TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn in vergadering bijeengeroepen op Dins dag 16 November des avonds 8.30 uur. Een staa*w-ommissie. De ministers "in financiën en van arbeid, handel n nijverheid hebben le. ingesteld, ien commissie tot on derzoek van rie mogelijkheid en de wenschelijkheid tot een vereenvoudi ging in het. beheer van de bij de wet ingestelde fondsen, door belegging van de gelden dier fondsen, betzij in 'sRijk.c schatkist, hetzij, in meerdere niatr;' dan thans, in Nationale Sphuld; 2e. benoemd* tot lid en voorzitter van bovenbedoelde commissie mr. A. van Gijn, ould-minister van financiën; 3e. benoemd tot lid van bovenbedoel de commissie: J. B. van Dijk, voorzitter van den Raad van Toezicht voor de Rijksver zekeringsbank; mr. J. Luden, presi dent-commissaris van De Nederland- sche Bank; mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, regeerings- cominiissaris van de Bank voor Neder- landsche gemeenten; mr. R. J. H. Pa- tijn, voorzitter van den raad van com missarissen van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds; mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer en dr. Th. van der Waerden, lid van de Tweede Kamer. De heffing van rijksmkomslenbelas- ting van schippers. Op vragen van het lid van de Twee de Kamer, den heer Braat. betreffende het niet aanslaan in de Rijksinkom stenbelasting van schippers, die geen domicilie hebben gekozen, heeft de mi nister van financiën geantwoord: Het is den ondergeteekende niet be kend ,dat er vooral onder schippers, die geen domicilie gekozen hebben, velen zijn, die een groot inkomen ge nieten en niet in de Rijksinkomsten- belasting worden aangeslagen. Hij acht zulks ook niet waarschijnlijk, in verband met de bij het Koninklijk be sluit van 24 Mei 1922 (St.bl. no. 380) krachtens art. 104 der Wet op de In komstenbelasting 1914 vastgestelde be palingen ter verzekering van de inkom stenbelasting van binnenschippers en van tot de bemanning van. een binnen vaartuig behoorende personen, die bin nen het Rijk hun bedrijf of beroep uit oefenen zonder een vaste woonplaats te hebben. Mochten eclrter gevallen bekend zijn dat schippers, als in de eerste vraag zijn bedoeld, ten onrechte niet in de R-ijksinkomstenbelasting zijn aangesla gen, dan zal ondergeteekende daar omtrent gaarne nadere inlichtingen ontvangen, opdat alsnog tot het opleg gen van aanslagen kan worden over gegaan. Voor zooveel noodig zij opgemerkt, 'dat de' niet binnen het rijk wonende schipip^rs, die in internationaal ver keer varen, alsmede het op hun sche pen werkzaam zijnde personeel, voor zoover dat niet. binnen het rijk woont, ingevolge art .3 der Wet op de Inkom stenbelasting 1914 te dier zake van de Rijksinkomstenbelasting zijn vrijge steld. In verband met het bovenstaan de kan de tweede vraag (of de minis ter deze onbillijkheden tegenover an dere belastingbetalers uit den weg kan ruimen) onbeantwoord blijven. Het handelsonderwijs. Het hoofdbestuur van de afdeeling vereenigmg van leeraren bij het Mid delbaar Onderwijs deelt ons mede, uit goede bron te hebben vernomen, dat er geen aparte wet zal komen cp het handelsonderwijs, doch dat men een regeling binnen het raam van de Mid delbaar-Onderwijswet kan. verwachten. De spoorwegramp bij 3>Be Vink". Het openbaar onderzoek der com missie vanonderzoek in zake het spoorwegongeluk nabij „De Vink", zal onder leiding van don voorzitter, Prof. Kraus, Woensdagmorgen te half den aanvangen, in een der zalen van net Ministerie van Waterstaat Het onderzoek zal minstens vier da- ^en in beslag nemen. Misschien zal NIEUWE LEIDSCHE het ook nog de volgende week Maan dag voortgezet moeten worden. Kooge stand van Regge en Berkel. In de omgeving vaii Hengelo staat veel land onder water; ook verschil lende wegen zijn ondergeloopen. De Regge heef t de landerijen wijd en zijd overstroomd. Honderden hectaren staan blank. De paaltjes der afraste ringen steken nog jüist even boven water uit. Te Borculo is de Berkel in de laat ste dagen sterk gewassen. Op tal van plaatsen zijn de kaden overstroomd. Vele landerijen staan weer blank. De Rijn blijft vallen. Ofschoon, ondanks de vele regens, de Rijn nog langzaam blijft vallen, staan in de omgeving van Pannerden en Lobith nog uitgestrekte landerijen blank. De onderlinge verbinding der dorpen is thans echter weder zoo goed als normaal. De toestand der Geldersohe dijken. Omtrent den toestand der Gelder sehe dijken langs de Maas vernemen we dat de nu weer toenemende was een voortdurend groot gevaar oplevert tusschen Heumenen Wychen. Op som mige plaatsen gaat dè kwel dwars door de dijken. Er moet dag en nacht gewaakt worden voor steeds dreigend gevaar. Vele boeren achter den Maas dijk hebben hun vee reeds in veilig heid gebracht. Leden van polderbe sturen zijn steeds op den dijk. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Gasselte: E. B. Meijer, te Morra c. a. Naar Heemstede (hulppred.): J de Wit, can- didaat te Noordwijkerhout Bedankt: Voor Nieuw-Loos- drecht: W. M. A. Kalkman, te Wer kendam. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Ede; G. J. Goede, te Voorthuizen en W. Seinen, te Opper- does. Beroepen: Te Schoonoord, cand. F. Slomp te Ruinerwold. Te Nie'u- Werkerk a. d. IJssel: J. H. Meuleman, te Hoogersmilde. Bedankt: Voor Barendrecht: Y. v. d. Zee, te Amsterdam-West. Voor Hilversum: G. B. Wurth, te O.-W.- Souburg. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Delft: S. v. d. Mo len, te Zierikzee; en J. D. Barth, te Alphen a d. Rijn. Bedankt: Voor Maassluis: N. Bijdemast, te Rotterdam. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. G. Menken hoopt Zondag 21 Nov. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Gameren en Zondag 5 Dec. d.a.v. zijn intrede te doen te Genderen Als bevestiger zal optreden Ds. H. Brouwer, van Zuilichem Zondag heeft Ds. C. E. A, J. Ger- rits afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te Tuil wegens vertrek naar 's Gravendeel. De vertrekkende leeraar had tot tekst Col.-3 :16a. Toegelaten candidaten. Na afgelegd examen is tot Evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de lieeren D. Hokwerda, Weistraat 4, en L. H. W. Theunissen, Oude Gracht 189bis, beiden te Utrecht, en beiden Tbeol. cand. aan de Rijk 5- universiteit aldaar. Ds. J. C. Balhuizen. Vandaag herdenkt Ds, J. C. Balhui zen, em. predikant van de Geref. Kerk van Sexbierum, zijn 45-jarige ambts bediening. De jubilaris werd 28 Maart 1854 ge boren, en ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen, om te Scharnegoutum in het predikambt te worden bevestigd. Na deze. Kerk bij kans 14 jaar te hebben gediend, ver trok de 'jubilaris in 1895 naar Sexbie rum, waar hij 1 Nov. 1922 eervol eme ritaat ontving. Sinds eenige jaren dient Ds. Balhui zen nu als emeritus predikant de klei ne Geref. Kerk van Vinkeveen (U.). COURANT VAN DINSDAG Kerkuitbreiding. Te Bussum heeft de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk met algemeene stemmen bsloten zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het beroepen van een tweeden predikant. Predikantsopleiding in de Ghr. Geref, Kerk, Ds. G, Wissede.elt in de „Wekker" mee, dat door de Ghr. Geref. Gemeen ten in ons -land voor de predikantsop leiding en de Theol.'School te Apel doorn in één jaar tijds ongeveer 40 duizend is bijeengebracht. Verkiezingen in de Ned, Herv. Kerk. Te Gharlois zijn bij de verkiezing van 18 gemachtigden tot het Kiescoll- g& uitgebracht 810 stemmen en geko zen de candidaten van „Kerkelijk Leven" met 433118-stemmen, terwijl op de candidaten van „Schrift en Be lijdenis" (confes en geref.) 255275 stemmen werden uitgebracht. RECLAME. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuw?abletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. UIT ONZE INDIEN. Bij een auto-ongètak om het leven gekomen. De hoofdvertegenwoordiger van de Bataafsche Petroleum Maatschappij m Ned.-Indië, de heer W. Muurling, ver trok Donderdagavond naar Banaoengj in een Buick. "De heer Muurling zat naast den chapffeur. Vóór Paroeng- koeda bij 'Soekaboeml is de wagen, na: het passeeren van een bocht, blijkbaar den berm opgereden, van den weg af kraakt, die meters naar beneden ge kanteld, waarna een boom den verde ren val stuitte. De chauffeur werdl !den wagen uit geworpen, evenals de heer Muurling, die blijkbaar den wa gen over zich heen gekregen heeft. De Bataviasche medicus Dr. Olivier, die vlak achter den heer Huurling reed, ken slechts diens dood consta- teeren. De lieer Muurling i3 blijkbaar op slag gedood. De" tweede chauffeur werd onder den gekantelden wagen vandaan gehaald, had had slechts' schrammen evenals de andere chauf feur. Het lijk van den heer Muurling is naar Soekaboemi vervoerd. Me vrouw Muurling vertrok onmiddellijk' derwaarts. Het stoffelijk overschot is heden ochtend te Weltevreden ter aarde be steld. In den Volksraad heeft de voorzit ter, Mr.Neijtze! de 'Wilde,den dood) van den heer Muurling herdacht en herinnerd aan dè onnavolgbaar be kwame wijze, waarop de heer Muur ling zich van zijn taak als Regeeringsi gemachtigde gekweten heeft. Mr. Schrieke sloot zich namens del Regeering bij. deze woorden aan. Dei Regeering is dankbaar voor de dien sten, die de heer Muurling haar heeft bewwen. De Volksraad heeft de kiesveror- dening voor het college van Gedele geerden van den Volksraad aangeno men na wijziging, door aanvaarding van een stelsel-Dwidjosewojo betref fende gunstiger positie der kleine par tijen wat betreft de zetelverdeeling. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, 'heeft de directeur van de) haven te Soerabaja ir. I. Th. van Rosse, thans met verlof te 's-Graven- hage vertoevende, zijn ontslag aange vraagd. Bij de begrafenis van den heer Muurling kwam een onafzienbare stoet volgauto's achter de onder bloe men bedolven glazen koets aan. Aan de groeve waren aanwezig alle leden van den raad van Indië en tal van bekende persoonlijkheden uit han del-, scheepvaart- en bankwezen, be nevens vertegenwoordigers van de Marine en bet Leger. Blihdo man overreden. Het lid van den Volksraad, de heer Roep, die zich per auto naar Serang NOVEMBER 1926 a» n'iw •■---! "Si begaf, overreed nabij Paragd een blin den man, die den weg wilde overste ken. De auto botste tegen een telefoon paal en werd zeer ernstig beschadigd. De heer Reep werd licht gewond, de overrédene zeer ernstig. De chauffeur bleef ongedeerd. Misdrijf? Eenigen tijd geleden meldde de „Su matra Bode" dat een der verdachten van den moordaanslag op den kepala negari van Katjang bij Solok, Rodoge- lar. Bagindo Radio in zijn cel dood we I'd aangetroffen. Het door het bestuur ingesteld on derzoek deed echter het vermoeden rij zen. dat de arrestant den dood niet had gevonden door middel van ophan ging. zooals aanvankelijk werd mede gedeeld, doch door een* 'op hem ge pleegd misdrijf. In verband hiermede zijn naar So lok vertrokken de subs, officier van justitie en de rechtercommissaris voor strafzaken bij den raad van justitie te Padang, voor het instellen van een on derzoek. terwijl ook de hoofd-djaksa bij den landraad te Solok wordt gede tacheerd om bij het onderzoek behulp zaam te zijn. Rüsrïng onder G-Aineezen. De politie te Soerabaja hield in ver band met de aldaar beers ch end e roe ring onder de Chineezen huiszoeking. Daarbij werd een aantal Chineezen aangehouden, doch na hun verhoor weder wijge laten. Het motorverkeei. De voorzitter en secretaris van de commissie voor het motorverkeer z,ijn van hun reis naar Zuid-Sumatra terug gekeerd. Het „A.I.D.Pr.B.' geeft bun indruk weer in dezen vorm: „Overal beijvert het gewestelijk be stuur zich om de wegen aan te passen aan het groeiend autoverkeer. De we gen zijn vrij goed in Benkoelen en Palembang ,die in de Lampongs laten nog veel te wenschen over. ,.Op het gebied van het verkeerswe zen is het mogelijke gedaan. Voor zoo ver de toestand op dit gebied te wen schen overlaat, ligt bet aan 't ontbre ken van regelingen, welke juist door de commissie worden voorbereid. Het bureau van de commissie heeft daar voor op zijn reis weer veel materiaal kunnen verzamelen ,dank zij de be langstelling, welke van de zijde zoowel van het bestuur als van belanghebben den bij het rail- en wegtransport werd ondervonden." De fraud? bij de militaire admini stratie. 'Het werd otïlangs in Bandoeng be kend, dat op een der militaire bureaux een vrij belangrijke fraude heeft plaats ■gevonden. Bij informatie bij het XVde bataljon infanterie, 't korps, dat werd aangewezen, deelde men mede, niet van een kastekort te weten, deelt het A.I.D.Pr.B." mede. De schuldige behoorde inderdaad niet tot een onderdeel van bedoeld ba taljon, in zooverre was de verstrekte inlichting juist. Ondertusschen is een mutatie afge komen, welke de belangstelling trok. De kwartiermeester namelijk van het XVde bataljon werd uit die functie ont heven en wel naar aanleiding van door hem gepleegde verduisteringen, die te zamen een bedrag van f 11.500 beloo- pen. Het ds een 2e luitenant der mili taire administratie, die zich aan deze fraude heeft schuldig gemaakt, wat bij een inspectie is gebleken. Ontkennen gaf geen haat, het was duidelijk uit de boeken, dat er valschheid in geschrifte heeft plaats gehad, welke zich over vrij geruimen tijd uitstrekt. Bedoelde officier zal nij. gerechtelijk worden vervolgd en werd in afwach ting daarvan in een niet comptabele positie geplaatst. Nieuw militair kampement te Welte vreden. Naar het „N. v. d. D. v. N. I." ver neemt, is het legerbestuur voornemens om wegéns den ouderdom van het hui dige infanterie en artillerie kampe ment te Weltevreden een nieuw mili tair kampement in 't. Zuiden van Wel tevreden te bouwen Het plan daartoe 'bestaat reeds. Binnenkort zullen on derhandelingen met de gemeente geo pend worden, omtrent den verkoop der hui'ddge militaire terreinen. AAN HET ZOEKLICHT Ledden, 9 November Ik heb bezoek gehad 1 Bezoek in mijn hoogen uitkijktoren. De bezoeker was het niet met mij eens. Of eigenlijk toch ook wel weer. Maar hetgeen waarop ik mijn zoek licht had laten vallen, vond hi] 200 erg niet Hij geloofde wel, dat «r teveel geld uit de openbare kas voor muziek gege- ven werd. Tenminste dat «prak hij niet tegen. Maar hij liet me wat anders zien. Er wordt te veel voor oorlogsdoel einden uitgegeven. Teveel onnut uitge geven. M'n bezoeker was goed thuis bij de Marine. Daar ligt een heeleboel te ver roesten zei hij. 'kKon dat niet tegenspreken. Den Minister van Oorlog en Marine op wij zen. Allicht helpt het, raadde ik hem. Maar m'n bezoeker was niet gauw tevreden. Alle oorlogstuig moest ka pot, dat was het beste. Terwijl wij stonden te kijken kwam er juist uit een café een man de straat op, blijkbaar onder den invloed. Hij wierp zich als een razende op een voor bij ganger. Deze, ook niet mis, pakte zijn aanrander flink beet en hield hem vast totdat er hulp kwam. Ik kon niet nalaten m'n bezoeker daarop te wijzen. Moest die man zich maar laten slaan? Neen toch! Zoolang er nog zonde is onder de volken, die werkt als de drank, zoo lang hebben we helaas ook nog verdo». diging noodig, merkte ik op. M'n bezoeker liep gauw weg. OBSERVATOR Geen saluut Bij de aankomst van den Duitscheu kruiser „Hamburg" te Soerabaja zijn géén saluutschoten gewisseld. Naar dezen ongewonen gang van zaken informeerencle, werd aan de „Ind. Crt." medegedeeld, jat de „Hamburg" geen saluutschoten had afgevuurd, wijl men het schip vóóraf had gewaarschuwd, dat deze niet door onze marine zouden kunnen worden beantwoordwijl er geen enkel vaartuig ter reede was, dat dit op be hoorlijke wijze zou kunnen doen. „Vanwege de marinemanoeuvres, weet u". Wij behoeven niet te zeggen, welken indruk dit bericht op de opvarenden van de „Hamburg"*moet hebben ge maakt. Ook dddr zal toch bekend zijn, dat Soerabaj'a het voornaamste centrum der Nederlandsche marine in deze wateren is!.... Ongeregeldheden in de Icazerne te Magelang. Vijf en zeventig Timoreosche solda ten vielen in den avond van 15 Oct. j.l. om negen uur Javaansohe soldaten aan, die de deuren der kazerne en chambree gesloten Joelden, De aan val geschiedde met klewangs en groo- te 9teenen. De sergeant van de wacht liet op 't moment dat de Timoreezen binnen stormden een versterkte wacht aan treden en met scherp een salvo in de lucht schieten. Hierop werden de Ti moreezen gekalmeerd en trokken te rug. Als veiligheidsmaatregel werd de compagnie Timoreezen op nachtoefe ning uitgestuurd, de wacht verdub beld en onder commando gesteld van een officier. Er waren twee gewonden, terwijl deuren en ramen vernield zijn. De aanleiding tot dezen aanval wat een vrouwenperkara. Gashouder ontploft Een gashouder, waarop een Euro- peesch opzichter. Hofman geheeten. en twee, waarschijnlijk strootjes rooken- de. inlanders werkzaam waren, is te Buitenzorg met een geweldigen knal ontploft. Hofman werd bewusteloos op genomen maar bleek naderhand geen letsel te hebben. De bei'de inlander*, die zeer ernstig gewond werden, zijn tijdens het transport naar het zieken huis overleden. De materieele schade, door deze ont ploffing veroorzaakt* is vrii gering. Hot gashouderdek is gescheurd. FEUILLETON. Door leed en strijd. Daar waren thans verscheiden deden te Knishi, die het verschil jusschen den waren en een val- wahen godsdienst hadden leeren ken nen, en er bestond niet veel kans, dat jr zich een nieuw leven dn 'de Ortho doxe Kerk daar ter plaatse zou open- oaren. Yarina voelde meer dan iemand dit gemis aan geestelijk leven en in haar aart werd het verlangen naar haar oude vrienden, de Stundisten, voortdu rend si erker. Hiun lijden vervulde haar gemoed met sprakeloos e verontwaar diging. Wat zou zij er niet voor willen geven om hen nog eens hun lofliede ren te hooren zingen, alsof God hen werkelijk hoorde, en hen te hooren Walden als tot een werkelijken Vader, Die bereid was zijn kinderen alle goe de gaven te schenken. Behalve Yarina Waren er nog velen, die met liefde, zoo nÉet met een gevoel van wroeging, aan hen dachten Er was thans niemand meer, tot wien zij gaan konden zooals tot Alexis, om hun goeden, verstandi- gen raad te geven of om hun geschil len in der minne te beslechten. En wear vond men de vrouwen, gelijk Ma- triona of Tatiania, die bereid waren .om de zieken te verplegen of voor de nden gebeden op te zenden; zul ke eenvoudige, hartgrondige gebeden, dat het sterven er gemakkelijker door gemaakt werd? De laatste dagen van den oogst wa ren aangebroken en elke man en iede re vrouw, behalve Yarina, waren bezig op de gouden korenvelden./ Op zekeren avond, toen het wat koe ler begon te worden begaf zij zich naar den kant van de rivier, die Jangs haar tuin stroomde. Zij bevond zich geheel alleen, want haar kinderen waren rnet de arbeiders naar het oogstveld ge gaan. Toen zij bij de rivier kwam, zag zij eensklaps, dat een lange, magere ge daante zich bij haar nadering tusschen het riet aan den oever trachtte te ver bergen. „Kom voor den dag, ik u duidelijk zien!" ri^p zij, hoewel zij inderdaad niemand onderscheiden kon. Zij kon de vogels vroolijk tusschen de takken hooren kweelen, het geloei van het vee in de weide drong tot haar rloor, liet ge kabbel van het water en hex gesuis van den wind in het riet kon zij dui delijk vernemen, maar geen ander ge luid trof haar oor. Toch was zij over tuigd, dat er zich iemand in haar na bijheid bevond. „Kom gerust voor den dag' sprak zij thans op vriendelijker toon, „en ik zal u. helpen, als gij hulp noodig hebt. Misschien hebt gij honger, "dan zal-ik u brood brengen. En al zijt gij een dief dan zal ik toch medelijden m;t u heb ben." Er vertoonde zich een opening in het dichte oeverriet en een monschelijk ge laat kwam te voorschijn. Zij meende dat gelaat meer gezion te hebben, maar z,ij kon zich niet herinneren waar dat geweest was. Het was een smal, mager gelaat em gelaat, dat verbrand was onder den invloed van verzengende zonnestralen, en dat bleek was geworden tèngevolge van koude or\ honger. Maar de diep blauwe oogen die. haar zoo smeekend aanstaarden, schenen een onbestemde herinnering in haar wakker te 'roepen. „Wns zijt gij?" vroeg zij. .Michaël Ivanoff" luidde het ant- wov.i d. „Hemelsche Czaritza!" kreet Yarina. Tiet volgende oogenhlik had zij het vermagerde gelaat tusschen hsar han den genomen en kuste zij het verbran de voorhoofd. ,,Ik ben gekomen "om Velia te red den! riep Michael met een zucht van vera Teming. „Gelukkig!" antwoordde zij, „gij komt geen oogenhlik te vroeg. Maar, c. wij moeten zco voorzichtig zijn. Wacht, ik, zal iets voor u halen om te eten," Haastig liep zij. weg, en keerde spoe dig terug met een mand met breiwerk en een stoel. Zij kon aan den oever der rivier gaan zitten met naar brei werk zonder dat iemand op het ver moeden zou komen, dai er een monsch tusschen het riet verscholen was. Tot deze list had 2ii%in haar iongainolsjes- dagen wel meer haar toevlucht ge nomen. Aldus verborgen tusschen 'de biezen, gebruikte Michaël het voedsel, waar aan hij groote behoefte gevoelde, en deed daarna het verhaal van den vree- selijken tocht naar Oost-Siberië. Yarina weende bittere tranen van verontwaardiging en medelijden, ter wijl zij luisterde naar zijn droeve me el edeelingen. Waren er zooveel van haar oude vrienden gestorven ver moord zocals zij het noemde en die arme kinderen? Negen had Michaël immers gezegd? Was het werkelijk waar? Ach, welk een ellende! En o, wat een zonde en schande! Zoo jammerde zij. „Maar waar verbergt gij u nu?" vroeg zjj eindelijk. „Ik ga eiken avond naar de hut in het bosch" antwoordde hij; „daar is geen gevaar voor ontdekking. Maar overdag sluip ik hier rond in de ho(^ Velia te zullen ontmoeten, maar ik heb haar nog in het geheel niet ge zien." „Ik vrees, dat gij haar nimmer al leen zult zien" zeide Yarina op som beren toon. „Maar ik meet haar zien!" riep hij driftig. „Ik heb geld genoeg; als wij maar eerst uit Knishi weg zijn en Kovylsk bereikt hebben. Een neef van mijn moeder te Odessa heeft mij geld gege ven en een paspoort, op een anderen naam. voor mij weten te verkrijgen. Velia zal echter als jongen verkleed met mij mee gaan. Ik heb jongens- kleeren voor haar meegebracht." „Maar hoe krijgen wij het kind uit de klauwen van de oude heks?" zucht te Yarina. Zij maakten te zamen allerlei plan nen en bekeken de zaak van alle kan ten, totdat zij in de vert© de 9temmen der arbeiders hoorden, die in den hel deren maneschijn huiswaarts keerden. Eén ding was afgesproken: Yarina zou eiken dag 't noodage voedsel voor Michaël tusschen de biezen aan dan oever der rivier verbergen. Voor den knaap, die den laatsten tifd alleen van wilde bessen bad moeten leven, was het een ware uitkomst geregeld gespij zigd te worden. Hij kon nu langer blij- ven wachten dan anders het gevai sou zijn geweest. Maar de eene dag verliep na den an deren en nog altijd had hij geen gele genheid gevonden om VeMa alleen te zien. De oogst was binnengehaald en het begon gevaarlijk te worden zich langer tusschen de biezen schuil te houden. De mannen hadden nu den tijd om op de rivier te gaan visschen. de kinderen speelden in den omtrek van het water. Weldra zou er een be gin gemaakt worden met het afsnijden van het riet en dan was het gedaan met zijn veiligheid. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5