Zaterdags naar Waals. KOOPT BIJ WAALS Magazijn van Rubber-Ieder Schoenwerk, „DE VOORUITGANG", NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 15 OCTOBER 1926 DAG-AGENDA. 12—15 October, Foyer der Stadsge- aoorzaal. Centr. Bazaar voor VVjjkar- beid. Zaterdag 16 October, 's midd. drie «ïur, Sporterrein Zoeterw.-singe, .Open lucht-uitvoering van de Chr. Gymn. Vereen. „D. O. S." Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. De avond-, nacht an Zondagdienst ,,ler apotheken wordt van Maandag ill tot en met Zondag 17 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. wusten dag te zwaar is geweest. Dit kon echter aan de leiders der oefening niet tot grief word engemaakt; zij nebben alles gedaan om de oefening ,te verlichten. De ongeregeldheden hebben zich trouwens nagenoeg niet hij het vermoeide 12 R. I., doch in ooofdzaak bij het 9 R. I.voorgedaan 'Als vasstaand mag dan ook worden aangenomen, dat er geen klachten bestonden, die grond hebben kunnen jeven voor een dergelijk massaal optre den als heeft plaats gevonden. Integen deel mag worden aangenomen, dat de sfeer, o|ml een dergelijk optreden mo- i gelijk te maken van buiten af kunst matig is gewekt. Een van tevoren opgezet plan?! Zeer waarschijnlijk hebben enkele elementetn een goede gelegenheid ge docht om een van te voren opgezet plan ten uitvoer te brengen, en deze gelegenheid daartoe gevonden in de om standigheid, dat de troep ontstemd was door de gehouden oefening, en ten onrechte in de meening verkeerde, dat den volgenden dag een divisieoefening zou worden gehouden, waarvoor een dur vroeger zou moeten worden opge staan. Het reden kan worden aangeno men, dat, ook al hadden op 20 Septem ber te Assen gaen vermoeiende oefenin 'gen plaiats gehad, een poging tot het verwekken van ongeregeldheden toch niet zou zijn uitgebleven. Hiervan zijn de bijtijds onderdrukte ongeregeldhe den, te Ede nagenoeg op hetzelfde uur aangevangen, en zonder eenige rede lijke aanleiding, het beste bewijs. De bodem voor dergelijke uitspattingen wordt sinds lang en systematisch gelegd. In verband hiermede wijst het rapport op de ophitsing van dienst plichtigen uoor het communistisch dagblaid „De Tribune". De „Ontwapeuingsdag"- Doch niet alleen communistische in vloeden, zoo wordt verder gezegd, zijn hierbij in het spel. Zonder ecnigen twijfel is de invloed van den dusge- naamcjen „Ontwapeningsdag" en der te dier gelegenheid gehouden rede voeringen midden in de herhalings oefeningen der infanterie gehouden een niet te miskennen factor geweest. 'Afgescheiden daarvan, is in een ge deelte der pers, in den laalsten tijd zulk een felle campagne tegen allen, die in liet leger met gezag zijn be- kleed, en clat durven handhaven, ge voelt!, dat het niet te verwonderen is, dat iftict tot een uitbarsting als te- As sen fs gekomen. Indien de ontwape- ningisactie, als politieke eisch niet vrij gemaakt kan worden van rechtstreek- sche aanvallen op het leger en zijn gezagvoerders zoo wordt ten slotte: in heb rapport opgemerkt zullen 'dergelijke ncidenten zich blijven voor doen, tot schade van de dienstplichti gen, 'die tusschen hamer .en aambeeld komen. In aansluitting op dit rapport komt de INÏinister nader neer op de vragen van den heer Schaper. Hij zegt o. m. bet-te betreuren, dat voor het ingrijpen van den kapitein van piket en de wacht en de politietroepen verhinderd werd/en hun taak te verrichten. Had reeds toen krachtig kunnen worden ingegrepen, dan ware het bloedig ein de der ongeregeldheden zeer waar schijnlijk voorkomen geworden. Ten aanzien van het doodschieten van sergeant Van Munnike, merkt de Minister op, dat de afstand tusschen den getroffene en de wacht plus minus GO M^ter bedroeg. De wachtcomman dant Tieeft met een overweldigende steni, gesommeerd. Stond de sergeant Van Munnike gedurende de somma tie op de plaats waar hij later getrof- fe^L is, dan moet hij het sommeeren hebben gehoord. In verband met de ongeregeldheden £ijn aan 12 militairen waaronder den commandant, den korporaal en twee soldaten Van de wacht in de vVilhel- minakazerne, en voorts de beschon- kenen zware krijgstuchtelijka straf fen opgelegd moeten worden, terwijl omtrent een kapitein en enkele man schappen het advies van dien - audi teur-militair is ingewonnen, in hoe verre er aanleiding bestaat, hen voor den. strafrechter te brengen. Dit laat ste zal uit den aand der zaak liet geval zijn, anet den als opruier gesignaleerde dienstplichtige. Het onderzoek naar de ongeregeld heden te Ede heeft tot ongeveer dezelf de conclusies omtrent oorzaak on aan leiding geleid als dat omtrent de rel letjes te Assen. Voorts wordt vermoed dat van zekere zijde propagandisten (en raddraaiers van geld worden voor zien om militairen te tracteeren, en daardoor op te winden en zoodoende te bereiken, dat het verwekken van wanorde werd bevorderd. In verband met de ongeregeldheden werden 9 militairen gearresteerd, die allen naar den krijgsraad zijn of zul len woyden verwezen., ;.- Centralen Convent. Gisteren werd in „De Witte Brug' te 's-GraVenhage het Gentral en Con vent 'der Anti-revolutionaire partij ge houden, ter behandeling van het on derwerp: „Medezeggenschap', waarbij het Tweede Kamerlid de heer C. Smeenk als inleider optrad. De heer H. Colijn opende de druk bezochte vergadering met te doen zingen Psalm. 103 9, het lezen van 1 Corinthe 12 en gebed. Hierna hield hij een openingsrede, waarna aanstonds het onderwerp van den heer Smeenk in debat kwam. Er gaven zich 9 debaters op, wien allen een kwartier werd toegemeten, behalve aan Dr H. Dooveweerd, wien een half uur werd gegeven'. Te drie uur gistermiddag kwam de heer Smeenk weer aan het woord, waarna het Convent om half vijf ge sloten werd. Onder de aanwezigen waren de Minister van Staat, Mr. Tb. Heems kerk;; de Tweede Kamerleden J. J. C. vJDijk Dr. J. E. Beumer, Chiv v. d- Heu vel, J. Schouten en H. A. Leenstra; de oud-Tweede Kamerleden J S. F. van Hoogstraten en Tli. Heukels; «Ie oud- Eerste Kamerleden J. J Beelaerts van Blokland en H. Amelinlc Voorts het Dagelijkscli Bestuur van liet C. N. V., enkele leden van het hoofdbestuur van „Patrimonium" en verschillende vrijgestelden der Chr. vakbeweging. Mr. J. A. de Wilde had bericht van verhindering gezonden wegens een vergadering van de Staatscommissie voor de gemeentefinanciSn Be Zuiderzeewerken. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: In verband met de in de pers de ronde doende berichten over ernstige schade, welk edoor den storm van 9 10 October aan de Zuiderzeewerken zou zijn toegebracht, kan worden meegedeeld, dat die scha.de> geenszins van zoo ernstigen aard is, als die be richten zouden doen vermoeden, en zich bepaald heeft tot het wegslaan van cenigen grond en het beschadigen van enkele steenglooiingen van de pas voltooide of nog in uitvoering zijnde dijk- en oevei werken langs de Noordzijde van Wieringen, alsmede tot het wegslaan van eenige kortelings boven laagwater gebrachte gedeelten van den Keilecmdam voor den in aan leg zijnden dijk van den proefpolder bij Andijk. Aan den afsluitdijk van het Amsteldiep aan de dijk- eu kanaal werken langs de Noord-Hoilanclsche kust is geen schade van eenigo betee- kenis aangebracht. De 55-urige arbeidsweek voor verplegendeu- Bij een onderhoud, dat de Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbonrl asn den Minister van Arbeid, Handel er> Nijverheid had gevraagd, heeft de Bond de vraag gesteld, of een spoedi ge invoering van de Arbeidswet voor verplegingsinrichtingen is te er- wachten. De Minister heeft daarop ge antwoord, dat de voorbereiding van deze zaak met kracht ter hand geno men is. De Minister deelde voorts mede, oat het onderzoek naar aanleiding van de door hem bij de, imondelnge behande- lng der begrooting in de beide Kamers der Staten-Generaal ter sprake gebrach te vraag of door de invoering dei- wet inrichtingen, waarin neutraal personeel werkt, niet zoodanig zou den komen achter te staan bij inrich tingen met religieus personeel, dat zij thans nagenoeg is afgeloopcn, zoo dat bij binnenkort zijn standpunt hier omtrént zal kunnen bepalen. Thans is aan de orde het overleg met verschillende zijner ambtgenoo- ten over het toepassen der wettelijke bepalingen op verplegingsinrichtingen die onder het Rijk ressorteeren of waarmee het Rijk bemoeiing heeft. Is dit overleg beëindigd,, dan' /.ai, nadat eventueel nog de Hooge Raai van Ar beid gehoord is, een beslissing kunnen worden genomen. Visschersvergadering ie IJmui&en. Gistermorgen hebben eenige bonder den visschers in het gebouw Cycloop te IJ mui den vergaderd. Het waren al len leden der IJmuider federatie, im'aar de bijeenkomst was niet door het bestuur belegd; ze werd geleid door een der leden. Men besprak de vraag van het al of niet uitvaren van de treilers. Er werd gezegd, dat een visschers- man niet bang is, maar dat ie storm reeds oneer dan 40 slachtoffers heeft geëischt. Dinsdag is geen enkele trai ler uitgevaren, gisteren gingen drie treilers naar zee. Men zei-de, dat dezeg gisteren op zee lagen te steken, zoo dat zij dus toch niet konden vissehen. Daarom besloot men, niet to gaan varen, zoolang het weer niet beter wordt. Journalistiek jubilaura. Woensdag herdacht de heer Q. A. de Ridder zijn 12K-jarig jubileum als re dacteur van „De Nederlander'. In verband met dit feit werd hem een hartelijke huldiging bereid, waar bij hij werd toegesproken door Dr. de Visser, namens de Hoofdredactie; door den heer Lambooy, namens Ie colle ga's en dooi* den directeur, don heer Krijger. Ook wij bieden den heer de Ridder, die een der beste journalisten van de chr. pers is, onze hartelijk 3 gelukwcn schen aan; blijve hij nog 'ang voor zijn arbeid gespaard. „Het Wachtwoord". Het eerste nummer van ,.Het Wachtwoord" het orgaan voor de geestelijke verzorging van land- en zeemacht, uitgegeven door den raad van leger- en vlootpredikanten, '"s thans verschenen. de voorpagina is afgedrukt een RECLAME Gebreide Meisjeshand schoenen 75 50 Gebreide Jongenshand schoenen 85 65 Gebreide Dameshand schoenen 1,50 75 Gebreide Heerenhand schoenen 1,25 95 Zijden Heerensjaals 1.75 1,10 Heeren Hoeden OC 4,50 3,75 Jongens- en Heeren Petten 625 ct. Piqué Overhemden 2,75 2,25 Mans Sporthemden 2,40 2,10 Prima Wollen Dameskou: 1,75 1,25 Dames-Sjaals, Wol m. Zijde 2,60 Bontvellen in Zwart en Biberet 2.1,60 Jumperwol in diverse kleuren 70 50 375 ct. 475 ct. 50 ct. 625 ct. 725 ct. 1,85 1,85 1,05 1,82s 1,30 36 ct. Manchester voor school- broeken 1.25 1.05 Graslinnen voor lakens 52 42 Prima Engelsche Keper 85 c.M. breed 48 Heeren flanellen 1.75 1.25 Dames flanellen met feston 1.25 1.10 Dameshemden met gebor duurde pas 1.10 Dames pantalons bijpassend 1.10 Dubbel stuk huishoud zeep 10 Witte en Blauwe handdoe ken 30 24 Tafellakens 1.10 60 Zware molton 40 35 Zachte witte flanel 35 28 Geel katoen voor hemden 17 14 86 ct. 325 ct. 39 ct. 86 ct. 95 ct. 75 ct. 75 ct. 8 ct. 175 ct. 42 ct. 30 ct. 22 ct. II5 ct. Morgen Ballons voor de kinderen. WAULS, Haasiemmerstraat 130=136. foto van minister Lambooy, die daar bij een woord van aanraoed:ging schreef. Taalcommissie Algem. Nederlandse!* Verbond. De taalcommissie vail het Algemeen Nederlandseh Verbond heeft een ver gadering gehouden* waarin uitvoerig gesproken is over het euvel, dat op steeds meer winkels en koffiehuizen, enz. onnoodig titels en opschriften in een vreemde met name in de Fransche taal voorkomen; ook werd gewezen op-de nog veel voorkomende fout, dat in allerlei hotels, oot- tii koffiehuizen de spijskaarten geheel in een vreemde taal worden gesteld. De taalcommissie besloot een krach tig beroep te doen op alle winkeliers, op de houders van hotels, eet- en koffiehuizen en soortgelijke inrich tingen, om bij het geven van namen en geschriften aan hun ondernemin gen steeds Nederlandsche taal te ge bruiken. Voorts besloot de commissie nog, zich te wenden tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, met bet verzoek, de woordenlijst „Taalzuivering" welke zij heeft ra- m>cngesteld en die de minister Ver plicht heeft doen opnemen in het programma der Rijks Hoogere Burger scholen ook voor te schrijven voor de gesubsidieerde middelbare scholen Vooroef eningsinstit a ut Vrij willige Landstorm. Voor jongelieden, die naar hun leeftijd komen te behooren tot de lichting 1928 eh voor hen, die reeds tot buitengewoon dienstplichtige zijn be stemd, wordt de gelegenheid openge steld een verbintenis aan te gaan bij het vooroefeningsinstituut van den vrij willigen landstorm, teneinde daar bij het bewijs van voorgeoefeiidfreïd te verwerven. Het bewijs van vo.irgeoefendheid geeft recht op een verkorting van den eersten oefeningstijd /an vier maan den. Er wobdt geoefend 6 uur per week en wel des avonds of Zaterdagnamid dag, alzoo in den vrijen tijd, tot een maximum van 300 oefeningsuren per jaar. Jongelieden, die zich metterwoon in Indië wensclien te vestigen en dooi* al gemeen© dienstplicht aldaar verplicht Yijn tot eerste oefeningen, verkrijgen doc r het bewijs van voor geoefendheid eveneens recht op verkorting van eer ste oefeningstijd met 4 maanden. Bovendien kunnen worden toegela ten bij de kaderopleiding jongelieden van jongere lichtingen 'die bestemd zijn voor de lichting 1928, 1929 en 1930) die door hun genoten onderwijs (H. B. S., Gymnasium en M. U. L. O.) of door hun maatschappelijke betrek king in de termen vallen 0111 te zijner tijd aangewezen te worden voor offi ciers- en onderofficiersopleiding. Gemeentelijke Aankondigingen STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Verlof wordt verleend aan dén lieer L. L. H. de Visser om een interpellatie te houden over de incidenten, die zich voordeden bij cle troepen te Assen, en over de tucht in het leger; aan den heer K. ter Laan een interpellatie over de gebeurtenissen te Assen in verband met djen toestand in het leger en dé promotie in het officierscorps. De interpellaties zullen niet voor 19 dezer worden behandeld. Aan de agenda worden toegevoegd ^eenige belastingontwerpen. De VOORZITTER deelt mede. dat het Belgisch verdrag eerst na de be- grooting zal kunnen worden behan deld met het oog op'de noodzakelijk heid om 9 November met de staats- begrooting te beginnen. Bij liet ontwerp tot goedkeuring van dc opiumovereenkomst van 11 Febr. 1925 klagen de heeren BOETZELAER VAN DUBBELDAM (Chr.-Hist.) en CRAMER (S.D.) over de gering© resul taten der opiumconferentie, waartegen over minister KONINGSBERGER de moeilijkheden aanvoert, die zich bij die conferentie voordeden. Het ont werp wordt z. h. st. aangenomen. Hierna interpelleert do hr. CRAMER (S.D.) over de houding der Indische regeering ten opzichte van de bekende plannen van den Politiek econonii- schen bond 0111 met steun van den Ja- va-suikerwerkgeversbohd anti-commu nistische actie te ontplooien. De interpellant wijst op de menta liteit onder de werkgevers, die liet ge volg is van het koloniale stelsel. Spr. vraagt hoe of het advies van den procureur-generaal hoeft geluid en ontkent clat het den Politiek econo- mischen bond te doen was om bestrij ding van het communisme. Het was düen bond alleen te doen omin de regeeringsfuncties vertegenwoordigers van het groote kapitaal te krijgen. De regeering had zich moeten onthouden van inmenging in den strijd tusschen de politieke partijen. Spr. keurt de houding der Indische Regeering ten opzichte van den P. E. B. af. Die relatie moet verbroken wor den. (Wordt vervolgd). BUITENLAND. HET CONGRES DER FRANSCHE RADICALE PARTIJ. Een rede van Herriot. iBerriot heeft gisteren op het con gres der radicaal-socialistische partij ie Bordeaux een rede uitgesproken, waarin hij antwoordde op de beschul diging van het verzaken der beginse len van de partij door zitting te ne men in het tegenwoordige ministerie. Herriot zette de actie der partij in de laatste zeven jaren uiteen alsmede de moeilijkheden van. financieel en aard, welke zij ontmoette sinds de overwinning van 1924. Toen hij, uit sluitend gedreven door het landsbe lang, door zijn tusschenkomst het mi- nisterie-Briand-Caillaux omverwierp en zelf een ministerie vormde, kwam het ontstellende bericht, dat het voor de schatkist beschikbare bedrag bij de Banque de France nog slechts 60 mil- lioen bedroeg. Deze tragische toestand bleef bestaan ook nadat sprekers mi nisterie reeds den eersten dag omver geworpen was en spr. die toen Poin- caré hem vroeg zitting te nemen in zijn kabinet, geen tijd had om de par tij te raadplegen, meende zich niet te mogen onttrekken om mede te werken het land voor een financieel© -ramp te bewaren. Herriot werkte dit nader uit en ver dedigde verder dit toetreden uitslui tend in het landsbelang, dat voor een andere vergadering dan deze allicht geen verdediging noodig gehad zou hebben. Aan het slot herhaal© hij de verzekering, waarmee hij begonnen RECLAME. Geen natte voeten meer, indien men Schoenen draagt, met rubber onderwerk! Daarvoor is het beste adres: Haarlemmerstraat 192 - Leiden. Hinderwet B. ©n 1W1. van Leiden brengen ter algemeen© kennis, dat door hen de be slissing op het verzoek van: a. de firma W. E. Paauw en Zn, om vergunning tot het uitbreiden van de lithografische metaaldrukkerij en vernis inrichting in het perceel, Ütrechtsche Jaagpad, 110. 113a, kadastraal bekend iGemeente Leiden, Sectie O no. 76; b. J. de Njjs, om vergunning tot het •oprichten van een inrichting voor het' herstellen van rijwielen, in Tiet perceel Hiksteeg, no. 8, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie F no. 1324; c. de N. V. v.h. A. Waals, om ver gunning tot het uitbreiden van de fa briek voor het vervaardigen van onder goederen, in het perceel van der Werff- straat no. 7, kadastraal bekend Gemeen-, te Leiden, Sectie H no. 2S43; d. de Leidsche Coöperatieve Melk, inrichting „De Landbouw'', om ver gunning tot het uitbreiden van de zui- velinrichting in het perceel Rijnsburger- singel no. 23, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie A no. J079, is verdaagd. i Leiden, 15 Oct. 1926. j N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris raas was, dat hij de leiding der partij neer legde en niet van plan was een her nieuwing van zijn mandaat als presi de t te vragen of zelfs te aanvaarden. Niettemin besloot, aanvankelijk met één stem tegen, later unaniem, de bij eenkomst van presidenten en secreta rissen der radicaal-socialistische fede raties uit heel Frankrijk aan het con-' gres een motie voor te stellen, waarin hulde werd gebracht aan Herriot vooF al hetgeen hij gedaan had voor de partij, de republiek en het land, en hem verzocht werd aan het hoofd der partij te blijven. DE EUROPEESCHE CRISIS. m; Een rede van Loueheur. Als gast van de „Hauptvereen der I11- dustrielle Oesterreichs-' te Weenen, heeft gisteren de voormalige Fransche mi nister van Herstel en van Financiën, Loueheur, een zeer belangrijke rede ge houden over den economischen toestand en de middelen 0111 te geraken tot eco nomische reorganisatie van Europa. Loueheur noemde het een wel is waar algemeen verbreide, maar daarom niet minder groote fout, de oorzaken van de huidige crisis in liet Europeesche eco nomische leven steeds weer aan den ©orlog toe te schrijven. Het Ware kwaad' wortelt veel dieper, zeide hij. 1 De groote veranderingen, die zich in de negentiende eeuw hebben vol trokken en waardoor de landbouw ten opzichte van de industrie is achteruit gesteld, hebben zonder eenig systeem plaats gehad. Volgens Loueheur "is hier' in de oorzaak van alle crises in Europa; te zoeken; hieruit is alle huidige ellendej voortgekomen. De internationale Economische Con-' ferentie moet den naties gelegenheid verschaffen, objectief de grondoorzaken' .der economische crisis te onderzoeken en gemeenschappelijk naar middelen te zoeken, om haar uitwerking te neufcrali seeren. Loueheur ziet de mogelijkheid tot de verwezenlijking in het denkbeeld der, horizontale samenvatting. „De centrali satie der industrie vereischt evenwel', aldus spr., „ten einde misbruiken ten, koste der verbruikers te voorkomen, een scherpe controle door de betrokken sta ten, of en dat zou het allerbeste zijn controle door den Volkenbond". UIT DE OMGEVING. SASmSNEOSm. Het was voor de Chr. Geref. Ge meente alhier Donderdagavond, een zeer plechtige ure. Met de bede uit Ps. 27: „Och, mocht ik in di<* Its&Jige gebouwen", gevoel vol vertolkt door den jeugdigen orga nist en door de gemeente met ernst fezongen, werd de eerste wijding aan et meuwe kerkgebouw gegeven. Gelezen werd rs. 122, waarna Ds. Bijleveld, consulent van Sassenheims gemeente het Woord bediende. In zijn inleidend woord wees Zijn ,eerw. op Izaiik, wien het leven soms moeilijk gemaakt werd, maar wie de, Heere in de ruimte stelde. Zoo is het (ook met Gods Volk. Zoo is het ook met de gemeente van Sassenheim. Na al het zoeken naar een geschikte gelegenheid om samen te komen, heeft de Heere ruimte geschonken in dit nieuwe kerkgebouw. De eerste preek iu dit kerkgebouw wilde spr. houden naar aanleiding van Gen. 28:17: „Dit is niet dan een huis Gods". jJ Spr. sprak over: De Bondsgod, Die Zich openbaart; De bondeling, die hier bijgebracht moet worden; en De Bondszegen welke genoten wordt Het zou te ver voeren, de predicatie weer te geven. In gloedvolle woorden bepaalde de prediker zijn gehoor bq een alles verbeurd hebbend kind van God, die God toch alles in Zijn genada alles schenken wil. Zoo moet ook dit nieuwe gebouw, uit Zijn Vaderhand aan genomen; verbeurd, maar in genade- geschonken. Na een tusschenzang sprak Ds. da Vries van Rijnsburg een kort woord. Dit kerkgebouw is hecht doch eena zal er niets meer zijn van al dit schoona Wie dus dit gebouw heeft en meer niet, die heeft niets, wamt hij mist God, en Die moeten we in Zijn genade hier1 lontmoeten. De bede moet er zijn: wees mij tot een rotssteen om daarin te wo nen en gedurig daarin te gaan, gat wm apr, eêA buitengewoon genoa

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2