k NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1926 TWEEDE BLAD. STADSNIEUWS. gemeentezaken. no Verkeersverbeteringen. B. en ,W. stellen den gemeenteraad voor de Stille Mare voor het verkeer met voertuigen en automobielen in de richting naar de Haarlemmerstraat te verbieden. In de tweede plaats stellen B. cn W. voor een ongenoemd zijstraatje van den Stationsweg bij het Pieter Hui- bertshof voor alle verkeer met uit zondering van. voetgangers te verbie den. In de. derde plaats stellen B. en VV. voor het Rapenburg in één richting te doen berijden, n.l. alleen rechts van de gracht en wel het gedeelte van Kort Rapenburg tot KloksteegNonnen steeg. In de richting Kaiserstraat inoet dus Rapenburg-West worden be reden en in de richting Kort Rapen burg Oost. Geen Kalkstof meer. Op verzoek van bewoners van den Heerensingel ontwierpen B en W. een nieuwe redactie van art. 10 der veror dening op de straatpolitie, waardoor het voortaan alleen geoorloofd zal j_ijn kalk, meel, zand, puin en andere stof- gevende goederen te lossen op door. B. en W. te bepalen wijze. Zij stellen zich voor dat dit moet geschieden door een houten of metalen koker. De be woners van den Heerensingel zullen dan van kalkstof bevrijd zijn. Geen muilkorven. en W, geven in overweging een andere redactie van art. 35 der veror dening op de straatpolitie. waarin be- palald wordi dat de muilkorven die waak- en werkhonden moeten dragen bjet bijten moeten verhinderen doch Overigens zoodanig ingericht en on derhouden moet worden, dat de hond d,aar geen onnoodigen hinder van on dervindt. Straat schrobben. B. en W. stellen voor hun de be- yoegdheid te verleenen in tijden van waterschaarschte het straat schrob ben te verbieden. Daarvoor is een wij- ziging van de straatpolitie-verorde- ning noodig. Lid Comm. van Toezicht Middel baar Onderwijs. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs beveelt ter voorziening in de vacature van Mej. Dr. L. C. Bolle het volgende dubbeltal aan: 1. Dr. J. C. M. Timmermans; 2. Dr. L Mulder VERKOOPDAGEN CHR. FRÖBEL SCHOOL. Ook gisteren, den laatsten verkoopdag, is het druk geweest op den bazar, en zjjn er goede zaken gemaakt. Het was den geheelen middag en avond een ko men en gaan van bezoekers en bezoek sters. Te circa 9 uur werden -de nog re3- teerende goederen bij opbod verkocht Nadat enkele stands waren opgeruimd waardoor meer ruimte beschikbaar kwam, besteeg de „afslager" de tafel en onder vrooTijk© stemming werden de diverse goederen aan den man of aan de vrouw gebracht. Te circa 11 uur kondigde de afslager die geen gemakkelijke taak had, net einde der „voorstelling" aan, waarop het kooplustige publiek langzaam aan huiswaarts toog. Het bruto bedrag, waarvan natuurlijk de gemaakte onkosten af gaan, dat beide verkoopdagen hebben opgebracht is in totaal 1 1160, De dameskrans „Clara Dozy" mag zeker met voldoening op de gehouden verkcopdagen terug zien en het genoe gen smaken straks een flinke som gelds aan den penningmeester der Chr. Frö- belschool te kunnen afdragen. Moge het onze Chr. Fröbelschool in liet Kcoikwartier ten goede komen en de kleine scholieren tot zegen strekken. NIEUW SCHIETLOKAAL. Dinsdagavond werd in de Morsch- poortkazerne het nieuwe schietlokaal in gebruik genomen. Te ruim nalf negen sprak de voor zitter van de Leidsohe Burgerwachti bet openingswoord. Bij het betreden van deze schietzaal had spr. direct iden indruk gekregen, dat het geheel een huiselijk aanzien_ had, waar men zich onmiddellijk thuis geveelde. Het1 was hem daarom een genoegen dei aanwezigen van harte welkom te hee- ten in deze zoo keurig ingerichte gele genheid. Het speet spr., dat de com mandant der Leidsche Burgerwacht, de heer A. Stevns, hierbij niet tegen woordig kon zijn. Immers de ziel van 'de Burgerwacht ontbreekt op dezen avond omdat de commandant uoor ern stige ziekte verhinderd is dezen bij tö wonen. Spr. hoopt dan ook dat heu iden commandant gegeven zij, algeheel herstel te vinden van zijn ziekte op dat hij wederom met dezelfde lust er» energie zijn krachten zal kunnen schen ken aan de groei en bloei, der Leid sche Burgerwacht. .Verder heette spr. welkom de afgevaardigden van de Schietvereen. Generaal Snijders" en in het bijzonder den Inspecteur der Leidsche Burgerwacht, Kapitein Bak huis uit Den Haag. Dan richtte de vcorz. een woord' van dank tot den Garnizoens-comman dant en de heeren Th. v. cl. Drift, Ba- rendse, van Baal, de Ond. Oft. Schiet vereen. en de leden die allen hadden medegewerkt bij het inrichten van die lokaal. Hierna verklaart de voorz. de schiet zaal voor geopend, waarna hij over- faat tot het uitreiken der prijzen, be- aald bij de schietwedstrijden metJ scherp in den afgeloopen iorner te; 'Katwijk. «Deze werden behaald als volgt: Afdeeling A: 1. D. de Gunst, 48 p., 2. :W|. Alphenaar 47 p,', 3. O. F. Ko,- reman 47 p., en 4. Ph. v, d. Drift 45 p. Afdeeling B.: P. Koreman 47 p. en N*. Rijnbende 43 p. Veteranen-Afd 1. ,C. P. Kok - 45! p., 2 H. v. d. Velden 43 p. en G'., Gadri 38 p. Pers. Baan: 1» v. Leeuwen 46 p., 2. J. de Lange 42 p., 3 Q. P. Kok 4i p., 4. ,W. Langehoek 40 p. Vrije Baan: 1. Th. v. d. Drift, 2. 1. P. Koreman, 3. Wi. Alphenaar, 4, J. v. Staveren Jr., 5 D. Haverkorn. De beker werd dit jaar behaaljd door den heer J. v. Staveren, Jr., met 141 punten, waardoor deze dien voor 'de derde maal in het bézit kreeg. Bij het overhandigen van den beker, fe liciteerde de voorz. den winnaar. eenmaal raakte hij ze aan toen sloop hij onhoorbaar heen. Heer? fluisterde hij, Heer! En uitgaande naar een eenzame plek, wierp Judas zich weeklagend neer; hij kroop o-ver den grond', stiet woeste kreten uit, reet met de nagels de borst open en beet zich in den schouder. I11 verbeelding streek hij wederom langs het zachte haar van Jezus; hij fluisterde-teere, lieflijke woorden, dan weer knarste hij met de tanden. Plot seling hield hij op met steunen, wee klagen en knarsetanden; hij verzonk in diep gepeins, het vochtig gelaat-hél de op zijde; zoo geleek hij op een mensch, 'die luistert. En langen tijd zat hij in deze houding; somber en onheil spellend als het noodlot zelf. Hier zien we liefde en haat beide; liefde in haat overgaand. Hier is geen louter onhartelijk baatzuchtige, ook geen duivel, die haat en huiche-lt. Het weeklagen in de eenzaamheid, *'t fluis teren, onbespied, van teere, lieflijke woorden is op dat oogenblik gemeend. Maar die sentimenteel slappe, kortston clige aandoening maakt weer plaats voor haat, die zich eerst in tanden knarsen, daarnaast stil peinst op wraak. De avond van het verraad nadert. Judas vraagt op droeven toon met ern stige stem aan Jezus of Hij hem het verraad, dat Judas plegen gaat, wil be letten. „Ge weet toch dat ik U liefheb, Aan de corpsschutters, die in Den Haag beslag wisten te leggen op den eersten prijs, bij de Prov. Wedstrijden, in klasse C. en daarmede tevens het kampioenschap van-.Nederland indezei klasse behaalden, n.l. de heeren J. P. .Koreman, L. Haverkorn, T. Barendse^, J. v. Benten en W;. Alphenaar wer den medailles uitgiereikt, waaraan dei voorzitter eenige Waardeerende woor den toevoegde. Hierna werd' het woord verleend aan kapitein Bakhuis, die, na een in leidend woord. over. den toestand in Indië en de~ gebeurtenissen in Assen en Ede er als Inspecteur van de Bur gerwachten toe overging, om de diplo ma's vG.or schietvaardigneid- in den af geloopen zomer door de leden der Leidsche Burgerwacht te Katwijk be haald, aan "de navolgende heeren uit te reiken: •Klasse B.: H. v. d. Velden. Klasse C.: N. Rijnbende, B. IWw 'Hageman, J. Nijenhuis L. A. v. Ber gen Henegouwen, A. G. Bisot, H. G. v. Benten, D. D. de Gunst, G. P. Kok, F. ,W!. Broekhuyzen, J. de Nie, A. P. Dorst, C. F, Sommers, L. Berg man, J. de Lange, v. Leeuwen, H., Knaap, C. v. Munster^ D. Haverkorn,, {W|. v. Leeuwën, Th. y. d. - Drift, J., v.d Steen, !W'. Pijnacker J. Kors- wagen, A. v. Muijen, J. Devilé, D. A. Blotkamp, ,W. F. Koreman, J. P. Koreman, J. Barendse, J. H. v. Stave ren Jr., O. T. Koreman. Nadat een der leden van de Leid sche Burgerwacht de woorden van den voorzitter en Kapitein Bakhuis had Onderstreept, noodigde de voorzitter Kapitein Bakhuis uit om de eerste se rie te schieren, waaraan deze gaarne; voldeed. Dan bracht luitenant Steenhauer, Instructeur van de Leidsche Burger wacht nog eenige woorden van dank! aan het bestuur der Leidsche Burger wacht en Kapitein Bakhuis, tevens den commandant A. Steyns een spoedig herstel toewenschend.' Allen bleven nog eenigen tijd bij een, dru gebruik makend van de ba nen, zoolang de gelegenheid zich daar toe aanbood. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Langerak,_H. G. v. d. Hoek, cand. te Bilthoven. Te Uitwnk en Waardhuizen, J. de Wit, cand. te Noordwijkerhout. Te Rassen,'J. J. Tim mer te Ermelo. Bedankt: Voor Lexmond, J. G. Dekking te Kesteren. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Bmmen, J. H. Bin- nema te Kielwindeweer. CHE. G1UEF. KERK. Beroepen: Te Rozenburg, G. W. Alberts te Zutphen. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. G. Menke n za! inplaats vau cp 21 Nov. ,28 Nov. a-s. afscheid nemen van zijn gemeente te Gameren, en 5 Dec. d.a.v. intrede doen in de Gerei Kerk te Genderen. Zondagmorgen nam Ds. P. F. van Noort afscheid met een predicatie over 2 Thess. 2:15^-17 van de Ned. Herv. Kerk te Zalk. De naar Oud-Loosdrecht vertrekkende predikant werd toegesproken door den consulent Ds. L. J. Dippel-.-te Kampen, en'door den heer Bruins, voorlezer en kerkelijk ontvanger. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. Hoek van Rijsoord, deed D3. G e r r i t s, overgekomen van Tuil, Zon dagmiddag intrede in de Ned. Herv. Kerk te 's Gravendeel met een predi katie over Matth. 2818. Namens den ring Oud-Beyerlaad werd den- nieuwen leeraar het welkom toege roepen door Ds. Ten Bokkel Huinink, van Numansdorp, terwijl Ds. Verkerk van Puttershoek, als consulent, namens kerkeraad en gemeente het woord voer- de. Aan het slot werd staande gezongen Ps.-132:6. EMERITAAT. Ds. R. de Jong, predikant bij tie Geref. Kerk te Broek op Langendijk, heeft tegen 1 Januari emeritaat aange vraagd. Heer. Ge weet immers allesAch, beveel mij te blijven!..Heer, Heer, heb ik U daarom mijn gansohe leven in smart en kwellingen gezocht en ge vonden?" Als hij geen antwoord krijgt, is zijn besluit: „Ik zal gaan." Ook hier weer is Judas niet getee- kend als ongeloovige, immers hij ge looft in Jezus' alwetendheid. Ook niet als waarachtig geloovige, immer ge reed tot haat en wraak als hij ver smaad wordt. Er is geen geheele over gave. geen zuivere liefde. Daarom ant woordt Jezus hem niet. Judas heett niet de ware liefde, en is toch niet 2onder genegenheid, bij hem ontstaan de uit grillige gevoeligheid, gemengd met een zelfzucht waarvan hij zich nie; bewust is dan. Het grillige van die gevqelerigheid bestaat daarin, dat ze door de kleinste, onbeduidendste bijkomstige oorzaak kan opgewekt wor den, verslappen en verdwijnen. „Ik zal I.' overleveren'1; „ach, beveel mij te blijven"; „ik zal gaan" volgt met zeer kleine tusschenruimten op elkaar, evenals de stemmingen, waarvan zede uiting zijn. Immers sentimentaliteit, slap gevoel, bestaat slechts uit afge broken reeksen stemmingen. In den hof van Gethesemané loopt Judas haastig voor de krijgsknechten uit; glurende naar alle kanten, zoeken de Jezus. „Dien ik kussen zal, die is het, grijpt hem!" Maar toen hij Jezus en de dis- cicelen aanzag. DR. 3. BRINKMAN. Te Haarlem liep het gerucht, dat Dr. 'J. Brinkman, Geret predikant aldaar, bij den kerkeraad aldaar zijn ontslag zou hebben ingediend. Dr. B. op verzoek om inlichting ge vraagd, deelde mede, dat het gerucht „.onjuist en praematuur" is. NED. GEREF. KERKEN. Ook te Zaandam zullen godsdienst oefeningen worden gehouden vanwege de Ned. Geref. Kerken. Reeds is voor de avonddiensten door de Doopsgezinde gemeente haar kerk gebouw aan de Westzijde afgestaan. Voor dfc morgendiensten is men nog niet geslaagd een plaats van samenkomst te verkrijgen. WEER NAAR HUIS TOE. Vandaag is Prof. Dr. J. Sebestyen de bekende Hongaarsche hoogleeraar, die enkele weken in ons land vertoefde, en cp verscheidene plaatsen een spreek beurt vervulde, wederom vertrokken. De Hoogleeraar reist rechtstreeks door naar Hongarije. LEGATEN. Wijlen mevr. Ossewaarde te Nijmegen heeft gelegateerd aan de Vereen, van Evangelisatie aldaar f icoo; aan den Herv. Diaconessenarbeid f rooo; aan de Vereen. Bethel f loco. VOOR CHR. U.L.O. Te Rijsoord (Z.-H.) werd Maandagavond )een vergadering gehouden tot oprich ting eener Chr. U.L.O. school. Na eenige bespreking werd tot oprich ting eener schcolvereeniging overge gaan. Als bestuursleden werden gekozen de heeren H. Retel, voorzitter: P. C. Brand wijk, J. H. Dolman Jr., Jon. in 't Hout, A. W. v. d. Klis, J. H. Mohr, D. Vis- bach, en J. L. de Wit (4 Herv. en 4 Geref.) Het bestuur ontving machtiging op de statuten de koninklijke bewilliging aan te vragen en tot oprichting eener U.L.O. school de vereischte stappefl te doen. Binnenkort zal opnieuw worden ver gaderd ter vaststelling van het Huishou delijk reglement. BINNENLAND. OVERZICHT VAN DE RIJKSMID DELEN IN DE MAAND OCTOBER. De Rijksmiddelen hebben in de afge loopen maand f 41.448.670 opgebracht, tegen f40.759.441 in dezelfde maand van 't vorig jaar. In 10 maanden be droeg de opbrengst f 406.372.534 of 88.7 pet. van de geraamde opbrengst over het geheele jaar. Er is dus geen twijfel aan, dat aan het eind van 1926 de ra ming voor dit jaar met een 6 a 7 pet. zal worden overschreden. 'Wanneer men de verschillende ont- vangstposten van October vergelijkt met die in dezelfde maand van 1925, merkt men aanstonds dat er weinig verschil bestaat tusschen de ontvang sten van dit en het vorig jaar. Toch had de totaal-opbrengst van October 1926 beneden die van verleden jaar gebleven, indien niet de Successierech ten en de Dividendbelasting ten gun ste van het loopende jaar den doorslag gegeven hadden. Tegenover een opbrengst van 3.6 mil lioeri in October 1925 staat thans een ontvangst van 5.3 millioen aan Succes sierechten. De Dividendbelasting bracht in do aftgeloopen maand f2.483.420 op of 1-1 millioen meer dan. een vorig jaar. Als men zulke voorsprongen heeft, kan men er wat tegen, dat betrekkelijk vele posten wat minder opbrachten kan in 1925. Aan Grondbelasting kwam f 990.306 binnen of f 84.000 minder dan een-vorig jaar. De Personeele belas ting bleef met haar opbrengst van f 1.946.691, ongeveer 5 ton beneden ver leden jaar. De geindë Inkomstenbelas ting beliep ruim 8 millioen, doch bleef daarmee toch 3 ton beneden het vorig jaar. Toch behoeft deze verminderde opbrengst der genoemde belastingen ons niet te verontrusten, omdat deze haar oorzaak grootendeels vindt in de snellere wijze van inning, waardoor in vorige maanden méér ontvangen is wat thans minder ontvangen werd. Do totaal-ontvangst toch in tien maanden overtrof die van 1925. toen ontbrandde in zijn hart een fel le strijd, gelijk aan dien Welken Chris^ tus vóór hem had gestreden. Als hon derd luid-triMende snaren weeklaagde het in zijn ziel, haastig liep hij op Je zus toe en tee der kuste hij Hem op de koude wang. Slechts een oogenblik duurt ook de ze stemmingswisseling; want op Jezus' vraag of Judas den Zoon des men- schen verraadt met een kus, kermden en krijschten als duizen d-en woeste stemmen dooreen in de ziel van Judas ïskarioih: „Ja, meteen kus der liefde zullen wij U verraden! Met een kus der liefde zullen wij U overgeven aan smaad, geeseling en aan den dood! Met de stem der liefde zullen wij de beulen roepen uit de don kere spelonken en zij zullen het kruis opslaan en hoog boven de aarde zullen wij de liefde laten kruisigen door de gekruisigde liefde. Dit voelde Judas, van zijn zelfzucht onbewust, als de oorzaak van zijn haat zijn afgewezen, gekruisigde liefde. Het was bij Judas: oog om oog en kruis om kruis. Straks, als Judas de krijgsknechten ziet geeselen, „schrijnt een oogenblik een vreeselijke pijn door zijn gansche wezen en al zijn beenderen" en in de stilte van den volgenden nacht mom pelt hij op angstigen toon: „Ach. het doet me leed, mijn zoontje, het doet mij leed, mijn. «zoontje, het doet mij zoo leedl" AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 18 November 1928. Buitenstaanders hebben soms een juister kijk op de verhoudingen dan de menscihen die er midden in zitten. Zoo wordt op 't oogenblik in „Het Volk" een debat gevoerd over „onge loovige dominees in de kerk." De socialist Kees Meyer toont heel goed in te zien dat zij daar in „een scheeve positie" zijn: „Toen het modernisme brak met den bijbel als Gods Woord en met de god delijkheid van Christus, toen het Jezus tot een gewoon mensch maakte en den vroegeren God-des-gerichts tot een goeiigen Vader-in-de-hemelen, bleven echter de moderne voorgangers in de kerk en ze hieven zich christenen noe men, schoon feitelijk al wat tot nu pit en merg van het Christendom geweest was. daaruit was verdwenen. Laat men zich eens denken een „so* cialist" die den klassenstrijd en letter lijk alle socialistische beginselen over boord heeft .gegooid en toclh lid van de partij blijft, en in die partij een leiden de positie blijft innemen". De heer Kees Meyer begrijpt heel goed. dat dit een onjuiste verhouding is. Wonderlijk, dat de personen in kwestie dit zelf maar niet schijnen te begrijpen. OBSERVATOR. De Vermogensbelasting bracht 1.2 millioen op of 5 ton minder dan in het vorig jaar. Aan Suikeraccijns werd bijna 3.2 millioen ontvangen. Ook dit was iets lager dan een vorig jaar, ongeveer 3 ten. Wijnaccijns deed in de schatkist vloeien een bedrag van bijna f71.000 of ongeveer f 6500 minder dan in 1925. Bij accijns op gedistilleerd valt zelfs een nadeeli'g verschil ten laste van dit jaar waar te nemen van 7 ton. Tegen een opbrengst van 4.6 millioen in 1925 valt thans een ontvangst van 3.9 mil lioen te. boeken. Daarehtegen heeft de Zoutaccijns door zijn opbrengst van f202.298 weer f12.600 meer opgebracht dan een vorig jaar. terwijl ook de bier accijns door 'n opbrengst v. f 1.323.535 die van October 1925 met f34.000 over troffen. Bij den accijns op geslacht, die rui-rn f 816.000 beliep, is echter weer in vergelijking met 1925 een verminderde opbrengst van f 55.CÜO waar te nemen. Daarentegen is bij de Tabaksbelasting weer een vermeerderde ontvangst op te merken. Tegen een opbrengst van f 1.689.000 in October 1925 staat thans een ontvangst van f 1.857.000. De Zegel rechten beliepen ruim 2.1 millioen of f 60.000 meer dan een vorig jaar. Aan Registratierechten kwam f 1.383.236 binnen, welke opbrengst f23.000 min der bedroeg dan een vorig jaar. Daar entegen gaven de Invoerrechten weer- een hoogere ontvangst te boeften dan eert vorig jaar. Bedroegen de?.e rech ten in October 1925 f4.718.614, thans werd een bedrag van f4.884.915 bereikt De belasting op gouden en zilveren werken met haar opbrengst van ruim f 97^000 bleef vrijwel gelijk aan wat in 1925 op dezen post binnen kwam. Het Statistiekrecht, dat in de afgeloopen maand f 369.000 in de schatkist deed vloeien, gaf in vergelijking met het vo rig jaar een verminderde opbrengst van f 13.000. De opbrengsten der Domei nen, der Staatsloterij en der Jacht en Visscherij. welke resp. f355.716, f168. 916 en f 15.698 bedroegen, komen zoo overeen met die van het vorig jaar, dat ze niet tot de minste opmerking aanleiding geven. Ten slotte verdienen alleen de Loods gelden nog onze aandacht. De drukte in onze havens weerspiegelt zich na tuurlijk in de verhoogde opbrengst der loodsgelden. Bedraagt 1-12 der raming op dezen post f333.333. de werkelijke ontvangst beliep f 530.536. Op 't oogen blik is zelfs reeds f83.000 meer ont vangen dan voor het geheele jaar ge schat was. Onze totaal-indruk welken de cijfers der Rijksmiddelen over de afgeloopen maand op ons maken, kan geen an dere wezen, dan dat wij met dankbaar beid en vertrouwen de volledige jaar uitkomst tegemoet zien. Het is geenszins mijn bedoeling met deze aanhalingen, om e«r mijn instem ming mede te betuigen. Uit het eigen aardig Russische gebruik van „Zoon tje" blijkt reeds voldoende de persoon lijke opvatting. Met name de kus bij het verraad zou ik me niet zoo voor stellen als in dit Russische boek. Op dat oogenblik, meen ik, zal Judas nog geheel onder den indruk van zijn wraakplannen hebben verkeerd. Ook kan niet ontveinsd dat Andréjef het sentimenteele element in Judas niet altijd duidelijk vasthoudt, soms zelfs schijnt los te laten. Zijn veronderstel ling laat nog heel veel vraagteekens epen. Maar moge zijn Judas-figuur nog raadselachtig in mysterieus half duister voor ons staan, de verdienste ligt in het nieuw gevonden motief bij Judas, het sentimenteele. Dat een Rus dezen karaktertrek in Judas zou aannemen, begrijpt ieder die den moes jiek, den Russisch en boer, kent. Eeuwen lang beeft de moesjiek z'n vadertje Tsaar als 'n God vereerd; thans haat hij hem doodelijk. De moee jiek, zegt een ooggetuige „is schran der, bijgeloovig, en tegelijk innig vroom, den eenen dag zal hij alles voor u op het spel zetten wat hij be zit, den anderen dag zal hij u bestelen en afzetten. Hoe meer we hem leeren kennen, des te meer voelen we, dat er onder dat weinige 't welk ons opvalt, veel verborgen ia, dat wij nooit rallen doorgronden." r Uitbreding en verbetering van de gebouwen van Endegeest. B. en W. stellen op advies van de Com'missie van Beheer der Gestichten Voor aan het waschlmis en een twee tal paviljoens verbouwingen uit te voe ren, waarvan de kosten geraamd wor den op f 168.500. Zoowel de uitbreiding van het waschlmis als van de beide paviljoens ;zijn noodig in verband met geleidelijke uitbreiding der gestichten en om betere verpleging te. verkrijgen Jan Vossenstegers, wachten. De bewoners van de Jan Vossen- steeg hebben gevraagd om electrische verlichting en trottoirs voor hun straat. In verband met de demping van de Voldersgracht en de verplaat sing van de Jan Vossenbrug stellen B. en W. voor met het overwegen van de noodige verbeteringen te wachten. Periodieke aftreding Burg. Armbestuur. In de plaats van de heeren J. P. Mul der en H. \V. Blote, die periodiek af treden als leden van het Burgerl. Arm bestuur stellen B, en W. de volgende dubbeltallen: Vacature-Mulder: 1. J. P. Mulder; .2. Dr. S. C. Meijering. 2. Vacature-Blöte: 1. H. W, Blöte; 2. Dr. H. J. M. Boonacker. Geneesheer Endegeast. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor in de vacature-Dr. H. C. Jelgers- m& te benoemen tot buitengewoon ge neesheer aa.n de gestichten „Ende- geest" „Voorgeest" en „Rhijngeest" den heer A. M. Blok, assistent van den Hoogleeraar in de psychiatrie aan le Universiteit alhier. FEUILLETON. Het karakter van Judas Istkarioth. 8) Heeft Judaa dus Jezus gered om heim zelf later: te kunnen doen kruisi gen? Of is zijtn woord tot Thomas al leen uiting van woede over gekrenkte afgewezen liefde? We hebben hier één ,-van de vele vraagteekens die de Rus sische auteur onbeantwoord heeft ga laten. Toch blijkt meer 'dan eens dat Judas werkelijk „een teer hart" heeft voor Jezus, een zwak sentfmenteel gevoel, dat, zoo dikwijls en zoo spoedig liet opkomt, zoo ras ook weer verdwijnt, om plaats te maken voor den haat der gekrenkte eigenliefde. Judas heeft de zilverlingen voor zijn verraad ontvangen, ze begraven buiten de Stad, keert huiswaarts en vindt Je zus uitgeput van vermoeienis in die pen slaap. Geruischloos trad Judas nader met de teedere behoedzaamheid van een moeder die haar zieke kind vreest ie wekkèn, en verbijsterd als een wild dier dat uit zijn1 hol sluipt» en plotse ling wordt verrukt door de schoonheid van een witte bloem zoo beroerde hij zacht de zijige haren van Hem; haastig trok hij de band terug. Nog

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5