh. m. Th. Ver luin. Naar we vernemen, zal de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee worden ver warmd. WASSENAAR. Burg. Stand. Geboren: Cornelia Geertruida, dv. H. Mol en C. G. van Zelm; Petrus Maria, zv. L. Duijnstea en B. M. A. Wiegennck; Johannes, zv. J. Mens en G. Snelderwaard; Bar bara Sophia Petronella, dv. J. L. Zand vliet en M. C. v. Veen; Alida Ma thilda, dv. W. P. Gussekloo en N. B. Nell; Nellie, dv. H. Z. v. Kuilenburg! en H. M. Schuchmann; Gerrit, zv. D. Beunder en E. de Graaf; Huber- the Johanna Theodora, dochter van P. v. Leeuwen en C. Vermeulen; Anna dv. J. W. v. d. Zaal en P. Gesinkp Theodorus Leonardus Cornelis, zv. C. P. v. Beek en CJir. H. A. v. d. Hoe ven; Rien, zv. L. J. A. Moree en Fr. H. C. Gillissen; Johannes Gerhardus, zv. G. Eggink en A. M. Manhave. Gehuwd: C. Tb. v. d. IJssel en A. C. Romeijn; C. Bosman en M. Jansen. Uit het Sociale Leven. ARGUMENTEN OF BEWERINGEN? Over de verbindend-verklaring der collectieve arbeidsovereenkoanst, al dus de heer H. Aimelinik in de (Chr.) „A/mst." is het laatste woord nog niet gesproken. Er is nog veel tegenstand, ook in Christel ijken kring. In de „Nieuwe Provinciale Gronin ger Courant" van 3 November j.l. von den we een verslag van een vergade ring, gehouden door de afideeJing Gro ningen van „Patrimonium." Op deze vergadering heeft de heer Van Dijken, van Haren, gesproken over het onder werp „de verbindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst." Vol gens het verslag, getuigde de inleiding van den heer Van Dijken van dege studie. De heer Van Dijken is tegen de ver bindendverklaring. Hij betoogde het volgende: Na gewezen te hebben op de ontwik keling der collectieve arbeidsovereen komsten, die hij van belang achtte voor den geregelden gang van het be drijf, bestreed hij de verbindendver klaring er van op historische, practi- sohe en principieele gronden. Hij be sprak uitvoerig de wa ar deer ings argu menten voor de verbindendverklaring en leverde daarop kritiek. Hij oordeel de, dat de verbindendverklaring den socialen strijd niet uit de wereld helpt maar slechts een wapenstilstand brengt, die tot een noodlottige actie kan uitbreken. Voorts, dat de verbin dendverklaring de loonconcurrentie vernietigt, de productiekosten ver hoogt en de arbeidsgelegenheid ver mindert. Als principieel bezwaar tegen de Ver binden dverklaring voélde spr. aan dat zij niet steunt op heel het bedrijfsle ven, en de persoonlijke vrijheid aan randt. Tot slot betoogde spr. dat de verbin dendverklaring groepsegoïsme in de hand werkt, dat de strijd er voor niet vrij is van socialistische tendensen, getuigt van een gevaarlijke vooruit strevendheid en onchristelijk is, om te eindigen met er op te wijzen, dat al leen de doorwerking der Christelijke beginselen den waren socialen vrede kan brengen. Dat is niet misl Een man als Ds. Sikkel was reeds in 1911 voorstander der bin den dverklaring. Nu in 1926, zijn we zoover, dat volgens den heel' Van Dijken, de strijd er voor niet vrij is van socialistische tendenzen en on christelijk is. Het verslag geeft niet de argumenten weer, die de heer Van Dij ken voor zijn beweringen aanvoerde. Het zou ons wat waard zijn ook de ze argumenten te vernemen. Wij ma ken ons sterk, dat bij nadere ontle ding die argumenten niet houdbaar zouden blijken. De, Christelijk-sociale actie streeft naar bedrijfsorganisatie. Reeds voor meer dan vijf en twintig jaar terug is daarvoor in onzen kring geijverd. Be drijfsorganisatie, die steunt op de Christel ijk-sociale gedachte, van het door patroons én arbeiders samen de regelen voor het bedrijfsleven vaststel len. Daardoor wordt de persoonlijke vrijheid niet aangerand. Wel het stre ven, dat ieder kan doen wat goed is in zijn oogen Wei het radicale indi vidualisme, dat leeft uit de beginselen van 1789. Ware vrijheid is, gebonden te zijn aan Gods ordinantiën. Bande loosheid en willekeur mogen nooit ge lijkgesteld worden met ..vrijheid." En wil men streven naar organisa tie van de maatschappij, organisatie van het bedrijf, waarin het „beschre ven recht" geldt, het beschreven recht, waaraan niemand zich' onttrekken mag, dan is de eerste stap op dien weg de verbindendverklaring der col lectieve arbeidsovereenkomst. In Christelijken krine moet dan ook geen verzet tegen dezen eersten stap gevonden worden. Integendeel alles moet gedaan om de verbindend-ver klaring mogelijk to maken! GEMENGD NIEUWS. Noodlottige bruiloftsrit. Omstreeks 10 uur gistermorgen is een auto vertrokken van de Pretorialaan te Korcerdam om een bruidspaar naar het stadhuis te rijden. Behalve de bruid en de bruidegom bevond zich een 13- jarig zusje van#den laatste als bruids meisje in den wagen. De chauffeur kruiste bij de Brielsche laan de over wegen van het havens poor, de stoom tram en de electrische tram. Toen hiji merkte, dat de weg, welken hij volgen wilde voor het verkeer was afgesloten, is hij teruggekeerd en waarschijn lijk door onachtzaamheid is hij zoo dicht vóór de naderende stoomtram langs gereden, dat de locomotief bet achterstuk van de auto greep. De söhok was zoo hevig, dat net bruids meisje door de ruiten heen uit dei auto geslingerd werd en vlak naast de trambaan terecht kwam. De chauf feur werd eveneens uit de auto ge worpen en wel met zoo'n kracht, dat hij voor de machine langs aan de an dere zijde van de trambaan terecht kwam. Het bruidsmeisje heeft diepe vleescb wonden aan haar rechter bovenarm en een buil op het hoofd, zij 'is in het zie kenhuis aan den Coolsiiigel verbonden De chauffeur kreeg eenige wonden en ook de bruid werd door glasscherven aan hoofd en armen gewond. De brui degom is naar huis teruggekeerd. De (huwelijksplechtigheid is tot naderen datum uitgesteld. De auto werd grootendeels ver nield. Een schade van ongeveer 11000 is aangebracht. Berooving. Dinsdagavond heeft een te Deventer verblijvende In dische vrouw, den kleermaker Horst, met wien zij een stoeipartijtje had, be roofd van een portefeuille met f250. De politie zette de vrouw en den man, met wien zij samenwoont, na, die di rect na de berooving naar Arnhem dei wijk hadden genomen. Het tweetal werd daar spoedig gearresteerd. Déj Indische vrouw was nog in het bezit van de gestolen portefeuille en van het geld. Het tweetal is gevankelijk naar Deventer overgebracht. Auto uitgebrand. Op den weg tusschien Baarlo en Maasbree ge raakte Maandagavond de auto van een schoenerèmefabriek uit Amstor- ldam in brand. Die auto, die bestuurd! werd1 door den reiziger van deze fa briek, brandde geheel uit,. Deontvluchteapen. ïBimbo, een van de nog op vrije „handen" los- loopendie apen ïs gisterochtend te Rugr by een afstand van 125 K.M., van Londen gepakt, toen hij keurig netjes uit een eerste klasse coupé van den' eersten trein uit Londen stapte. Waar schijnlijk is dit de aap, die zich op den trein naar Paddington had laten vallen. Sandy en Franco» zijn nu nog in vrijheid, maar men is hen waarschijn lijk op het spoor, aangezien de eige naar van een porselein-winkel in Lon den is komen aangeven, dat zijn heelei magazijn overhoop was gehaald, zon der dat iets gestolen was. De dieren hebben waarschijnlijk in dat maga zijn naar voedsel gezocht. Wie vond het schaatsenrij den uit? Volgens een Engekche kroniek begon in de 12de eeuw del Londensohe jeugd over 't ijs te vliegen als de vogel door de lucht. In het Noorden was men den En gel schen in deze edele kunst pelöclsi voor. De beroemde Frithjofsage ver haalt, dat de dappere held, niet tevre den met over den gladden, hardien wa terspiegel te gJüoen,. ©r de voorlet ters in grifte van den naam van rijn geliefde bruid Ingeborg. Men heeft bil 'Spanaau sdhaatswn gevonden van 3000 jaar oud, gemaakt van paaTdenbeenderen, die de schaat- senrijd»er onder rijn sandalen beves tigde. Ook in Engeland vond men deze beenen schaatsen. Of zij eveneens in Friesland* het schaatsenfand bij uitne mendheid gevonden zijn, is,, voor zoo ver wij weten, niet bekend. De schaats ontwikkelde zich tot de thans zoo modieuze ski, die echter meer op sneeuw dan op ijs berekend! is, daarom in ons land minder bekend en dus de schaats nog niet verdringt. Als het tijdperk der zachte winters aan houdt, bestaat »er alle kans, dat de schaats ook een museum-merkwaar digheid wordt. Uit een boom gevallen. De arbeider G. J. Th. te Maurik is eenige! weken geleden bij het peren plukken uit den boom gevallen. Dinsdag is> hij aan de gevolgen van dien val over leden. Hij laat een vrouw met vijf klei ne kinderen achter. O p 1 i c h t i n g. Gisteren vervoeg de zich aan de gemeentelijke arbeids beurs te Gouda een persoon^ die voor gaf vertegenwoordiger te zijn van d$ uitgevers van een nieuw op te richten! dagblad., en do bemiddeling inriep van de arbeidsbeurs bij de aanstelling van eenige hoofdagenten en agenten in de omgeving van Gouda. Er werden hem adressen verstrekt van werkzoekenden1 die na storting van een waarborgsom; tot hoofdagent werden aangesteld. D»s! gedragingen van den man wekten ech ter argwaan, en de politie werd ge waarschuwd. Men bleek te doen te hebl ben met een handig .oplichter, die de( boven omschreven truc reeds in ver schillende plaatsen heeft toegepast. Del politie stelt een onderzoek in, maaü heeft den man nog met gevonden. 100 jaar. Gisteren herdacht mej. C. Diepeveen, geb. v. Zanten te Vee- nendaaf haar 1 OOsten geboortedag. De film Potemkin. Te A^ mersfoort is een vereeniging De Film) opgericht met de bedoeling de leden, toe te laten tot niet-openbare vertoo ningen van de film Potemkin, welke» op last van den burgemeester in het openbaar niet vertoond mag worden. Reeds zijn zóó veel leden tot de nieu we vereeniging toegetreden, dat de film zeven avonden moet draaien. Ongelukken.^ Gisteravond is te Hengelo een paard vjan den expe>- diteur Van Wezel op hol geslagen. De voerman Terhorst gferaakte onder paard en wagen en is aan de bekop men wonden overleden. In een fabriek aan de Nassau- kade te Rotterdam is de ,29-jarige ar beider H. J. K.. uit de Rozemarijn straat, van een stelling op een drijf as gevallen. Met verwondingen aan beide armen, beenen en aan het gen zicht is hij in het ziekenhuis aan den1 Coolsmgel ter verpleging opgenomen. Huiszoeking. Wle-gens het verkoopen van vermoedelijli: vervals--hr te muziek heeft de justitie -Benige huis zoekingen verricht 111 een tnuziekhan- del op het Rokin, bene veins in het kantoor van deze firma op' de Stad houderskade te Amsterdam».. Gistermorgen zijn in den winkel eni het kantoor wederom Jiuisz oekingen verricht, ditmaal ter zake aen belas tingkwestie. Tegen half twaalf verschenen de subl stituut-officier van justitie, mr. Wplt« son, de rechter-commissaris, nnr. Huls man, benevens eenige recherch eurs op nieuw »en legden beslag op a e boek houding. Deze werd naar hef Paleis van Justitie overgebracht. S cheepstijdingem. HOLLAND-AMERÏKA LIJ. ff. RIJNDAM (wereldreis) 21 v. Mojl te Hongkong. NOORDA M,23 v. R'dam te N.-Yo rk. LEERDAM, R'dam n. N.-Orleans 24 te Antwerpen. NIGTHEROY, Vancouver n. R'dam 20 te Seattle. MONTGOMERYSHIRE, Vancouver n, R'dam 18 te Los Angeles. CARDIGANGSHIRE, Vancouver naar R'dam 20 v. Astoria. KINDERDIJK, Antw. n. Vancouver 8 v. San Jose. LOCHATRINE, 22 v. Vancouver naai R'dam. PARANA, R'dam n. Vancouver 21 t« Portland (O.) VOLENDAM, R'dam n. New-York 84 (3 nun.) v. Boulogne. HOLLAND-fTRIKA-LIJlf. RIJPERKERK (thuisr.) 24 te Durban. BOEROE, Hamburg n. Amsterdam 24 te Antwerpen. NIAS (ultr22 te Beira. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. MINERVA, 28 v. Hamburg n. A'dam. RIJNLAND (ultr.) 22 te Accra. VLIELAND (thuisr.) 28 v. Seccondee. n. Freetown. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA (uitr.) 23 v. Santo». WATERLAND (tbuisr.) 23 v. Santos, ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA (thuisr.) 23 v. Batavia. SIANTAR, 24 v. Batavia te Soerabaja GAROET, 24 v. Batavia te Soerabaja. TJERIMAI (thuisr.) p. 24 Gibraltar. TAPANOELI (uttr.) 24 te Antwerpen KERTOSONO (thuisr.) p. 23 Flnisterre BUITENZORG (thuisr.) 24 v. Padang. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. KAMBANGAN (thuisr.) 24 v. Port Said PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 24 te Southampton. .GRO.TJUS (uitr.) 24 te Suea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6