Oit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRUS Belangrijkste nieuws in dit Hammer. 7«* JAARGANG ZATERDAG 13 NOVEMBER 1926 NUMMER 1976 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gods natuurverbond. De zegen dien God aan het mensch- <Üom in het Noaohietisch Verbond ge geven heelt, wordt zoo menigmaal door veel van Gods kinderen miskend. Het is alsof hij op het terrein van Gods bijzondere genade niets te zeggen heeft. En toch was de eerste daad Gods het gedenken van zijn verhond op de uitdrukking van dankbaarheid die Noach volbracht in zijn. offer. Noach bouwde den Heere een altaar. Toen zei de de Heere in zijn hart. Nog voor dat er van een openlijke verbonidsluiting sprake was, sloot God reeds een verbond met zichzelf. Hier in het slot van Gen. 8 krijgen wij dan oók de diepere gedachte van het verbond. Ik zal voortaan, niet meer al het levende slaan en voortaan zul len zaaiing en oogst niet ophouden. Daaraan ging vooraf de belofte dat de vervloeking van den aardbodem om der zonde wille niet meer een vervloe kend toevoegsel zou ontvangen. God behoedt ons voor zooveel ver derf opdat een oordeel als in den zond vloed niet meer kan voorkomen.- Nu weten wij wel dat we niet moeten ver ge-en dat toch eenmaal een vernieti gend oordeel Gods door vuur komen zal maar naar veler overtuiging zal dat een oordeel zijn boven de natuurkraclfr- ten die het levende in. stand houden. De zondvloed was juist een oordeel waarin God bezigde de krachten die de natuur in stand moeten houden. Deze diepe zin van dit verbond wordt te weinig verstaan. Vooral in het leven wordt dit niet openbaar. Wat zouden verschillende sociale problemen voor ons eenvoudi ger zijn, als wij ons klaar bewust wa ren dat God zijn" vruchtbaar makend verbond nooit wil aanwenden tot alge heel© vernietiging. Wij meenen vaak dat sommige moei lijkheden als het ware ingeschapen vervloekingen Gods zijn. Toch i9 het zoo niet. Wel kleeft Gods vloek eraan. De aarde is om des menschen wille zoo vervloekt, dat zij met moeite geeft; dat de tegenstrijdigheden moeilijk zijn te overwinnen. De vloek kan voor be paalde menschen zoover gaan, dat de aarde zelfs weigert haar vermogen te geven. Maar de algeheel© vernietiging draagt zij niet in zich. Dat belet God ln zijn genade. Zoo ook met veel maatschappelijke misstanden. Wanneer het schijnt alsof de aardbodem onmachtig is om alle menschen te voeden, is dat een ver keerde voorstelling van ons. Gods belofte moet ons leeren, dat wel plaatselijk een zoodanige vervloe king kan ontstaan, maar dat nooit de gansche aarde daaronder kan vallen. Wanneer naar mensdhelijke bereke ning een tekort zou moeten ontstaan, geeft God weer nieuwe bronnen. Laat ons toch daaraan vasthouden, Vooral als we letten op de snelle ver vorming die het maatschappelijk leven in onze dagen doormaakt, hebben we zoo moodig ons te koesteren aan Gods beloften. Dat geeft ons moed en in zicht. Wij hebben dien moed en dat in zicht zoo noodig ook en vooral met het oog op de opvoeding van onze kin deren. Maar al teveel is er in onze Üiagen de treurende ondertoon- van schier wanhopen aan de mogelijkheid van to eko m stverzorging. Wat moeten, onze kinderen worden om straks een nuttige plaats in de wereld te kunnen innemen? 'tls eep vraag van ontzettend gewicht. Een vraag die met zorg vervult, omdat zoo velen nimmer in staat zijn volledig in het onderhoud van zichzelf en hun ge zin te voorzien. Men komt er dan toe te meenen dat dit een inklevend gebrek is; met eer bied gesproken het God aanwrijven van een scheppingsfout. f>at nu is niet alleen groote zonde, maar ook absoluut in strijd met Gods natuurveihond. Laat ons in dit licht enkele maat schappelijke vraagstukken, ook aan de hand van wat onze voormannen daar over schreven, bezien. Wij stellen ons voor eenige Zater- dae-artikelen daaraan te wijden. V Geen comité generaal. In de beschouwingen, die de bladen geven over de beslissing van de Twee de Kamer inzake het Belgisch Verdrag treft het dat men afkeurt dat de Ka merleden zich lieten meeslepen door het betoog van den Minister. Inderdaad is het heel duidelijk ge worden, dat de Minister in het diepst van zijn ziel overtuigd was van het groote belang der aanneming om po litieke redenen. Dat hier een bijzondere intimidatie gedacht zou moeten worden, gelooven wij niet. Dan toch zou het plicht van de Kamerleden geweest zijn om na den tweeden termijn van 's Ministers ver dediging in Comité generaal nadere inlichtingen te vragen. Nu dat niet gebeurd is, moeten wij aannemen dat het een bepaalde visie op het geheele samenstel van interna tionale verhoudingen is geweest, die Jihr. van Kamebeek als ervaren poli ticus heeft, waarvoor sommige Kamer leden gezwicht zijn. Daarom is het ook onjuist om te spreken, zooals de Rotterdammer doet, van „afgeperst." Het was hier een af wegen van belangen. De politieke be langen aan de eene zijde en de moge lijke nog niet zekere*economi sche nadeelen aan de andere zijde. Niet de angst voor het verlies van een Minister is het geweest maar de vrees voor moeilijkheden, die sommige Kamerleden deed zwenken en die an deren van meet af voor het Verdrag deed pleiten. V De motie Marchant. Kernachtig is door een der Kamer leden de motie Marchant genoemd een zachte vorm van afwijzing. De motie zal wellicht ruiet zoo be doeld zijn, vooral niet in haar oor spronkelijke gedachte. Toen er van een motie sprake kwam meende ieder dat inderdaad de moge lijkheid van opnieuw onderhandelen nog bestond. Dè totale afwijzing van den Minister en de redevoeringen van Heemskerk en Nolens, maar vooral de redevoerin gen in tweeden termijn, maakten ech ter diie motie tot een actie tegen het verdrag. Het, was duidelijk, dat de motie nooit een groote meerderheid zo-u krij gen. Daarom was het o.i. noodzakelijk, dat ze werd afgewezen. Om heteekenis te hebben als aan drang bij België, moest bet een uiting van hef Nederlands'che parlement in zijn geheel zijn. Wij vermoeden, dat de Minister dat ook gevoeld heeft. Met 'n kleine meer derheid was in België niets meer te behalen. Was het zelfs uiterst gevaar lijk om opnieuw aan de onderhande lingen te beginnen. STADSNIEUWS. PLAATSVERVANGER JHR. DE GIJSELAAR. Naast Het Volk komt nu ook de Te legraaf met herichten omtrent het Bur gemeesterschap alhier. Hoe dichter men het tijdstip nadert, zegt het blad, waarop jhr. de Gijselaar het burgemeestersambt zal neerleggen, hoe nadrukkelijker zich de vraag, wie zijn opvolger zal worden aan ons op dringt. Naast dr. Lovink, burgemees ter van Alphen, wiens naam reeds eer der werd genoemd, worden als ernsti ge candiidaten aangemerkt de heeren mr. W. C. Wendelaar en mr. G. J. Bis schop, resp. burgemeester van Alk maar en Hoorn. De laatste is in Lei den geen onbekende. Niet alleen, dat hij aan de, Leidsche Universiteit stu deerde, hij was ook hier geruimen tijd werkzaam als secretaris van het Hoog heemraadschap Rijnland. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat het thans weer gaat als in den tijd, toen jhr. De Gijselaar werd benoemd. Verschillende personen werden toen genoemd en aan jhr de Gijselaar dacht niemand. CHRISTELIJKE BESTURENBOND. A.s. Donderdag zal in „Patrimoni um", Hooglandsclhe Kerkgracht, een vergadering van den Leidschen Chris- telijK-en Besturenbond plaats hebben, waarin de heer W|. van der Have,, secretaris van den Nederl. Chr. Bond' van Personeel in Publieken Dienst, het wooidi zal voeren over „De po sitie van het Overheidspersoneel en zijn verhouding tot de arbeiders in het vrije bedrijf". Dit is een bij uitstek actueel onder werp. Het personeel in Overbeidsdiensti heeft een hooger loon en betere ar beidsvoorwaarden dan de arbeiders in de particuliere bedrijven, daarbij' 'kin dertoeslag, doorbetaling van loon bij ziekte, uitzicht op pensioen, en wat het meeste waard is bestaanszekerheid, alle dingen, die die arbeiders in het vrije bedrijf gewoonlijk moeten missen. Daar komt bij, dat de lasten, die deze mooie arbeidsvoorwaarden mee brengen, mede op de arbeiders druk ken, die hocge belastingen moeten op brengen. Omgekeerd staren de amb tenaren 'er zich blind op, dat in het vrije bedrijf iemand wel eens een goe de" week heeft. Over al deze en dergelijke onderwer pen zal a.s. Donderdag gesproken wor den en we wekken dan ook ieder op, deze belangrijke samenkomst bh te wo nen. Er zal gelegenheid tot gedachten- wisseling zijn. JURIDISCHE FACULTEIT. Verschenen is het Jaarverslag der Jur. faculteit Leidsche studenten 1925. 1926. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door het ontbreken van bijzonder- re gebeurtenissen en bracht voor het Bestuur der Faculteit slechts represen tatieve arbeid. Het Bestuur was tegen woordig pij de rede van Prof. Mr. L. Polak op 30 September 1925 en van Prof. Dr. W. de Sitter op 9 Februari. In Februari schreef het Bestuur der Faculteit een prijsvraag uit, waarbij gevraagd werd een overzicht van de gevallen waarin, volgens ons tegen woordig recht (Burgerlijk en Handels recht) degene) aan wien een recht ge leverd wordt, dat recht onaantastbaar verkrijgt op grond dat hij te goeder trouw is, en van wat in die gevallen als goede trouw beschouwd mag wor den. De Faculteit loofde voor het beste antwoord een prijs uit van f 60.dit ter beoordeeling van een jury, ge vormd door dé Pro,ff. Meyer,s Schelte- ma en de Blécourt. Op 9 Februari trad vervolgens het Bestuur af, dit in over- eensteming met een bepaling van de Wet der Juridische Faculteit der Leid sche Studenten, waarop de gewoonte een bijkans afschaffende werking had uitgeoefend. De leden van het Bestuur B. M. Tel- ders, A, Philips en Mei. M. Kluitman werden tot Honorair Lid van het Be stuur benoemd. - Het nieuwe Bestuur als volgt sa mengesteld: C. T. de Vries Robbé. praeses; G. H. C. Bodenhausen, ab-actis; E. O. v. Boet zelaer, quaestor; D. P. Lehmann, as sessor I: Mej. A. Bosman, assessor II, bracht deels vóór, deels na de Paasch- vacantie de gebruikelijke bezoeken bij de Hoogleeraren. De voorbereidingen, door het afgetreden Bestuur getroffen, met het doel om voor de Leden der Faculteit voor 't eerst sinds jaren weer een lezing te organsieeren, werden door hef nieuwe Bestuur voortgezet, echter niet met gunstigen uitslag.be kroond, waar de uitgenoodigde spreker Prof. H. Capitant te Parijs tot twee maal toe op het laatste oogenlblik we gens ziekte bericht van verhindering moest zenden. Het Bestuur woonde voorts de Rec toraatsoverdracht np 20 September '26 bij en bezocht de receptie van den Rec tor-Ma gnificus. De financieel© toestand is gunstig. De Commissie tot Nagaan van het be heer van den afgetreden qaestor, be staande uit de heeren Cleyndert, van Ravesteyn en Hollander, keurde dit be heer goed. De Faculteit was in staat geheel te voldoen aan de verplichtin gen jegens de Vereeniging voor We tenschappelijke Voordrachten. Het bestuur brengt zijn besten dank aan Prof. Polak, die bereid werd ge vonden het voorwoord voor het Jaar boekje te-schrijven. LEIDSCHE INDOLOGEN VER EENIGING. De Leidsche Indologen-vereeniging: heeft op haar laatste algemeene ver gadering met algemeene stemmen be sloten toe te treden tof het Ned. Indo nesisch Verbond van Jongeren-Orga nisaties. Daarmede is mede een zeer belangrijke vereeniging van jongeren toegetreden tot het Verbond, dat o.a. beoogt een centraal lichaam te vormen voor alle groepen, die streven naar het scheppen van een sfeer van we- derzijdscn begrijpen en waardeeren tus: schen Nedierlana en Indonesië. Toit het Verbond waren reeds 'toege treden de vereeniginglen „Boeatan", de Indonesische Studieclub alhier en de groote Indische ,CJub. Verscheidene andere vereeniginglen hlebben reeds (contact met het Ned1. Indonesisch iVer bond, als moeder-verbond gezocht en zullen eveneens spoedig, tot deze or ganisatie, die zich in groeiende be langstelling mag verheugen, toetreden. AUTOBUSDIENST DER SPOOR WEGEN. Nu de plannen voor den autobus dienst der Ned. Spoorwegen in een ge vorderd stadium van voorbereiding verkeeren, blijkt, zoo vernemen wij, dat de directie dezen dienst, behalve als middel om te kunnen concurreeren met anldere auxo-ondernemdngen en als aanvoergelegenheid naar de spoorlij nen, in het algemeen ook wil benutten voor een meer economischer exploita tie van het spoorwegbedrijf zelf. Er zijn veile lijnen, waarvan de ex ploitatie telkenjar© een verlies ople vend. Tocb kan men deze lijnen niet ophefen, omdat in de meeste gevallen daarbij de belangen van een geheele streek betrokken zijn. Hoewel de vor deringen van het autowezen thans, 'n beëindiging- van de exploitatie dezer lijnen mogelijk zou maken, ging men tot nu toe hiertoe niiet over, daar men voor het massavervoer n.l. het vervoer van geheele wagonladingen, hetwelk niet per auto kan geschieden, deze lij nen geopend moet houdèn. Tegelijker tijd kon dan het reizigers- en goede renvervoer behartigd worden. De exploitatie van een autobedrijf zal den toestand aanmerkelijk veran deren. Ten eerste kunnen de spoorwe gen het vervoer zelf blijven bedienen met het goedkoopere aufcotransport, waarbij de bestaande stations en hal ten een voorsprong geven op andere auto-ondernemingen, ten tweede zal van dien minister van Waterstaat eer der toestemming worden verkregen 'n lijn voor het vervoer te sluiten, indien daarbij de verzekering gegeven wordt, dat voor het verkeer der streek, door die lijn bediend, op andere wijze voor zien wordt. Voorts kunnen de wacht gelders der spoorwegen hij het autobe drijf te werk worden gesteld, hetgeen de exploitatiekosten der spoorwegen ontlast. De directie der spoorwegen over weegt dan ook om verschillende lijnen alleen voor het goederenvervoer per wagonlading open te laten. Zij is dit o.a. van plan voor het lijntje Hoofd dorpLeiden. Een belangrijke materi eel- en personeelhesparing zal hiervan het gevolg zijn. De wederopneming van het verkeer AlkmaarBroek op Langendijk door den autodienst, wijst eveneens in deze richting. GEREF. SCHOOL VOOR U.L.O. Op den vrijen Woensdagmiddag ver zamelden zich tegen 2 uur de leerlin gen der 2e klas van de Geref. school .oor U.L.O. Hoogl. Kerkgr. (Hoofd de heer W. G. Aldershoff Jr.) bi.i de Zijl poort onder geleide van het personeel der school per fiets gereden naar de Kleiwarenfabriek der heeren Delfos en Ginjaar té Leiderdorp. Door de welwil lendheid dezer heeren konden de kin deren van nabij kennis.maken met dit interessante bedrijf. Onder het deskun dig geleide der heeren werd de rond gang door de fabriek gemaakt en werd begonnen' bij de ruwe klei. Zij zagen, hoe die machinaal bewerkt werd, ge malen en getransporteerd naar de werklieden, die achter hun draaischijf zaten en uit de kleibrokken al draai ende de bloempotten „tooverden." D© werklieden hadden schik in de groote belangstelling der leerlingen en boden enkelen hunner aan om ook eens te probeeren een pot te maken. De wanhopige pogin^— van een paar jongens om iets draagijks te leveren, vermaakte jong en oud. Ook kregen de leerlingen nog te zien hoe het kunst aardewerk gemaakt wordt, hoe na al lerlei vóórvormen eindelijk de sierlijk gebogen vaas verschijnt. Een der leer lingen vroeg om een dikbuikige melk kan en na eenige oogenb likken was zijn wensch vervuld, na met buiten gewone belangstelling de vorming van het groote „oor" te hebben gadege slagen. Hierop volgde de afdeeling, waar de pannen gemaakt werden en andere nuttige artikelen, om daarna de ovens te bezichtigen. Hef baksel was juist „gaar." Door de openingen hoven in de ovens kregen ze ©enigen indruk van de 950 gr. hitte, die erin heerschte. Zoo werd alles bezocht tot de pakhuizen toe. De tijd vloog om en de heeren wer den niet moe om op alle van belang stelling getuigende vragen een ant woord te geven. Het was een prettige en een leerza me middag en den heeren Delfos en Ginjaar komt hiervoor een hartelijk woord van dank toe. Als souvenir kre gen alle leerlingen een paar miniatuur bloempotjes mee naar huis. SPOORWEGVERTRAGING. Doordat twee groote schepen vast raakten in de spoorbrug over hef Gal gewater alhier, ondervond het trein verkeer op de lijn LeidenUtrecht, gis tenmorgen geruimen tijd vertraging. Dr. J. H. OORT. Dr. J. H. Oort, toegelaten als privaat docent bij de faculteit der Wis- en Na tuurkunde, hoopt zijn werkzaamheden aan te vangen met het geven van een openbare les, op Woensdag 17 Novem ber a.s. des namiddags te klokke 4M uur, in het klein auditorium van het universiteitsgebouw. A.R. PROP. CLUB Dr. A. KUYPER. M'en deelt ons mede, dat op Woens dag 8 December a.s. de Prop. Club een openbare vergadering hoopt te houden in gebouw „Amicitia", Breestraat. De heer T. S. Goslinga verklaar de zich desgevraagd bereid in deze ver gadering als spreker op te treden1. WINTERLEZINGEN. Wij vestigen de aandacht onzer ij zers op de advertentie van het Chr. Comité voor Winter lezingen in dit nummer, waarin de eerste lezing voor dit seizoen wordt aangekondigd. A.s. Donderdag 18 Nov. hoopt de bekende Utrechtscbe predikant Ds. R. E. van A r k e 1 op te treden met het onder werp „Galilea." Gewone advertenties per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie* Kleine advert entiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst a<£ 40 cent. Binnenland. Besloten is tot oprichting van een telefoon-zendstation voor radio te Scheveningen. De Pers over het verdrag met België. Overval in het hnlppostkantoor te Brunen. De dader is reeds gearres teerd. Buitenland. De mijneigenaars nemen een gere serveerde houding aan tegenover de voorgestelde oplossing van het geschil Elke aanbeveling tot bijwoning van deze lezing lijkt ons, gezien den spre ker en zijn interessant onderwerp, overbodig. Wij raden alleen aan, te zorgen niet te laat te zijn, wil men op een behoor lijke plaats kunnen rekenen. LEIDSCHE BURGERWACHT. Naar wij vernemen zullen de schiet oefeningen met Marga en met Buks, uitgaande van de Leidsche Burger wacht, worden hervat op Dinsdag 16 November 1926 in het schietlokaal in de Morschpoortkaizerne. De oefeningen zullen gehouden wor den op Dinsdag en Donderdag van 8.30 idi 9.45 namiddag. Dinsdag 16 November te 8.30 nam. heeft de officieele opening plaats van het nieuwe schietlokaal. tevens prijs uitreiking van de in den afgeloopen zomer gehouden schietoefeningen te Katwijk en uitreiking van de behaalde vaardigheidsdiploma's in *het schietlo kaal Moraohroortkazerne. Op een drukke opkomst wordt gere kend. LEIDSCHE RADIOVEREENIGING. In aansluiting met ons vorig bericht kunnen we thans meiden dat de Radio tentoonstelling wprdt gehouden op 10, 11 en 12 December in de beide zalen van Oud Hortuszicht, Witte Singel. Op Vrijdag 10 Dec. zal door de Phi- lipsfabrieken een lezing en demonstra tie worden gehouden over en met de Philips Luidspreker. Na deze lezing wordt de tentoonstel ling geopend. Door verschillende Ra diofirma's hier ter stede worden de stands ingericht, waarop het nieuwste zal worden tentoongesteld. Ook de inzendingen vam de dona teurs belooft een succes te worden. Men leze de komende advertentie in. de bladen. CHR. FRÖBELSCHOOL HEEREN SINGEL. Zooals reeds eerder in ons blad werd aangekondigd, worden door de Dames- krans „Clara Dozy" op Dinsdag 16 en Woensdag 17 Nov. a.s. een tweetal ver- koopsdagen gehouden, van diverse ar tikelen, welke of vervaardigd of ge schonken zijn, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Ver. voor Chr. Fröbelonderwijs te Leiden. A.s. Dinsdagmiddag 2 uur 'zal de opening plaats hebben in één of meer dere lokalen van de van de Ver. uit gaande Fröbelschool aan den He eren- singel. Een groot aantal artikelen zal ter verkoop worden aangeboden. Voor attracties zal naar behooren worden gezorgd. Wij twijfelen niét of onze le zers zullen gaarne een bezoek aan de ze „bazar" wat het eigenlijk niet is brengen en daarmede steun bieden aan den nuttigen arbeid, waarvoor de Daaneskrans ongefiwijfeflidi een woord van welverdienden dank toekomt. CHR. H.B.S. SCHAAKCLUB „STEINITZ." (Uitslag van de in deze week gespeel de partijen van den win terwedstrijd. lste ronlde. Groep 1. L. A. de Lange H. F. Huinink F. W. Buur man—L. J. Schellingerhout. 10; A. BuurmanM. D. Vonkenberg, 10; Chr. D. van Es—F. J. IJserinkbuysen 0—1. Groep 2. R. Altr-J. Budke l—O; G. DiephoutL. v. d. Harst 10; G. NeuteboomJ. de Jong 01; J. Brune J. Siddré O-l. TELEFOON. Vanaf Zondag 14 dezer bestaat voor aangeslotenen aan het telefoonnet te Leiden op Zondagen evenals op werk dagen onafgebroken (dag en nacht) ge legenheid tot het voeren van interlo cal© en internationale gesprekken met plaatsen eveneens voor doorloopen'd dag- en nachtverkeer aangewezen. JUBILEUM. Maandag 15 November. aA, hoopt de heer EL A. M. van Rcmundt den tdiag te herdenken, dat hij vanaf dei Oprichting dezer zaak, 25 jaar als borfc' drukker bij den heer E. J. J.-.van der Linden, électrische boek- en lichtdruk- keri Vliet 4a. ifl mekzaam aoweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1