NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 OCTOBER 1926 ERSENS GELEZEN. De Pan-Europeosche Unie heeft on langs een congres gehouden te Wee- nen- Zy streeft naar de vereeniging van alle landen in Europa in één bond. De V ereenigde Staten van Europa dus, op de wijze van de Vereenigde Staten van NgoivI-Amerika. Nieuw is deze gedachte niet. Meer dan een eeuw geleden kwam ze op in het brein van Napoleon, zoo las ik in een levensbeschrijving van dezen be kenden grooten man. Na de schitterende overwinning bü Marengo- in iSco, wilde Napoleon vrede :op het vasteland van Europa. Hij had dezen vrede noodig, om met Engeland te kunnen afrekenen. In 1802 kwam het tot vrede met 'Engeland bij Amiens, maar al spoedig trad de oorlogstoestand weder in. die iiurén zou tot Napoleons- vaJv E$n oor logstoestand, meer aan een oorlog, want Engeland was onaantastbaar voor Na poleon. Had hij een veldtocht tegen Engeland kunnen ondernemen, hij zou in zijn ele ment geweest zijn, en Engeland kwade noten nebben doen kraken. Maar daar toe zou hij eerst over zee moeten, en de zee was zijn element niet. Frankrijk had geen goede vloot en geen groote admiraals. Het had een ïeger. dat overal gevreesd was, met Napoleon aan. het hoofd, den genialen 'eldheer, die alles, wat op militaire macht te landè betrekking had, zoo door M door kende, dat zijn generaals, even zeer als zijn soldaten, eerbied voor hem hadden. Maar, een .zeeman was hij niet Een veldtocht leidde hij in eigen per- .oon, en steeds met succes, maar een zeeoorlog moest hij aan anderen over- 'aten. En hij wist, dat de Britsche vloot .-n haar admiraals de zijne overtroffen Dit maakte, dat hij zich tegenover de Engplschen niet op zijn gemak gevoelde Wat heeft hij al rondgezworven langs ie Noordkust van Frankrijk om de mo gelijkheid van een, landing op Enge- ands Zuidkust te bestudeeren. Kon aie gelukken, dan zou hij dadelijk kunnen optreden als veldheer en zich toonen n zijn k^cht. Maar de zee bleef hem vijandig aangrommen. Napoleon geeft bevel, dat er een vlootrevue gehouden moet worden. Het ;tormt. De admiraal weigert de man schappen in gevaar te brengen. Napo- ecn ontslaat hem op staanden voet en zet zijn wil door. Het kost 200 man iet leven. Napoleon voelt het, dat hij iich liever niet met de marine moet je moeien. Fulton had de stoomboot uitgevon- ïen. Hij ging naar Napoleon en bood 4ijn diensten aan. Maar Napoleon vond een schip, dat onafhankelijk zou zijn van wind, zeilen en roeiriemen, zoo iets "jeks, dat hij er niet op inging. Ook hier uit bleek weer, dat hfj geen zeeman was. \ls iemand hem een verbetering had voorgesteld aan te brengen aan kanon- ïen of geweren, h5j zou er wel ernstig notitie van genomen hebben, hij zou dadelijk doorzien hebben, of er iets ;oerls in school Maar op het gebied der scheepvaart was hij niet thuis. Het zal wat voor hem geweest zijn, mi zichzelf te moeten bekennen, dat Ie overmacht van Frankrijk op het vas teland geëvenaard werd aoor de over macht van Engeland op de groote wa teren; dat Engeland" een vijand was, üien hg niet klein kon krijgen. En nu komt hij tot de conclusie: En gland moet te land aangepakt worden, en daar het niet gaat dat land zelf bin nen te dringen, moet het aangetast wor den in zijn koloniën, in Indië. Daartoe is noodig rust en vrede op het vasteland. Bn daarom biedt hij in het jaar zijner kroning tot Keizer der Franschen (1804) den vorsten van Euro pa vrede' en vriendschap aan. Maar men luistert niet naar hem. Men vertrouwt hem niet. En dat is te begrij pen. Eerst waren de oorlogen van Frank rijk in revolutietijd verdedigings-oorlo- gen geweest, later werden ze onder de leiding van Napoleon verovering^-oorlo ge n. En al was in Frankrijk de monar chie hersteld, men vertrouwde volk noch keizer. Zoo vond Napoleon, die vrede in Euro pa noodig had, bijna gangch Europa te genover zich. Toen vatte 'hij het plan op een. groot Eurcpeesch rijk te stichten, de Vereenigde Staten van Europa onder d:e leiding van Frankrijk, dat is, van jhemzelven. Bij het grhf van Karei den Grooten te Akea zegt hij tegen zijn vertrouwe lingen: *Er zal niet eerder rust in Eu ropa komen, voordat het onder het hoofd staat van één Keiaer, die de Koningen der verschillende landen als zijn amb tenaren kan beschouwen. Karei de Groote is zijn ideaal. Hij 'Öoet daarmede echter een stap achter- iu& want tevoren heeft hem voor oogen gestaan het beêld van Alexander den iGrootén, den stichter van een wereld rijk. De gedachte Alexander den Gr00 ten na te volgen laat hij los; en het ideaal om Karei den Grooten te even aren, zal hij over eenige jaren ook moeten loslaten. Nadat stroomen bloeds zijn vergoten en onzegbare ellende over ons wereld deel is gebracht, bereikt hij niet de op perheerschappij over Europa, maar hij vindt de eenzaamheid van St. Helena, Wat zijn doel was en hoe hij het wilde bereiken heeft hij nog tijd gehad te laten zien. Hij wilde van Europa ma ken een federatieven Bond, waarin de Staten met het Groote Rijk in verband gouden staan onder het bestuur van dy- inastieën, door bloedverwantschap en belang aan het Napoleontische stam huis gehecht. Engeland, de gevreesde, izou daar niet bij beboeren, daar het als een eiland buiten Europa l'igt- maar het zou er de gevolgen van ondervin den. Evenmin rekende hij Rusland er ibg" omdat het z.i. bij Azië behoorde. Het continent, het vastenland van Eu ropa» wilde hij verdeelen in kleine Rg- ken. middelmatige machten, alle schui lend onder de vleugelen van den Fran schen Adelaar. ^Daarom vernietigt hij na den slag bij Austerlitz Oostenrijk niet, maar hij verkleint het; hij ont troont het Huis van Habsburg niet, maar breekt zijn macht en huwt later de doch ter des Keizers. Daarom zet hg rijn broeders op tronen. Napoleon heeft zijn doel niet bereikt. Gelukkig, want hij was een kind der Revolutie^ in beginselen en in daden noch Christelijk, noch Historisch. Maar evenals in vele opzichten nóg de in vloed van dit genie is op te merken, zoo leeft ook thans nog de grootsche ge dachte, dat een Europeesche Statenbond mogelijk is. Propaganda van die ge dachte is het_ streven vah de Pan-Eu- ropeesche Unie. GEMENGD NIEUWS. Goed af gelo open. Te half twee in den afgéloopen nacht werd dei assistentie van de politie te Dieren-, verzocht door een bewoner van de Hoogestraat, omdat diens woning vol' gas stond en hij de hoofdkraan niet kon afsluiten. De bewoner was even tel voren in zijn slaap gestoord door het rumdfcr, dat twee katten in de keu ken maakten. Hijvbemerkte toen een sterke gaslucht en gevoelde zich on wel. Vervolgens wekte hij zijn vrouw en de buren, die de slaapkamer boven zijn keuken hebben. Ook die gevoel den zich onwel', veroorzaakt door het uitstroomende gas. De gasslang van heti gaskooktoestel was los geraakt en het uitstroomende gas had reeds een der katten gedood. De bewoners on dervonden geen verder nadeel en heb ben vermoedelijk aan de katten hun lieven te danken. Typhus. Thans zijn te Prm- oenhage dertig gevallen van lyphusi geconstateerd. Dezen nacht is een jon gen van zeven jaar overleden. Het aantal typhus-gevallen te Bre da en omgeving bedraagt thans 671 en een geval van paratyphus. Een drama. Maandagmiddag zou de 55-jarige landbouwer R. Olt- water in de buurtschap Klein Doch- teren bij Lochem met een paard een. zaaimacnine van het land halen. Even, later kwam het. paard met de machine! zonder den boer thuis. Deze werd niet ver van zijn woning met een ernstigei hoofdwonde op den weg gevonden. Dei man overleed spoedig. Motorpont Katerveer. Gis teren is de, voor rekening der gemeen te Zwolle gebouwde motorpont oP den IJsel' in dienst gesteld. De totale breedj te bedraagt 8 met-er, terwijl de kleppen 5 meter breed zijn. De pont springt dus aan iederen kant der kleppen TVs' meter uit. Het dek is door hekjes*, overlangs in drie deel en gesplitst. In het micfden is een breedte van vijf me ter beschikbaar voor voertuigen en auto's terwijl langs de kanten gangen van IV2 meter breedte bestemd zijn Voor fietsen en voetgangers. Voor de kleppen zijn flinke ijzeren hekken aan gebracht -om het te ver doorrijden te verhinderen. "Doodelijk ongeluk. Te En schedé is Maandagochtend de 27-]ari- ge G. Weldruk, toen hij uit een schuur aan den Oostveenweg een jong aan- gespannen paard naar buiten wilde rengen, bekneld geraakt tusschen clen muur en den disselboom, waarbij hij! ernstig werd gewond, aan welke ver wonding hij in den loop van den dagl in bezweken. Aan den dood ontsnapt. - Een meisje passeerde te Wychen een onbewaakten overweg, toen een trein in aantocht was. Haar fiets werd ver brijzeld. Grooter ongelukken werden voorkomen door het buitengewoon krachtige remmen van den machinist. f500 meegenomen. Gister nacht is ingebroken in de woning, van den schoenmaker P. Z. aan didCool- singef te Rotterdam. De dieven ^ebb-en zich waarschijnlijk door middel v. een valschen sleutel toegang verschaft. Uit een kistje, dat onder een werkbank was geplaatst, zijn vijf bankbiljetten van f 100 gestolen. Een ontploffing. -r— Gistermor gen is in de rijwielfabriek van den beer J. Cortus te Setterpenze-el een érnstig ongeluk gebeurd. Op een gegeven moment scheen da moffelinrichting niet goed te werken, waarom de knecht zijn patroon riep. In de moffelkamer, aie met gas ge stookt wordt, wilde men daarop de» branders weer ontsteken. Waarschijn lijk heeft nu in den t'jjjdp dat de knecht* den patroon riep, de kraan openge staan, want er volgde onmiddellijk een geweldige ontploffing, die tot ver m den omtrek werd vernomen. Het geheele gebouwtje werd totaal vernield. Van een dicht bijstaande kerk werden de pannen en ruiten weggie- rukt. De knecht bleek levensgevaarlijk ge wond te zijn en werd onmiddellijk naar bet hospitaal' te Amersfoort overg.er biraoht. De heer Cortus zelf kreeg een ernstige hoofd- en armwonde. B al'ldaldiig. Een te Wester voort passerende auto werd door een steen getroffen, De bestuurder kreeg een stuk gias in het gelaat en moest ijlings in net Elisabethgasthuis te Arn hem worden verbonden. De dader ont kwam in dje duisternis. In 'n onbewaakt ooigenb lik. In een onbewaakt 0 ogenblik dronk gjsteren ,liet 5-jarig kindje van vrouw F. te Kerkrade een voor de wasch ge- reedgecfiaakte oplossing van klaver- zout. De kMne werd onmiddellijk per auto naar het hospitaal vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds te zijn over leden Verduister ing. De kantoor bediende L. te 's-Gravenhage is aan gehouden ter zake van verduistering van geld ten na deel e der Holland Ex press Company. Lijk aangespoeld. Nabij Sohoorl is aangespoeld het lijk van een bejaard man, gekleed in beaverteen broek, zwarte jumper en geoliede slob kousen. De onderkleeding bestaat uit een rood hemd met gestreepte onder broek en zwarte kousen. De linker band je. getatoueerd met een anker, waaronder de letters K. P. K. De- familie Plokke^ te Katwijk aan Zee, is overtuigd, dat dit het lijk is» van den vader ja cob Plokker, omge komen met de KW, 152. Vandaag vertrekt de familie naar' Schoorl, ten einde het lijk definitief te herkennen, waarna het te Katwijk ven zal worden. Naar den Kar mei per trein. De moderne techniek, die ook Pa lestina overrompeld heeft, kent geen schroom voor oude, heilige dingen. Wie zou nog. niet zoo heel lang ge leden op de gedachte hebben durven komen, dat de berg Karmel, het clas- sieke toevluchtsoord van vervolgden en het allereerst- wel van den profeet Elia, het verblijf van christenkluize naars in de 4e eeuw, die later te za- men den oorsprong gingen vormen van de Karmelietenorde, eens te bereiken zou zijn perbergspoortje? Toch staat dit thans te gebeuren. Er is een electrische spoorlijn in aanleg van de havenstad Haifa" naar den top van den Karmel. Op een der jongste zittingen van den gemeenteraad van Haifa i9 daartoe besloten en tevens om de concessie te verleenen aan de Rutenbergmaatscli. (Palestine Electric Cy.) In aansluiting op dezen spooraan- leg komt er ook een breede weg uit de wijk Hadar Hakarmel naar den Karmeltop. Met de Zionistische execu tieve worden onderhandelingen ge voerd over het verstrekken van leenin gen aan de bij dezen weghouw geïnte resseerde ondernemingen. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Ten huize van de familie G. V. aan de Zuidkade,' komen gevallen van roodvonk en diphteritis voor. In overleg met den geneeskundigen dienst hier ter plaatse, zijn de 3 pa- tienten naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. A.s. Vrijdagmorgen zal de Com missaris der Koningin een bezoek aan onze gemeente brengen. De burgemeester verzoekt de inge zetenen dien dag de vlag uit te steken. HAZERSWOUDE Donderdag as., des avond te 7.30 uur hoopt D. V. in de Ned. Herv. kerk op te treden de Wel. Eerw. heer Ds. J. L. Pierson van de Bilt, tot bet houden van een Unierede. Belangstellenden in het Chr. Onder wijs op te wekken hierbij tegenwoordig te zijn., zal wel niet- noodig zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN, Hedenavond zal vanwege de Zen dingscommissie een openbare samen komst worden gehouden in de GereL kerk, waarin Mej. .Hemmes, direCLrice van de Holl. Jav'aansche Meisjesschool' te Solo, mededeelingen hoopt te doen van haar verblijf en arbeid op het Zen dingsterrein jAerwijl een meisjeszang koor door het zingen van enkele op wekkingsliederen medewerking zal ver leenen. Dit belooft een heerlijke avond te worden. De samenkomst vangt aan om 7.30 is en de toegang is vrij. NOORDWIJK. Burgerlijke stand. Corn. Joz., z.v. 0. P. Zeiss en C. F. v. d. Weiden. Neel tje, d.v. Jae. Verik en A. Versteeg. Wilhelmina Geertruida Dorothea, d.v W. G. Vink en A. Leefiang. Gerardus Johannes, z.v. J. G. Schalk en H. M, Steenvoorden. Adrians, d.v. M. de Jong en N. Körbee. Maria Petronelia, d.v. J. W, Wetteman en A. G. W. van Wet ten. Ondertrouwd: Willem Caspers. 24 j. en C-asina Cornelia van der Kamp. Over.eden: Petronelia Adriana W ij - nands, 1 jaar, d.v. M. Wijnands en A. G, Groenewoud. Jan van Konijnenburg, 73 jaar, wedr. van W. J, Brenunissen, geh. met J. H. van Konijnenburg. NOORDWIJK AAN ZEE. De melkprijs is met 1 cent ver- hoogd en gebraent op 15 cent per D Gistermiddag was hier op liet strand een levende zeehond. Eenige personen trachtten het dier te naderen, doch hiervan moest het dier niets heb ben. Het ging daarom weer spoedig in de richting van zijn element, n.L de zee. Een jeugdig persoon, welke daar per fiets was, reed hem juist, voor hij in zee verdween, nog over zijn staart. RIJNSBURO. De familie N., woonachtig op da bovenwoning van het perceel van den heer Coster alhier, had van zijn buur een buks geleend, een buks, die z.i niet gevaarlijk was, n.l. een windbuks. Of de schutter van meening was, dat het kogeltje na het overtrekken van den haan in wind veranderde, konden we nog niet te weten komen. Doch dat hij .het gevaarlooze van een dergelijk wapen overschatte, staat wel vast. Hij ging althans richten op het veilingge bouw „Bloemenlust", en dat het een rare schutter was bewee3 het feit, dat een viertal kogeltjes in drie ruiten van het veilinggebouw waren geschoten. De bewijzen lagen in het gebouw. De Rijkspolitie werd met het geval in kennis gesteld, wat wel tot gevolg zal hebben, dat de schutter eerst eens KINDERKLEEDJNG. Wat zullen de voornaamste kleuren in het komende winterseizoen voor de kinderkleedmg zijn? Terra-colla, bordeaux-rood, blauw-steen- rood, fraise, mauve en lila in veel tinten. De kinderjurken zullen versierd zijn met be drukte mousseline, borduur en applicatiewerk, waarvan voornamelijk de randen uitgevoerd zijn. De meeste jurken, ook van de jonge meis jes, hebben lange mouwen. De geplooide jurken raken een weinig afgedaan; een plissé jurkje dat hier en daar achter de spiegelruiten ligt doet wel aardig van zijde, maar de stijve pope- line leent er zich niet goecl voor. Grappige kleine vilthoedjes, met een heel smtfl lintje versierd, zullen met de baretten en mutsjes, de ronde kopjes van onze kleinen om sluiten. Uit sommige van die kleine hoedjes zullen weer krullen te voorschijn komen, wat ook weer aardig staat. Ik zag reeds dat sommige moeders weer de haarstrikken invoeren en deze mooie gekleurde satijnen- of taflinten staan toch heel goed. Do haarstrik, zooals men weet, was langzamerhand verdwenen en vervangen door celluloid spel den. f)e meisjes, die deze spelden in plaats van haarstrikken dragen, kunnen dus niet, zooals velen onzer, haar liefste brieven .met den laat- sten haarstrik bij elkaar binden wat toch jammer is, omdat de strik er nu eenmaal bij hoort en het geheel weer heerlijke herinnerin gen oproept Wist U, dat het rechte jurkje een groote plaats zal innemen? De rechte jurkjes van dunne wollen stof en met randen van glimmen de kunstzijde (welke nog steeds in de mode ia), of een andere kleurstof versierd, worden ge dragen do<y meisjes tot 12 jaar. Van zoo'n rechte jurk zijn de mouwen opvallend. Op bovenstaande teekening hebben twee meisjes een dergelijk jurkje aan. Afb. M is van fraise stof en met zwarte zijden randen ver sierd. De afscheiding is bedekt met een steekje- in fraise en zwarte zijde gewerkt. Men lette er op dat de fraise koordzijde op het zwarte, en de zwarte koordzijde op het fraise fond gewerkt wordt Het grootste kraagje is van zwarte kunst zijde, het kleine, dat er overheen ligt, van fraise stof met zwarte zijde omboord. Patroon voor meisjes van 9 tot 11 jaar. Het tweede jurkje (zie afb. N) i3 van mauve dunne stof en met paars applicatiewerk ver sierd. Het randje op de manchetten en patjes van de zakjes is met paarse wol uitgevoerd. Dit jurkje is zóó eenvoudig dat een. verdere uitlegging overbodig is. Patroon voor meisjes van 9 tot 11 jaar. Het zittende meisje draagt een pastelblauw jurkje van crêpe. De rand langs zoom, man chetten en kraagje is van gebloemde, het biesje (dat de aanzetting bedekt en de overgebleven gedeelten van kraag en manchetten) van paarse crêpe stof. Het lange rokje moet heel ruim aan het korte jakje gerimpeld worden daardoor wordt juist het jurkje aardig. Patroon voor meisjes van 4 tot 5 jaar. De patronen van de kinderkleeding zijn véf- krijgbaar k ƒ0,65 per stuk bij onze mode-redac trice Mej. Greta Stein, Cor. Krusemanstr. 51W' Amsterdam. een schietcuraus volgt, alvorens weer te gaan vuren. f IASSENHEIM. Donderdagavond te 7.30 uur hoopt voor de Chr. Geref. Gemeente op te treden Ds. J. B. G. Croes van Bussum VOORSCHOTEN. Jubileum H. de Graaf. Wie kent niet Henk de Graaf, de sym pathieke koetsier van hotel Deurloo, sympathiek vooral hierin, dat hg nu reeds een halve eeuw de trouwe en vol* gverige dienaar is van hotel Deurlooi Geen wonder, dat het Zaterdag niet stil stond met het bezorgen van bloe men, brieven en telegrammen, en dat de jubilaris vereerd werd met de bron zen medaille van de Oranje Nassau- orde. Zaterdagmiddag te half vier verza melden zich alle tegenwoordige en vele vroegere bewoners van hotel Deurloo om den jubilaris te huldigen. De eigenares, mevr. Deurloo v. Bee* kum sprak den iubilaris hartelijk toe en overhandigde nem een couvert met inhoud. Namens de pensiongasten sprak Jhr. S. M. S. de Ranitz, en prees den jubi laris voor alles wat hij deed en doet, en overhandigde hem eveneens een en veloppe met inhoud. Prof. Mr. M. W. T. Treub, oud minister van Financiën, als oud-V oorschotenaar. Het speet spr., dat de Graaf maar een bronzen medaille had gekregen, terwijl hij een gouden verdiend haa. Ook deze spr. bood hem geschenken aan. Aangedaan dankte de jubilaris1 voor alle blijken van sympathie. Aan den heer en mevr. Kwak-vi Zwijndrecht is op hun verzoek op de meest eervolle wgze ontslag verleend als Directie van het Kinderhuis Nieuw Voordorp alhier, onder dankbetuiging voor de groote liefde en trouw, waarmee fe du rende meer dan 20 jaren dit werk oor hen werd vervuld. WOUBRUOGE. Het Landstormcomité heeft onder voorzitterschap van den burgemeester alhier een filmavond georganiseerd te gen het begin der volgende maand, welke interessant zal worden. Ook heeft de heer Theo Borman van Hoogmade, de bekende volkszang-com ponist» zgn medewerking toegezegd. Ontdekte de landbouwer van Dorp alhier het vorig jaar in ziin land een zeldzamen Gouden Rijder, nu ontdekte hij een zilver muntstuk, waarvan er maar weinig zgn overgebleven, een 25 cent-stuk uit den jare 1826. Ook dit vond een plaats bij de ver zameling hier ter plaatse. Scheepstijdingen. STOOMV. MIJ. NEDERLA GROTIUS (thuisr.) 18 (n.in. 4 u., van KARIMATA, 17 v. A'dam n. HamL:.. ROTTERDAMSOHE LLOYD. PATRIA (uitr.) p. 17 Kaap del ArmL SIANTAR (uitr.) pass. 18 Gibraltar. TERNATE (thuisr.) pass. 19 (n.m. 1 u.) Vlissingen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. SALLAND, Hamburg n. Antwerpen pass. 18 Vlissingen. DBECHTERLAND (uitr.) 19 te Bahia. FLANDRIA (uitr.) 18 v. Santos. GAASTERLAND, 18 v. San Nicolas to Swansea. GELRIA (thuisr.) v. Santos. WATERLAND. 17 v R'dam te Buenos Ayres. ZEELANDIA (uitr.) 18 v. Lissabon. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. MELISKERK, 19 v. Port Natal, n. r. Antwerpen, te R'dam. SALABANGKA, 18 v. Beira n. Delgoa* baai. NIJKERK, 18 v. Aigoabaai n. East- Londen. HOLLAND WESl1-AFRIKA LIJN. ALBIREO (uitr.) 18 te Burutu. SCHELDESTROOM, 18 v. Lagos n. Calaba. HOLL AND-AMERIKA LIJN. NIEUW-AMSTERDAM. New-York n. R'dam, p. 19 (vm. 10 u.) 30 Start- point. NOORDAM, 19 V. R'dam te New York. SPAARNDAM, v. R'dam n. N.-Orleans 19 Bilbao. BINN)NDIJK, 18 v. Boston te Philar delphia. BLOMMERSDIJK, Montreal n. Rdam p. 19 Lizard. CARDIGANSHIRE, v. R'dam n. Van couver, 16 v. Cristobal. KINDERDIJK, 16 v. Haimburg te Ant werpen. MAASDAM, R'damj u, New-Orleaus. 18 y. Havana,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6