CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTSPRIJS Dit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. A ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. JAARGANG DONDERDAG 18 NOVEMBER 1926 NUMMER 1980 IDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 ii Postbox 20 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2,50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Prijzenswaard. Onze Burgemeester heeft den moed gehad na keuring en herkeuring het vertoonen van de Potemkin-film te de zer stede te verbieden. Wij verheugen ons van harte over deze beslissing. Maar ook brengen wij Jhr. de Gijse- laar hartelijk dank voor dit moedig besluit. Wij kunnen ons toch voorstellen, dat hij reeds heel wat tegenstand heeft moeten ondervinden en ook dat hij er nog heel wat over zal moeten hooren. Het is nu eenmaal zoo, dat telkens wanneer Christenen hun waarschu wende stem tegen iets laten hooren, van andere zijde al het mogelijke wordt gedaan om aan te toonen, dat het bekrompen is, dat van die zijde te veel invloed op andersdenkenden wordt uitgeoefend, enz. De actie in Amsterdam tegen het verbod van dan sen op Zondag is een bewijs. Een burgemeester, die den moed heeft, om daartegen voet bij stuk te houden, wordt gehoond en bespot. Daarom is de daad van onzen Bur gemeester een daad van moed. Ministers geen ministerie. Dinsdag heeft Dr. De Visser in de Tweede Kamer bij de Algemeene be schouwing over de Staatsbegrooting voor 1927 een belangrijke rede gehou den. Hij heeft bij die gelegenheid do woorden gesproken: Wij hebben Mi nisters, maar in staatsrechtelijken zin geen Ministerie, geen Ministerie, dat door eenheid van politieke beginselen wordt gedragen en tot handhaving daarvan door een parlementaire meer derheid wordt gesteund. Wij zijn blij dat Dr. de Visser dit zoo kernachtig juist heeft gezegd. Men proeft bij de debatten in de Kamer telkens een angstig ontzien van bet Kabinet. Aanvallen op een en kelen Minister dragen het kenmerk van de strijdlust en strijdwijzevan weleer, maar aanvallen op het Kabi net in zijn geheel worden zorgvuldig vermeden. Men wil van die zijde het intermez- ze-kabinet gaarne houden. Zelf onbe kwaam om tot een accoord voor de vorming van een kabinet te komen gunt men ook de rechterzijde niet een kabinet steunende op de verwant schap van de verschillende groepen. Innerlijke onvolkomenheid van het Kabinet leidt echter ook tot het ach terwege blijven van enkele noodzake lijke onderwerpen. Dr de Visser meende, naast enkele wcrdvoerders van Anti-Revolutionai re zijde, dat het Kabinet te ver ging door onderwerpen als de herziening der Zondagswet, echtscheiding en lijk verbianding, geheel achter de deur te zetten. Inderdaad is dat ook vreemd. Maar wie meenen mocht, dat het Mmisterie ook hier in zijn geheel ver antwoordelijk gesteld kan worden ver gist' zich. In dit Kabinet heeft elke be- winc.sman een te vrije positie. Intusschen zijn wij zeer benieuwd wat de Minister-president heden over h^t Kabinet te vertellen zal hebben. STADSNIEUWS. HERINNERING. We herinneren onze lezers aan de beide belangrijke vergaderingen, die hedenavond gehouden worden: de le zing van Ds. van Arkel in de Hooi- grachtkerk over „Galiilea" en de ver gadering van den Besturenbond in „Patrimonium" (Hoogl. Kerkgracht) waar de heer v. d. Have zal spreken over: „De positie van het overheids personeel en zijn verhouding tot de ar beiders in de vrije bedrijven." IJet is wel jammer, dat deze beide vergaderingen op denzelfden avond vallen, doch het kan best op beide vol zijn. Men doe dus een keuze. DE POTEMKIN-FILM VERBODEN. Naar wij vernemen was het oordeel der Bioscoopcommissie over de Potem kin-film, die Maandag in het „Casino" heeft proef gedraaid, verdeeld. Een (minderheid wilde deze film om haar revolutionaire strekking absoluut ver. bieden; een andere minderheid zag er niets geen kwaads in en was voor toe lating zonder coupures. De meerder heid was voor toelating met coupures. De burgemeester beeft *"d*ter de film verboden. SCHILDERSBEDRIJF EN WERK VERRUIMING. Men schrijft ons: De Commissie tot Regularisatie (Werkverruiming^ in het schilders bedrijf, bestaande uit werkgever en werknemer in dit bedrijf, heeft weder om een vergadering belegd, om bij ver nieuwing pogingen in het werk te stel len, de groote werkloosheid welke zich nog steeds blijft voordoen zoo mo gelijk te bestrijden. De Voorzitter, de heer J. Meyer Jzn., sprak zijn tevredenheid uit, omtrent gunstige resultaten, welke deze Com missie gedurende de jaren van haar bestaan, had mogen bereiken. Medewerking werd in het bijzonder in het afgeloopen jaar verleend door den Rijksdienst te 's-Gravenhage, wel ke hun onderhoudsschilderwerkcn vroegtijdig deed besteden, om zoo noo dig in de eerste of laatste drie maan den van het jaar ten deel® te laten uitvoeren. Ook de Directeur der Ge meentewerken alhier, heeft aandacht geschonken, door zeer vroeg in het jaar eenige schilderwerken te doen uitvoeren. Belangrijk is ook de medewerking van heeren architecten, waarvan er zelfs een, dezei» dagen een groot bui tenschilderwerk mocht besteden ten behoeve van een groot industrieel. Ook meerdere patroons mochten op de door hun toegezonden circulaire van hun cliënteele medewerking on dervinden, door toezegging van wer ken, welke in den winter mochten worden uitgevoerd. Met een woord van dank vermeiden zij nog de volle medewerking van den Directeur van het bureau voor Sociale Zaken, die het zeker zou bevredigen, geen werklooze schilders aan de ar- beidsburs te zien, zoowel nu als in het vroege voorjaar, en zijn zij cok dank verschuldigd aan den Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht, die getoond heeft dat deze zaak zijn volle sympathie heeft. Daarom kan deze be staande Commissie op den ingesla gen weg voortgaan, en doet hij ver nieuwing 'n beroep op olie industriee- len en alle particulieren om schilder werken, welke even zoo goed in den winter als in den zomer kunnen wor den uitgevoerd, te doèn uitvoeren. Gij werkt er toe mede, het algemeen be lang te bevorderen, en vele schilders gezellen voor werkloosheid te vrijwa ren. Een schrijven is door genoemde Commissie verzonden aan den Rijks dienst (Ministerie van Arbeid te 's- Gravenhage) en aan Burgemeester en Wethouders alhier, waarin dezelfde steun voor winterwerk gevraagd wordt. DIERENBESCHERMING. Het afdeelings-secretariaat van de Ned. Ver. tot Besch. van Dieren deelt ons mede, dat aan, den opstellen-wed strijd dit jaar weer zeer druk is mee gedaan. Het gevold van de groote deelname is, dat er heel wat opstellen-makers en maaksters zullen worden uitgenoo- digd om op Zaterdag den 27en dezer, om half twee in de erroote zaal van de Stadsgehoorzaal te komen kijken naar de nieuwe film van de Vereenïging. Dienselfden middag zal de film nog eens tegen entree draaien voor kinde ren en 's avonds voor volwassenen. ADRES VAN LEIDSCHE STUDENTEN. 248 leden van het Leidsclie Studen tencorps hebben het volgende adres aan de Eerste Kamer verzonden: De ondergeteekenden, allen oudere leden van het Leidsche Studenten corps, gevoelen zich gedrongen, aan u hun meening kenbaar te maken in zake het Nederlnadsch-Belgisch ver drag. Zij hebben dit tot nu toe niet ge daan, omdat zij overtuigd waren, dat nimmer de Nederlandsche volksver tegenwoordiging bereid zou zijn, een dergelijk tractaat goed te keuren. De goedkeuring door de Tweede Kamer geeft hun echter aanleiding, van hun meening te doen blijken, in de hoop, dat dit eenigszins zal mogen bijdra gen, om goedkeuring ook door de Eerste Kamer te voorkomen. Zij achten dit tractaat voor Neder land onaannemelijk, omdat het voor Nederland groote politieke en econo mische nadeelen en gevaren, en zelfs vernederende bepalingen brengt, wel ke zij meenen hier niet nader te moe ten uiteenzetten na de uitvoerige be togen, die hieromtrent door anderen reeds zijn gehouden. Indien een goede verstandhouding tot België, welke ook ondergeteekenden ten zeerste wen- schen, concessies zou eischen, dan meenen zij toch, dat concessies, als in dit verdrag gedaan, veel te ver .gaan. Met nadruk willen ondergeteeken den erop wijzen, dat naar hun mee ning een goede verstandhouding tot België door dit verdrag niet zal wor den bevorderd. Immers meenen zij, dat de daarin vervatte onrechtvaardi ge bepalingen op den duur in Neder land wrok, in België neiging tot nog verder gaande eischen zullen wekken Hoe overigens de ontwikkeling van het internationale recht kan zijn ge baat door een tractaat, waarin de be langen van een der partijen worden genegeerd, kunnen zij niet inzien. Er is betoogd, dat verwerping van het verdrag een zeer ongunstigen, aan neming een zeer gunstigen invloed zou hebben. Ondergeteekenden mee nen echter, dat deze betoogen niet ter zake dienende zijn. Bij het treffen van een regeling, bestemd om in lengte van dagen te gelden, mag men de ge volgen van het feit der verwerping, res pectievelijk aanneming, verwaarloo- loozen. Deze gevolgen kunnen slechts korten tijd hun werking doen gevoe len, de gevolgen van het verdrag zelve zullen tot in lengte van dagen merk baar zijn. Niettemin achten ondergeteekenden het gewenscht, erop te wijzen dat de voorstanders van het verdrag zich van de gevolgen van aanneming of verwerping een geheel verkeerde voor stelling maken. Dat België in aanneming een reden tot dankbaarheid zou zien gelooven zij niet, omdat men in België, gelijk bekend is, het verdrag niet als een groot offer van Nederland beschouwt. En ondergeteekenden willen erop wij zen, dat men zich van ontstemming in België over verwerping geen overdre ven voorstelling moet maken, daar toch de belangstelling voor dit ver drag in België veel geringer is dan in Nederland. Op grond van wat zij na de beslis sing der Tweede Kamer hebben waar genomen gelooven ondergeteekenden, dat aanneming van het verdrag in Ne derland slechts een opflikkering van vijandschap tegen België zou brengen. Zij meenen daarentegen, dat het Ne der! andsqhe volk, door verwerping van het verdrag- als het ware van een druk bevrijd, ten volle bereid zal zijn, tot België toenadering te zoeken. Omdat zij van aanvaarding van dit tractaat niets anders dan nadeel ver wachten, verzoeken ondergeteekm- dnn u met den meesten nadiuk, het wetsontwerp te verwerpen. TENTOONSTELLING VOOR SLECHT- HOORENDEN. Gistermiddag te half vier had de opening plaats. Dr. J. C. A. v. Iterson hield hierbij een korte toespraak, waar in hij allereerst een welkom toeriep aan mej. Tine Marcus, de moeder der Gooven. Het doet mij, aldus spr., bijzonder veel genogen mej. Marcus weder in ons midden te zien. Uw bezielend.-» in vloed is het geweest, die ons niettegsn staande onze drukke bezigheden de kracht heeft gegeven deze tentoonstel ling voor te bereiden. Spr. heet vervolgens welkom de aan wezige autoriteiten. De medewerking die het bestuur van officiecle zijde zoowel als van particulieren hij de voorbereiding mocht ontvangen, wordt op hoogen prijs gesteld. De bezoekers van deze tentoonstel ling aldus vervolgt spr., zullen hier in deze dagen veel kunnen leeren door om zich heen' te zien.. Niet alleen het vele interessante, dat hieer tentoon gesteld is, zal uw aandacht waard zijn, maar ook de moeilijkheden, die het leven voor de dooven dagelijks met zich medebrengt, zult u hier be ter dan ooit kunnen waarnemen. Meer dan ooit zult u een idee krijgen van de bezwaren, dat zij, die het ge hoor missen, in onze maatschappij voortdurend ondervinden. Ik twijfel er niet aan, of gij zult dan gaan ge voelen voor onze vereeniging, die zich ten doel stelt de belangen van die pa tiënten zooveel mogelijk te beharti gen. Zoo weinig wordt er nog gedaan om doofheid te voorkomen. Met zoo groote onachtzaamheid wordt het ge hoororgaan dikwijls behandeld totdat het eindelijk te laat is. Er is toch een groot aantal gevallen van hardhoo- rendheid, dat kan worden voorkomen, doch zulks wordt maar al te veel uit het oog verloren. Ziet eens, hoe tal van maatregelen worden genomen ter voorkoming van tuberculose. In alle steden zijn er con sul atie-bureaux en overal vindt men die maatregelen aangekondigd, die men heeft te nemen ter voorkoming van de zoo gevreesde infectie. Op het belang der behandeling in het z.g. be ginstadium wordt met klem de na druk gelegd. Men schaamt zich bijna niet mede te doen aan de bestrijding dier ziekte. Het is wel een scherpe te genstelling, wanneer ik u vertel, dat wij te Leiden met heel veel moeite en reclame een 200-tal leden voor onze vereeniging hebben kunnen werven en dat na een jaar ruim de helft bedank te en wij met veel moeite nog geen 100 leden bij elkaar hebben kunnen houden. Ik wil nu nog niet eens spre ken van de moeilijkheden menschen te vinden geschikt en bereid de werk zaamheden te verrichten. Wij zoeken naar beteren dan wij zijn. Maar om nu nog eens op die tuberculose terug te komen, weet ik wel, dat die ziekte in onze maatschappij een grootere rol speelt dan de hardhoorendheid maar de tegenstelling is toch wel erg groot en hij die meènt, dat er niet veel dooven zijn vergist zich leelijk. In het afge'oopen jaar kwamen er liier op de polikliniek van het Acad. Ziekenhuis IDS t patiënten met oorklachten, ter wijl het geheele aantal patiënten der neus-, keel- en oorheelkundige' poli kliniek in dat tijdperk 3168 bedroeg. Helaas kan een groot aantal patiën ten niet genezen niettegenstaande be handeling. Daardoor heerscht er bij het publiek mogelijk het idee, dat de aandoening als een soort noodlot over den mensch komt. Dit nu is geenszins het geval. Zeer vaak is slechthoorend heid te voorkomen en in vele gevallen te genezen. Moge in den loop der tijden het donkbeeld, dat een z.g. loopoortje voor een kind gezond is, verdwenen zijn, maar al te weinig menschen beseffen het gevaar aan etteren der ooren ver bonden. Nog afgezien van 't lang niet denkbeeldige levensgevaar wordt het patiëntje voor zijn lateren leeftijd met doofheid bedreigd en wel in sterkere mate, naar gelang de aandoening van iangeren duur is geweest. Spr. wijst er vervolgens op, wat er in deze voor het schoolkind gedaan wordt, hoe in werkplaatsen waar veel lawaai heerscht, raadgevingen worden gegeven, doch deze worden meestal in den wind geslagen. Wanneer eenmaal het vernietigende proces aan den gang is kan dat niet meer worden ge stuit. Nalatigheid in de zorg voor het ge hoororgaan ziet men 'overal om zich heen. Gelukkig ligt de tijd achter ons, al is het nog niet zoo heel lang geleden, dat men aan onze universiteiten geen onderwijs kon ontvangen in de oor heelkunde.' Intusschen heeft zich onder de ener gieke leiding van mej. Tine Marcus een Vereeniging ontwikkeld, die bij zonder veel doet voor slechthoorenden Te Lunteren bestaat een Landhuis, waar de leden op gunstige voorwaar den in een prachtige omgeving rust kunnen vinden. Er bestaat een reisaf- c'.eeling en een sportvereeniging, ter wijl de leden ook cursussen kunnen volgen in het leeren lezen van de lip pen. Zoo zijn er tal van andere zor gen, die de vereeniging op zich neemt Dat wij daarom van plan zij a in deze ciagen een aanslag op uw beurs te doen, zal u niet verwonderen. De tentoonstelling is tot stand geko men door de medewerking van velen. Daarom is het niet mogelijk alle me dewerkers hier op te noemen. Allen verleenden belangeloos hun medewer king. Onder het uitspreken van den wenseh, dat de aanwezigen vrienden en kennissen zullen aansporen hier heen te komen om het vooropgezette doei te steunen, verklaart spr. de ten toonstelling geopend. De rede van dr. van Iterson werd door alle aanwezigen met aandacht aangehoord ook door de hardhooren den, die alle aangesloten werden op de groepstelefoon. DS. J. C. AALDERS. Ds. J. C. Aaldiers schrijft naar aan leiding van het bericht over het schrij ven van den kerkeraad der Geref. Kerk alhier aan „De Standaard": In betrekking tot het in uw blad van 1.1. Zaterdag onder kerknieuws op genomen bericht over het schrijven! van den kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Leiden aan mijn adres naar aanleiding van mijn uittre den uit het kerkverband aclit ik het mijn plicht ten eerste op te merken, dat de? kerkeraad van de Geref. Kerk van Lei den (daargelaten de vraag of 't niet voegzamer ware geweest aan dit her derlijk schrijven, waarvan de broeder lijke toon mij weldadig getroffen heeft geen ruchtbaarheid te geven door de1 pers), fin zijn schrijven een onjuistei tegenstelling schept tusschen mensche- lijk gevoelen en AVjoorid Gods, waar door alle ernstige uitwisseling van eer lijke overtuiging over en weer 'tot een loos spel van vernuftigheden dreigt te verworden. Immers, het moest niet noodig zijn onder ons zulks uitdruk kelijk te verzekeren oouv mijn ge wetensovertuiging'Ts getoetst aan de Schrift en gegrond op Gods Wpord, Gewon* adrertenUfa por regol 2#/. cent Ingezonden Mededeellngen, dubbel tarleL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentlën bij Toomitbeteling ven ten hoogate 30 woorden, worden dage. lijke geplaatet ad 00 cent. Binnenland. De Po tem kinfilm door den buifl3- meester van Leiden veTboden. In de Tweede Kamer heeft de heei* Stenhuis met stakingen gedreigd, in» dien nog langer aan den 8-nrendag ge tornd wordt. t' Buitenland. Gtaverwacht groote meerderheden te* gen dp regeeringsvoorstellen tot bijleg* ging van het geschil in de Bi&tschaj mijnindustrie. Ontstemming in Frankrijk over de gevolgen der koersstijging van den frame. Overstroomingen in Spanje. Oni*nstbarende drbogte in Grieken- famd. terwijl 'de overtuiging 'dzz kerkeraad^ in dezen ten slotte toch ook niet meen f is en zijn kan dan een gewetensprveth tuiging, en dus evenmin onfeilbaar; ten. tweiede nog eens met na druk te zeggen, dat ik reeds jaar en1 dag mijn geweten getoetst heb aan: Gods Wóórd, ook en vooral ten aan zien van mijn conflict met de Gere formeerde Kerken in .hare tegenwoor dige ïjjn van ontwikkeling, hetgeen sa menhangt met mijn diepste overtuiging van persoonlijk geestelijk leven; ten derde te verklaren, dat ïkr desondanks ook na den gedanen stap; bereid ben eerlijk en openlijk de mo gelijkheid te erkennen, dat ik zou dwa len, indien de kerkeraad van 'Leidensl kerk zijnerzijds tot hetzelfde zfch. be- reid verklaart; ten vierde te zeggen, dat ik geen bezwaar heb mij opnieuw op "den ge» danen stap ernstig te bezinnen, en nai bekomen inzicht van dwaling (maar) !dan even duidelijk als ik nu inzie, dati ik naar mijn geweten pip grond van' Gods Wp«ord verplicht was uit te trel- den) onmiddellijk met schuldbelijdenis! terug te keeren, maar dan ten v ii f d e meen te mogen eischen- van den kerkeraad der Gereformeerde} Kerk van Leiden, dat hij ook zijner zijds zich te dezer zake alsnog ernstig) bezmne op de mogelijkheid van te dwa len en na" gewonnen beter inzicht van het inderdaad bedenkelijke dei* SynoH dale beslissingen te Assen, als voe rende ons ten aanzien der verhouding van Schrift en Kerk op de Roomsche} lijn, met kracht optrede tegen dit in' de gemeente Gods doorgedrongen) kwaad, om, waar zulk optreden schip breuk mocht lijden, ook zijnerzijds mijni voorbeeld te volgen en om des gewe tens wil op grond' van ,Gods Woord) te breken met het Synodale Kerkver band. JOURNALISTKEK. Ter vervanging van den lieer J. de Meester, die met pensioeai gaat, is tot lid van de redactie der „N. Rott.. Crt.x benoemd de heer F. Hopmans, doc torandus in de letteren, leeraar aan de H. B. S. alhier. FIRMA VAN NELLE. De bekende firma v. Nelle zal bin nenkort haar nieuw gebouwd filiaal be trekken aan de Aalmarkt, in welk per ceel voorheen gevestigd was Hotel de la Poste. Op het nieuwe gebouw, dat circa Fe bruari 1927 in gebruik zjal worden ge nomen, zal een groote lichtreclame wor den aangebracht, wat op dit ruime front ongetwijfeld een attractie zal zftn. Met verlof is alhier uit Indië ge arriveerd de beer D. van Leeuwen, Leeraar bij' de J. H. O, af deeling G (Wiskundige afd.) der Alg. Middelb. school te Jogjakarta. Gistermorgen is crp de Haarlem merstraat een fietsrijder aangereden door een auto, doordat uit de Janvos- sensteeg een wagen met lad'ders kwam De fietsrijder geraakte toen in bet nauw en kwam onder de auto terecht, den bestuurder van de. auto trof geen schuld. De aan gereden e werd binnengedra gen in den winkel van den beer Simo- nis, waar de Geneeskundige Dienst spoedig aanwezig was. Deze kon geen ernstig letsel const a/teer ren; de fietsrij der J. M. werd per auto naar adjn wo ning vervoerd. Het rijwiel was geh«*el beschadigd. Het aantal bezoekers aan het rijksmuseum van oudbeden alhier, bedroeg gedurende bet derde kwartaal van 1926 6357 en aan het Ethnogra- pbiscb museum in diezelfde periode 1451.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1