NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1926 iiiAi iJi é'LÜÜ&d AfeSi£M. Een overwinning. Wij twijfelden er geen oogenblik aan, schrijft de Standaard, of de rede van Minister van Karnebeek zou een goede rechtvaardiging zijn van het Belgisch Verdrag. Thans, moeten wij zeggen, dat zij boven onze ver wachting nog uitging De Minister heeft de Kamer vijf uren lang volko men vastgehouden, geboeid door zijn betoog. Hij was als steeds welspre kend, maar met groote kracht be dwong hij zich tot een soberheid in woord en voorstelling die de kracht van zijn argument nog te meer deed uitkomen. Hier was een zaak, die zichzelf verdedigde van 't begin tot het eind. En de Minister begon dan ook met te zeggen: ik heb het gevoel, dat ik thans het verdrag moet laten zien zooals het is. Minister van Karnebeek heeft zijn bestrijders te woord gestaan zonder een enkele scherpe uitdrukking te ge bruiken, maar een ieder voelde, dat hij telkens raak sloeg. En de Kamer, welker discussie op een hoog peil stondf bracht aan het slot van het betoog dezen bewindsman ondubbelzinnig hare 'hulde, waarbij voor- noch tegenstander zich 'onbe tuigd liet Wij zijn voornemens onze lezers de rede van den Minister in enkele hoofd artikelen te doen genieten De hoogsf belangrijke zaak, die thans aan de orde is, vraagt, dat ons anti-revolu tionaire volk deze verdediging ten voete uit ziet en kent. Maar niemand zal ons tegenspreken als wij zeggen, dat Minister Van Kar nebeek in dezen zwaren kamp een volledige overwinning behaalde, die blijven zal, ook al zou, wat wij niet hopen, noch verwachten, de verwer ping der ratificatie van het verdrag het einde zijn. GEMENGD NIEUWS. Kantoorbediende gearresteerd. Gistermorgen heeft zich bij de po litie te Maastricht gemeld de 22-jarige kantoorbediende S. O., die in dienst was van de frma Noiden, te Botter dam. Op 28 October j.l. deed deze fir ma aangifte, dat een bedrag van f 280 door bedoelden bediende was verduis terd. Inmiddels is gebleken, dat dit 'bedrag aanmerkelijk hooger is en ze ker f700 beloopt. Dit geld had de kantoorbediende uit de kleine kas, welke hij onder zijn (beheer haid, genomen, terwijl hij voorts verschillende kwitanties inde en het geld ten eigen bate aanwendde Verder heeft hij nog de N. V. Suctor handelende in stofzuigers, aldaar, be nadeeld door ten onrechte provisie en salaris te toucheeren. In België maakte hij van het ver duisterde geld goeden sier. Toen hij alles had opgemaakt en geen uitweg meer wist, heeft hij zich bij de politie te Maastricht gemeld. De man is naar Rotterdam op transport gesteld. Ergerlijke verwaavScozinfl. Uit een woning, gelegen aan ie Nieuwe Haven te Gouda zijn Woens dagmorgen vijf kinderen, die door do moeder in schromelijk verwaarloos den toestand aldaar waren achterge laten, door den commissaris van poli tie, in overleg met den voogdijraad, weggehaald. Drie meisjes moesten in het Van Iterson Ziekenhuis eerst worden ge reinigd. Zij zijn vandaar overgebracht naar 'n inrichting te Rotterdam. Twee jongens zijn eveneens in een inrich ting aldaar geplaatst. Brand in het s.s. .Stolwijk" te Rotterdam. Donderdagmorgen om tien minuten over halfvier is waarschijnlijk door broeiing brand ontstaan in ruim 2 van het bij het terrein van Thomson's Ha venbedrijf aan de Maashaven te Rot terdam liggende stoomschip „Stol wijk", van de firma Erhard en Dek kers. De brand liet zich aanvankelijk vrij ernstig aanzien en een dikke rook steeg uit het ruim, waarin 1200 ton briketten geladen waren, omhoog. Onmiddellijk begon het personeel de lading met knijpers te lossen. Nadat ongeveer 400 ton waren gelost, had men den vuurhaard bereikt. Óndere leiding van hoofdman A. de Kanter werd daarop de brand met een straal van een handspuit en een van een drijvende stoomspuit gebluscht. Te 8 uur 's morgens kon de brand weer inrukken. Personeel ,van de af- deeling brandbluschmiddelen, dat tij dens de blussching met rookbrillen gewapend hulp verleende, bleef nog tot 9 uur ter bewaking achter. Er zijn ongeveer 500 K.G. briketten verloren gegaan. Eet Grieksche s.s. „Panagos" bij den Eaek gestrand. Het uitgaande Grieksche s.s. „Pana gos", metende 3000 ton, verloor Don derdagmorgen vier uur nabij de serna- plioor, het stuurboordanker met ket ting. Inhoudende, liep het schip ongeveer 200 meter verder aan den Noordwal. Door cleA sterken stroom is het schip gedraaid. Het ligt nu met den kop naar binnen en heeft een .weinig slag zij gekregen..'t Schip ligt 5niet gevaar lijk voer de scheepvaart. De sleepbooten „Pernis", „Rozen burg' en „Maas" van L. Smit en Co:s Internationale Sleepdienst, hebben ge tracht het schip vlot te krijgen, het geen wegens het vallende water mis lukt 's Middags zouden met hoog water opnieuw pogingen in het werk worden gesteld om het schip vlot te brengen. Aan ds gevolgen overleden. Zekere Meulemans uit 's-Heeren- berg, die Zondagavond met twee an deren nabij de grens onder de stoom tram geraakte, is in het ziekenhuis te Emmerik aan de bekomen wonden overleden. Botsing, i— Gistermiddag is een autobus van Ellewoutsdijk naar Goes onder de gemeente Baarland in botsmg gekomen met een zandtrein van den locaalspoorweg. De bestuurder van de bus, Louisse, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Een vrouwelij ke passagier heeft een been gebroken en verder zijn nog enkele personen licht gewond. Een bericht van andere zijde meldt: Een autobus van de lijn Ellewouts dijk—Goes is nabij het station Baar land door een lokaaltrein gegrepen bij het passeeren van een onbewaak- ten overweg. De chauffeur, zekere Louisse, uit Ellewoutsdijk, was op slag dood en mei. Mol uit Oudelande wer den de beide beenen afgereden. Zij is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. De overi ge zeven passagiers zijn minder ern- stiG" en zijn ter plaatse verbonden. Het uitzicht op den spoorweg wordt ter plaatse door een boomgaard ten zeerste belemmerd. Bovendien was het zeer slecht weer het regende, en er stond een harde wind. Geen der pas sagiers had een fluitsignaal van den trein gehoord. Od ien trein en autobus is door de politie beslag gelegd. L ij k opgehaald. Bij Vrees wijk is in de Lek drijvende gevonden- het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van den schipper D. V. uit die gemeente, welke in de maand Augustus over boord sloeg en verdronk. Branden. Gisteren is de boer derij van den heer H. van der Tol te Kronsijk onder do gemeente kinscho ten in vlammen opgegaan. Van den inboedel werd niets gered. De schade wordt slechts ten deele door verzeke ring gedekt. De oorzaak is onbekend. Inbraak. Vermoedelijk door middel van valsche sleutels en door verbreking van een nachtslot hebben dieven zich toegang verschaft tot het kantoor van een commissionairs- firma aan de Leuvehaven te Rotter dam. Een der firmanten is tot onge veer elf uur op het kantoor gebleven. Toen eenigen tijd daarna een der bo venbewoners ^huis kwam, zijn blijk baar de inbrekers in hun werk ge stoord, zoodat zij hun slag niet hebben kunnen slaan. In de brandkast boor den zij een gat, maar zij hebben niets uit de kast gehaald. Uit een openge broken schrijfbureau wordt slechts een zilveren heerenhorloge vermist. Herleving in de glasin dustrie. Aan de glasfabriek van de firma Bakker te Nieuw-Buinen is een nieuwe vleugel gereed gekomen, die hoofdzakelijk bestemd is voor de fabricatie van matglas. Hierdoor zul len ruim 150 glasblazers weer werk vinden. Voor de ontwikkeling van Raadsle de n. De commissie van beheer van den Stadsschouwburg te Haarlem heeft besloten aan de leden van den gemeenteraad tweemaal per seizoen een uitnoodiging voor twee plaatsen te verstrekken. De raadsle den kunnen zelf de voorstellingen kie zen, die zij willen bijwonen. Daar zullen de rechtsche raadsle den wel geen gebruik van maken. Botsing. Te Zuiderveen bij Winschoten is gisteravond om half zeven de stoomtram Oldambt-Pekela op een auto gereden, De auto werd vernield, de locomotief van de tram ontspoorde. Ernstige val. Op de werf der Kon. Maatschappij de Schelde te Vlis- singen is een jongen in het ruim van een schip gevallen en in ernstigen toe stant naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. De Kindermishandeling. Het „Dagbl" van N.-Br." meld: „De beide onderwijzeressen de R. en H„ die vanwege door haar gepleegde mishandeling deze week door het schoolbestuur der R. K. bijzondere te Steenbergen werden- ontslagen, heb ben naar wij vernemen, bij de „Com missie van beroep" inzake het R. K. Onderwijs' beroep tegen dit besluit aangeteekend." De „Msb." verneemt intusschen uit betrouwbare bron, dat de beide onder wijizeressen niet ontslagen en even min geschorst zijn, doch dat zij naar aanleiding van het bericht in het „D. vap N.-Br." over de beweerde mishan deling van een schoolkind, tegen dit blad een aanklacht hebben ingediend., Bestolen. Men schrijft uit Te- gelen op klaarlichten dag. terwijl de Dezer dagen werd bij W. R. te Te gel enop kaarlichten dag, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken en briljanten, gouden en zilveren voor werpen, benevens kleeren, ter waarde van ongeveer f 2000 ontvreemd. Ver dacht werd de 18-jarige zoon van R., die in het buitenland vertoefde, al of niet mét medeplichtigen. De gemeentepolitie aldaar, die het onderzoek spoedig ter hand nam, mocht het gelukken een spoor te vin den, dat ten slotte leidde naar Duitsch land. Met assistentie der politie te Cra nenburg (D.) gelukte het de hand te leggen op den vermoedelijken dader R. en een medeplichtige, zekeren S., een Duitscher R. werd gepakt te Goch en S. te Kleef. Zij bekenden de inbraak met diefstal te hebben ge pleegd, terwijl nog een groot gedeelte van het gestolene in hun. bezit was. R. werd in de gevangenis opgeslo ten, terwijl de Duitscher S. in de ge vangenis te Kleef, de gevolgen kan afwachten. Verduistering. De Utrecht- sche politie heeft den 35-jarigen boek houder F. aangehouden als verdacht van verduistering van gelden gepleegd in dienstbetrekking ten nadeele van de N.V. Machinefabriek „Jaffa". De boekhouder was eenigen tijd geleden ontslagen, maar een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat F. door ver keerde boekingen een totaal bedrag van f 15000 aan het bedrijf onttrokken heeft. De gearresteerde die bekend heeft, is ter beschikking van de justi tie gesteld. Hoogwater-v ar ia. De raad van/ de gemeente Bergen vergaderde gisteren aangezien het dorp geheel ge isoleerd is en de meeste raadsleden uit andere gehuchten komen in do huiskamer van een café aan den rijks weg naar Venlo. Inbraak. Tijdens afwezigheid van den bewoner is ingebroken in den sigarenwinkel van den heer P. aan de Breestraat te Beverwijk. De dader(s) verschafte(n) zich toegang door aan de achterzijde van het perceel een raam uit te snijden en een slot te for- ceeren, waardoor gemakkelijk de winkel kon worden bereikt. Uit de cassa is een bedrag van f 225 gestolen. De artikelen in den winkel bleven on aangeroerd. D e o verval1 te Nw. Peik&la. In aansluiting op het bericht, betref fende dén overval te Nieuwe Pekela, wordt nog gemeld, dat de kassier G. Costing, als gewoonlijk zitting hield; voor de Boerenleenbank in het ho tel' Rijbes. Na afloop begat 'de zoon zich met de boeken naar de juist aan de overzijde van het kanaal staande! woning; de,vader bleef nog met de kas in het hotel. Vlak bij de woning gekomen, werd de jonge Costing doon twee mannen overvallen, tegen den grond geworpen -en werd hem de tasch ontrukt. Schietende vluchtten de roe vers het veld in. De overval geschied de op een druk punt. Men zij gewa arschuwd. Te Zeist vervoegde zich een onbekende in een goudsmidswinkel. Op slinkschei wijze stuurde hij den bediende met een boodschap naar de achterkamer. Tij dens de afwezigheid van den bedien de ontvreemdde hij een gouden hor loge ter waarde van f 115. Eerst nai eenigen tijd werd de diefstal ontdekt. De inbraak te Arnhem. Voor 'tArnhemsche Gerechtshof ïsl Donderdag behandeld de zaak tegen den 30-jarigen incasseerder, die door de rechtbank te Arnhem was veroor deeld tot vier maanden gevangiems- straf wegens heling van een kostbaarl Perzisch tapijt, dat gestolen was bijl de inbraak in de villa van mr. Cno- pius, advocaat-generaal, aan de Huy- genslaan. Door den advocaat-generaal mr. Cnopius, werd, naar het ,Hbld.'" meldt, met vernietiging van het von nis, oplegging van dezelfde straf ge- eischt. De verdediger, mr. E. de Visser,, vroeg voorwaardelijke verroo r deel mg. Smokkelaar aangehouden.. Ambtenaren van den dienst der di recte belastingen, invoerrechten £n ac cijnzen, inspectie Maastricht, hebben (Woensdag daar ter stede een spiritus smokkelaar aangehouden. Op den Maagdendries1 werd aangtó- houaen een vrachtauto van Fr. G. uit Jabeek, die reeds lang verdacht werdi van frauduleuzen invoer van spiritus. De auto werd medegenomen naar het gebouw der directe belastingleg en daar onderzocht. In de ruimte voor het benzine-reservoir bleek een gehei me afdeeling te zijn aangebracht, wel ke na aftapping bleek te bevatten een hoeveelheid van 43 L. spiritus, van 96 pet. Deze spiritus is waarschijn lijk uit Duitschland afkomstig. De vrachtauto is na opgemaakt pro| ces-verbaal in beslag genomen. 'Op de buffeljacht. In het Groote Zoutmeer in den staat Utahj ligt het Antilopen-eiland. Het noorde lijk deel van dit eiland was verpacht aan zekeren A. H. Leonard, ai® er concessie had voor het laten grazen; van een kudde buffels. De dieren ver meerderden zich snel en tenslotte wet den zij te lastig voor de streek en ble ken zij te vernielziek. Thans is de concessie aan Leonard ingetrokken. Die intrekking gaat in op 1 Januari. Bovendien moet vóór dien tijd de kud de van 250 exemplaren tot op 40 stuks worden teruggebracht. De jacht op de dieren is reeds begonnen. Zijl wordt gehouden door vier .jagers, ge holpen door vier „cowboys". j 31SS 3- *E Ons Babbelhoekje. fe=*==3==5!=^ Beste jongens en meisjes, Als naar gewoonte beginnen we met de briefjes. „Hessie". Wel, dat valt niet mee, meisje. Eerst een prettige verjaardag gevierd, dan een heele middag meisjes visite gehad en da£ opeens ziek. 'k Hoop dat je maar gauw beter mag zijn. Later krijg ik zeker wel een uit RECLAME. Als Uw Kind Hoesi geeft het dan onverwijld de genezende Mijnhardt's Thijmsiroop Hoestillend, slijmoplossend, verzachtend. Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. voerige brief over al de genoegens van je verjaardag he. Daar reken ik vast op. Wil je Moeder van mg groeten? „Juniora". Je krijgt al aardig slag van brieven schrijven, meisje. Je brief je was ook nu weer, wat gezellig. Ik denk, dat je Zondags nog het meeste tijd hebt om te schrijven, is 't niet? Krijg je een nieuwe juffrouw op school? Vindt je dat prettig? Zoo zoo, krijg je nu al cadeautjes, 't Is toch nog geen St. Nicolaas? En jarig was jè ook al niet. Je wordt zeker een beetje verwend „Vergeet mg nietje". Dat is te begrij pen meisje, dat je voor dezen brief niet veel nieuws had. Je hebt zeker alles ver teld in dien brief, die je op school aan 't schrgven bent. 'k Vindt het erg leuk dat je die voor mg bestemd hebt en hoop maar, dat je Moeder hem goed genoeg vindt om te verzenden. Je doet er maar erg goed je best op, dan zal het wel lukken. „Blondine". Ja, 't was Dinsdag koud maar Maandag was het prachtig weer, en vandaag (Woensdag) gaat het ook weer best. Och dat komt, dat nu eens die en dan weer een ander een keertje overslaat. En als dat dan in één week wat kinderen gelijk doen, is dat heel goed merkbaar. Maar weet je wat een beït middel is, een grootere rubriek te krijgen? Als alle neefjes en nichtjes nu eens probeerden een vriendje of vrien dinnetje er toe te brengen, om mee te doen, dan hadden we opeens het dubbeie aantal. Wat denk je er vau? „Reseda en Rozeknopje". 't Was een gure dag, Zondag, daar hebben jullie ge lijk in. Of het 's winters binnen gezel lig kan wezen? Dat zou ik denken. Dat kan zoo echt prettig wezen he, zoo'n middag op verjaarvisite. En als je tot s avonds toe mocht blijven, dan was het ook maar wat goed, dat je broers je kwamen halen. Gelukkig maar, dat het ongeval zoo goed is afgeloopent 't Had even goed anders kunnen zijn. „Moeders Meisje,". Het speet me wel maar verleden week was jullie brief te laat. Ze moeten Donderdagmiddag voor drie uur binnen zijn. Zul je er om denken? 't ls zoo jammer, als je voor niets hebt geschreven. Wanneer Oom Felix jarig is weet ik heusch niet. Maar misschien ben ik nog wel eens in de gelegenheid het te vragen. Als dat zoo is, zal ik het je vertellen. M. „Lindebloesem", 'k Vind het veel te gezellig, dat mijn drietal weer bg elkaar is, om boos te zijn. Ghan jullie nu weer trouw meedoen En dan voortaan een beetje vroeger inzendpn, want verle den week waren jullie tot mgn spijt te laat. Ja hoor, 't is nu at be3t kachel weer. Bij ons brandt hg ook wat fijn. „Zeesterretje", 'k Ben blij, dat jij je licht ook weer eens laat scnijnen, Zee sterretje. Waar heb je al dien tijd ge zeten? Ik houd meer van den zomer en jij? Nog wel gefeliciteerd met Fa's verjaardag. Gezeliig is zoo'n dag he? 'Van mij is het 18 Januari. Best, ik wil graag volgende week een langer brief van je hebben. „Goudblondje". Zoo'n paar dagen va- 'cautie zijn gauw om he? Je kwam nu zeker wel goed van pas, nu je broer tje ziek was, is 't niet? Dus je nichtje moet een poosje rust houden. Dat i* 'niet prettig voor haar. Wat schiet je vlug op met je breiwerk. Jjj kent he; hoor. -Vindt je niet, dat, als je eenmaal ,een stuk van het letterraadsel hebt, de rest haast vanzelf gaat? „Braamstruik en Denneappel". Dat is omdat het nu al zoo vroeg donker wordt dat de rohool om half vier uit gaat is 't niet. Raadt eens wat? Maandagmid dag was ik om half twee aan jullia school.' 't Was juist tijd om te beginnen Wie weet, heb ik jullie toen niet gezien, bg al die kinderen. Dus jullie verlan gen naar ijs, om het rijden verder te leeren? Dat kan ik begrijpen. „Zilverblondje". Waar zgn jullie al dien tijd geweest? Op Noordwgk? Dus het is een prettig uitstapje geweest? Tan te was zeker wel big met haar bonbons? 't Zal een aardige cape zgn, die je ge jnaakt hebt. Welk zusje is er jarig? Toch niet -Wilgenkatje? Wel gefelici teerd hoor met je zus. „Wilgenkatje". Daar was ik nu zoo big, dat jullie weer terug waren, en au vertel jö me, dat je voortaan niet meer mee doet. Houd je zooveel van breien, dat je er alle andera dingen lom laat staan? 'k Hoop dat je met genoegen aan de Babbelhoek terug zult denken en wensch je Gods zegen toe op je verder levenspad. „Grie". Wel nee, meisje, daar ben ik niet boos om, als je eens een keer tje overslaat. Dat kan licht eens gebeu ren. Dus het was een prettig middagje? Dat dacht ik wel. En nog meer pretjes in 't zicht, door al die verjaardagen? Dat is gezellig in den winter, vindt je ,niet? Dank voor jullie raadsel. Ik hoop het te gebruiken. „Rie Wat heb jg een leuke dag gehad en wat een hoop cadeautjes. Ik geloof dat jg aardig verwend wordt, is ft niet? Ja, 't was jammer voor Hen iny. Is ze nu alweer beter? 'k Heb bet raadsel: van jullie ontvangen. 'kDank je er wel voor. „Heidebloempje". Dat heb ik al ge hoord van die Bibliotheek, 't Is een prachtig begin hoor. Zoo, dus jullie moogt aan het kaften helpen? Dat is leuk. Wie is de bibliothecaresse? Dat heb je goed gezien. Verleden week had den verschillende kinderen nog niet in gezonden. „Anemoon". Je hebt je vest vlug afgebreid, meisje. En het kan je nu 1) Dat was 3; October. Red. zoo uitstekend te pas komen. Als het koud is, is het heerlijk dragen, een vest vind je niet? Dus nu komt het kleedje aan de beurt Dat is ook heel mooi werk he? „Zwartje en Blondje". Ik was ook iblg, dat ja mij weer schrgven kon, meisjelief. Hoe gaat het nu met je? Zeker wel goed, dat je uit moest^ iS 't niet? ^Nee hoor, dat is zoo erg niet, als jullie eens een raadsel niet weten. Je briefje was best te lezen. „Waterlelie". Waarom was het Zon dag bij jullie? Hartelijk gefeliciteerd met Grootvader, meisje. Dat is al een heelo leeftijd he. Ja, dan heeft Groot moeder het druk, als er zooveel visite, is. Wat is dat treurig he, al die ramjfen;. die Katwijk treffen. „Boschviooltje". Je brief kan ook .niet iedere week even groot zijn, meis je, dat begrijp ik bast. 'k Denk, dat het een heel gezellige bazaar worden zal Alles wat ie er van vertelde, vond ik ten minste heel aardig. Moeten jullie er ook nog aan helpen? De oplossingen van de vorige week Zgn: 1. Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Onderdeelen: Halte, Levertraan, Berg en Dal, Ketenen, Edward, Heden, GeeL 2. Omdat de een meer deeg maakt dan de aader. 3. Niets. 4. Kilometer. 5. Nergens. Er trouwen er ovepal evenveel. En hier volgen de nieuwe raadsels: 1. Mijn geheel bestaat uit 36 letteri en is een Dekend spreekwoord. 4 5 6 27 21 24 is een meisjesnaam, 7 8 9 11 12 13 19 20 en 11 29 35 ,2 32 33 3 zijn jonge dieren. Een 25 16 17 30 21 18 woont in eeS klooster. 14 1 28 26 is een ander woord voor jievel. Een 36 35 9 34 is een bloem. 10 15 1 8 21 is een ander woord voor mooi. 23 1 22 is een kleedingstuk. 31 is een D. 2. Ingezonden door Sneeuwklokje. Welke menschen nemen altijd eeiï ander bg den neus? 3. Ingez. door Goudblondje. Wat vat men zonder handen? 4. Wie onzer stapt het eerst in bed? Dit raadt gij licht niet, naar ik wed t. Ingez. door Blondine. De mèesten hebben schrik voor mij, En angst en vrees en zorgen. Hoewel mg ieder wenseht te zien, B'iif ik voor elk verborgen. Wie ben ik? Ziezoo jongelui, nu maar met flinken dan het werk. 'k Geloof, dat de raad sels jullie niet veel moeite zullen geven Nu neem ik afscheid tot volgende week. Vele groeten van je TANTE FRANCIEN. TINE EN HORA. Hoofdstuk 8. Vriendenhulp en Vaderliefde. Langzaam verwijderde Dora zich van de zaak. Maar opeens bleef ze stilstaan. Wat moest ze oeginnen; Naar huis gaauï Maar hoe zou ze het ooit aan naar vader durven zeggen, dat ze weg gejaagd was. Weggejaagd, omdat ze gestolen had? O, waarom had ze het toch gedaan? Waarom had ze ni-aar niet liever alles eerder aan haar vader ver teld? Dan zou het zoover niet gekomen zijn, want vader zou haar vast wel ge holpen hebben. 0, t was alles de schuld vau Jet Koning. Had ze zich toch maar pooit met haar bemoeid, want nu liet ze haar immers aan haar lot over? Maar dan verhief zich ook de stem van haar geweten weer, die haar ver telde, dat niet Jet Koning, maar zij zelf de schuldige was. Had zij niet een lieel andere opvoeding dan Jet geno ten en wist ze niet, dat al die dingen waartoe ze zich door Jet liet overha len, zonde waren? „Dora", klonk er opeens een stem naast haar, „Dora, mag ik met je mee?" Verschrikt hief Dora het hoofd op, en zag Tine van Klaveren staan. „Jg", zei ze verwonderd, „jij?" „Ja Dora", antwoordde Tine, „ik ben al even thuis geweest, maar opeens be dacht ik me, hoe naar het voor je zou zijn, om nu alleen naar huis te gaan,, want ik begreep wel, dat Jet niet op, je zou wachten. Zal ik je thuisbrengen?" Opeens greep Dora Tine's arm. „Ik durf niet, ik durf niet naar huis" snikte ze. „Ja, maar dat moet toch Dora, ja kunt op straat niet blijven. Weet je wat, ga eerst even met mij mee naar huis,: vader en moeder weten het nu toch al, die weten vast wel raad". „Weten ze het al?" vroeg Dora ven- schrikt „Ja", zei Tine, „en ze hebben mij zelf weer naar je toe gestuurd. Zij hel> ben erg veel medelijden met je Dora, kom, ga nu maar mee". Zonder verdere tegenspraak liet Dors zich nu medenemen. Toen Tine thuis was gekomen en ot> gewonden verleid had, wat er op da 'zaak gebeurd was, had juffrouw van Klaveren gezegd: „Dat arme kind; wie weet of dit wel ooit gebeurd was. als zjj haar Moeder inog had. En dan heb je je den laatsten tijd ook veel te weinig met haar bemoeid Tme. Weet je wa{, je kunt nog best even terug gaan, en haar naar huia brengen, want daar zal ze wel vreeselgk tegen op zien". Tine wist, dat Moeder gelijk haid. Ze had zich ook de laatste maanden in het geheel niet meer met haar bemoeid, hoewel ze wist, dat Jet Koning geen goed gezelschap voor Dora cwas. _Bn onderweg, terwijl ze naar Dora toeging, had ze allerlei plannen loopen maken, hoe ze haar zofi kunnen helpen. CWordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7