WAT DE DLADEN ZEGGEN. Ruwe Huid "NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 OCTOBER 1926 ft TWEEDE BLAD. Stemplicht. Het „Vaderland" betoogt, en 't „Cen- trum" is het ditmaal met het liberale orgaan eens, dat de stemplicht door de grootere opkomst van de kiezers heeft bewezen doeltreffend te zijn. Dit schijnt onis een wonderlijke con- clusie, zegt De Zeeuw. Immers, al de strafbepalingen heb- ben niet hunnen verhinderen', dat dui zenden en tienduizenden kiezers van de stembus wegbleven en dat daar- naast talloos velen zich alleen aan het .stembureau vervoegden of hun biljet 'onbruikbaar maakten. f En daarnaast heeft men dit verkre- gen, dat duizenden kiezers, die zich om het staatkundig leven asoluut niet .bekommeren en wieni 't volmaakt on- verschil lig is, welke partijen de meer derheid verkrijgen, toch hun gewicht in de schaal leggen en er soms zelfs 'toe medewerken om ongure elementen naar de vertegenwoordigende of bestu rende colleges af te vaardigen. Hoe <-men er dan ook toe komen kan te be- j.toogen dat de stemplicht doeltreffend is gebleken, is ons een raadsel. Indien de practijk iets geleerd heeft, dan is het zeker wel dit. dat de stem plicht, die bovendien inl strijd is met -het beginsel van. vertegenwoordiging van het volk en waartegen velen' in ^Verband met het vrouwenkiesrecht ern tStige bezwaren hebben, zonder eenig .-bezwaar kan worden afgeschaft. Wel te onderscheiden. ■Het rasechte Staatssocialisme", al dus lezen wij in „Friesch Dagblad", er- '"keht niet, dat ae persoonlijkheid on aantastbare rechten bezit, zij het 'dan ook rechten, die immer gezien behoo- ren te worden in verband met de uit oefening van plichten. Eveneens houdt hei geen rekening? ,4met de rechten van bepaalde levens kringen. Het is de Staat, die 'tdoienj imoet en doen zal. Alléén bij de! gratie! van iden Sta,at. Is inperking noodig, is opheffing noodzakelijk;: de 'Staat han. jdiel t naar welgevallen. De consequente' 'l'Staatssocialist deinst er zelfs niet voor terug het eigendomsrecht, dat volgens; hem gteunt alleen op de positieve wet elk |0|0genblik, indien noodig, te wij zigen. MMar: zeggen en doen zijn twee! Zoo valt ook hun „doen" in cfe prac tijk wel wat mee. In Duit3chland b.v. waren de metst vooraanstaande staatssociaüsten 2eer bezadügde lieden, die er niet aan dach itten, om het terrein der particuliere; iwerkzaamheid al te zeer in te perken. Gre/ep de Overheid in, zij betracht ten groote voorzichtigheid. Zeker, er lwareui er onder hen, die betoogden, !dat vjejrmoedelijk eens de tijd zou ko men, waarin alle grond en alle pro- (dfüctie-oiiddelen den Staat zouden toe- behoaren, maar ze lieten er aanstonds lop velgen, dat men hier niet moest 'Ifiorceetren.Hoewel zij 't in principe, 1 niet verwerpelijk achtten, meenden ze, om redenen van practisch belang, een 1 gejheele regeling vari het# economische leven van boven af, toch niet te moeten •aanbevelen. En een man als Adolt (W^glier, die een christen was, hield' 'Tékening met geestelijke en zedelijké kxaclften. Doch zooveel te meer die- i Dien i.ve op te letten en wel te onder- "scheiden. SV.ant dit alles neemt niet weg, dat} '"tlSta atssociabstisch. principe tot een ifcedei ikelijke practijk kan leiden, ja^ ■tot een practijk, .waarbij de Staaitsbe- j^noei ing als net ideaal wordt gezien •en jn/iet meer gepoogd wordt,,, om waf 'in jcNa maatschappij leeft tot organisatie 'en tot veelzijdiger. ontplooiing te bren- 'lgm. Er opé nbaart zich dan een stre- 'vem, om ae taak en roeping van de jinaat .schappij al meer door den .Staat over te 'doen n.emien, ook dan wanneer •het laeelemaal niet vaststaat-,, dat die 'overname voor de maatschappelijke ge 'jmetf oschap, een zedelijk of groot so ciaal voordeel beduidt. Bij. 'cle sociale maa .tregelen, die in de laatste jaren ten onz< rnt zijn genomen, was eenter van een, Staatsbemoeiing, door dit principe béb eerscht, geen sprake. De verander de economische tijdscrnstandighcdzif. bra chten, wel is waar, ons nieuwp din- "11, waarbij wij ons min of meer moes- ■Jim. FEUILLETON. Door leed en strijd. Men was thans in het. midden va® djen zomer. De zon stond hoog aan den I i folkenlooz.en heibel, nergens had men «ia minste schaduw en het stof lag zoo dik op den weg. dat men' er bepaald Jdoor moest waden. Het aantal reizi- '.gtrs bedroeg eenige honderden, en bij 'eiken voetstap joeg men het fijne, droge zand in de hoogte, totdat de ge heel© stoet aan het oog onttrokken (was, gehuld in een gele. verstikkende stofwolk, die het ademen bijna onmo gelijk nir.akte. Voor de zieken was 'zulk een atmosfeer letterlijk doodend. 5 Marfa lag op den bodem van de te lega met het hoofd op den schoot eener jonge vrouw, de staatkundig veroor deelde, die aan asthma leed en al leen. nog ademen kon, wanneer zij rechtop zat. Deze vrouw was zacht en vriendelijk, maar zij kon evenmin iets doen tegen het vreeselijke schokken "van de lompe kar zonder veeren, als 'tegen den benauwden dampkring. Zij zelve leed er evenzeer onder, en haar gansche lichaam schokte voortdurend bij het afmattende hoesten, waardoor zij zonder ophouden gekweld werd. Marfa zag medelijdend naar het bleeke gelaat der arme vrouw, maar wat kon zij doen of zeggen om. haar ten aanpassen, doch principieel -was hier onderscheid. Eerder is hier ge poogd, om het eigen JeiVeii»der maat schappelijke groepen op té wekken of te versterken. Bij de wet pp het arbeidscontract beperkte de Staat de contractsvrijheid! in het belang van de economisch zwak ke, die telkens weer in een dwangpo sitie kwam, door zijn sociale afhanke lijkheid. Maar tegelijkertijd poogde de (Wetgever steun te bieden aan het in stituut Ider collectieve contracten. En, bij Ida Spciale (Wjetgeving was het Tal ma's streven, om werkgevers en arbei der in de uitvoering! te bet rekke p. Maar hoe staat het nu met de ar beidsbescherming in engeren zin?, KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Hedel, L G. de Bruyn, te Oene (Vel.). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Barendrecht: IJ. v. d. Zee, te Sloterdijk (A'dam). Aangenomen: Naar Amsterdam Zuid binnen het Verband: H. S. Bou- ma te Leeuwarden. Ds. J. C. Aaldefs. In aansluiting aan ons bericht van gisteren omtrent Ds J C. Aalders, te Schoonhoven, vernemen wij nog, dat in Schoonhoven en Willige Langerak tot nu toe geen der leden der Geref. Kerk Ds. Aalders in zijn uitreden zal volgen. Ds. Y. Stelma. Ds. Y. Stelma, Ned. Herv. predikant te Tzum, is ernstig ongesteld in het Diaconessenhuis te Leeuwarden opge nomen. Ds. J. A. ten "BokkerHuinink. Gisteren vierde Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, Ned. Herv. predikant te Nu- mansdorp, zijn zilveren ambtsjubileum De jubilaris werd in 1874 geboren en in 1901 candidaat in Gelderland om 20 Oct. van dat jaar te Simonshaven in het predikambt bevestigd te wor den, Daarna diende hij de gemeente Wehl, waar hij 15 jaar mocht arbei den. om 7 Maart 1920 in zijn tegen woordige gemeente intrede te doen. Ds. Huinink is scribr,-quaestor van het classicaal bestuur van Dordrecht; praetor van den ring oud-Beyerland en medewerker aan .,De Zondagsbo de", weekbl. voor de Herv. gemeenten in zijn omgeving Canrï. D. J. de Lier. De heer D. J. de Gier, candidaat te Waarder, heeft op -medisc. advies ont heffing verzocht, van zijn aannemen van liet beroep naar de Geref. Kerk van Oud-Loosdrecht De heer de Gier is reeds eenige maanden ziek. De Synode te Assen. De Generale Synode der Geref. Ker ken is weer officieel samengeroepen tegen Woensdag 27 October e.k. des voormiddags te 10 uur in de Zuider singelkerk te Assen. Peremptoir examen. «De classis Hallum der Geref. Kerken heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten, den lieer B. G. d. Bruyn, cand. te Purmerend, beroepen predikant bij de Geref Kerk van Oude Biltzijl. Neg eens: er is hulp noodigl De nood dringt er toe .nog eens ïq zeggen, dat hulp dringend gewenscht is. De Samenwerkende Zendingscorpo raties (Zendingsbuveau Oëgs'.geest) we zen dezer dagen meermalen daarop. Eeh belangrijke achterstand in de fi nanciën belemmert en bedreigt op nieuw het werk. En dat.... eigenlijk- zonder noodzaak. Nederland staat jn hetgeen voor de Zending, opgebracht wordt verre ten achter bij tal van an dere landen zender koloniën. Dit is geen aanklacht tegen Gemeenten en particulieren, die zich altijd weer in spannen en hulp ve'rleenen, maar-wel tegen al degenen, die zich over hef werk niet óf zeer onvoldoende bekom meren. Dringend wordt opnieuw gevraagd! dat in alle Gemeenten, Onderwijsiiiricr. te troosten? De koorts brandde in hare aderen en de verschroeiend© stralen der zon schenen hare zenuwen te verzengen. Zij was thans niet lan ger bewusteloos, maar gevoelde nu ook ten volle al het pijnlijke en be nauwde van. haar toestand. Bovendien werd haar zwak en afgemat hoofd ge marteld door de herinnering aan iets, dat haar niet recht duidelijk wilde worden. „Wie was het ook weer. die zeide: „Mij dorst" zeide zij, met een vragen- clen blik opziende naar het gelaat der vrouw, die zich medelijdend over haar heenboog, wanneer de pijnlijke hoest het arme schepseltje een oogenblik met rust liet. „Ik weet het. niet, lieve" antwoordde deze. „niemand in het bijzonder. Wij zeggen het allen." „Levend water!" prevelde Marfa, „ja dat moet ergens wezen, daar is ergens levend water." „Gave God, dat het hier ware" zucht te de lijdende vrouw, „In den beker der verlossing" sprak Marfa in zichzelve. De andere schudde het hoofd met een bitteren glimlach. Toen het hevel voor de middagrust gegeven was, spoedden Sergius en Mi chael zich naar de telega, door Tati- ania en de kleine Clava op den voet gevolgd. Maar Marfa herkende ze niet meer. Zij lag nu rustig en hare vrien delijke gezellin had zich zpoveel nu- tingen en kringen rekening gehouden worde met de Zendingsweek 714 Nat vember a.s. Manifesten en offerzak- ïes kunnen alsnog gevraagd worden bij het Zendingsbureau te Oegstgeest. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 19 Oct. Aan de orde^zijn de belastingont- werpen: 1. Wijziging der Successiewet; 2. wijziging van de w eotp de Perso- neele belasting, van de Provinciale wet en de Gemeentewet, wijziging van de artikelen 33 en 35 der leening- wet 1914 en Herziening der verdedi gingsbelasting II; 3. heffen van een belasting en treffen van verdere voor zieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land. De algemeene beschouwingen over deze ontwerpen worden tegelijk ge houden. De heer VERAART (R.K.) verheugt zich erover, dat de vercledigingsbelas ting II niet zal worden opgehevea en de inkomstenbelasting daarvan profiteert. Anders is hij gestemd te genover de verlaging van het tarief der successiebelasting en de wij ziging der personeel© belasting. De tijd voor die verlagingen is nog niet aangebroken. De successiebelasting en de personeele belasting hebben niets gemeen met de moeilijkheden, die de export ondervindt, daarom is spr. verwonderd, dat de Minister deze losmaakt van de compensatie. Onze industrie en ons bedrijfsleven zouden niet weten wat zij met nieuw kapitaal zouden moeten beginnen. Eer lijdt de industrie aan een overkapitaliseering. Zij vraagt geen kapitaal. Wel is er kapitaalvorming noodig en wel kapitaal langs langen omweg maar dat kan de industrie niet vor men. Spr. doelt op de kanaalverbin ding Amsterdam—Rijn We hebben niet alleen collectieve behoeften aan kapi taal, ook aan zoovele andere zaken bijv. het 7e leerjaar, verbetering van ambtenaarssalarissen. Hoe wil de minister de uitvoering daarvan finan eieren, nu hij de belastingen gaat ver lagen en geen compensatie daartegen over stelt? Indien 't equivalent niet ge vonden is. kan spr. aan deze belasting plannen niet medewerken. De heer OLD (V.D.) treedt in retros pectieve beschouwingen en gaat terug tot de millioenennota van 1924. De heer Colijn was erop uit allerlei indi recte belastingen te verhoogen, om dan wanneer er meer ruimte was ge komen die te gebruiken, om de direc te belastingen te gaan verlagen Tel- kenjare zijn odor den heer Colijn die tekorten te groot, de financieele toestand te somber voorgesteld. Over 't algemeen trekt deze minis ter de lijn door, die door zijn voor ganger is uitgestippeld onder de leu ze van kapitaalvorming. Het is de vraag, of die leuze'juist is. Deze belas tingen moeten de kracht van ons volk verhoogen. Het is een verkeerde voorsteling, dat al het geld, dat men aan de parti culieren laat, ten gunste der. kapitaal vorming komt! Indirecte belac-tingeii ondermijnen de volkskracht, drukken het welvaarts peil naar beneden. Spr vraagt zich af, of de verminde ring van de inkomsten van het Lee- ningfonds gewenscht is. De Kamer heeft inderdaad minimum-verplichtin gen op zicli genomen. De bedoeling was om meer af te lossen, wanneer dat mogelijk was. Dit is ook het juiste standpunt. Spr. is in beginsel tegen het ver vallen van de afschaffing van de op centen op den suikeraccijns. Van twee kwaden dient echter liet minste te worden gekozen en daarom sluit spr zich aan bij het voorstel. Goede financieele politiek brengt met zich een snelle aflossing van de crisis- schuld. Spr. gelooft niet, dat het nieuwe dat de minister nu wil gaan invoeren heter is dan de bestaande toestand. In 't algemeen hebben oude belastin gen, waaraan het bedrijfsleven zich gelijk in een hoek teruggetrokken om haar wat meer ruimte te kunnen ge ven. Men bracht haar wat lauw wa ter, dat men van de boeren gekregen had, die levensmiddelen te koop aan- bedèn. Zij dronk eèn beetje, maar wei gerde. alle voedsel. „Wat kunnen wij doen?" riep Tati- ania handenwringend, terwijl de klei ne Clava op den wagen was geklom men en zich dicht tegen Marfa aan nestelde. „Niets, niets!" zeide de veroordeelde vrouw op doffen toon, „wij moeten nog verscheiden dagen reizen voordat wij het hospitaal hereiken. Als ik haar moeder was, dan zou ik God nacht en dag bidden om haar tot Zich te ne men, liever dan haar alleen in een ge vangenishospitaal achter te laten. Zoo spoedig mogelijk! O Moeder Gods, zoo spoedig mogelijk. Het is ontzettend een kind zoo te zien lijden." (Bet rustuur was maar al te spoedig verstreken, wolken van stof stegen weer omhoog en de droeve stoet zette den zwaren tocht onafgebroken voort. Michael en Sergius waren naar hun plaatsen teruggekeerd, zwoegende on der de ondraaglijke hitte en half ver stikt door het gloeiende stof. Maar wat was hun ellende, vergeleken hij het lijden der vrouwen en kinderen, vooral wanneer zij zco ziek waren als Marfa- „Michael, weet gij hoever wij op deze manier nog moeten lcopen?" vrceg Sergius- heeft aangepast, steeds een voorsprong bij nieuwe. Bij den minister heeft spr. nog niet veel enthousiasme gezien voor zijn eigen belastingplannen. Wat de successiebelasting betreft, er is geen reden, de verhooging van 1921 nu te niet te doen. want het geld wordt niet gebruikt om de volkskracht te verhoogen. Voor de kapitaalvorming is die successiebelasting niet zoo be lemmerend Dit wil echter niet zeggen, dat spr. de successiewet zooals die thans luidt, toejuicht. Integendeel. Wat de verlaging der opcenten op de personeele belasting betreft, die is in de plaats gekomen van de verhoo ging voor den kinderaftrek Deze wets wijziging is niet te aanvaarden in den vorm, zooals die nu is. Er moet een compensatie worden gevonden. Met den heer v. Aalten heeft hij een amen dement ingediend om den gemeenten de bevoegdheid te geven om desver- langd een eigen tarief voor 'n plaatse lijke personeele belasting vast te stel len, dat in de plaats treedt van de op centen op de hoofdsom der Rijksbe lasting. De heer VLIEGEN (S.DA.P.) be toogt, dat het overschot van het lee- ningfonds belangrijk grooter is. dan het rapport-, Vuuren aangaf. Spr. is vóór vermindering der in komsten van het leeningfonds, maar niet door halveering der verdedigings belasting II, die de heer Colijn in j£c Eerste Kamer de eenig principieel juiste crisisheffing noemde. Het lee ningfonds dient" voor alerlei verbete ringen en hervormingen en het accres der middelen is de laatste jaren groot geweest Wel zijn de belastingen hoog, maar men moet maar eens be ginnen met verlaging der militaire uitgaven. Het is onjuist, dat de kapitaalvor ming zoo geweldig lijdt onder de suc cessiebelasting. Spr. herinnert eraan, dat hij een amendement indiende om het oude tarief te handhaven. Hij deed het in dien vorm om de andere wijzigingen van de wet, de de minister in het ont werp bracht, te behouden, hetgeen niet het geval zou zijn, als. hij tegen het ontwerp zou stemmen. De eer DE WILDE (A -R.) zegt, dat in 1924 allen den financieelen toe stand donker zagen. Er was ..lleen dit verschil tusschen den heer Colijn en sommige Kamerleden, dat de eerste in één jaar het tekort wilde wegwer ken de anderen daarover langer wilden doen. Het gaat niet aan, nu wij den financieelen toestand weer be- heersclien en de tekorten zijn wegge werkt, te zeggen, zooals de heer Oud deed. dat „wij het wel hebben 'zien aankomen, dat er overschotten zou den zijn". Spr. vraagt zich af, of in de politiek van dezen minister geen speculatief element zit, dat bedenkelijk is voor de toekomst. Niet, dat de minister wil overgaan tot belastingverlaging, maakt spr ongerust, doch het telkens wisse len van richting en de indruk, dat de ontwerpen niet genoeg zijn overwo gen. Spr. heeft ook bezwaar tegen do voorgestelde verlaging der personeele belasting, die automatisch zeer ern stige gevolgen voor de gemeenten heeft. De gemeenten zijn verplicht, als de opcenten worden afgeschaft, zelf nog meer opcenten te gaan heffen, met het gevolg, dat de rijken de stad ver laten en over de grens gaan wonen. De heer VAN GIJN (V.Bkan zich in 't algemeen vereenigen met de voor stellen van den Minister. Het ware beter geweest de Verdedigingsbelas ting II af te schaffen. De afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns had alleen geleid tot meer suikergo- bruik, niet tot kapitaalvorming. De verlaging der successiebelasting juicht spr. in hooge mate toe. Deze be lasting werkt in tweeërlei opzicht ka pitaalvernietigend. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) constateert, dat de aanhangig© voorstellen een belangrijke belasting vermindering beteekenen. bij elkaar een bedrag van 42Ys millioen. Bij de tegenwoordige Successiewet vloeien „Meer dan twee duizend mijlen" ant woordd© Michaël. „Vader heeft het mij gisteravond verteld, toen wij over Marfa spraken. Wij moeten honderd mijlen in de zes dagen afleggen. Wij kunnen niet vóór het eind van Febru ari de plaats bereiken, waar wij we zen moeten, misschien niet voor Maart als de winter heel streng i9 en wij on derweg worden opgehouden." „Marfa kan dat nooit overleven!" riep Sergius uit. „Neen" antwoordde Michaël. „En de kleine Clava evenmin' ver volgde Sergius; „zij is te jong en te teer Och, Michaël, hadden wij haar maar bij Vader Cyrillus gelaten!" „Gij meet niet vergeten" hernam Michaël, „dat uw moeder niet mee wil de gaan zonder het kind." Gedurende eenige oogenbiikken lie pen zij zwijgend naast elkander voort; teen sprak Sergius op fluisterenden toon en met weifelende stem: „Michaël, het zou mij goed doen den aartsbisschop en het consistorie te ver vloeken." „Mij ,ook" luidde het antwoord. De twee jongens stonden stil en staarden elkander aan. Het barsche bevel om door te loopen bracht hen weder tot de werkelijkheid terug. „Neen, neen" riep Michaël. „het zou mijn vader slechts verdriet doen!" „En den mijnen ook" hernam Ser gius. Wederom vervolgden zij stilzwij- reclame. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct PUROL de kapitalen der particulieren heen. Die kapitalen zijn noodig, ook voor Indië, waar veel vreemd kapitaal zich meester maakt van den bodem Feitelijk heeft niemand bezwaar ge maakt tegen vermindering der perso neele belasting als zoodanig. Wel gold het bezwaar voor de gemeentebestu ren. Toch moet men dit bezwaar niet te zwaar aanslaan, want als men steeds al te veel de gemeenten in 't oog houdt, zou men bijna nooit een rijksbelasting kunnen verminderen. Op dit oogenblik is het dringend noodzakelijk, deze vermindering der directe belastingen door te voeren. De heer KORTENHORST (R.Kzegt dat de belastingverlaging, zooals de Min die voorstelt, ten goede zal ko men aan de industrie. Een gulden, die aan belastinggeld wordt besteed, kan niet wprden uitgegeven aan loon. Ook voor het welvaartspeil der arbei ders is verlaging der directe belastin gen noodig Het is noodzakelijk, dat het kapitaal aantrekkingskracht uitoefent op het bedrijfsleven. In ons belastingstelsel zou een weel deverteringsbelasting op haar plaats zijn. Wat de hotelbelasting betreft, is. door het talmen van den Minister, een onzekerheid ontstaan, die niet in het belang van het land is. De weeldeverteringsbelasting zou kunnen worden vervangen door een extra belasting op geïmporteerde luxë artikelen. Als daarop #10 pet .werd ge legd, zou wel 10 millioen daaruit te halen zijn. In geen geval moet men nieuwe accijnzen gaan invoeren. De heer v. VUUREN (R K.) herin nert aan het slagen van den heer Co lijn om het tekort van de Staatsbe- grooting te doen verdwijnen. Hij heeft de grondslagen gelegd voor deze be lastingverlaging. In deze omstandig heden zou spreker met den Minister vóór belasingverlaging zijn, als men niet over eenige jaren weer op die ver laging zal moeten terugkomen. Tegenover de verlaging der perso neele, belasting, zou spr. de voorkeur hebben gegeven aan het voorstel-Colijn om de inkomstenbelasting te herzien. Hij heeft echter geen keus en zal daarom dat ontwerp aanvaarden. De MINISTER VAN FINANCIëN dankt voor de wijze, waarop critiek is uitgebracht op zijn voorsteUen. Hij verzoekt morgen zijn rede te mogen voortzetten. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag 1 uur. UIT DE OMGEVING. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: The* resia, d.v. .1. C. Knuvers en P. A. van Velzen. Arie, z.v. M. van der Stelt en C. Teuling. Jan en Trijntje, zoon en d.v. P. van Dijk en J. Oskam. Tjebbe An dreas, z.v. F. Bolt en H. C. Herfst Wilhelmina Johanna, d.v. A. Nieuw koop en J. Vos. Cornelia, z.v. N. J. Duiister en J. Eikelenboom. Overleden: Hendricus Peterse, 31 j. geb. met W. J, Penne. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Geboren: Jacob, z.v. J. Kwakernaak en M. P. Heijkoop. Overleden: Cornelia Weinsaen, .echtg; van F. D. van Wijck, 50 jaar. Maria da Mooy, echtg. van J. Zwaan, 35 jaar, overleden te Leiden. Op Dinsdag 26 October a.s., dea avonds te 8 uur, zal de heer K. L. v. d. Vlist uit Leiden in café Romaker aan de Leiderdorpsche brug een damsimul- taanséance geven voor de Leiderdorp- eche damclub. NOORD WIJKERHOUT. Dinsdagavond 8 uur kwam bet Chr. Muziekcorps ,,De Harpe Davids" in 11de jaarvergadering bijeen. gend hun weg, ieder voor zichzelven nadenkende over de verzoeking, waar voor zij bijna bezweken waren. „Gij hadt niet te Knishi kunnen blij ven" sprak Michaël weder; „gij hadt allen van honger moeten omkomen of uw geloof moeten verzaken. En al zouden wij allen onderweg omkomen, dan is dat nog beter dan afvallig te worden." „Ja" antwoordde Sergius, „vader heeft gisteravond voor ons gelezen, en hij liet mij de verzen van. buiten lee- ren. Ik ben blij, dat ik ze ken, want de apostel Paulus zeide deze woorden van zichzelven: „Driemaal ben ik met roeden gegeeseld geweest, eens ben ik gesteenigd, driemaal heb ik schip breuk* geleden, een ganschen nacht heb ik in de diepte doorgebracht. In het reizen menigmaal in gevaren van rivieren, in gevaren van. moordenaars, in gevaren van mijn geslacht, in ge varen van de heidenen, in gevaren in de stad, in gevaren in de woestijn, in gevaren op de zee, in gevaren onder de valsche broeders in arbeid en moei te, in waken menigmaal, tn koude en naaktheid!" Wij hebben nog niets on dervonden in vergeliikig van deze be proevingen. Michael. „Neen, maar die kunnen ons deel worden, wanneer wij zoo lang leven als Paulus", zeide Michaël. ,J.)at kunnen zij" zuchtte Sargius, „en de Apostel bad zijn moeder en zijn zusjes niet bij zich."

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5