NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1926 PIRROEN. (üit: „Anna Marie" v. Felix Timmer mans). De Secretaris van de Christelijke Let .terkundige kring alhier, bood onsen derstaande lezing aan. Wij achten dia van zooveel gewicht, dat wij daar gaarno plaats voor ruimen. Pirroen is, na Anna Marie, wier naam T. gebruikte om het boek te betitelen, de hoofdpersoon in dit eigenaardige hoek. Had het niet Anna Marie tot titel, en besloot het niet met haar dood, dan kon er heusch Pirroen og staan. Eenige maanden van zijn leven, in aan sluiting natuurlijk met zjjn verleden, met al zijn eigenaardige levensgewoon ten en opvattingen, met zijn omgeving, die op artistieke wijze om hem gegroe- Seerd wordt, met de koddige humor, ie in alles doorstraalt, eenige maanden Ivan zijn leven worden er ons in be schreven naast het verhaal van Anna Marie. Om de waarheid, te zeggen, zijn dis ,twee verhalen zoo wonderlik aan elkaai gehecht, en door elkaar gestrengeld, dat ik niet aan de gedachte kon ontko men, dat hier opzet in het spel is. Mak kelijk genoeg had de schrijver ze ons leen voor een kunnen voorzetten. Zoo hier en daar hebben die beiden bitter weinig met elkaar uit te staan. Maar ik geloof, dat zonder de historie van Pirroen, die met die van Anna Mans ik zou haast zeggen, alterneerend be handeld wordt, het boek naar een kant Zou overhangen; dat het schrijnende ge voel, dat Anna Marie's verhaal in ons i- verwekt, wat verzacht en gebalsemd moet met de koddige humor van Pir roen. Mogelijk heeft T. hier ook de tegen stelling benut. Pirroen de sterke, met de doorzettende wil, die niet wankelt, Slaagt, terwijl Anna Marie, de teere, «wakke, slappe zelfs, die voortdurend door tweestrijd, door het hinken op twee gedachten, verteerd wordt, ondergaat, In elk geval, de luchtige golfjes van Pirroen's geschiedenis met zijn Dolfijnen omspoelen ons en dartelen lachend om lonzen geest in het eerste deel. Het tweede deel, met Anna Marie's komst, begint al dadelijk met een steigs ring in die golven te brengen en nu gaat het verder af en aan. De stoart- I golf van Anna Marie's liefdesgeschieda nis komt nu eens op ons aanvloeden om ons dan weer in een ebbe van Pirroen's humor te laten bekomen, totdat de laat ste overweldigende golf van zielewee bij Anna Mane's dood over ons heen slaat. Maar ik zou geen boekbespreking houden. Ik ga pje bepalen tot Pirroen, maar moest toch eerst een weinig de plaats aanwijzen, die zijn persoon in dit boek j inneemt en u tevens er voor waar I Schuwen naar ^ijn humoristische his torie het heele boek te beoordeeten. Want wie meent in somber stemmende tvlnterdagen in dit werk van T. iets ge vonden te hebben ik la Pallieter, dat op vrooljjkt en in een goed humeur brengt, die heeft het mis. Moesten we bij Pallieter met zijn psy Chologische onmogelijkheden tot de ooa I clusie komen, dat hij een fictie was ea bleef en uit T. eigen mond vernemen, dat hij slechts het instrument was om zijn lof op de schepping en op Vlaan derenland uit te zingen. Pirroen staaf met allebei zijn beenen op den grond. Natuurlijk T. kan Timm. niet zijn, als hij ihem niet zette in een vreemde, stijf, ouderwetsch aandoende gezellige omga geving in een onbekend Vlaamseh stad [je, met oude geveltjes, oude huisjes, heiligenbeelden, versieringen, kortom in ;een omgeving, die voor ons in een sprookje thuis hoort, maar die is op gebouwd uit de brokstukken van oude (V'laamsche plaatsjes. Hij- kon T. niet Zijn, als hij hem niet in een romantiscn gefantaseerde tijd -wist te plaatsen en ij zijn kwaliteiten en deugden onder een vergrootglas wist te leggen, zóó, dat hij er soms een Dickensaehtige karikatuur van maakt. Zoo mag dan veel in een ietwat mysterieus waas gehuld zijn, dat zjjn glansen van onwerkelijkheid er over heenspreidt, ik geloof, dat T. zich dan juist in zijn element voelt. Op gezag van Dr. Tazelaar mag ik beweren, dat men het type Pirroen eiken dag op de - oud-Vlaamsche stadsstraten kan ontmoeten. Mijnheer P. was altijd te zien, in Zon en regen, met een witten, zijden hoogen hoed op, een pruimpurperen pak i .aan, en met een wandelstuk, waarvan i de kruk de Ijoren van een geit was Het viel soms wel eens voor, dat hij bij wintertijd, als het in zijn smaak viel, dan inog een groenen overfrak droeg met drie manteltjes aan. Kort en vierkantig als een doos was hij gebouwd, de kop direct op de schou ders, zonder hals; de breede kin, waar nevens harde, platte bakkebaardjes ste kelden, ingetrokken, als een stier ge reed om te stooten. En dan: Pirroen had groene oogen. Plaatst zijn kleeding hem voor mijn verbeelding in den studententijd van Hildebraiid. de verdere bijzonderheden van zijn lichaamsbouw, enz. nemen ons niet hapaaid dadelijk voor hem in. De eerste kennismaking moet ge ook I maar niet- beginnen met: ,,'t Is goed weer vandaag', want dan snauwt hij barsch terug: „Dat weet ik ook". Pvooken deed hij van den morgen tot den avond; hij werkte met twee pijpen, die zwierven door het heele huis en op de reis nam hij altijd 2 püpen mee, lange j steenen, die hij, om niet te breken, in 1 de mouw van zijn pak stak. Donderdo het, dat het daverde, Pirroen kwam aan de deur een pijp smoren om naar den i hemel te zien. Wandelen deed hij het liefst in blaas kensregen en in de mist, wanneer dc naaste omgeving zelfs aan zijn oog oni trokken was. Bp zulk weer verzuimde hij nooit en liet er zelfs zm> dringend ste acten hij was notaris er vooi in den steek. Zijn huis was natuurlijk op z'n Pir roen's opgesierd met dingen, waaraan wij geen waarde zouden hechten, maar die blijk gaven van zijn bijzonderen smaak. Zoo was Putiphar, de pauw, zijn huis vriend. Na^r Vlapmschen trant was hij lid van eèn maatschappij „De Dolfijnen"', die naast hem nog 5 andere leden telde. Eiken avond bracht hij in „De Dol fijnen" eenigen tijd met die vrienden, alle met een artistieken inslag, door aeht« een potteke bier. Dan was het vertellen over knnst, Kef de en wijsbegeerte, ging het met kaarten of met schaakbord, werd er gezongen, gedronken en gerookt. De Dolfijnen beleefden ook groote dagen bij bijzondere gebeurtenissen of op verjaardagen van een hunner. Dan werden de kronen opgezet. Pirroen droeg een gouden dan kwamen de roemers op tafel en deed men zich te goed of ging men zich te buiten al naar uw opvatting aan Lievevrouwe- melk. (Slot volgt). LEESTAFEL. „De Wederkomst van Chris tus'', door Ds. A. M. Berkhof! -I. H. Kok Kampen. 1926 Ds. Berkhoff, Chr. Geref. predikant ta Amsterdam, teekent ons in dit werk de Adventslijn der Heilige Schrift tot Openbaring 19. In een inleiding wijst hij er op, dat de Kerk krachtens haar aard Advents- kerk is en vervolgens schetst hij de viel perioden van het Adventsleven der Kerk De eerste van de moederbelofte tot op den Zondvloed; de tweede tot op Abraham; de derde tot op de volheid des tijds; de vierde of laatste sindsdien. Zooals te verwachten is, is een greol gedeelte van het boek gewijd aan do. Openbaring van Johannes, het Advents boek bij uitnemendheid. Het is een uitstekende Bijbelstudie die de schrijver ons hier geschonken heeft en wij mogen hem- voor deze pen nevrucht zeer dankbaar zijn. Te meel omdat het hier een terrein betreft, dai nog maar te veel aan de sectenisover gelaten, die er veelal' maar op los ge fantaseerd hebben. In het boek van Ds. Berkhoff wordt dit belangrijke en actueele onderwerp behandeld overeenkomstig de gegevens, die de Heilige Schrift ons daaromtrent biedt. Natuurlijk zijn er, vooral waar het hier over een zoo moeilijke stof gaat; tal van punten, waarover de uitleggers het niet eens zijn. Met name geldt dit van het hoofdstuk over de groote internationale Wereld- Kerk-combinatie der laatste rijden, Op 1719:10. De schrijver meent in de vrouw, die op het beest zit te moeten zien de Kerk en wijst dan op de toenemende macht van Rome, alsmede op het streven van den Wereldbond van Kerken en van den Volkenbond. Alle streven in de rich ting van eenheid en internationalisme be schouwt de schrijver als een voorberei ding voor het rrjk van den Antichrist. Dit nu lijkt ons niet juist. Wat de exegetische kwestie betreft, is het 't meest waarschijnlijk, dat onder de vrouw uit Op. 17 moet verstaan worden het heidensche Romeinsche rijk (verg. voor al vs. 18). En voor zoover in dit hoofdstuk tevens een heenwijzing naar het rijk van den Antichrist ligt, is het al te ge waagd, dit in bijzonderheden uit te wer ken en b.v. op de huidige internationale strevingen te doen slaa-n. De Volken bond wil geenszins êen uitwissching der nationaliteiten en kan, al moet zijn be teekenis niet overschat worden, een middel in Gods hand zijn ter bevordering een%r betere verstandhouding tusschen de volken. Er is daarom geen enkele reden om het den internationalen arbeidersorgani saties, zooals het I. O. V. euvel ta duiden, dat zij in zijn commissies ver tegenwoordigd wenschen te worden. En wat de Kerk betreft, het is toch geen verloochening van haar beginsel, noch juist overeenkomstig haar wezen, dat zij internationaal is. De Kerk is krachtens haar aard alge meen, d.w.z. internationaal. Met betrek king tot „de instelling van den feestdag ter verheerlijking van Jezus' (lees des Pausen) Koningschap" verwijzen weden schrijver na§r het mooie artikel, dat Ds. H. Janssen, "over da encycliek Quas Primas" indertijd in „De Wekker* schreef. Het boek van Ds. Berkhoff is niet af De stof werd te veel voor één bun del en de schrijver hoopt een tweeden te doen volgen, waarin hij naar Openh 2022, in verband met de Profetie des Ouden Testaments zal behandelen „Hei Duizendjarig Rijk, de allerlaatste dingen en de eeuwige Theocratie". Met belangstelling zien wij uit naar de verschijning van dit tweede deel, dat, naar wij hopen, binnen niet al te lan gen tijd zal verschijnen. Inmiddels bevelen we zijn boek har telijk aan, wie het leest en bestudeert, diens kennis zal er door verrijkt wor den en zijn geloof verdiept. „De beteekenis der wets idee voor rechtswetenschap en rechtsphilosophie", door Dr. H, Dooyeweerd. J. H. Kok Kampen. 1926. Een prachtig stuk werk, deze rede. waarmee Prof. Dooyeweerd het hoog leeraarsambt aan de Vrije Universiteit heeft aanvaard. Een magistrale rede, rooals we die uit vroeger tijd kenden en zoo ais er de laatste jaren niet meer ge houden werden. De Vrije Universiteit die den laats'ten tijd door allerlei oorz-, ken wat verder van ons Gereformeerde en anti-revolutionaire volk af kwam te staan, is dit nu weer meer naderbij ge komen door dezen hoogleeraar, die den dag, aan zijn inaugureele rede vooraf gaande, cp het Centralen-Convent onzer partij zulk een sympathieken indruk go maait heeft. Het is een uiterst belangrijk onder- werp, dat Prof. Dooyeweerd hier be handelt; de wetsidee "is van groote be teekenis in den strijd voor een Calvi nistische wereld- en levensbeschouwing „Wie eens aldus de schrijver in de diepten dezer wetsidee geschouwd heeft, wien eens- de heroieke geloof» kracht van het Calvinisme, zijn verove rende. levensspannende zielstal'ende vi taliteit in deze wetsidee geopenbaard is, wie eens do vreugde gekend heeft van den brandenden ijver voor God en Zijn koninkrijk en de geheele wereld, in al haar zonde en ellende, ook het ■terrein der wetenschap als veste go' zien heeft, waarop het geloof het zege- teeken der Goddelijke souvereiniteit heeft te planten, die kan geen verdrag meer sluiten met de wijsheid dezer wè ï-eld. Maar rusteloos, als door een God deiijke aandrift opgewekt, jaagt hij naar een nieuw en ongekend groot doel, iwaarbij alle tijdelijke idealen verblee ken: de geheele wereld te overtuigen, dat God de Heere, de Koning is van hemel en aarde, pe Koning ook van onze wetenschap Moge het den nieuwen hoogleeraar geschenken zijn nog lang te arbeiden aan de beoefening der wetenschap in dezen geest en moge hij' zich daarbii gedragen weten door het vertrouwen van het Anti-revolutionaire volk. „Sociaal-democratie en Anal chisme", door H. Pesch S.J., en P. J. M. Aalberse. A. J. Roebert 's Graven hage. In deze brochure, die 100 bladz. telt, worden allereerst op beknopte, doch duidelijke wijze, aan de hand van de geschriften van Marx en andere voor mannen, de grondslagen der sociaal-de mocratie uiteengezet, waarna een be strijding dezer richting volgt. Vervolgens worden de verschillende anarchistische stroomingen, alsmede dfc. geschiedenis dezer beweging geteekend, de oorzaken van het anarchisme aan gegeven en wetenschappelijke critiek daarop geoefend, terwijl tenslotte de verhouding van anarchisme en sociaal democratie wordt behandeld. Een uitstekend, goed gedocumenteerd werkje, dat wij van harte kunnen aan bevelen. Inzonderheid onze jongelings vereenigingen en afdeelingen van Patri monium raden we aan, hot rich voor hare bibliotheek aan te schaffen en in 't algemeen is kennisname ervan ge wenscht voor allen, die op politiek of sociaal gebied leiding hebben te geven Over net anarchisme was tot dusver in onze taal nog weinig of niets ver schenen en toch is het een beweging; waar wij ernstig rekening mee hebben te houden, mede om de verwantschap die het communisme met deze richting heeft. B. „Spoorstudentjes", van J. Westerbrink-Wirtz. Uitgave van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, Rot terdam, Bergsingel 147, Rot terdam. Een mooi boek, omdat het de karak ters laat spreken. Men leeft mee met de familie Delvers Wout is een levenslustige jongen, die graag „dik" doet, hetwelk zijn fout is. De neef Gerrit, die een verderfelijker invloed heeft. Jan, de vriend van Wout. bescheiden van aard, en daardoor mis schien beter in staat de verleiding die uitgaat van Gerrit te weerstaan. Enkele kleine vlekjes lijken ons de wijze, waarop Ds. Delvers op zijn zoon als het ware overdraagt, om invloed ten goede op Gerrit uit te oefenen, en de wijze, waarop de historie van Gerrit eindigt. Het boek is een aanwinst voor de boekenkast onzer rijpende jeugd. Het is den prjjs van f 2,75 moer dan waard. „Van het Koninkrijk dei Hemelen", door Dr. A. Kuyper Jz. te Rotterdam. Bij den uitgever J. H. Kok te Kam pen zag het licht een bundel „Heraut"- artikelen van den bekenden Rotterdam- spheji pjedikant, Dr. A. Kuyoer Jr. De stof is eerst behandeld in een reeks pre dikatiën. Daarna als „Heraut"-artikel verschenen. Nu eenigszins uitgewerkt als afzonderlijk hoek. Het is gesplitst in twee deelen, een historisch en een leer stellig deel. Wh beluisteren in dit boek den mees ter, die ons op meesterlijke wijze het koningschap onder Israël schildert en tvan daaruit doet opklimmen tot het Messias-koninkrijk en eindelijk, dat dit Koninkrijk eenmaal ook overgaat in een ander, waar God alles is in allen. Een boek, dat met aandacht dient bestudeerd te worden. De uitgave is, als naar gewoonte, uit stekend verzorgd. De prijs i3 ingenaaid f 2,90, gebonden f 3,75- „Inleiding in de zielkunde"» door Dr. J. H. Bavinck. J. H. Kok Kampen. Wij hadden het voorrecht reeds in Indië de opstellen van Ds. Bavinck ts volgen. Het ging ons even als velen, dat we week aan week grepen naar het vei- volg. kien maakt zich niet los van de schet* sen. Telkens weer treft de fijnheid van gevoelen. Hier is een meester aan het woord. Wie Ds. Bavinck kent als predikei, weet, wat een machtige bekoring ei van zijn beeldrijke Evangelieverkondi ging uitgaat. Maai' nog machtiger i$ hg in dit dee\ van zijn arbeid. Moge dit werk de voorlooper zjjn van een reeks werken van dezen fen be gaafden geleerde, die in zoo menig op zicht het evenbeeld is van zjjn grooten oom, wijlen Prof. Bavinck. H. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Gisteren, Dinsdagavond, vergaderde de gemeenteraad onder presidium van den burgemeester, de heer G. v. d. Valk (Bouwman. Aanwezig alle leden. 'Op de publieke tribune werden niet minder dan elf belangstellenden geteld, wat genoeg' zegde omtrent de urgentie van ae agendapunten. Na opening met ambtsgebed werden de notulen der vorige vergadering on gewijzigd goedgekeurd. Er was ditmaal slechts één ingekomen stuk, n.l. het rapport omtrent de weg bedekking met goudalithe in andere ge meenten, waarnaar de heer Klaver i*r de vorige vergadering had geinformeerd Wat net preparaat zelf betreft, luidde het rapport zeer gunstig. De kosten wer den echter voor deze gemeente een be zwaar geacht, daar het onderhoud thans per jaar f 2100 eischt, terwijl bij de toepassing van Goudalithe hiervoor ds ssom van f 3650 per jaar op de begroo iting zou moeten worden gebracht in verband met rente en 'aflossing van het benoodigde totaal-bedrag dat wordt geraamd op rond f 16.000. Hierna kwam de agenda in behande ling, waarop als punt 1 de benoeming voorkwam van een hoofd der Openbar;.: lagere school. Op de voordracht stonden de heeren J. w. van Leeuwen, onderwijzer te Lei den, P. Zijderveld, onderwijzer te Bos koop en W. A. v. d. Dool, onderwijzer te Goes. Alvorens dit punt in behandeling te geven, liet de voorzitter de deuren slui ten, weshalve de elf belangstellenden zich bescheideniijk verwijderden. Na heropening werd gestemd, met den uitslag, dat benoemd werd de heer J. W. v. Leeuwen met 4 stemmen. Op den heer Dool waren drie stemmen uitge bracht. Bepaald werd, dat de benoeming zal ingaan op 1 Januari. De voorzitter sprak den wensch uit, dat deze keuze een goede zal blijken te zijn. Als lid van de Commissie van Toe zicht of het L. O. werd herbenoemd de heer A. Rijnsburger Pzn., aftredend. Hierna kwam aan de orde de benoe ming van een beambte, belast met de administratie van de waterleiding, werk loosheidsverzekering, arbeidsbemidde ling, enz. ingekomen waren 8 sollicitaties, n.l van 31e heeren P. Bosman, G. v. Driel, .G. W. de Haas, M. J. Hemeiop, J. Ket, J. G. Meerburg, A. O. Meester en W; Snijder. Ook na de in de vorige vergadering gehouden besprekingen hadden B. en W. gemeend het eenmaal door hen in genomen standpunt te moeten handhaven en alleen den heer J. G. Meerburg, ge meenteopzichter tg moeten aanbevelen. Over de voordracht werd in de open bare zitting door geen der leden het wfcord verlangd, zoodat direct tot stem Imng werd over gegaan. Uitgebracht werden 7 stemmen, waarvan 4 op den heer Meerburg en 3 op den heer W. Snijder. Benoemd de heer Meerburg. Overwogen wordt; de betreffende func ties te combineeren met die van gemeen te-opzichter. Vervolgens kwam ter tafel een vet zoek van het bestuur van de school met den Bijbel om beschikbaarstelling van gelden voor verandering en inrichting van de speelplaats. B. en W. stellen voor, het adres in hun handen te stellen voor prae-adviea. De heer Klaver: Die speelplaats is toch pas veranderd? De voorzitter: Het gaat juist om dis verandering. De heer Klaver vond het toch vreemd dat de speelplaats was veranderd eer ei gelden voor waren aangevraagd. De voorzitter vond dat ook, en stelde dan ook voor, B. en W. om prae-advies te vragen. Aldus besloten. Als laatste punt vkwam onder jden hamer het verzoek van C. Veefkind en 31 andere neringdoenden om vaststelling van een verordening op de winkelsluiting Met betrekking op hetzelfde punt was gisteren een smeekschrift ingekomen van J. J. Wolff en 9 andere neringdoen den, waarin werd gevraagd niet op het andere verzoek in te gaan en dus geen verordening vast te stellen. Ook ten aanzien.van dit punt stelden B. en W. voor met de behandeling te wachten tot de volgende vergadering. Aldus besloten. Bjj de rondvraag opperde de heer Groenendijk het denkbeeld om veran dering te brengen in de heffing van het waterieidinggeld, n.l: door in het vervolg de verschuldigde bedragen niet meer te heffen van de woningeigen^jren, doch van de huurders. Blijkens zijn toe lichting was de bedoeling van den heet G., de huurders ertegen te vrijwaren, dat zij wegens wanbetaling van den eige maar van de waterleiding zouden wor den uitgeschakeld, hoewel zij aan hun verplichting hebben voldaan, door den waterprijs te betalen in den vorm van den wekelijks geïnden woninghuur. De voorzitter zei zich niet te kunnen voorstellen, dat er huiseigenaren zijn, die het geld, dat zij van de huurders innen, niet afdragen. De heer G. merkte daartegen op, dat er wel eens onmacht in het spel kam z^jn. En ook is het belang van den eigenaar bij dezen toestand niet be schermd, daar het hem- kan overkomen, dat hij den huurprijs derft en toch ds waterleiding moet betalen. De voorzitter raadde den heer Q., pijn voorstel te formuleeren en het op een volgende vergadering ia te dienen» Nog stelde de heer Groenendijk een vraag, betreffende de regeling van het bezoek bij een begrafenis, die onlangs plaats vond. Hoewel deze vraag de politie raakte zei de voorzitter er ditmaal in den raad wel iets op te willen zeggen, om den schijn van onwelwillendheid te vermij den. OoJ^ op spr. heeft het gebeurde geen aangenomen indruk gemaakt, maar net is niet gemakkelijk te voorkomen, indien de betrokkenen niet meewerken. De vergadering werd hierna gesloten. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Wil lem, z.v. W-. Bloemen en T. Verhoeva, Johannes Christiaan, z.v. J. van Del den en A. Boeregeest. Johannes Die derik Gijsbert, z.v. O. Bruijn en C. van Gulpen. Gerardus en Elisabeth Johan na Maria, z. en d.v. N. van dar Tol ea E. J. van Aalst Adrians, d.v. G. Ver gehoor en E. Nederveld. Teunis. z.v„ J. Verbaas en M. van der Knijff. Maria Adriana, d.v. H. de Vos en T. Geleijn- se. Tijnjen Theodorus, z.v. H. L. Bh Kool en C. M. H. Kieft Cornelis, z.v„ J. G. van Nieuwenhuijzan en .A. H. van Houwelingen. Marina, d.V: G. Ta nis en S. Hoogerheide. Ondertrouwd: Pieter FYanzen, 60 j, en Lijsje Onkenhout, 59 jaar. Nico Laas Johannes yan Bentem, 32 j. en Wilhel- mina Cornelia Blokker, 25 j. Anthoniua Nicolaas Bartholomeus Wolffenbuttel, 26 j. en Hendrina Johanna Maria van Rooijen, 25 j. Nicolaas Weijers, 25 j, en Catharina Hameetman, 25 j. Getrouwd: Pieter Gerardus Bloem er, 23 j. en Hendrika Ida Loddema, 18 i, Marinus van den Heuvel, wedr. 31 3. en Jenneke van Wijk, wed. 29 j. Jacob Dubbeld, 25 j. én Grietje Kruger, 23 3. Overleden: Anna Catharina Rijnardui, 50 jaar, wed. van J.' van Gils. Ann^ van der Megj, 72 j„ wed. van J. Sprui tenburg. KOUDEKERK. Namens het Bestuur der Ver. Chr., Ziekenverzorging wordt medegedeeld, dat bij de onlangs gehouden rondgang in de gemeente is ontvangen f 240,39 VOQRSCHOTEH. Burgerlijke stand. Geboren: Jan, B.v. J. Egmond en W: Kuyvenhoiven. Ondertrouwd: J. van der Zaal en <L J. Huge. Wl Peursum en C. Huge. P., J. Schniedewind en G. J. Langeveld. Overleden: S. M. H. Beek, 73 j. D. P. Yperlaan, 76 j. De Uniecollecte heeft alhier ruim f 94 opgebracht 1 WOtnüBUOBB. Gisteren arriveerde met de veer schipper de 60 P.K. motor voor de mede bemaling van de Veenderpolder alhier, welke motor alleen bij windstilte het werk zal doen. De watermolenaar van der Willik zal tevens den motor bedienen. Deze molen is de eerste in deze om geving, welke met wind en mechani sche kracht wordt gedreven. ZOETERWOUDE. Burgerlijke stand. Geboren: Quri nus, z.v. J. Janson en P. M. van Nie kerk. Lena, d.v. H. van Wiisum en L. Vonk. Arie, z.v. J. D. van den Boe ea G. de Graaff. Wilhelmus Gornelis, av„ O.NTh. van der Maat en W. van Haas trecht. Ondertrouwd: Gerardus Theodorus v„ der Zwet, 21 j. en Maria Johanna Turk 21 j. Henrichus Wilhelmus de Wit »3 j. en Theodpra Maria Straathof, 23 j» Johannes M^lkelmus Zwartjes, 24 i. en Cornelia Johanna Marie van der Ploeg; 22 jaar. Getrouwd: Adrianus Josephas van Mü en Maria Johanna Vreeswijk. Overleden: Cornelia v. d. Salm, 61 j., echtg. van O. J. van der PoaL ,j ALPHER AAN DEM RIJM. 1Burgerlijke stand. Bevallen: Sekeris, geb. Versloot, z. A. den Hertog,- geb. Rosenboom, d. M. vGinhplveilt geb. de Graaff, d. M. Boaréfijn, geb- Harmsen, z. Ai M. Keün, geb. Hatrnga, z. A. Oostveen, geb. Maas, z. O. K. w, Scherpenzeel, geb. v. d. Hoek) d. M. Borst geb. Haak, d. E. Molenaar, geb* Stigter, z. O. Klink, geb. Staal, d. Gehuwd: A. Zegveld en J. v. Biesen^ 'A. J. Reumerman en M. v. Liendetr, J. Th. Versteeg en M. v. Le-euwea, J. H. IX v fHemsbargan en J. v. Harten. Overleden: P. Jongkindt 88 j. J. li Schouten, echtg. van A. J. W: Hoogaa idijk, 29 j. H. M. v. d. Steeg; jd. 38 i, iW. W. v. d. Bosch, jd. 10 mnd. C. Nieuwenhuysen, wed. van CL Verhagen 71 j. E. Lans, wed. van P. Plomp, 89 j„ J. P. Vreeburg, echtg. van S. Panne bakker, 77 j. W. v. d. Louw, wedr. vaa A. Oosterman, 81 jaar. Ingekomen personen: O. R. v. d. Vlerk, echtg. van' 'A\ Griejl huizem, Gnephoek 7, uit Den Haag. Q/ Piek, Ourtshoornscheweg 112, uit Rot terdam. G. v. d. Ent Molenaarsbuurt 421 uit Woubrugge. Wt C. v. Leeuwenhoek 'Zaalbergstraat 48, uit Woubrugge. Gh J. v. Baars, St Josephgesticht uit Tiel A. van 't Wout, wed. L. v. Til, Aarkade '14, uit Waddinjxveeu. J. P. Clemens;, Martha-stichting, uit Amsterdam. M. A» Veldhuizen, Dorpsstraat 96, uit Eindho ven. M. H. v. Straten, Stationsstraat 3 uit Den Haag. W. G. Velekam, Station» strat 5, uit Den Haag. P. J. Hooijmana, Steekterweg 67, uit Den Haag. H. 0 verts, J. v. Nieuwenhuizenstr. 12, uit Apeldoorn. Vertrokken personen: i H. v. d. Haringen, naar Nieuwkoop. D. Boekhorst naar Barwoutswaarder. A. C. Ravenhorst naar Boskoop. M. v. d. Hoven, naar Zwammerdam. J. Scholtea naar Wierden. Jac. Hermera naar Groot Ammers. M. v. d. Toren, naar Leaden. Oranjeboomstraat 2; J. Heeg. naar Ha zerswoude. J. Heikoop naar Nieuwpoort. M. W. Teunissen naar Amsterdam Viot tastraat 11T. Metselaar, naar Waddinx veen. M. Goedhart, naar Delft, Oude Delft 203. M. A. ïerhage, naar [Ter Aar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7