WAT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 OCTOBER 1926 TWEEDE BLAD. Mussolini navolgen. De R.K. Volkskrant schrijft: De Leidsoho industrieelen willen (Mussolini navolgen Zij zijn blijkbaar verrukt over dei (verlenging van den arbeidsdag van 8 tot 9 uur, door den dictator voloil Italië afgekondigd'. En al laten zij yan die stemming in Chun adres aan den minister van 'Ar beid niet blijken, wel vragen zij' Zijnel (Excellentie, hetzelfde te 'doen. Zij verlangen voor hun bedrijven 250 overuren per jaar, met de beperken de" bepaling, dat de arbeidsduur per week niet meer dan 56 uren mag be dragen. Geen 70, doch slechts 56. .Welk redelijk men3ch kan daar ietsi tegen hebben, sedert Mussolini il Granl de den arbeidsdag van 9 uren heeft (ingevoerd, om te voorkomen dat zijn, (onderdanen zich te lang vervelen. De onderneming der Leidenaars' 5sl leen nieuwe poging om den acht uren dag te saboteerein. i. ivoor oud en jong. .'Aan de 250 overuren voor dei oude) ren alleen hebben we niets; als ook dei ^beschermden", de 'jongeren tot. 17 (jaar, daaraan niet mogen deelnemen,, zijn de overuren voor ons waardeloos, zeggen de heeren uit Heiden. iwas 'het niet eenvoudiger en esrïïf- ilcer 'de conventie van .Washington op te zeggen en volle vrijheid van ar- oeid" weer in te voeren voor jong en oud? Ford heeft in zijn bedrijven de ar beidsweek van 40 uren ingesteld, maar die meneer Ford is een phantast, die) nog eens straatarm zal .worden. Een fatsoenlijke industrie meet lan ge weken maken en als weekloon- (uitkeeren wat Ford in een dag laatl Verdienen. In lernst: we hebben geen vreles', Üat een minister van Arbeid, ook %iit eeni extra-parlementair kabinet, den wenschl der ,Leidenaars zal inwilligen endoor (het geven van een over werk vorgun- tning van vijf uur per-week dei Arbeids wet zal verkrachten. Maar wordt het niet meer 'dan tijd, dat (de landen van. Europa gezamen lijk een einde maken aan al die z.g. soepele toepassing van een conventie, welke naar de letter en den geest alle) dagen voi'di overtreden? De in den grond fascistische reactie) Itegen Washington wordt niet in Ita lië alleen gedreven. Zij vindt overal meer of minder Bteun, omdat men de productie als» fliummer één en den arbeider als num mer twee beschouwt. Het is een gevolg van het feit, dat, indien men tot den bodem doordringt, (de geldmannen de wereld re ge eren, (eoi Ide industrieelen, ook de' groote, ihtin betbazen zijn. De geldmannen hebben den wereld oorlog op hun .geweten, met inbegrip van (de revolutie in Rusland, en in- [dien men niet oppast, zullen zij ook, [den nieuwen wereldoorlog ot de so- riale revolutie ontketenen. De heeren uit Leiden zullen noch! den eerste, noch de laatste brengen,, Imaar zij werken vooi; hun bescheideni aandeel in de verkeerde richting. Juist omdat de richting verkeerd is, (omdat men de cijfers van de tijd-klok (wil terugzetten, moeten wij ons daar tegen met alle macht verzetten. En wij moeten zelf en door onze in ternationale organisatie alles doen wat: (Wie kunnen om hetgeen op sociaal' ter rein ia verkregen en gewonnen voor afbraak te behoeden. In (h,et belang .der arbeiders', zeker,, maar meer ^nog in het belang van den- Socialen en' den wereldvrede. Het Nederl.-Belgische Verdrag. De parlementaire medewerker vanj het Deventer Dagblad schrijft: De kans op aanneming van het ver drag met België is in den laatsten tijdj gedaald. In meer dan ee.n fractie ia het aantal tegenstemmers grooter dan oorspronkelijk werd verwacht, Het. ïsa |op netoogenblik, wat men noemt, een jdubheltje op zijn kant. IntussChen wordt het gerucht steeds sterker, dat men tegen een directe verwerping opziet, ook onder hen, diei niet voor het verdrag zullen stemmen. Daarom wordt op een middel gezon nen, pm die dadelijke verwerping te| voorkomen. Het schijnt niet onmoge lijk, dat een motie zaL worden aan genomen, als gevolg waarvan de ver dere behandeling van het ontwerp zal worden opgeschort. Men stelt zich b.v. een motie voor, die de regeering uit- inoodigt, oyer enkele gewenschte wij zigingen alsnog met België te onder handelen. Minister van Karnebeek zal' stellig ;een dergelijke motie niet aanvaarden, maar men acht het zelfs niet onmo gelijk, dat hij zal aftreden en' opge volgd worden door een minister, diei wel zou willen pogen alsnog met Bel gië in onderhandeling te treden. Dit js een van 'de tijdelijke oplossingen,, idie men zich denkt, om eventueeljej verwerping te voorkomen, doch pok andere moties zijn mogelijk. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beröep en: Te öasselte, E. B. Meij er te Morrha-Lioessens. Te Nieuw Loos drecht, W. M. A. Kalkman te Werken dam. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Woerden,.S. van Dij ken te Nieuweroord. C. van Reenen te Bigelow-Sibley (N.-A.), predikant der Chr. Reformed Church, thans met ^ver lof in Nederland. W. H. van der Vecht te Drachteter-Compagnie. Aangenomen: Naar Bierum, G. Wiersma te Musselkanaal. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Werkendam, ede (maal, J. B. G. Croes te Bussum. Te 'Aalsmeer, Joh. van der Vegt te Does burg. Te Maassluis, N. Brjdemast to Delfshaven. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. D. de Wit heeft Zondag.j.l wegens vertrek naar DenBosch af scheid genomen van de Geref. Kerk v. Berlic.um, met een predioatie over i Cor. 13:13. Na de predicatie werd hem toegezon gen Psalm 121:4. Ouderling v. d. Hout, Ds. Boes van Beetgum en ouderl. Vrij van St. .Jaeobi Parochie spraken den vertrekkenden leeraar toe, van wien later persoonlek afscheid werd genomen. Ds. J. C. Aalders, Ds. J. C. Aalders, dienaar des Woords bij de Geref. Kerken van Schoonhoven en Willige Langerak, heeft, naar „De Standaard'' meldt, in een buitengewone kerkeraadsvergadering met diakenen op Maandag 18 October 1.1., de verklaring afgelegd, dat hg: hij voortduring onbevredigd over den fang Ian zaken in de Gereformeerde erken in Nederland gedurende het laat ste tiental jaren en inzonderheid be zwaard door de besluiten der Generale Synode van Assen dezes jaar3 en de bedenkelijke gevolgen, daaruit voort vloeiende, na rijp beraad en biddend overleg tot de conclusie is gekomen, voor God en zjjn geweten verplicht te zjjn te bre ken met het Synodale kerkverband en in aansluiting aan zijn beide brochures van 1916 over de „Veruitwendiging der Kerken", en van 1918 over de „Cri- tiek der Jongeren". gezien de beginselverklaring der con ferentie van Gereformeerden buiten ver band op 1113 Oct. 1.1. in de Parkkerk van Amsterdam Zuid, waarmede hij vol komen instemt, zich te voegen met heel zjjn gezin bij de kerken van het her stelde kerkverband. Ds. Aalders was, gedurende het zie kenverlof van Ds. Thomas in het vo rige jaar, min of rneer aan de Geref. Kerk van Leiden verbonden. Herhaaldelijk is hjj voorgegaan in de bediening des Woords, en heeft zich geruimen tijd belast met het cateche tisch onderwijs. Zjjn plotseling uittreden uit de Gerei Kerk zal dan ook ongetwijfeld in Leiden groote verwondering baren. Vrijzinnig Hervormden. In een Maandagavond te Leiden ge houden vergadering zijn de leden van de Vrijzinnig Herv. Vereen, ontslagen van de verplichting, om naast het lid maatschap van de Vrijzinnig Herv. ver- eenisnng ook te moeten behooren tot het Hervormd Kerkgenootschap. De bedoeling van dezen maatregel, die in overeenstemming met het bestuur der Nederl. vereen, van Hervormden is fenornen, is te voorkomen, dat dool en dubbelen aanslag in de kerkelijke belasting de vrijzinnig Hervormden fi nancieel te zwak zouden komen te staan. Het bestuur onthield zich van een advies aan de leden, om al of niet voor het lidmaatschap van de Ned. Herv. Gemeente te bedanken. Theologische School. Propaedeutisch examen is afgelegd door de heeren J. ten Hove van Zalk J. Vrolijk van Scheveningen en D. H Wielenga van Hoofddorp. Linkshandigheid in school. Over linkshandigheid bestaat een zeer omvangrijke literatuur, maar het vraag stuk: een linksch kind wel of niet links laten schrijven, enz, schijnt nog niet uit gevochten. In het „Tijdschrift voor Ervarings- opvoedkunde' schrijft Dr. K. te Rotter dam, over de ervaringen van zijn links handig dochtertje in de school, waarbij o.m. bleek, dat het kind, dat graag tee- kende (links) er geen plezier, meer in had, toen het rechts moest. De liefde kwam evenwel terug, toen het kind links mocht teekenen. In een naschrift deelt de redacteur S(tamperius) de opvattingen van Prof Bolk mede, die het linkshandige kind links wil laten oefenen, m£ar het raad zaam acht, rechts te laten schrijven. We voegen hieraan toe, dat in de Londensche scholen kinderen, die links willen schrijven, teekenen, enz. dat kun nen doen. Er wordt geen enkels opmer king over gemaakt. Eigen ervaring leert dat het schrijven leeren, indien het van den aanvang af klassicaal gebeurt, geen moeilijkheden oplevert voor linkshan- digen. Het voorbeeld der andere rechte .handige kinderen heeft esn belangrij ken invloed op het linkshandige kind. BINNENLAND. Hei verdrag met België. Voor de gisteravond in Hotel .,De Twee Steden" en de Van Dijkzaal in. Den Haag, door het Nationaal Comité van Actie tegen het verdrag met B.el- gië uitgeschreven openbaré vergade ringen bestond groote belangstelling. De .zaal van „De Twee Steden' was zoo vol, dat een nevenzaal er bijgetrok ken moest worden. De vergadering, die onder leiding stond van den heer J. Luden, werd bijgewoond door tal van Eerste- en Tweede Kamerleden, opper-officieren en vele andere auto riteiten. Als eerste spreker voerde het woord prof. mr. F. dé Vries hoogleeraar aan cle Ned. Handelshoogeschool, die spe ciaal de economische zijde van het verdrag aan een beschouwing onder wierp en concludeerde, dat het voor ons land alleen nadeelen biedt. Dit ver,drag kan z.i. nooit de basis voor vriendschap en vruchtdragende sa menwerking zijn. Voorts sprak de oud-opperhevelheb her, generaal Snijders over de mi litaire beteekenis van het verdrag. Aannemende, dat het gevaar voor een oorlog in de toekomst nog steeds niet is uitgesloten, oordeelde hij. dat Ne derland als zwak bewapende natie niets verzuimen mag om haar beschei den materieele machtspositie te steu nen. Dit verdrag bemdreigt z.i. in ster ke mate onze strategscho veiligheid. De laatste spr.,prof. dr. E. More s- c o,'. öud-vice president van den Raad van Nederlandsch Indië. gaf een be schouwing over -den internationaal- politieken kant van het verdrag. Aan de Nederlandsche souvereini- tgit over de Wester Schelde wordt z.i. door dit verdrag voorgoed een einde gemaakt. Het kleinste Belgische be lang moet daarin niet boven het grootste Nederlandsche belang gaan. Nederland zal zijn plicht om orde en recht të handhaven met meer kunnen vervullen bij aanvaarding van het verdrag, aldus eindigde spr. In de Vaii Dijkzaal werd het woord gevoerd door de heeren ir. A. Mussort, algemeen secretaris van het comité, den kapitein van den generalen* staf Hasberts. en prof. Colenbrander, die allen bet verdrag critiseerden. Chr. Werkgevers. Het bestuur van de Christelijke Werkgevers Vereeniging heeft het volgende schrijven gericht tot de anti revolutionaire en Christel ijk-histori- 9che kamerleden: „Het bestuur van de Christelijke Werkgevers Vereeniging wendde zich in April 1926 met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin verzocht we.rd, het wetsont werp tot goedkeuring van het verdrag Nederland.België niet aan te nemen.. Nadien werd dit verdrag in de jaar vergadering van bovengenoemde ver eeniging te Rotterdam gehouden op 6 September j.l. opnieuw besproken in tegenwoordigheid van eenigen uwer De leden onzer vereeniging werden daar versterkt in de overtuiging, dat de economische nadeelen, welks uit aanvaarding van het verdrag zullen voortvloeien voor afzienbare jaren zeer zwaar op het Nederlandsche be drijfsleven zullen drukken. Het wil ons voorkomen, dat in dezen de Twee de Kamer der Staten-Generaal als volksvertegenwoordiging niet ypr- antwoord is, indien zijn een verdrag goedkeurde, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien en waartegen bij het. Nederlandsche volk in het algemeen en bij het bedrijfsleven in het bijzon der zeer ernstige bezwaren bestaan, welke de Regeering niet heeft vermo gen te ontzenuwen. Namens het bestuur der Christelij ke Werkgevers Vereeniging doen wij daarom nogmaals een beroep op u met het dringend verzoek uw 3tem aan het wetsontwerp tot goedkeuring van dit verdrag niet te geven". Begrafenis R. U. Jongenbnrger. i Zaterdagmiddag had te Gouda on der zeer groote belangstelling de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer R. U. Jongenburger. Achter de baar schaarden zich een groot aantal autoriteiten, bestuurders van colleges waarin de overledene zitting had, vrienden en,z. Het was de uitdrukke lijke wensch van den overledene, dat aan de groeve niet zou worden gespro ken. dan alleen door Ds. Dam, van Bo degraven. Deze trad naar voren en sprak eeni- ge woorden naar aanleiding van het woord van Paulus: „Bedroefd en nochtans blijde". Blijde, omdat de geliefde doode in Christus was ontslapen. Van deze geloofszekerheid was het den overledene een behoefte geweest, dat aan zijn groeve zou worden ge tuigd. De oudste zoon, Mr. Jongenburger, dankte namens de familie alle belang stellenden voor de laatste eer. zijn va der bewezen. Op den doodenakker waren o.a aan wezig B. en W, oud-Wethouders, vele Raadsleden, eenige van de Prov. Sta ten, kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk, notabelen en de predikanten, de restauratie-commissie der St. Jan. de besturen van de Centrale A.-R. Kiesver. en dé Statensectie, de A -R Prop. Club, de vereeniging van de Chr. M.U.L.O, met onderwijzend per soneel en leerlingen, regenten van het Iterson-ziekenhuis,- directie Goudsche waterleiding, de hoofddirectie Han dels- en Landbouwbank. de hoofden van takken van gemeentedienst, Dr. Treüb, direct. Kaarsenfabriek, enz. Weggeldenbelasting. Het Verbond van Nederl. Werkge vers heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het naar aanloi ding van het wetsontwerp tot heffing van een weggeïdbelasting aandringt op een zoo snel mogelijke uitvoering van het werk; het belasten van de paardentractie; gelijke behandeling van industrieele- en landbouwtractors in dier voege, dat ook de eerste uit drukkelijk van deze belasting worden vrijgesteld; een billijker regeling voor de belastingheffing op het gebruik van aanhangwagens, door inlassehing van een bepaling, waarbij de regeering gemachtigd wordt, bij algemeenen maatregel van bestuur in bijzondere gevallen e enzoo billijk mogelijke rege AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 20 October 1926. In zeker garnizoen kwam een mili cien onder de wapenen voor herha lingsoefeningen. De man leed aan een lichte darm aandoening. Niet erg, maar toch acht te de officier van gezondheid het beter dat de man tijdelijk werd opgenomen ter (observatie. Zoo geschiedde. Twee dagen Ver keerde de man in de ziekeninrichtingj isn werd toen ontslagen. Heel gewoon. Ta heel gewoon, dat ?eg ik ook. Maar zoo denkt zeker vooruitstre»- vend dagblad er niet over. Dat maakte) een verhaal van een patient die heele- maal" niet ziek was, die met röntgen stralen werd onderzocht, wiens maag werd uitgepompt enz. Vergissing, zul je zeggen. Was het maar waar. Ik geloot het1 jiiet, voordat ik zie dat het verhaal' ridderlijk wordt teruggenomen. Als aat gebeurt, dan mag, dat heusch wel in de krant 1 OBSERVATOR. ling te treffen; de instelling van een Wegenraad, die omtrent alle onder werpen, het nieuwe wegennet raken de, van advies zal dienen. Voorts vraagt het Verbond de aan dacht der Kamer o.m. voor de volgen de desiderata: een vereenvoudigde onteigeningsprocedure de moge lijkheid van afgifte van kwartaals- kaarten op den Isten van elke maand een lager tarief voor autobussen in gebruik bij industrieele ondernemin gen en uitsluitend dienende tot ver voer harer arbeiders; een nadere spe cificatie van de gewitfhtsgrenzen van aanhangewagens; een verduidelijking van de bedoeling van artikel 3, sub 4; een zoo spoedig mogelijke opheffing der bestaande tollen. Min. 3an's bezoek bij {den es-keizer. In verband met de Lhiitsche pers commentaren in zake Het onderhoud tU9schen minister Kan en den ex-kei zer, in welke berichten het vermoe den wordt uitgesproken, fiat de Engel sche diplomatie in Den Haag officieu ze inlichtingen heeft trachten in te winnen nopens eventueeie voornemens van den ex.-keiz»r om naar Duitsch- land terug te keeren, vernemen wij, dat door de Britsche Legatie in Den Haag geenerlei stappen in welke richting ook in dezen zijn gedaan. Voorts wordt verzekerd, dat de legatie ook geenerlei instructie van de Engel sche Regeering heeft ontvangen. Ten overvloede deelt het Corr. Bur. nog mede, dat het bezoek van minis ter Kan geen bijzonder karakter droeg, maar slechts ten doel had de gebruikelijke besprekingen te houden die geregeld plaats vinden. Deelneming van den gewezen D uit sche n keizer. Bij den burgemeester van Vlaardiu gen i9 een brief ingekomen van den hofmaarschalk van den gewezen Duitschen keizer, waarin deelneming wordt betuigd met het verongelukken van de VL. 213 en de VL. 46 en waar in wordt verzocht, aan de nagelaten betrekkingen van de omgekomen vis- schers de deelneming van den ex-kei zer over te brengen. Centralen Convent. De heer H. Diemer, te Rotterdam, overtuigd, dat het maken van een kort verslag van een belangrijke ver gadering als het Centralen Convent pa9 hield, niet gemakkelijk is, meent toch één zin, welke door de korte samenvatting iets wonderlijk kan klinken, te moeten verbeteren. De verslaggever laat hem zeggen, dat wij aan de uitingen van Dr. Kuyper en Ds. Sikkel bitter weing houvast heb ben voor de practijk. Natuurlijk is hiermede sleohts bedoeld ten opzichte van het speciaal na den oorlog aan de orde gestelde vraagstuk van de me dezeggenschap. Voor de beginselen van ons anti-rev. volk blijven, naar de debater meent, natuurlijk de werken van Kuyper en Sikkel hun volle beteekenis houden. FEUILLETON. Door leed en strijd. 31) Zij leed aan $en hopeloos verlangen om nog eenmaal haar oud tehuis te Knishi -weet te zien. Maar Marfa hield het verdriet, dat aan haar hart knaagde, voor zichzelve. Doch met eiken dag, waarop zij zich verder van hare geboorteplaats ver wijderde, nam haar heimwee toe. De bannelingen hadden nog altijd de grens, die Rusland van Siberië scheidt niet bereikt; zij bevonden zich nog op vaderlandsclien bodem. Maar thans was men den hekenden grenspost ge naderd:, ccn vierkanten steenen pilaar, ongeveer een manslengte hoog, met de eene zijde naar Rusland en met den an/deren kant naar Siberië gekeerd. Hier werd halt gehouden, dat de tijd voor het gewone rustuur was aange broken. Men bevond zich halfweg tus- sohen de laatste Russische en de eer ste Siberische étape. De droeve stoet met zijn geleiders, zijn geboeid© ge vangenen, zijne met kinderen en zje- ken volgepropte wagens en met zijn vrije bannelingen hield eenige oogen- bllkken stil op dat aandoenlijke punt van den weg. Dit rustuur, op het midden van den dag, was gewoonlijk een tijd van ver ademing en betrekkelijk genot. Maar rdien dag was er eene algemeen© .uit barsting van droefheid. Zelfs de meest ongevoelige en meest verstokte misda diger weende bij het afscheid van Rus land van het vaderland. De mees ten der bannelingen haddennooit te voren den vaderlahdschen grond ver laten. Bijna al de vrouwen knielden snikkend en biddend neder. De Stun- disten hadden het hoofd ontbloot; het gelaat met een uitdrukking van stille onderwerping naar het westen ge keerd, namen' zij zwijgend afscheid van het dierbare vaderland, dat zij ter wille van de vrijheid des gewetens moesten verlaten. De armen om el kanders schouders geslagen, leunden Miichaël en Sergius, in diepe droefheid verzonken, tegen den veelzeggenden grenspost. Eensklaps klonk er een rau we gil te midden van het gesnik en gejammer der menigte, en opziende zagen z:ij Marfa als levenloos neerval len aan) den voet van den mijlpaal, niet ver van de plaats, waar zij ston den. Het meisje was geheel bewuste loos, toen men haar opnam, en daar het bevel tot vertrekken reeds gegeven was, werd het op een der lompe, ruwe wagens op een handvol stroo neerge legd. Tatiania kreeg vergunning om bij haar te blijven. Toen men dien avond de'eerste étape op Siberisch grondgebied bereikte, had het zieke kind haar volle bewustzijn nog niet teruggekregen. De familiekamer was, zooals gewoonlijk, overvol, en men kon niets voor de arme Marfa doen dan haar zoo zacht mogelijk op de har de planken van *ïe gemeenschappelijke slaapbank neer te leggen. Den gam schen nacht brachten Kharitou en Ta tiania door bij het meisje, dat in een ijlende koorts neerlag, maar z.ij waren niet in staat haar de geringste ver lichting te verschaffen, en met smach tend verlangen zagen zjj uit naar het aanbreken van den dag. Gelukkig wa ren. de nachten kort en spoedig dron gen de eerste stralen der opkomende zon door de doffe, morsige vensterrui ten der étape. Sergius. Voor het eerst in zijn leven besefte Sergius ten volle wat zijn) zuster Mar fa voor hem geweest was. In den hui- selijken kring was zij zoo stil, zoo ge duldig, zoo teruggetrokken geweest, dat men weinig acht op haar had ge slagen. Tatiania, zijn moeder, met ha re levendige, voor indrukken vatbare natuur, en de kleine Clava. met haar vriendelijke, vroolijke maniertjes,- had den als vanzelf veel meer zijn aan dacht en die van zijn vader getrokken. Men had niet veel op Marfa gelet, zoo min thuis als gedurende den langen tocht, die hen nu reeds verscheidene honderden mijlen van hun oude wo ning scheidde. Men had haar voor een onbeduidend schepseltje gehouden, doch daarin had men zich geheel en al vergist. Marfa was een nadenkend, ernstig meisje, dat evenwel de gave miste om hare gedachten onder woor den te brengen. Hare moeder was zoo welbespraakt, dat zij onwillekeurig stil werd; er bestond voor haar geen nood zaak om te spreken. Thuis ging zij rustig eri kalm haar gang en deed met grooten ijver en nauwgezetheid het meeste werk, terwijl Tatiania hare bu ren bezocht of naast de warme kachel in den Bijbel zat te lezen. Het scheen een uitgemaakte zaak. dat Marfa lie ver werkte dan las. Zij had een sterk ontwikkeld plichtsgevoel, 't welk voort durend krachtiger werd naarmate zij zich in alle stilte meer verdiepte in de studie van het Nieuwe Testament, dat haar vader haar gegeven had zoo- dra zij kon lezen, en dat zij steeds in den zak bij zich droeg. Misschien was er onder d© verbannen Stundistische vrouwen en meisjes niet een, die zich zoo duidelijk rekenschap kon geven van de redenen waarom zil uit hun vaderland verbannen werden. Wat zij leed, toen zij vaarwel moest zeggen aan het tehuis harer jeugd, wist niemand dan zij zelve, maar geen klacht ontsnapte aan hare lippen. Meer dan eens had zij de kleine Clava uit de armen van Tatiania ge nomen, wanneer deze zich overgaf aan hartstochtelijke droefheid of haar troost zocht in) het gebed. Dan droeg en suste het meisje van dertien jaar het kind van zeven, totdat zij uitgeput was van vermoeidheid en hare ledema ten haar bijna den dienst weigerden. De lange, strenge en treurig© winter, die aan de ballingschap vooraf was ge gaan, en de aandoening der vermoeie nis en het lijden der laatste weken, dit alles te zamen was haar eindelijk te veel geweest, en haar moed en hare lijdzaamheid hadden haar ten slotte begeven. De aandoening, door het voor hijgaan van den grenspaal opgewekt, en het zien van de onbedwingbare drcéfheid der menigte hadden haar den laatsten slag toegebracht en het arme, geduldige hart gebroken. Den volgenden morgen legde men Marfa in éen van de telegas, welke bestemd waren voor degenen, die niet meer loopen konden, en de tocht werd weder onafgebroken voortgezet. Er wa ren geen zitplaatsen in deze lompe voertuigen zonder veeren; slechts een dunne laag stroo lag op den bodem uitgespreid. Drie vrouwen zaten naast haar op den grond neergehurkt. Voor de wagens ging uit een troep soldaten, die het geleide uitmaakten, en daar achter kwamen de aan elkaar geboeide gevangenen, kenbaar aan hun schuifelenden gang en, het geram mel hunner ketenen, die hun in het gaan niet weinig hinderden. Achter de telega's kwamen de vracht wagens, gevolgd door de vrüe banne lingen met de vrouwen en kinderen boven de tien jaar. die hun echtgenoo- ten en vaders volgden. De achterhoede werd weer gevormd door een troep soldaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5