CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS; Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7 o* JAARGANG DONDERDAG 21 OCTOBER 1926 NUMMER '1950 OORANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Git nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het verdrag met België. Er is in hetgeen officieel en officieus over dit verdrag geschreven en gespro kén wordt, iets dat onzeker stemt. Zeer terecht wordt door velen vooral de aandacht gevestigd op het gevaar, dat onze tweede koopstad zou ireigen wanneer de Rijnvaart werd afgeleid naar Antwerpen. Of dit inierdaa 1 ge beuren zal kan niemand zeggen. In elk geval is de weg van Moerdijk naar Antwerpen langer dan naar Rotterdam Maar daartegènover is men belucht, dat inzake gratis sleepdiensten enz. dat voordeel kan worden weggenomen. De regeling van het Scheideregiem is voor velen ook een onmogelijk te aanvaarden zaak. Hoewel Nederland ten allen tijde nog zal kunnen zeggen dat het de bemoeienis van de beheers commissie, die van gemengde samen stelling zal zijn, niet aanvaardt, is toch het feit dat in de beheerscommis sie ook België stem heeft, en Wel een gelijke stem, een belangrijk offer aan de goede nabuurschap. Daarnaast staat de noodzaak dar.we ln elk geval een verdrag moeten slui ten. Zien wij nu hoe gedurende de laat ste jaren de houding van Belgie was, dan spelt dat niet veel goeds; wij mo gen niet rekenen op een overeenkomst die voor ons niets dan voordeel brengt. Sommigen meenen dat Minister Kar nebcek, nadat bij in 1919 en 1920 op schitterende wijze de pogingen van JBelgië tot gebiedsuitbreiding ten on zen koste, had afgeslagen, te veel de mooie rol van bereidwillige buur heeft Nog anderen zijn er, ondanks de stellige verklaring van den Minister/ niet gerust op, dat achter deze zaak geen internationale moeilijkheden schuilen. Opmerkelijk is, dat, tegenover de schier algemeene belangstelling in ons land, in België deze aangelegenheid veel minder de meeningen beroert. Dit kan slechts uit twee oorzaken worden verklaard. Of de Belgen denken; laat kómen wat wil, slechter wordt het nooit. Of ze weten zich veilie achter een internationale borstwering, die wij niet zien. Dit laatste nu is nauw- lijks aan te nemen wanneer men let op de geschiedenis. De Belgische Mi nister Hymans heeft een ernstige po ging gewaagd om door intimidatie de geallieerde mogendheden te overtuigen van België's recht. Van die zijde ge voelde men echter dadelijk voor van Karnebeek's voorstel om de regeling in eerster instantie aan Belgie en Neder land alleen over te laten. Vooral En geland is ma de inmenging van( de Zuid Afrikaners Smuts en Botha van meet af tegenstander geweest van be voordeeling van België ten koste van Nederland. Maar ook de bekende Tar- dieu, die zelf Voorzitter is geweest van de Commissie voor de Belgische aan gelegenheden bij den Volkenbond, en die een fel voorstander was van Bel- giës aimexionisme, heeft erkend dat in die richting niets te bereiken viel. Tot zoover'zijn het bekende feiten. Toch blijft voor ons nog altijd dat gevaar dat de Mogendheden in eon eventueel elkaar niet vinden vam Bel gië en Nederland aanleiding zullen vin den om opnieuw als derde zich in de zaak te mengen. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. van Karnebeek, is een man die bij uitstek de gave heeft van het aanvoelen van het psychologisch juiste moment. Daarin is hij de bekwa me diplomaat. Voor hem is het als het ware een eerzaak het verdrag met Bel gië in veilige haven te brengen. Af wijzing zonder meer bete&kent dus voor hem ontslag van de leiding Dit moet onze Volksvertegenwoordi ging wel tot voorzichtigheid roepen. Dat het als zoodanig èn wat de lei ding van Buitenlandsche Zaken aan gaat, èn wat aangaat de politieke be- teekenis van het verdrag, wordt aan gevoeld, meenen wij af te leiden uit zekere gebeurtenissen in parlementai re kringen het vergaderen der Kamer- clulft en van het Senioren Convent. Het ware ons dan ook liever dat meer de aandacht werd gevestigd op do groote politieke beteekenis van het verdrag, dan de actie die zich uit in het plaatje van de ratten die den geld zak aanvreten. Het is niet een zaak van- oogenblik- kcUike stoffelijke waarde alleen. Intusschen, ,ook al vermochten wij een oordeel uit te spreken, zou het gc- wenscht zijn nu dit pordeel niet ken baar te maken. Rustige overweging door onze Regeering en Volksvertegen woordigers is thans hetgeen ons noo- dig is. Alleen wanneer de Pers ernstige dingén heeft te zeggen, zaken die in BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 het volk leven, is het haar taak daarop te wijzen. Maar een gevestigd oordeel ont breekt ons. Wel meenen wij dat een bezadigd wegen van de handelsbelan gen aan de eene zijde en de politieke beteekenis van het verdrag aan de an dere zijde een zaak is die niet vergeten moet worden. Het wil ons voorkomen, dat vooral de geringe meerderheid, welké men verwacht bijzondere gezichtspunten die nu nog niet gezien worden daarge laten óf bij aanneming, óf bij ver werping, ons in de oogen van België en van Europa geen sterke positie zal bezorgen. STADSNIEUWS. Gnze Burgemeester. Onze burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N C. de Gijselaar, viert vandaag zijn 61e verjaardag. Uiteraard zal dit feest voornamelijk in den intiemen huiselijken kring ge vierd worden. Maar het feit, dat het de laatste verjaaidag is, die de bur gemeester in ons midden doorbrengt, geeft daaraan toch 'n me algemeene beteekenis. Wij voegen onze gelukwenschen, bij de vele. die hem vandaag geworden. Schenke God hom spoedig herstel van gezondheid, opdat hij met zijn echtge- noote nog veel gelukkige verjaardagen moge vieren. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Leiden zal ver gaderen op Maandag 25 October a.s. des namiddags te twee uur. Te behandelen ondervverpen: le. Benoeming van een lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting buiten de leden van den Gemeenteraad 2e. aa. Benoeming van een 2den ge neesheer aan de gestichten „Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest"; b. c.q. Voorstel tot het vérleenen van eervol ontslag aan Dr. H. C. Jelgersma als buitengewoon geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest;" 3e. Benoeming van een leerares in het Fransch aan het Gymnasium, voor den cursus 19261927. 4e. Idem als voren yan een leerares in de Aardrijkskunde. 5e. Idem als voren van een leeraar in de Wiskunde. 6e. Idem als voren van een leeraar in het Nederlandsch. 7e. Idem als voren van. een leeraar in de Wiskunde. 8e. Benoeming van een leeraar in plant- en dierkunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigcn cursus. 9e. Voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer L. Westerman. van de school Paul Krugerstraat B naar de opleidingsschool voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool. 10e. Prae-advies op het verzoek van Mej. J. J. Ragut, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Paul Kru- gerstraat A. 11e. Prae-advies op het verzoek van H. H. Frehe, om eervol ontslag als on derwijzer aan de school Haverstraat B 12e. Prae-advies op het verzoek van Mej. E. H. W. Bresser, om eervol ont slag als onderwijzeres in het handtee- kenen aan de Meisjesschool voor U. L.O. 13e. Rekening, dienst 1925. van de Gezondheidscommissie. 14e. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1925. van het H. G. of Arn^o Wees- en Kinderhuis. 15e. Rekening, dienst 1925, van het ;H.G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 16e. Begrooting, dienst 1927, van het H.G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 17e. Suppletoire begrooting, dienst 1925, van het Geref. Minne- of Arme Mannen- en Vrouwenhuis. 19e..Voorstel tot goedkeuring van de balans en de winst- en verliesrekening dienst 1925, van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van werk manswoningen en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. 20e, Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen de Stads-Gehoorzaal tegen verminderd tarief af te staan aan de Leidsche Pluimvee-Vereeniging. 21e. Voorstel tot ingebruikgeving van een 2-tal lokalen van liet perceel Pieterskerkgracht No. 9, aan de ver eeniging „de Paedagogische Biblio theek." ,22e. Voorstel inzake de beschikbaar stelling van een 2-tal .vertrekken van liet gebouw „Gravenstein" als ontspza- ningslokaal voor werkloozen. 23e. Voorstel tot kostelooze overne ming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van de De Wetstraat en tol beschikbaarstelling van gelden ten be hoeve van de verbetering van die straat. 24e. Voorstel tot demping van eenige gedeelten sloot aan en bij de Waldeck- Pynnontstraat en tot, het doen uitvoe ren van eenige daarmede verband hou dende werken. 25e. Voorstel tot verkoop aan de ge meente Noordwijk van; a. een perceel grond, kad. bekend gemeente Noord- wijk, Sectie A No. 1753, met daarop gebouwd transformatorgebouw b. het huis en erf aan de Pickéstraat No. 43, kad. bekend Sectie G No. 987; c. een perceel grond, kad. bekend Sectie A, No. 1941; d. de opstal op het perceel, kad. he kend Sectie F. No. 2085. 26e. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, betreffende de leve ring van electriciteit aan de gemeente Alphen aan den Rijn door de Stede lijke Electriciteitsfabriek te Leiden. 27e. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, betreffepde de leve ring van gas aan de gemeente Sassen- heim door de Stedelijke Lichtfabriek te Leiden. 28e. Voorstel om te besluiten dat de gemeente tegen den door J. Tacoma ingestelden eisch in hooger beroep, in-- zake de betalmg van het restant van »!e koopsom wegens geleverde vitrines ten behoeve van het Stedelijk Museum „de Lakenhal" verweer zal voeren. 29e. Prae-advies op het verzoek van W. van der Heijden, om restitutie van een door liem gestorte waarborgsom ad flOO, in verband met de verbou wing van zijn perceel Heerensingel No. 39 Verordening, houdende wijziging van de verordening van 30 Juli 1923 (Gem.blad No. 25), regelende het open baar gewoon lager- en uitgebreid la ger onderwijs in de gemeente Leiden. 31e. Voorstel tot verkoop aan P. J. Bomli q.q. van een perceel bouwter rein, gelegen langs de Schelpenkade aan het einde van de Magdal. Moons- straat en de Leuvenstraat en tot vast stelling van den desbetreffenden be- gToctinigsstaat. 32e. a. Herstemming over het amen dement van" de heeren Sytsma en Wit- mans op art. 3 van het Tarief van bij dragen, te voldoen wegens ziekenhuis- verpleging vanwege de gemeente Lei den; b. Voortzetting van de behande ling van het sub a bedoelde tarief. 33e. Voorstel in zake den bouw van gemeentewege van 20 beneden- en 20 bovenwoningen op een terrein bezui den den Haagweg, Sectie O No. 1186 ged. ten behoeve van de ontruiming van onbewoonbaar verklaarde wonin gen. 3ie. Voorstel inzake de verbetering van den spoorwegovergang over den Rijn&burgerweg en tot beschikbaarstel ling van de daarvoor benoodigde gel den. Invordering van gelden op kwitantiën met aangehecht stortingsformulier De d ir eet eur-genera al der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 November a.s. voor r*>- keninghouders bij den postcheque- en girodiénst de gelegenheid wordt open gesteld, de voor hen door de poste rijen op kwitantiëni ingevorderde be dragen en tot een maximum van f 1000 voor elke kwitantie, door de kantoren van invordering rechtstreeks op hun postrekening te doen storten. Daartoe moeten de kwitantiën gesteld zijn op formulieren, welke tegen betaling van 1 cent per stuk aa naile kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn, en op een daarbij behoorend borderel, dat mede aan de kantoren der posterijen tegen betaling van 1 cent verkrijgbaar is, zijn ingeschreven. De kwitantieformulieren zijni twee- deelig, zij bevatten de eigenlijke kwi tantie en een stortingsformulier. Het recht, hetwelk door vooruitbetaling door opplakking van een frankeerze gel op de kwitantie is te voldoen, be draagt: voor een bedrag tot en met f 500, 15 cent. hoven f 500 tot en met f 1000, 20 cent. Deze kwitantiën Worden niet meer dan eenmaal aan de schuldenaars aangeboden. In sommige gevallen zal het daarom aanbeveling verdienen, dat de bewaargevers hun debiteuren omtrent de afgifte van kwitantiën aan de posterijen inlichten. Leidsche winkelstand. De bekende firma Leeuwin, Haar lemmerstraat 208, zal haar zaak bin nenkort verplaatsen. Zij zal het groote gebouw aan de Haarlemmerstraat, hoek Sionsteeg, waarin voorheen het Venduhuis ge vestigd was, betrekken. Tengevolge van deze verplaatsing organiseert genoemde firma een groo te uitverkoop, waaromtrent onze le zers in de desbetreffende advertentie in dit nummer, nadere bijzonderheden vinden. Verduistering van gelden. De voorzitter van den R.K. Bouwvak arbeidersbond, de heer S. P. Strijk ver- zeek ons mede te deelen, dat het be richt, voorkomende in de verschillende bladen, als zouden door den penning meester der afd. Leiden van bovenge- noemden bond gelden verduisterd zijn, geheel onwaar is. De verduistering is niet gepleegd door den penningmees ter van genoemden bonid. De heer de Groot is daaraan onschuldig, maar door een zekeren P. T. Kriek, penning meester van een vrijwillig ziekenfonds bestaande uit timmerlieden van ge noemden bond zijn gelden verduisterd. De eer en goede naam van den heer de Groot vraagt, dat eenige ophelde ring in deze zaak gegeven wordt. Tentoonstelling. De vereeniging tot behartiging van ie belangen voor slechthoorenden zal 17 tot 20 Nov. een tentoonstelling hou den in den foyer van de Stadsgehoor zaal'. Aan de tentoonstelling zullen ver schillende attracties verbonden wor den. De afdeeling Leiden is met de voorbereiding belast. Roeiwedstrijd. 6 Nov. zal de jaarlijksche wedstrijd tusschen Njord en Die Leythe op de baan ValkenburgHaagsche Schouw geroeid worden om de van Iterson me daille. Beide vereenigingen zijn met sterke vierriems ploegen aan het oe fenen, zoodat een spannende strijd te gemoet gezien kan worden. Gisteravond werd de politie op gebeld, en werd haar meegedeeld, dat aan de Haagsche Schouw twee auto s tegen elkaar gebotst waren en dat er een man tusschen bekned geraakt was. De E. H. D. begaf zich onmiddellijk naar de plaats des onheils en daar bleek, dat het gelukkig nogal meeviel. De 44-jarige krantenbezorger J. S. van Leiden, was, verblind door het licht van een auto, door een auto uit de te genovergestelde richting aangereden en omver geworpen. Hij was hevig ontsteld en toen hij weer op streek kwam, was zijn eerste zorg. wie nu de kranten moest bezor gen. Dit werd door een paar omstan ders gedaan. Gelukkig kwam S. er met een buil aan het hoofd af. Alhier is aangehouden op ver- zoel; van den Hoofdcomlmissaris van Politie te Groningen, de 28-jarige J. Th. K., verdacht van het verduisteren van een rijwiel Hij is op transport ge steld in de richting Groningen. s Gewone advertent!ëa par regel Zfyi cent' Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariff. Bij contract, belangrijke reductie* j Kleine advertentlëa bij vooruitbetaling van tan hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Buitenland. De Enropeesche spoorwegconferen- fie heeft besloten voor het vasteland van 1 Mei 1927 af voor het spoorweg^ verkeer den 24-ursn tijd in te voeren. Binnenland. De volksstemming in Noorwegen heeif een meerderheid van ruim - 100.000 stemmen tegen het drankver bod opgeleverd. Men verwacht te Londen een nieuwe poging tot bij leg ging van het mijncon- flict. Een orkaan op Cnba. BINNENLAND. Koninklijk bezoek. De koningin-moeder heeft liet voor nemen om, ter gelegenheid van; het zil veren jubileum van de stichting Oran je Nassau-oord, vóór haar terugkeer van het Loo naar Den Kaag, op 26 Oct. den feestdag een bezoek te bren gen aan die stichting. Het Belgisch verdrag. Het Senioren-convent der Tweede Kamer heeft gisterochtend vergaderd. Omtrent de besprekingen, die gewijd waren aan het Belgisch Verdrag, kon den geen rpededeelingen worden ge daan. In den Dordtschen Raad is Dins dagavond de volgende motie, namens alle fracties geteekend, met algemee ne stemmen aangenomen: .,De Raad-, van oordeel dat de aan neming van het voorgestelde tractaat tusschen Nederland en België gevaar meebrengt voor de toekomstige ont wikkeling van deze gemeente, noo- digt B. en W. uit, zich namens hem te richten tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten einde de bezwa ren, die voor de gemeente Dordrecht bestaan, bij gemotiveerd adres uiteen te zetten"., Hst Seniorenconvent. Hoewel, gelijk ook reeds uit het eerste 'bericht bleek, aan de deelne mers ter vergadering van het „Senio renconvent" geheimhouding is opge legd. meent de Hoefijzer correspondent van het „Handelsblad" toch wel te kunnen zeggen, dat de besprekingen niet maar het vragen van ophelde ring ten doel hadden. Ze hadden een verdere strekking. Tot overeenstem ming met den minister is men blijke- lijk nog allerminst gekomen want er zal de volgende week opnieuw wor den geconfereerd. De minister voelt zeker wel dat de zaak in deze week slechter is komen te staan in de Ka mer. Want de kans, hetzij op verwer ping, hetzij op het aannemen van een schorsingsmotie, is volgens onze in lichtingen ongetwijfeld gestegen. Huldiging Kamerlid K. ter Laan. Te Zaandam heeft Dinsdagavond^ in het. gebouw Ons Huis, de huldiging plaats gehad van den heer K. ter Laan, ter gelegenheid van zijn 25-jarig Ka merlidmaatschap en zijn 12Yt-jarig burgemeesterschap in de gemeente Zaandam. De heer A. de Vries, voorzitter van de afdeeling Zaandam der SDAP. open de de bijeenkomst, waarbij hii gelegen- I) beid vond de verdiensten van den heer Ter Laan te memoreeren. Verder werd onder 't aanbieden van bloemstukken het woord gevoerd door afgevaardig den van de verschillende organisaties. De Wegenbelasting. Op het wetsontwerp Wegenbelasting heeft de heer Van der Waerd,en eenige amendementen ingediend, waarvan de bedoeling is, om niet te treffen met de verhanging tramwagens, die door mid del van een auto worden getrokken, en ook, waar aan de provincie niet wordt toegestaan, naast de Rijkswe genbelasting. ook nog een provinciale wegenbelasting te beffen op motorrij tuigen, dezelfde regeling voor te schrij ven wat aangaat de rijwielen. De beer Ebels c.s. hebben eveneens eenige amendementen op dit wetsont werp ingediend, Het eerste betoogt ar tikel 31 dusdanig te redigeeren, dat niet beslist wordt over verlenging der rijwielbelasting, welke loopt tot 1* Ja nuari 1930 Ter toelichting van 't tweede amen dement merkt de voorsteller op, dat, waar de opbrengst der wegenbelas ting en der rijwielenbelasting op een gelijk bedrag zijn geraamd (beiden f6.000.000.er voorloopig slechts in zooverre verandering in het totaalbe drag dezer uitkeeringen zal komen, als voor de jaren 1927 en 1928 de op brengst der rijwielbelasting niet ten volle in het wegenfonds zal worden gestort. De opbrengst der wegenbelasting, moet als de meest juiste grondslag voor de uitkeeringen aan de provin ciën worden beschouwd omdat zij ge lijken tred houdt met vermeerderd verkeer en dus ook zoo schrijft da heer Ebels, verder ter toelichting *-= met vermeerderde kosten van onder houd en verbetering der wegen Het derde améndement Ebels strekt om te bepalen, dat de definitieve vast stelling van het provinciaal wegen plan na voorafgaande voorloopige vaststelling door de Staten door de Kroon geschiedt. Reclameplaten op Perrons. Het Tweede Kamerlid Schaper richt te Je volgende schriftelijke vragen tot den Minister van Waterstaat; Is de plaats van reclames aan de spoorwegen en de gebouwen tot de spoorwegen behoorende onderworpen aan het toezicht van den minister? Zoo ja, kan dan toegestaan worden, dat op het perron van het station Staatsspoor in Den Haag een groote, zeer in het oog loopende reclame ge plaatst werd. voorstellende een gru welijk en bloederig tafereel, n.m. een stierengevecht in zijn meest afstooten den vorm? Zoo neen, wil de minister dan over wegen, of niet de plaatsting van re clames in de toekomst zal moeten af hangen van zijn goedkeuring. Prof. Dr. J. van Ginneken. Naar wij vernemen is de toestand van Prof. Dr J. van Ginneken, die een ernstige operatie heeft ondergaan, be vredigend. Overtreding Octrooiwet. Bij de politie te Den Haag is aangif te gedaan van overtreding den Octrooi wet. De aangifte geschiedde door een koopman, wonende aan het Sarphati- park te Amsterdam. Iemand uit de Paul Krugerlaan te^ 's-Gravenhage zou laschapparaten hebben verkocht, welke in een Duit- sche fabriek vervaardigd worden ,en waarvan het octrooi bij den Amster-, damjner berustte. Degene, die de apparaten gemaakt zou hebben, bevindt zich in Duitsch-, land. Besmettelijke ziekten. In de jongste vergadering der Ge zondheidscommissie te Den Haag is andermaal de kwestie van de barak ken voor besmettelijke ziekten aan de Sportlaan. die thans geheel door wo ningen zijn ingeslotenv in behandeling genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1