Een historisch document. NIEUWE LEIDSCHE CCTURANT VAN DINSDAG 16 NOVEMBER 1926 SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Als gevolg- van de Zaterdagmiddag door den lieer Tapke Lokenberg uit Haarlem bij liet getuigenverhoor inza ke de treinontsporing bij De Vink voor de commissie-Kraus afgelegde verkla ring, dat hij op de baan, waar het on geluk plaats had, bij de rails een korte laschplaat had gevonden, waarvan de koppen der bouten waren stukgeslagen en buiten de rails gevonden, en wel een laschplaat, zooals overigens ner gens in het spoor werd gebezigd, heeft de heer Lokenberg op verzoek van de v commissie zijn verklaring hedenmid dag ten aanhoore van den Rijksinspec teur der spoorwegen Ir. Loman en den ingenieur van den weg Ir. Panthaleon Baron van Eek herhaald» Get. zegt, beide deelen van de lasch plaat tusschen den derden en vierden wagen van achteren te hebben gevon den. Er zaten vier boutgaten in, doch slechts drie bouten, waarvan, zooals gezegd de koppen waren weggeslagen. Ir. van Eek merkt op. dat liet be schreven type laschplaat slechts in zeer bepaalde gevallen wordt gebruikt. Spr. heeft een dergelijke laschplaat /ter plaatse niet aangetroffen. De heer Lokenberg concludeert uit •den stoot, dien getuigen gevoeld heb ben, die in de voorste wagons zaten, "dat die stoot waarschijnlijk door de aanraking van de locomotief met ge noemde laschplaat zou zijn veroor zaakt, De heer Verhoop (lid van de com missie van onderzoek) heeft ter plaat se seen aanwijzing gevonden, volgens welke de locomotief met eenig voor werp op dé rails in aanraking zou kunnen zijn geweest. D« laschplaten en bouten zijn ter plaatse door spr. zelf gecontroleerd, doch deze waren normaal. Ir. van Eek wijst er nog op, dat op dit baanvak alleen de lange laschpla- worden gebruikt, welke van uit snijdingen op bet platte zijstuk zijn voorzien, die dienen om het opkruipen van de rails te voorkomen. Do heer Lokenber" herhaalt op ver zoek van Prof. Meyers zijn bevinding, dat de laschplaat nabij de rails werd aangetroffen, en dat in een van de bei de helften drie bouten zaten, waarvan de koppen waren afgerukt. Ir. van Eek licht toe, dat het af rukken van een laschplaat kan zijn veroorzaakt door buitengewoon krach tig remmen als gevolg van de ontspo ring. De opzichter van den weg, Berg- 'huys, hierna gehoord, acht het uitge sloten, dat een laschplaat als de door den lieer Lokenberg gevondene, in dit spoor zou zijn gebruikt. Naar zijn over tuiging mankeerde er aan de lasch platen onder den bewust en u wagon niets. De waarnemend ploegbaas Lamme zegt eveneens, dat de laschplaat als de door den heer Lokenberg bedoelde, 'hier niet kan zijn gebruikt. Indien de aangewezen laschplaat ware gebruikt, dan zou hij haar wel ontdekt hebben. De voorzitter vraagt, of, indien een laschplaat op de lijn zou zijn stukge raakt, een laschplaat als de door den heer Lokenberg gevondene ter vervan ging zou kunnen zijn gebruikt. Get. Lamme: „Niet zulk een. Wel zou een ander soort gebruikt kunnen worden" Get. Lokenberg: „Een van de lascfr- plaathelften zat neg aan het einde met een verbogen bout aan den binnenkant van die rails verbonden." De voorzitter vraagt nog, of eenig onderdeel van den trein overeenkomst met de bovenbedoelde laschplaat ver toont. De heer Verhoop: „Het sluitstuk van de vork van het tenderdraagraam De heer Lonkenberg wijst er nog maals op, dat een bout nog een verbin ding tusschen rail en laschplaat ver toonde. Nc*g vraagt de heer Togni (oud-as- siste.'nt-opzichter) of bij het vernieuwen van de spoorstaven een even groot aan tal is ingevoegd als er was. De vraag wordt bevestigend beant woord door den beer Berghuys, die zegt, dat er 18 spoorstaven zijn inge bracht. HÜermede is te vier uur het onder zoelf: afgeloopen, waarna, de voorzitter de idtting gesloten verklaart. DE INDISCHE TENTOONSTELLING TE ARNHEM. De gemeenteraad- van Arnhem heeft onlangs besloten om voor f 15.000 deel te nemen in het garantiefonds van de Indische tentoonstelling welke -t vol gend jaar op Zijpendaal zal gehouden worden. De gemeenteraad van Ren- kum heeft het verzoek om-voor f5000 deel te nemen met op één na algem. stemmen verworpen; de gemeenteraad van Rlieden heeft thans na een discus sie van 2 uur het voorstel van B. eji W. om voor f 500 deel te nemen in het garantiefonds met 6 tegen 11 stemmen verworpen. Uit het Sociale Leven. INTERN. CHRIST. VAKVERBOND. Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond kwam op 9 en 10 November j.l. te, Stuttgart in ver gadering bijeen. Vertegenwoordigd waren de aangesloten vakverbonden uit Duitschland, België, Oostenrijk, Frankrijk, Nederland, Luxemburg en Zwitserland. Het bestuur besloot aan het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève voor te stellen, een onderzoek in te stellen naar den arbeid der gèhuwde vrouw. Naast vraagstukken, betrekking hebbende op de vakinternationales, de internationale propaganda, het houden van vacantie-cursussen, enz., behandelde het bestuur het vraagstuk van de vrijheid van vereeniging, een vraagstuk, dat eveneens aan de orde zal komen op de eerstvolgende Inter nationale Arbeidsconferentie van den volkenbond. De voorzitter, de heer Jos. Scherrer (Zwitserland), en de secretaris, de heer P. J. S. Serrarens (Nederland), hielden over genoemd vraagstuk een inleiding, welke ten grondslag zal worden gelegd aan het standpunt, hetwelk, het I. C. V. ten aanzien van dit punt in een volgende vergadering nader zal bepalen. Vervolgens nam het bestuur ken nis van het rapport van den heer Amelink (Nederland) over de positie der arbeiders in de Nederlandsche ko loniën. Het bestuur constateerde, dat het economisch wereld-manifest, hetwelk onlangs door de bankiers der ver schillende landen "gepubliceerd werd, inderdaad voorstellen bevat, welke voor het economisch herstel van groot nut zouden kunnen zijn, doch van den anderen kant is het bestuur van mee ning, dat het volledig herstel afhan kelijk is van een algeheele regeling van het economisch leven, welke niet te bereiken is zonder dat de arbeiders klasse daartoe een daadwerkelijke medewerking kan verleenen, berusten de op de rekening harer rechten van medezeggenschap in de leiding van het economisch levén. Tenslotte besloot het bestuur, het Protestantsch-Christelijke Vakverbond van Zwitserland tot het I. C. V. toe te laten, aan welke toelating enkele voor waarden werden gèsteld. ACTIE DER R.-K. AMSTERDAMSCHE TUINKNECHTS. De R.K. Landarbeidersbond beeft aan de werkgeversorganisatie in bet tuindersbedrijf te Amsterdam ver zocht bet winterloon der tuinlieden vast te stellen op f 27^ per week. Daar de werkgevers slechts een week loon van f 24 boden, hébben beide par tijen besloten, het geschil te onderwer pen aan de uitspraak van den R.-K. bedrijfsraad in den landbouw. SLAPTE. In verband met de slapte aan An kersmits Katoenfabrieken te Deven ter kan nog worden gemeld, dat in de afdeelingen drukkerij en ververij dier fabrieken voorloopig slechts vier da gen per week zal worden gewerkt. CHR. MIDDENSTANDSVEREEN. Het Prov. Comité van Qhr. Midden- standvereenigingen in Zuid-Holland houdt Donderdagavond in „Riche" te 's-Gravenhage een vergadering met de besturen der afdeelingen, waarin i de heer W. G; Scheeres, van Den Haag, een inleiding zal leveren over het Bondsleven. ARBEIDSBEMIDDELING VOOR KANTOORBEDIENDEN. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft, naar de Gemeente stem meldt, de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht: In de laatste jaren hebben besturen van organisaties van kantoorbedien den meermalen bij mij aangedrongen, dat ik er naar zou streven, de plaatse lijke en de intercommunale arbeids bemiddeling voor handels- en kantoor bedienden te verbeteren. Gelijk uw college bekend zal zijn, hebben de arbeidsbeurzen geenszins nagelaten, ook aan deze groep hare aandacht te geven. Toch acht ik in de bijzondere eischen, die de arbeidsbe middeling voor deze groep stelt, wel aanleiding aanwezig, uw bijzondere aandacht voor haar te vragen. In groote gemeenten heeft het ge meentebestuur aan de arbeidsbeurzen afzonderlijke vakafdeelingen voor de bemiddeling van handelspersoneel in gesteld, waaraan vaak ook de bemidde ling van technisch personeel is opge dragen. Voor kleinere gemeenten, waar de leider van het orgaan der ar beidsbemiddeling m.i. in het alge meen voldoende in staat is, persoon lijk zijn aandacht aan deze groep te geven, is het instellen eener afzonder lijke af deeling door den omvang der bemiddeling in het algemeen niet gewettigd. Of er behoefte bestaat aan een bepaalde vakafdeeling voor handelspersoneel, en of de in stelling daarvan met het oog op het algemeen belang en het belang der ge meentefinanciën kan worden gemoti veerd, moet echter uiteraard elke ge meente zelfstandig beoordeelen. Toch kan, ook zonder dat een af zonderlijke afdeeling wordt ingesteld, de plaatselijke arbeidsbeurs dikwijls zoowel op het gebied der plaatselijke als op dat der intercommunale bemid deling van handelspersoneel, vaak meer dan tot dusverre, iets bereiken, indien zij zch nog meer toelegt op de ze bemiddeling en hare speciale eischen de bemiddelingscijfers van arbeids beurzen in onderscheidene gemeenten bevestigen zulks. Overtuigd, dat uw college met mij van opvatting is, dat een goede orga nisatie der arbeidsbemiddeling ook van handelspersoneel niet alleen in het belang is'van dit personeel en van de werkgevers, die dit personeel in dienst nemen, maar evenzeer algemee ne belangen dient, doordat bet ver keer op de arbeidsmarkt beter wordt geregeld, heb ik gemeend, uw college te mogen verzoeken, ook uwerzijds te willen doen nagaan, of wellicht in uw gemeente door het orgaan der arbeids bemiddeling meer dan tot dusverre zou kunnen worden gedaan op het ge bied van deze bemiddeling. DE PAPIERINDUSTRIE. De arbeidsorganisaties hebben aan de directie van van Gelder en Zonen papderfabr. verzocht, om 'n conferentie teneinde eenige wenschen der arbei ders te bespreken, o.a. Gelijkstelling dei* loonen aan de Geldersche en N.- Hqllandscke fabrieken, regeling der vacantie, bespreking van de Kerstgra tificatie, pensioenen en Zondagsar- beid. De firma is echter aangesloten bij- de Algemeene Werkgevers Veree niging en via het bestuur dezer Ver eeniging is aan de organisaties mede gedeeld, dat een bespreking overbodig werd geacht, omdat de wenschen der arbeiders oude kwesties zijn, waarvan het standpunt 'der directie bekend is, en waarin geen wijziging is gekomen. Conferperen is, volgens bet oordeel der directie, overbodig en tijdverlies. Al leen de uitkeering van een gratificatie met de Kerstdagen staat wel vast, maar de hoogte daarvan kon de direc tie nog niet vaststellen. De afwijzing der conferentie heeft onder de arbeiders ernstige ontstem ming verwekt. Negeering der vakor ganisaties kan niet worden gedoogd. Al mogen de gestelde wenschen reeds jarenlang leven onder Üe georganiseer de arbeiders en bekend zijn, de motie ven, waarom een en ander gevraagd wordt, zijn dikwijls niiet bekend en kunnen aan. kracht winnen. Daarvoor moest deze directie een open oor heb ben. Bovendien is het ieder jaar ge bruikelijk. dat in October over loon en ai'be ids voorwaard en wordt gespro ken en dat deze worden vastgelegd voor een jaar. De beteekenis Meiwan, ook voor de rust in het bedrijf, moest de directie nopen tot het toestaan der conferentie. In een nieuw schrijven is door de arbe i der s organ i sa ties krachtig gepro testeerd tegen deze handelwijze en op nieuw aangedrongen op een bespre king. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Zooals reeds gemeld, is eerlang de indiening van een wetsontwerp te wachl ten in zake 'de reorganisatie van den Hoogen Raa'di van Arbeid, girootten- |deels fin de richting als. aanglégeven in het verleden jaar uitgebracht ad- jvies. In genoemd advies verklaart de Hl R. van Arbeid zich' vrijwel geheel tei kunnen vereenigen mist hiet advies, dat een commissie uit zijn midden verleden jaar heeft uitgebracht. De meetdetrüieid per commissie kwam tot de volgende! cionclusies De gereorganiseerde Hi. R. van 'A. moet een zooveel mogelijk' zelfstandig karakter dragen. De Raad zal op verzoek van een Minister, ot uit eigen beweging, een advies kunnen uitbrengen omtrent allei onderwerpen, welke de belangen van Iden arbeid raken. D e Ra aid moet de vrije b es chikking; hebben over eigen financiën, weikei (gedeeltelijk van Rijkswege, gedeelte lijk door de organisaties van werkge vers en werknemers, die in den Raadi vertegenwoordigd v zijn, worden ver- schaft. De Raad kiest zijn eigen voorzitten en stelt een bindende voordracht op,, waaruit zijn secretaris wordt benoemd! De Raad regelt zijn eigen werkwijze. De grondslag voor de organisatie van den Raad zal in een wet worden Voorts wordt o.m. gezegd, dat zoo wel het aantal werkgevers als werkne mers-vertegenwoordigers op een mini mum van 15 en een maximum van 20 zal dienen te worden bepaald. Ook wordt crewenscht geacht, dat de H. R. het recht van onderzoek zal hebben,, waarmede de commissie niet het grond; wettelijk recht van enquête, doch het} „droit de s'enquerir" op het oog heeft) waaronder allereerst te verstaan is, hetj met behulp der betrokken organisaties! verzamelen van gegevens. ERGENS GELEZEN. Ge hebt wel veel gemist, zedde Meh vrouw N. In het gesprek was uit gel komen, dat ik nooit den schouwburg had bezocht en zelfs een kunstenaah als Louis Bouwmeester niet had zien spelen. En toen volgde dien uitroep. Ik heb daar niet veel op gezegd, zelfs niet de gewone argumenten tegen, het toiojieelbezo.ek genoemdwant net Medelijden dezer dame had me zooi verkwikt, dat ik liever zweeg. Als) iemand ons beklaagt, omdat we zoo) veel missen, dan zijn we immers ge woon, dat in dank aan te nemen. Maar is het waar? Heb ik veel ge mist met niet naar den schouwburg te gaan? Ik vond een antwoord op die vraag bij Augustinus, den bekenden Kerk vader. In zijne „Belijdenissen" vertelt' hij, dat Mj m de dagen van zijn zon dige jeugd gaarne een treurspel zag opvoeren. Later had hij er berouw over jdat hij ook m dit opzicht met de wei- reld had meegedaan. Wat is het anders dan krankzinnig heid, vraagt hij, dat een mensch ge not zoekt in smart? Als hij zelf smart heeft, noemt hij! ze o 1 le n d e, en als hij de smart van anderen deelt, noemt hij dit medelij den. Maar welk een zonderling soort Medelijden is wel dat van de bezoe kers van het tooneel? Een rechtgeaard mensch wil-troost1 bieden aan hen over Wie het lijden komt en hun hulp verleenen, "Maar den toeschouwer in pen schouwburg is het alleen om heft treuren te doen. Hij' is( idien tooneelspeler het meest genegen, |die hem het meest doet treuren. Lukt het een tooneelspeler niet voldoende! (de aandoeningen op te wekken, dan1 gaat 'de toeschouwer in verveling; en morrend weg. Maar wordt hij aange daan, dan juicht hij den tooneelspe ler toe, en zich verheugende stort (hij' tranen. Welk een dwaasheid: genot zoeken' in droefheid, in het storten van tranen. En als Augustinus daarna beschrijft, wat hij gezocht heeft, in den schouw burg én wat hij daar heeft gevonden, (dan eindigt hij met den zucht: Zoo-' danig was mijn leven. Was het een leven, mijn .God'! Wanneer ge een eerbiedwaardig man als Augustinus zoo hoort spreken, dan krijgt ge wel de geruststellend-C pvertuigmg, dat het toch geen gemis; (en geen gebrek in uw opvoeding isi geweest, zoo' ge van der jeugd at bui ten den schouwburg giebïeven zijt. (KINDERVERWAARLOOZING. Men schrijft aan het HaridiejTsblad: Herhaaldelijk komen, vooral den laatst en tijd in de pers, staaltjes vooH' van kinderverwaarloozing. Do vraag l rijst 'dan bij; velen: is heit daarmïed©1 nu wel zoo erg, er wordt toch zooveel Het kan idaarom nuttig zijn de aan dacht te vestigen op een artikiel van' een te dezer zake zeker alleszins be voegd man, den heer Hoglen'dijk, comil missaris ider Kinderpolitie te Amster-j dag, die in het Octobernummer van' „Hulp voor Onbehuisden", orgaan varp kie .Vereeniging van dien naam1, daar-1 ovQr schrijft. De heer Hogendijk geeft als zijn meening te kennen, dat het on danks de vele officieel© en particuliere, instellingen ten behoeve van hulpbe hoevende medeburgers1, met de hulp aan verwaasloosde kinderen nog treu- ïj citeert uit het verslag] over 1925 van de Amsterdamsche Kinderpolitie dat in het afgeloopen jaar 177 geval len van kinderverwaarloozing aan het licht zijn gekomen, waaronder er 122» waren, die als ernstig moeten worden; beschouwd en betrekking hadden op 445 kinderen. Als reden der verWaar- loozing noemt hij: „in 81 gevallen drankmisbruik der ouders (in 71 van,' Iden vader, in 10 van de moeder); ini 27 absolute ongeschiktheidi of onmacht; der ouders tot opvoeden en in 47 zeer; slechte verstandhouding der ouders). (Ook speelden armoede en slechte wo ningtoestanden daarbij vaak een rol". „In 1925", aldus de schrijver „werden dus hier ter stede 445 kin deren lichamelijk of (en) zedelijk min -of meer ernstig verwaarloosd"; en hiji vervolgt, 'gewis zal een aantal dezer kinderen lichamelijk pf moreel te gron |de gaan en velen hunner zal men vicegi of Iaat aan kunnen treffen in het le ger van misdadigers of dat van pios- tituées. „Het stelsel onzer civiele kinderwet ten is zóó, dat de hulp voor het kind en het daarvoor benoodigde gelP moet komen van particuliere zijde en dat de, Staat idopr subsidieering, dit werk der burgerij steunt. Menig burger echter,, wien het lot van het verwaarloosde kind1 wel tér harte gaat, moet thansi uit zuinigheid voor 'cut doel fzijn beurs geheei <5 bijna geheel gesloten hou- pen en dia Staat en de andere licha men (b'.v. gemeenten) die steun ver leenden, hebben pok uit zuinigheid hun uitgaven ten behoeve van de verwaar loosde jeugd tot een minimum be perkt. En ZOO' komt het voor, wat on mogelijk moest zijn, dat onze over het algemeen goede kinderwetten, zoo nu en dan niet kunnen worden toegepast om Redenen van financieelen aard. „Moge men toch vooral bedenken* dat, als ergens de zuinigheid de wijs heid zal bedriegen, het hier is Im mers, kinderverwaarloozing wreekt zich niet alleen op het kind zelf, maar. m zeer sterke mate ook op ae ge meenschap: berokkent deze groote schade in velerlei opzicht. Een ver waarloosd kind zal, om nu maar bij. Iden materieelen kant te blijven, omdat deze het meest in het oog springt, van de gemeenschap later allicht veel grootere gjeldelijke offers vergen aan Straf- en reel asseerings maatregel en dan nu aan opvoedingsmaatregelen' Aldus de Amsterdamsche commissa ris Ider Kinderpolitie. Uitleg. Gij die dit niet en raad zou misscMen kunnen vragen (Wie dat ik was nu zijt éiie hier zoo komt te klagen Uw dient tot antwoord dat hk was geen beeltenis .Van Godes heilig woord gelijk den bijbel is W aarop, weleer de maagd "Van Holland kwaamt te leunen Ttot teeken dat den Staat moest op de Godsdienst steunen Ik Was geen Oranjeboom ten teeken dat dit buis 'Cloit kerk of vaderland van rampen druk of kruis Gered had of verlost neen toen ik wierd gebooren Was God en ook dat buis allang uit 't oog verloren. Want paine met zijn eeuw der reeden bad het volk bfu zoo verlicht dat bij bun diende tot een tolk Zijn regte van den mensch die konden ieder leeren Hoe dat bij God nu kon naar zijn begrippen eeren Weg met den Bijbel die bind ons nu niet meer. Aan Godsdienst, burgerpligt nen zulk een dweeper leer Past aan geen vrijheidszoon het is de leer der reeden Die hem zijn pligten leert en regten wetten zeeden Nu schut hij vrij en blij het juk en boeijen af Die hem de vaadren smjeed' of hem de Godsdienst gaf. Ja nu is elk gelijk men kan geen vorst of Heeren Nu kan een ambachtsman zoowel als Prins regeeren Zoo hij slechts burger is 't zij turk jood of Christen, 't Is alles broederschap al ware 't atheïsten Geen kroon nog adeldom nog leen- of erfrecht gelden Het is alleen de stem de waare vrijheidshelden Die troonen werpt ter neer die Prinsen 't land uitband Die schijden kerk en staat tot nut van 't Vaderland Dit volk is Souverein dus kan bet vrij regeeren Al was 't maar 't tiende deel men moet het respekteeren De vrijheid is ook hier gepreekt begeerd gezogd Die is met menschen bloed miljoenen geld gekocht De vrijheid leef hoezee hoort men aan alle- kanten Men ziet nu overal de vrijheidsboomen planten Ook zulk een vrijheidsboom was ik alhier geplant En wiert versiert geëerd als of ik 't Vaderland Zou melden overvloed en rijken schatten geven. Dat ieder burger kon in weelde en wellust leven Maar nu men ziet helaas dat armoe en gebrek Bij land en volk vermeerd nu keert m enmij den nek Opdat men in zijn hoop zoo deerlijk kwaam te fijlen Nu komen ambachtslien met scherp gewette bijlen Die hebben mij voor lang ter aarden neergeveld Nu word*mijn overschot kort bij een brug gesteld Daar moet ik met een band die men mij heeft gegeven Aan jagers, schippers, knechts, een sein of teeken geven Dat 't zeil gestreken dient het paard niet verder trekt Opdat men door verzuim de brug geen scha verwekt Heb ik nu zulk een loon verdient wat dunkt u vrinden Kunt gij bij mij de schuld van al die armoe vinden Verwarring twist en nijd die in ons Vaderland Zoo heevig heeft geblaakt me dunkt die met verstand En reeden oordeel veld dien zal het niet verzwijgen Dat Neerlands volk verdient de straf die zij nu krijgen Omdat zij overlang aan God niet meer gedagten En 't huis van Jerubaal zoo smartelijk verachten. Och wierd het eens gehoord gezien en ook bevonden Dat ieder met berouw deed afstand van zijn zonden Och keerden ieder weer tot onzen vaderen God Dan zag men blij te moe een beter gunstig lot Dan zou ons Vaderland in voorspoed weelig groeien De liefde rust en vree gelijk de Godsdienst bloeijen Levensplicht voor een Christen. Wilt Gij gelukkig zijn, en voor geen Oordeel beven, Geloof aan Christus Leer, en wil ook daarnaar leven. Vrees God; geloof zijn Zoon; Pred, 12 vers 13. Hand. 8 vere 19—23. Vier Rustdag; Bid; Mijd zonden; Hand. 207,1 Thess. 5 17.1 JoÜfe 4-9 Eer Vorst en Overheid; 1 Petr, 2:17, Bom. 16;Or-7, en die 't Woord verkonden; 1 Thess. 5: 12-13. Uw Man vrees; Lief uw Vrouw; Eph. 5 33. Eph. 5 33. Leer kind'ren, Tuchtig hen; Eph. 6:4. Spreuk 13:24. Eer Ouders; Ouderdom; Matth. 15:4. Lev. lfi 32. Houd vrede daar gij ken; Rom. 1218. Schuw Trotschheid; Houd u klein; Spreuk. 112. Rom. 12 16. Zet mind'ren niet beneden; Jac. 21—9. Hoor eik; Spreek weinig; Zwijg; 1 Tess. 5 21. Matth. 1236. Spr. 20 19 Wees met uw' staat tevreden; Hebr. 13 5. Wees matig; Kuisch; Zijt trouw; 2 Petr. 16. Eph. 5 3-4. Spr. 11 20. Kwijt pligt; en Tranen droog'; 1 Teas. 3 11—12. Matth. 25 34—46. Lijd; Stel u Dood en Graf. Jac. 14. Matth. 26 13. en 1 Oordeel steeds voor oog. 3 Cor. 5110, ,T. BEEKHART.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8