Wflï DE BLADEN ZEGGEN. NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 NOVEMBER 1926 TWEEDE BLAD. Persinvloed. Dezer dagen, schrijft de Rotterdam mer merkte „Het Volk' op, dat de in vloed der „groote" pers vaak zoo on gelooflijk klein is. Dat is, gelukkig, een juiste opmer- king. De landspolitiek heeft het ai sinds jaren bewezen bij den uitslag der verkiezingen; de politiek van den dag telkens de gelukkige bevestiging. Daarom verontrust ons de mateloo- ze agitatie, welke het dagblad de „Te- legraaf" vóór bet verdrag met België voert, niet al te zeer. De beste Nederlanders weten het, i dat hier landsbelangen achter gesteld worden bij sensatie-zucht en we ver trouwen, dat Minister van Karnebeek iniet bijzonder dankbaar voor den ste»un van deze zijde zal zijn. Zijn po- i sitie wordt er. niet door versterkt. Behoudens enkele uitzonderingen, welke ook wij betreuren, mag gezegd, [en het eerste Kamerdebat heeft bet (bevestigd, dat de houding der tegen- i standers van het tractaat waardig en j ernstig is. Het zou onbillijk zijn om van onmatige critiek te spreken, i Van de voorstanders geldt hetzelfde; i weer ongerekend enkele uitzonderin gen. Maar de hatelijkste uitzondering ;maakt Nederlands „grootste dagblad." ,Het schimpt en spot en smaadt de Ne- derJanders, die het verdrag als een ern 'stig gevaar voor Nederland zien. Gelukkig, zeggen we met het „Volk" Jdat de „groote" pers niet den grootsten invloed in ons land heeft. Ons Christenvolk weet dat ook wel; alleen mag gevraagd, of het er vol doende rekening mee houdt. Het zou jkunnen zijn, dat de sensatiepers, als huisvriend ingehaald', op den duurden verloren invloed Weer herwon. En dan zou onze Christelijke actie ;weer bij de beginstreep staan. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Enter, toez., R. Steenbeek te Wapenveld. Te Gouderak, ■:iL. G. Bruyn te Uène. BedanlSt: Voor Leiden, Dr. W. ILodder te Doorn, Voor Brussel, Ned. (pv. Kerk, B. ter Haar Romeny, to Gin- neken. GEREF. KERKEN. E e r o e p e nTe Den Haag-West, vae (M. Schuurman ea Dr. D. H. Th. Vollen- ihoven, J. A. Tazelaar. tc Botterdam en C. v. d. Wonde te Gorredijk. T: Den Ham, Cl van Reenen te Bigelow (N. A.i thans met verlcf hier te lande. Te Ka» wij): san Zee, J. Dounu te Bén Haag lOcst. Bedankt: Vcor Nieuwerkerk tZ.! (H. de Lange te :OcItgensplaat. Voo: iWartfum, B, Wentsel te Ridderkerk. - CHR. GEP.ÏÏF. KERK. Tweetal: Te Zwijiidrecht, S. v. d. jMolen te Zisrikzce en J. W. van Ree, te Schiedam. Bevestiging, Afscheid en Intrede. s Bs. J. A. Viseciher, eni. pred. te Leeuwarden, hoopt Zondag 19 Dec. aanstaande zijn intrede te doen te Groen beek r,a bevestiging door zijn voorgan ger, Dr. A. M. van Rhrjn. Ds. G. Benen zal D. V. Zondag ai November afscheid nemen van de Ned. Herv. Gem, te ilonsïer en Zondag 28 November intrede doen te èlaarssen. Als bevestiger treedt op zijn oom, Dr. G. Tjalma van Veen. -v Na 's morgens bevestigd te' zijn 'oor Ds. P. Prins van Oostwold met een predicatie over Lucas 9:62, dec-d eani 'LG. dé Bruy n van Purmerend Zondag djn intrede in de Gerei ICerk van Oude en Nieuwe Bildtzïjl. Ds. J. v. Giffen heeft Zondag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te Goutum (N.H.; met een predi- catie over 2 Oor. 13:18. Zondag hsefi Ds. J. v. d. Spek de oudsve predikant der Ned. Herv., Gem. te Schoonhoven. 11a een 41-jarigen diensttijd, waarvan bjjna 33 jaar in de Ned. Herv. Gem. ie Schoonhoven, zij r. ambt neergelegd, daar hjj emeritaat ver kregen heeft. De scheidende leeraar sprak voor een stampvolle kerk zijn afscheidspredl- katie uit. Hij had als tekst gekozen Hebr. 13 vers 8. Docent F. Lengkeek. Naar „De Stand." m.eldt, is de toe stand van Docent F. Lengkeek van de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, die reeds verscheiden weken door ongesteldheid zgn arbeid niet kan verrichten, vooruitgaande. De patiënt mag .opzitten en kan een deel van zjjn schoolarbeid verrichten. Ds. K. K. Troost. Vandaag herdenkt Ds. K. K. Troost den dag, waarop hij zich voor 30 jaar aan de Geref. Kerk van Naaldwijk vei bond. Tevoren diende Ds. Troost drie jaar de Geref. Kerk van Ambt-Vollen- hoven. Kerk-jubilea. Vandaag is het 75 jaar geleden, dat de Geref. Kerk van Lioessens als Chi. Afgescheiden Gemeente tot openbaring kwam. In een samenkomst met de gemeente zal dit feit worden herdacht. Het feit, dat het op 6 Dec. a.s. 60 jaar. geleden zal zijn, dat de Geref Kerk van Katendrecht geïnstitueerd werd, zal in de gewone samenkomsten der Gemeente op 5 Dec. herdacht wot den. Geref. Kerk Den Haag-West De Kerkeraad der Geref. Kerk van 'k Gravenhage-West heeft besloten in verband met het nijgende gebrek aan Eitplaatsen als tijdelijke maatregel de hulpkerk met ingang van een nader te bepalen datum te sluiten en in de Xieu we Zuiderkerk dubbele diensten te hou den. Uitgetreden. De heeren Ds. H. C. v. d. Brink te Zandvoort, H. Budding te Eist en IX Bperse te Arnhem hebben naar aan leiding van dit besluit van het algemeen bestuur der vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen om zien te conlormeeren aan de dogmafeche uii spraken van de Synode van Assen, vcot hun lidmaatschap van genoemd bestuut bedankt, voornamelijk omdat naar hun gevoelen door genoemd besiuit net nie Kerkelijk karakter en de Gereformeerde grondslag der vereeniging worden aan getast. Genoemde heeren waren tevens leden van het stichtingsbestuur van Wolfheza. Ds. v. d. Brink reeds ruim 12 jaar eu bijna al dien tijd voorzitter van dit fco stuur, de heer Djjberse gedurende on. geveer 10 jaar en tegeljjK penmngmees ter en de heer Budding ruim 2 jaar. Een scbooi voor kerkorgelbouw. Be kerkelijke muziek en wat daarme de annecc is, heeft momenteel in kerke lijke kringen in Duitschland groote be langstelling, getuige de oprichting var. seminariën voor organisten en kooriei ders, uitgaande van de. besturen del Luthersche kerken. Een verdere stap in deze richting werd dezer dagen gedaan door het be sluit, om in Gattingen een schooi vooi kerkorgelbouw op te richten, welke de eerste van dien aard in Duitschland we zen zal. Het zal een zuivere vakschool wor den in den trant dezer scholen, die in Italië reeds langen tijd bestaan. In Italië heeft men daarbij den steun der regee ring genoten. Leest men in het bericht omtrent de oprichting dezer school in Duitschland tusschen de regels door, dan blijkt daal uit, dal het besluit voor een deel inge geven werd door de vrees, dat de Duiv sche kerkergeibouwer naar Italië gaar. zou en dat door de Italianen afbreuk ge daan zou worden aan den omzet aei Buitsche kerkorgelindustrie. .Het besluit tot oprichting dezer school is genomen door het te Göttingen gehor, den congres van orgelfabrikanten, maat wordt van kerkelijke kringen uit ge steund. C. van der Roast, f Te Rotterdam is overleden d? heer G van der Roest, direkteur ran de N. V, jHoliand-Insulinde. De overledene werd in 1898 door hei Nederlandsch Zendelinggenootschap uit gezonden om de leiding op zich te ne men van de drukkerij, die het destijds in de Minahassa had. Door hem werd de drukkerij overge bracht van Tandwango naar Manada FEUILLETON. Door leed en strijd. >2) De herbergier, die een Jood was, scheen bevattelijker dan iemand, die zij tot nu toe ontmoet hadden. Maar ook hij wist geen hut of schuur of stal, •waar zij een toevlucht zouden kunnen vinden, noch een plaats, waar men meer dan één hunner te gelijk zou kunnen herbergen. De huizen, zeide hij, waren reeds overvol, en voordat de dooi inviel zou er geen werk zijn te krijgen. In het voorjaar en den zomer zou een sterke man misschien enkele stuivers daags kunnen verdienen, maar vrouwen had men in het geheel niet noodig; die wa ren er reeds meer dan genoeg. Eindelijk herinnerde hij zich een ha-lf vergane hut aan het verste eind vaw het dorp, die sedert een paar jaar leeg had gestaan, sedert het geheele gezin, dat er in woonde, op gruwelijke wijze vermoord was geworden door weggeloopen misdadigers uit de mij nen. De herbergier spaarde zijn hoor ders geen der bijzonderheden van den vreeselijken moord, zoodat de vrouwen van angst en afgrijzen rilden. „De menschert zeggen, dat de geesten van die vermoorde lieden nog altijd op de plek „ronddolen' zoo eindigde hij zijn verhaal, „en, dat,gij dit zullen blij- ven doen, zoolang de moordenaars niet gestraft zijn. Ik denk du9, dat gij het huis voor weinig geld zult kunnen krij gen.' Zoodra zij eenig voedsel gebruikt hadden begaven de mannen zich op weg, om de bedoelde plaats in oogen- schouw te nemen. Zij vonden een ta melijk groote hut; de planken wanden en de groote kachel bevonden zich nog in vrij goeden staat, maar de sneeuw had vrijen toegang door de openingen in het dak. Er waren bovendien een paar kleine bijgebouwtjes, doch deze verkeerden ini zeer vervallen toestand, en vóór het invallen van den dooi kon er niets verricht worden om een en ander in eenigszins bewoonbaren toe stand te brengen. De Stimdisten warén met hun der tienen: de negen manhen en de vier jongens, die niet ten gevolge van ellen de en ontbering bezweken waren. De arme lieden waren bleek en mager en uitgeteerd, een schaduw van hetgeen zij vroeger geweest waren; de vrouwen die men in de herberg achtergelaten had, schenen niet veel meer dan leven de geraamten. En toch, toen de arme zwervers daar stonden onder het in gevallen dak, hieven zij -do handen om hoog en wijdden zich opnieuw aan den dienst van hunr.cn Heer. Hier zouden zij weder eon wening hebben en ook een kerk, waar zij God volgens hun geweten zouden liunr.cn dienen.. Langen tjjd bezorgde deze drukkerij de drukwerken voor de Zendingsterrei nen in de Minahassa en de Molukken, BINNENLAND. Het halve-eeuwfeest van het Noord- zeekanaal. De feesten te IJmuiden zijh aange vangen. Vrijdag is de laatste hand ge legd aan de voorbereidingen voor de groote feestviering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van IJmuiden en het N OQi'dzeekana alNagenoeg alle straten zijn versierd meigroen en vlag gen, waarvan de IJmuidensche kleu ren, goud-geel en licht-blauw, domi- neeren. Aan de ingangen van de be langrijkste straten en ook op het Wil lemsplein, waar de muziektent met vlaggen is versierd, 2ijn kleurrijke eerepoorten opgesteld. De opening van de historische ten toonstelling, die Vrij dagmidd. in tegen woordigheid van vele belangstellenden in de gymnastiekzaal van een der scho len heeft pjaats gehad, is feitelijk de inleiding van de komende feestelijk heden. Op de tentoonstelling zijn ver schillende krantenplaten, -prenten en -teekerjingen uit den tijd van de tot standkoming van het Noordzeekanaal geëxposeerd. Ook worden er de teeke- ningen van den nieuwien sluisbouw ge- exposeerd. Zelfs kan men op deze merkwaardige expositie zien de histo rische vondsten, bij den sluisbouw uit gegraven op een diepte van. 9 Meter be neden het kanaalpeil. Door H.M. de Koningin is tijdelijk Ier beschikking gesteld de aan Haren Vader bij de ope ning van het kanaal aangeboden gou den medaille. Onder de tentoongestel de voorwerpen is oó£ nog een spoor kaartje voor den extra-trein, welke in 1876 liep tot vervoer van de genoodig- den; het menu vair den feestmaaltijd in Amsterdam, enz. In den laten namiddag is door den Burgemeester van Velsen, den heer Rijkens, met een korte toespraak de winkelweek geopend. Hiermee was de eigenlijke feestvie ring ingezet, waaraan door een rond gang van muziekcorpsen nog nieuwe vroolijkheid werd bijgezet. In het dorp heerscht een opgewekte stemming. Aan den Jiavenkant wordt zeer veel werk gemaakt van de ver lichting aan extra daarvoor opgerichte palen, terwijl de gebouwen des avonds een zee van licht zijn. Voor Zaterdag stonden uitsluitend sportwedstrijden op het programma. Men schrijft nader uit IJmuiden aan de Standaard, dat men hef betreurt dat er een kermis aan wordt verbon den en dat een verzoek om een beperkt tapverbod door den Gemeenteraad ver worpen is met 11 tegen 10 stemmen. Re. commissie, benoemd door den Raad der Geref. ké-rk besloot geen bij eenkomst te orgamiseeren óp Dinsdag 2 Nov. omdat er dan 's avonds vloot revue en illuminatie der schepen, be nevens vuurwerk zal zijn. 's Woens dags half acht zal er namens deze commissie een samenkomst zijn in de Geref. Kerk, Waar de heer Arie Post. van Scheveningen, zal optreden als de clamator. 'tls een zeer varieerend pro gramma. Donderdagavond krijgen we een uitvoering (eveneens in de kerk) van het Oud-Katholieke Zangkoor, het Chr. Fanfarecorps en een dubbelman- nenkwartet. Vrijdagavond de Christel. Zangvereen. „Hallelujah" (dir. de heer Th. van Zutphen) en de Chr. Muziek- club „Consinere" (dir .de heer D. Klut) Een lezinn van Dr M. G. de Beer. Dr. M. G. de Boer heeft Vrijdag avond in een vergadering van het De- uartement Amsterdam van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Han del, welke ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het Noord zeekanaal gehouden werd in de Aula van het Ko loniaal Instituut een rede gehouden over „De doorgraving van Noord-Hol- lan'd op zijn smalst." Spr. deelde allereerst mede, dat zijn breedvoerige studie der geschiedenis van het Noordzeekanaal hem de over tuiging heeft geschonken, dat "t eigen lijk Willem Anthonie Froger is ge weest. die het eer3t het plan gemaakt heeft tot graven van het Noordzeeka naal en voor de uitvoering van die Zij besloten, indien het mogelijk was een onderkomen voor de vrouwen te zoeken en zeiven in de hut te blijven, totdat men deze bewoonbaar zou ma ken. Het vooruitzicht van. hetgeen hun wachtte was niet opwekkend, maar 't tegenwoordige was beter dan het ver leden. Zij zouden in hooge mate hon ger en koude en armoede te verduren hebben, maar zij behoefden niet lan ger getuigen te zijn van de onuitspre kelijke ellende en de ontzettende boos heid, die in de kamera's heerschte. Hetgeen zij daar ondervonden en ge leden hadden, zouden zij nimmer kun nen vergeten. „Er is hier één goed ding" zeide Mi- chaël, „wij kunnen hier schrijven wat wij willen. De Ispravnik kan niet le zen." -■ „Zijt gij daar zeker van?" vroeg Alexis. .,Ja" antwoordde Michaël, „hij hield de lijst van onze namen onderstboven en streepte ze toen aan alsof hij ze las. Ik zal weer een school beginnen, zoo dra de menschen on's Wat beter ken nen." „Dat is tegen de wet" zeide zijn va der, „en gij weet het, mijn jongen: wij leeren gehoorzaamheid aan. de wet." Tijdingen van Demyan. Langzaam ging de eene week na de andere voorbij, en nog altijd was het winter, maar eindelijk viel de dooi in, en tcen werd de hut, waarin de man- ontwerpen concessie heeft aange vraagd. Uitvoerig zette spr. uiteen, hoe eigenlijk op de basis van die plannen de Kanaalmaatschappij het groote werk heeft uitgevoerd en verhaalde in den breede hoe die uitvoering plaats had tusschen 8 Maart 1S65 en 1 Nov. 1S76. Daarbij vond spr. gelegenheid ook op de finantieele zijde van de zaak te wijzen, terwijl hij tenslotte een en ander mededeelde over de feestelijke opening van het Noordzeekanaal. Na zijn rede te hebben uitgesproken vertoonde Dr. De Boer een aantal licht beeldeD, betrekking hebbend op de stichting van het Noordzeekanaal. Een talrijk publiek woonde de lezing bij en dankte Dr. de Boer met harte lijk applaus. Ministerieele belangstelling. Naar mep meldt, zullen bij de ont vangst ter gelegenheid van de offici eels, herdenking van het 60-jarig be staan van IJmuiden en het Noordzee- k ana al o? Donderdag 4 November te IJmuiden ook de ministers van der Vegte, Lambooy en Koningsberger aan wezig zijn. De Nieuwe Waterweg. Gisteren was het 60 jaar geleden, dat wijlen de Prins van Oranje de eer ste spade grond voor den te graven Nieuwe Waterweg stak. Zulks ge schiedde te Hoek van Holland, nadat op 21 Augustus 1863 het maken van een deel van het noordelijk hoofd was uitbesteed. Reeds 2 jaar later was de verbin ding met de Noordzee verkregen en in September van het jaar 1870 voeren de eerste visscherschepen den Water weg uit, den 9den Maart 1871 gevolgd door het eerste stoomschip, de „Ri chard Young" van de Harwich-lijn. De ontwikkeling van het scheep vaartverkeer, waartoe het kanaal heeft meegewerkt, laat zich aflezen in de cijfers. In 1850 werd de Rotterdamsche ha ven bezocht door 1940 zeeschepen met een inhoud van 346.000 ton, in 1913 klom dit cijfer tot 10213 schepen met. 12.785.000 ton, terwijl in dit jaar reeds lang het 10.000ste schip arriveerde. Rotterdam, zoo gunstig gelegen ten opzichte van het achterland, is vooral groot geworden nadat de NieuWe Wa terweg gereed gekomen is. Terwijl in 1850 het aandeel van Rot terdam in de Nededanc'sche scheep vaartbeweging, slechts 35 pet, was, heeft dit verhoudingscijfer in de late re jaren gewisseld tusschen 69 en 73 pet. Doch niet voor Rotterdam alleen, voor geheel ons land is deze mooie ,'aterweg vj i -eweest. Bij de herdenking van het feit, dat voor 60 jaar geleden werd aangevan gen met dit grootsche werk, een feit dat overigens niet officieel herdacht wordt, mag een herinnering aan den naam van hém, die voor een groot deel de veiantwoorddijkheeid droeg, niet ontbreken. UIT ONZE INDIEN. Verduistering van passagelden. Tegen de firmanten van Van Ros sen en Co. te Batavia is rechtsingang verleend. Beklaagden worden ver dacht van een verduistering van pas sagegelden ten nadeele van de Tokyo Kisen Kaisha voor een bedrag van f 90.000. De zaak komt vermoedelijk 16 Nov. voor. Be Atjeh-toelage. Het legerbestuur stelde aan de re geering voor om de Atjeh-toelage voor officieren met ingang van 1 Jan. 1927 opnieuw in te voereen, Rechtshoogeschool. De tweede dies der Reechtshooge- school is plechtig gevierd in tegen woordigheid van den landvoogd. Kritiek cp de evenredige vertegen woordiging. De Volksraad ving de behandeling aan van de kiesverordening van den Volksraad. Er werd scherpe critiek geoefend op het stelsel van evenredi ge vertegenwoordiging, dat aldU9 nen zoolang gewoond hadden, als het ware overstroomd door het smelten van de sneeuw op het dak. Omstreeks dien tijd hadden de vreemdelingen reeds zulk een goeden indruk op de overige bewoners van het dorp weten te maken, dat het hun niet moeilijk viel hier en daar huisvesting te vinden terwijl zij het zoogenaamde spookhuis in bewoonbaren toestand trachtten te brengen. Met den terugkeer van de lente keerden hun moed en hun hoop ook eenigszins terug. Doch het weinige geld, dat zij meegebracht hadden, ver smolt als sneeuw voor de zon, hoe zuinig men ook leefde. Spoedig zou (f? laatste roebel uitgegeven zijn. Op zekeren dag, toen de mannen be zig waren met het herstellen van het beschadigde dak, kwam een onbeken de boer den weg af, De man bleef eeni- gen tijd naar het werk staan kijken. Eindelijk riep hij: „Rharitou, kent gij mij niet meer?" In één sprong was Kharitou van het dak af. Met een uitroep van blijde her kenning sloot hij den vreemdeling in de armen. ,)Het is Demyan!" riep hij verheugd. Demyan was een inwoner van Knis- hi geweest, en tijdens de eeT9te vervol ging der Stundisten, thans eenige ja ren geleden had men hem naar Sibe rië verbannen. Met uitzondering van Alexis en Michaël kenden allen hem. Vóór zijn verbanning had men te za- men gewérkt en met elkander_g&beden werd opgomerkt door de regeering was voorgesteld omdat het de groote partijen zou bevoordeelen. Typhoon te Djember. Een hevige wind, die. op sommige plaatsen het karakter van een typhoon had, teisterde de omgeving van Djem- ber. De'schade aan gebouwen van cultuurmaatschappijen bedraagt f 70.000. Ontsporing. De locomotief en twee wagens van den sneltrein van Buitenzorg naar Soekaboemi zijn ontspoord door een breuk in de rails. Een stoker werd gewond."De materieele schade is aan zienlijk. Tweede ontsoprlng. De locomotief van een goederen trein is op de noodbaan, die aangelegd was, nadat het ontsporen van de loco motief en twee wagons van den snel trein van Buitenzorg naar Soekaboe mi op 28 October het berijden van de lijn onmogelijk had gemaakt, te Ba- toetoeli9 ontspoord. Er zijn geen per soonlijke ongelukken. De stremming is echter zeer groot. Koeiimishandelingen. Het Hooggerechtshof veroordeelde den heer Van der S. administrateur van Soeban A jam wegens koeiimis handelingen tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De eisch in de zaak tegen den Japan schen assistent die optrad als admini strateur van Poeloe Mandi, wegens koeliemishandeling, is drie en een half jaar gevangenisstraf. In het requisitoir wordt uitgeweid over den ernst van deze strafzaak. Het O. M. aarzelt niet te verklaren, dat de handelingen van beklaagde een onverdiende blaam werpen op 320 on dernemingen der Oostkust, die werk geven aan 220.000 contractanten. Het absoluut voorkomen van dergelijks zaken gchijnt onmogelijk, waarom spr. aandringt op intensieve, diepgaan de controle, ter voorkoming, dat een dergelijke zaak zulk een omvang zal nemen. Moord te Garoet. De beklaagde R. in de zaak omtrent den moord op mevrouw Campbell Mac Fie, is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Dijkbreuken. Tengevolge van dijkbreuken is de verbinding tusschen Medan en Asa- han verbroken op twee plaatsen in de onderafdeeling Batoebahra, welke thans is geïsoleerd. De dijk tusschen Ki9aran en Tandjong-Balei dreigt te bezwijken. De spoordijk wordt be dreigt. De Deli Spoorweg Maatschap pij zond werklieden naar het bedreig de punt. Een persoonlijk vriend van Indië. Kort voor zijn vertrek naar Indië heeft gouverneur-generaad Jhr. Mr. De Graeff een voorwoord geschreven voor den bundel Indische reisindruk ken van Dr. C. P. Gunning, dezer da gen verscheneen onder den titel „Naar Grooter Nederland". De nieuwe land voogd teekent Indië als „een goed per soonlijk vriend", dien hij in Gunning'3 werk hoort loven en hij schrijft daar om zijn voorwoord „in een weldadige stemming van voldoening en waar deering". Hij is den schrijver dank baar, omdat, zegt hij„door zijn boek bij mij opnieuw de overtuiging is gevestigd dat mijn gehechtheid aan dat land van zon en licht, dat eiken dag voortschrijdt op den weg van ze delijken, geestelijken en materieelen vooruitgang, op een werkelijk reëelen grondslag berut=i". Het is een „natio naal boek", omdat,het een au. ï- sporing in zich sluit om onze natio nale taak in. Nederlandsch-Indië met trouw en volharding tot het einde te volbrengen". Zoo schreef de gouverneur-generaal De Graeff op 6 Juli enkele weken voor dat h'i scheep ging naar het lani, waar hij bijna een kwarteeuw had doorgebracht en waaraan hij, zooals hij getuigt, „hart en liefde" heeft ver pand. Zijn intreerede op 7 September heeft het bevestigd. Dit weerzien was een reden van groote blijdschap. „Het heeft mii zeer gespeten" zeide hij, „te moeten hooren, dat gijlieden uit Irkoet9k wegezonden waart. Daar zoudt gij werk in overvloed gevonden hebben. Wij kwamen echter spoedig te weten, waar gij gebleven waart, en zoo dra mogelijk hebben 'wij een inzame ling ten uwen behoeve gehouden. Ik heb mij daarop stil uit de voeten ge maakt, om u het geld te komen bren gen." „Maar als men uw afwezigheid ont dektl" riep Kharitou. „Men moet iets wagen" zeide Demy' an kortaf ..Wij konden u toch niet in deze wildernis laten omkomen, en gü zoudt het geld niet krijgen als nie mand het u bracht. Het is trouwens niet veel slechts dertig roebels. Maar ik brand van verlangen om iet9 van u te hooren. 'Wat weet gij van Paraska?" „Zij bespaart eiken kopek, totdat zij geld genoeg zal hebben voor de reis" zeide Alexis. „En zij heeft nooit kunnen ontdek ken, waar onze kleine jongens geble ven zijni?" zeide Demyan droevig. ..O- dat is hard!" Zij heeft hen geheel uit het gezich* verloren; wij hebben geen spoor van hen kunnen vinden" antwoordde Ale xis. „Zelfs Vader Cyrillus dien goe. den man is het niet mogen geluk ken iets van hen te vernemen." CWordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5