WAALS KOOPT BIJ WAALS ct. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 OCTOBER 1926 DAG-AGENDA. Sassenheim. Woensdag 20 October.,, "s avonds acht uur: Geref Kerk. Uitv. van Gewijde muziek. Donderdag 21 Oct., 's av. acht uur, Geref. Kerk Hooigracht: Openb. Verg. der Stads-Evangelisatie. Spr. Ds. H. Knoop, van Gouda, over: „Ontvangen ei9cht geven". De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 October a.s. waargenomen door de apotheken der H. H. G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telefoon 1313 Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" .Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. 3s op natuurlijke gronden reeds onmo gelijk, want de mensch was man en vrouw geschapen en had o.a. tot taak Sich te vermenigvuldigen. Het proefgebod was aan Adam en Eva. beide gegeven, anders zou Eva er zich 'wel op beroepen hebben, dat het voor haar niet gold. Indien dit anders ware zou het strijden tegen Gods lief- 'yde en gerechtigheid. :r Spr. gaat na de verschillende bena mingen voor Eva in Gen. 1. Gem 2 en (Gen. 3. In deze benamingen zien wij -dat Zij nader stond, door haar andere psychische gesteldheid, tot de schep- pinjg, ook tot de dierenwereld, dan "Adam. Uitvoerig gaat spr. het verhaal vaiji den zondeval na en toont aan hoe Eva drie groote fouten maakt. Zii noemt den boom der kennis niet. zij ver- izwaart het gebod Gods en zij verkleint de bedreigde straf. Daarop plaatst de duiver haar voor 'het dilemma:1 God of Satan, een leu genaar. Hij wekt in haar jaloerschheid als God te wezen te kennen en te keuren. God verbergt een geheim. Zij ziet in de vrucht de mogelijkheid van open- baring van dat geheim. De betoovering was gelukt. Spr. schildert de beteekenis van; de straf, den dood. Slechts drie menschen .weten wat de dood in zijn diepste be teekenis is, Adam en Eva en Christus, r- 'Maar God zoekt den mensch weer op Dat is geweest kort na den val. Spr. 'denkt dat de val in den namiddag plaats had en dat God in den avond verscheen. God riep den mensch niet bij zijn persoonsnaam, Adam, maar als een rechter den ongenoemde. Vervolgens schildert spr. het oordeel Gods. Het oordeel van Eva. Het oor deel van Adam. Het oordeel van de slang. Het oordeel van Satan, die zelfs niet genoemd wordt. In dat niet noe men ligt zoo groote beteekenis. God zet .vijandschap. Die vijandschap komt uit in velerlei Ook in de .afkeer van de slangen bjj vróuwen. De straf der slang is andere yijze van voortbeweging. Stof zult gij exen, een in het Oosten veel voorko mende uitdrukking voor het vol van ongeluk zijn; zich diep ongelukkig voelen. De straf der vrouw vooral in het: ,tot den man zal nw begeerte zijn. Daarna komt genade op. Adam vindt -ini Eva weer de moeder aller levenden. In dat moeder aller levenden zit, ja ook, de strijd tusschen Kaïn en Abel; de broedermoord, maar ook de Chris tus, het beloofde zaad. In de rede, die voor velen uitdruk kingen bevatte die men niet vaak hoort, zat een diepe gedachte. Wij meenen dat enkele van die uit drukkingen mineer schriftuurlijk zijn. Ook vonden wij hinderlijk het telkens weer. heenwijzen naar de boekjes door spr, geschreven over het onderwerp. Maar overigens zullen de velen, die d zaal vulden, niet onvoldaan huis waarts zijn gekeerd. Ds. van der Valk eindigde met het uitspreken van het 3e vers vanj het berijmde gebed des Heeren. Leidsche Radio Vereen'ging Op de laatst gehouden vergader in g! ■der Leidsche Radiovereeniging werd besloten tot het houden van een Ra- [diotentoonstelling in het laatst der vol gende maand..Reeds werd.veel mede werking toegezegd. Behalve de velei am'ateurstoestèllein zal ook in werking te' zien zijn èen Radioi-telefonie-zender. [Verder zullen zeer interessante expe rimenten gehouden worden. Men zie de komende advertentie en aankondigingen in de bladen. Foto-cuxsus. In. eengehoüden ledenvergadering! .Van, de ara.Leiden der 'Ned. Reis- Vereeniging is besloten, gezien het (groote. succes in het vorige winter seizoen, ook nu weer een foto-cursus (te organiseeren. De heer Joh. Geijtenbeek is weder kom bereid gevonden de leiding van de- 'izen cursus welwillend op zich te nemen. (Thans kupnen echter ook niet-liedeni 'der. N.R.V. hieraan deelnemen en isi ,de inschrijving opengesteld tot 1 Nov. a.3. bif 'aen neer J. A. Mooij, Oudel Rijn 34 en JcuH. Geiitenbeek, Bree-. straat 79, alwaar nadere inlichtingen; rijh te bekomen. Geref. Oudervereeniging. Men verzoekt ons mede te deellen leeniging alhier, waarvan de Jongelie- jdat voor de'Gereformeerde 'Ouderver- jden-, Knapen- en Meisjesvergadexing^n, Uitgaan, hoopt op te treden D s1. B. A. /Knoppers van Amsterdam met een propagandalezjing, onderwerp: .,Dooi- gevaren omringd", op Woensdag 10 (November a.s. 's avonds 8 uur in een ider kerkgebouwen. .Gaarne willen wii .onze. lezers op- reclame; STUKGOEDEREN Geel Katoen voor Hemden 17 15 Geel Katoen voor Lakens 56 50 Vraagt ons Hercules-Linnen 150 cM., „ijzersterk" Zwaar Geel Keper 36 31 Graslinnen, 150 cM. breed 56 41 Padang-Linnen 155 cM. br. buitengewoon solide Zwaar Jaeger Molton 36 Gemengde Wollen Flanel, buitengewoon prijswaardig Partij Coupons Wilfe en Jaeger-Flans! voor onze bekende Couponprijzen. Haarlemmerstraat 130-136. IIs ct. 45 ct. 50 26 ct. 325 ct. 90 ct. 28 ct. 42 ct. wekken, deze lezing, die nader per advertentie nog zal worden aangekon digd, bij te wonen. Liet hoog© belang wat wij ouders hebben, bij dei geeste lijke vorming onzer rijpere jeugd, is van dien aard, dat wij dezen spreker zeker allen zullen gaan' beluisteren. Het onderwerp, het doel en de spreker zijn een volle kerk overwaard. Verduistering van Staat. Wegens verduistering van staat heeft de oplitie alhier aangehouden den 42- jarigen suikerbakker L. S., geboortig uit Brunntal, gelegen ïn het vroegere Oostenrijk-Hongarije. Deze was ge huwd en leefde met een andere vrouw. Deze heeft een kind gekregen, dat hij' nu aangegeven heeft op naam van zich en zijn wettige vrouw. In verzekerde bewaring is gesteld) M. W. IC, broodbakker, wonende te 's-Gravenhage, verdacht van verduis tering van een jas en f 1.50 ten na deel© van S., alnier. Eveneens M. E., koopman alhier, verdacht in een café een poriefeuilbei met eenig geld te hebben verduisterd ten nadeel© vap zekeren D. te, 's-Gra- BINNENLAND. Geniralen Convent van de Anti-Rev. Partij op Donderdag 14 October 1926 in .,23e Witte Brug", Den Haag, ter bespreking van bet onderwerp: „Medezeggen schap der arbeiders in bedrijf en onderne ming". (Slot). Middagsamsnkomst, Na de middagpauze voert allereerst de beer Borst (Rotterdam) het woord. Spr. vraagt of dit vraagstuk reeds rijp is om uit soG.-economische sfeer te worden gebracht in den poli- tieken kring Spr. ziet geen gewijzigde gezindheid en hij acht het onmogelijk aan de arbeiders medezeggenschap te verleenen. Er zijn grenzen, die niet moeten worden overschreden. Men kan meewerken aan de hervorming der maatschappij in Chr.-sociateiïj geest en v. meening zijn, dat de leiding moet blijven in de handen van den patroon. Spr. acht, dat leiding en gezag niet hetzelfde is. Het gezag van den patroon moet, overeenkomstig Gods wil ge bruikt, geëerbiedigd worden en de arbeider heeft te gehoorzamen. De con sequentie der medezeggenschap voert naar de ondernemingsraden, die zfch plaatsen hoven het gezag van den verantwoordelijken ondernemer. De heer K. Kruithof (Utrecht) vindt de vraag hoe het moet een van Jtweöde orde, als we 't er maar over eens zijn. dat het moet. Prof. Dooyeweerd neemt naar Spr.'s meening een extréme standpunt in. De medezeggenschap is er, ze groeit en hoe ze moet groeien is niet te zeg gen. Boekenonderzoek is een stap in de goede richting. De heer v. d. B om kan den tijd niet rijp vinden voor een conclusie. We móeten ons wachten voqi* het ge vaar uit te maken, hoe het moet gaan Dat dóet de S D.A.P. Verschillende passages uit het referaat Smeenk vindt spr. vaag. De Ghr. werkgeversvereniging- wil gaarne volle medezeggenschap geven over de arbeidsvoorwaarden; de lei ding bïijve in handen van don pa troon. Ontwikkeling is wenschelijk. Aan den arbeider moet(en meerdere rechten worden gegeven, ook bui ten de arbeidsvoorwaarden. Maar hoe het gaan zal, weet spr. niet. Aan de Overheid in dezen een taak te geven, is voor spr verwerpelijk. De heer D i e in e r zegr. dat we aan de uitingen van Dr. Kuyper en Ds. Sikkel bitter weinig houvast hebben voor de praktijk Hoe kunnen wc- ons beginsel in prao tijk brengen? .De socialisten willen medezeggenschap, bedrijfsorganisatie socialisatie. De Chr. arbeiders w'en- schen alleen bedrijfsorganisatie, he- drijfsraden en ondernemingsraden Waar het socialistisch beginsel mee brengt het brengen der productie middelen' in de Ivandeïi der gemeen schap, zegt spr.: laten we uitermate voorzichtig zijn. Medezeggenschap is Vilet in strijd imet ons beginsel. Aan de arbeiders mag het recht niet worden onthouden voorwaarden te stellen. De ondernemer heeft het recht er zelf standig óver te beslissen. De Overheid brenge men er niet oij. De medezeggenschap legt reeds een servituut op den eigendom. Wanneer de staat er bijkomt, wordt het erger. Van stap tot stap zal men trachten 't particulier bezit te brengen in han den der gemeenschap. Moet dit vraagstuk gebracht wor den in de sfeer der politiek? Er blijft volgens spr. genoeg te doen i.z. da col lectieve contracten en hun verbindend verklaring. Prof. Dr. H. Vi ss cher vraagt: welk licht laat Gods Woord op het vraagstuk vallen. Spr. mist hierover het licht. Aan het bezitsrecht zijn limieten ge steld en als de arbeidsverhoudingen zich wijzigen zou het mogelijk kunnen zijn, dat er medezeggenschap wordt verleend. Spr. waarschuwt er echter voor te loopen ^.an den leiband der socialisten. De tegenwoordige maatschappij maakt het gemakkelijk medezeggen schap te krijgen. De arbeiders moeten de millioenen, waarover ze beschik ken gebruiken, om zich aandeelen te verschaffen. Dan dragen ze zóó de mede-verantwoordelijkheid. De afgevaardigde van Appinge- dam ziet niet zooveel verschil tus schen Prof. Dooyeweerd en den heer Smeenk. Hij heeft houvast aan het gesprokene door Mr. Gerbrandy en Prof. Dooyeweerd. Spr. acht, dat het woord mede zeggenschap" niet deugt. Repliek. De heer S nre e n k, dankend voor de wijze van debatteerén, constateert, dat Prof. Dooyeweerd evenals spr. geen bezwaar heeft tegen de medezeg genschap in het vaststellen der ar beidsvoorwaardenen de bedrijfsorga nisatie. Maar wie medezeggenschap in de arbeidsvoorwaarden toestaat, laat in grijpen in de leiding der onderneming, toe. Want behalve loon en arbeidstijd moet rekening worden gehouden met machines, organisatie van 't bedrijf enz. De bedrijfsorganisatie stelt de rege len .omtrent productie, ontslag, prij- zen, enz Stelt dus vast, wat ook de commercieel© en technische leiding aangaat als complex van onderneinin gen. In die bedrijfsorganisatie is de enkele ondernemer gebonden. Wie vóór bedrijfsorganisatie is, laat toé een ingrijpen in de leiding. De bezwaren tegen medezeggen schap in de enkele onderneming zijn ontleend aan het eigendomsrecht en de gezagsverhouding. Het eigendomsrecht, aldus spr. is in onze maatschappij reeds op allerlei wijze begrensd. Maar hier gaat het niet over aantasting van dat recht, maar over de vr,aag, hoe er gehandeld moet worden bij 'het sluiten der ar beidsovereenkomsten. De Overheid heeft gebroken nie,t het liberale stel sel: volkomen vrijheid, van contract- sluiting. Ze gaf allerlei bepalingen, wat toch niet principeel te laken is. Als het gaat over het: hoever moet bedoelde vrijheid worden gebonden, staat spr. op het standpunt, dat mede zeggenschap als de tijd rijp er voor geworden is principieel niet kan worden ontzegd. Prof. Dooyeweerd spitst het onder scheid tusschen ethische en juridi sche sfeer te veel toe. De Overheid kan de zedewet niet. toepassen, maar is wel geroepen toe te zien, dat han delingen geschieden op de juiste wijze De souvereiniteit .in eigen kring wordt niet aangetast door de medezeggen schap, want deze souvereiniteit blijft gebonden aan hooger regelen. Wat de gezagskwestie betreft, Tal- ma zag principieel verschil "tusschen het jOverheids.-, gezins- en onderne- mïngsgezag. Het laatste is alleen ge baseerd op contract. Nu lijdt volgens spr. het gezag er niet onder, als het zich bindt aan regelingen, zooals bijv. in het collectief contract. Principieele bezwaren bestaan er niet als aan de arbeiders -fiaF werdt: gevraagd bij ka pitaalsuitbreiding, nieuwe producten, enz. In het zich ontwikkelend grootbe drijf zal men er toe moeten komen, de arbeiders te erkennen in de dingen der dagelijksche leiding. Aanvanke lijk over kleinere dingen, doch bij voortgaande ontwikkeling over meer. Zoo zou spr. geen principieel bezwaar maken tegen arbeidersvertegenwoor diging in het Directorium. Ten slotte acht spr. practisch de tijd nog niet rijp voor wettelijke rege ling, al zal het naar zijn oordeel er toe imoeten komen. Dupliek, Nadat de lieer Smeenk de debat- ters had beantwoord, wordt nog kort gesproken door Prof. Dooyeweerd en den heer Smeenk, waarbij de laatste tevens nog een vraag van den heer Ziedse» des Plantes beant woordt inzake boekenonderzoek in de contact-commissie bij de mijnen in Limburg, Slotwoord-Colijtt. De heer Cólijn brengt dank aan allen, die aan de discussie deelnamen, in 't bijzonder clen heer Smeenk en Prof. Dooyeweerd. Al nemen we hier geen besluiten, toch is er eenige behoefte, met den grootst gemeene deeler. van deze dis cussie naar huis te gaan. En .dan meent spr. te mogen zeggen, dat de gedachte, dat we de maat schappij niet als statisch, maar als dynamisch moeten bezien, aigemeene instemming heeft gevonden. Wat heden is, of gisteren geweest is, is dus niet maatgevend voor wat morgen zijn kan. De voortgaande ont wikkeling in het maatschappelijk le ven geschiedt onder Gods voorzienig bestel en dé resultaten dier ontwikke ling moeten daarom door ons worden aanvaard. Op dien grond valt moeilijk reeds nu te zeggen hoe in de toekomst het maatschappelijk beeld zal zijn en in hoevérre de medezeggenschap daarin passen zal. Wèl kan gezegd worden, dat in onzen kring het oordeel over wegend is, dat de maatschappelijke toestanden in onzen tijd rijp zijn om te arbeiden in de richting der bedrijfs organisatie. Altijd met inachtneming van het groote beginsel, dat God zelf aan iederen levenskring een eigen wet heeft geschonken, waarnaar hij zich vrij moet kunnen ontwikkelen. Dit stelt een grens aan de bemoeiin gen van den Staat, maar sluit niet in, dat er voor staasbemoeiing in geen enkel opzicht plaats zou zijn. De regel, dien wij daaromtrent aan vaarden is het best uitgedrukt door Talma, toen hij zeide, dat wat ge groeid is in het menschelijk leven door de Overheid moet worden bevestigd. Een eerste stap in de richting van bedrijfsorganisatie is ongetwijfeld de uitbouw van het collectief arbeidscon tract en daarom moet voor de naa3te toekomst alle kracht worden gecon centreerd op dit reeds in ons Verkie zingsprogram van 1925 voorkomende punt. Na het zingen van Ps. 119 45 gaat de heer Smeenk voor in dankzeg ging en sluit de Voorzitter de druk bezochte vergadering. Welke gevolgen? ftaar de „Tel." uit goede bron verneemt heeft de directie der Aigemeene Cen trale Bankvereeniging voor den Mid denstand op ©ené Vergadering van rayondirecteuren de mededeeling ge daan, dat minister De Geer do porte feuillekwestie stellen zal ten aanzien van den in do begrooting 1927 cpgeno men nteimoriepost, strekkende tot het verhoogen der ten behoeve der Aige meene Centrale tegenover de Nederl. Bank verstrekte regeeringsgarantie met tien miliioen gulden. Naar verder verluidt is het geheele gewone aandeelenkapitaal der Aige meene Cencrale verloren en zal op de preferente aandeelen vijf en zestig procent .worden afgeschreven Wel zal men pogen voor de gewone aandeel houders iets te redden door de afschrij ving voor de preferente aandeelhou ders hooger te stellen -dan overeen komt met hun priori!,rits -echten. Wijziging Successiewet. i Op het wetsontwerp tot wijziging der Successiewet heeft de heer Vlie gen een amendement ingediend- met de strekking het tarief van de succes siebelasting niet te verlagen, doch te laten zooals dat is. Hoog water in hel Oosten, Tusschen Hengelo en Borne staan vele weiden en tuinen onder water. Aan den Dinkel zijn aan heide oevers uitgestrekte landerijen overstroomd. De Culeanborgsche moordzaak. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak, waarin de procu reur-generaal optrad als eischer in cassatie, in het belang der wet, tegen de beschikking van de rechtbank te Tiel, waarbij de gijzeling is gelast voor den tijd van 12 dagen van den com missaris van politie te Culemborg, die als getuige gehoord was door den rechter-commissaris in de Tielsche rechtbank, mr. Hofdijk in het rechter lijk voor-onderzoek tegen eenige ver dachten inzake de Culemborgscho moordzaak. De Hooge Raad heeft thans overwo gen, dat door den requirant terecht is opgekomen tegen de beschikking van de Rechtbank, aangezien de verklaring van getuige Blok, dat hij niet meer licht in de zaak kon verschaffen geen weigering kon inhouden om op gestel de vragen te antwoorden en dat mits dien de Rechtbank onjuist heeft be- slis't. De Hooge Raad vernietigde do beslissing van de Rechtbank te Tiel in het belang dërrivët. De Hooge Raad verstaat daarbij, dat geen wegering om op gestelde via gen te antwoorden heeft plaats gehad Het Kamerlid Dr. J. C. Sckeurer. Naar wij vernemen heeft de heer J. C. Scheurer, lid van de Tweede Kamer zich overspannen. Hij zal eenigen tijd rust moeten nemen en zal dus voor- loopig aan de werkzaamheden van de Kamer gelen deel kunnen nemen. Uitstel van herhalingsoefeningen. In verband met de te Breda, Ginne- ken en Bavel, Teteringen, Princen- llage en Helmond heerschende geval len van typhus wordt voor alle in die gemeenten verblijvende dienstplichti gen de opkomst voor herhalingsoefe ningen op 25 Oct., 28 Oct., 1 Nov. en 4 Nov. tot nader order uitgesteld. Wrak van een visschersvaastuig? Het Nederlandsche stoomschip „Al melo" is op weg van Antwerpen naar Hamburg op 14 dezer des middags te half zeven een wrak gepasseerd, ter hoogte van de Wezer, vermoedelijk een omgeslagen visschersvaartuig. UIT ONZE INDIEN. Een komplot in St. Laurent? Via Moenge is te Paramaribo bericht ontvangen, dat bij déporté's te St. Lament bommen zijn gevonden en Gemeenteiijke Aankondigingen Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbaer kennis, dat door hen, ten aanzien van, den ver koop van artikel op de door de afd. Leiden van de Nederlandsche Vereeni- ging van Huisvrouwen in de Stadsge hoorzaal op 19 en 20 dezer te houden tentoonstelling, ontheffing is verleend Man het sluitingsuur voor winkels. Leiden, 19 October 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRTJEN. Secretaris het vermoeden bestaat, dat onder de ze misdadigers een komplot was ge smeed. In verbaijd daarmede is, naar „De West" meldt. de verkoop van kruit te St. Laurent voorloopt; ver boden. Ge toestand in het Bantamschc. Met het oog op de onrust in het Bantamsche ten gevolge van de ophit sing door communistisrhe elementen zal waarschijnlijk de tijdelijk^ lege ring van militairen in die streek van langeren duur zijn dan aanvankelijk gedacht was, zoodat de intendance thans maatregelen treft voor de blij vende bezetting aldaar. Plotselinge droogte in fla balata- industrie in de West. De vrees, dat de groote droge tijd dit jaar snel en scherp zou intreden, "is thans gebleken volkomen juist te zijn geweest. De balata-industrie voelt op het pogenblik aan den lijve de gevolgen daarvan. Dit geldt het sterkst voor die terreinen ,die niet liggen aan de hoofd rivieren, maar langs fieeken moeten wor den bereikt. Op sommige dezer ongun stig gelegen blokken heeft men dan ook het werk moeten stop zetten. Daarbij komt dat de boomen, tenge volge van de droogte, trager vloeien dan onder normale omstandigheden het geval was. Ook de arbeidsprestatie i3 minder dan de normale. Het ziektecijfer onder de arbeiders is hooger, dan de laatste ja ren het geval was. De Opbrengst is dan ook minder dan de raming bi) bet be gin der campagne deed -verwachten. De thans te verwachten productiecijfers van verschillende groot-ondernemers verkre gen, schommelen tusschen de 70 en 80 pet. van de geraamde opbrengst. En alsof dit niet genoeg is, zijn da balataprijzen thans zeer laag. Nog meer plagen? De rijstoogst is begonnen en belooft goed te worden. De schade door rupsen aan rijst en koorn toegebracht, schijnt dus per slot van rekening mede te val len. Ook de rattenplaag is afgenoqjen. Maar nu vernam „De West" weder van een nieuwe plaag. Op enkele plaat sen ,b.v. in Kroonenburg, treden want sen in het rijpend gewas op. Naar wordt vernomen, moet de ka toen in Nickerie zeer ernstig zijn aan getast door spanrupsen, die al het groen wegvreten. Het voornemen bestond, om in aller ijl daarheen te vertrekken met bestrij dingsmiddelen. 1 De dader gearresteerd. De „Sumatrabode" meldt, dat de hoofdaanlegger van het complot tot moord op het adathooüd Kamangdatoek gearresteerd is. I.E.V.-kolonisatio. Blijkens bericht van het „A. I. D. Pr. B." zijn de werkzaamheden ten behoeve van tie I. E. V.-kolonisatie in de Lam- pongs zoover gevorderd, dat in October de eerste kolonisten daarheen zullen vertrekken. Van communisme tot nationalisme. Wij lezen het volgende ongewone ge val in het Jogjasche blad Aiataxam: Den isten September a.s. zou de raad van het Nationaal instituut „Taman Sis- wo" te Bandoeng een school openen, welke voor West Java de eerste zal zijn. Door verschillende omstandigheden kan dadelijk worden begonnen met een aantal van niet minder dan 200 leerlin ■gen. Het betreft hier n.l. een omzetting van een Sarekat-Ra'iatschool tot een •Taman Siswo. Vermelding verdient, dat toen de comi munistische onderwijs-commissie te Ban-, doeng, daartoe genoopt door onover komelijke bezwaren, haar school aan Taman Siswo wilde overdragen, door den raad van het Jogjasche Nationaal Instituut uitdrukkelijk werd bedongen, dat de overgave volkomen loyaal en zonder eenige beperking zou geschie den anders dan ten aanzien van de fi- nancieele vergoeding voor de overname, van de schooliiizentaris. De Banüoengsche Taman Siswo zal, in tegenstelling tot de andere bestaande Taman Siswo-scholen elders, onder recht streeksche leiding van den Centralen Raad te Jogja staan, zoodat er voor- loopig te Landoeng geen schoolraad zal worden ingesteld. Bommen te Soernbaja. De zaak van het werpen van bom men tijdens de jaarmarkt te Soerabaia" is opgehelderd. Het geheele complot is. punctueel nagegaan. Vele personen zijn- Een Aneta-telegram meldt,dat te Soerabaia wederom een bom is gewor-, pen welke is ontploft zonder schade aan te richten. Communistisch echec. In aanslutiing op de mededeeling, kort geleden, omtrent de door inlanasche bestuursambtenaren gevoerde contra- propaganda, in de kampongs, ten doel hebbende, de bewoners omtrent het stre ven van de P. K. I. wegwijs te maken, en hen de valsche voorspiegelingen der z.g. communistische leiders onder het oog te brengen, verneemt het Bat. Nbid,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2