dag-agenda. binnenland. buitenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1923 Oegstgeest. Donderdag 25 Nov., 's av. acht uur. Chr. School a. d. Morsch: 4e Uitvoering der Chr. Zangver. „Halle lujah". Donderdag 25 Nov., 's av. acht uur Gebouw „Prediker", Janvossensteeg: Openbare Vergadering der A.-R. Kies- vereeniging. Spr. Ds. C. W. J. van Lummel, van Zuidland, over: „Met wijze raadslagen" Donderdag 25 Nov., 's av. acht uur, Academiegebouw, Kloksteeg 23: 3e Wetenschappelijke voordracht over het Katholicisme 26 November—6 December: Winkel week in „Het Centrum" (N. Rijn, Visch- markt, Botermarkt). Zaterdag, 27 Nov. Stadsgehoorzaal Film v. d. Ver. Dierenbescherming. Half twee voor hen, die aan den Op stellenwedstrijd deelnamen; vier uur voor kinderen beneden 16 jaar; acht uur voor volwassenen. Dinsdag 30 Nov., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitv. van Oud-Hol- landsche muziek door een Leidsch ii Capella-koor. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4. des nachts en des- Zondags. len der vorige vergadering, die onver anderd werden goedgekeurd. Vervolgens las de penningmeester, de heer J. Schaap, de begrooting voor 1927 voor. De ontvangsten worden ge raamd op f 14179, de uitgaven op f 14362, zoodat de begrooting sluit met een geraamd tekort van f 183. Tot leden der commissie voor het nazien der kas werden voor 1927 be noemd de heeren Schilp en Hibrna. De aftredende bestuursleden, de heeren Beets, Prof. Knappert, Mr. v. d. Eist en Vos, werden herbenoemd. In de plaats van den heer P. G. Hocks, die bedankt heeft, werd tot bestuurslid gekozen Mej. C. Coebergh. De presidente deelde vervolgens nog mede, dat half Mei in 't Kooipark een agentschap geopend is, dat reeds meer dan 50 leden telt. Het is gevestigd Javastraat 12, Maandags en Donderdagavond is er van half 8 tot 9 uur gelegenheid voor het uitleenen van boeken. Nadat de rondvraag gehouden was, die niets opleverde sloot de presiden te, de vergadering. WINKELWEEK 26 NOV.—6 DEC. a.s. Nog versch in ons geheugen ligt de ..Dahlia-week" georganiseerd door het Bestuur van de Buurtcommissie „Cen trum-Belang" of alweer staat een win Rel week voor de deur en wel een St. Nicolaasweek, die zooals men zich her Inneren kan ook verleden jaar is ge- ïo.uden. Wij vinden dit houden van -en St. Nicolaasweek van „Centrum- belang" zeer zakelijk gezien en wen- schen hen veel succes met hun stre ven .Is er voor den winkelstand een hetere tijd om een winkelweek te or- „•aniseeren dan tegen St. Nicolaas, als toch een ieder op straat is om zijn inkoopen te doen? Meerdere mooie medailles werden voor de meest verkoopkrachtige eta lages beschikbaar gesteld, o.a, door: Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, Bur gemeester onzer stad, de wefch. Aug. L. Reimeringer en Sanders, de drie Leicl- sche dagbladen, middenstandsvereeni- gingen en andere vereenigingen. Attracties zijn er aan verbonden voor het publiek. Deze moet n.l. uit spraak doen, welke étalage's de meest aantrekkelijke en verkoopkrachtige zijn en kunnen daartoe invulformulïe- ren bekomen bij de deelnemende win keliers. die pp zeer duidelijke wijze 'n deelnemerskaart in hun etalage's zul len plaatsen. Deze invulformulieren moeten gedeponeerd worden in het perceel Botermarkt 29 hoek Gangetje, alwaar kevens de mooie geschenken door de 'winkeliers aangeboden, zullen zijn tentoongesteld. Buitendien bieden de winkeliers van het Centrum het publiek nog een kans een mooi ge schenk te kunnen bemachtigen. Het Bestuur van „Centrum-Belang" geeft een courant uit met 'een oplage van 15000 e>x welke genummerd zijn van 1 tot lüiOOO. De medewerkende winke liers heibib en op een duidelijke plaats in hun etalage elk een nummer bene den de 150C0. Hij of zij die een cou rant heeft overeenkomende met het numm.-er in een der etalage's, heeft recht op een der mooie geschenken. Eón moeite heeft men zich te ge troosten, men ga naar het Centrum en iTien zoeke het nummer. De opening van de St. Nicolaasweek zal plaats hebben op Vrijdag a.s. des middags te 3 uur in de Graanbeurs. "Wij wenschen het wakkere Centrum- bestuur, dat er slag van heeft zijn le den nuttige wenken te geven hoe hun winkelstand omhoog moet worden ge haald succes toe en vertrouwen op de medewerking van het winkelend pu- blielk toch vooral de etalages te gaan bezichtigen, dan twijfelen wij niet of de winkeliers in het <?:.-■ h ebben een goede St. Nico!a~s aar kij kers zijn, zijn koopers. JUBILEUM. iHieden herdenkt onze stadgenoot L. Knotter dan dag, waarop liii 25 jaar in dienst trad bij de firma D. Sala en Zonen. Gisteravond werd de jubilaris, ver gezeld van zijn collega's, door den heer en mevrouw Sala in de kunst zaal ontvangen en door beiden harte lijk toegesproken, waarna hem een couvert werd overhandigd. Ook van de zijde van het personeel werd hij gelukgewensclit, terwijl hem een enveloppe werd aangeboden. De jubilaris dankte met enkele woorden voor de blijken van sympa thie en mocht den feestdag in den bui selijken kring doorbrengen. PROTESTEERENDE BRIEVEN- BESTELLERS. Op Woensdag 24 November werd door het bestellend. personeel van het postkantoor Leiden een vergadering gehouden ter bespreking van de vele klachten en als protest tegen de thans gevolgde dienstregeling voor de be stellers. Mr. R. B. LEDEBOERf Wegenis het overlijden van mr, R. B. Ledeboer, die ook curator was der Leidscli© Universiteit, is van het „Ei gen Huis" der R.K. Studentenivereen. St. Augustinus alhier ten teeken van rouw de vlag halfstok geheschen. Het Leidsch Studentencorps heeft 14 dagen rouw aangenomen en van de Studenten Sociëteit Minerva is de corpsviag halfstok geheschen. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT Opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd de dames A. R. van der Wal, Den Haag, H. G. van Ommeren, Amsterd. W. Dijkland, Batavia en R. Hoede-ma ker te Adorp. Hoewel de Commissie voor de aanbieding van een Huldeblijk aan Leidens' Burgemeester getracht heeft zooveel mogelijk iedereen te bereiken, komen nog dagelijks aanvragen in om aan het Huldeblijk te mogen deelne men. Wij vestigen daarom de aan dacht op de in dit nummer opgeno men advertentie. De deelname staat nog open tot uiterlijk 1 December a.s. Naar wij vernemen zal zendeling H. J. Eggink, die met verlof hier te lande vertoeft, met het s.s. Johan de Wit, dat 4 Janpari van Amsterdam en 14 Januari van Genua vertrekt, naar zijn arbeidsveld te Pagar Oetan op Sumatra terugkeeren. De heer Eggink die voorloopig alleen vertrekt, zal te Genua aan boord gaan. Aangehouden is de 28-jarige Am- sterdamsche koopman R. V. verdacht van diefstal van eenige partijen drijf riemen, stukken dekzeil en eenige lampjes ter gezamenlijke waarde van f 17.80. Hij wilde de-ze dingen aan B. verkoopen, die 't zaakje evenwel niet vertrouwde en bij de politie aangaf. V. zelf beweert ze op dezelfde wijze van een onbekend gebleven koopman gekocht te hebben. Gistermorgen reed op den Stati onsweg de los werkman P. de R. met zijn handwagen in de richting der Steenstraat, toen van de andere zijde een tram van de HTM. aankwam. Een onbekend gebleven wielrijder wilde nog net tusschen tram en hand wagen door en gaf in 't voorbijgaan een duw tegen de lading hout op den handwagen, met 't gevolg, dat de hand wagen onderste boven tuimelde en v. R. naar zijn zeggen ongeveer 8 M. weggeslingerd werd. Het scheen eerst of hij geen letsel bekomen had; later klaagde hij over pijnen, en moest hij op medisch advies rust nemen. Door de politie is aangehouden M. B. blikslager te Rotthausen (D.ld.) die hier ter stede zonder middel van -bestaan en zonder papieren rond zwierf. Hij zal naar zijn Heimat wor den getransporteerd. ARBITRAGE- EN VERZOENINGS VERDRAG NEDERLAND— DUITSCHLAND. Blijkens het voorloopig verslag in zake het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 20 Mei 1926 te 's-Gra- venhage tusschen Nederland en Duitschland gesloten arbitrage- en verzoeningsverdrag met bijbehoorend slotprotocol werd de totstandkoming hiervan toegejuicht, vooral omdat daarin is bepaald, dat alle geschillen die tusschen Nederland en Duitsch land mochten rijzen, langs minnelij ken weg zullen worden beslecht. Met ingenomenheid was gezien, dat daarbij niet zijn uitgesloten de ge schillen, welke de eer, de levensbelan gen of de onafhankelijkheid van par tijen raken en dat van een aanvan kelijk door Duitschland gewenschte uitzondering te dien aanzien op aan drang van de Nederlandsche regee ring is afgezien. VERZOENINGSVERDRAG NEDERLAND—ZWITSERLAND. Blijkens het verslag van de com missie van rapporteurs inzake het wetsontwerp houdende goedkeuring van het op 12 December 1925 te 's-Gra- venhage tusschen Nederland en Zwit serland gesloten verzoeningsverdrag werd van verschillende zijden instem ming met dit verdrag betuigd. De commissie acht de openbare be raadslaging voldoende voorbereid, TOELATING HOOFDONDERWIJ ZERS-EXAMEN. In de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot wijzi ging der Lager Onderwijswet 1920 (toe lating tot het hoofdonderwijzers-exa men) merkt dè Minister van Onderwijs Iv. en W. op dat de eisch, dat de on derwijzersakte moet zijn verkregen len minste anderhalf jaar vóór de toelating tot het hoofdonderwijzers- examen, in de practijk neerkomt dat er twee cursusjaren tusschen het eene en het andere examen moeten liggen. Bleef de wet een termijn van twee ja ren (n.l. kalenderjaren) voorschrijven, dan zou dat voor hen, die bij het on- cierwijzei's-examen tot de laatste groe pen behooren, een uitstel van nage noeg drie jaren beteekenen. De Mi nister acht dit in strijd met de billijk beid tegenover hen, die bij het onder wijzersexamen bij de eerste ploegen zijn ingedeeld. Niet zonder verwondering heeft de Minister kennis genomen van de be denkingen, die verscheidene leden hebben tegen het medetellen van as- sistentsdienst om te voldoen aan de voorwaarden voor de benoeming tot hoofd eener school. Men heeft eenvou dig rekening te houden met het feit, dat er assistenten zijn, en da^ er on der hen zijn, die, wat bevoegdheid be treft om zelfstandig in de school op te treden, met de onderwijzers zijn ge lijk gesteld. Dat zijn de assistenten, die de onderwijzersakte bezitten. De vraag is enkel, of men dezen personen beletten zal hun assistentsdienst te doen medetellen, wanneer zij moeten bewijzen, dat' zij aan den nieuwen eisch van art. 27, eerste lid, of art. 109, tweede lid, voldoen. De Minister zou dat hoogst onbillijk achten. Aan de eischen van art. 27, eerste lid, en art. 109, tweede lid, ook nog deze te verbinden, dat een zekere diensttijd na het verkrijgen van de hoofdakte moet zijn vervuld, komt den Minister niet aanbevelenswaardig voor, omdat daardoor een belemme ring wordt geschapen, die in sommige gevallen ongewenscht zou kunnen blijken. Bij nota van wijziging wordt in art. VII een redactieverbetering aange-- bracht. DE MIDDELENWET. De Tweede Kamer heeft de Midde lenwet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ZIEKE KAMERLEDEN. Het lid der Tweede Kamer, mej. Westerman, was gisteren wegens on gesteldheid verhinderd, de vergade ring hij te wonen. MR. R. B. LEDEBOER. f Dinsdagavond is in Den Haag over leden mr. R. B. Ledeboer, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad der Ne derlanden, die van 1900 tot 1904 sub stituut-officier van justitie bij de recht bank aldaar en van 1904—1908 lid van het college is geweest. Van September 1905 tot September 1908, toen hij als advocaat-generaal naar Den Haag werd geroepen, heeft hij ook zitting gehad in den gemeenteraad. MR. S. VAN HOUTEN C. S. EN DE VRIJHEIDSBOND Mr. S. van Houten en zijn politieke vrienden hebben overwogen, dat voor een afzonderlijk optreden bij de ver kiezingen voor Kamer, Staten en Ge meenteraden geen aanleiding meer bestaat, nu de Tweede Kamerfractie van den Vrijheidsbond, de Liberale Staatspartij hun, op een door hen ge dane vraag, het voornemen heeft te kennen gegeven, ook in het vervolg krachtig op te komen tegen het lijsten stelsel, zooals dat in de tegenwoordige kieswet is geregeld, welke strijd door die fractie reeds is aangebonden door de indiening in April 1925 van haar initiatief-voorstel tot wijziging van die wet. Mitsdien adviseeren zij hun poütie- ken vrienden, den Vrijheidsbond in den vervolge krachtig te steunen. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. Het dagelijksch bestuurder R. K. Staatspartij heeft, naar de katholieke bladen melden, aan de besturen der R. K. Rijkskieskringorganisaties een brief gericht, waarin het eenige pun ten onder de aandacht der besturen brengt. 1. Een opwekking om over het heele land een actie tot uitbreiding van het ledental der R. K. Staatspartij ter hand te nemen. 2. Een aansporing via de bestu ren der Rijkskieskringorganisaties om door onderlinge samenwerking en waardeering te komen tot een veelzij dige samenstelling ook van de pro vinciale en gemeentelijke bestuursli chamen. 3. Aan de besturen der Rijkskies kringorganisaties wordt verzocht, voor de e.v. provinciale kieskringor ganisaties en de plaatselijke kiesver- eeniging, onder het rayon der eerste behoorend, een model-reglement be schikbaar te stellen, dat met de eischen, in het partij-reglement om schreven, rekening houdt. HET BIJKANTOOR DER I. T. F. TE ROME. Op de vragen van het lid der Eerste Kamer den heer Moltmaker, betreffen de verwoesting door gewapende fas cisten van het bijkantoor der Interna tionale Transportarbeiders Federatie, gevestigd te Rome, antwoordde de Mi nister van Buitenl. Zaken: Van hetgeen met het te Rome ge vestigde bijkantoor der Internationa le Transportarbeiders Federatie zou zijn geschied, is der regeering hekend hetgeen berichten in dagbladen daar omtrent hebben medegedeeld. Van schade, aan Nederlandsche belangen toegebracht, is niet ge,bleken en voor het instellen van een onderzoek be staat voor de Nederlandsche regeee- ring geen aanleiding. HAAGSCHE TRAMWEG MIJ. In de gisteren gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aan deelliouders der Haagsche Tramweg Maatschappij kwam als eenig punt op de agenda voor: verandering van den naam der vennootschap. Het bestuur heeft voorgesteld als nieuwe bena ming „N.V. Haagsche Buurtspoorwe gen". Daar de volgens art. 32 der statuten vertegenwoordigde aandeelen niet de helft van het maatschappelijk kapitaal bereikten, kon geen beslissing worden genomen en werd besloten, de volgen de buitengewone algemeene vergade ring bijeen te roepen op 29 December a.s. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID HOLLAND. Blijkens een bekendmaking van Ged. Staten van Zuid-Holland, zal hun college bestaan uit twee afdee- lingen, A en B, en zijn de werkzaam heden dier af deelingen als volgt ver deeld: Afdeeling A: Provinciale en ge meentelijke financiën, belastingen, provinciaal personeel, bezoldiging ge- meenteperson©el, onderwijs, land- en tuinbouw, wet op de paardenfokkerij 1918, armwezen, jachtwet 1923, waren wet/ tiendwet, pandhuiswet, gemeen- teborgtochtenwet en pensioenwet 1922 voor zoover deze niet aan Afdeeling B is opgedragen. Afdeeling B: Gemeentezaken voor zoover niet aan Afdeeling A opgedra gen, plaatselijke strafverordeningen, kerkelijke zaken, waterstaat en we gen, waterschaps-aangelegenheden, pensioenwet 1922 voor zooveel de wa terschappen betreft, gezondheidswet, nijverheid, dienstplicht, woningwet, huureommissiewet, bioscoopwet, ver gunningen aan autobussen ingevolge de gewijzigde wet van 23 April 1880, ongevallenwet, landarbeiders wet, strandvonderij, drinkwatervoorziening gasvoorziening en electricitetsvocrzie- ning, ruilverkavelngswet. Tot leden der afdeelngen zijn be noemd: Afdeeling A: de heeren K. de Wilde, H. J. Berghols en Th. Heukels; Afdeeling B: de heeren Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, H. van Boeyen en J. H. A. Schaper VERKIEZING PROV. STATEN IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben bepaald, dat de stemming voor de verkiezing van de Staten in dit gewest zal plaats hebben op Woens dag 6 April 1927. INVOERRECHT OP VLEESCJÏ. De Commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vloesch heeft in haar vergadering van 23 dezer bedoel de prijscourant vastgesteld als voigt: rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 K.G. f 80; paardenvleesch versch of gekoeld, 100 K.G. f 40. Gedurende de maand December zal mitsdien het invoerrecht-voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedra gen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. EEN NIEUWE SOVJET-FILM. De „Nationale Bond tegen Revolu tie" heeft aan de burgemeesters van alle plaatsen, waar bioscoopvoorstel lingen worden gegeven, een schrijven gericht, waarin hij wijst op een nieu we film van de Russische fiimpropa- ganda-centrale, „De Bocht des Doods" die spoedig ook in Nederland aan bioscoop-exploitanten zal worden aan geboden. De Bond verzoekt, „gezien de funeste uitwerking, welke de film „Potemkin" reeds op een deel van ons volk heeft gehad, wat betreft deze film het voorbeeld der Duitsche auto riteiten te willen vólgen en de vertoo ning van „De Bocht des Doods" in uwe gemeente niet te willen toestaan" Een korte inhoudsopgave van de film is bij het schrijven gevoegd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 de zer zijn in het geheele rijk geconsta teerd 19 gevallen van buiktyphug, 498 van roodvonk (Zuid-Holland 238, Rot- Doi'drecht 10, Noord-Holland 103, Am- terdam 99, Den Haag 65, Leiden li, sterdam 74) en 86 gevallen van diph- tüeritus. POST EN TELEGRAPHIE. De directeur van den postchèque- en girodienst maakt bekend, dat met ingang van 1 Januari, voor hen, die zulks verzoeken en aan de te stellen voorwaarden wenschen te voldoen, weer gelegenheid kan worden gege ven tot het doen uitvoeren van zooge naamde „automatische afschrijvin gen" van periodieke betalingen we gens abonnement, contributiën, pre- miën, rente, enz. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. De onderhandelingen in Znid-Wales. In Zuid-Wales zijn de onderhande lingen tussdh-en mijnwerkers en mijn eigenaars mislukt. Na een gtemeen- schappelijk overleg van 10 tot eén uur,, verlieten de mijnwerkers-afgevaardig den de bijeenkomst en verklaarden, !dat er met de eigenaars niet te onder handelen viel. Er was niet het minste vooruitzicht dat overeenstemming bereikt zou wor den. De eigenaars hadden eenvoudig hun voorwaarden gedicteerd en ieder tegenvoorstel der arbeiders-afgevaar digden, nagenoeg zonder bespreking, onaannemelijk verklaard. Een later bericht uit Cardiff 'zegt, dat het voornaamste struikelblok de» vraag van de ure-n is geweest. Dei eigenaars stonden op het standpunt,, dat de 8-urendag een conditio sinei qua non vormde, waarover niet ver der gesproken behoefde te worden. Toen" zij nu bovendien weigerden, een verklaring te teekenen, om alle sta kers, naar behoefte aan werk, weer te rug te zullen nemen, liepen de verte genwoordigers der arbeiders weg. Ook uit Newcastle wordt gemeld, dat daar de achturendag tot nu toej de onoverbrugbare kloof is gebleken,, die de eigenaars en arbeiders scheidt. Hier zullen do onderhandelingen van daag echter nog voortgezet worden. In Cannock Chase hebben beide par' tijen eèn commissie benoemdtot na dere uitwerking van details. Deze com missies komen vandaag samen. In Sheffield, Liverpool en Glasgow! worden de onderhandelingen voortge zet en wat Yorkshire betreft, kan heit! sluiten van een overeenkomst metj groote waarschijnlijkheid tegemoet ge zien worden. In Glasgow is men giste ren niet erg opgeschoten. Naar den normalen tijd. Kolonel Lane Fox heeft gisteren in' het Lagerhuis medeged-eeiq, dat alle restricties op het gebruik, het vervoer én den aankoop van steenkool en het gebruik van gas in den loop der week zullen opgeheven worden, behalve het' uitvoerverbod. Dij mijnen zullen reeds, van heden af vrij zijn om hun steen kool te verkoopen aan wie ze willen, mits voor een gelijkmatige distrubu- tie zorg wordt gedragen. Van het uitvoerverbod worden Ul ster en de Iersche Vrijstaat vrijge steld; een groot consignment steen kool zal naar Belfast, Dublin en Cork) verscheept worden. De restricties op het gebh d van gas) en electriciteit voor winkels enz. zou-» den van vandaag af worden ingetrok ken. De minister voegde erbij, dat hij toC deze maatregelen Kon overgaan in hec vertrouwen op den gezobden burger zin van de bevolking. De toestand) in de steenkooinijverheid, ofschoon al sterk verbeterd, laat volkomen vrije handelingen nog niet toe en de bur gerij moet blijven beseffen, dat de op heffing der verboden gie.-n vrijbrief be- teekende om nu maar met gas, elec triciteit en steenkool roekeloos om te gaan. Baldwin Ih-eeft nu officieel medege deeld, dat de regeering van de in stelling van e,en scheids rechtelijk na tionaal tribunaal definitief 'heelt alge zien. JJe toeneming van het aantal wer-< kende houwers bedroeg gister 10.9761 man, waardoor het totaai ioi 421.47 werkers gestegen is. CHAMBERLAIN NAAR PARIJS EN GENèVE. Besprekingen met Briand en Streseman. Sir Austen Chamberlain zal de vol gende week op weg naar Genèv-ei een,1 paardagen te Parijs overblijven, waar4 hij i n ae gelegenheid zal zijn de loo- pende Europeesche zaken met Bnancd] te bespreken. De verwachte aanwezigheid van Stresemann te Genève waar 6 Decem ber de Raad van den Volkenbond! bijeenkomt, za! verdere gelegenheid bieden voor hernieuwing van het per-» sopnlijk contact met den Duitschen mi nister en het houden van vriendschap pelijke besprekingen. AARDSCHUIVINGEN BIJ NICE. In den omtrek van Nice zijn deoil de hevige regens der laatste dagen! groote verwoestingen aangericht. Naar de Eclaireur de Nice meldt, bjelioopt 'de schade die, in de heelel 'berggroep Roquebilljère is aange richt, verscheidene millioenen._ Vooral in het dal van de Vésubie^ een zijrivier van de Var, is de scha dei groot. Een tiental huizen is meege sleept 'door een aardverschuiving. Een chaos van aarde en slijk vormt) een vormelooze massa in de Vésubre) over een lengte van bijna één K.M. Een laatste bericht: meldt, dat de) 'heele berg Belvédère in beweging ïsf gekomen. Men vreest voor verdere aardverschuivingen in de Roquebil- lière, daar er zich nieuwe spleten gat ver m|d' hebben. Er zijn 20 menschlen in het gebergte) (omgekomen. DE STABILISATIE IN BELGIë. De gevolgen voor handel en industrie. Bij aanwezigheid] van koning Albert^ !de ministers Jaspar, Vandervelde erK Anseele, de oud-ministers Janssens en. Franck, den president van de Natio nale Bank van België, van het corpst diplomatique en van talrijke vooraan staande personen uit de politieke, in- dustrieele en financieel© wereld, sprak! gisteravond ingienieur Hannecart, di recteur-generaal van buitenlandschen handel van het departement van bui- tenlandsche zaken, over de gevolge» van de stabilisatie voor de Belgische industrie en den Belgischen handel. Spr. betoogde, dat ide stabilisatie van, den Belgischen franc binnen een kort) .tijdsbestek invloed zal hebben op de) prijzen, het disconto en den gang var* zaken in den binnen-ten buitenland- schen handel. .Vermoedelijk zal zicpi in den eersten tijd een lichte verhoo ging van het Belgische indexcijfer dep prijzen in den grootliandai voordoen. Voor de detailprijzen voorziet Hanne cart een stijging van het indexcijfer* dat op 15 November 730 bedroeg, jtot ongeveer 305. De®e verhoogmai

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2